Verkeer in RANDSTAD overspoelt alle plannen BUXI: In Enimeii primeur van nieuw middel van openbaar vervoer? Rusland nodigt Tsjechoslowaak.se ijshockeyers uit Kruising tussen bus en taxi ATERDAG 1 NOVEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD Er is geen oplossing in zicht Yoor de verkeersproblemen in de Randstad-Holland. De wegenbouw blijft ondanks groot scheepse projecten als de „ruit om Rotterdam" ver achter bij ie toename van het verkeer. Als de huidige inzichten over de financiering van de wegenbouw niet worden losgelaten, zal in die toestand geen verandering komen. Dat gevoel heeft ir. P. H. van Hel- emond, hoofdinspecteur bijzondere iiensten by Rijkswaterstaat, directie wegen. Ir. Van Hellemond is onder meer jetrokken by de uitvoering van „De ruit om Rotterdam", een gigantisch ïomplex van wegen, viaducten, plei nen, bruggen en tunnels, waarvan be- angryke onderdelen al in gebruik sijn genomen. In 1972 is het project. 3at rond 750 miljoen gulden kost, na genoeg gereed. Nu al echter doen sich by de Van Brienenoordbrug §én van de twee oeververbindingen van de ruit in de spitsuren grote opstoppingen voor. De 41 kilometer lange ruit om Rot terdam bestaat op de Benelux-tunnel na uit twee rijbanen van elk drie rij stroken en heeft duidelijk een dub bele functie. Ze is niet alleen de grote route voor het doorgaande verkeer, maar fungeert tevens als een soort supeiTondweg voor het lokale ver keer. De totale oplossing voor alle ver keersproblemen rond Rotterdam biedt zy echter niet. „Ons kruis is", aldus Ir. Van Hel lemond, „dat wy moeten bouwen voor de spitsuren. En dat is een onmoge lijke opgave, Als iedereen tegelijk de kerk uit wil. wordt het ook dringen. Maar je zou toch al een heel stuk verder zijn, wanneer het spitsuur zich meer spreidde". Op de Van Brienenoordbrug duurt het ochtendspitsuur van half acht tot half negen en het middagspitsuur van vijf uur tot half zeven. Aan topcapaciteit De brug verwerkt op het ogenblik per etmaal 59.000 voertuigen en zit daarmee vrijwel aan zijn topcapaci teit. die eigenlijk vrij laag is. Een nor male weg van twee keer drie rijstro ken kan gemakkelijk 100.000 auto's per etmaal aan. De steile hellingen, de weefbewegingen die gemaakt moe ten worden en de openingsperioden voor de scheepvaart beïnvloeden de capaciteit van de brug zeer ongunstig (ter vergelijking: de uit twee keer twee rijstroken bestaande Maastunnel verwerkt weliswaar met veel pijn en moeite per dag 86.000 auto's. De drukte in de Maastunnel is overigens veel gelijkmatiger over de dag ver deeld dan op de Van Brienenoord brug) In Rotterdam passeren dagelijks 206.400 voertuigen de Nieuwe Maas. De twee niet tot de ruit behorende oeververbindingen de Maastunnel en de Willemsbrug nemen er in totaal 133.000 voor hun rekening, de Van Brienenoordbrug en de Beneluxtun- nel 71.600. De Beneluxtunnel (een toltunnel - het tarief voor een personenauto be draagt één gulden) is één van Neder-1 lands opmerkelijkste voorbeelden van I een niet-kloppende verkeersprognose. In 1964 nog werd aangenomen dat de I tunnel in 1970 per dag 57.000 voertui- j gen zou verwerken. Het gaat er ech-1 ter op lijken, dat het er nog geen J 17.000 zullen zijn. Op het ogenblik gaan er maar 12.600 auto's per dag door. De Beneluxtunnel zal in de toe komst behalve van de ruit om Rot terdam ook deel uitmaken van een nieuwe autosnelweg (de Beneluxweg» van Den Haag naar Roosendaal en wordt dan zeker een stuk drukker. Er zal geen sprake van zijn, dat van de overcapaciteit straks nog veel over is. Maar voorlopig is van de vier zij den van de ruit de westelijke (met de Beneluxtunnel) nog duidelijk „onder belast") en de oostelijke (met de Van Brienenoordbrug) eigenlijk al over belast. De noordelijke en de zuidelijke zijde (de noordelijke randweg en de zuidelyke randweg) functioneren nog maar voor een deel. Pas rond 1972 zal blijken hoe groot hun rol is. Kleinpolder plein De ruit is rijk aan tot de verbeel ding