Verdedigers van mr. R. concluderen: vrijspraak Studentenactie tegen nota van Ver inga begint op Binnenhof Enorme ravagegeen doden bij gasexplosie Boete voor directeur „Beperk de duur van artsenbe voegdlie i (F Ongekend droge herfst Den Haag en Bonn strijden samen tegen de watervervuiling Houding bepaald door lacunes politie-onderz°ek' PROF. DE LANGE Hoge nood Onderzoek na dood van twee hartpatiënten Westduitser fluit Milan - Feijenoord Voor ogen man uit raam gevallen Swift - Combinatie LKV De Spartaan IN ASSENDELFT PAGINA 6 LL1DSCH DAGBLAD ZAIUjKDAG 1 NOVEMBER iyöö DEN HAAG (GPD) Met geen woord hebben de verdedi gers van de Haarlemse rechter mr. R. commentaar geleverd op de hoogte van de door de officier van justitie geëiste straf: 3 maanden gevangenis en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Zonder een zweem van twijfel concludeerden mr. Van Empel en mr. Benno Stokvis dat mr. R. door de Haagse rechtbank alleen maar kan worden vrijgesproken. „Hé, wacht evende Ko ningin is aan de beurt!" De ze uitroep klonk gisteren op in de feestelijk versierde kermistent op het sportveld- je van het 575-jarige Coen Cuser huis dat koninklijke belangstelling kreeg. De vor stin bezocht alle stands. Met ballengooien kreeg ze als prijs een badget met als tekst: am a tiger", bij het spijkerslaan boden de Cuser- huis-bewonertjes haar een rol zuurtjes aan en op een andere plaats gooide ze met groot élan drie schoteltjes stuk. De jeugd glunderde. De Koningin genoot zichtbaar. Systematisch ondergroef mr. Van Empel alle tegen de verdachte aan gevoerde bewijzen. Het meest aan vechtbare punt, de drankinvloed, boorde hij de grond in met de con statering. dat geen van alle gehoor de deskundigen met zekerheid iets heeft kunnen zeggen over het alco holgehalte van verdachtes bloed op het moment van het ongeluk. De officier van justitie stelde zich te dien aanzien op het standpunt, dat de uitslag van de bloedproef op zich zelf al overtuigend is. omdat aangenomen moet worden, dat men bij een promillage van 1.05 niet meer in staat is naar behoren een auto te besturen. Mr. Rosingh voerde in dit verband aan dat bij 0.5 pro mille een duideiyke ongunstige invloed begint op de rijvaardigheid. Maar. zo stelde mr. Van Empel vast, dr. Nelemans heeft gezegd dat ten tijde van het ongeluk verdachtes alcohol promillage best nul kan zijn geweest. Drs. Verburgt meent, dat er wel iets van alcohol in verdachtes bloed aanwezig moet zijn geweest, maar hij kan ook niet zeggen hoe veel. Daarmee is elk bewijs van alco holinvloed ten tijde van het ongeluk vervallen, meende mr. Van Empel. „En dus is het betoog van meneer de officier over de 1.05 pro mille niet ter zake dienende". Uiteraard behandelde pleiter ook de getuigenverklaringen over dit punt Hy stelde vast dat de man, die mr. R uit zijn auto hielp, geen spoor van drankinvloed heeft waargenomen. Hetzelfde geldt voor de arts van de Mariastichting. waarna de arts die het bloedmonster afnam eveneens constateerde dat verdachte niet merkbaar onder de invloed was. De verklaring van de buschauffeur van Maarse en Kroon deed mr. Van Empel later in zijn pleidooi af als1 „pure fantasie" De constateringen k der beide verbalisanten snijden geen hout omdat de politiemannen niet kunnen weten of verdachtes „suf-1 heid" na het ongeluk een gevolg is geweest van drankinvloed of van de botsing. Advocaat Van Empel vond alle ver klaringen der ooggetuigen zelfs der mate twijfelachtig, dat zijns inziens nog steeds niet overtuigend bewezen is. dat de verongelukte bromfietser werkelijk door de auto van de Haar lemse rechter geraakt is. Het verhaal van de buschauffeur moet op pure fantasie berusten, omdat deze man de auto heeft zien rijden in de rich ting Heemstede, terwijl onomstotelijk vaststaat dat verdachte reed in de richting Haarlem. Mr. van Empel concludeerde tot vrijspraak omdat de alcoholin vloed niet bewezen is, omdat de bot sing niet vaststaat en omdat van de slechte toestand der bande, even min zodanig bewijs is aangevoerd dat daarop een veroordeling zou kun nen steunen. Meeleven ,.Dc