redesstreven in Libanon Ontvoerd Frans meisje blijft nog spoorloos over Verwachtingen verdeeld Russisch-Amerikaans gesprek eiroet aanvaardt bemiddeling van Nasser Voorwaarde AUS TEGEN DPHEFFING CELIBAAT iigenaans lode Kruis an de grond SCHIETPARTIJ BIJ BEZOEK KENJATTA 30 oktober wereldspaardag sparen- verstandig en handig... POLITIE WEET DE MAFIA TE OMSINGELEN „Toetanchamon slachtoffer van moord" Alle zetels voor de Portugese regeringspartij DE BEHEERSING VAN DE KERNWAPENS )AG 27 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 feOET, CAIRO (AP, AFP, Reuter) In Libanon, waar Irige week gevechten hebben voorgedaan tussen het leger jArabische guerrillastrijders, die zich op Libanees gebied '■»ld hebben, zijn onderhandelingen gaande om de vrede oo] stellen. Oud-premier Karami toonde zich gisteren opti- **r. h: hij verwacht, dat beide partijen spoedig tot een ak- zullen komen. Uit Cairo komt het bericht, dat Libanon el de bemiddeling heeft aanvaard, die president Nasser aangeboden. De Arabische guerrilla-organisaties hebben lestijnse vluchtelingen opdracht gegeven nieuwe onge- heden met het Libanese leger te vermijden en aan Syrië raagd de druk op Libanon te verminderen. jet standpunt van de guerril- jing betreft: als voorwaarde a regeling: vraagt zij een ver van de Libanese autoriteiten, hun de vrijheid verleend it land als basis voor opera- jen Israël te gebruiken. Zij echter bereid zyn de omvang ee vrijheid te beperken tot ie gebieden en er zich by neer l, BRUSSEL (Reuter. API Paulus heeft zaterdagavond lelijkheid, dat R.K. priesters jenheid dient te worden ge- om te trouwen, krachtig uit- Tydens een speciale mis elnemers aan de bisschoppe- e. noemde de paus het Ijjke celibaat „een geweldige «ven plicht". lus zei dit daags nadat kar- Frangois Marty, aartsbis- ran Parijs, een nieuwe studie jorgesteld door de kerk van streden punt. Het voorstel van sal Marty werd zaterdag in de door kardinaal König, aarts- p van Wenen, gesteund. Uit udie van het vraagstuk van übaat. dat dit jaar op last paus is verricht, blijkt, dat ste 7.137 priesters in de af- zes jaar verzocht hebben te trouwen en dat dit aantal s toeneemt. N'ijmeegse theoloog prof. E xeckx heeft zaterdag voor de radio verklaard, dat zijn indruk over de bisschop - ode in Rome nogal pessimis- is. De synode is druk bezig met zware interne kerkpro- maar heeft niet de grote we- iblemen behandeld, zo meen- Schillebeeckx zei verder dat de synode betreft niettemin openheid had gezien om- synode progressiever was dan verwacht werd ten aan- in de autonomie van de plaat- kerken. De openheid was niet lit voor de synode begon. M)S (Reuter) Het Nige- Rode Kruis heeft zaterdag deeld dat het door financiële ikheden gedwongen is „tyde- ie voedseldistributie ten be- van oorlogsslachtoffers dras te benerken. De president van (inisatie heeft een oproep tot itionale financiële hulp ge- Niveriaanse Rode Kruis heeft oktober de hulpoperaties over men van het internationale van het Rode Kruis dat zorg voor de voeding en kleding 50000 mensen. Nigeriaanse regering zal niet n. dat het Nigeriaanse Rode zijn werkaiamheden staakt als van het ontbreken van finan- niddelen. Dit is zaterdag ver- door de Nigeriaanse commis- >an Onderwijs, Wenike Briggs tering beschouwt dit probleem terst urgent, maar zij zal niet ömen van haar beslissing van JL, waarbij het internationa le Kruis werd ontheven van aak de hulpvluchten te coör- a. Nigeriaanse Rode Kruis, dat leringen en charitatieve organi- van de gehele wereld en 'regering van Nigerië om hulp levraagd. zal de haar door de fe regering toegezegde hulp ^en. aldus Briggs. partij in Zuid-Afrika Dr Hertzog, voorman van de ui- techtse Zuidafrikanen, is zater- Ikozen tot leider van de „Her- Nationale Party", een nieuwe tonservatieve partij die is op- 1 met het oog op de verkiezin- *0 april volgend jaar. Deze par- öntstaan na een breuk ln de Gemier Vorster geleide „Natio- "krtij". De 70-jarige Hertzog, die «Justus vorig jaar als minister kaondheid uit de regering trad, 'foorstander van een ver door- He apartheid. ADVERTENTIE te leggen, dat andere gebieden voor hen verboden zouden zyn. „Zo wer ken wy ook in Jordanië", zei een van de leiders van een guerrilla-organisa tie. „Wij willen dezelfde soort werk- overeenkomst met Libanon". De gevechten van de vorige week hebben meer dan dertig levens ge- eist, terwijl tientallen personen wer den gewond. Er werd gistermiddag nog spora disch gevochten in de noordelijke Li- i banese stad Tripoli, waar militairen, ondersteund door pantserwagens, honderden guerrillastrijders hebben omsingeld, die de oude stad hebben bezet. De straten van Tripoli waren gisteren verlaten. Men zag slechts militairen, pantserwagens en andere militaire voertuigen. Het dorp Janta in het oosten van Libanon wordt i door een Syrische tankeenheid bezet gehouden. Libanese troepen verhin derden de eenheid verdei- het land in te trekken. Libanese troepen hebben ook het dorp Bint Jbeil f16.000 inwoners) in het zuiden omsingeld, dat sinds vrij dagavond door 150 guerrillastrijders bezet wordt gehouden. Uit het na burige dorp Deir Mimas is de bezet ting van guerrillastrijders verdreven. In Beiroet is het rustig en de men sen beginnen zich weer op straat te wagen, ook al is officieel nog een uitgaansverbod van kracht. Aanval op Amman In totaal 17 Israëlische straaljagers zyn zaterdag over de Jordaanse hoofdstad Amman gevlogen, waar zy een gebied nabij de universiteit aan de rand van de stad bombardeerden en beschoten. Het luchtafweer rond om de Jordaanse hoofdstad schoot voortdurend op de aanvallers. Eén van de kanonniers was Koning Hoes sein zelf. Waarschijnlijk bombar deerden de vliegtuigen een kamp van Arabische guerrillastryders. - '{jL gig sparen is bouwen aan geluk Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag,Postbus 51, Den Haag. MS Z,V n het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. NAIROBI (AP) Vyf men- met zijn „kinderspel". De woorden grootste stammen van Kenya heeft sen, onder wie een jongen van zeven van de president werden beantwoord I sinds de moord op Tom Mboya, de jaar, werden gedood en 48 gewond met een woedend gebrul van de me- 1 minister van Economische Zaken, over de verblijfplaats en het lot van (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Nog steeds mist de Franse politie iedere aanwijzing toen leden van de para-militaire al gemene dienst zaterdag na een by- eenkomst in Kisoemoe aan het Vic- toriameer waar president Jomo Kenjatta gesproken had het vuur openden op de menigte. Het geweld brak los na een con frontatie tussen president Kenjatta. leider van de heersende KANU-par- tij, en Oginga Odinga. de leider van de Keniase oppositiepartij KPU. Vol gens ooggetuigen werd de Merce des van de president met stenen be kogeld door leden van de Loeo-stam toen hij by de ingang van een door hem te openen door de Russen gebouwd ziekenhuis voorreed. Een woedende Kenjatta keerde zich tot Odinga en dreigde hem met arrestatie als hy niet ophield nigte die overheersend Loeo KPU- een Loeo. grote spanning bestaan georiënteerd was. Daarna richtte Ook had de reis ten doel het land (Van onze correspondent REGGIO CALABRIA (GPD) In de bossen op de hellingen van de bergen van het zuiden van Calabrië is een hevig vuurgevecht geleverd tussen een groot aantal hoofden van d® Calabrese maffia en de politie. Het is de gewoonte dat eenmaal per jaar de belangrijke Mafia-leiders by elkaar komen om over „zaken" te spreken. Die byeenkomsten zijn altyd strikt geheim gebleven. Nog nooit is gebeurd wat dit maal het geval is geweest, dat de politie wist waar en wanneer de samenkomst zou worden gehouden. De politie liet, terwyl de samenkomst gaande was, het gebied omsingelen met het gevolg dat er van beide zijden urenlang werd ge schoten. Tenslotte zyn de mafioso op de vlucht geslagen en het is gelukt achttien man te arresteren van wie er 6 vry ernstig