sprekende kunstwerken als de Van Brienenoordbrug, de Benelux tunnel en het één kilometer lange viaduct door de Spaanse polder. Maar ook het Kleinpolderplein wordt zeer imposant. Op dit plein sluit rijksweg 13 (de overstelpend drukke weg naar Den Haag» aan op het lokale Rotter damse wegennet en links en rechts op de noordelijke randweg. Om het gigantische verkeersaanbod te ver werken wordt het plein in vier lagen uitgevoerd. Op 1 november is de eer ste fly-over op het plein gereed ge komen en kan het viaduct door de Spaanse polder, dat tot dusver al leen in oost-west-richting bereden mag worden, ook voor het west-oost- verkeer in gebruik worden gesteld. Indrukwekkend is ook het verkeers plein hi de vorm van een ster, dat bij Pernis de zuidwestelyke hoek van de ruit moet gaan vormen Ook de ster Ls getekend in vier lagen. Waarschijn lijk worden er voorlopig echter maar drie uitgevoerd. De verkeersdrukte op de „Ster van Pernis" zal voor een belangrijk deel afhangen van de toekomst van de Zuidhollandse eilanden. Rotterdam heeft met die eilanden grote haven plannen .waar minister Schut op grond van de tweede nota ruimtelyke ordening echter niet aan wil. Maar Rotterdam is er niet de stad naar om het hoofd snel in de schoot te leggen. I Het gemeentebstuur blijft ook nog steeds vechten voor een container haven op de noordelijke oever tussen Hoek van Holland en Maassluis Komt die haven er, dan zal dat duidelijk van invloed zyn op de druk te op het reeds voltooide Kethelplein in de noordwestelijke hoek van de ruit. Dynamiek De Randstad-Holland is voor weg- J ontwerpers een probleemgebied. Niet alleen om zijn dichte bebouwing en zyn drassige bodem, maar vooral ook om zyn dynamiek. In de rest van het land ligt het wat gemakkelijker. Als straks bijvoorbeeld de E 8 klaar is, dan ligt er een weg. die Twente by wyze van spreken eens en voor al tijd uitstekend met West-Nederland verbindt. Je hebt er haast geen om-j kijken meer naar. Over de Randstad-problematiek zegt ir. Van Hellemond„Als de men sen zeggen: We hebben geen zin mèer om in die hoge flats te wonen: we doeken dat groene hart van Hol land maar eens op", dan wil dat zeg gen dat er een enorme aanpassing van het wegennet nodig is. Als ze zeg gen: dat Westland daar maken we grote havens van", dan heeft dat ook voor ons consequenties". Een probleem is. dat het voorberei- den van een weg zo onnoemelijk veel tyd kost. Je krijgt zittingen van een Landbouwschap, je krijgt handteke ningenacties. etc.. etc. en als het dan eindelijk zover is. dat je beginnen kunt, is je ontwerp vaak al weer ach terhaald door nieuwe ontwikkelingen. Je kunt het dan alleen nog maar zo n beetje bijknutselen. Het voorbereiden en bouwen van een weg in de Rand stad-Holland kost zeker zeven jaar''. De Randstad zal", aldus de heer Van Hellemond, altyd een stad blij ven van files en ronddolende auto mobilisten, op zoek naar een parkeer plaats". Hoe groot de rol van het openbaar vervoer zal worden, hangt volgens hem in de eerste plaats af van de lengte van de files en de ruimte op de parkeerplaatsen. „De meeste mensen wachten liever tien minuten in hun auto voor de Van Brienenoordbrug dan tien minu ten in regen en wind op de bus". Luchtopname van het gigan tische verdiepingswerk aan het Kleinpolderplein in Rotterdam. (Luchtfoto Artica-Press). r WENEN 'AP. De Tsjechoslo- waakse ijshockeyploeg die verleden jaar weigerde de hand te schudden van de Sow jets die zy in Stockholm op de wereldkampioenschappen twee maal hadden verslagen hun over winningen waren de indirecte aanlei ding tot de „ijshockeyrevolte" in Praag en andere Tsjechaslowaakse steden is door de Sow jet-Unie uit genodigd om deel te nemen aan een internationaal toernooi in Moskou. Dit toernooi zal duren van 1 tot 9 december en er zal aan worden deel genomen door de Sowjets, Canadezen Zweden. Finnen. Oostduitsers en ver moedelijk dus ook door de Tsjecho- slowaken. In 1970 zullen de wereldkampioen schappen