houding van mijn cliënt ten aanzien van het tenlastegeleg- de doet geen enkele afbreuk aan zyn besef van het grote leed waar onder de ouders van de verongeluk te jongen gebukt gaan", zei mr Van Empel. „Zijn houding is bepaald door de lacunes in het politie-onder- zoek". Ook mr benno Stovis getuigde van verdachtes deernis voor de ou ders van de jongeman. Te dien aan zien hebben in de pers 'volkomen onware berichten gecirculeerd, al dus pleiter, die vertelde dat mr. R. zowel de requim-mis als de begrafe nis van Henk Lammers heeft bijge woond en dat hy in alle opzichten heeft gehandeld als een fatsoenlijk man. Mr. Stokvis weersprak ook dat verdachte er op uit is geweest het vooronderzoek te vertragen. Het in- i dienen van bezwaarschriften is een j goed recht om een slecht en onvol- i ledig onderzoek in te stellen. „Hy is geen kleine jongen, die probeert een i pak slaag van zijn vader uit te stel- len", aldus mr. Stokvis, die zich met i walging distantieerde van een pers bericht. war in was gesuggereerd dat het mr. R. te doen zou zijn om zo lang mogelijk zyn rechterssalarls te toucheren. AMSTERDAM (GPD) In de universiteit van Amsterdam werd gisteren opgeroepen tot een actie, die in de nacht van maandag op dinsdag om 1 minuut na middernacht zou moeten beginnen op het Binnenhof in Den Haag. Men wil bereiken, dat iedereen die op een of andere wijze te maken heeft met de nota-Veringa daar bijeenkomt. Telefoontjes Overtreding van Antibioticaivet WAGENINGEN De kantonrech- .Deze zaak heeft zeer sterk gespro- ter in Wageningen, mr. A C. van tot de verbeelding van de man den Brand, heeft 'n in Oosterbeek wo- in de straat en ook van de pers Het nende directeur van een farmaceu- ;L j heeft er even naar uitgezien of de trische onderneming in Arnhem, ver- verdachte daarvan het slachtoffer 1 oordeeld tot vier maal twee weken zou worden Ik heb moordenaars, in- hechtenis en een geldboete van 5.000 brekers, ontuchtplegers en commu- gulden. De directeur werd schuldig nisten verdedigd, maar reacties als I geacht aan de verkoop van hormoon- in deze zaak heb ik nog nooit mee gemaakt. Ik moet uzeggen. dat ik het een bedenkelijk verschijnsel vindt dat in een rechtsstaat iemand al schuldig bevonden wordt voordat de zaak zelfs nog maar voor de rech ter geweest is", zei mr. Benno Stok vis. Onw aarsi-hijnlijk De verklaringen der beide kantoor dames. die pas een jaar na het onge luk werden afgelegd, wemelden van onwaarschijnlijkheden en ongeloof - waardigheiden. zei mr. Van Empel. En de jongeman van huizen, die ach ter het slachtoffer gereden zou heb ben maar die door niemand is ge zien heeft in het vooronderzoek gezegd„Er werd een vuile rotstreek I uitgehaald en toen besloot ik er iets i Pleiter vertelde dat de „schuldig verklaring" zich tot aan de raadslie den heeft uitgestrekt: „Wij zyn bei den anoniem opgebeld door lieden die zeiden: je moet je niet met die vent, bemoeien, hy moet veroordeeld worden". Pleiter meende, dat de schuld van mr. R. echter op geen enkele manier is vastgelegd. „Wat aan deze ver dachte overkomen is, had aan ieder een kunnen overkomen en kan nóg iedereen overkomen, ook meneer de officier als hy straks naar huis rijdt". preparaten en antibiotica aan lieden aan wie deze preparaten volgens de antibiocawet van 1964 niet mogen worden verkocht. De offloier van Justitie, mr. J H. C. Pieters, had na een lang requisitoir drie maal twee weken hechtenis en twintig boetes van 500 gulden totaal tien mille) geëist In zyn requisitoir tegen de direc teur trok de officier van justitie fel van leer tegen wat hy noemde „de chaos die de opsporingsambtenaren hebben aangetroffen in het bedrijf": ZÜ kunnen profiteren In eerste instantie is de oproep voor deze 001-actie gericht aan de leden van de universitaire gemeen schappen in al hun verscheidenheid Het is de bedoeling, dat men zich na het nachtelyk samenzyn op het i Binnenhof naar de universiteiten te rug begeeft en daar de rest van de nacht en de dag doorbrengt met dis cussies. Die moeten uitmonden in moties, die op 6 november aan de Tweede Kamer zullen