lOost-Europa bereidt zich Jvoor op veiligheidsgesprek Mafia loert op Britse casino's Legerterreur op Sumatra Palestijnen willen praten AARDBEVING I'iDOOR PROEF ■'\imet kernbom Kerkelijke waarschuwing Arafat in Cairo m Giftige kogels VS-leger Zware straf ioor „bommen werpers" in Griekenland BONN EN MOSKOU MEER OP ELKAAR AFGESTEMD en INDONESISCH ADVOCAAT ITALIË, VAT VOL TEGENSTRIJDIGHEDEN In vogelvlucht LUWTE ig. riATERDAG 1 NOVEMBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 11 t i eid mi m Izai .1 ehuii BONN, MOSKOU, PRAAG (AFP, AP) De nieuwe West- KerSuitse minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, heeft ver in p«laard, dat zijn regering alles zal doen opdat met de Sowjet- besprekingen kunnen worden gehouden over een verkla- waarin het gebruiken van geweld wordt verworpen. Hij -.al „zeer spoedig" Moskou een datum voorstellen waarop men JJJJfe besprekingen, in Moskou, zouden kunnen beginnen. Dit, zei hij, is het antwoord van tran^onn op een verklaring van de Sow- jet-Unie van 12 september, waarin n 'oflnen voor dergelijke besprekingen Kek belangstelling aan de dag legde, aast Bonn hoopt spoedig de Poolse par- igewoftjsecretaris Gomoelka en de minis- itie ter van Buitenlandse Zaken. Jedry- uurchowski, voorstellen te doen ten aan- °Aien van het openen van een derge- ljdZ3|iJk gesprek. y1 Minister Scheel zei. dat hij op zijn 'laatste reis naar Moskou, in augus- ;ev. itus. de indruk had gekregen, dat het aak hiaken van „goede contacten" geen uldf^emakkehjke zaak is. maar aan de oonhendere kant was hem toch een zeke- nderre bereidheid opgevallen de met Bonn eiJ, bestaande contacten „te handhaven en te verdieen". Inderdaad ziet de Sowjet-Unie in regeringsverklaring die de West- e Ueiöuitse bondskanselier Brandt deze week aflegde, positieve elementen. Per. „Er zijn enkele passages die de aandacht waard zijn —in de eerste het door de Bondsrepubliek rela teki stul sseer. iweg ;enst WASHINGTON (ReuterI Bij de g te Alcoeten-eilanden is gisteren een a- Sthevige aardbeving geregistreerd op ongeveer 265 kilometer van de plaats g fa waar de VS kortgeleden een water- et rastofbom tot ontploffing brachten, huis De Richterschaal wees 6,4 aan en zo het epicentrum werd gelokaliseerd op &i83,ongeveer 45 kilometer van het eiland Adak. In het gebied zijn vele kleine eilandjes, maar volgens het Ameri- ur) kaanse seismologisch centrum in ^'7gd Washington vond de beving waar schijnlijk op de zeebodem plaats en niet op het land. o.i Ei- is hevig geprotesteerd toen de B- Amerikanen op 2 oktober op het ei- land Amsjitka een waterstofbom van lbotel.2 megaton op 1220 m onder de ;r. oo grond tot ontploffing brachten. Het 1710'eiland ligt in een gebied dat seis- vr- misch zeer gevoelig is en vele mensen t^tjin Alaska, Canada en Japan en ook Üeide enkele Amerikaanse geleerden vrees- w ^den voor aardbevingen of vloedgol- risióven. tot Maar de Amerikaanse commissie *°novoor atoomenergie verzekerde dat er sanl geen gevaar was en verklaarde na 24.afloop dat er geen radioactiviteit was vrijgekomen en dat er geen aardbe- rue vinSen en vloedgolven waren ont- reiijl staan. Volgens een woordvoerder van de commissie was er geen verband tussen de kernproef en de aardbeving tvan gisteren. geuite voornemen om het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens te ondertekenen. Eveneens po sitief is het plan van de regering van de Bondsrepubliek, deel te nemen aan voorbereidingen voor een alge- meen-Europese veiligheidsconferen tie." Dit zei gisteren de Russi sche regeringswoordvoerder