er Aarse kwekerij brengt nverwachte kerstprimeur Bollenstreekcorso op 25 april Secundaire weg 1 in Katwijk wordt breder Katwijk spoedig vol an één „verdwaald" takje met witte bloemetjes nu kas van 2700 vierkante meter vol Euphorbia fulgens Afscheid van G. Dorresteyn Jos van Driel toonde "Lenteparade 19 0" op papier Aanrijding in Nieuwkoop WOENSDAG S NOVEMBER 1089 IE1MCH DAGBLAD PAGINA II De beide Albatros-kwekers zijn blij, dat ze de bakens verzet heb ben wat de „stekken-kwekerij" aan gaat en ook. dat ze hoge investerin gen aangedurfd hebben om hun be drijf naar de eisen des tijds te kun nen laten inrichten. Ze zijn boven dien dankbaar, dat ze de „platge treden" paden verlaten hebben en zyn overgeschakeld op een nieuwe produktiemethode. Je moet ook op het gebied van planten iets brengen, dat in de te genwoordige moderne huizen past. Een kijkje in de kas met Poinsettia's, die in de volksmond ten onrechte kerstrozenworden genoemd. De kwekers zijn met deze naam niet gelukkig, omdat ook deze plant in de jaarrondteelt ie opgenomen. iFoto Leidsch Dagblad zegt de „oudste" Hoogervorst met grote nadruk. De afgelopen jaren hebben geleerd, dat we goed hebben „gegokt": de kleine chrysanten en Poinsettia's gaan er in als „koek". In j binnen- en buitenland. I j RIJNSBURG Voor een tribu naal van collega's werd de heer G. Dorresteyn, wachtmeester eerste klas j van de Rijskpolitie groep Rijnsburg, veroordeeld het afscheidscadeau in J ontvangst te nemen. De heer Dorre- jsteyn verlaat de politiedienst wegens het bereiken van de pensioengerech- j tigde leeftijd. De straf viel het KATWIJK Binnenkort aal een begin worden gemaakt met de recon structie van een gedeelte van de se cundaire weg nummer één in Kat wijk. De in deze reconstructie opge nomen werken hebben betrekking op de gedeelten MolentuinwegZeeweg, die een belangrijke functie vervullen ln de verkeersafwikkeling in de ge meente Katwijk. De aanwezige enkele rijbaan zal worden gewijzigd in twee gescheiden rijbanen met elk twee rijstroken. Van de Parallelweg, die langs de west zijde langs dit gedeelte ligt, zal een fietspad worden gemaakt. In de middenberm en in de berm tussen de rijbaan en het fietspad zul len vangrails worden aangebracht. In verband met de verbetering van het wegprofiel zal het viaduct, dat de verbinding vormt tussen de Nieuwe Duinweg en de Baron Van Wasse naarlaan. worden verbreed. j Voor de werkzaamheden, die rftf maanden zullen duren, zal het nood- I zakelijk zijn. dat het verkeer over be- paalde gedeelten wordt omgeleid of van één rijbaan gebruik zal moeten maken. „slachtoffer" niet al te zwaar, want de collega's hadden een mooi schrijf bureau gekocht. Tijdens het af scheidsfeest in De Jeugdhaven waren naast vele collega's ook de heer Ran selaar (Stadsdistrict» en de burge meester van Rijnsburg B. H. Koo- mans, Valkenburg. N. van 't Wout en oud-burgemeester van Valkenburg I M. A. van der Have aanwezig. Bui - i gemeester M. A. van der Have sprak 1 de heer Dorresteyn hartelijk toe. (DOOR CEES COMBEE) TER AAR Kweker Jan P. J. Hoogervorst (39) wijst trots naar de „zee" van witte bloemetjes in één van zijn immens gerote kassen. Vroeger waren ze altijd oranje. Twee jaar van moeizame „mutatie" hebben geresulteerd in een witte bloem. Het is een primeur. Voor het eerst zullen we ze tonen tijdens ie donderdag in Aalsmeer te openen bloemen- en plantenten- 'JSoonstelling, zegt deze Ter Aarder. die is opgegroeid bij het kweken van bloemen en planten. Z'n vader is een