worden aange boden. De Kamer is dan bezig met de behandeling van de nota-Veringa. Ook het bestuur van de Nederland se Studentenraad en de besturen van de grondraden in de verschillendê universiteitssteden zullen de komen de weken proberen een actie te ont ketenen tegen de nota-Veringa. Van 4 november af, de dag waarop het debat in de Tweede Kamer be gint. zullen in de universiteitssteden discussies worden gehouden en acties worden gevoerd over het thema „cen tralisatie". Hier en daar verwacht de NSR ook collegestakingen, zoals dde tot nu toe i j alleen door de ASVA zyn aangekon digd. Volgens de Arjo6, de anti-revolutio- I naire jongeren, zal uitvoering van I j (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Prof dr. S de Lange, gewoon hoogleraar in de neuro-chirurgie aan de medische faculteit Rotterdam, heeft gepleit voor het beperken van de artsenbe voegdheid tot een wettelijk vastge stelde termijn van 5 of 10 jaar, waarna een continuering van de be voegdheid afhankelijk gesteld zal worden van nascholingscursussen. Prof. De Lange die dit zei in zijn rede ter gelegenheid van de aan vaarding van zijn ambt, betwijfelde, ten sterkste of het gezien de storm achtige ontwikkeling in de medische wetenschap wel juist is iemand de artsenbevoegdheid voor het leven te verlenen zonder waarborgen te scheppen, dat diens weten up to date blijft. Of de patiënten in dat geval in de toekomst ook maar een rede lijke zekerheid kunnen hebben dat van recent ont- een totaal onvolledig administratie, waarin alleen transacties met gelegi timeerde relaties (derenartsen, apo thekers. etc.) waren verantwoord, maar waarin de klandestiene handel voorkwam als „contante verkopen", onder het begrip ps. (populaire sec tie) ofwel doodgewoon „zwarte han- Tenslotte liet mr Stokvis zijn licht dert aldus de officier. schynen over de persoonlijkheid van de Haarlemse rechter, die „bijna twintig jaar lang een onkreukbaar aan te doen Een uitgangspunt, dat fn volmaakt eerl«k magistraat is ge- weest Pleiter vertelde dat mr. R. de geloofwaardigheid van zijn ver klaring niet bevorderd. Mr. Van Empel benadrukte, dat verscheidene ooggetuigen helemaal geen bromfietser hebben gezien. Het veel te laat ingestelde verfsporenon- derzoek verschaft evenmin zeker heid over de aanrijding. „Natuurlijk zijn er argumenten om te geloven dat de botsing wel heeft plaatsge had", erkende pleiter. „Maar de aan gevoerde gegevens zijn niet overtui gend genoeg om een strafrechtelijke veroordeling op te baseren". De dagvaarding stelt, dat mfc. R. zelf de president van de Haarlemse rechtbank heeft voorgesteld, dat hy niet meer aan berechting zou deel nemen zo lang deze afschuwelijke verdenking op hem rust. In zijn repliek merkte officier van justitie mr. Rosingh op: „In elk ge val staat uit de verklaringen des des kundigen onomstotelijk vast dat mr. R. ongeveer 250 kubieke centimeter wodka gedronken heeft, dat is dus veel meer dan de 80 cc die hij zelf opgeeft". De huidige toestand van de ver sleten autobanden vormt wel dege- Roekeloos heeft gereden maar overeen onweerlegbaar bewijs, zei mr zyn wyze van ryden is niets be kend, dus van roekeloosheid kan geen sprake zyn. De toestand van de autobanden kan tot enig bewys niets bijdragen zeker niet nu de offi cier in zijn gewijzigde tenlasteleg ging stelt dat zy ,van geheel onvol doende profilering waren voorzien", want de autobanden, die ter terecht zitting getoond werden, zijn méér versleten dan zy waren op de dag van het ongeluk. I Rosingh, omdat alle deskundigen het er over eens zijn dat door het ver rijden van de auto n a het ongeluk de banden niet meer noemenswaard gesleten zijn. In zijn laatste woord zei mr. R.: „Ik kan alleen zeggen dat ik my van niets onverantwoordelijks of onbe hoorlijks bewust ben". De rechtbank zal op 14 november uitspraak doen. Gesleurd Sinds de dag van het ongeluk is er enorm gesleept en gesleurd met die auto. We weten niet over hoeveel ki lometer het zou best 400 km ge weest kunnen zijn maar in elk ge val kan aan de toestand van de banden zoals zy hier staan geen en