KLOKKENMUSEUM IN OEGSTGEEST Volkshuis bruisend van leven oudje KLOKKEN PIERROT l oor liet geestelijk gehandicapte kind RADIOLOOG- VERZAMELAAR KOSTBARE COLLECTIE EN TOONT DEZE OP ZONDAGMIDDAG Dagverblijf in Leiden Zeventigjarig bestaan gevierd „Geen illusie maken over lot Indianen" iüIJDAG 24 OKTOBER 1969 1EIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 (Door Cees Combee) OEGSTGEEST/LEIDEN Het ag onwaarschijnlijk klinken, aar het is toch waar. Oegstgeest «ft een museum. De arts-radio- og J. L. Sellink (verbonden aan A Leidse Academisch Zieken- qs) is er de eigenaar en conser- tor van. Men kan er allerlei joorten klokken zien: antieke staande-, staart- en stoelklokken. 'i Hoofdzakelijk Nederlandse. Een anieke verzameling, die zondag 10 uur 's morgens tot 10 uur avonds (gratis) en daarna >N Iedere zondagmiddag van 2 tot 6 mr tegen betaling van entree te bezichtigen is. Dit museum van antieke klok- kn is gevestigd in een gebouiotje uhter het woonhuis van dokter Sellink. Clematislaan 69 in Oegst geest. Er bestaan plannen om het lit te breiden, maar dan moet de lerzamelaar eerst in 1970 de be- Khikking hebben gekregen over \et naastgelegen pand. Geloof nu 'mar niet, dat alle antieke klok- len uit Sellinks verzameling in iat „piepkleine" museum zijn on dergebracht. Ook het woonhuis langt er vol mee. En voorts met mtieke petroleum-lampendie kt begin vormden van de „verza. rehcoede" van de arts-radioloog In een garage naast het museum \an men nog twee oude Mercedes tentz automobielen aantreffen: ie 230 uit 1938 en de 320 uit 1940. De derdede 290 van 1936is in hruikleen gegeven aan het Mobi- larium in Zandvoort. Klokkenverzamelaar Sellink (de Iele zaterdag vertoef ik tussen mijn klokken of ga ik er met een vriend- lerzamelaar op uit om elders antie ke exemplaren te bekijken; op de an dere dagen houdt mijn werk in het 11. me meer dan bezig): 't Mag ïïeemd klinken, maar het is toch «ar. Ik heb de grootste verzameling ;an Nederlandse klokken. In het ruseum hangen of staan 54 klokken, narvan 12 buitenlandse vooral uit Duitse Oost-Friesland. Mijn gehe- i verzameling bestaat uit 105 klok- Kn Ze vertegenwoordigen een zeer rote waarde, 'k Ben echter nog niet lan het einde van mijn „Latijn", wat de verzamelkoorts betreft. In de (gezellige) huiskamer, waar tientallen kleine antieke klokken tik ken en talrijke Gelderse petroleum- ïunpen (van electrische verlichting roorzien) branden, hebben we onder liet genot van een door mevrouw Sellink geserveerd kopje koffie meer dan een uur lang met de radioloog- tlokkenverzamelaar zitten praten o- wr zijn hobby. ADVERTENTIE f. JiT i-i axi diHfe> UW OFFICIAL DEALER VOOR LEIDEN. RIJN-F BOLLENSTREEK VAN: PERSONENWAGENS BESTELWAGENS BEDRIJFSWAGENS TOONT U IN HAAR RUIME SHOWROOM (Ooi ZoNrtoaJ VERSCHILLENDE UITVOERINGEN EN MODELLEN VONDELLAAN 45 - LEIDEN -TEL-4 4 545 LEIDEN De Stichting Dagverblijven Geestelijk Gehandi capten West Zuid-Holland is voornemens binnenkort in Leiden een dagverblijf voor kinderen van 3 jaar en ouder te openen. 1 De Stichting heeft een bungalow aangekocht aan de Vlietweg 16 te Leiden. Na uitbreiding van de bungalow kunnen 27 pu- pillen worden opgenomen. Naar Leiden Hij vertelde, dat toen hjf nog in Doetinchem woonde het één en al an- litke petroleumlampen waren, die njn aandacht trokken. Hij had er »'n tachtig. Toen hij echter een klci- k vier jaar geleden met z'n gezin nar Leiden verhuisde nam hij er Mig mee en de rest deed hp (voor l«d geld) van de hand. 