NIXON OVER VIETNAM: GEEN Bodegraven centrum van Randstad NIEUWS 0LGA Bagdad trekt troepen terug uit Jordanië President noemt geen details over terugtrekking Staking bij steen fabriek (9ud QUeuwO Rustige staking van studenten Zaak-Hanegem vrijdag voor KOUDER electra VOOR STRIJD TEGEN KOERDEN Milan - Feijenoord mogelijk 's middags Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 No. 32934 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG Prof. dr. L. H. Klaasen, directeur van het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam vindt dat er op korte termijn een stadsplan moet komen voor het gehele Rand stad-gebied. Volgens de hoogleraar zou de ring van steden waaruit de Randstad bestaat gecompleteerd moeten worden door „lege" gebieden, bij voorbeeld tussen Utrecht, Gorinchem en Dordrecht, op te vullen met nieuwe middelgrote steden. illiillilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiliiillllllllllilllililllililllillillilillllililliiiillliiliill^ In Oude Pekela OUDE PEKELA (GPD) Er wordt weer gestaakt in oost-Gronin- gen. Deze keer niet in de strokarton, maar bij de steenfabrieken Strating N V. in Oude Pekela. Met 24 tegen 10 stemmen besliten de arbeiders vanmorgen het werk voorlopig neer te leggen. Nadat de fabriek vanmorgen nog •ven had gedraaid werd de zaak om- itreeks half elf stilgelegd. In het al gemeen kan worden gesteld dat er iprake is van een toenemende ar- jeidsonrust in diverse Oostgronin- rer bedrijven. Men heeft het voor beeld van de strokarton-stakingen poor ogen. De onrust bij Strating N.V., waar circa 50 mensen werkzaam zijn, is mtstaan nadat bekend was gewor den dat de strokartonarbeiders dit aar nog een uitkering van 200 gul den ineens zullen ontvangen. Op de besprekingen tussen direk- ;le en personeel vanmorgen heeft di- ■ecteur H. G. Strating meegedeeld dat elk personeelslid bij de opening van de nieuwe fabriek het komende voorjaar een flink bedrag zal ont vangen. Hierover zal nog verder met de fabriekskern worden gesproken. Van enige afwijking van de huidige cao wil de direktie niets weten. Wel leelde de heer Strating mee. dat het de bedoeling is een Stichting sociaal 'onds op te richten. De opzet is dat lit het fonds, waarin het bedrijf neteen 5000 gulden zou storten, iteun wordt verleend bij onverhoop- e moeilijkheden in de gezinnen van iet personeel. Na de uiteenzetting 'an de direktie werd niet meer ge- liscussieerd en ging men tot stem- ning over. Amsterdam (ANP) Bij de mees- e faculteiten en instellingen van de miversiteit van Amsterdam lagen de :olleges vandaag stil. Een groot deel 'an de studenten kwam niet opda- ;en na een oproep van de Algeme- ïe Studentenvereniging Amsterdam ASVA)gesteund door het bestuur 'an de wetenschappelijke staf, om e staken uit protest tegen de nota feringa, die vandaag in de Tweede tamer werd behandeld. De actie was tevens bedoeld aan dacht te vragen voor het wetsontwerp ever de 100-procentsregeling voor ,11e Nederlandse universiteiten, waar- loor volgens de studenten de auto- lomie van de wetenschappelijke in- tituten aan banden wordt gelegd en Ie democratisering in gevaar wordt «bracht. De ASVA heeft de studenten niet lleen gevraagd de colleges niet te ezoeken, maar in plaats daarvan te iscussiëren over de onderhavige roblemen. Vanmorgen was in de ludemanhuispoort. waar de grote ollegezalen gelegen zijn, slechts een andjevol studenten aanwezig om an gesprekken deel te nemen. Van- ïiddag werd in de .\ula van de uni- ersiteit een algemene vergadering ehouden. ROTTERDAM (GPD) Vrijdag [anstaande komt weer „de zaak-Van Sanegem" aan de orde. In Utrecht Hoopt de commissie van beroep dan ot een definitieve uitspraak te ko nen wat de straf van de Feijenoor- ler betreft. