Dienstplichtigen in twee tappes gelijk met beroeps Proces vol tegenstrijdigheden FELLE KRITIEK OP MUNITIE- EABRIEK Pvda-motie Wieldraayer Bloemenvaktentoon- stelling Aalsmeer FOKKERPILOOT IN CONFLICT MET GARl DA-LEIDING PvdA stemde tegen begroting gemeentefonds Geref. Kerken en ii'tkering-in-eens Nog vraagtekens bij drankinvloed rechter R. GERO CASSETTES v. d Watei LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Twee- Ie Kamer heeft er gisteren bij oinister Den Toom (Defensie) terk op aangedrongen haast te naken met de definitieve bezol- ligingsregeling voor dienstplich tigen. In een motie vroeg de so- ialist Wieldraayer de bewinds man om de wedde in twee etap- >es (in '70 en '71 op te trekken ot het. niveau van de vrijwillig dienende militairen. Ook KVP-er Maenen, die mede sprak namens ARP en CHU, over woog; hierover een motie in te die nen. Hü wilde eerst afwachten of de minister hereid is een kabinets beslissing over deze zaak voor 1 ja nuari a.s. te bevorderen en of hü de weddes dan met terugwerkende kracht wil verhogen. De heer Mae- nen was bang dat de dienstpliohti- jen anders volgend jaar helemaal jeen verhoging krygen. Ook de liberaal Vonhoff was voor stander van gelijkstelling van dienst plichtigen met beroepsmilitairen. Hi) zag hiervoor in de huidige be groting echter geen ruimte. Een wedde-verhoging mag de investerin gen niet aantasten, zei hij. Dienstplicht Volgens velschillende fracties is ei genlijk geen sprake meer van alge mene dienstplicht, nu in de praktijk niet meer dan gemiddeld vier van de tie.i dienstplichtigen ook werke lijk opkomen. De heren Kikkert en ook de nieuwe Westduitse rege ring verkorting wil bestuderen. De heer Vonhoff vond dat een wendige dienst, die volgens hem uit Achter de regering stal el v.l.n.r I spoedige herziening van de regie-Behandeling van de Defen- menten op de krijgstucht en de in- sienota in de Tweede Kamer. gewetensbezwaarde naar huis moet de tijd zijn. Hij wilde vooral ook de staatssecretaris luchtmacht A. E Thoff enj worden gezonden als hij. gezien zijn' onderofficieren betrekken bij de be (CHU), Wiedraayer, Janssen (.PPR) vonden it discri-1 fysieke en psychische conditie ook; minerend. De heer Kikkert bepleitte i geen normale dienstplicht had kun- een kort-verbandleger met 5-jarige nen vervullen. Dat nu nog het tegen- contracten. Het salaris van de ver- deel het geval is, was de heer Von- beperkte mogelijkheden, banders, die via de arbeidsbureaus hoff duidelijk geworden tijdens zijn M. Duynstee, staatssecretaris sum sluitvorming. De contactcommissies marine A van Es. minister van 1 trekkingen in de kazernes worden, volgens de Defensie W. den Toom en staats heer Maenen, gefrustreerd door tè secretaris landmacht J. C. E Haex. O (.Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG (GPD) De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer heeft gistermiddag geweigerd haar steun te geven aan de begroting van het gemeentefonds uit protest tegen het financiële be leid van de regering t.a.v. de ge meenten. Dat gebeurde nadat een motie van de socialist drs. Franssen, waarin het regeringsbeleid werd af- j gekeurd, was verworpen. De motie kreeg slechts de steun van PvdA, PSP. CPN en de Groep-Aarden. De fractie van D"66. die zich aan vankelijk ook niet erg gelukkig had betoond met de wijze waarop de re dering de gemeenten van geldmid delen voorziet, zag, naar mej. mr. j Goudsmit verklaarde, na de verde- erging door de ministers Witteveen 'Financiën) en