't Transport berde, zo had hij al eerder ervaren, '(el moeilijkheden en breuk op. Dokter Sellink ging toen over op *n andere „verzamelwoede": klok ten. Hy had er veel over gelezen en t kenners als Zeeman en Spier en over gesproken. Ook maar tens proberen, dacht hij. Het heeft Khter heel wat tijd en geld gekost 'oor hij zich volledig in deze mate- m had ingewerkt. Tt Ben door schade en schande tos geworden, merkte de heer Sel- op. In het begin ben ik wel eens Jn de boot" genomen, maar ater kb ik ook wel eens „koopjes" ge kald. Zo gaat het nu eenmaal. Trou- wns de waarde van antiek, in wel ls vorm dan ook. is moeilijk te be- Wen. Het gaat er in de eerste plaats to. wat een verzamelaar er in ziet. in Oegstgeest) mee: Bij Kooreman, de antiquair aan de Nieuwe Rijn in Leiden, hing zo'n maand of drie vier een antieke houten wekker- klok. De prijs was f 1400,-.Meerma- len was de heer Sellink er langs gelopen en eindelijk stapte hij de winkel in. Hij bekeek de klok eens goed en constateerde, dat alles aan deze klok zuiver en echt was. Ach ter op de wijzerplaat stond de naam van de maker en 't jaartal: School - tink. Steenderen, 1790. Het bleek een Gelderse wekkerstoofklok te zijn. De Oegstgeester verzamel laar aarzelde niet al te lang. Hij „pingelde" rog wat van de prijs af en kwam daardoor in het bezit van 'n voor hem zeer waardevol exem plaar! Zo is het meer gegaan. Ook op de antiekbeurs in Delft, die hij altijd op de eerste dag bezoekt, 't Is maar een van de voorvallen, die de uit de Gelderse Achterhoek afkomstige radioloog-klokkenverzame laar heeft meegemaakt. Hij zou door kunnen gaan. Urenlang. Z'n museum Is zijn hobby en hij meent, dat ook anderen moeten kun/nen genieten van wat hij in de loop der jaren vooral zijn Leidse en Oegstgeestse, want toen is zijn verzameling in hoof zaak tot stand gekomen heeft bij eengebracht. Het huis werd te klein en daarom liet hij in de tuin een door stalen staven in de muren te gen inbrekers versterkt museumpje bouwen. Het is z'n lust en z'n leven Ook in de vakanties vertoeft hij te midden van „zijn" klokken. Hij treft het. dat zijn vrouw ook „bezeten" is van alles wat antiek is. Zij begon met de lampen. ren (Gld-) werkten van 1740 tot 1790 en enige stoelklokken. Maar j?. ei genlijk is alles zeldzaam wat men er te zien krijgt. In dat mini-museum" aan de Oegstgeester Clematislaan treft men ook een fantastisch fraaie gro te eiken antiekkast met tinnen va zen en een dito servies aan met in het midden een klok. een betaaltafel uit het verre verleden, een kinder-ar- reslee, een bronzen pauw met op klapbare staart en talrijke oude pe troleumlampen. waarvan een zeer grote en kostbare boven de betaalta fel. Radioloog Sellink heeft in zijn boe kenkast talrijke werken staan over klokken. In het bijzonder over Neder landse. Nadrukkelijk stelde hij, dat er op dit gebied veel goeds is ver schenen. Van Dishoeck in Hilversum gaf een door Van Oirschot en Sten der geschreven werkje uit met als titel „Antiek kopen" en als onderti tel „Klokken en pendules": Spierdijk schreef over Nederlandse klokken en klokkenmakers, Hana's werkjes met als het bekendste „Klokkennkijk boek" en werken van Zeeman, die onder meer een magistrale studie Een kijkje in het klokken museum van de arts-radioloog J. L. Sellink aan de Clematislaan in Oegstgeest. Er zijn vele unieke en antieke Nederlandse klokken te bewonderen. Foto LD/Holvast) heeft gemaakt van stoelklokken, waardoor men een gedegen overzicht heeft gekregen van het totale Neder landse stoelklokkenbestand, waarvan er nu nog een stuk of zeven, acht in ons land zijn. Begin 1970 komt er een lijst van Nederlandse klokkenmakers uit, die ruim 2600 namen zal be vatten. Op de valreep laat verzamelaar Sellink ons nog één van de oudste elektrische klokjes zien. Trots merk te hij op: Die loopt nu al maanden zeer