gewond zyn. Zy zyn in Reggio Calabria in de ge vangenis gestopt. Daar was het za terdag tot rellen gekomen na afge lasting van toespraken van de neo- fascistische Prins Valerio Borghese en een anti-fascistische spreker, die op een ander plein van de stad het woord zou voeren. De manifestaties konden niet door gaan omdat de politie betogingen wilde vermUden De anti-fascisten legden zich daarbij neer. De neo fascisten compenseerden hun teleur stelling door de politie te lyf te gaan. Het gevolg was een gevecht dat urenlang duurde en het centrum van de stad tot een slagveld heeft ge maakt. Er werden 34 agenten ge wond en 5 demonstranten Onder de gewonde agenten zijn 2 commissaris sen van politie en een luitenant van de Carabinieri. voor de algemene verkiezingen die binnen drie maanden verwacht wor den te verenigen. De Kenjatta zich de menigte en zei woedend: ..Zwyg of ik kom u vermor zelen. U maakt lawaai voor niets. U moet weten dat Odinga alleen maar een lawaaischopper is en voor niets deugt". De incidenten vonden plaats op de tweede dag van een bezoek van Ken jatta ln de westelyke provincie. Het doel was een einde te maken aan de wryving tussen de stam van Loeo uit Nianza en de overheersende Kikoejoe-stam. Tussen deze twee LISSABON (Reuter) De re gerende Nationale Unie in Portugal heeft alle 130 zetels in de Nationale Vergadering verkregen by de giste ren gehouden verkiezingen, zo is meegedeeld door minister van Bin nenlandse Zaken dr. Antonio Gon- calves Rapazote. Voor achttien districten waar de expeditie in het Dal der Koningen en het driejarige meisje Sophie Duguet. dat vrijdag, vlakbij de grote boerderij van haar ouders in het dorpje Saint Bandry in zuidwest-Frankrijk werd geschaakt. Het meisje was met de 17-jarige dienstbode te voet teruggekomen van een boodschap in een nabijgelegen winkel, toen uit het bos plotseling een ongeveer dertigjarige, bebaarde man naar voren schoot om zich van het kind meester te maken en met een Citroën DS in snelle vaart uit het oog te verdwynen. Hij liet voor zyn vlucht een briefje achter met de mededeling, dat hy bereid was het meisje terug te bezorgen tegen een LONDEN i AFP, Reuter) Egyptische farao Toetanchamon ongeveer drieduizend jaar geleden varTl miïjoeA°m:eJwe fran- door moord om het leven gekomen Voorwaarde by die transactie Dat wordt althans verondersteld was echter, dat de ouders de politie door de Britse anatoom prof. Ronald noch de pers van de kinderroof op de Harrison van de universiteit van Li- hoogte zouden brengen, verpool. De nog jonge ouders, die de rykste Harrison, die deze mededeling za- boeren van de streek zyn, hebben via terdag in een televisie-uitzending de radio en de televisie onmiddellyk deed, heeft met hulp van x-stralen de geantwoord, dat ze die enorme som mummie van de jonge farao onder- graag wilden betalen, doch dat het zocht. Hy kwam tot de conclusie, dat Toetanchamon is overleden aan een hersenbloeding, die waarschyn- lijk is veroorzaakt door een slag te gen zijn achterhoofd. De Britse ana- niet hun „schuld" was dat de ver dwijning van hun dochtertje was uit gelekt. Inderdaad is het een buurvrouw geweest, die uit de verte van de mis- oppositie kandidaten had gesteld de voorlopige uitslag volgens de mi nister: Nationale Unie 672.919 stem men, gezamenlyke oppositie 106.894 stemmen. Het waren de eerste vrye verkie zingen in 40 jaar in Portugal Steun van betekenis kreeg de oppositie al leen in enkele arbeiderswijken van Lissabon en in sommige delen van het uiterste noorden. De opkomst van de kiezers in de overzeese ge biedsdelen, waar de oppositie geen kandidaten had. was volgens een of ficiële mededeling zeer groot. Naar schatting was het aantal ingeschre ven kiezers 60Tc groter dan by de vorige verkiezing in 1965. toom leidde vorig jaar december een da&d getuige was en die. uiteraard te goeder trouw, onmiddellyk de gen darmerie waarschuwde. Pas een kwartier later, toen het dienstmeisje volslagen