Zamja- tin „Aan de andere kant moet op gemerkt worden dat het program be palingen bevat die gericht zijn op bestendigen van de dogma's uit het verleden." De landen van het Warschau-pact stellen voor in de eerste helft van 1970 in Helsinki een Europese veilig heidsconferentie te houden. Dit staat in een gisteren door de ministers van Buitenlandse Zaken van die lan den uitgegeven document, opgesteld na afloop van de tweedaagse bespre king die zij in Praag hebben gehou den. In een toelichting op het voorstel zeggen de ministers onder meer dat „de socialistische landen die het do cument hebben ondertekend de vaste overtuiging zijn toegedaan dat een dergelijke conferentie kan bijdragen tot het verminderen van de spannin gen in Europa waardoor de zaak van het wederzijds begrip tussen de landen en de ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen wordt gediend." Om de mogelijkheid dat de conferentie zal mislukken zo klein mogelijk te maken, stellen de ministers van de Warschau-pact-lan- den voor: de veiligheid in Europa te verze keren op grond van het afzien van geweld of het dreigen met geweld van de verschillende Europese lan den: de betrekkingen tussen de landen onderling te verbeteren met name op het gebied van de handel, de eco nomie en de wetenschap op basis van rechtsgelijkheid en in een geest van politieke samenwerking. De Westduitse minister Scheel rea geerde in Bonn door te zeggen voor het houden van een Europese veilig heidsconferentie te zijn als deze zorgvuldig is voorbereid, als men er redelijkerwijs nuttige resultaten van kan verwachten en als de Verenig de Staten en Canada er aan mogen deelnemen. Gezaghebbende kringen in Londen zijn van mening dat het in Praag uitgegeven document getuigt van een soepeler houding van het oost- blok, die zü toeschrijven aan het feit dat de betrokken landen graag zouden zien dat hun voorstellen zou den worden aangenomen. Deze soe pele houding zou met name kunnen worden afgeleid uit het ontbreken van eisen tot erkenning van de DDR en de Oder-Neisse-grens als west grens van Polen. De voorstellen van de Warschau- pact-landen zullen op 5 november worden bestudeerd door de perma- I nente raad van de NAVO in Brussel. De besluiten die daar dan worden genomen, zullen aan de goedkeuring van de ministerraad van de NAVO worden onderworpen. Deze raad komt van 3 tot 5 december eveneens in Brussel bijeen. voo: reek licht DJAKARTA Een vooraanstaan- de Djakartaanse advocaat heeft vandaag het Indonesische leger er van beschuldigd, Noord-Sumatra te terroriseren. Hij heeft een beroep gedaan op president Soeharto, een l/faj vind hieraan te maken. De publikatie van deze beschuldi ging door het officiële Indonesische persbureau Antara verleent tevens enige geloofwaardigheid aan geruch ten, volgens welke generaal Soehar to voornemens is, maatregelen te nemen tegen enkele van de „mili- ai* taire potentaten", die hem omringen, (in het algemeen is het regel, dat geen aanvallen op generaals door Antara mogen worden gepubliceerd zonder toestemming van kolonel Ali Siregar, de inspecteur-generaal van het Indonesische leger). De eerder genoemde advocaat heet Adnan Boeyong Nasoetion. Hij heeft kort geleden een van de negen Jongeren verdedigd, die in Medan tNoord-Sumatra) tot gevangenis straffen werden veroordeeld na- 3 dat zij zich gekant hadden tegen de verkiezing van de burgemeester. Hen was ten laste gelegd, dat zij leden van het Jeugdfront van hun vrijheid hadden beroofd door hen te dwingen, hun steun aan de burgemeester in te trekken. Hierbij zouden