omfort en snelheid Volkswagen begint met ander servicesysteem KAMER f CINTURATO KOFFIE ZETTEN IN DE AUTO De radiateur ook goed schoonhouden j NACHTWERKERS EN DAGWERKERS Van wegenwagens9 wielen en wal-er-zo-bij-komt ■/W-Diagnose IRELLI Korevaargarage N.V Kort jj autonieuws Vauxhall VX 4/90 Leraren eisen ontslag directeur CHAUFFEURS schoonmakers en schoonmaaksters STENO-TYPISTE I astzittende wielmoeren Meer mini s k DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 E- (Door Henk van Zalinge) we UTRECHT (GPD) Zelfs een vluch- :ectige kennismaking met de Audi-100 is al voldoende om meteen aan een Mercedes irr te denken. De invloeden van deze fa briek zijn in deze nieuwe, grote Audi I overal terug te vinden. Het is ook niet '"'zo vreemd als men bedenkt, dat tijdens )ro de ontwikkeling van de 100 Mercedes en eeV.W. nauw samenwerken. Tegenwoor- w dig heeft alleen VW het laatste woord Jj lij Auto-Union. Neem de portieren. Als eis men er van opzij tegenaan kijkt, zegt ijs- men: ja, zo uit een Mercedes gehaald. De 00 hele carrosserie is trouwens zeer Merce- tedes-achtig, op het front na, dat welis- w vaar een nieuwer jasje kreeg, maar ty- n^lpisch Audi bleef. e Onze testwagen was er een in de duurste iitvoering, een 100 LS. Er zijn drie varian- J' ten. de gewone 100de 100S en de 100LS. Het ierschil tussen de drie modellen zit zowel In ran binnen als van buiten. Zo hébben de cogens respectievelijk een 80-, 90- (gelijk de Super-90) en 10(b-pk-motor. Van linnen is het verschil extra's, zoals het frikaans edelhouten dashboard in de 100 IS en van buiten chroom. Bovendien is de IS nog 3,5 centimeter langer dan de andere u. modellen. De viercilinder-motor, die een inhoud heeft ii ran 1760 cc, levert dus een vermogen van 100 jchone pk's bij 5500 toeren per minuut. De over- of irenging geschiedt via een enkelvoudige droge u koppeling. Twee homokinetische koppelingen drijven de voorwielen aan. Alle Audi's hebben s Immers voorwielaandrijving. Eenmaal achter het y Huur van de 100 LS zit men zeer comfortabel wij moeten het weer zeggen ook dat lijkt typisch op de Mercedes. De vergelijking blijft zich hoe dan ook opdringen. De Audi-100 LS noopt tot pittig rijden, optrek- :en en snel schakelen. Wij vinden het een juist esluit van de importeur om het pookje in Ne- Jerland als standaard-uitvoering te brengen. In Duitsland is namelijk stuurver- melling standaard. Wil iemand Nederland stuurversnelling dan an dat alleen op bestelling. Het pookje ligt fijn in de hand en scha- ;elt soepel. De vierversnellingsbak is -olledig gesynchroniseerd. Het is chter wel noodzakelijk om de ban- lenspanning bij dat snelle rijden rat te verhogen Houdt men de abrieksspanning van 1.8 aan dan iaat het rubber kosten. Van 2.1 tot 1.2 is beter. Bovendien komt dat het tuurkarakter van de wagen ten goede. Prestaties Als men voldoende middelen en zin heeft kan men zijn auto van alle mogelijke en soms ook onmogelijke uitmonste ringen en gemakken voorzien Wh herinneren bijvoorbeeld aan onze autopagina van twee we ken geleden, waarop wij vertel den van het „fluwelen" dakje, waarmee een garagehouder in Houten (Utrecht) uw wagen graag zal versieren. Nu is er weer een wat uitzon derlijk accessoire, waarmee u het leven in de auto nog aange namer kunt maken: de Auto- Paluxette. Onder deze ingewik- «elde naam gaat een koffiezet- ipparaatje schuil waarmee u in de wagen binnen een kwar tiertje twee verse kopjes koffie kunt zetten. De mogelijkheden liggen voor het grijpen. U hebt geen thd om langdurig ergens te gaan zitten. Of geen geld op zak! U hebt een hekel aan volle restaurants. Of aan wachten. U staat in een lange file. Of u wilt gewoon een hele zondag in de vrije natuur doorbrengen