overstuur thuiskwam, kon de vader kennisnemen van het brief je en de voorwaarden voor de terug keer van het kind. Het was toen ech ter al te laat om de gendarmerie nog kreeg toestemming de sarcofaag van Toetanchamon te openen. Toetanchamon. die op 18-jarige leeftyd overleed, werd eerst bekend, toen de Britse egyptologen Howard Carter en Lord Carnarvon in 1923 zyn ongeschonden graf ontdekten. Volgens Harrison heeft zyn onder- zoek aangetoond, dat de farao niet aan tuberculose is overleden zoals werd verondersteld. De Britse hoolgeraar heeft ook een onderzoek ingesteld naar de familie betrekkingen tussen Toetanchamon en zyn voorganger farao S e'.t'ika- Het kindermeisje Marie Jeanne (18) die met de kleine Sophie wandelde toen deze ontvoerd werd. Wanhoop om discretie te verzoeken. Alle poli- waren reeds gealarmeerd heeft geen enkel levensteken ge en de radio en de pers waren van geven Hun ongerustheid is er bo- deze nieuwe kinderroof al op de vendien niet minder op geworden, hoogte gebracht. sedert de ouders achteraf van ver scheidene dorpsgenoten hebben ge hoord. dat de man met de baard de laatste weken al verscheidene malen De hele dag hebben de ouders gis- i in de buurt van hun boerderij was re. Zy bleken dezelfde bloedgroep te steren in wanhoop by de telefoon gesignaleerd. De politie weid een vry hebben en zyn waarschijnlijk broers doorgebracht en afgewacht of de nauwkeurig signalement van de mis- geweest. kidnapper zich nog zou melden, maar dadiger opgegeven, mara de ervaring heeft helaas geleerd, dat zulke gege vens vaak niet al te zeer met de werkelykheid overeenstemmen. De getuigenissen spreken niettemin alle over een ongeveer dertigjarige man. met een lange baard, die een zwart pak droeg. Zyn autonummer heeft i echter niemand weten te noteren. Broertje WASHINGTON (GPD, Reuter) De VS en de Sowjet- Unie zijn over eengekomen op 17 november in Hel sinki besprekingen te beginnen over het vraagstuk van de beheersing der kernbewapening. De besprekingen hebben een voorbereidend karakter en zijn bedoeld om de agenda uit te werken en andere procedures. In kringen van hc' Witte Huis is gezegd, dat president Nixon zeer te vreden is. dat met de poging om de toenemende kernbewapeningswed loop tussen de twee supermo- gendheden ter wereld af te remmen, tenminste een begin gemaakt gaat worden. De besprekingen zullen be trekking hebben zowel op offensieve als defensieve strategische kernwa pens. De Sowjet-Unie had het tydstip van 17 november voorgesteld. President Nixon heeft Gerard C. Smith benoemd tot hoofd van de Amerikaanse delegatie naar Helsin ki. Hy is hoofd van het Amerikaan se Bureau voor Bewapeningscontro le en Ontwapening. De VS en de Sowjet-Unie hebben reeds jarenlang zich uitgesproken voor het beginsel van besprekingen over beperking van strategische wa pens. Zij stonden op het punt een tystip voor de besprekingen in au gustus 1968 bekend te maken, toen president Johnson de onderhande lingen afbrak na de invasie van Warschaupactlanden in Tsjecho- Slowakye. Drie uur voor de officiële bekend making in Washington dat Ameri kaanse en Russische delegaties el kaar op 17 november in Helsinki zul len ontmoeten om de onderhande lingen op gang te brengen over het kernwapen-arsenaal, werd Amerika in een bericht van het Russische persbureau gewaarschuwd om zich te onthouden van inmenging in de gespannen toestand in Libanon. Het bericht was in gematigde bewoordin gen gesteld en werd toegeschreven als afkomstig van „leidende Russi sche kringen" De Amerikaanse re gering heeft er niet officieel op ge antwoord. maar de boodschap scheen er tevens op te duiden dat de verwachtingen omtrent de te begin nen gesprekken in Helsinki niet te hoog gesteld" dienen te worden, en dat zy ook niet noodzakelykerwys hoeven te leiden tot een verbetering in de Oost-West verhoudingen. Niettemin karakteriseerde minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, de gesprekken als „één van de