steekpen ningen gebruikt zijn. De negen jon geren hebben de beschuldiging te gengesproken en zijn tegen hun vonnissen van twee weken tot acht maanden gevangenis in beroep ge gaan. Te buiten Toen mr. Nasoetion door het Indo nesische legerblad „Berita Joed- ha" beschuldigd werd van deelne ming aan het proces omdat hij slechts uit was op publiciteit, open de Nasoetion het vuur op het leger. Volgens het Antara-bericht, heeft hij gezegd, dat het bijzondere com mando voor het herstel van orde en gezag in Noord-Sumatra zijn be voegdheden te buiten ging, zodat het er thans op leek, dat de provincie in een oorlogstoestand verkeert. De mensen waren bang om hun mening te zeggen. Zij, die slechts weinig van de geldende opvatting verschillende meningen verkondigden, liepen het risico gebrandmerkt te worden als communisten. Mi'. Nasoetion heeft ook 'n toespe ling gemaakt op grootscheepse smokkelarij in Noord-Sumatra. die naar algemeen wordt aangenomen, door topfiguren in het Indonesische leger wordt georganiseerd. «President Soeharto heeft in een rede op 16 augustus gewaarschuwd, dat het met de smokkel afgelopen moet zijn). CAIRO (AP) De Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat heeft zich bereid verklaard in Cairo di recte besprekingen te voeren met Li banese vertegenwoordigers teneinde een oplossing te vinden voor het con flict tussen de guerrilla-organisaties en de Libanese autoriteiten. Een Palestijnse delegatie onder leiding van Arafat zal zaterdag uit I Damascus naar Cairo vertrekken. In de Egyptische hoofdstad is reeds een Libanese delegatie onder leiding van de opperbevelhebber van het le ger generaal Emile Boestani aanwe zig. Het besluit naar Cairo te gaan voor onderhandelingen zou volgens het persbureau vrijdag in Damascus zijn genomen tijdens een stormach- j tige zitting van de uitvoerende raad j van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie. Tenslotte bleek een meerder heid voor onderhandelingen met de I Libanezen. „De stem van Palestina" heeft gis- teravond bekendgemaakt dat Pales tijnse guerrillasoldaten de dorpen j Hassan, Hammoud en Sjadra hebben I veroverd na gevechten met het Liba-1 nese leger die 14 uur hebben ge duurd. Volgens „De stem van Palestina" hebben Libanese militairen het vuur geopend op het vluchtelingenkamp Badawi. Een foto nit Laos dat zich steeds meer ontwikkelt tot een tweede Vietnam. Een luchtdoel geschut van het pro-communis tische Patet Lao-bevrijdingsleger. Amerikaanse bommenwerpers voeren per dag soms 400-500 aan vallen uit op stellingen van de Patet Lao. Volgens berichten van de Patet Lao zouden meer dan 1200 Amerikaanse bommenwer pers zijn neergehaald. De Ameri kaanse regering heelt onlangs ontkend dat Amerikaanse troepen actief betrokken »ouden zijn bij de strijd in Laos. LONDEN (GPD) Brlt.se ker kelijke leiders hebben in een rap port gewaarschuwd, dat de be ruchte misdadigersorganisatie, welke bekend staat als de Mafia, Engelands speelzalen bedreigt. Sinds de Mafia verdreven is van Cuba en van de Bahama's pro beert zij thans via Engeland vaste voet in Europa te krijgen. Een leidende figuur in de Ame rikaanse onderwereld zou reeds één Londens casino beheersen en hij zou proberen verscheidene andere op te kopen, ondanks het feit dat de Brit se regering onlangs wettelijke maat- j reeelen tegen duistere speelhol prakt ij ken heeft genomen. 