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) President Nixons radio- en televisie-rede over Vietnam heeft, naar het schijnt, de kloof tussen de voor- en tegenstanders van zijn beleid eerder vergroot dan verkleind. De president deed in feite een beroep op de zwijgende meerder heid" van de bevolking om zijn Vietnam-politiek te steunen. Hij zei met een kennelijke verwijzing naar de aanhangers van de zogenaam de „Moratorium"-bewegingdat Noord-Vietnam niet in staat zal zijn om Amerika te vernederen of een nederlaag toe te brengen, maar dat alleen Amerikenen dat kunnen doen In zijn toespraak van ruim een half uur deed Nixori geen nieuwe voorstellen. Hij zei alleen dat hij een 'vredesplan' had voor de algehele terugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam, maar dat hij de details daarover niet openbaar kon maken. De Bilt verwacht van heden- tot Woensdagavond. Opklaringen en ilechts enkele verspreid voorkomen- Ie buien. Meest matige, aan de kust if en toe krachtige noordwestelijke find. Lagere temperaturen. (opgemaakt te 12.40 uur> 5 NOVEMEBER 1969 ton op: 07.42 uur; onder: 17.05 uur Haan op: 02.05 uur; onder: 15.24 uur toogwater in Katwijk te 12.04 en laagwater te 7.42 en 19.53 uur. Ml nummer bestaat uit 18 pagina's Bovendien zou de Randstad een echt centrum moeten krijgen van tenminste 250.000 tot 3Ó0 000 inwo ners. Prof. Klaasens noemt daar voor als mogelijke kandidaat de ge meente Bodegraven. Een dergelijk centrum zou vestigingsplaats kunnen zijn voor een groot aantal typische randstad activiteiten en slechts een zeer gering gedeelte van het zoge naamde „groene hart" in beslag hoeven nemen. Zou zouden onder meer een cen traal slachthuis, centrale veemarkt, werkplaatsen voor Randstadtrans- portmaterieel en handelscentra een plaatsje moeten krijgen in het nieu we Randstadcentrum. ,.De onstane structuur", aldus prof. Klaasen „biedt in velerlei opzicht belangrijke voordelen en in elk geval wordt be reikt dat de in principe zeer gunsti ge structuur van de Randstad ver der wordt uitgebuit. Of de bestuur lijke verhoudingen in ons land een dergelijke ontwikkeling mogelijk zul len kunen maken of niet, valt moei lijk te beoordelen. Prof. Klaasen vindt dat de plaats die de Randstad in het Nederlandse regionale denken inneemt, weinig recht doet wedervaren aan de eco nomische, sociale en culturele im portantie Hij zou het in elk geval onjuist vinden wanneer de Rand stadgemeenten geen perspectieven voor de toekomst geboden zouden krijgen. „Een heiindeling van Ne derland in grotere districten i6 ge wenst". Deze districten dienen ook duide lijk bevoegdheden te krijgen op het gebied van de structuurpolitiek en uitgerust te worden met districts planbureaus, die het onderzoek ver richten op economische, sociologisch en planologisch gebied, regionale modellen tot stand te brengen en op eigen gezag in het openbaar hun dis- trictsbesturen kunnen adviseren, al dus prof. Klaasen. De Rotterdamse hoogleraar schreef deze toekomstbespiegeling van de Randstad als onderdeel van een pre-advies dat met enkele ande re zal worden behandeld tijdens de op 22 november te houden vergade ring van de Vereniging voor Staat huishoudkunde. Dr. T. de Booy heeft vannacht om een minuut over twaalf aan een spijker In de muur naast de ingang van de Tweede Ka mer in Den Haag een plakkaat opgehangen. Hij had beoogd er een discussie op gang te krijgen over de nota-Vrringa. waaruit het plakkaat citaten bevatte. Maar er verzamelde zich rondom hem slechts enkele tien tallen mensen van wie velen er nog slechts waren op grond van hun arbeid bij publiciteismedia of politie. Er ontspon zich wel wat dis cussie tussen de Booy, weten schappelijk hoofdmedewerker van de universiteit van Amster dam en enige jongeren maar al kort na