Drastische reorganisatie Engels hoger onderwijs ML- Priesters eisen recht om te trouwen op Brandt-Scheel zijn gereed 'entralisering van het beheer _nnw odes P&edHon' Coalitiegesprek in Bonn met succes beëindigd Chaotisch PRESIDENT VAN SOMALIË DOOD GESCHOTEN Kardinaal Alfrink over priesterproblematiek Barzel gaat de CDU-fractie in Bondsdag leiden GESCHENK VAN NEDERLAND AAN ZUID-VIETNAM Twee Russische ruimtevaarders bezoeken V.S. Verschillen Eisen flflDAO H OKTOBER 1589 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 28 (Van onze correspondent) ONDEN (GPD) De leiding van de grote Britse studen- ,rganisatie met een kleine 400.000 leden, en alle universitèi- en o.a. ook kunstacademies vertegenwoordigend, is toch genaam verrast over het woensdag verschenen rapport van 'onpartijdige parlementaire commissie inzake de situatie in ngelse hoger onderwijs. De commissie, bestaande uit par- .ïtsleden van alle partijen, helt vrijwel unaniem over naar Joor de studenten geoefende kritiek. De commissie wil een itische reorganisatie en democratisering van het hoger on- »ijs in Groot-Brittannië. ]s één van de remedies tegen de studentenonrust, die vol- i de commissie voorlopig nog wel zal voortduren en zeker het resultaat is van een handjevol raddraaiers, wordt een fel nieuw systeem voor het beheer van het universiteits- erwijs aanbevolen. ren geleden door lord Robbing en zijn hoger-onderwyscommissie aan bevolen. Als onmiddellijke ooi-zaak van de Ingeland, waar toch altyd al io een andere manier gebeurt 1 studentenonrust noemt de commis si andere landen, is de toestand sie het gebrek aan deelneming. Het aantal studenten groeit zo snel dat informele en geïmproviseerde me thoden onvoldoende zijn voor de handhaving van goede persoonlijke betrekkingen. Aanbevelingen Aanbevolen wordt grotere centra lisering op het gebied van algemene informatie, o.a. wat betreft het ge ven van richtlijnen met betrekking tot alle aspecten van het hoger on derwijs: studentendiscipline, huisves ting, doceermethode, examens en beroepskeuze. Aan de universiteiten welke be heerd worden door plaatselijke be stuursorganen. moet er een einde ko men aan de chaotische situatie wat betreft de studentenbonden. Verder worden speciale cursussen aanbevolen die de studenten de maatschappelijke kant van hun stu dies moeten bijbrengen De verantwoordelijkheid voor de discipline moet bij de eventuele in stellingen blijven berusten, maar er behoort een centraal lichaam te ko men om hen daarbij te leiden. algehele versnippering van het rtjjsstelsel waarschijnlijk chao- dan elders. Dat komt vooral it er naast de gewone universi- idie weer verdeeld zijn in z.g. isch natuursteen" zoals Oxford imbridge met een geheel eigen risch karakter en „rode bak- de van de bouwtrant af gelei- aam voor de moderne universi- ii talrijke technische en andere ruten zijn met semi-universitaire s. Docenten en studenten van instellingen voelen zich daarom deiangs burgers. De commissie et beheer van het universitaire nqjs centraliseren en in de toe doen berusten by één enkele missie voor het hoger on der- welke het gehele universitaire rwus zal dienen te financieren vens zal fungeren als nationaal voor de discussie van alles nn gemeenschappelijk belang is uk om algemene leiding te ge- de universitaire activiteiten te Ineren en de regering te advi- over universitaire behoeften, dergelijk gecentraliseerd sys- was trouwens reeds enkele ja- ADVERTENTIE tikere. De commissie spreekt zich krach tig uit tegen de reactie van degenen, die de protesterende studenten willen beroven van hun