1 Daartoe is een zogenaamde „ga- i ming board", een toezichthoudend lichaam opgericht, dat de vergun ningen voor het gokbedrijf verstrekt. Niet alleen worden de kwalificaties van de gegadigde nauwkeurig onder- zocht, maar tevens wordt nagegaan wie financiële steun verlenen van achter de schermen en wie de direc teur is die de dagelijkse leiding op zich neemt. In 1968 bezat Engeland naar schat ting 1200 casino's. Verwacht wordt dat niet meer dan 250 casino's een certificaat zullen krijgen. Hoewel de Mafia er wellicht de voorkeur aan geeft de wettelijke weg te volgen, bestaat het gevaar dat de nieuwe wet op het gokspel haar daartoe juist zal verlokken. Het is clubs niet toegestaan illegaal krediet voor gokspelen te geven. Deze bepa ling wil het publiek ei-voor bescher men om uit eigen impuls meer geld te verliezen dan de bedoeling is of dan men zich kan veroorloven. De I nieuwe wet wordt pas in 1970 van kracht, maar de ervaring onder de I oude wet leert, dat de genoemde be- j paling moeilijk zal kunnen worden nageleefd. Paardenraces vormen in Enge land de grootste gokbron. Maar liet nieuwe staatsorgaan, dat het kans spel op de renbanen regelt heeft volgens het kerkelijke rapport het WASHINGTON <AFP> Het j Amerikaanse ministerie van Defensie heeft elk commentaar geweigerd op een bericht in de .New York Times' van gisteren, volgens hetwelk het Amerikaanse leger zou beschikken over 20.000 giftige kogels, die bij ge troffenen een darmvergiftiging zou den veroorzaken gelijk aan die welke het gevolg is van het eten van be dorven voedsel. De patronen zouden zijn opgesla gen in het arsenaal van Pine Bluff (Arkansas), waar ruim 330 technici werken aan chemische en biologische wapens. Het zou om twee soorten kogels gaan. één van het type 3 8 mm en een „splijtkogel". waarvan de werking de „New York Times" niet duidelijk is. Volgens het blad „zijn er I geen bewijzen dat de kogels in de praktijk zijn gebruikt". De kogel zou j in 65 procent van de gevallen een dodelijke uitwerking hebben. gokken aangemoedigd en de greep van de bookmakers op het publiek versterkt. Geschat -wordt dat de totale gok- omzet in Engeland in 1968 2.1 mil jard pond heeft bedragen: 130 mil joen pond minder dan in 1967. Hier bij wordt echter geen rekening ge houden met de illegale gokpraktij ken. Illusie Het rapport is. evenals het alge mene gevoelen in Engeland, tegen een staatsloterij, welke de kerkelijke leiders beschouwen als een middel om „onze verantwoordelijkheden te ontlopen, inplaats van ze onder ogen te zien". „Het is een socioal gevaar lijke illusie te menen, dat de levens- I omstandigheden van een land door een loterij ook maar enigzins zicht- I baar zouden kunnen worden verbe terd". Het rapport stelt vast dat iedereen het er over eens is dat er in Enge- j land teveel wordt gegokt. De groei van 't gokwezen wordt door talrijken beschouwd als een bewijs dat de En gelsen als volk hun kansen en hun krachten misbruiken. Erkend wordt dat gokken niet dient te worden ver boden. maar door de wet in goede ba- nen geleid. ATHENE (Reuter) Een Griekse krijgsraad heeft vandaag vier jonge ren tot gevangenisstraffen van 23 j tot 25 jaar veroordeeld wegens het j plegen van bomaanslagen in Athene, j Drie anderen kregen op dezelfde be- «huldiging straffen van zes tot acht jaar. Allen werden voor perioden van vijf tot tien jaar uit hun bur gerrechten ontzet. De krijgsraad bevond hen sculdig aan een reeks bomaanslagen waar van de laatste 18 oktober werd ge pleegd en waarbij in Athene zes mensen gewond raakten. De laatste aanslag leidde tot de arrestatie van 10 mensen die zouden behoren tot de „Griekse Democratische Bewe ging". Acht van de beschuldigden ver klaarden schuldig aan het ten lastf gelegde te zijn. Twee