half een verdwenen de eerste nachtelijke Binnenhofbe zoekers. Van een afstand bleef de Haagse politie duidelijk zeer waakzaam. Onmiddellijk na de rede van de president kon uit verscheidene anti- oorlogsgroeperingen de reactie wor den geregistreerd, dat de toespraak alleen maar een aansporing was om het aangekondigde Moratorium voor 15 november (tegen de oorlog en te gen het regeringsbeleid) nog beter te doen slagen dan de „Moratorium- dag van 15 oktober. Allard Lowenstein. Democratisch afgevaardigde van New York in het Huis van Afgevaardigden, zei dat hü bijzonder teleurgesteld was door de rede. Als een van de organisatoren van het vorige .Moratorium" zei Lo- I wenstein dat er niets anders op zat dan om de volgende demonstratie in omvang te doen toenemen. Ook am- I bassadeur Averell Harriman. de J voormalige onderhandelaar voor de i Verenigde Staten in Parijs, gaf te kennen dat de rede van de president ontoereikend was om de huidige im passe te doorbreken. Hü zei dat het erop aan kwam om het aantal ge vechtshandelingen te „bevriezen", niet alleen waar het de Amerikanen i betreft, maar ook aan de Zuidvietna- I mese kant. Zijn voorstel leek lijn recht in te druisen tegen het huidi- ge regeringsbeleid, dat er vanuit gaat dat, zodra de Zuidvietnamezen hun eigen mannetje kunnen staan, de ge- vechtsrol van de Amerikanen in Vietnam beëindigd zal zün in welk geval de oorlog niet beëindigd is. maar slechts overgedragen aan de Zuidvietnamezen. Geheim lalle Amerikaanse gevechtstroepen niet minder zou zyn dan een „ca tastrofe" voor zowel Azië als het ge hele Westen. Hü zei dat een derge- lük beleid zou leiden tot allerlei ge welddadigheden in het Midden-Oos ten. Berlijn, en op het Westelijk half rond. Waarnemers kregen de indruk dat de president zün rede eerder uit machteloosheid hield, dan uit kracht Zü wezen hierbij op zün poging om met de bekendmaking van zoge naamde „geheime" contacten in het verleden, blükbaar de sympathie te winnen van hen die overtuigd moes ten worden van zijn goede bedoelin gen. Bovendien zeggen deze politici, moet het niet toevallig worden ge acht dat de rede plaats vond aan de vooravond van een aantal belangrü- ke verkiezingen in New Jersey en Virginia «waar een gouverneur wordt gekozen en in New York «waar het gaat om het burgemees terschap). Niet het laatste woord Anderen waren van mening dat deze rede het laatste wcord niet is geweest van het Witte Huis, en dat de president nog voor het eind van het jaar met een belangrüke aankon diging zal komen waarin meer de tails gegeven zullen worden van het aantal troepen dat zal worden terug getrokken. Niettemin waren de De- ADVERTENTIE) DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER De eerste herfststormen van dit jaar geeft de stadsreinigingen handenvol iv&rk. Bergen blade ren moeten ivorden afgevoerd. 1 President Nixon onthulde dat hü. nog voordat hü geïnstalleerd werd als president, contact had opgenomen met de Sowjet-Unie en dat hü later I in een geheime ontmoeting met een afgevaardigde van Noord-Vietnam een brief had gestuurd naar Ho Tsji Min in Hanoi. Hü rapporteerde dat beide pogingen op niets waren uit gelopen. en hü legde er weer de na druk op dat het nu wel aan Hanoi was om het initiatief te nemen om de huidige impasse te doorbreken. Niettemin liet de president doorsche meren dat hü een plan had om alle troepen terug te trekken, ook wan neer er geen duidelüke overeenkomst bereikt zou zijn met Noord-Vietnam. Maar tegelijkertijd verbond hij daar aan de waarschuwing dat. wanneer er opnieuw belangrüke gevechten of militaire offensieven zouden plaats vinden hü zün tabel voor de terug trekking van troepen zou kunnen wü- zigen President Nixon zei tweemaal dat de onmiddellijke terugtrekking van