ng eland's oud - minister rown en verenigd Europa Eerste steen gelegd voor verpleegtehuis EXPORTjfNEVlR GRIEP? Reactie op plaatsing van parkeermeters WliciniG Kapperspatroons uit Leiden en omgeving maakten balans op KANS ANKERHORLOGE MGRES EUROPESE BEWEGING IN LEIDEN 7/lUlé JJIW- „Leijlhenrode m Leiderdorp kerkelijk Leven v. d. WATER Antoniuswijk koos parochieraad Gemeenschappelijk energ Op Hogeivoerd en omgeving Pannenset veel te duur ESCOR TE EN I El LI II Ell) MAANDAG 20 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA J ADVERTENTIE ZWAAR VERKOUDEN? pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets LEIDEN Niet prins Claus, die wel werd verwacht en niet ram, maar Groot-Brittannie's oud-minister van buitenlandse a iken George Brown was»met een aantal diplomatieke ver- E igenwoordigers eregast op het congres van de Europese Bewe- n Dgin Nederland. Brown bereed zaterdag in de Leidse Stads- >hoorzaal zijn stokpaardje, dat galoppeert naar de toetreding 1 an Engeland tot de EEG, en kreeg daarvoor in deze kring van ealisten een staande gebracht ovationeel applaus. Toor een gehoor van honderden in het feue schijnwerperlicht van televisie verkondigde oud-minister rown in een drie kwartier durend loog zijn gedachten over de een- (ding van Europa, gedachten, die kring vaak de handen op $ir brachten. L jn uitgangspunt is, dat een wer- verenigd West-Europa een i ote rol in de wereldpolitiek zou anen spelen, niet door militaire acht, maar door het overbrug- ,a van de kloof tussen het westen jonderontwikkelde gebieden. Met het oog op het binnenkort te «den topberaad in de EEG be^ effende de toetreding van Enge- ad tot de Europese gemeenschap, eitte Brown voor een positieve nding van de Engelsen. Europa net twee gelijkwaardige partners jjgen en niet zoals nu één grote 4 en een aantal zwakke. Energie Biergie. die nu wordt gebruikt om eigen problemen op te lossen, kan n worden aangewend voor hulp a ontwikkelingsgebieden. Econo- ji is het noodzakelijk de krach- te bundelen om op de wereld- rit te kunnen meespreken. Als we noodzaak van economische een- AD V ERTENTIE NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Water- aafsmeer. G. C. Vijzelaar te Vee- ndaal, te Westervoort, A. K. P loe it, kandidaat te Wijchen. Benoemd tot hulppredikant te loogersmilde, J. Kiewiet. voorheen ucteur van het bejaardencentrum >Westeres" te Beilen. Aangenomen naar 's Heer Hen- ibkinderen, drs. B. Prakke, kan- :iaat te Wassenaar. Bedankt voor Rotterdam J. P. iRoon te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Munnerwoude. P. Rozendaal te Wilnis, naar Har- sqjk. D Postman te Alkmaar. GEREF. 1 ERKEN (VRIJGEMAAKT) 3eroepen te Zuidbroek-Veendam D. van Dijk te Terneuzen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Klaaswaal, W. Hage te abbendijke en H. Ligtenberg te iatmuiden Bedankt voor Enschede, C. Wisse [Bspeet DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Texel R. S Kuitse te (in dienst van de doopsgezin- Bdingsraad) die dit beroep heeft Ogenomen heid aanvaarden, zal de politieke or ganisatie sterker moeten zijn dan de huidige EEG-instellingen. Engeland heeft geleerd, aldus de voormalige minister, te leven in wisselende tijden. Wij moeten ons nu verenigen met de andere demo cratische landen van Europa. Eveneens in de middagzitting sprak Leidens burgemeester mr. G. C van der Willigen een welkomstwoord, waarin hij memoreerde, dat dit con gres werd gehouden aan het begin van de elk jaar in Leiden georga niseerde internationale week rond om de Dag der Verenigde Naties. Contacten Het gaat u, aldus de burgemeester, om de mens, primair de Europese mens. Achter dit streven staan tal loze gemeentebestuurders. De ge meenten zijn het immers, die het nauwst zijn betrokken bij de men selijke contacten-over-de-grenzen- heen, van man tot man, van bur ger tot burger. Deze contacten