rganist Dirk van Vliet: musicus heerlijk beroep Zonaanbidders aan de kust PHENAAR LEIDT LENTEKLOKJESDRIE KOREN GEEFT LES AAN DRIE MA O-SCHOLEN Nederlandse jeugd vraagt Duitsland om wapenstop aan Portugal KOUDEKERKS OOST III KOMT VAN DE GROND Piaf-boek niet EHBO - Leiderdorp uit de verkoop PAO 17 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Door Cees Cornbee) [PHEN AAN DEN RIJN Musicus Dirk van Vliet (47) Ei beminnelijk man. Een muziekpedagoog in de ware zin het woord. In z'n werkkamer staat een tweeklaviers Mann- wedaalorgel. Aan de wand hangen foto's van koren, die leidt, of in de loop der jaren heeft geleid. Ergens, ver en in een hoek tussen het orgel en een bureau, staan „mi- ïur" kerkorgelpijpen. rk van Vliet heeft een groot deel van zyn leven ..gesleten in Ouds- Nu woont hü in Alphen-Noord. Helemaal in het uiterste bebouwde de Juwelenstraat. HU heeft het er best naaf zijn zin: een ruime met een voor- en achtertuin. kunt hier in deze nieuwe woon- echt wat doen. zegt hij. Er t hier een oecumenische geest, lensen van verschillende kerk- fcchappen voelen elkaar aan en niet meer langs elkaar heen. Ken dat ze elkaar nodig hebben, heel wat veranderd! tic van Vliet nadrukkelijk: Voor is het meest boeiende van de de het orgel. Als kind van een of twaalf zat ik al op de orgel- en ik doe het nog steeds met veel liefde. Ik ben al 22 jaar de i organist van de fraaie oude irmde kerk in Boskoop. Daar een origineel Batz-orgel In. Een el van een instrument. Dat is de reden, waarom ik Boskoop if ben gebleven. Ik kan me heer uitleven op dat instrument. Als chter de speeltafel plaats neemt e bewerkt met je vingers de toet en met je voeten het pedaal, dan je je een heel ander mens wor- Dirk van Vliet bespeelt „zijn" fraaie Batz-orgel in de hervorm de kerk in Boskoop. Hij is daar reeds 22 jaar de vaste bespeler en cantor-organist. (Foto Leidsch Dagblad) Lenteklokjes een rek staan tientallen gram- Kunplaten. Opnamen gemaakt in Boskoopse bedehuis, dat zich toe uitstekend leent. Platen met Imuiiek en koorzang. Ook van meisjeskoren ,.De Lenteklokjes", leidt er momenteel vier: Alphen den Rijn, Katwijk. Aalsmeer en enheim. 't Zijn zijn geesteskin- hij beleeft er veel plezier Hjj Is er mee opgetreden voor radio en heeft er platen mee ge it, Nu al zo'n kleine tien l.p's. tien jaar geleden is hij met die «klokjes begonnen. Het begon maal in Alphen aan den Rijn hij de dirigeerstok overnam van Meyerink. Daarna ging hij ook ddende rol spelen bij de bestaan- meisjeskoren in de drie andere Ze leden, evenals dat in hen, een min of meer kwijnend had zijn domicilie in Oudshoorn doch het was in die omgeving hee' erg moeilijk om nieuwe leden aan te trekken. Daarom beginnen we over twee maanden in .moord". We hopen daar meer jonge mensen aam te kun nen trekken. Ergens is „J.D" mijn troetelkind. Dirk van Vliet docerend: 'k Ge loof. dat de t'jd van gezellige muziek voorbij is en dat de leden van de koren veel meer gaan voelen vooi ernstige (klassieke.) muziek. Bij de jeugd is het verlangen naar goede muziek duidelijk naar voren sprin gend en ae tendens is merkbaar (zowel bij de jeugd als de ouderen) dat men de repetitie-avond wil verla ten met het gevoel iets gedaan te hebben. Daarom duren mijn repetities nooit langer dan vijf kwartier met een (zeer) korte pauze om op adem te komen en eventueel een kopje kof fie te drinken. Ürk van Vliet lachend: Nu is dat anders. Het aantal (jeug- leden groeit steeds. De jonge- komen graag naar de repetities het leuke is, dat ik ook veel lewerking heb van de ouders. Die nteklokjes" hebben bovendien een supportersschaar. De jaarlijkse roeringen zijn fantastisch. Je moet met wat voor een overgave de zingt, 't Programma bevat een repertoire: geestelijke en meer lijke liederen. Wanneer we bij - rbeeld voor de NCRV optreden, voeren we meestal een program- het geestelijke genre uit! Dat ien de luisteraars zo! We gaan echter ook optreden voor andere oepen, onder meer de AVRO en imet een vrolijk programma. Niet, geestelij Ke liederen ook niet vro- kunnen zijn. Uit de reacties van luisteraars merk je, dat er velen die onbevangen meisjeszang il® ..opgebeurd" hen kan Dirk van Vliet doorver- Over zijn orgelist-zijn en over meisjes- en grote koren. Nog terug naar de jeugd gaande: ..Lenteklokjes" hebben in iedere minstens drie afdelingen; in "ijk zelfs vier. 