President Nixon tijdens zijn met spanning tegemoet gezien maar teleurstellende Vietnam-ra+ de. mocratisohe senator George McGo- vem en zijn Republikeins-liberale collega Jacob Javitts openlük „te leurgesteld" over Nixons rede. Se nator William Fullbright die met zün commissie voor Buitenlandse Betrek kingen een onderzoek wilde instellen naar de Vietnam-crisis (maar die dit onderzoek uitstelde tot na Nix ons rede), zal ongetwüfeld in de ko# mende dagen bekend maken dat zütt oommissie het onderzoek alsnog zal opvatten. Van Republikeinse züde kan al* leen gemeld worden dat het Repu# blikeinse nationale comité al voor» dat de rede was uitgesproken, een verzoek had uitgezonden om de pre# sident na afloop te schrüven of te to# legraferen „met gelukwensen voo# een voortreffelüke toespraak". ROTTERDAM (ANP) De kans bestaat, dat de wedstrüd AC Milan- Feüenoord voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen op woensdag 12 november niet in de avonduren, maar reeds 's middags gespeeld zal worden. Men heeft bü Feüenoord oe- richt ontvangen, dat in Milaan mist in de avond wordt gevreesd. Het aanvangstüdstip zou dan omstreeks 14.00 uur komen te liggen. De beslis sing hierover zal woensdag in Mi laan vallen. Van een speciale oorrespondent.) BAGDAD (GPD) In een po ging om het probleem van de op- stand van de Koerden in het noor den van Irak tot een definitieve op lossing te brengen, heeft het hui dige Iraakse regime een nieuw of fensief geopend. Naast het bewape nen van de regeringsgezinde Koerden zijn uit Jordanië belangrijke hoe veelheden materiaal en manschap pen teruggetrokken met het oog op de onverwachte strijd in Irak. Het bericht in het Egyptische dag blad „Al Achram" dat er twee divi sies naar het noorden waren gezon den worden als vals betiteld, maar tüdens een beaaek aan het rfoorden worden de talloze geruchten wel be vestigd. Bü het vallen van de avond worden steden en dorpen in het om streden gebied hermetisch afge grendeld. Iedere dag stügen bommenwerpers op. richting bergen. Het gebruik van napalm is bevestigd door een lucht machtofficier. Zeker is dat één Koer dendorp met de grond gelük is ge maakt terwül de bewoners zich n>Dg in de huizen bevonden, nadat een heden militairen dichtbü het dorp op münen waren gelopen. Geduren de de gehele dag kan men op vele plaatsen het gebulder van kanon nen vernemen. De controle op de toegang tot het gebied van de strüd wordt intensief en met grote nauw keurigheid uitgevoerd. De mensen zonder speciale vergunning worden teruggestuurd. De controleposten zü-i o.a. uitgerust met tanks. Met dit offensief tegen de Koerden hoopt de regering te voorkomen dat evenals in voorgaande Jaren tüdens de winter de controle over belangrftw ke steden in het noorden moet worden prüsgegeven en dat nieuwe aanvallen op de olievelden bü Kir- jkoek worden gedaan. Als reden voor de terugtrekking van het grootste deel van Iraakse militairen uit Jor danië, die daar waren gelegerd om Arabische gebiedsdelen te ..bescher men", werd genoemd dat door het offensief ln het noorden te weinig troepen beschikbaar waren, waar door de algemene veiligheid werd be dreigd en de postie van de regering in Bagdad zou worden verzwakt. Uit het Leidsch Dagblad van 2 November 1869: AdvertentieSteenkolen. Vrij aan huis per 18 mud. New Castle, grof zonder gruis f 21, Rukrort, grof en fijn (voor de schop-op) f 13,50. Verkrijgbaar in de Magazijnen van Ph. van der Heyden, Kraaijerstraat. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 30 Octo ber ten verstaan van nota ris A. van Leuven o.a.: Een huis en erf aan de Oostzijds van de Waardgracht, Wijk VIII, no 404 (thans no 120). Kooper J. Vervark te Leider dorp voor f 462.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1