doen ons de weg vinden voor' wederzijds begrip en toenadering. Leiden geeft hieraan, dankzij contacten met Ox ford, Krefeld en Antwerpen, een bij drage, aldus mr. V. d. Willigen. Leidens eerste burger ontving uit handen van congresvoorzitter J. H. C. Molenaar de groene vlag met de E van Europa. Ei- is op het congres voorts uit voerig gediscussieerd naar aanleiding van resoluties over sociaal en econo misch beleid en over democratie in de Gemeenschap. Het congres stelde een actieprogramma voor de komen de jaren vast met punten, die de ver ontrusting moeten wegnemen, die bij de Europese Beweging in Neder land bestaat over het gebrek aan toekomstvisie en politieke wilskracht, dat de Europese samenwerking ken merkt LEIDEN/OEGSTGEEST In Leiden en omgeving gaat het in de damessalons economisch behoorlijk. In het herenkappersvak heerst een gematigd optimisme. De prijsstop in het herenvak is belachelijk, hoewel kappers ook op het gebied van de ta rieven de hand in eigen boezem kun nen steken". Woorden van deze strekking sprak de heer E. M. Langezaal, de voorzit- ter, tijdens de zondag in Oegstgeest gehouden jaarviering van de afd. Lei- I den en omstreken van de Nederland- se Kapperspatroonsbond. De jaarvie ring werd in tweeën gesneden door i deze speech. Ervóór was het pro gramma plechtig met een mis in de kapel van Huize Duinzicht en koor zang door „Gloria Ded" uit Leimui- den in het Willibrordgebouw. Erna had het een feestelijke tint met ope rakoorzang. diavertoning door Floor Verbiest van het afdelingswerk en gezellig samenzijn. Hoofdschotel was de jaarrede. waar in de voorzitter pleitte voor meer houdbare kapsels en meer aandacht voor de jonge kapsters in het dames vak. In het herenvak, aldus de heer Langezaal, zitten we wat prijzen en werkuren betreft met een slechte er fenis, waarvan sommigen in het vak nog niet afwillen. De voorzitter noemde de verwer ping van een koopavond in Leiden juist (een koopavond kan alleen sa men met zaterdagmiddagsluiting) en wees erop, dat de instelling van een beunhazerijcommissie, die de schaar wil zetten in het thuis kappen, al pre ventief werkt. De heer Langezaal reikte in aan wezigheid van enkele leden van het hoofdbestuur het erediploma van ver dienste van de afdeling uit aan de heer J. Sauer, die acht jaar lang ver- ADVERTENTIE) bij elke aankoop van een hele lies "Val 'm koel" dienstelijk werk als bestuurslid heeft verricht. Vele leden woonden de jaarviering bij, die een genoeglijk verloop had. Ook pater Stokman OFM. die de misviering leidde en de predikatie hield, was bij de rest van het pro gramma aanwezig. ADVERTENTIE Zoekt U een goed voor 1 30— en f40— Of het allerbeste van f 200,— en f 400 Roamer Citizen Eterna. Certina. Prisma. Junghans Ewe. Anker heeft het. HAARLEMMERSTRAAT 181 Altfld voordelig 's Maandags gesloten. Engelands oud-minister Geor ge Browneregast op het in Leiden gehouden congres van de Europese Beweging in Nederland. tFoto LD/Holvast' LEIDEN D eSt. Antoniusparo- chie te Leiden is gisteren naar dp stembus gegaan om 15 leden voo>" de parochieraad te kiezen. Deze raad zal mede het parocieel beleid gaan- bepalen. Gekozen zijn de heren T P M. J. Adnaanse J. C. M. Boumees- ter. P W E Brandenburg, L. P van Es, F T. Goddyn, C. J. J. Hugens. B. C. H. M. te Marvelde. H. A. Strijk, G. A. Verhoef, W. H H Wiemer en de dames J. J. M. Baars, M. E. Klein-van der Voet. C M. Lanboo. C. van de Ruit-van Brakel en J. H. M. de Vriend-Rut- ges. LEIDEN Het bestuur van de Vrijz. Christelijke Studenten Bond is voor het jaar 1969-1970 als volgt samengesteld: mej. L. M. B. Mus- terd praeses, mej. A. H. Rookhui- zen ab-actis, Tj. van Rij quaestor, R. van den Houten disputor-intem mej. M. H. Sluyterman disputrix- extern. LEIDERDORP De uitnodi ging van de interkerkelijke stich ting tot verzorging en verpleging van langdurig lichamelijk