overheidstoelage. Aangezien een .onverschillige" ma nier van doceren een van de redenen van de studentenonrust is, beveelt de commissie aan dat de docenten de didactiek van het onderwijs moet worden bijgebracht. De commissie kritiseert het optre den van televisiecamera's die stu dentenprotesten vaak dreigen te overdramatiseren en te verlengen. Hoewel zich geïsoleerde gevallen hebben voorgedaan dat verslagge vers protesterende studenten hebben aangemoedigd, heeft de pers als ge heel op verantwoordelijke wijze be langstelling getoond voor een zaak welke van nationaal belang is. Spion veroordeeld Een 34-jarige Westduit.se technicus is door een rechtbank in Karlsruhe tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens sipionage voor Oost-Duitsland toen hij werkzaam was bij een in stituut voor kernonderzoek. LONDEN Reuteri De presi dent van de Oostafrikaanse repu- b'iek Somalië, dr. Ali Shermake, is doodgeschoten tijdens een bezoek aan Las Anod, een stad in het noor den. De dader, een politieman, is gearresteerd. In de hoofdstad Moga- disjoe is de avondklok ingesteld. Veiligheidstroepen patrouilleren door de straten. Shermarke. die in 1919 werd gebo ren, was een felle anti-kolonialist en een groot voorstal.der van moham medaanse eenheid. Hij was Soma- iië's eerste premier van 1960 tot 1964. nadat Brits en Italiaans Somaliland weren samengevoegd m de onafhan kelijke republiek Somalië. Twee jaar ge'eden wero hij door het parlement 'ot president gekozen in de plaats van Osman. Shermake nam vorige maand deel aan de islamitische top conferentie in Rabat naar aanlei- d'ng van de brand in de Al Aksa moskee. Kardinaal Alfrink gaf toe dat de priesterproblematiek van land tot land verschilt. Ze vraagt dan ook om verschillende oplossingen. Een recht matige pluriformiteit i6 ook hier noodzakelijk. Aan de competentie van de lokale kerken zou het over gelaten moeten worden, dat deel van de problemen op te lossen, dat daar opgelost kan worden. „Er moet nu eens eerlijk gezegd worden of voor de oplossing van deze problemen een studieplan bestaat of niet", zei kardinaal Alfrink. De priesters, die wel beseffen dat dit vraagstuk niet in een dag wordt opgelost, verwachten nu een duide lijk en ondubbelzinnig antwoord, zo besloot de kardinaal. Er is op deze vergadering door ze ven Westeuropese landen Neder land. België, Duitsland, Frankrijk. Zwitserland, Oostenrijk en Zweden het initiatief genomen tot voor- ROME (GPD) De bijeenkomst van de loyale priesters met hun bisschoppen op de congregatie van de clerus in Rome een bijeenkomst die kardinaal Wright, de prefect van deze con gregatie, ijlings had belegd om. zo is de algemene indruk, de protest-priesters de wind uit de zeilen te nemen is onver wacht toch van grote betekenis geworden. Dat is te danken aan kardinaal Alfrink, die hier op klemmende wijze het priester probleem aan de orde heeft gesteld. lopige oprichting van een gemeen schappelijk secretariaat dat door de Belg Antoine Dhanis. aalmoezenier van sociale werken te Doornik, geleid zal worden en dat de bestudering van de situatie van priesters in Europa zal coördineren. De Westeuropese groep heeft voor gesteld volgend jaar deze priesterbij- ec-nkomst te nerhalen. maar dan met gekozen vertegenwoordigers van alle priesterraden ter wereld. Vermoede lijk zal deze bijeenkomst in Neder land worden gehouden. ongeoorloofde demonstratie Honderd hunner schaarden zich m een halve cirkel om het hoofdaltaar. Zij zon gen een lied in het Latijn en ook het Hebreeuwse lied Sjaloom i vrede» waarmee zij'te kennen wilden geven dat hun geloof wortelt in