Regeringscoalitie in Israël lijdt verlies van zes zetels Leven duurder door revaluatie ran mark Kersverse CDU- oppositie doet waardige aanval imerlid il voor ;uii aan JIDEN eecls meer chemische afvalstoffen in zee Franco benoemt premier Nederland slikt 300 tot 400 ton aspirine (9uc/ ^)lü teuivo nmissie erzoekt eilijkheden B in Leiden V ooruit melyk gedacht moet worden aan het r jaar 400.000 ton Gemeenten NADRUK OP MENSENRECHTEN (oude nacht pindarotsjes JAMIN GEEN JACHT OP DRONKEN BEREN ftcKt 1 maart 1860 WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 No. 32929 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Diahoeok ofceur: Dp6. J. R. Soetenhorat DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,86 per kwartaal ^postabonnementen 117,25). f4,95 per maand (bty vooraitbetaHng)k>s*e nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57095 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redaotte: #1501 P4 Mej. mr. E. H. Haars feteren namens de CHU-frac- |e Tweede Kamer gepleit voor gnciële steun aan de gemeen- en binnen het begrotingska- (vens wilde zij Utrecht be- in de hogere uitkering die grote gemeenten in de Rand- imsterdam. Den Haag en im. krijgen. icht de financiële noodsitua- Leiden ter sprake tijdens het «ver de financiële uitkeringen gemeente. Temidden van de van kritiek op de ministers |en en Beernink (Financiën lenlandse Zaken) die vol- 5 meeste tweede-kamerfrac- gemeenten in grote moeilijk- jrengt. werd vooral een lans a voor de oude steden met Ie bevolking. Met name werd de aandacht gevestigd op ste lt een verkrotte binnenstad zo den, Haarlem en Gouda. (Zie ook pagina 7) HAAG (GPD) Een oom- van onderzoek, ingesteld door [«secretaris van sociale za- volksgezondheid. zal nagaan voortzetting van de verschil- erkzaamheden van het Me- bvoedkundig Bureau in Lei- aronder de behandeling van tal psychotische kleuters in iterdagverblijf, op de beste worden gewaarborgd. Deze isie zal eveneens bezien, of een aantal werkzaamheden oureau in een ander ver moet worden voortgezet, deelt staatssecretaris Kruisin- op schriftelijke vragen van freede Kamerlid, mevrouw inssen (PvdA). Het kamerlid vragen al op 25 juni gesteld vertrok van het M.O.B. Deen de directeur, maar ook oot aantal medewerkers. De tcretaris antwoordt dat het rd is vertraagd door de zeer dchtelijke situatie Het be- van plan het kleuterdagver- lat binnen het MOB functio- op korte termijn te sluiten. Padt-Janssen had opge- dat het vrijwel onmogelijk deze kleuters aan andere in- over te dragen. «taatssecretaris wijst directe idsbemoeiing af. Maar wan- evaar ontstaat voor het voort- van de behandeling van pa- moet de voor de volksge- verantwoordelüke minister overwegen om tot een op- bij te dragen. (Van onae correspondent) JERUZALEM (GPD) De huidige regeringscoalitie in het Israëlische parlement heeft bij de verkiezingen van gisteren de absolute meerderheid verloren. Ofschoon de telling en ver werking van de stemmen voor parlement en gemeenteraden vanochtend nog in volle gang was, kon toch reeds met een grote mate van waarschijnlijkheid worden vastgesteld, dat de Mapai (Partij van de Arbeid), de partij van premier mevrouw Golda Meir, het kind van de rekening is geworden, met een vermoedelijk verlies van zes zetels. De socialistische alliantie, waarvan de Mapai de grootste is en die in de Knes- seth (parlement) tot nu toe 63 zetels had, is gedaald tot 57. it meen akkoord, waarbij dan voorna- door het gehele kabinet aanvaarde dogma van directe vredesbesprekin gen tussen de betrokken partijen en geen gebiedsafstand zonder