nauwkeurig op een anderhalf volts batterij. Éen leuk exemplaar. Men moet temidden van al deze klokken vertoeven om er een indruk van te kunnen opdoen. Het is verheu gend, dat de heer Sellink zijn zeldza me collectie aan de klokkenlicfheb- bers wil tonen. Nu maar te hopen, dat hij niet over belangstelling be hoeft te klagen! In de stichting werken thans 17 af delingen van de 3 ouderverenigingen en 10 instellingen van soc. pedagogi sche diensten samen. Het bestuur wordt gevormd door afgevaardigden van deze samenwerkende organisa ties. De stichting heeft reeds drie dag verblijven, nl. in Wateringen, Naald wijk en Voorburg. Zeldzaam Met de heer Sellink brachten we daarna een bezoek aan de grootste verzameling van Nederlandse klok ken. Stuk voor stuk kostbare en zeld zame exemplaren. De moeite waard om ze te bezichtigen. Dat kan nu van zondag af. De tentoongestelde col lectie telt 54 nummers: staart-, staan de- en stoelklokken. Van elke klok is er een (korte) beschrijving bij, zo dat men kan zien wanneer en door wie ze gemaakt zijn. Namen van klokkenmakers als Ruempol, Kooghies, Vrijthof en Schooltink behoren er toe. Onder de stoelklokken bevinden zich Achter- hoekse, Friese en Zaanse, en tot de staartklokken uit de verzameling be horen Friese Noordhollandse, Bra bantse en Oost-Friese die laatste zijn echter geen Nederlandse). De oud ste klok dateert van ongeveer begin 1600 en de modernste van 1910; de anderen werden gemaakt in de pe riode tussen 1700 en 1850. Zeldzame exemplaren zijn een schilderij klok uit de Haagse school, die omstreeks 1600 werd gebouwd, een staande klok van de Hagenaar Vrijthof uit 1750) met twaalf aria's, een Gelderse wekkerklok van de Buitenkansje to leuk voorval maakte klokken verzamelaar Sellink (hij woont, na een jaar Leidenaar te zijn geweest nu al weer twee-en-een-half jaar' Ruempols Ovaaor en zoon), die in La - ADVERTENTIE de grootste ruimte de grootste keuze in damesschoenen Haarlemmerstraat 140 Hogewoerd 2 Gangetje 2 Leiden LEIDEN Het Leidse Volkshuis heeft gisteravond in een grote kring van genodigden, allen vrienden van deze niet uit het Leidse leven weg te denken instel ling, zijn zeventigjarig bestaan gevierd. De activiteiten in de gro te zaal en in de rest van het grote gebouw aan de Apothekersdijk gaven blijk van de levenslust van wat burgemeester mr. G. C. van der Willigen „het oudje" noemde. De burgemeester zei het niet op verenigingen en instellingen te heb ben. die oud zün en alleen om de traditie kunstmatig in leven wor den gehouden. Allerminst is dat het geval bij het Leidse Volkshuis, dat zich in Leiden en in de harten van de Leidenaars zo'n grote plaats heeft verworven. De heer v. d. Wil ligen, die in gezelschap was van de wethouders Sannes en Piena, bood het Volkshuis de beste wensen van het gemeentebestuur aan. „Volkshuis 70 jaar" was de titel van de inleiding, die de stichtings voorzitter, prof. dr. L. de Klerk, hield, maar hij gooide, zoals hij zelf opmerkte, de hele geschiedenis op een hoop om tot de conclusie te ko men, dat het Volkshuis er nu is voor de ontmoeting van mensen voor het bevorderen van de creativiteit. Hij sprak een woord ter nagedachtenis van de kortgeleden overleden oud- directrice mej. Ruth. Het bestuurs lid Marks bood hij in verband met diens veertigjarig Volkshuis-jubi leum een geschenk onder couvert aan. Bloemenpracht Anderen complimenteerden op mn beurt Volkshuis-bestuur en di- ectie. Geschenken werden aange- ooden. zoals de prachtige bloemver- siering, afkomstig van de volkstuin vereniging „Ons Buiten", de hortus, de plantsoendienst en de veiling in j Rijnsburg. Beelden van het werk gaf de rest I van het