kele bewijskracht ontleend worden, zei mr. Van Empel. Pleiter achtte evenmin bewezen dat om het linker- achterwicl van de auto een geheel gladde band heeft gezeten. De resultaten van het politie-on- derzoek ten aanzien van de gladde band achtte pleiter niet doorslagge vend. Integendeel: volgens dit on derzoek zou met de gladde band 66.00 km en met een der andere banden (de reserveband) slechts 7.000 km ge reden zijn en aangezien er bij de vijf getoonde banden geen enkele is waarmee slechts 7.000 km is afge legd, kan de theorie van de rijks recherche niet Juist zyn. DORDRECHT (ANP) De trein van Geldermalsen naar Dordrecht moest donderdag- avond omstreeks 10.30 uur stop- pen omdat een overwegwachter op het toilet zat. De bestuurder, j die van verre al zag dat er over de overweg bij het sportpark te Dordrecht nog verkeer ging. bracht zyn trein juist ervoor tot stilstand. Hy stapte uit en kwam tot de ontdekking dat de natuur zich by de 23-jarige overwegwachter niet had laten dwingen. Nadat de treinbestuur der op zijn beurt zijn hart had gelucht vervolgde de trein zijn weg. De Nederlandse Spoorwegen stellen een onderzoek in naar het gebeurde. Utrecht mrf. W H Overbeek heeft van het arrondissementsparket in Ctrecht mr. W, H. Overbeek heeft een gerechtelijk vooronderzoek ge wikkelde medische ontwikkelingen, achtte hij daarom evenzeer twijfel achtig. Prof. De Lange vroeg zich daarom af of het niet wenselyk zou zyn dat de staatscommissie medische be roepsuitoefening by het herzien van de wet 1865 op de uitoefening van de geneeskunst de beperkte duur van de artsenbevoegdheid en de instel ling van verplichte nascholingscur sussen ook voor de specialistenre gistratie wettelyk zou regelen. Ook by de specialisten-opleiding komt het wetenschappeiyk facet volgens de huidige richtlynen te wei nig tot uiting meende prof. De Lan ge. Alleen het by houden van de ont wikkeling van de wetenschappelyke achtergronden van hun specialisme is niet voldoende en duidt op een niet meer dan platonische verhouding tot de wetenschap, zei hy. Zelfstandige wetenschapsbeoefening wordt blyk- baar niet noodzakelyk gesteld „De Nederlandse specialist moet blykbaai wel in staat zyn de ontwikkelingen op zyn gebied by te houden, maar hy hoeft er kenneiyk niet de nota-Veringa experimenten met bestuursvormen aan universiteiten en hogescholen afremmen. De Arjos, die hierover een rapport aan de AR- kamerfractie heeft gestuurd, meent dat de nota-Veringa een discussie stuk moet zyn en niet beleidsbepa lend. DEN HAAG (ANP) De eerste] wedstryd tussen AC Milan en Feye- noord, die 12 november in Milaan wordt gespeeld, zal worden geleid door de Westduitse scheidsrechter 1 Hans-Joèchim Weyland. Zyn land genoten Walter Eschweiler en Paul Kindervater zyn aangewezen als j grensrechter. RIJSSEN (ANP) De 64-Jarige mevrouw Poortman-Ulfman uit Rys- sen, is gistermiddag, toen zy bezig was met het schoonmaken van de ramen, uit hét raam van haar bo venverdieping gevallen. De vrouw aanstortte neer voor de ogen van haar - - I OlUl VVV lltci IWI w*. vgl by te dragen", aldus prof. De Lange. man en was 0p sjag dood. |j| OE BILT (ANP) De maan- f|| den september en oktober zyn ongekend droog geweest. Uit I een voorlopige berekening blijkt, aldus het KNMI, dat gemiddeld over 't gehele land slechts ongeveer 33 mm regen I is gevallen tegen 145 mm nor- maal. Sedert het begin der geregelde metingen van de neerslag in 1848, ruim 120 jaar geleden, was een dergelijke droogte in deze maanden nooit voorge komen. Ook in de metingen van de neerslag te Halfweg, die reeds van 1735 dateren en die tot op heden zUn voortgezet in Hoofddorp, is niet te vinden I dat erop zou kunnen wyzen. dat een dergelyke droogte zich in september en oktober vaker heeft voorgedaan. Hetzelfde geldt voor de reeks metingen in Delft, waarmede al in 1715 is begonnen, maar J die later zijn onderbroken. Men zou dus kunnen spreken van de droogste herfst sedert j meer dan twee en een halve eeuw, aldus het weerinstituut. Oktober was warmer dan een j normale meimaand. Na 1831. dus in een tydvak van