belangrykste onderhandelingen waarby ons land betrokken is. En het zouden zeker een van de be langrykste kunnen zyn die wij ooit met de Sowjet-Unie zullen voeren". Dean Acheson. de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken onder president Truman, zei echter dat hy niet veel van de aanstaande onder handelingen verwachtte. Het is de bedoeling dat de dele gaties in Helsinki overleg zullen ple gen over de formaliteiten van de on derhandelingen, waarbij vastgesteld zal worden of men met een vaste agenda wil gaan werken, of dat men het gesprek open wil laten. Ook zal beslist worden waar de definitieve besprekingen gehouden zullen wor den. Amerika geeft de voorkeur aan Wenen, maar zal er geen bezwaar tegen maken wanneer de Russen in Helsinki willen blyven, of de samen komsten willen gaan beleggen in Genéve. In zyn toelichting voor de pers zei minister Roger dat deze eerste ge sprekken enkele dagen, maar ook enkele maanden kunnen duren. Hij wees er verder op dat de gezamen lyke officiële verklaring waarin de onderhandelingen door beide party en werden aangekondigd, het woord ..beperken" gebruikte in verband met het wederzydse kernwapen-bezit. De uiteindelyke onderhandelingen zul len er dan ook niet op gericht zyn om bepaalde kernraketten (byvoor beeld die met meer dan een atoom lading) volledig uit de arsenalen te verwyderen, maar om verdere pro- duktie ervan te stoppen, of te ver minderen. De overwegingen hierby zyn dat Amerika en de Sowjet-Unie nu onge veer een evenwicht hebben bereikt in de belangrykste kernwapens, dat verdere overproduktie geen zin heeft en dat beide landen zeer grote de fensie-uitgaven zullen kunnen aan wenden voor andere doeleinden. De besprekingen zullen daarnaast ook belangryk zyn, omdat ze wellicht een houding kunnen opleveren tegen over de nucleaire dreiging van com munistisch China, dat op het ogen blik nog beduidend achter is in de verfyning van zyn kernwapens, maai met wiens toekomstige capaciteit ern stig rekening gehouden moet worden Eén van de grootste obstakels in de gesprekken zal een afspraak op leveren, waarby de wederzydse con trole op de navolging van een even tuele overeenkomst geregeld moet worden. Gerard Smith, de onderhan delaar van de VS in Helsinki. geen zin heeft, tenzy beide landen bereid zyn controlegroepen toe te la- Amerika is van mening dat een ten De Sowjet-Unie heeft zich tot overeenkomst waarby de kernwapen- nog toe steeds verzet tegen derge- produktie aan banden wordt gelegd 1 lyke voorstellen. Men vermoedt voorts, dat de mis dadiger eerder dan het meisje het zesjarige broertje op het oog zou hebben gehad, dat 's middags om streeks dezelfde tyd van school naar huis zou terugkeren. Die dag was het jongetje juist thuisgebleven en om die reden zou de man het meisje maar hebben gepakt. Een driejarig meisje vereist uiteraard veel meer zorg dan een jongetje van zes, dat al alleen kan eten en van wie boven dien het vertrouwen gemakkelijker te winnen is. Ook die omstandigheid doet de panische angsten van de ou ders nog hoger stygen. Ze hebben de kidnapper via radio en televisie be- zworen de kleine Sophie goed te ver zorgen en alles te doen om haar overbodig leed zoveel mogelyk te be sparen. Renault sluit fabriek. De Re- nault-fabrieken in Le Mans. waar 8.000 arbeiders werken, is door de di rectie voor onbepaalde tyd gesloten De reden van de deze beslissing is niet officiéél bekend gemaakt, maar zou wel verband kunnen houden met de talryke wilde stakingen die de pro- duktieplannen van de directie op los se schroeven hebben gezet. Tsjechische vonnissen Gevange- I nisstraffen van vyf maanden tot twee jaar heeft een rechtbank in de Tsje- I choslowaakse stad Asti Nad Labem uitgedeeld in een massaproces tegen vyftig personen, die aan anti-Rus sische demonstraties hadden deelge- j nomen na de yshockey-overwinning van Tsjecho-Slowakye op de Sow je t- 1 Unie op 28 maart jl.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7