odefeest met een de toekomst Films Leiden Knappe reconstructie van slag om Engeland Hoe in creatief centrum? Betere moordwerk Cloppenburg 100 jaar OPHEFFINGS UITVERKOOP 30 TOT 40% KORTING JO VAN EYKEN Leiden Haarlemmerstraat 87 Hoogheemraad schap van Rijnland Kerkelijk Leven Doodeheefver LEDEN CP IN PRAAG WORDEN „DOORGELICHT' Publikatie van dagboek prof. Schermerhorn GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Juwelier v. d. Waler Vechten met de Indianen 5 24 OKTOBER I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IJ ADVERTENTIE KOSTUUMS WINTERJASSEN - COATS REGENJASSEN (met borg) SPORTKOLBERTS - PANTALONS JONGENSKLEDING - BONNETERIE OVERHEMDEN - HOEDEN jj De mode van nu en jn de toekomst heeft Peek «nburg gistermiddag en laten zien in beide keren I bezette Leidse Stadsge- Een verzameling namen node-grootheden prijkt itnodigingen die P. C :d instuurt om dames en inviteren voor een be- het modefeest ter gele van het honderdjarig be- Haute couture-modellen Gilbey. Esterel, Feraud. ite, Ungaro. De Both, Mo- ;n vele anderen werden ie shows van P. C. met telende snelheid „den vol- sond alsof het allemaal pnele modellen van deze Baal vermaarde couturiërs lelfsprekend een tikkeltje prjjsd. maar de geconfec- collectie de collectie akt naar het voorbeeld van modellen is nonnaal in produktie van deze mode- in handen van Thijs Cha- !e grote man achter de Fa int. Het verliep allemaal p. amogelijk om alles te be- wat door top-mannequins tijdens deze Leidse shows resenteerd. We doen er dus greep uit. De niet zo jon- filmster Raymond Young lekend uit de James Bond- idfinger") toonde prachtige Bums van Weitz. Het werd dijk, dat P. en C over een Hjke najaarscollectie „voor beschikt. Bijzonder ge- in kleursamenstelling. Nederlandse ontwerper Ge- Both waren opvallende en ie snit getuigende lange he te zien, die als byzonder- diepe rugplooi en een gro- hadden. Er was voorts een Sectie voor de jeugd, en corns wat gewaagd, ren willen we aanstip- b\j de herenavondkleding smokingjasje met zwarte narte knopen en zwarte priel. Het werd gedragen op e pantalon en nu eens niet overhemd, maar met een rui. elijk lag het accent van 'ii' op de wintermodellen. lak, zowel voor dames als •heersen1 de mode. Het bont lil afgezet en gegarneerd Bepaald „in" is unidress. ferd voor man of vrouw een lange zwarte mantel met ien broekpak getoond, derlandse couturier Frans bracht onder meer een rood broekpak voor de da- was afgezet met zwarte Idris gaat naar Egypte oning Idris Senoussi van «ft van president Nas- mming gekregen zich per- i Egypte te vestigen. Nas- verder contact opgenomen nieuwe republikeinse be- Libië om uit naam van de te vragen om Idris" aan- dochter Salma en de per secretaris van Koningin Ksetmming te verlenen het verlaten. Nasser heeft de 3 gekregen, dat het twee- liiro zal zijn tegen de tijd vroegere koningspaar, dat Ogenblik in Athene verblijft, zal aankomen. lakgarneringen op het voor- en ach terpand. En zo zouden we kunnen doorgaan. Er was veel te zien: damesmantels en herenjassen (ze zijn opvallend lang), regenkleding, stretch-pakken, vryetydskleding, jacks, avond-tuniek- pakken voor de dames, alsmede nachtkleding voor dames en heren. Maai- de show werd gestolen door de futuristische kleding, die uit een door P en C georganiseerde prijsvraag onder leerling-ontwerpers (sters) van mode-academies het licht zag. In het jaar 2000, zo bleek duidelijk, zullen zowel mannen als vrouwen geheel „gepakt" zijn in plas tic en worden omhangen met stoot- randen langs schouder en heupen. Er was een herenpak van nylon te zien. dat geheel opgevuld was met schuimrubberbanden, waarover een lange jas werd gedragen. Dit intermezzo oogstte tijdens dit eeuw- modefeest natuurlijk veel hilariteit Tijdens het modeleest van P. C. in de Leidse Stadsgehoorzaal kivam de jeugd ook aan haar trek. Er toerden tal van leuke