programma. Beelden van nu in de kleurenfilm „Leidse Volkshuis 1969" en beelden van toen in frag menten uit de Volkshuisfilm uit 1939 met als hoogtepunt de Kleppermars. Herineringen o.a. aan het Len tefeest ook bij het optreden van het dameszangkoor met het lied .Pijpekruid". werk van nu bij het hartveroverend optreden van de volksdansgroep „Achalay" en de kin dergroep „Monica". Han Kapaan en Ada van der Bent musiceerden op deze officiële avond van de feestviering, die over enige weken is uitgesmeerd. Burgemeester v. d. Willigen aan het woord in de met bloemen versierde zaal van het Volkshuis (Foto LD/Holvast) De door de stichting aange kochte bungalow aan de Vlietweg. (Foto LD/Holvast' Begin november wordt een dagver blijf in Vlaardingen geopend. In totaal kunnen op deze vier dag verblijven 150 pupillen geplaatst wor den. Deze dagverblijven worden voor 75% gesubsidieerd door het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, de overige 25% door de gemeente waaruit het kind afkomstig is. De stichting heeft reeds vergevor derde plannen voor de bouw van nieuwe dagverblijven in Monster. Delft Vlaaidingen. Spijkenisse en Alphen aan den Rijn. De totale stichtingskosten van de ze 5 nieuwe dagverblijven bedragen 5 miljoen gulen. Als deze plannen gerealiseerd zijn, kunnen in totaal 600 pupillen wor den opgenomen. Dan is pas voor 60% ln de behoefte voorzien. Aan de dagverblijven ls een aantal deskundigen verbonden, o.a.: een psycholoog, enkele ortho-pedagogen, een kinderarts, een spraakleraar. heilgymnasten en een maatschappe lijk werkster. Bovendien is er op elke 5 kinderen één gediplomeerde groep- leidster aanwezig. De dagverblijven zijn geopend van 's morgens 9 tot 's middags half 4. De kinderen worden met busjes van huis gehaald en weer teruggebracht. De kosten van dit vervoer worden ge subsidieerd. Bezichtiging c O Het dagverblijf in Lelden zal wor den gevestigd in een prachtige bun galow met een grote tuin er omheen, zodat de kinderen bij goed weer veel van de buitenlucht kunnen genieten. Woensdag 29 oktober bestaat er voor de ouders van een geestelifk ge handicapt kind. van 3 tot 15 jaar, gelegenheid tussen 's morgens 10 uur en 's middag 3 uur. in de bungalow aan de Vlietweg 16 kennis te maken met verscheidene leden van het be stuur, het deskundigenteam, direc trice en hoofdleidster. Het wordt op prijs gesteld als de ouders hun kind meebrengen De opgave voor plaatsing houdt niet in. dat onmiddellijk plaats be schikbaar is. wel wordt door een se lectieteam van de stichting de toe lating beoordeeld. De aanmelding kan ook schrifte lijk plaats vinden aan het adres van de stichting: Vlietweg 12 ln Naaldwijk, of telefonisch: 01740— 4869/4673 De Stichting Bisschop Bekkers is voornemens aan de totstandkoming van het Leidse dagverblijf mee te werken door een bijdrage te verstrek ken uit gelden van de gevoerde actie. ADVERTENTIE LEIDEN „We moeten ons geen enkele illusie maken over het voort bestaan van de overgebleven India nen in Zuid-Amerika. De jacht op hen is een traditie van 450 jaar. Als er daar nog Indianen bestaan, heb ben ze dat te danken aan de ontoe gankelijkheid van de gebieden waar ze verblijven". Aldus Theo Stibbe. verbonden aan de Groene Amster dammer, die gisteren sprak op een protestbijeenkomst in Den Burcht Het initiatief voor deze meeting was uitgegaan van een groep Leidse scholieren, die vinden, dat Neder land niet werkeloos mag blijven toe zien hoe het noodlot zich over de Zuidamerikaanse Indanenstammen voltrekt. Het is de vraag óf het al niet te laat is. vreesde de heer Stibbe. Vol gens schattingen is het aantal In dianen in de loop van eeuwen ge reduceerd tot