goeie leer voor hem geweest! Euphorbia fulgens heet die bloem. Zo rond Kerstmis kan men die ujjlange takken met een aarvormige bezetting van oranje bloemetjes en groene blaadjes vaak zien in de bloemenwinkels en aan de stal letjes. In die tijd is het altijd een zeer gevraagd artikel geweest. Ze werden ook gebruikt voor het opmaken van bruidsboeketten en van bloemstukken. Jan J. P. Hoogervorst: ..De 'fulgens' met witte bloe- mmetjes heeft men nog nergens gekweekt. Ik ben dit jaar de eerste die ze op de markt brengt. Deze primeur heeft wel opzien gebaard J/op de veilingen. Vandaardat ze gretig gekocht werd. De gebroeders Jan en Fritt Hoogervorst (links en rechts) be kijken hun nieuwste aanwinst: de Euphorbia fulgens met witte bloe metjes. (Foto Leidsch Dagblad» ne potjes. Dat wordt niets. De Hoo- gervoreten we schreven het reeds houden echter van experimente ren. Dus namen ze een proef naar Amerikaans voorbeeld. Het werd een waar succe6. Niet alleen wat kweken betreft, maar ook uit een oogpunt van handelsobject. Succes H Met z'n jongste broer Frits (26) fe hij eigenaar van de kwekerij Al N.V. aan de Westkanaalweg Bij het Papeveer in Ter Aar. Ze perken sinds begin van dit jaar sa men. Daarvoor deden ze afzonderlijk ïaken. Jan met de „fulgens" en Frits met de Poinsettia (kerstrozen ln de volksmond) en chrysanten, waarbij moet worden opgemerkt, dat in hoofdzaak stekken voor andere kwekers in binnen- en buitenland worden gekweekt. Dus een zoge naamd halfprodukt! Nu beschikken ze samen over zo'n 6500 vierkante meter aan kassen en voorts hebben ze elders nog perce len grond in huur. Miljoenen van die stekken gaan jaarlijks de deur uit. Ze hebben er hun vaste afne mers voor. Tegen het eind van het jaar kweken ze zelf ook wel plan ten, doch deze worden dan via de Aalsmeerse veiling aan de man ge bracht. Kunstzon Die kassen voor het kweken van stekken en plantjes zijn zeer modem ingericht. Ze beproeven thans een „kunstzon" in de chrysantenkas. Het zjjn door Philips ontwikkelde kwik- Jodide lampen. Er hangen er zo'n tweehonderd. Eén vierkante me ter plantjes wordt beschenen door 100 watt. Ir deze lampen zijn alle stralen verwerkt, die de zon ook in de zomermaanden biedt. Het ge volg is, dat men ook in de winter maanden met een zeer hoogwaar dig kweekprodukt op de markt kan komen. Het is voor de Hoogervorsten en Philips nog maar een proef. Nu reeds staat echter vast, dat deze primeur zal slagen. Men heeft een belangrijk kortere tijd nodig voor men de plan tjes in bloei heeft getrokken en voordat de stekken in de handel kunnen worden gebracht. Frits HoogervorstWe zetten de stekjes direct op de korte dag, dat betekent dat ze minder dan 10 tot twaalf uur zon krygen. Van de grote pot (10 cm. middellijn of gro ter) stapten we over op de kleine plastic potjes. Normaal zetten we er zo'n twintig per vierkante meter uit en nu maar liefst 45. Bovendien is de cultuurtijd bekort met een week of drie, vier. Enhet prijsverschil be draagt maar enkele dubbeltjes per plant. Dus reken maar na. KATWIJK B. en W van Kat wijk geven in de nota van toelich ting op de gemeentebegroting 1970 I uiting aan hun stijgende ongerust heid over de mogelijkheden om in de naaste toekomst de noodzakelijke i continuïteit in de woningbouw te handhaven. Het is een gevolg van de trage voortgang in de grenswij zigingsprocedure met N'oordwijk. Van de 3700 woningen, die blijken* hei grenswijzigingsmemorandum van 24 september 1964 nog binnen het huidige grondgebied zouden