combina ties getoond. (Foto L.DJ Holvast) onder de bezoekers. Afwachten maar of de mode in 2000 zo wordt. Dat jaar is nog ver van ons bed! (A. C. Com bee - Baarspul LEIDEN In enkele kiasdistricten van het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn verkiezingen gehouden voor hoofdingelanden en hoofdinge landen-plaatsvervanger voor het on gebouwd eigendom. In het 8e dis trict (hoofdplaats: Woubrugge) werden de hoofdingeland J. S. Pen- rungs in Oud-Ade en de hoofdinge land-plaatsvervanger G. J. van der Poel in Rijpwetering alsmede in het 9edistr. (hoofdplaats: Nieuwkoop) de hoofdingeland B. C. Hijkoop in Bo degraven en de hoofdingeland plaatsvervanger J. H. Ruting J. Bzn in Alphen aan den Rijn, allen per f januari 1970 periodiek aftredend, als zodanig herkozen. In het 13e dis trict (hoofdplaats: Leiderdorp» werd tot hoofdingeland verkozen de heer H. P Zwetsloot in Hoogmade en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer J. J. M. van Leeuwen in Zoe- terwoude. In het 16e district (hoofdplaats: Zoetermeer) was een tussentijdse verkiezing no dig ter voorziening in de vacature van hoofdingeland- plaatsvervanger, welke in 1968 was ontstaan door de benoeming van de heer C. J. van Swieten in Stompwfjk tot hoofdin geland. Verkozen werd de heer F. J. Droogh in Zoetermeer. HERV. KERK Beroepen te Vianen L. Gulmans te Ter Apel; te Renkum G. Th. Vol- lebergt te Giessen-Nieuwerkerk; te Hollandscheveld C. J. P. Lang te Putten. Aangenomen naar Buurse L. Cannegieter, eervol ontheven predi kant met rechten van emeritus, laat stelijk predikant te Castricum, woon achtig te Haarlem. GEREF. KERKEN Beroepen te Smilde H. Willems te Hengelo. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Goes H, Raven te Utrecht. ADVERTENTIE naar af, dat Radocota r9 van R&D. Met water -P, wasbenzine, terpen- ommonia. Het blijft er 'ichtecht en mooi van. 'tiet Radocota staalboek •Qkman heeft het) goed. ke tr.ooi het is. Voor jt in huis. 53 cm breed per strekkende meter. »t(t van e huis uw thuis. LEIDEN Het creatief centrum komt zo zoetjes aan van de grond. Vorige week zaterdag is er voor iedereen die een greintje belangstel ling had, een discussie geweest over de bestemming van het centrum: hoe gaat het centrum worden? De eerste suggesties die toon zijn opge worpen, zullen morgenmiddag om 2 uur in Buut 110 (Nieuwe Beesten markt 15) verder worden uitge werkt. Ook nu weer kan iedereen zijn zegje komen doen. Wat moet het centrum worden? Een ontmoetingsruimte waar je ge zellig kunt kletsen, een centrum voor politieke bewustwording, een service centrum aan actiegroepen? Het zijn enkele ideeën die er liggen om over doorgepraat te worden. Wat moet er in het creatief cen trum aanwezig zyn? Enige voorstel len die vorige week zijn gedaan: een grote ruimte waar popmuziek kan worden gespeeld, een ruimte voor vrije expressie waar men altijd wat kan „doen",, een bibliotheek, een film- annex vergaderzaal, een to neelzaal, een donkere kamer, een theehuis, een meditatieruimte. Het zal nog heel wat voeten in de aai de hebber, voordat deze voorstellen kunnen worden verwezenlijkt. Eerst zal er een stichting moeten komen die zich met de exploitatie van het centrum gaat belasten. Ook is het zaak een personeelsschema op te zetten en creatieve medewerkers aan te trekken. In verband met de wankele finan ciële positie van de „actiegroep crea tief centrum" is het wenselijk ook een urgentieschaal te tekenen waar op wordt aangegeven wat in ieder geval in het centrum moet komen. Bovendien is er nog geen naam voor het centrum gekozen, dus ook hier over moet men nog de gedachten la ten gaan. Morgenmiddag zal men tevens gaan praten over de instelling van een publiciteits- en een verbouwings commissie. Deze commissies zijn uit breidingen van de communicatie groep. Men kan morgen al kandi daten voorstellen voor het te vormen stichtingsbestuur. PRAAG (Reuter) De leiding van de Tsjechoslowaakse communisti sche party is van plan de lidmaat schapskaarten van de 1.600.000 le den van de party op te vragen en nieuwe kaarten uit te reiken. Waarnemers vermoeden dat de par- tyieden onderworpen zullen wor den aan een intensief ideologisch onderzoek voordat zy de nieuwe kaarten in ontvangst kunnen ne men. Het opvragen van de kaarten is gis teren in een verklaring van het presidium van de partij aangekon digd. In deze verklaring zijn ook ideologische richtlijnen aangegeven voor het uitbannen van reformis tische denkbeelden en hun propa gandisten uit de partij. Terwijl de partij- en regeringsleider-! van Tsjecho-Slowakije hun bezoek aan de Sowjet-Unie voorzetten, heeft de communistische partyaf deling in Praag gisteren bekend gemaakt. dat een bekende televi sie-commentator en Doebtsek-aan- hanger, Karei Lintsl, als partylid is geroyeerd wegens „activiteit in strijd met tJhans geldende regels voor de partij en het beleid". Het partyblad „Zivot stranc" meldt dat by een zuivering in Noord- Moravië 58 communisten zün ge royeerd wegens „rechtse, opportu nistische opvattingen en standpun ten". Volgens het blad moet vooral aan dacht geschonken worden aan de sectoren onderwas en industrie", .waar de partyiyn nog niet begre pen is". Spicgel-correspondent mag Grie kenland niet uit Constantin Tsat- saronis. correspondent van het West- duitse tydschrift „De Spiegel", heeft geen toestemming gekregen naar West-Duitsland te gaan. Tsatsaronis heeft de Griekse nationaliteit en is lid van het bestuur van de buiten landse persverenigijiT i Griekenland. Hy werd op 16 oktober 1968 aange houden voor een verhoor en kort daarna vrügelaten. Hy is de auteur van een byzonder kritisch artikel, getiteld: „ontleding van een dicta tuur". Tsatsaronis mocht in Juni Ji. wel naar Turkye gaan. UTRECHT (ANP) De voorzit ter van het Nederlands Historisch Genootschap, prof. dr. J. A. Borne- wasser, heeft vanmorgen op de jaar vergadering van het genootschap in Utrecht meegedeeld, dat in het bestuur van het genootschap over eenstemming is bereikt over de uit gave van het dagboek van prof. dr. ir. W. Schermerhorn. Als voorzitter van commissie ge neraal heeft prof. Schermerhorn in Indonesië een dagboek bijgehouden, dat van groot belang is voor de ken nis van de Nederlandse politiek ten opzichte van Indonesië van septem ber 1946 tot september 1947. Het bestuur van het Nederlands Historisch Genootschap heeft mr. dr. C. Smit verzocht, de bewerking van het dagboek op zich te nemen. De heer Smit heeft een aantal werken over de Nederlandse buitenlandse politiek van 1899 tot 1919 en een mo nografie over „Het akkoord van Lingadjati". Voor dit laatste boek heeft dr. Smit al gebruik gemaakt van het dagboek van prof. Schermerhorn. Het wetenschappelyk toezicht op de uitgave is opgedragen aan de com missie voor bron-publikaties van het Nederlands Historisch Genootschap De firma Wol ters-Noord hof f zal in de herfst van 1970 een handels editie van het dagboek op de markt brengen. ADVERTENTIE Zoekt U moderne of klassieke modellen. Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant. Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Zeer grote Keuze Op het gra veren kunt wachten en Altijd voordelig 's Maandags gesloten LIDO Byna zestig miljoen gulden voor een film is geen kleinigheid, maar het resultaat: een reconstructie van de be roemde luchtstrijd om Engeland tussen de Duitse Heinkels en Messerschmitts en de Brit«e Spitfires en Hurricanes, is de moeite ruimschoots waard. Re gisseur Guy Hamilton, gesteund door de producenten Harrr Saltzman en S. B. Fisz en be schikkend over een groep voor treffelijke acteurs, heeft de hon derd oude „kisten" met succes in .de stryd geworpen en een waarlijk indrukwekkend beeld gegeven van de „Battle of Bri tain", die gigantische strijd om een brok