zieken voor de bijwoning van de eerste steenlegging van het verpleeghuis, dat wordt gebouwd aan de Per sant Snoepweg te Leiderdorp, be gon met de woorden, „het ver heugt ons Voorzitter ir. J. A. de Leeuw hield zaterdagmorgen een openingsrede in de Schep- pingskerk en zei toen het woord je „ons" van de uitnodiging eruit te willen lichten. Door hecht teamwork is het werk van de grond kunnen komen. „Ons" zei de voorzitter te willen vergelijken met de leden van een symfonie-or kest: deze zijn op elkaar ingesteld Om het waar te maken kan geen groep instrumenten gemist worden. Een uitvoering begint met een the- ma, waarop wordt voortgeborduurd Ir. De Leeuv- nam vervolgens dr- verschillende instrumenten-groepen onder de loep De eerste violen: de initiatiefnemers, prof. dr. H. A. E van Tongeren is 2de voorzitter, de heren ds. Visser en Kiers uit Lel den. zijn beiden overleden. 'De fluitisten: giroep uit Rotter dam en de diakenen van de Geref Kerk van Oegstgeest: Gereformeer den en Hervormde diakenen zocr- ten een grote groep en vonden die in alle diaconieën van het verzor gingsgebied, dat omvat classis Lei den. drie plaarsen in de Bollenstreek, de kustplaatsen, Noorden. Alphen. Boskoop. Het verpleeghuis wordt van alle diaconieën gezamenlijk on geveer 60). wr>nt ook de ohr. geref zijn erbij gekomen. De contra-bassen zijn de bestuurs leden. die begeleiden en steunen. Zy bepalen het tempo, dat soms van allegro teruggebracht moest worden naar adagio, want er waren, vooral de eerste jaren, vele moeilijke pas sages. De voorzitter zei voor het bestuur bepaald taken te ziende bouw is nu begonnen, en we hopen het te- huis medio 1971 in gebruik te kun- i nen nemen. Hij verwachtte, dat het aantal patiënten een veelvoud zal j zijn van net aantal bedden (160), dat beschikbaar Is Het opname-beleid zal niet een voudig zijn, maar zal met de diaconieën besproken worden. Pa tiënten moeten worden verpleegd, dus moeten hulpen worden aange trokken. Het zusterhuis heeft 52 plaatsen, de opleiding duurt twee jaar. Het bestuur stelt zioh voor in j april 1970 al te beginnen. De oplei-1 ding wordt uitbesteed in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Notaris W F. Karstens noemde de voorzitter de contrafagot: hij zorgde voor ':et aan elkaar smeden van de stichting, de financierings regelingen, grondaankoop en de ga ranties. Een aparte plaats in eigen orkest neemt de hobo in, hier de heer E. Kirohner. die de bouw be geleidt als vertegenwoordiger van het bureau organisatie bouwwezen uit Utrecht. BENTHUIZEN LEIDEN —Het college van B. en W van Bent huizen stelt de gemeenteraad, die morgenavond bijeenkomt, voor in beginsel de ontwerp-gemeenschap- pelijke regeling met betrekking tot het gemeenschappelijk streek-energie- bedrijf voor Leiden en omgeving te aanvaarden. B. en W adviseren de raad dit te doen met de aantekening, dat ver trouwen wordt, dat by de definitieve regeling rekening zal worden gehou den met de door de Benthuizemse raad geuite bezwaren tegen bepaal de artikelen van de ontwerp-rege- ling. Het groot koper: de firma Hilge- mann, aannemersbedrijfde archi tect, de maquette. het kleine koper, aroh. bureau ir. M. P. Sohut- te b.i. en G. H. Bellaard h.b.o, Lei den De installateurs P A. Verkerk, Zwijndrecht; liftinstallaties Inge nieursbureau Hennink n.v.. Rotter dam. centrale verwarm ingsinst al la - tie n.v. Bronswerk, Amsterdam. De tuba: het gemeentebestuur van Lei derdorp. Het slagwerk achter het orkest kan ailes controleren, en is bij ons de raad van toezicht. De partituuide dienst, voor de naaste, heel speciaal: de zieke naas te. Ir. De Leeuw besloot: de diri gent is voor ons Hij die ook ons leven wil leiden. Derde fagotist is de tot genees heer-directeur benoemde Leider- Dr C. Steketee plaatst de Zo« den koker in een houten wantI van het verpleegtehuis Leijthen- rode in Leiderdorp. Foto