zonder echter uw geliefde „bakje troost" te moeten missen. De .Auto-Paxulette" helpt u dan wel een handje. Het is als het ware een kleine perculator Wat water in het apparaatje, koffie in een filtertje erboven, de arm van het apparaatje in de autosigarettenaansteker. En dan maar even wachten. Een klein elementje onder in het machientje brengt het water aan de kook. Dat wordt door de De verse koffie wordt ge schonken. In de auto filter gestuwd en na zo'n tien minuten heeft men twee kopjes koffie. Heel gemakkelijk. En na tuurlijk heel smakelijk zo'n vers .bakje." Het stroomverbruik oedraagt 72 W. Het apparaatje is verkrijgbaar voor 6 of 12 volts accu's, het materiaal is on breekbaar en warmtebestendig. Enfin, het zit goed in elkaar en men heeft onderweg een vers kopje koffie meteen by de hand. Gemakkelijker "(en gekker) kan het eigenlijk niet. De prestaties van de 100 LS zijn Seel goed. De topsnelheid komt vry- *el overeen met de fabrieksopgave Tan 170 km/p.u. Van o tot 80 kilo meter accelereert hij in 8.7 seconde van 0 tot 100 in 13.4 van 0 tot 120 in »3, van 0 tot 400 m in 19.1. Het ben- rneverbruik is redelijk. Gemiddeld to op 8.5. Ja, alleen bij hoge snel heden en fel optrekken gaat het wat meer kosten: één op 6. Bochtenwerk doet hij fijn. Uitbreken of een on eerlijke manoeuvre is er niet bij, de ngen is volstrekt eerlijk. Goed. de carrosserie had wat minder kunnen hellen tijdens het bochtenwerk. Op ADVERTENTIE Magazijn GARENMARK1 44 het rechte stuk is hij zeer stabiel, heeft nauwelijks last van zijwind. De 100 LS laat zich zeer prettig berijden. Het uitzicht rondom is goed en dat komt door de lage lijn van de carrosserie en het grote glas oppervlak. De wagen is voor en ach ter goed gemarkeerd. Men ziet ten minste waar het eind zit. De schijf remmen voor en trommels achter doen het uitstekend. Het remcircuit is gescheiden. De vertraging is goed en ondanks het ontbreken van een begrenzer achter blokkeren ze niet. Comfort Van binnen veel comfort. Goede steungevende stoelen en een zee van beenruimte. Zeer fraai is het venti latiesysteem, dat zowel via zichtbare als onzichtbare openingen voor een voortreffelijke luchtverversing zorgt. Het Afrikaanse edelhout, waarmee het dashboard is gesierd, had wat ons betreft wat minder fel gekleurd kunnen zijn. De vering, die bijzonder soepel is en oneffenheden voortref felijk verwerkt, draagt ook in grote mate by tot het algehele comfort. Bij hoge snelheden wordt windgeruis goed hoorbaar, evenals de motor bij het optrekken. Maar dat vinden wij nu niet zo'n onoverkomelijk euvel. De Audi-100 LS is een fyne wagen. Zijn prestaties zyn heel goed zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan het algehele comfort. Het is een comfortabele, snelle, ruime en eerlij ke wagen, die inclusief b.t.w. f 11.978.40 kost en zijn afkomst niet verloochent. Als gevolg van de ongewoon hete zomer in ons land hebben de koelsys temen van de auto's het zwaar te verduren gehad en vele, vooral door vervuiling niet meer in een bevre digende staat verkerende radiateu- ren, hebben dan ook het loodje moe ten leggen. By Bloksma's Radiateurenfabriek te Diemen, een der grootste in ons land, stegen de werkzaamheden met betrekking tot de repararie van ra- diateuren er de bouw van vervan- ginsradiateuren, ten opzichte van vo rige zomers met rond 25 pet. Wat deze warme zomer nog eens nadrukkelijk heeft onderstreept, is. dat voor al te veel automobilisten preventief onderhoud van het koel systeem een onbekend begrip is. Radiateuren die het onder voor Nederland meer normale omstandig heden nog wel redden, laten bij wat hogere temperaturen verstek gaan. hetgeen in het geheel niet nodig is als de radiateur goed schoon gehou