vrede. Economische overwegingen hebben hier duidelijk de voorkeur gekregen boven staatkundige. Hoezeer beide onderwerpen juist in deze tijd van oorlog in de belangstelling staan blijkt uit de grote opkomst van het kiezerskorps. Vanochtend werd zij geschat op meer dan tachtig procent De voornaamste tegenstander van genoemde socialistische combinatie het liberale blok onder leiding van Gachal, heeft veruitgang kunnen boeken en kwam van 22 op 26 zetels De derde partij in grootte blijft de „Nationaal-religieuze partij", die sa men met de twee orthodoxe judaisti- sche partijen haar zeventien zetels heeft behouden. Vooruitgang tekende zich af voor de staatslijst van Ben Goerion, die de Partij van de Arbeid met meer succes blijkt te hebben bestreden dan algemeen verwacht werd. Zou de Knesseth op grond van de van ochtend getelde stemmen moeten worden samengesteld, dan zou de Mapai terugvallen van 63 op 57 ze tels Gachal van 22 op 26 zetels ko men. de onafhankelijke liberalen, die destijds niet tot Gachal toetra den. hun vier zetels behouden, de Nationaal-religieuze partij met één zetel vooruitgaan, de ultra-religieuze Agoedat Jisraeil en Poalei Agoedat Jisraeil. wier fracties in de huidige kamer uit resp. vier en twee leden bestaan, constant blijven, de ex treem-communistische Rakach j (nleuw-communisten) één zetel win nen (van drie op vier», het Vrije Centrum zijn vier zetels tot één zien teruggebracht en Ben-Goerions een mansfractie (hijzelf) tot vier leden worden uitgebreid. In de ideologische zin manifesteer de zich vanochtend vroeg een gerin ge opschuiving naar een maximalis- me, dat afkerig is van gebeidsaf- stand van enige omvang. Gachal en de Nationaal-religieuze partij staan een groter Israël voor met als mini mum eis een Joodse staat, waarin nagenoeg alle bezette gebieden op genomen zyn. Toch is de steun, die de kiezers aan deze richting hebben geschonken, belangrijk minder ge weest dan men gedacht had. Het verlies dat de Mapai te in casseren heeft gekregen, moet groten deels worden verklaard uit de wijd verbreide ontevredenheid over de slappe wijze, waarop is opgetreden tegen de recente stakingen van ar beiders en employées bij vitale staats diensten als de posterijen en de ha vens van Haifa, Asjdod en Eilat. In veel mindere mate schijnt hier ver zet tegen de politieke beleidslijn van de partij in het spel. Met het ge volgde beleid gaat men in het alge- HAAG GPDDe Neder- regering heeft enige Duitse rteën toestemming verleend che afvalstoffen onder bepaal- Drwaarden in de Noordzee te op deze wijze worden per jaar 400.000 ton in zee ge- Daarnaast worden op de ook afvalstoffen op een met een speciale oven ver- ook deze wijze van vernieti- «at onder controle. onbekende hoeveelheden af- rden zonder controle op onbe- Verrassing Een verrassing was de grote deel neming van de bewoners der bezet te gebieden aan de verkiezingen voor de gemeentebesturen voor het parlement missen zij stem recht). In het Arabische stadsdeel van Jeruzalem waren geen stem bureaus, omdat men vreesde, dat de bevolking zich door de terroris ten en andere nationalistische ele menten zou laten afschrikken. Groot was dan de verbazing der autori teiten, toen niet minder dan 7500 be woners van de oude stad zich toch bij de stembureaus aan de „Joodse" zijde van de vroegere grens aanmeld den. In het Israelisch-Arabische dorp Aboe Gosj, tien kilometer ten westen van Jeruzalem, moest de stemming zelfs tijdelijk worden stopgezet, om dat een aantal daar werkzame Ara bieren uit Oost-Jeruzalem eisten, dat ook zij in de gelegenheid zouden