kun- i nen worden gebouwd, zullen er met I het gereedkomen van de bebouwing In Cleyn Duin dus reeds binnen zeer korte tyd al ruim 2800, (75 procent) zjjn gebouwd. In het tijdvak van 1 januari 1904 tot 1 september j.l. zijn namelyk 2018 woningen gereed gekomen, ter- wijl er op die laatste datum 673 tn aanbouw waren en voor 116 goedkeu ring voor de bouw was verstrekt. In dat zelfde tijdvak verminderde de wo ningvoorraad met 138 huizen, die onder andere door sanering aan be woning zjjn onttrokken. Wanneer men rekening houdt mei een produktie van ongeveer 400 wo ningen per jaar biedt de beschik bare ruimte nog voor 2' j jaar soulaasi. Het tijdstip waarop voor Katwijk het begrip „vol" aanbreekt nadert zeer snel, zonder dat er op dit mo ment uitzicht aanwezig is, dat zich 6poeidig mogelijkheden voordoen de zo gewenste en noodzakelijke uitbrei ding van het woningbestand te rea liseren. De heer M. O. Trommelen onder wijzer aan de openbare Theo Thy»« aenschool in Waddinxveen is met in gang van 1 Januari 1070 benoemd tot AVO leraar aen de Technische School in Delft. Toeval Jan Hoogervorst over de witte Euphorbia fulgens: Half december 1967 ontdekte ik ik by toeval tussen de massa oranje bloemetjes een tak je met enige witte bloemen. Ik dacht laat ik eens proberen of ik er stekjes van kan trekken om zodoen de met een nieuwe kleur op de markt te kunnen komen, "t Was een heidens werk. De kas heb ik de hele winter niet kunnen gebruiken, om dat ik de planten moest laten staan. Maarin mei had ik vier stekjes. Met grote omzichtigheid werden de ze geplant in een kleinere kas en ook de moederplant bracht ik er naar toe. 't Is me gelukt eon witte fulgens op grote schaal te kweken Daar ben ik erg biy om!. Z'n broer Frits voegt er lachend aan toe: Zoiets komt niet vaak voor en dikwijls wordt in de drukte van het bloemensnijden over het hoofd gezien, dat er een paar bk^emetjes van afwykende kleur byzitten. Het gebeurt misschien eens in de hon derd jaar dat zoiets wordt ontdekt. Maar hier ziet u het reusltaat van twee Jaar nauwgezet kweken. We hebben geluk gehad, moet lk zeggen en het heeft veel geld gekost. Deze primeur brengt echter al deze moei te wel op. We hebben nu ongeveei 2700 vierkante meter van ons kas- senareaal beplant met de witte Eu phorbia fulgens! In kokend water Jan Hoogervorst nadrukkelijk: Het verzendklaar maken van deze bloem kost veel tyd. Ieder bosje moet met het afgesneden deel van de stelen even in kokend water gehouden wor den. want anders gaan de takken in zeer korte tijd slap hangen door het weglopende melksap, dat zich in de steel bevindt. Waarschuw vooral de bloemenliefhebbers (stersi, dat als zy een bosje in de bloemenwinkel ge kocht hebben ze iets van de steel moeten afhalen, en dat zy ze direct in heet water stoppen. Dan schroeit de steel van onderen dicht. Dat wordt vaak vergeten. De kwekers Jan en Frits Hooger- BBH Ivorst zi)n ook begonnnen met de jaarrond teelt van chrysanten Dit is de ivitte „fulgens". die Poinsettia's in kleine plastic potjes. de gebroeders Hoogervorst hebben Hun vader had het in Amerika ge- gekweekt zien. Collega-kwekers zeiden: Wat (.Foto Leidsch Dagblad) mo«t die Hoogervorst met die klei- (Van één onzer séreekredacteuren HILLEGOM Corso-generaal Jos van Driel (66» heeft gister middag in het Hillegomse Tres long (de burcht van de bloem bollenteelt en handel) zijn ont werpen voor „Lenteparade 1970" ten doop gehouden. Hij heeft er een speels geheel van weten te maken. Daarom mag