't Leuke in het tonder voor de zangeresjes is. ieder kind die liederen zingt, die zijn leeftijd geschikt zijn. T roetelkind Ook zwaait Dirk van Vliet de di- tttttok over drie grote koren. De "ormde kerkkoren in Uithoorn Boskoop en het in 1943 in Alphen s den Rijn opgerichte „Jubilate dat zich in hoofdzaak toelegt instuderen en uitvoeren van ®"tes. Een fantastisch koor. steit v*n Vliet nadrukkelijk vast. Het De orgelbank (hij zit er nu al zo'n 35 jaar op) is voor Dirk van Vliet „je van het". Hij heeft heel wal leermeesters gehad. Als meest beken den wijlen Piet v. d. Kerkhof, de be faamde Rotterdamse organist, en Si mon C. Jansen uit Amsterdam, be kend van radio en van zijn concer ten in alle delen van het land, ook bi de Rün- en Duinstreek en in Lei den. Alphens musicus: Op het orgelspel ben ik nog steeds niet uitgestudeerd. Eens in de veertien dagen ga ik naar Utrecht om bij de vermaarde Stoffel van Viegen les te nemen. Ik speel dan op het orgel van de fraaie Dom kerk. Ik doe dat om mijn „geestelij ke" accu bij te laden. Dat is voor iedere organist nodig. Dirk van Vliet, de cantor-organist van de hervormde gemeente van Bos koop. speelt het liefst in de gewone kerkdiensten. Hij zegt er zelf van: Dan raak je Je „verkeerde" spannin gen kwijt en dan kun je door je or gelspel van de dienst iets moois ma ken. Je kunt je op het instrument uitleven. Dat is heerlijk! Het vervangersprobleem, vervolgt hij, is vaak zeer moeilijk. De „min dere goden" wil men voetstoots ac cepteren. Maar door geregeld het I „koninklijk" instrument te bespelen leren ze veel. Het is zo jammer, dat I er heel veel orgels de gehele week op slot zitten en alleen op zondag open gaan. Kijk, dat is verkeerd. Je moet de jongeren ook een kans geven. An ders kunnen we wel eens zonder or ganisten komen te zitten. Om het geld hoef je het niet te doen. Het ongeluk is. dat ze voor het bespelen (oefenen beter gezegd) op door-de- weekse dagen toestemming moeten hebben van de kerkelijke instanties Om dat te krygen valt «helaas) niet mee. Aan het einde van het gesprek ver telt Dirk van Vliet nog. dat hü in Alphen aan den Rijn muziekles geeft aan drie mavo-scholen (twee chris telijke en een rooms-katholieke). Hij noemt het boeiend werk om de jeugd te mogen inwijden in de muziek-ge- heimen, klassieke en moderne. Hij copieert de grammofoonplaten en laat ze dan in de klas horen, af en toe onderbroken door een toelichting. Dat wordt door de jeugd zeer op prijs j gesteld. Twaalf jaar geeft hij reeds i les op de scholen. Dan is het gesprek afgelopen. Mu sicus Van Vliet moet snel een „stuk je" eten en dan wacht er weer een koor. Zo gaat het dag-in, dag-uit. het is zyn hobby. De Alphenaar, die door zyn optreden voor de radio en van de platen bekendheid geniet in j heel het land. is een begenadigd I kunstenaar. Hij vertolkt zön gevoe- lens in de muziek. Wat U er mooier! I LEIDEN Een groot aantal Ne derlandse jongeren- en studentenor ganisaties heeft per brief bondspre sident Heinemann van West-Duits- land verzocht, de wapenleveranties aan Portugal te staken. „In de VN zijn deze wapenleveranties herhaal delijk veroordeeld", aldus de brief. President Heinemann wordt eraan herinnerd, dat Portugal in zijn kolo niën vliegtuigen van Duitse makelij gebruikt. Op het ogenblik, aldus de briefschrijvers, worden er in Ham burg dx-ie ooi-logsboten gebouwd voor de Portugese marine. „Deze boten zyn bestemd voor dienst in de Por tugese koloniën en worden hiervoor ook speciaal uitgerust, zoals blijkt uit mededelingen in Portugese