worden gesteld aan de gemeente raadsverkiezingen deel te nemen. Je- ruzalems populaire burgem. Teddy Kollen, die vrijwel zeker kan zijn van 'n herverkiezing, schrift deze verras sende belangstelling in de eerste plaats toe aan animositeit jegens de vroegere Jordaanse politieke leiders en waardering voor de bemoeiing van het gemeentebestuur voor de verenig de stad. De opkomst bij de gisteren gehouden verkiezingen in Israël ivas groot. Tot de velen die hun stem uitbrachten, behoorde premier mevrouw Golda Meir. MADRID (AP) In kringen van hooggeplaatste politici in Madrid gaat het gerucht dat generaal Fran co van plan is zijn kabinet in de ko mende 24 uur grondig te gaan ver anderen en dat hij een premier wil aanwijzen. Franco staat aan het hoofd van de Spaanse staat sedert het eind van de burgeroorlog in 1939. Deze eerste premier zou admiraal Luis Carrero Blanco gaan worden, die thans vice-premier is en sinds vele jaren Franoa's naaste medewerker. Van de huidige ministers zouden er maar drie worden gehandhaaafd: Openbare Werken, Justitie en Onder wijs. Als nieuwe vice-premier wordt benoemd de huidige minister voor de nationale ontwikkeling, Laureano Lopez Rodo. Besturen van gemeenten die 1b financiële nood zitten, hoeven be. paald niet ontevreden te zijn over het oordeel van de Kamer, zoal# dat gisteren is uitgesproken Niet alleen de oppositie heeft felle kri tiek gespuid op het beleid van minister Beernink, maar ook uit de regeringspartijen werd menig schot op de regcringsbanken af gevuurd. Van belang is hierbij het oordeel van het anti-revolu- tloraire kamerlid Schakel zelf hnrgemeester. Hij liet doorsche meren dat slechts zijn trouw aan de regeringscoalitie hem weer hield om een oppositiemotie te steunen. En die motie ging erg ver. en hield een duidelijke af keuring van het regeringsbeleid ten aanzien van de financiële no den der gemeenten in. Ook de andere regeringspartijen hebben zich kritisch opgesneld. Zowel KVP als VVD hebben de regering te verstaan gegeven, dat de ge- rpeepren niet aan hun lot kunnen worden overgelaten. En het lijkt r.iet twijfelachtig, daf het kabl- nct-Dc Jong op meer gebieden aan de critici tegemoet moet ko men. AD VER l'ENTIJC Voor goed auto-onderhoud Bilt verwacht van heden tot (dagavond togen, maar ook enkele buien, t, aan de kust af en toe krach- iad in hoofdzaak tussen noord- li west. In het algemeen iets temperaturen. (opgemaakt te 12.40 uur) 80 OKTOBER fc 131 uur; onder: 17.16 uur. op: 20.00 uur; onder: 13.28 uur. "ater te Katwyk te 5.59 en Wr, laagwater te 1.48 en 14.00 bestaat uit 22 pagina's) kende plaatsen in de Noordzee over boord gezet: lozing van afvalzuren en -logen in zee is sinds enige ja ren een geregelde en toenemende P'-aktijk gewoiden. Dit antwoordt minister Schut na mens zijn collega Bakker op schrifte lijke vragen van het tweede kamer lid, de heer Van der Lek (PSP) De minister wijst er in zijn ant woord op. dat er al enige tijd onder zoekingen worden uitgevoerd naar de giftigheid van bepaalde stoffen voor zee-organismen. In Nederland wordt dergelijk onderzoek gecoördineerd door een interdepartementale com missie, die de beschikking gaat kragen over een speciale laborato riumruimte. Een en ander geldt als voorbereiding voor een internationa le overeenkomst voor het zoveel mo gelijk schoonhouden van de zee. De heer van der Lek had vragen gesteld over vaten met 1,2 dichloor- propaan die aan het Noordzeestrand, met name te IJmuiden, waren aan gespoeld. De minister merkt op, dat voor deze stof op grond van bepa lingen inzake gevaarlijke stoffen geen