Wpsteuropese vryheid. Men kent Churchills beroemde uitspraak over het moedig ge drag van de dodelyk vermoei de piloten van de Royal Air Force, die in de zomer en herfst van 1940 de strijd moesten aan binden tegen een viermaal ster kere vyand. „Nooit zyn in een menselijk conflict zo velen zóveel verschuldigd geweest aan zo wei nigen", aldus Churchill. Het zag er dan ook na de geweldige op mars van de Duitsers door Ne derland. België en Frankryk voor de Britten zeer zorgelyk uit Alleen de luchtmacht kon nog een invasie tegenhouden, maar dat was een armelyk troepje in vergelyking met de overmacht van de Duitsers. Luchtmaar- schalk Sir Hugh Dowding (een meesteriyke rol van Sir Lauren ce Olivier) was de wanhoop na bij door het schreeuwend te kort aan piloten. Jongemannen met een ervaring van tien uur in een Spitfire moesten het, op het benauwende hoogtepunt van de „Battle of Britain" opnemen tegen de goedgeoefende Luft waffe. Maar Dowdings te genstander. luchtmaarschalk Goering, beging twee grove blunders, toen hy op zeker ogen blik de zeer effectieve bombar dementen op Britse vliegvelden stopzette, niet door jagers bege leide bommenwerpers naar noord-Engeland zond en vervol gens tot het bombarderen van Engelse steden besloot. Voor de stedelingen werd het een ver- schrikkeiyke tijd, maar de RAF kon wat op adem komen, ging tot felle aanvallen op de Duitse bombardementstoestellen over, die zulke zware verliezen leden, dat de Luftwaffe afdroop en de invasie werd „uitgesteld". Dit alles komt de kykers in zeer levendige, kleurrijke beel den voor ogen. Op Imposante wyze zijn de verbeten luchtge vechten, de geweldige branden van Londen, een opgewonden nazi- vergadering in Berlyn, de soms aan moedeloosheid gren zende uitputting in de geleden van de RAF en nog zoveel an dere aspecten van die spannende dagen in beeld gebracht. Een eresaluut verdient lucht-came- raman Quentin Lawrence, die vanuit een originele B-25 Mit chell bommenwerper, als vliegen de studio ingericht, op realisti sche wyze de luchtgevechten verfilmde. Zeker niet ongenoemd mogen biyven acteurs als Sir Laurence Olivier, Sir Michael Redgrave, Trevor Howard, Curd Jurgens en de Duitse cabaretier Hein Riess, die de dikke lucht maarschalk Goering voortreffe- iyk imiteerde. Al by al een knap gemaakte film en boeiend door technisch meesterschap, die, zo als in andere steden, ook in Lei den ongetwyfeld veel bezoek zal trekken. CAMERA De woorden „moord" en „moordenaar" zyn nog steeds „in" v»oor filmtitels. De „vrouwenmoordenaar" van Siegel maakt daarop geen uit zondering. In vijf kwartier wor den niet meer dan zes vrouwen door wurging om het leven ge bracht en tenslotte ontkomt de psychisch gestoorde moordenaar zyn straf niet. Tot zover onderscheidt de film zich niet van tientallen andere produkties. Wat de film boven het gemiddelde doet uitstijgen, is een goed opgevoerde spanning, enerzuds door een passend ge bruik van kleuren, anderzijds door de moordenaar niet slechts te tonen by zijn moorddaden. In de film „The killer" die en kele maanden geleden Leiden ..aandeed", was er sprake van een nagenoeg gelijke „plot". Maar wat een hemelsbreed ver schil! In de eerstgenoemde rol prent ging het er uitsluitend om de sadistische trekjes zo duide- lyk mogeiyk in beeld te bren gen en waar de gelegenheid maar even geboden werd, een flink portie sex toe te wegen. De makers van „Vrouwen moordenaar", dat overigens een slechte vertaling is voor „No wav to treat a lady", hebben zich na- drukkelyk van de ergste vuil spuiterij gedistantieerd, zy gin gen oneindig veel dieper in op de karakters van de moordenaar, die een verborgen moederhaat steeds opnieuw botviert en een ogenschynlyk wat domme de tective, die aan de moordaffai- re "n charmante echtgenote Lee Renick) overhoudt. Treffend in de film Is het te lefonisch contact tussen de moordenaar en de detective van