ijshockey worden gehouden in Canada. kêthelplein Foto rechts: Maquette-tekening van het Kleinpolderplein. Rechtsboven de uitgang naar Den Haag. Links: Kaart van de ..ruit om Rot terdam". Een project dat rond 750 mil joen gaat kosten. De nieuwe woonwijk Emmert/ Emmerhout, waar momenteel bij- na 1200 van de geplande 3200 wo ningen zijn gerealiseerdis vol gens moderne stedebouwkundi- ge opvattingen ontworpen op en- kele kilometers afstand van het centrum van Emmen. Wat echter ontbreekt is openbaar vervoer. In een brief aan de 270 ge zinnen ln Emmerhout schrijft het gemeentebestuur van Emmen dat het geen eenvoudige zaak is een bus dienst te openen, omdat er tegen woordig zoveel gezinnen zijn met eigen vervoermiddelen dat er voor grote bussen al gauw onvoldoende passagiers zyn. De bewoners van Emmerhout is de afgelopen dagen gevraagd een oor deel te geven op de volgende situa tie, die nog niet bestaat: „Tussen Emmerhout en Emmen wordt een geheel nieuw soort openbaar ver voer gebruikt. Een comfortabel voer tuig, waarmee op z'n hoogst twaalf personen en veel bagage vervoerd kunnen worden, rydt elk half uur naar het N.S.-station op tijdstippen, dat er aansluiting is op de vertrek kende treinen". „De route is zo gekozen dat men hooguit drie minuten behoeft te lo pen om in te stappen. Door telefo nisch plaats te bespreken is het mo gelijk dat de buxi nog dichter bij huis komt. Er zijn geen vaste hal ten, zodat men overal langs de route door de hand op te steken kan instappen. De rit naar Emmerhout wordt gemaakt enkele minuten na aankomst na de trein en een half uur later. Men heeft altijd een zit plaats. In het plan wordt gedacht aan richtprijzen van f 1,30 en voor kinderen van vier tot twaalf jaar f 0.65". De heer A. van Dyk uit Havelte, directeur van de D.V.M. noemt de buxi-dienst een verbeterde autobus dienst. „Er wordt een overwegend vaste route gereden, maar binnen de woonwijk zelf zyn er voor de chauffeur mogelijkheden om taxiser vice te geven, zoals het naar de wo ningen rijden en het uitladen van koffers enz.". Volgens de heer Van Dijk maakt een complex van factoren het inte ressant om juist in de nieuwe woon wijk Emmerhout deze landelijke proef te nemen. „In een moderne wijk, zoals Emmerhout met momen teel slechts vier wegen kan men niet rijden met een ruim tien meter lange bus". Emmen is niet de enige plaats, waar men in nieuwe wijken met openbaar vervoersproblemen zit. In veel plaatsen van gemiddelde groot te komen nieuwe woonwijken tot stand, waarbij de afstanden tot het centrum langzamerhand te groot worden om te lopen en te fietsen. Voor een stadsbuslijn zijn deze plaatsen vaak nog te klein. Maar toch bestaat de behoefte aan open baar vervoer. Het nemen van een taxi kan een eenling zich niet per mitteren en eigen vervoer heeft niet iedereen voorhanden. De Stichting centrum voor vervoersplannen heeft daarom gezocht naar een combinatie van de goede eigenschappen van de taxi (aanpassing aan de persoonlyke wensen van het land) en van de bus (lage prijs). Als de resultaten van de enquête j zo zyn dat de D.V.M. besluit een proef te nemen, dan zal er een voer tuig worden ingezet dat voorzien zal zijn van een mobilofooninstallatie. Op deze wyze is het mogelyk dat passagiers telefonisch op een bepaald tijdstip plaatsruimte reserveren. De buxi-dienst zal eventueel be gin volgend jaar kunnen ingaan. Aan het begin- en eindpunt houdt men het voorlopig op het N.S.-sta tion. Dit bleek in eerste aanleg de voorkeur te verdienen boven een route door de drukke hoofdstraat in Emmen. De dienst zal van maandag tot en met vrydag worden gereden van ze ven tot elf uur en op zaterdagen, zondagen en feestdagen van negen tot twaalf uur. Tips voor de gezondheid or aar kepan op het zet.zorg er dan voor dat de steel met naar voren uitsteekt Wanneer altijd had gedaan zouden duizenden verbrandmgsgevallen min- der te behandelen hebben gek ^ekregen^

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9