vijftig- a honderddui zend, en dat aantal neemt snel af. Vanaf het moment dat de eerste Spaanse ontdekkingsreizigers Zuid- Amerika gingen exploreren, zijn de Indianen vervolgd, doceerde de heer Stibbe. Deze Europese „cultuur"-dra gers hebben hen naakt en dus zedeloos altijd als voor een „min der" volk aangezien. Aanvankelijk werden de Indianen gebruikt als ge makkelijke werkkraohten en. toen ze daaraan onderdoor bleken te gaan, de oerwouden ingedreven. De jacht op de Indianen werd her opend nadat de wereldvraag naar rubber steeg. De Indianen toonden zich goede rubberzoekers. Pas voor zeer kort begon hier en daar door te dringen dat men de Indoanen in hun eigenwaarde moet laten. Dat was al geruime tijd na de oprich ting van een Braziliaanse dienst ter bescherming van de Indianen, die nog dacht deze stammen te kunnen beschermen door ze te „cultiveren", op te nemen in de blanke maat- sohappij. Deze beschermingsdienst heeft trouwens geen fraaie rol gespeeld, zoals de Braziliaanse regering zelf ln maart vorig jaar wereldkundig maakte. Er kwam aan het licht dat talloze ambtenaren van deze dienst hadden meegeholpen met de afgrij selijkste moordpartijen om een graantje mee te kunnen pikken bij de grondspeculaties. Verhalen over opzettelijke besmetting met pokken, vergiftiging v?n het voedsel, plat gooien van een dorp met dynamiet, zijn niet verzonnen. De uitmoording werd vaak overge laten aan de privé-politie van groot grondbezitters die wel in onderhan delingen wilden treden met in de lertsrijke) grond geïnteresseerde Amerikaanse maatschappijen, a Idas Theo Stibbe. die deze buitenlandse bedrijven een imperialistische hou ding verweet Aan de opzet van de bijeenkomst: informatie ge-'en werkten ook mee de heren N. Halbertsma en dra R. T. J. Buve. De eerste vertoonde een tweetal films over het leven var twee Indianenstammen ln Brazilië, die hij daar zelf heeft opgenomen. Eén film liet de Maouna-Indianen zien in de „ideale" toestand, vrij le vend op zich zelf. De andere film gaf een beeld van de Congi-India- nen die altijd het geestelijk contact boven het materiële bezit hebben ge steld maar nu door drankhandela ren worden uitgebeend. De heer Buve wees er net als Niels Halbertsma op dat de oplossing niet zo overduidelijk voor het grijpen ligt ..Het aanwijzen van reservaten m niet de uitkomst", dacht hij. Boven dien is het ook voor een goedwil lende centrale regering uiterst moei lijk de grensgebieden onder controle te houden. De Zweedse etnoloog Lars Pert- son. die eigenlijk door bepaalde onthullingen in een tv-interview i „het moorden gaat nog altijd door") de stoot heeft gegeven tot acties als in Leiden, is eerder dan verwacht in Nederland aangeko men. Vanochtend arriveerde hij reeds in Hoek van Holland. Van middag zou hij in het Haagse perscentrum Nieuwspoort een persconferentie geven. Lars Pers son zal maandagavond om 8 uur in Den Burcht te Leiden spreken. De Leidse Brazïlië-actie- groep die hem heelt uitgenodigd, kondigt voor die avond ook de Pa norama-journalist Hans Smulders aan, die dit jaar een reportage- reis naar Brazilië heeft gemaakt. ADVERTENTIE Klassiek en modern. Zeer grote collectie I Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 EIGEN REPARATIE-ATELIER Slim overleden De Tunesische staatsman Mongi Slim is gisteravond in Tunis aan een leverkwaal over leden. Hij was 61 Mongi Slim was met de tegenwoor dige president Habib Bourguiba éen van de oprichters van de Tunesi sche neo-Destour-partij. In 1956 leid de hij de Tunesische delegatie die met de Franse regering over de on afhankelijkheid van Tunesië onder handelde.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3