verwacht worden, dat de Bollenstreek op 25 april weer goed voor de dag zal komen. Het woord en de daad is nu aan de (aspirant) deelnemers. Zij zullen op 18 november, even eens in Treslong, moeten beslis sen of ze met een praalwagen in de bloemenstoet zullen meerijden en welk onderwerp deze wagen zal uitbeelden. Er is keus genoeg. Jos van Driel maakte er een dikke veertig! Het corso-comité, actief als immer, heeft reedss besloten het Bloemen corso Bollenstreek ook in 1970 weer op de laatste zaterdag van april de 25ste van Haarlem naar Sas- senheim 'Warmonderdam te laten rijden. Ondanks het feit. dat het te kort aan hyacinten op de laatste zaterdag van april „roet in hei eten" dreigde te gooien Maar. ze» tweede voorzitter van de propagan- da-commissie Jac. Bonkenberg te recht, we zullen zeker niet iedei jaar met dergelijke moeilykheden te kampen hebben. Een vaste datum heeft bovendien dit voordeel, dal reisbureaus in binnen- en buiten land nu reeds het corso rekening kunnen houden en het dus vroegty- dig in hun programma kunnen op nemen. De praalwagens zullen weer wor den opgebouwd ln de Hobaho-hal leh in Lisse en leerlingen van d< tuinbouwscholen uit de streek zul „De gele trui" is de naam die Jos van Driel aan deze spor tieve groep gaf. Zij zal het zeker doen in de bloemenstoet. len, evenals dit jaar, medewerking verlenen by het opsteken van de bloemen. De corsowagens zullen dit maal al van vrydagmorgen 10 uur af te bewonderen zyn voor het pu bliek. By voorgaande corso's was dat eerst mogelyk in de loop van de middag. Ook dit is gedaan om de reisorganisaties, vooral de buiten landse, in de gelegenheid te stellen op hun gemak met hun gasten de wagens en de opbouw daarvan te bekijken. In Haarlem de stad van ver trek zal de stoet over de Grote Markt rijden. Daar zullen tribunes worden gebouwd en zal de tyd van wachten bekort worden met het uit voeren van een show door enige be kende muziekkorpsen en drumbands. Lenteparade 1970 wordt het drie- en-twintigste corso van de Bollen streek. Van de laatste twintig was Jos van Driel de geestelyke vader Gehoopt wordt, dat de gehele bevol king van de bollenstreek zal mede werken deze „Lenteparade 1970 te doen slagen, want het is niet alleen een goede propaganda voor het bol- lenvak. doch ook een trekpleister van vreemdelingen naar de streek. Corso-ontwerper Jos van Driel heeft ditmaal aan de praalwagens veel namen van tulpen gegeven. En ook zyn er enige zeer komische by zoals „Man houdt hond „Maan- flats", „De gele trui" en „Hanenge vecht". Geen gemakkelyke keus dus voor de deelnemers. Welk ontwerp ze echter kiezen, ze zullen beslist goed voor de dag komen in „Lente parade 1970". Deze tekening moet het be gin zijn van de wagen „Het ha nengevechtm Lenieparade 197(K NIEUWKOOP Omstreeks ne* uur gistermiddag vond op de Noor- dense weg ter hoogte van het zwem bad een frontale botsing plaats tus sen twee personenwagens. De oorzaak daarvan was, dat een Nieuwkoopse bestuurster van een personenauto, niet wachtte voor eni ge langs de weg geparkeerde auto's terwijl uit de richting Noorden een tegenligger naderde bestuurd door een inwoner van Aarlanderveen. De botsing had tot gevolg dat bel de auto's vry ernstig beschadigd wee» den. De Nieuwkoopse liep slechts en kele ontvellingen op. maar de 21- Jarige bestuurder en diens passagier* uit Noorden kregen verwondingen aan gelaat en benen. De politie maakte proces-verbaal op van dit ongeval.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11