LD/Nolvastf dorpse huisarts H. Bakema. Deze zei: ik ben nu nog huisarts, maar houd hiermee aan het eind van dit jaar op. Ik wil dit werk graag doen en heb een goede tijd van voorbe-* reiding. Als verrassing kan ik u j de gekozen naam voor het verpleeg-* huis mededelen, zei de heer Bakema t het wordt „Leythenrode". De heer E. Kirohner gaf hiea na een uiteenzetting over de situering van de afdelingen in het ziekenhuis, j Het gezelschap toog vervolgens naar het verpleeghuis, waar dr. C, Steketee een «oden koker met oor konde in een muur plaatste, waar voor een maquette zal komen. Geen eerste-steenlegging dus, daar da bouwer, vanwege de gunstige weers- I omstandigheden, eerst met de bouw van de kelders is begonnen Alphen krijgt morgen bezoek van de heer M. C. F. Schults uit het I Zuid-Afrikaanse Oudtshoorn. B. en W van Alphen zullen deze stads klerk 's morgens om elf uur ontvan- I gen in het gemeentehuis. LEIDEN De heer K. Selier uit Hazerswoude, werkzaam op de Ho- gewoerd in Leiden, heeft zich in een schrijven gericht tot burgemeester en wethouders als reactie op een rondschrijven van het college over parkeermeters op de Hogewoerd. Wij laten de briefschrijver aan het woord. U doet voorkomen alsof de bewoners van de Hogewoerd enig be lang hebben bij het plaatsen van parkeermeters, terwijl u voorts meent dat ook de verkeersveiligheid hiermee gediend is. Naar mijn be scheiden mening zyn er slechts twee partijen die belang hebben bij deze parkeermeters. n.l. B. en W. en de Consumentenmarkt. Immers, vóórdat de Consumenten markt werd geopend, waren er vrij wel geen verkeersmoeilijkheden op de Hogewoerd en mochten deze er wel geweest zijn, dan waren de z.g. lang-parkeerders hier zeker niet de oorzaak van. De moeilijkheden be gonnen toen de voorraden van de Consumentenmarkt moesten worden aangevuld Afgezien van het feit dat hierdoor de Hogewoerd een bij zonder smerig aanzien kreeg, kwa men de verkeersmoeilijkheden aan de lopende band. Niet de z.g. lang- parkeerders. doch de berijders van enorme vrachtwagens waren de oor zaak van deze moeilijkheden. Uit eindelijk moet de oorzaak gevonden worden bij B. en W.. die tijdig maat regelen hadden moeten treffen. Ik kan n.l. niet aannemen dat B en W niet op de hoogte geweest zijn van het voornemen dat een Consumen- markt geopend zou worden. Het lossen van goederen geschiedt waar men deze maar kwijt kan. Hoewel het magazijn van de Consumentenmarkt is gelegen aan 'de zyde van de oneven nummers, is het voor de berijders van vracht- J wagens geen punt waar zij hun goe deren zullen lossenop het trottoir aan de zijde van de oneven nummers op de rijweg en zelfs tegen het trot toir aan de zijde van de even num mers worden de goederen uitgestald. Het parkeren van vrachtauto's op het trottoir aan de zijde van de even nummers behoort ook niet tot de uit zonderingen. Het behoeft uiteraard geen nadere uitleg dat normaal rfj- verkeer hierdoor niet mogelijk is. Ik kan niet geloven, dat B en W. ernstig menen dat door het plaat sen van parkeermeters de verkeers moeilijkheden zullen zijn opgelost. Of er aan de zijde van de oneven num mers nu z.g lang-parkeerders staan of dat gebruik wordt gemaakt van parkeermeters, men blijft parkeren. Nu wordt door B en W wel beweerd dat in de toekomst toch maatrege len genomen zouden worden in de omgeving van de Consumenten markt, doch dit neem ik voor zoete koek aan. Een meer aannemelijke i reden lijkt mij dat de directie van de Consumentenmarkt f 3500 aan bood als tegemoetkoming in de kos ten. Zo'n buitenkansje krijgt de ge meente immers niet elke dag? Ik ben niet van mening dat door dit schrijven de parkeermeters niet wor den geplaatst. De reden van dit schrijven is alleen, en ik meen te kunnen zeggen dat vele bewoners van de Hogewoerd e.o. hier net zo over denken dat B, en W ofwel een meer aannemelijke uitleg