het Oude Testament en in de Joodse religie. (Van onze correspondent» BONN (CDU» De fractie van de Christen Democratische Unie in de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, beeft gistermiddag Rainei Deze vriendelijk-lachende man is de Rijnzwemmer Klaus Pechstein, die hier door zijn mouw Hildegard uit het kikvors- pak wordt geholpen teneinde een bad te kunnen nemen. Pechstein startte enige tijd geleden voor SAIGON <AP» Het vierde be handelingscentrum voor tuberculose, dat Nederland in Zuid-Vietnam WASHINGTON (AP> Maandag middag zullen de Sowjet kosmonau ten Georgi Beregowoi en Konstan- tin Feoktistow in New York aange- men voor een reis van twee weken door de V.S. als gasten van de Amerikaanse astronauten, namens w»e Frank Borman ze in juli bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unie heeft uit genodigd. Beregowoi heeft in oktober het vorig jaar de reis met de Sojoez-III ge maakt en Feoktistow was de weten schapsman, die met nog twee kos monauten de bemanning vormde van de Wosjod-ruimtevluoht in oktober 1964. De twee kosmonauten zullen het 'entrum voor de bemande ruimte vaart in Houston en de lanceerbasis te Kaap Kennedy bezoeken. Zy zul len op hun reis door de VJS. verge zeld worden door Borman. Inmiddels zyn op deze vergadering grote verschillen van inzicht geble ken op' de priesterproblematiek. In dia en Pakistan verzochten de Euro pese landen zelfs hun strijd om het celibaat te staken. Bang als zij wa ren dat hy naar hen zou over waaien. By de boeddistische monni ken staat het celibaat in hoge ere en het zou de kerk in die landen erg schaden wanneer zy van het celibaat alzag. Afrika en de Oosteuropese landen konden zich evenmin met de West europese visie verenigen. Oost Euro pa zegt bijvoorbeeld: roepingen in overvloed te hebben en vraagt slechts om verdieping van de spiritualiteit van de priester. Barzel gekozen als haar leider voor heeft laten bouwen en uitrusten, is de komende parlementaire periode, gisteren plechtig aan het ministerie Barzel, die sterk werd aanbevolen van Volksgezondheid overgedragen, door Kiesing er en diens voorganger Het ziekenhuis te Hong Bang. dat bondskanselier Gemard, krijgt een or.geveer drie miljoen gulden heeft belangrijke poiitieke rol toebedeeld gekost, is het modernste van zijn soort in Vietnam. De andere drie zijn in 1968 aan de regering in Sai gon overgedragen. Nederland, werd vertegenwoordigd door ambassadeur G. J. Hissevelt. De Zuid-Vietnamese minister van Volks gezondheid, Tran Minh-toeng. sprak woorden van lof voor de goede wil, die Nederland toont. Hy reikte on- I derscheidingen uit aan de zieken- De priesters hebben een verklaring van de Nederlandse afvaardiging goedgekeurd, waarin wordt gezegd, dat de houding van de R.K. Kerk inzake de seksualiteit de mensen kluistert en schuldcomplexen bezorgt. Het Vaticaan wordt ook verweten, j dat het zijn critici terroriseert. De priesters eisen het recht voor pries ters op om te trouwen. De kerk zou haar pracht en praal moeten af schaffen en wat nederiger moeten zyn in haar uitspraken. De geesteiyken. die gisteren hun tij- eenkomst beëindigden, zyn naar de Sint Pieter gegaan om te bidden. Zy gingen er ieder apart of hoogstens met zijn tweeën heen teneinde niet te worden aangehouden wegens een nu zyn partij in de oppositie gaat Dit geldt des te meer. omdat de CDU en haar Beierse zusterpariy de CSU. van plan zyn als één frac tie te oproeren. Kiesinger had zyn fractiegenoten opgeroepen eensgezind voor Barzel »een dynamisch politicus met onmis kenbare ambitie voor het kanselier schap) te stemmen, waarmee de ge slotenheid en de kracht van de frac- 1 huisdirecteur dr. Maurice Le Hir en tie zou worden aangetoond. Van de architect C. Korsman. 