studenten wer den vrijgesproken en een negentien* Jarige jongen kreeg een Jaar voor waardelijk. Met het opdragen van een plech tige gedenkdienst is gisteren in Athene het feit herdacht dat vorig Jaar ex-premier Papandreoe is over leden. Aanwezig bl)v de plechtigheid wa ren Papandreoe's jongste zoon en naamgenoot George, zijn weduwe, de actrice Kyveli, enige voormalige mi nisters en ongeveer 30 afgevaardig den van de unie van het Centrum, welke partij Papandreoe vroeger ver tegenwoordigde, ook waren er onge veer 300 andere belangstellenden. Enige tientallen agenten hadden post gevat bij de toegang tot het kerkhof. Vorig jaar werden tijdens de begrafenisplechtigheid meer dan 40 personen gearresteerd wegens be lediging van het militair bewind en 36 van hen werden tot straffen van een tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Atletiek Op het kalzndercon- gres van de Internationale Atletiek Federatie in Boekarest heeft de Europa-commissie gisteren de Euro pese atletiekkampioenschappen 1974 toegewezen aan Rome. De Italiaanse hoofdstad had zich voor deze kam pioenschappen als enige stad kandi daat gesteld. Boksen De Westduitser Peter Weiland en de Franse zwaargewicht Bernard Thebault boksen op 29 no vember in Kiel tegen elkaar, met als inzet de vakante Europese titel in het zwaargewicht. De titel in deze klasse is de Engelsman Henry Coo per kort geleden ontnomen, omdat hij wegens ziekte niet in de ring kon verschijnen. Italië is een vat vol tegenstrijdig heden Wie zich per trein langs de heerlijke Riviëra-kust tussen Ge nua en La Spezia verplaatst, komt sterk onder de indruk van de kolos sale tunnelwerken. die hier als ter loops zijn aangelegd en verrukke lijke bergdorpen als de vermaarde .Cinque Terre" toegankelijk heb ben gemaakt. Maar de reiziger weet tegelijkertijd, dat er vooral in het „diepe zuiden" nog een enorme ach terstand is, die slechts moeizaam wordt ingelopen. Ook in het noor den kwahi dezer dagen weer eens een van die gedrochtelijke tegenstellin gen aan het licht, waaraan Italië zo bijzonder rijk is. In dat noorden ze- I telt een indrukwekkende industrie, wier produkten zich gemakkelijk I kunnen meten met de beste voort- brengselen van de Europese top- nijverheid. Men denke aan auto's, schrijfmachines, koelkasten, naai- machines en vele andere in een mo- dern huishouden onontbeerlijke appa- j raten. Maar de massale stakingen, 1 die in de afgelopen weken ook dit deel van Italië hebben geteistei-d. wijzen op een tragisch gemis aan eenstemmigheid tussen leiding en werknemers, waardoor, zoals direc teur Agnelli vaststelde, alleen reeds in de Fiatfabrieken van Turijn sinds 1 januari van dit Jaar voor het enorme bedrag van driekwart mil jard gulden aan produktie verloren ging. Vreemd, zo'n schrikwek kend verlies in een land, dat zich in enkele tientallen jaren tijds van een voornamelijk agrai'isch gebied op-laag-niveau ontwikkelde tot een van 's werelds leidende industrielan den. Met uitzondering van Japan heeft de groei nergens zulke enorme sprongen vooruit gemaakt als juist in Italië. Maar de politieke en gees telijke vooruitgang is bij de stof felijke groei ver ten achter gebleven. Van die innerlijke tweespalt In dit land Is de wereld thans dagelijks ge tuige: een groot deel van het niet- Italiaanse rooms-katholicisme loopt storm tegen de behoudzucht in de top van het Vaticaan. en op politiek gebied zijn de onderlinge wrijvingen binnen de partijen niet van de lucht, zodat zelfs een massaal blok als de communistische partij in drie duide lijk onderscheiden