'Leiden krijgt bond voor weduwen en weduwnaars Nü 41% rente ophetAMRÖ- spaarboekje! Wilt u uw spaargeld zien groeien? Dat kan. AMRO BANK Grote top moet op veemarkt nog komen Strijd tegen knoeiwerk en afzetterij ACCENT OP ONDERLING CONTACT Alph Snoeplustige jongens betrapt Kerkelijk Leven Bridge-uitslagen Been gebroken bij botsing Auto tegen plezierjacht Parencompetitie „Ex Animo'' geeft jubileumuitvoering Zoeterwoudenaar tien dagen na ongeluk overleden zeró óckrijven Bulderbaan Demonstratie Dienstplicht voor vrouwen Intrede van dr. A. van Haarlem MAANDAG 27 OKTOBER 1969 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Indien er voldoende ^belangstelling voor bestaat, wordt ook in Leiden een regionale afde- |ing opgericht van de WW bond, P de bond voor weduwen en weduw- S naars. De landelijke bond streeft rooral naar betere sociale om standigheden voor zijn leden (be- instingfaciliteiten, een regeling Toor huishoudelijke hulp). Bij de meeste plaatselijke afdelingen en Leiden wil daarop geen uitzon dering zijn, hebben we van de initiatiefneemsters, de dames Tanke en Stokvis, begrepen komt het accent meer te liggen op het onderlinge contact: gezel lige bijeenkomsten en gezamen lijke activiteiten zoals uitstapjes, ajmaar ook: bijspringen als iemand dringend om hulp verleden zit. Mevrouw A. M. Tanke treft aar dig de sfeer van een mogelijke Leid- se bond als zü een voorbeeld geeft: Jk heb eens by een mevrouw in n Utrecht een paar muziekavonden ^meegemaakt. Dat was heel leuk. Ze belichtte dan een bepaalde compo- nist en zette gewoon de naald nog eens terug als ze een gedeelte een leer extra wilde laten horen. Kijk, loiets verruimt je blik en als je al leen bent, laat je zo gauw je platen bggen". Leiden Het is een mogelijkheid die er ook toot Leiden in zou kunnen zitten. Er zijn in deze omgeving genoeg kandidaat-leden, meent mevrouw Tanke. maar ze moeten met wat pu bliciteit worden opgetrommeld. Een lantal gegadigden heeft ze al: we duwen en weduwnaars uit Leiden, Hazerswoude, Katwijk, Oegstgeest, Koudekerk en Alphen die onafhan kelijk van elkaar bij de centrale WW bond hebben geklaagd dat er in Lei den niets te doen is. Hun namen heeft mevrouw Tanke ran het hoofdbestuur gekregen. Met enkelen heeft ze al contact opgeno men om hun verlangens en ideeën over een Leidse afdeling te noteren. De reacties zijn tot nu toe hoopge vend. „Officieel moet je minstens 50 leden hebben om een afdeling te kunnen vormen, maar dat hoeft na tuurlijk geen beletsel te zijn om toch wat te doen als Je niet aan dat aan tal toekomt". ,Je zou nu ook de feestdagen met een lotgenoot prettig door kunnen brengen", oppert mevrouw Tanke die overigens wars Is van zielig-doe- nerij. „Weduwen en weduwnaars worden op die dagen wel eens ge- gevraagd", licht ze verder toe „maar dan gaat het vaak uit een soort me delijden. Er is veel liefdeloosheid on der de kinderen wat dat betreft. Ik kan me vergissen", voegt ze daar aan toe, „maar ik geloof dat dit vooral de laatste tijd toeneemt". ren Belangstellenden voor een Leidse afdeling (mevrouw Tanke wil te zij ner tijd in Alphen een aparte tak oprichtem kunnen zich aanmelden (n dan liefst schriftelijk, bij me vrouw A. M. Stokvsi-Groeneboom. Zeemanlaan 36, Leiden. In de brief