211 uitgebraohte stemmen waren er slechts vier tegen, terwijl acht par lementariërs zich van stemming ont hielden. De christen-democraten stel den voorts de huidige bondsdagvoor- zitter Von Hassel kandidaat vooi diezelfde po6t in de nieuwe bondsdag Een steeds duidelijker omstreden figuur in de discussies, die binnen de CDU worden gevoerd nu de partij zich op de oppositie voorbereidt, is de aftredende bondskanselier Kie singer. Midden november zal hy Engels blad berispt De Britse Persraad heeft „News of the world het blad met de grootste oplage ir» Engeland, berispt wegens het publi ceren van een reeks artikelen met de memoires van het vroegere foto model Christine Keeler, die in 1963 in het nieuws kwam door haar ver houding met ae toenmalige minister van oorlog en een Russische mili taire attaché. De Persraad een een Rijnzwemtocht van Zwitser land naar Rotterdam, waar hij mogelijk al morgen, zaterdag, hoopt aan te komen. Deze foto werd genomen in Linz, ten zui den van Bonn. toen Klaus dus reeds het grootste deel van de merkivaardige tocht achter de rug had. ADVERTENTIE y\/ Wondermooi £aV zoals het een ril bij het ander past naar alle verwachtingen op het jaar- (gezaghebbend orgaan in Engeland lykse partijcongres van de unie als voorzitter worden herkozen, maar na de CDU-premier Kohl van de deel staat Rijnland-Palts heeft nu ook minister van Binnenlandse Zaken Benda duidelyk laten biyken dat Kiesinger in 1973 niet nogmaals de kanselierskandidaat van zyn party dient te zyn. Zeer fel is de kanse lier de afgeiopen dagen aangevallen door de grote organisatie van chris ten-democratische studenten, die een verregaande modernisering van de CDU eist. en zegt, dat met de artikelen seks ondeugd voor commerciële doelein den worden geexploiteerd. Inval in huis bij Rio Recher cheurs van het Braziliaanse legei hebben gisteren een schuilplaats van terroristen bij Rio de Janeiro be stormd. In een wild vuurgevecht werd één terrorist gedood. In de schuilplaats werden grote hoeveel heden vuurwapens. zelfgemaakte bommen en vervalste documenten ge vonden. Lucas van Leyden N.V. JUWELIERS NIEUWE RIJN 4 Directie J. H. J. Mentink In 't smalste pand van Leiden Fatale noodlanding Kolonel Sjittoe Alao, bevelhebber van de Nigeriaanse luchtmacht, is om het leven gekomen. Een vliegtuig, dat hy zelf bestuurde, had geen brandstof meer en maakte een noodlanding op een voetbalveld. Dit kostte kolonel Alao het leven. (Van onze correspondent) nisters Schiller (Economische Za-ine liberale party 'de FPD» In het i beheren, een samenvoeging van twee ken>, Leber (Verkeer» en Eppler kabinet Hans Dietrich Genscher. ministeries uit de vorige regering. BONN 'GPD» De onderhande-(Ontwikkelingshulp) behouden hun een jurist van wie wordt gezegd dat) Andere ministeries, die verdwynen lingen over de vorming van een nieu- j posten. i hy de bekwaamheid heeft om op elke kn Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 teetdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilbarg we Duitse regering zijn met succes beëindigd. Br&ndt, die dinsdag in de bondsdag officieel wordt gekozen als bondskanselier, deelde dit woens dag in Bonn mee. Zyn regering zal vyftien ministeries tellen, vijf minder dan thans het geval is. Hierdoor en door een kabinetsreorganisatie zal, zo verwacht Brandt, het regeringswerk worden vereenvoudigd. Brandt en zyn liberale gesprekspartner Scheel zullen zich de komende dagen concentreren op de