de politie. De keiharde politie man die steeds opnieuw probeert te weten te komen vanwaar de moordenaar belt en de moorde naar die contact zoekt met de medemens en steeds de drang in zich voelt opkomen om te'doden. De climax komt wanneer de politieman het contact op wrede svyze verbreekt en de moorde naar zyn haat over die misluk king wil afwenden op het vrien dinnetje van de politieman. Het slot is weer helemaal volgens het boekje: de moordenaar, die zyn slachtoffers steeds in nieuwe vermommingen overvalt, wordt op zyn eigen terrein, een thea ter. waarvan hy directeur is, teruggedreven en krygt tenslot te het genadeschot op het to neel. Geen betere plaats om te sterven voor een moordenaar die zyn slachtoffers maakte, mede dank zij zyn acteertalenten. Asterix STUDIO Asterix biyft nog een weekje in Leiden. Met zyn stripkornuiten Obelix, Panora- mix en een heel stelletje an dere ixen nemen zy het als Galliërs op tegen het overmach tige leger van Julius Caesar. De operatie slaagt dank zij de won- derdrank van de druïde. Als adelaars TRIANON Het „yzeren" duo Richard Burton en Clint Eastwood valt voor de derde week met hun kleine comman do „als adelaars" het hoofdkwar tier van de Duitse Alpenja gers aan. Where eagles dare" is een imposante kleurenproduktie, die ruim tweeëneenhalf uur duurt. De Duitse cabaretier Hein Riess als Goering. Rex Niet alleen in Brazilië maar ook in de Haar lemmer- straatbioscoop worden op het ogenblik Indianen afgemaakt. Het zyn natuurlijk geen echte Indianen die men deze week op het witte dode dood kan zien vallen. Het zyn duurbetaalde Hollywood-Indianen, die mee helpen de klok een eeuw terug te zetten. Het Amerikaanse leger en de Apachen zaten elkaar toen flink in de haren, een situatie, waaruit slimme scenarioschrij vers nog steeds veel munt we ten te slaan. In dit geval gaat het om een zekere Hondo Lane, die als blanke weduwnaar van een Apachenmeisje door een ver tegenwoordiger vain het toen malige Amerikaanse establish ment wordt aangezocht om het opperhoofd van een van de In dianenstammen tot het openen van vredesonderhandelingen te bewegen. Voordat het zover is vloeit er uiteraard heel wat bloed en ontstaat er tussen Hondo Lane en de zeer blonde vrouw van een blanke schurk een romance, die als een rode draad door het hele roodhuiden- verhaal loopt De hoofdrollen worden niet direct door topfigu ren uit het Californische film bedrijf vertolkt, hoewel we in een van de bijrollen de markan te kop van wijlen Robert Tay lor meenden te herkennen. „Hondo Lane en de Apachen" is in fraaie kleuren opgenomen tegen de achtergrond van een schitterend landschap. Wie van spanning en scherpschutters houdt zal zich bij deze zoveelste Indianenfilm uit het verre wes ten geen moment vervelen. ..Het H ouder der liefde, deel IF' Luxor Oswald Kolle is be zig de liefde en de sexuele voor lichting te inventariseren. Alles wat hy op zyn weg vindt neemt hij onder de loupe en duwt hy vervolgens in zyn boeken en films. Na deel I van Het wonder der liefde is nu deel n van deze encyclopedie gevolgd, met een Instemmend woordje vooraf van prof. Trimbos en dr Van Emde Boas. Deel II behandelt de huwelijkspartner. Het geeft in een goed in elkaar zittend ver haal weer de moeilykheden die zich in het begin van een hu welijk tussen man en vrouw kunnen voordoen, als gevolg van storende ervaringen die in de jeugdjaren zyn opgedaan. In het huwelyk van Michael en Monica leidt dat tot frustraties in het sexuele leven. Michael is te veel op het sexuele contact ingesteld, terwijl Monica veeleer tot een geestclyke eenheid wil komen. Heftige spanningen en ruzies komen er uit voort. Kolle heeft een leerzaam werk gemaakt al Is het een beetje hlnderiyk hem na een serie filmfragmenten steeds met zyn koele Stem alle moeilijkheden nog eens te ho ren uitleggen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11