Beemink (Binnen landse Zaken i nog wel enige licht punten in het regeringsbele'd en rteunde de motie niet. Verworpen werd ook een tweede motie van drs. Franssen. waarin de regering werd gevraagd de gemeen ten een investeringsniveau van 6.110 miljoen in '69 en 6.460 miljoen in '70 1 te garanderen. De meerderheid van de Kamer had aan een dergelijke uitspraak geen behoefte na de toe zegging van minister Witteveen, dat hij de rest van dit jaar de kapitaal markt ter beschikking van de ge meenten zal laten. Behalve van P"dA. PSP CPN en de Groep-Aar- I den. kreeg deze motie wel de steun van D'66. LUNTEREN (ANP) De gerefor meerde synode in Lunteren heeft gisteren gunstig geoordeeld over het standpunt van de regering inzake het voorstel van de commissie-Van Wal- betreffende de financiële be- tussen de staat en de kerken. ADVERTENTIE De heer Wieldraayer had felle kn- kunnen worden geworven, moet ho- recent bezoek aan het kamp voor tiek op het democratiseringsbeleid moreel te vergroten. Hij drong aan eer zijn dan het jeugdloon, aldusgewetensbezwaarden in Vledder. Ook van minister Den Toom. „Er wordt °P e*11 door net parlement gekozen tueie uit Kering ook zunen aanvaar- iden rif svnode opsloot zien daaj-over Dit betekent evenwel niet. dat de Gereformeerde Kerken een even- het CH-kamerlid. de heer Vonhoff zei dat hij de las- Na afloop 7»n het dienstverband j ten voor dienstplichtigen zouden de militairen een functie bij dienstplichtigen onbillijk schuchter een beetje inspraak gege- en niet- ven. maar het blijft broddelen. Er is verdeeld geen echte medezeggenschap", aldus rijk, provincie of gemeente kunnen i vond. Of het leger vervangen moet de socialist, die een pleidooi hield ombudsman voor militairen De heer Wier da (PvdA voor vermindering van de omvang van de krijgsmacht, maar wilde te den. De synode besloot zich daarover pleitte nader te beraden. De deputaten voor het contact met de overheid is op gedragen het standpunt van de sy node aan de overheid en het parle- krijgen. De heer Kikkert schatte de worden door een beroepsleger wist voor gekozen onderdeelsraden met gelijkertijd een kwaliteitsverbetering, omschakeling op een dergelijk vrij-1 hij nog niet. Daarvoor is eerst nog bevoegdheden, die in de wet veran- In een motie vroeg hij de minister menit schnite.ijk mee teaeien. willigersleger op 5 a 6 jaar. de PvdA neemt de neiging tot afschaffing van de dienstplicht, ge zien het huidige selectiebeleid, toe. deelde de heer Wieldraayer mee. De KVP-er Maenen vroeg zich af of van degenen die vrijgesteld worden van dienst geen bijdrage verwacht mag worden aan de algemene mid delen ten behoeve van hun leeftijds genoten die wèl in dienst moeten. De heer Wieldraayer drong verder aan op diensttijdverkorting, nu Frankrijk naar twaalf maanden gaat (Van onze parlementai'" redactie). DEN HAAG (GPD) De VVD'er Koudijs wil mede namens de an dere regeringspartijen dat minis ter Den Toom door een onafhanke lijk bureau van deskundigen laat on derzoeken of voortzetting van het Staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen in Amsterdam gewenst is of niet. Het kamerlid meent, dat de gang van zaken bij het bedrijf zodanig is dat de leveranties van munitie vaak jaren te laat plaatshebben, waardoor de inzetbaarheid van belangrijks wa pens wordt uitgesteld en beperkt. Ook was de heer Koudijs niet ge lukkig met de te hoge kostprijzen van de produkten van dit staatsbe drijf. „Ik heb de stellige indruk", aldus de heer Koudijs, „dat de prij zen