kan men dan opgeven waarnaar de Interesses uitgaan: kaartavonden, wandel- of reisclubjes, weekeinds met kinderen of meer actief met een vorm van hulpverlening. „Het is in fen woord schunnig dat alleenstaan den soms weken lang dood in huis kunnen liggen voordat het opgemerkt wordt", tekent mevrouw Tanke hier verontwaardigd bij aan. Noch mevrouw Tanke, noch me vrouw Stokvis wil met de bond de kant op van leuter-avondjes. Zü weken meer naar een tussenvorm van de K en O programma's „waar Je op je plaats gaat zitten zonder Persoonlijk contact te hebben". Eén punt wil mevrouw Tanke nog wel duidelijk stellen: „Dit wordt geen huwelijksbureau en wij zijn niet op een man uit, maar we vinden iet, wél gezellig als ze er bij zijn, al was het alleen ai voor de sfeer". LEIDEN Twee Leidse jongens, fsp. 16 en 17 jaar oud. werden za terdagavond op heterdaad betrapt bij het stelen van versnaperingen uit een automaat op de Botermarkt. De kna pen hadden al zestien rollen snoep in hun broekzak gestoken, toen zü door surveillerende agenten in de kraag werden gepakt „In geen enkel opzicht" Tydens het van 14 tot 16 november te houden congres van de NPD zal deze uiterst rechtse Westduitse party duidelyk verklaren, dat zy in geen enkel op richt de opvolgster is van de natio- naal-socialistische party, noch wat haar idealen, noch wat haar aanhan gers betreft. Dit is zaterdag verklaard hoor de leider van de NPD, Adolf von Thadden. LEIDEN Het jeugd orkest ,JDe Burcht" is de vie ring van het derde lustrum begonnen met een taptoe showdie zaterdagavond aan de Leidse bevolking werd aangeboden. En wqar kon dat anders en beter gebeuren dan in de Groenoordhal, waar een showband als „De Burcht" volop de ruimte heeft om uit te waaieren en te counteren? Het jeugdorkest heeft hier mee in eigen stad weer eens laten zien, dat het niet voor niets een goede naam heeft 'm binnen- en buitenland. Foto LD/Holvasti ADVERTENTIE NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (herhaald beroep): H. Koudstaal te Oudshoorn, te Amemuiden. te Oud Alblas en te Wilnis: G. Pest. kandidaat te Hil- versum; te Vlaardingen: J. Nyen- huis te Sdharnegoutum; te Bedum: T. H. Oostenburg te Rotterdam: te Souburg: R. Heksinkveld te Nagele- Tol lebeek. Aangenomen naar Beest. M. Schuk- ken, kandidaat te Utreoht. Bedankt voor Katwyk: G. H. van Kooten te Delft; voor Randwijk: J. P. Verkade. te Nieuwe Tonge. GEREF. KERKEN Beroepen te ScheveningenF. van Zuthem te De Bilt: te Eernewouden: R. ter Haar, kandidaat te Amster dam; te Schiedam: A. M. de Hoogh te Dalfsen en P. Sytsma te Rotter dam. Aangenomen naar Uden-Grave: H. J. Zeldenrust te Venlo. Benoemd tot büstand in het pas toraat te Gouda: G. Brouwer, eme ritus-predikant, woonachtig te Vlaar- dingen. GEREF KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Brouwershaven: J van Dyk te Uithuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: J. Weste rink te Kerkwerve. Bedankt voor Rotterdam-West :t B. Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: J van Ha aren te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Ohilliwack, Brits Co lumbia (Canada): J. Pannekoek te Terneuzen. LEIDEN De uitslagen van de laatste bridgewedstryd by De Sleu tels luiden als volgt Groep A 1. Rip v. d. Burgh-de Jong 667. 