vergunning is vereist en aanmelding niet verplicnt is gesteld. In het algemeen stelt de minis ter, dat bij 't terechtkomen van een giftige stof in zee, de verdunning al spoedig nogal groot is: het zelfreini gend vermogen van de zee noemt de minister aanzienlijk. DEN HAAG (GPD) De mi nister van Financiën, Witteveen, heeft berekend dat ten gevolge van de Duitse revaluatie de prij zen in Nederland met een half procent zullen stijgen. Zouden de lonen extra stijgen, dan ver wacht de bewindsman een op waartse druk op de prijzen van 0.7 procent. Bü alle voordelen (revaluatie heeft een gunstig effect op de alge mene monetaire situatie, op de EEG en op de Duitse economie zelf) zal de Duitse maatregel de oplossing van de inflatie in ons land moeilijker maken. Dat is echter voor de rege ring geen aanleiding geweest de Duitse maatregel te volgen. Een revaluatie van de gulden met vüf procent zou een duidelijke afkoe lende werking op onze economie sluitend revalueren op grond van hebben gehad. De produktle zou met 0.6 procent dalen en de werkloosheid zou het volgend jaar met 13 000 oplo pen. De minister zei verder, dat de afkoeling gepaard zou gaan met een aanzienlijke achteruitgang van de betalingsbalans op de lopende reke ning met 400 miljoen gulden. Volgens minister Witteveen was de revaluatie van de gulden alleen ver- antwoord, als de binnenlandse span ningen gepaard zouden gaan met een aanzienlijk overschot op de beta lingsbalans. Dat is op het ogenblik niet het geval. De betalingsbalans verandert tegen de verwachting in nog weinig en de binnenlandse con junctuur trekt evenmin aan, aldus de minister. Verandering van de wissel conjunctuur- of prijspolitieke over wegingen. Een pariteitswijziging, die gericht moet zijn op het opheffen van fundamentele onevenwichtig heid, heeft echter pas zin wanneer zy enige proportie heeft. Een reva luatie van vier procent is praktisch gesproken dan ook wel een mini mum. Dr. Witteveen zei dat hij regelma tig met zijn Belgische ambtgenoot over deze zaak contact heeft ge had Zou België wel tot revaluatie besloten hebben dan was er een nieuwe situatie ontstaan die tot her nieuwd Benelux-overleg zou hebben moeten leiden. Volgens de bewinds man heeft de Nederlandse Bank vrijdag nog 245 miljoen dollar uit de markt moeten nemen, nadat eerder in de maand reeds voor 2850 mil- koers moet uitzondering blijven, al- jogn gulden aan dollars was gekocht. dus de minister. Men mag niet uit- UTRECHT (GPDi In Nederland worden jaarlijks 300 000 tot 400 000) kilo aspirines (acetosalpreparaten» gebruikt en 100.000 pijnstillende mid delen die fenacetine bevatten. Naar het oordeel van dr. Bosschaert. gisteren in Utrecht gepromoveerd op een proefschrift over de gezondheidssituatie in die stad, horen deze middelen, gezien hun schadelijke bijwerkingen, alleen op recept ver krijgbaar te zijn. Acetosal geeft bü 60 procent van de gebruikers kleine bloedinkjes in de maagwand,' zegt hü- In zijn huisartsenpraktijk komt hü herhaaldelük patiënten tegen met bloedverlies via de faeces. De bloedingsgevaren zyn te verminderen door de acetosalpreparaten in melk op te lossen of ze te gebruiken in een coating die pas oplo6t als ze de maag gepasseerd zyn. Maar ook dan büjft de invloed die acetosal heeft op de stolling van het bloed bestaan: veel vrouwen die met klachten over te sterke men struatie op het spreekuur van de huisarts komen, hebben dat de dankein aan ongecontroleerd gebruik van pijnstillende middelen. Na het weekeinde sloeg deze tendens echter om en werd weer 70 miljoen dollar verkocht. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 130 voor IIS niet te geloven voor die prijst (Van onze oorrespondent». BONN (GPD) „Het woord her eniging komt in de regeringsverkla ring niet voor". Met deze vaststel ling opende vanochtend in de West- duitse Bondsdag Rainer Barzel. de fractieleider van CDU/CSU, zijn aan val op de plannen van de nieuwe re gering voor contacten met de DDR). „Hoe wilt u", zo vroeg hü kanse lier Brandt, „uw verklaring over de twee Staten in Duitsland overeen stemming brengen met de preambule van de grondwet (volgens welke de regering in Bonn. als enige vrüge- kozene, pretendeert over alle Duitsers te regeren» en hoe met uw eis tot zelfbeschikking voor alle Duitsers?" De regerii-gsverklaring wordt meer door weglatingen en de kunst van woordkeus gekenmerkt dan door pre cisie, zo concludeerde Barzel. naar aanleiding van de vele vragen die dD verklaring volgens de oppositie openlaat. CDU en CSU begroeten de contacten met Polen, maar wensen de nadruk minder te leggen op het aanvaarden van de Oder'Neósse- grens dan op de situatie van de niJjoen Duitsers die in het tegen woordige Poolse gebied aan de an dere kant van Oder en Neisse wo nen En wanneer het tot een Euro pese Veiligheidsconferentie komt, dan dient de nadruk niet te liggen op he* permanent maken van de be staande toestand in Europa, maar op de rechten en mogelijkheden van de mensen. Barzel maakte deze opmerkingen ln een zeer waardig antwoord op de legeringsverklaring, die Brandt gis teren aflegde De leider van de op positiefractie was van mening dat peen kanselier het tot dusver zo ge- makkelük heeft gehad als de hui dige, die namelijk van de C.D.U./ CSU een goed georganiseerd zeer stabiel apparaat heeft overgenomen, een goede economie als erfenis heeft gekregen en die op het buitenlandse terrein nu tal van nieuwe mogelijk heden kan uitbuiten. De Sow jet-Unie blijkt bereid tot een gesprek, er zün veranderingen in Oost-Berlijn te be speuren en er zijn nieuwe initiatie ven ontplooid door de Franse rege ring die overeenkomen met de ver langens van de Westduitsers, aldus Barzel. Tot zover onze ooiTespondent. Het officiële Oostduitse persbureau ADN zegt in een eerste oommentaar cp de Westduitse regeringsverkla ring. dat Bondskanselier Brandt „de politiek die Bondskanselier Kiesinger en diens regering ln december 1966 heeft ingevoerd, wil voortzetten. Zelfs wanneer Brandt gezegd heeft dat er twee staten bestaan, heeft hü erbü verklaard dat erkenning van Oost-Duitsland onder het interna tionaal recht niet kan worden over wogen". aldus het commentaar dat zich verder geheel op de vlak»» houdt. BOSTON (AP) De Jacht op beren in het westen van de Amerikaanse staat Massachu setts is dit jaar vroeg gesloten. De bruintjes hebben namelük teveel wilde appelen gegeten, die in hun magen zün gaan gis ten, waardoor zün in een toe stand van openbare dronken schap verkeren. „Onder deze omstandigheden vind ik het niet sportief de jacht nog langer open te laten", deelde James M. Shepard mee, de directeur van het staatsbureau voor visser en wild. Utt het Leidsch Dagblad ikwi 27 October 1869: Hedenmorgen te uit de Haarlemmervaart nabij de geamoveerde Marepoort een pasgeboren kind opgehaald van het mannelijk geslacht Het ivas gewikkeld in een kussensloop, gemerkt V.S. no 12, waarin etch twee steenen bevonden. AdvertentieMen vraagt te huur een kleinen kelder of een afgesloten gedeelte van één kelder bij vertrouwde lieden, ter bewaring van win- terprovisie. Adres bij den boekhandelaar C. Kooyker BÜIi

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1