van vele munitiesoorten van het staatsbedrijf zeer aanzienlijk hoger liggen dan die van andere indus trieën in binnen- en buitenland. Bezwaar maakte Koudijs tegen een post op de begroting van twee mil joen gulden „voor de financiering van additioneel aan te schaffen outillage voor de produktie van nieuwe munitie". Het kamerlid ver moedt dat het hier munitie betreft voor nieuwe wapensystemen waar over de landmacht nog geen beslis sing heeft genomen. Een beslissing over de invoering van deze nieuwe wapensystemen zal volgens Koudiis pas over twee jaar dus door het nieuwe kabinet worden genomen. Een Nederlandse onderneming is volgens het kamerlid, overigens od dh moment reeds vol ledig geoutilleerd om deze munitie te produceren. De heer Lems (PvdA) was ver heugd over de opvatting van de heer Kcudiis ten aanzien vrn de Artille rie-inrichting. Hij wees ei-op dat de PvdA zich in deze zaak vori" iaar ook reeds kri tisch had opgesteld. studie nodig. De heer Maenen drong kerd zijn. De heer Wieldraayer wilde de landmacht in te krimpen van zes De commissie-Van Walsum wil de aan op i de contactcommissie niet zien om het t°t vier goed uitgeruste brigades, kerken een jaarlijkse tegemoetko- Verder wilde hij de nucleaire taak ming geven als vergoeding van de van de landmacht laten vervallen, goederen, die in vroeger eeuwen door de kruisers vervroegd uit de vaart ne- de staat werden overgenomen van de men en de marine luchtvaartdienst kerken, logistiek samenvoegen. LEIDEN - enigde Staten, het enige land metafkopen, een zelfstandige Marine Luchtvaart- j dienst. De heer Wier da gaf staats secretaris Duynstee (Luchtmacht in overweging de twintig straalja- Begin volgende maand neerde veilingen Bloemenlust en de gers verkopen aan de Bondsrepu- Minister Witteveen echter wil, in afwijking van dit advies, een Volgens de socialist is Nederland,eenmalige uitkering geven en daar' behalve de Sowjet-Unie en de Ver- mee de kerkelijke rechten voorgoed Zuid-Afrika 6 tot en met 9 november) wordt in de grote veilinghallen van de Cen trale Aalsmeerse Veiling weer de jaarlijkse Bloemenvaktentoonstelling gehouden. Deze wordt georganiseerd C.A.V.. met een toale oppervlakte van acht ha. in gebruik zijn geno- men. Het Aalsmeerse proefstation zal in haar stand de vakmensen weer tal De gereformeerde diaconie zal het „Christelijk Instituut" in Zuid-Afri ka in de komende drie jaar met rp 1 i 50.000 gulden per jaar gaan steunen, ie veel lailKS Dit js een belangrijk besluit, omdat De liberaal Koudijs meende dat. het Christelijk Instituut op de bres Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg door de afdeling Aalsmeer van de van proeven tonen op het gebied het niet juist is dat het aantal tanks staat voor het doorbreken JJ 1J. T-,..:,. T -- pnortViaif) ir< rik» "ZiiirlafrilrtJ Nederlandse maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. De tentoonstelling, die als jaarlijks evenement in de bloemen en plantenwereld mag worden ge zien. zal dit jaar worden geopend door de heer H. Remund centraal- president van de Zwitserse Tuinders- bond. Ook dit jaar belooft deze Jaarlijks door duizenden bezochte exposi tie de voorgaande weer te overtref fen. De talrijke inzenders 58 voor de bloemen en planten en 35 voor de technische afdelingen zullen er ook nu naar streven alleen het al lerbeste en het allernieuwste in hun stands te exposeren. Wat de bloemen en planten betreft, deze zul len hoofdzakelijk bestaan uit decora tieve groepen. Hiervoor was in totaal