2. Biesot-v. d. Meer 631, 3. Kuyt-Eldering 625, 4 v. Welzen- v. Egmond 624, 5. Lodders-de Vries 616. 6. echtp. de Vrind 605, 7. Dek- Goedhart 601, 8. Poot-Lansbergen 598, 9. v. Ravens Klaassen-Zwet- sloot 584, 10. Engels-Philips 577, 11. v. Helvert-Hollanders 569, 12. Rom- pes-Pries 491. Groep B: 1. echtp. Tüssen 714, 2. Tan-de Jong 662, 3. Mevr. Vrijen- hoek-Gevers 626. 4. de Vries-Ouds- hoorn 609, 5. Klinkenberg-Smitte- naar 598, 6. mevr. v. d. Ende-Ver- kuyl 596, 7. Echtp. van Ingen 587, 8. v. d. Heide-Nywyde 575, 9. Mid- delham-Beugelsdijk 572, 10. dms. Sier v. Zyl 565, 11. Bern hard-Seller 549, 12. dms. Bernhard-Bon 541. Groep Cl: 1. echtp. Vlak 710, 2. mej. van Lierop-Stevens 708, 3. Vos- deRoo 676. 4. Wilmer-v. d. Wilden berg 662, 5. Oudshoorn-Lelieveld 645, 6. Riel-Isarim 626, 7. mevr. Kengen- Scholvinck 613. 8. Wessels-Verweü 604, 9. dms. Winkler Prins- v. d Meer 565, 10. Robbers-Lepelaar 534, 11. mevr. Nouwens-van Schie 448, 12. echtp. Enkelaar 403. Groep C2: 1. Mevr. Rompes-Vree- burg 690, 2. de Goede-Stempels 679, 3. Duyser-Wales 659, 4. Vink-Braak- man 657, 5. v. d. Berg-Schiereck 656, dms. Derogee-Smit 642, 7. duPont- Veldkamp 590, 8. dms. v. d. Byl- Veldkamp 575, 9. de Koning-Snüders 545, 10. echtp. van Kempen 544, 11. dms. Wiedemeijer-Brandt 531, 12. dms. Steenis 432. LEIDEN Een 7-jarige Leidse jongen werd gistermiddag omstreeks kwart voor een in de Van Limburg Stirumstraat gegrepen door een bromfietser, toen hij tussen twee ge parkeerde auto's door de rübaan op liep. Het ventje brak zijn been en moest door de EHD naar het Academiscn Zielcenhuis worden overgebracht. LEIDEN Een 23-jarige Haag se automobilist raakte zaterdagavond omstreeks half negen met zyn wa gen op de Haarlemmerweg ter hoog te van de Groenoordstraat in een slip. De auto raakte een langs de kant van de Haarlemmertrekvaart afgemeerd plezierjacht en dook ver volgens in het water. De Hagenaar kon zich tijdig uit de zinkende wa gen bevryden. Plezierjacht en auto werden beschadigd. LEIDEN De bridgeclub VOG speelde de derde ronde van de pa rencompetitie. Uitslag: Zwart: 1. heer en mevr. v. d. Scheun 100 punten, 2. Sleg- tenhorst-Van Dieren 94, 3. Gans- Oudshoorn 90, 4. De Haas-Altink 88. 5. heer en mevr. Boogaard 86, 6. De Tombe-V. d. Burg 77, 7/8 Tjalkens- Wakka 71, Baarda-Van Zanten 71, 9. Planje-de Jong 64, 10. Schilthui- zen-Belt 59. Rood: 1. Dofferhoff-Roos 93, 2. mevr. Altink-Starre 88, 3. heer en mevr. Smit 86, 4. mevr. v d. Ham- Megchelse 82, 5. dames Klarenbosch Bosscha 79. 6 7 mevr. Raar-Terp stra 78, dames Altink-V. d. Vlist 78, 8. heer en mevr. Schoof 75, 9. da mes van Norden-Korswagen 74, 10. Kersbergen-Buys 67. LEIDEN Na de zesde ronde van de meesterklassecompetitie is de stand by de Leidse bridgeclub DDS: 1. Den Holder-Visser 337.50, 2. Plou- vier-Eichhom 334.71, 3. Parmentier- v. d. Voort 327.78, 4. Beek-Schöl- vinck 321.54. 5. mej. Schneider-Tel- lekamp 318.75, 6. mej. Nagel-Mek king 317.36, 7. Kengen-van Wel 297.91 8. echtpaar Galjaard 297.22, 9. v. d. Brink-Verboog 294.45, 10. mevr. v Heusden-hr. Wcons 290.28, 11. Keu ter-Krul 288.20, 12. Peterzen-Vlaar- dingerbroek 280.55, 13. Gallas-v. d. Logt 247.92. 