hadden moeten geven, ofwel helemaal geen rondschrijven hadden moeten laten uitgaan. Hebben B. en W. overigens bij hun besluit wel gedacht aan de winkeliers van de Hogewoerd, die ve le malen per dag hun auto moeten gebruiken voor zaken? Het is ons ter ore gekomen, dat de huis-aan-huis verkoop van de pan nenset „Rena-Ware" in verschillen de plaatsen in ons land actief be dreven wordt. De verkooporganisatie schermt daarbij met het feit. dat zij aanbevolen wordt door het „NIC" (het Nederlands instituut voor Consumentenvoorlichting Dit NIC is geen bonafide consu mentenorganisatie. Over de pannenset „Rena-Ware" hebben wij in 1968 in het septem bernummer van „Denken en Doen" het volgende gepubliceerd: Prijs Re na-Ware ca 200 te hoog. Er is weer een nieuwe ster verschenen aan het firmament van de „agressieve ver kopen": de pannenset „Rena-Ware" wordt via de reeds beruchte ver- koopsvorm van colportage (verkoop aan de deur) aan de vrouw gebracht voor de lieflijke prijs van bijna f800 waarbij echter een 40-delig 6talen Vier van de maar liefst acht ma rechaussees, die de ambassadeur van Jordanië met een snelheid van ongeveer 100 km per uur escorteer den. moesten na een ongeval naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het moest de politie, beter dan wie ook. bekend zijn, dat het moderne verkeer op een rijksweg een derge-' lyke karavaan met die snelheid niet meer kan dulden De veiligheid van de ambassadeur, noch die van de overige weggebruikers is hiermede gediend, al was het alleen maar, omdat niet voldoende afstand kan worden bewaard, hetgeen dit onge val heeft bewezen Bovendien komen struikrovers of door de overheid ge sanctioneerde terreurgroepen hier gelukkig niet voor, zDdat de ambas sadeur van Jordanië zich in Neder land normaal en zonder gevaar kan verplaatsen Een dergelijk gevaar lijk. overbodig en belachelijk escor te is daarom niet nodig en zeker niet zolang er geklaagd wordt over een tekort aan manschappen bij de poli- tia H. J. Maas Burggra venlaan 114 Leiden bestek of een elektrische pan „ca deau" gegeven wordt. Als men nu bedenkt dat vier roest vast stalen pannen van de allerbes te kwaliteit door IHVA goedgekeurd na uitgebreid onderzoek door het Metaalinstituut TNO en uitvoerige kookproeven verkrijgbaar zijn voor nog geen f 200. een goede elektrische bak- en braadpan ongeveer f70.-* kost en ook stalen bestekken in de ze prijsklasse verkrijgbaar zijn, kan men zonder moeite uitrekenen, hoe veel winst de verkoopmaatschappij van „Rena-Ware" hierop moet ma ken. Natuurlijk doen de verkopers heb voorkomen alsof dit een heel bijzon der soort wonderpannen is en dat men zyn gezondheid enorm tekort doet. als men nog één dag in zijn oude pannen kookt. In deze „Rena- Ware" pannen kan men nl„ let well koken met heel weinig water Deze „nieuwe methode van koken, volgens een bijzonder wetenschap pelijk systeem" stamt, als wij het wel hebben, uit omstreeks 1928. !{et ligt in de lijn der verwachtin gen. dat ook weldra de uitnodigin gen voor Jiouseparties" ten behoeve van de verkoop van deze pannen op ons zullen toekomen. Men zij' ge waarschuwd! Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies Ontploffingen in Athene - Zeven personen zijn zaterdag gewond door een reeks ontploffende bommen in het centrum van de Griekse hoofd stad. Volgens de politie zijn vier per sonen met ernstige blessures in het ziekenhuis opgenomen. Door de ont ploffingen werden elektriciteitsleidin gen beschadigd en ontstonden ver keersopstoppingen. Een beweging zich noemende „Beschermers van het publiek" heeft telefonisch aan Atheense dagbladen gezegd dat zij 100 bewapende mannen op straat heeft gestuurd met de strikte or ders iedereen ter plaatse te doden, die wordt gesnapt bfj het plaatsen van bommen die gericht zijn tegen weerloze burgers".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3