een expositieruimte aangevraagd van rond 3400 m2. Het bestuur heeft dit echter moeten terugbrengen naar rond de 2000 m2. De totale opper vlakte, die met paden enz. beschik baar is, bedraagt 5300 m2. Vorig jaar werd de tentoon stelling door 24.900 bezoekers be zocht, waarvan 7000 buitenlanders. Als primeur voor deze tentoonstelling zal er dit keer een witte Euphorbia Fulgens te zien zijn, die naar wordt verwacht het als kerstversiering stel ling zal gaan doen. Het ruimtegebrek waarmee de tentoonstellingscommissie jaar lijks nog steeds te kampen heeft, hoopt men in 1973 te hebben opge lost. Dan zullen de nieuwe veiling hallen, van de vorig jaar gecombi- rekening in de kassen 't allernieuw ste getoond zal worden. Na de officiële opening donderdag morgen. waaraan een bijeenkomst in de burgerzaal van het gemeentehuis voorafgaat, zal de tentoonstelling die dag vanaf een uur tot tien uur en vrijdag en zaterdag van negen tot tien uur zün geopend, zondag zal de expositie van twaalf uur tot zes uur zijn geopend. SCHIPHOL (ANP) Op gezag maatschappij, waaraan zij in totaal van de president-directeur van de 1 11 Friendships hoopt te leveren, niet emieuwae J™ T luchtvaartmaatschap- voor een particulier conflict in de tot 700 wordt u,tge-; Bisteren ds, C. Bevers Naude. de dl- r.arlld> h„r Wiwek„ SoeD_ waagschaal steUen. Nadat Burner voor van de ziektebestrijding zoals meel- door de aankoop van de Duitse Leo- apartheid in de Zuidafrikaanse Ker douw en schimmel, terwijl voorts op pards en de vernieuwde Centurions ken. De gereformeerde synode had OAA fVAA •iatAWA», de P Dnonrc XT niidn /la rli_ een I bet gebied van de automatische be- van ruim ow wi im» worut uitge- bio«ic" jW{_.b breid Deze 190 tanks meer zullen de recteur van het instituut, al. gast rrprn„„„„rd, KLM in de afgelopen maanden een acht- exploitatiekosten verder verhogen, meende de heer Koudijs. Onjuist is het volgens de heer Koudijs dat er bij de kiohtmach nog twee squadrons zijn, die boven het aantal komen dat Saceur van ons land vraagt. De exploitatiekos ten van deze extra-squadrons zijn normaal in de begroting ingecalcu leerd. maar <ie heer Koudijs wilde dit ongedaan maken. in haar midden. Ds. Beyers Naudé vertelde, dat zyn instituut werk doet onder de onge veer 2000 zelfstandige, gekleurde ker ken. groepen en secten in Zuid-Afri ka. Deze gekleurde kerken hebben een groot wantrouwen in de officiële blanke denominaties in Zuid-Afrika, ook tegen die waarmee de Neder landse Geref. Kerken contact heb ben. piloot G. Burger, wonend in Kaag- tal Indonesische vliegers voor de dorp. niet meer de F 27 Friendship- besturing van de F 27 heeft opge- toestellen, die Garuda van de Fok- leid en een viertal Friendships naar kerfabrieken koopt, naar Djakar- Djakarta voor aflevering heeft over- ta vliegen. De heer Wiweko stelt n.l. gevlogen, is inmiddels een andere in- geen enkele prüs meer op Burger, structeur-piloot, Rentier van de NLM aangekomen voor de opleiding van De Fokker-directie respecteert de wensen van Garuda en wil de goede verhouding met de Indonesische ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het proces te gen de Haarlemse rechter bleef ook gis teren gekenmerkt door eigenaardige te genstrijdigheden. Dit is een strafzaak waarvan men, zelfs nadat twee van de drie procesdagen verstreken zijn. nog steeds de uitslag niet kan voorspellen. Werd dinsdag eindelijk alle twijfel wegge- vaagd over de kardinale vraag öf de veronge lukte bromfietser wel door de auto