14. van Gelderen-Ver - straaten 245.83. LEIDEN De christelyke orato riumvereniging „Ex Animo" geeft dinsdagavond 11 november ter gele genheid van haar vüftigjarig be staan een jubileumconcert in de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd zullen worden Gloria van A. Vivaldi, Krönungsmesse van W. A. Mozart en Dettinger te Deum van G. F Handel. Medewerking verlenen de sopraan Nelly v. d. Spek. de alt Diet Kloos. de tenor Jan Waayer, de bas Marco Bakker en voorts Ada v. d Bent 'clavecimbel en orgel i. Het Radio Bach Orkest zorgt voor de be geleiding. Dirigent is Herman de Wolff. LEIDEN De bejaarde heer P. Klein uit Zoeterwoude, die op 16 oktober bij het oversteken van het Levendaal in Leiden tegen een auto liep, is in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen bezweken. Hü kreeg als gevolg van het ongeluk verwondingen aan zyn hoofd en brak bovendien zyn heup en schou der. U kunt ook een AMRO-Spaarrekening nemen. Die geeft u - afhankelijk van de termijn - een rente van 4J4, 5, 5/2,6 of zelfs 7 procent. U ziet het: sparen bij de AMRO Bank gaat sneller. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK LEIDEN Nog steeds is het fantastisch najaarsweer, waar door de grote afstoot achterwege blijft. Dit mag dan als gevolg hebben dat er een vrij regelmatige aanvoer is, de grote top is er nog niet geweest. Dit betreft met name de wolvee-afdeling Al komt dit echt niet alleen dooi' I het zachte weer. maar meer door de j slechte prijzen, i.v.m. de Franse franc en de concurrentie in het wolvee I uit derde landen. Overigens was het vrydag wel een gezellige markt. Het bezoek was goed. Mede door de herfstvakantie waren er veel jonge lui op de markt en in de hal. Zoals geschreven een vrü stabiele aanvoer van runderen, de overgang van welde naar stal verloopt dus dit jaar zeer I geleidelyk. Voor wat de runderen be- Het zaterdag In het LJD. gepubli ceerd Financieel Weekoverzicht met als kop „Ais koper bent u welkom als klant laat men u in de steek", heeft me bijzonder goed gedaan. Ik had de indnik een eenzame stryd te strüden Ik had me er al mee ver zoend, dat ik een byzonder lastige klant ben en als zodanig wel bekend zal komen te staan by Leidse win keliers en dienstverlenende bedrij ven. Er zyn blykbaar meer mensen die er schoon genoeg van krügen om platweg gezegd bedonderd te wor den. Müzelf zyn in een paai' maan den tyds minstens negen van zulk» behandelingen ten deel gevallen. Vroeger vóst ik feitelyk niet goed wat ik er mee aan moest als iemano my meer rekende dan afgesproken was, mondeling of schriftelyk. De laatste jaren heb ik me geoefend te protesteren tegen zulke afzetterijen Het heeft me enoi-me moeite gekost om „nee" te zeggen ingeval men een betaling van my eiste voor slecht of half werk. Ik heb er eerlyk ge zegd nog steeds moeite mee. Maar ik begin het te leren. Wat ik van ellende ook heb ge leerd is: metselen, timmeren, zagen etc., soldeerwerk e.a. loodgieterswerk elektrische apparaten repareren Behangen en schilderen vanzelfspre kend. En ik heb goed geleerd dat het allemaal veel en veel mindei moeilyk is dan het lykt. Willen particulieren, die er genoeg van hebben om knoeiwerk duur betalen, zich met my in verbinding stellen, zodat wy kunnen overleggen i gen daarin ah gas. elektriciteit en hoe we elkaar