bijna 140 jaar, is oktober nooit war mer geweest dan de afgelopen maand. Oktober 1921 was even I LEIDEN De Swift-Combinatie maakt morgen een aanvang met het cross-seizoen. Gestart wordt om 10 uur in Noordwykerhout. LEIDEN De LKV De Spartaan organiseert maandag in het clublo kaal Albert Schweitzerschool aan de Oude Vest selectiewedstryden in de powerlifting-oefeningen. Dit in ver vorderd tegen drie functionarissen band met de komende nationale van de Onderling Pharmaceutische kampioenschappen, welke De Spar- Groothandel in Utrecht teneinde de- taan zondag 9 november in de Vyf finitief na te gaan welke strafrech- Meihal organiseert. Voor deze kam- telyke fouten hun ten laste kunnen 1 pioenschappen gelden de volgende worden gelegd in verband met de oefeningen: bank drukken, kniebui- dood van twee hartpatiënten in het gen. dead lift. De selectiewedstryden Julianaziekenhuis in Veenendaal De patiënten zyn in het begin van dit jaar vermoedelyk overleden ten gevolge van de toediening van ver keerde digoxine-tabletten bietten waren afkomstig van O.P.G. in Utrecht. beginnen 's avonds om 8 uur. Tafeltennis Het Nederlandse Deze ta- tafeltennisteam heeft in Dublin een de wedstryd tegen Ierland voor de Europese competitie met 43 ver loren. BONN (GPD) De Nederlandse staatssecretaris van Volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga en zyn West duitse collega prof. Von Mangel-Kö- nlg heben gisteren tydens een confe rentie in Bonn besloten tot hechtere samenwerking tussen de regeringen van beide landen op het terrein van water- en luchtverontreiniging. Uitvoerig hebben zy gesproken over de wenselykheid een alarmsysteem te ontwikkelen, dat kan worden gehan- teerd by te vergaande vervuiling van staat meegedeeld. de Ryn. De bewindslieden waren het er echter over eens dat de verwezen- ïyking van zon systeem byzonder moeilijk zal zyn. Ook de Franse regering heeft posi tief gereageerd op het Nederlandse verzoek de lozing van afvalstoffen in de Ryn in verband met de gevolgen van de langdurige lage waterafvoeren zoveel mogelyk te beperken. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Water- ZAANDAM (GPD) —Twee gasex- plosies vlak na elkaar verstoorden gistermiddag de rust in de Willem Sypesteynstraat in Assendelft. In de daarop volgende seconden weerklon ken glasgerinkel en angstige kreten. In drie woningen was een enorme ravage ontstaan. Een binnenmuur stortte geheel in. Een groot aantal ruiten sneuvelden, huisraad en kas ten werden verwoest. Vooral de woning van de op het moment van de explosie aanwezige heer J. L. Scheerman werd zwaar ge troffen. Mensenlevens kostte de ex plosie echter niet. Alleen de echtge note van de heer Scheerman werd licht gewond. De gehele dag hadden de bewoners een gaslucht geroken. Personeel van het gasbedrijf Zaanstreek-Waterland was bezig met het repareren van een leiding, maar schonk geen aandacht aan de klachten over gaslucht van de bewoners. De heer Scheerman „Ik zat rustig een plaatje te draaien toen het gebeurde. Eerst hoorde ik een kleine knal, er brandde opeens wat. en toen kwam er nog een knal M'n vrouw en m'n jongste kind kwamen toen net binnen". In de afgelopen dagen moeten gro te hoeveelheden gas zich hebben op gehoopt onder het huis en op onbe kende wyze tot ontploffing zyn ge komen. Van het interieur van de wo ning van de heer Scheerman bleef vrywel geen spaan meer heel. Kort geleden had het gezin nieuwe meu bels gekocht De nieuwe meubels wa ren bedolven onder glas en puin. Een muur, die de woonkamer scheidde van de trap werd geheel weggesla gen. In de twee woningen naast het huis van de heer Scheerman was de schade aanmerkeiyk kleiner. Wel getroffen huizen waren op het mo- kwamen gedeelten van de vloer in- ment van (je explosie personen aan- clusief de vloerbedekking omhoog en wezjg sneuvelde een groot aantal ruiten en werd een muur ontzet. In alle drie Een brandweerman: „Je snapt De ravage in de woning van de heer Scheerman in Assendelft, niet, dat die mensen er levend zyn uitgekomen".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6