van mr. R. getroffen is zelfs de verdediging gaf dit tenslotte ietwat schoorvoetend toe een levens groot vraagteken blijft staan achter de vraag of mr. R „zodanig onder invloed van drank en/ of luminal heeft verkeerd dat hij niet geacht kon worden zün auto naar behoren te bestu- Juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 j Zo formuleert de wet het en zo staat het op- 1 genomen in de dagvaarding van mr. Rosingh Wat gisteren na minutieuze getuigenverhoren I door prof. mr. Van Hattum wel als een paal bo- I ven water lykt te zyn gekomen: het feit dat j mr. R luminal gebruikte, het feit dat luminal I de uitwerking van alcohol versterkt en het feit dat het bloed van de Haarlemse rechter twee I uur na het ongeluk tenminste 1,05 promille al- I cohol bevatte. I De officier van justitie sprak gistermorgen van 1,15 pro mille, maar uit het verdere verloop van de zitting bleek dat zün opmerking op een vergissing moet hebben berust. Het bloedalcoholgehalte vormt uiteraard een eeuners uit te wyzen. De zigeuners, j sterke aanwyzing, maar mag niettemin niet die uit Frankryk afkomstig zün. en alleen-bepalend worden geacht voor de beant- afgelopen zomer illegaal Zweden wa- woording van de vraag of verdachte zyn auto ren binnengekomen, om zich daar te naar behoren kon besturen, vestigen moeten zaterdag het land Tot nog toe lyken die verklaringen geen uit hebben verlaten. i sluitsel te geven. Urenlang heeft de rechtbank Zigeuners weg De Zweedse re gering heeft, ondanks protesten uit de openbare mening, besloten 47 zi- gisteren allen verhoord die kort na het onge luk met de Haarlemse rechter in contact zijn geweest. Gistermiddag hoorde de rechtbank de man die mr. R heeft geholpen met uitstappen. Met een arm om diens schouder heeft hy de Haar lemse rechter naar boven geholpen, de greppel uit. „Hij maakte een verwezen indruk, ik dacht aan shock, of zoiets, maar ik kreeg helemaal niet de indruk dat hy gedronken had. De ge dachte aan dronkenschap is dan ook geen mo ment bij me opgekomen", zei administrateur Heilco Horst (44). Op een nadere vraag van de president antwoordde hy: „Nee. ik heb ook niets geroken, maar de eerlykheid gebiedt me te zeg gen dat myn reuk erg slecht is". Vervolgens is mr. R in aanraking gekomen met de twee verbalisanten, die beiden drank roken en die beiden van oordeel zyn dat de verdachte beslist niet in staat was tot behoor- lyk autoryden. Daarna is de rechter per am bulance naar de Haarlemse Mariastichting ge bracht. waar, zoals gemeld, de assistent-chirurg De Spiegeleer „geen enkel symptoom van drank gebruik" constateerde, alhoewel deze arts vlakby de verdachte is geweest om enkele kleine wond jes op zyn gezich te bekijken. Ook de arts rook niets. Op het Haarlemse politiebureau ontmoette mr. R. de hoofdinspecteur G. J. Endlich, die dooi zyn ondergeschikten Uüngs was opgetrommeld in verband met de aanwezigheid van zo'n uit- zonderlyke verdachte. „Dag dokter", zei mr. R tegen de hoofdinspecteur, die in burger was om dat hy zo van tafel kwam. De hoofdinspecteur maakte zich bekend en keerde enkele minuten later terug. Weer stond mr. R op en weer zei hy: „Dag dokter". Ook de heer Endlich ver klaarde gistermiddag dat mr. R naar drank rook en dat hy zyns inziens niet kon autoryden. Daarna, om kwart voor acht. arriveert de arts Sing King Lie (62) van de Haarlemse G.G. Garuda-vliegers op de F 27. Niemand op Schiphol, ook de heer Burger zelf niet, kan verklaren waar op de bezwaren van de Garuda-pre- sident