met allerlei kunnen sanitair? Wat de één niet weet ol helpen. Dat ligt op het gebied van kan. kan de ander. Ieder heeft onderhoud van huis en voorzien in-1 wel iets dat hy graag en goed doet, beter dan de vakman. De regeling kan zijn: één uur door my voor een ander tegen één uur door een andet voor my. Mevr M M PONJÉE. Tenveeweg 92. Oegstgeest. (Van redactiewege bekort». .Hengelsport" viste LEIDEN Visvereniging Hengel sport heeft een viswedstryd gehou den in de Ringvaart by Abbenes. De vangst was matig. De uitslag luidt: 1. J. de Groot 1485 gr„ 2. G Kerk- man jr. 1230 plus grootste voorn 26,8 cm., 3. L. Kerkman 950 4. I. Jansen 690, 5. D Boon 630, 6. J. Boef 560, 7. I. Mazerel 555, 8. A. Kerkman sr., 545 9. P. Devilee, 540, 10 C. Ha- braken 505. Tydens net, jeugdtoernooi in Schie dam op 14 september j.l. kreeg ju doclub Eendracht een uitnodiging van de heer Van Leeuwen (namens de NJJB» om een demonstratie te geven tüdens de komende wedstrij den voor aspiranten en junioren op 26 oktober in de 5 mei Sporthal in Leiden. De uitnodiging werd echter plot seling ingetrokken omdat de heer H. v. d. Luit in de krant kritiek had geleverd, die de NJJB minder goed beviel en weigerde zün excuses daar voor aan te bieden. Daar wil ik me verder niet mee bemoeien, maar de mentaliteit die de NJJB er op na houdt van „papa is stout geweest en daarom krijgen de kinderen straf" lükt me niet juist. Misschien noemt men het pedago gisch om de kinderen eerst een paar weken voor die demonstratie te la ten trainen en dan plotseling die uit nodiging in te trekken. De NJJB zal hopelyk wel begrü- pen dat de teleurstelling voor de kin deren groot was toen zy dit hoor den, vooral omdat zü in de krant ia- zen dat sportschool Luiten en sport school De Vries wèl mochten demon streren. Wilma Beekman. Vrouwen zün vanachter het keu kenfornuis weggetrokken en hebben j zich dienstbaar gemaakt in het maatschappelük leven In de oorlog heb ik de eerste vrouw in de trein sigaretjes zien draaien. Over het algemeen voelt de vrouw zich meer gelyk worden aan de man. Het wordt daarom hoog tüd, dat de vrouw, gelük de man. een deel van haar jonge leven voor het algemeen welzün opoffert. Moet de man de wapenrok dragen, voor de vrouw ls een meer ideële taak weggelegd, nl. die van ver pleegster en verzorgster. Er is momenteel een groot tekort aan werkkrachten in zieken- en ver zorgingshuizen en dit tekort zal nog groter worden in verband met de stichting van zovele tehuizen, voor hen. die verzorging nodig hebben. Iedere vrouw kan geen verpleeg ster zün, maar er is in die tehui zen nog zoveel werk van huishoude- lüke aard. Verpleegsters kunnen dan een soort kader vormen. A. van Rooyen Jan Meertenshuis Kamer 817 Van Langendonckstr. 51 Rotterdam j In „Fortune", een Amerikaans za kenblad. van oktober 1969, komt een artikel voor van John M. Meck- lin .It's time to turn down all that I noise". Hierin las ik dat een nacht- i werker, wild geworden door het la waai rond de flat waarin hü over dag tevergeefs probeerde te slapen, alle controle over zichzelf verloor, een pistool pakte en een jongen I doodschoot. j Een extreemd voorbeeld, maar het toont wel duidelük aan hoe mensen over hun toeren kunnen raken door de dagelükse ergernis aan