regeringsverklaring, die de nieuwe kanselier op 28 oktober in de bondsdag aflegt. Al heeft Brandt verklaard de mi nistersploeg pas bekend te zullen ma. ken na zyn beëdiging, op een enkele post na is intussen toch uitgelekt wie West-Duitsland de komende tyd zul len regeren. Walter Scheel wordt mi nister van Buitenlandse Zaken eri vice-kanselier. De socialistische mi- Een nieuwe socialistische bewinds- post een goede minister te zyn. krygt man is Helmut Schmidt, in de afge- Binnenlandse Zaken, de Beierse lopen jaren fractieleider van de SPD| 'Oberlandwirtschaftsrat» Josef Ertl in de bondsdag. Schmidt, schrijver! het ministerie van Landbouw. Ertl van enkele boeken over militaire po- behoort tot de conservatieve vleugel litiek en strategie en een der eerste van de FPD en zyn benoeming wordt socialistische politici die voor herbe- beschouwd als een concessie aan de wapening van West-Duitsland waren. rechtervleugel, die nogal wat te slik wordt minister van Defensie. Als fractieleider wordt hy opgevolgd door Herbert Wehner, die in de „grote coalitie" minister was voor vraag stukken. die de beide Duitslanden betreffen. ken krygt onder leiding van de pro gressieve Scheel. Ertls benoeming heeft overigens weinig instemming gevonden. Hy is een man die in elk opzicht nog zal moeten bewyzen voldoende formaat Nnieuw is in de groep socialistische j te hebben om met name de Duitse ministers ook de financiële expert i landbouwbelangen in Brussel goed te van de SPD. dr. Alex Möller Deze kunnen behartigen. De Beierse poli- directeur-generaal van 'een grote ver- ticus neemt de plaats in van de be- zekeringsmaatschappy neemt de por- kwame CDU-minister Höcherl. tefeuille van Financiën over van I De enige bewindsvrouwe in de top, Franz Josef Strauss. Kate Strobel (62 jaar en moeder van Naast Scheel komen nóg twee an dere vertegenwoordigers van de klei- Andere zyn die voor verdrevenen, voor de posteryen. voor de schatkist en het speciale ministerie voor de bonds raad (min of meer de Westduitse Eerste Kamer». Laatstgenoemd mi nisterie stond onder leiding van de 72-jarige professor Carlo Schmidt, wiens naam de laatste tyd is ge noemd voor het ministerschap van Wetenschap. Schmidt heeft echter meegedeeld geen zitting te willen ne men in de nieuwe regering. Een mi nisterie dat tegen de verwachtin gen in niet zal verdwynen, is dat voor Woningbouw, zoals Brandt be kendmaakte. Onzeker Posten, waarover nog geen zeker heid bestaat, zyn die voor Arbeid (ge. j 2 kinderen» gaat het ministerie voorl noemd wordt de socialistische profes- rekening diende te houden met d« Gezondheids, en milieuproblematiek I sor Schellenberg, die dan de opvol- I verlangens van de rechtervleugel ger zou worden van de bekwame CDU-minister Katzer», Justitie en vraagstukken betreffende de beide Duitslanden, De huidige minister van Justitie, prof. Horst Ehmke, bl(jft in het kabinet echter als minister zon der portefeuille in de bondskanselary. Deze benoeming zal inhouden dat de dynamische hoogleraar (die Justitie pas onder zyn hoede kreeg toen Hei- nemann overstapte naar het presi dentschap. maar die er nu al genoeg van had» de politieke coördinator in het regeringsapparaat wordt. Tot de kabinetshervormingen waarover Brandt sprak, behoort d« benoeming van staatssecretarissen, zoals ook Nederland die kent. De meest opvallende persoon in die groep is tot dusver de populaire Uberaie hoogleraar Rail Da hrendorf, een po litiek genie, die ongetwyfedd een mi nisterschap toebedeeld zou hebben gekregen als zyn party niet ernstig

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25