eigenlijk gebaseerd zijn. Vast staat slechts, dat Wiweko, die, naar bekend, zelf ook vlieger is en die de ze zomer op Schiphol een korte op leiding voor de besturing van de F27 heeft genoten (echter niet van Burger), eind vorige maand als co- piloot van Burger een gloednieuwe Friendship van Schiphol naar Dja karta overvloog en in Bangkok wei gerde de reis met Burger voort te zetten. en G.D. op het politiebureau, om mr. R bloed af te nemen. Om de bijbehorende vragenlijst te kunnen invullen heeft ny mr. R geobserveerd. Hy rook wel alcohol, maar hy achtte mr. R „niet merkbaar" onder drankinvloed. „Ik was verbaasd over het gevonden alcoholgehalte", zei dokter Lie gisteren. „Wat had u verwacht?", vroeg de rechter. „Minder", zei dokter Lie. Hoofdagent Paul Remans (51): „Toen wy vlak voor hem stonden roken wy al dat hy drank op had. Hy maakte een versufte indruk. Toen zei collega Boerrigter: u hebt een borreltje ge dronken. Dat is niet zo, antwoorde de heer R. Het is toch duidelijk te ruiken en het is ook aan u te zien", zei Boerrigter. Toen werd meneer R. nydig en hy riep weer dat het niet waar was". Verdediger mr. Benno Stokvis probeerde een opmerking te maken of een vraag te stellen, maar hoofdagent Remans sprak met stemver- hem mee. In de wachlfcamer van decanaat, ting zei meneer R tegen collega Bokser: ik ben rechter R„ je akn van my wel vertrekken Toen Bokser dat niet deed riep meneer R.: „Als ik zeg dat je weg kunt gaan dan ga je" Ik zal me over je beklagen" „Daar staat niets over in het proces-verbaal", kreeg mr. Benno Stokvis er eindelijk tussen „Ho. ho", riep hoofdagent Remans, „ik ben nog niet uitgesproken. Toen zei Bokser als u klachten hebt dan zegt u dat maar straks op het bureau". De hoofdagent schepte even adem en ging op verhitte toon verder: „En nou nog iets. Die dokter Lie, die staat hier net rus tig te verklaren dat hy hem niet merkbaar onder invloed vond. Maar op de vragenlijst had hij alles ingevuld, behalve nou juist die ene I Als gezagvoerder op deze afleverings- vraag. Toen hoofdinspecteur Endlich later het vlucht had Burger daar bezwaar te- formulier 'naliep, bleek dat. Hy belde dokter Ren. Hij wilde zich aan het vlucht- Lie op en die zei: vul maar in dat hy niet schema houden en liefst niet te laat merkbaar onder invloed was". in Djakarta aankomen. Deze vroeg daarop per telex in Djakarta bU Garuda een andere co- piloot aan. die een dag later per lyntoestel arriveerde. Samen met de ze Indonesiër vloog Burger het toe stel toen door naar Djakarta. Het Franse persbureau AFP meld de gisteren uit Djakarta, dat het con flict zou zyn voortgevloeid uit een denigrerende opmerking van Burger over Wiweko. die, na slechts 14 uren trainen, de landingen van het toe stel telkens aan Burger overliet. Burger zelf echter wüst deze I beschuldiging vierkant van de hand. „Als trainer van de Indonesische F I 27 -vliegers ben ik wel de laatste die zich daaraan zou kunnen ergeren". van de moeilijkheden is achteraf door de Garuda bedacht. Ik zou toch wel een bijzonder groot gebrek aan tact moeten hebben als ik de president van de Garuda, met wie ik nooit an ders dan prettig heb samengewerkt, een dergelijk verwijt zou maken, zelfs al was het waar, dat hij nog te weinig ervaring op de Friendship heeft". Onderweg had zich wel iets anders voorgedaan. Wiweko wilde na de te maken nachtstop in Bangkok daags daarna een etmaal blijven staan in Singapore of desnoods nog langer.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7