het teveel aan geluid Geluidshinder is een groot kwaad, dat niet alleen in Amerika voorkomt. De Rüksluchtvaartdienst is dezer da gen met een plan gekomen, de straal- I jagers ook boven de randstad Hol- 1 land (van Rotterdam tot Alkmaar) i zo laag te laten vliegen, dat het ge hele gebied één grote bulderbaan I wordt. Onze oren en zenuwen worden al op de proef gesteld door het steeds toenemende verkeer (kunnen de brommers, niet geluidlozer en kan het claxonneren niet worden verboden), dat het onvoorstelbaar ls. dat daar nog het donderende lawaai van de straaljagers bü zou komen. Laten degenen, die zo voor ver lenging van de aanvliegroutes zijn, het artikel in „Fortune" niet ver zuimen te lezen. Het werkt verhel derend en laten we hopen als een waarschuwing Het stuk einidgt met „Let avoidable noise be avoided" (laat vermüdbaar lawaai vermeden worden), waarmee ik van harte in stem. Mvr. B. t O. treft komt dit het meest voor bü het gebruiksvee. De melkkoeien leken be ter verkoopbaar. Vooral voor de beste dieren werden goede prijzen betaald. De stemming op deze afdeling was wel goed. Voor wat de vare-koieen be treft. vernamen wü van koperszüde. dat de prüzen die ze moesten betalen wat hoger lagen, maar uit de offi ciële notering viel dat niet op te ma ken. De handel in Jongvee was rustig. Pinken en graskalveren, waren voor wat het prüsverloop betreft nog al wat verdeeld. Het aantal nuchtere kalveren is zo klein, dat van handel niet kan worden gesproken, alhoe wel wü stellig verwachten, dat. nu de markt overdekt is, deze diersoort straks zeker zal komen Het verloop op de runderslachtveemarkt viel niet tegen. Er waren iets minder dieren, maar de handel was zelfs levendiger. De handelaren waren de mening toege daan dat de stemming over het al gemeen beter was. Een feit is. dat deze afdeling spoedig geruimd was. met als hoogste notering f 5,20 per kg. Hetzelfde, in iets sterkere mate, kan gezegd worden van de vette kal veren. Deze werden vlot verkocht en verdwenen vlug van de markt tegen goede prijze Al naar gelang de kwa liteit van f3,30 tot f4,- per kg le vend gewicht. Het wolvee wil dit najaar niet goed op gang komen. De schapen, altijd goed op de markt aangevoerd en verkocht, gaven een verdeeld beeld te zien. De handel in fokschapen aanvankelük stug, later beter. Vette lammeren aanvankelüK stug, daarna vlug, met dezelfde notering als vori ge week. Wel stabiel, maar zonder de nodige levendigheid, zün er toch nog schapen genoeg, maar het wachten is op hogere prüzen. De aanvoei' van lichte varkens en biggen was goed. De slachtzeugen zün duur. evenals een goede Hol landse big. Geiten, flinke aanvoer, handel goed. Er zü'n 6 partijen kaas aange voerd. t.w. 3 Goudse en 3 Leidse. De Leidse kaas extra kwaliteit liep op tot f 4,50 per kg. De Goudse le soort tot f 4.35 per kg. Handel kalm. LEIDEN Onze oud-stadgenoot dr. A. van Haarlem, die ook in Waddinxveen heeft gestaan, heeft gisteren ln de Martinikerk in Gro ningen zün intrede gedaan als pre dikant van een hervormde wükge- meente. Hü werd bevestigd door ds. K. W. Slik. Als uitgangspunt voor zün intredepreek had dr. Van Haar lem gekozen 2 Cor 1: 24 „Wij zyn medewerkers aan Uw blüdschap".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3