groepen is uiteen gevallen. Hetzelfde geldt voor een machtige partij als die van de chris ten-democraten, die na de oorlog on getwijfeld grote verdiensten heeft ge had voor de „sprong voorwaarts", maar het tempo allang niet meer kan bijhouden. Italië's grootste ge breken zijn niet moeilijk aanwijs baar: teveel beslissingen moeten in Rome worden genomen ofschoon de grondwet van 1947 in ruime mate rekening houdt met de uitbreiding van de provinciale bevoegdhe den: nog altijd trachten de Ita lianen zich los te maken van de tij dens Mussolini welig tierende bu reaucratie. maar tevergeefs: de lei ding van de vakbonden heeft, als in Engeland, het contact met de ge- wont leden verloren: aan de univer- siteiten bestaan nog waarlijk-middel- eeuwse toestanden, die het hoger on- 1 derwijs in ernstige mate schaden en telkens weer aanleiding geven tot botsingen. Dit alles behoeft op kor te termijn verbetering. Italië is, juist door de geweldige groei van zijn wel vaart, hard toe aan een innerlijke reformatie. Hoe langer die wordt uitgesteld, hoe gevaarlijker de woe lingen zullen zijn, waaraan het land nu telkens ten prooi is. Het trekt de aandacht, dat het Kremlin zich in de laatste tijd wat gematigder uitdrukt dan voorheen. Het lijkt erop. dat de. voor Moskou zo gunstige „regeling" van de Tsjechoslowaakse kwestie de Sow- i jetrussische leiders, en met name partijchef Brezjnèw, min of meer 1 tot bedaren heeft gebracht. Hun angst voor een „vrijheidsexplosie" aan Ruslands westelijk „front" lijkt voorbij en de politiek van het Krem lin, die zich lange tijd kenmerkte door dreigende uitlatingen en een on gemakkelijke omgang met andersden kenden. schijnt iets van haar kramp achtigheid te hebben verloren. Brezj- new heeft onlangs de Chinese pre mier Tsjoe En-lai zelfs weer „kame raad" genoemd en onderstreept, dat de Sowjet-Unie bereid is tot han delsconcessies om het klimaat tussen beide landen te verbeteren. Niet min der opmerkelijk is, dat Brezjnew bij die gelegenheid ook vriendelijke woorden richtte tot de nieuwe rege ring van kanselier Brandt in Bonn. Men zou zeggen: hij kon moeilijk anders, want de duidelijke nederlaag van de extremistische NPD toonde r>^g eens aan, dat de beschuldiging van een nieuw nationaal-socialisme in de Bondsrepubliek aan het poli- tieke-sprookjesboek was ontleend. Dit alles voorspelt allerminst dat die zwaluwen een politieke zomer betekenen. Maar het is toch, ander zijds, een gunstig voorteken, dat da Sowjet-Unie zich tevens bereid heeft verklaard met de Verenigd# Staten besprekingen te beginnen over de al te lang uitgestelde con trole op en beperking van nucleaire wapens, kortweg aangeduid als ..Salt1* strategie arms limitation talks). Zonder overdrijving mag dit een stap vooruit worden genoemd, die vooral te danken is aan een zekere mate van nucleair evenwicht, die geen van beide partijen het gevoel geeft als „zwakkere" aan de confe rentietafel plaats te nemen en het decreet van de ander te moeten aan vaarden. Ook dit is overigens nog allerminst een terrein vol geurende bloemen. Want mislukking van een dergelijk veelbelovend overleg over een zo riskante zaak als de produk tie van kernwapens zou de afschu welijkste gevolgen kunnen hebben en op een nieuwe, dan niet meer te stuiten wedloop tussen de reuzen kunnen uitdraaien. Maar wanneer het overleg op 17 november a.s. in de Finse hoofdstad Helsinki begint is er in elk geval een kans op vermin dering van het gevaar door eventueel gebruik van kernwapens. RL

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11