militaire tijdschriften". De jongeren- en studentenorgani saties vragen president Heinemann als hy volgende maand naar Neder land komt om een gesprek over „deze onduldbare steunverlening aan de oorlogen van een fascistisch bewind". (Van een onzer streekredacteuren) KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het gonst in Koudekerk aan den Rijn van bouwactiviteiten. Nog maar nauwelijks zün de plan nen Dorp-Oost I en II gerealiseerd of men is begonnen met de uitvoering van de eerste fase van Oost III ten oosten van de Dr. Vlaanderenlaan. Wanneer het gehele plan gereed is zal dit „lieflijke dorp" aan de boorden van de Oude Rün zo'n 240 woningen rijker zün. Gedeputeerde ir. N. Buijsert (vroeger directeur van Gemeente werken van Alphen aan den Rijn) heeft enkele weken geleden door het metselen van enige stenen het startsein voor de uitvoering van deze eerste fase gegeven. Hij deed dat volgens kenners zeer vakkundig. Het Koudekerkse gemeentebestuur burgemeester C. M. van der Linden en wethouder W. van Vegten hebben dat nadrukkelijk gesteld zal al het mogelijke doen om de sociale woningbouw te bevorderen. Meer dan voorheen het geval was. Dat is noodzakelijk, ook als men weet, dat naar verwachting het aantal werknemers in de Koudekerkse betonindustrie binnen tien jaar zal groeien van 900 tot 1800. In die eerste fase van Oost III komen 16 woningwetwoningen in twee blokken van acht met alles erop en eraan en voor het eerst ook met centrale verwarming, 25 premie-huurwoningen, 9 meander woningen en 8 drive-in-woningen (beide in de koopsector). Ook hoopt men in dit plan nog 19 bejaardenwoningen in de premie huursector te kunnen bouwen. Met de bouw van deze complexen woningen wordt goede vorderingen gemaakt, dat blijkt duidelijk uit deze overzichtsfoto, die LD-fotograaf Will Dijkman vanaf dc bovenverdieping van het in aanbouw zijnde verzorgingstehuis voor bejaarden maakte. Op de achtergrond tussen de bouwketen en de bloemkassen de twee blokken van acht woningwetwoningen, die reeds een heel eind uit de grond „geschoten" zijn. (Foto Leidsch Dagblad) PARIJS (AP) Een Par ij se rechtbank heeft een verzoek van de j familie van Edith Piaf om een boek j over het leven van de beroemde zan- geres uit de verkoop te laten ne- men, afgewezen. Herbert Gassion, een broer, en De- nise Gassion, een halfzuster van Edith Piaf hadden de inbe slagneming van het boek geëist. Zij meenden dat het onjuist en las terlijk Is. Het boek, een bestseller, heeft als titel „Piaf". Het schildert de zange res af als een alcoholiste en een nymfomaan, die ook verslaafd was aan verdovende middelen. Het is ge schreven door Simone Berteaut. die beweert een halfzuster van Edith Piaf te zijn hoewel dit door anderen is bestreden. De rechter liet de mogelijkheid tot een proces wegens laster open. heeft nieuwe voorzitter LEIDERDORP De Leiderdorps® afd. van de E.H.B.O. koos gister avond in een buitengewone ledenver gadering. bij acclamatie, de heer H. K Marters tot voorzitter. Tijdens deze vei-gadering werd afscheid ge nomen van de heer J. Hop, die wegens verhuizing als voorzitter had moeten bedanken. Als afscheidsca deau ontving hij een auto-EJLB O.- koffer. De heer Hop bedankte voor de vriendelijke woorden en het cadeau en gaf nog een overzicht van d« enorme groei en ook van de stijgen de lijn van cursisten, gedurende de 5 jaren die hij de vereniging leidde Voor de nieuwe cursus, die 4 no vember begint, en voor het eerst 12 cursusavonden zal omvatten, gaven zich alweer 50 cursisten op. (Door Cees Combee) Katwijk aan Zee/Noordwijk/Wassenaar se Slag De zee is in deze „zomerse" oktobermaand weer in. Wie maar even kans heeft neemt de auto of de bus om aan de kust de zonnestralen op zich te laten inwerken. Het kan nu nog. Straks breken de weken van mist, regen en sneeuw weer aan. En wie weet hoe spoedig. Daarom profiteert men nu met recht van die wel dadig aandoende zon en van die voor de tijd van het jaar zo „milde" temperatuur. Zo'n dagje er tussenuit doet een mens goed. Het zijn nu hoofdzake lijk de gepensioneerden en moedei-s met heel jonge kinderen, die zich de weelde van een dagje naar zee kun nen veroorloven. Zo hier en daar zie je wel een trotse vader over het strandlopen met z'n troetelkind, dat nog maar net kan lopen. Hij heeft een snipperdagje genomen om met vrouw en kroost naar een van de badplaatsen te gaan. Waar je gisteren In de late mor genuren of 's middags ook kwam ont moette je talrijke wandelaars op het strand en in de duinen. In Katwijk aan Zee, in Noordwijk aan Zee en aan de Wassenaarse Slag. Ze geno- ten kennelijk zeer. Het opmerkeiyke was, dat je zelfs Duitsers ontmoette. Och, afstanden tellen niet meer. i Wanneer de oosterburen bijvoor- I beeld 's morgens vroeg via de radio I in één van de steden of dorpen van het Roergebied horen, dat er zon in de Nederlandse kuststreek wordt I vei'wacht, dan zün die Duitse „zee- I aanbidders" in een uur of drie van uit het zo door de luchtverontreini- ging aangetaste gebied in Katwijk of Noordwijk om daar frisse lucht in de longen te ademen. Zo waren er gisteren weer heel wat mensen op de been in de badplaat sen. En dat zal, als het mooie en uit- I zonderlijk warme herfstweer blijft aanhouden, wel blijven vooitduren. I De herfstvakantie en het weekeinde j zijn in zicht! Eén ding is zeker. De eigenaars van de restaurants aan de boule- vards in de badplaatsen profiteren er van. De terrassen van de (niet ge sloten» hotels zitten vol met zon aanbidders. Ze genieten van de „gouden stralen" en van het kopje koffie (met of zonder gebak» het flesje frisdrank of het glaasje met een pittiger vocht. Gebracht door ge- i dienstige kelners. Uren kunnen ze zo zitten. In de zon! Op het strand en in de duinen ont moet je de wandelaars. Mensen die 1 er niet voor terugschrikken van Kat wijk naar Noordwijk of Wassenaarse Slag en terug te lopen. Langs de wa- Kinderen spelen langs de vloedlijn, terwijl moeder en grootouders toekijken. Er zijn zelfs dames, die met hun voeten „even" het zilte nat proeven. t Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk aan Z.) terlyn. Ze hebben er stevig de pas in en nemen af en toe een slok uit een meegebrachte termos- fles met koffie. Ze genieten intens. De zee heeft steeds een „ander ge zicht". Af en toe worden ze opgeschrikt door een vrachtauto van een schel penvisser (paard en schelpenkar zyn helaas zo goed als uit het beeld ver dwenen» en door een groepje ruiters, dat voorbU komt galopperen. „Ome Jaap" Jonker rukt op deze dagen met zyn paarden, bemand door ouderen en jongere ruiters en ama zones. meermalen uit en het komt voor, dat er geen paard meer in zijn stallen aan het Duinpad staat. Ook voor hem en voor zyn collega's in Noordwijk en Wassenaar dus goede dagen. Dichter by de bushalten op de boulevard zUn moeders met hun kroost ln de weer. Er worden kuilen gegraven en bergen gebouwd. Zo af en toe zie je één van de kleinen met de voetjes aan de vloedlijn het wa ter ingaan. Zwemmers waren er gis teren niet by. Maar wel zün er Kat- wijkers, die elke moigen vroeg ®en (kort) zeebad nemen. Ze proberen dat vol te houden tot zo half novem ber. Veel mensen zaten gistermiddag tegen de duinrand aan dus wat uit de wind te profiteren van de zon. Twee bejaarde dames hadden zelfs stoeltjes en een plaid meegeno men. Uren zaten ze zo met het ge zicht naar de zon gekeerd. Moedige vrouwen probeerden of het zee water koud was. 't Viel bepaald mee. want ze liepen honderden metera met hun „ontschoende en ont- kousde" benen in het zilte nat. Nu maar hopen, dat het prachtig® herfstweer aanhoudt. Dan kunnen ook de werkers het komende week einde genieten van de heerlijk® ok- toberzonl Deze twee dames genieten kennelijk van de warme oktober- zon. Ze hadden hun tuinstoeltjes en plaids meegenomen naar Kat wijk. (Foto LD/J.v. Duijn, Katwijk aan Z.)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9