den wordt, met name door het ge bruik van een goede koelvloeistof waarin doeltreffende anti-oorrosieve middelen zyn verwerkt. De Invoer van personenauto's in Frankrijk blijkt snel toe te nemen. Gerekend over het eerste half jaar van 1969 staat Fiat aan de top met ca. 58.000 stuks (zelfde periode '68 35.000». De Engelse en Duitse Ford fabrieken verhoogden hun gezamen- lijke export naar Frankrijk maar liefst van 20.000 tot 41.000. Maar ook Opel verdubbelde met 35.000 (18.000) bijna zijn omzet. De grote Spaanse automobielfa- briek Barreiros, die behalve vracht- i wagens ook de personenwagens Sim- ca 100 en de Dodge Dart assembleert, zal binnen drie jaren geheel in han den van Chrysler komen. De fami- I lie Barreiros en enige kleine Spaan se aandeelhouders hebben hun aan deel van 23 pet. iva 31 miljoen gul den» aan eer. bank verkocht, die zich i verplicht ze uiterlyk binnen drie jaar aan Chrysler te verkopen. O Na de fusie van Auto Union en NSU in het kader van het Volkswa- genconeern is besloten, dat de Wan- kelcentrale in Neckarsulm zal blij- j ven. De bjj Saarlouis in samenwerking met Citroen in 1970 te openen fa briek voor de bouw van Wankel- motoren zal van 1971 af dagelijks 800 tot 1000 Wankelmotorcn pro- i duceren. j De eveneens gemeenschappelijke met Citroen te bouwen Comobil zal I In 1971 worden gepresenteerd. Volkswagen had vorige week in Amersfoort een persconferentie belegd. Met de bedoeling een uit leg te geven van het nieuwe service-systeem, dat de VW-orga- nisatie in Nederland op touw heeft gezet en de ..VW-diagnose" is gedoopt. Maar deze introductie raakte ongewild een beetje op de achtergrond, omdat de heer M. Pon jr. moest beginnen met het bekendmaken van de forse prijs verhogingen Niet minder dan 9,4 procent over j de hele linie. De vorig jaar in Duits- j land niet ingecalculeerde btw, de „zwevende mark" van het moment de diverse loonrondes en de verhoog de prijzen van de toeleveringsbedrij ven maakten het onmogelijk de ou de pryzen te handhaven. Er is bijna tien procent op gekomen. „Maar die prijzen blijven voorlopig, onveran derd". beloofde Myndert Pon. Hoe lang is voorlopig? „Zeker zes maan den". Natuurlijk realiseerde hij zich, dat zo'n prijsverhoging niet ongestraft kan gebeuren. Dat kost klanten. Want het is nog maar de vraag of iedereen, die al een nieuw kevertje had besteld, maar nog niet geleverd had gekregen nu ook genegen zal zyn zo'n vijfhonderd gulden meer te betalen. Maar de heer Pon ver wachtte. dat de Duitse concurrentie zich wel spoedig zal moeten aanpas sen. Hij wist niets zeker, had wel wat geruchten vernomen, maar was er vast van overtuigd, dat de oude pryzen voor Duitse auto's niet houd baar zouden blijken. Nieuw wapen I De Vauxhall-afdeling van General Motors heeft een nieuwe model van de VX 4/90, een uitvoering van de Victor met een hoger prestatie vermogen. in produktie gebracht. De nieuwe VX 4/90 is uitgerust met een 4-cilinder 2 L motor met bovenliggende nokkenas. die met 2 carburateurs 114 rem-PK ontwikkelt. De VX 4/90 wordt in standaard-uit voering geleverd met een 4-versnel- I lingsbak. Maar in de stryd om de gunst van de klant meende hij toch een nieuw goed wapen te hebben gekregen in de bovengenoemde VW-diagnose. Een nieuw servicesysteem, dat per 1 november bij alle 234 Volkswagen dealers zal worden ingevoerd. De beruchte 10.000 kilometerbeurt gaat eruit. De prijs daarvoor was afge steld op een gemiddelde, maar het is begrijpelijk dat er heel wat min der moet gebeuren bij een VW-tje, dat 10.000 km op de teller heeft dan bij één die een klokje rond is ge weest. Dus betaalt die eerste klant eigenlijk te veel. In het vervolg gaat het anders. Alle VW-garages zijn uitgerust met test-apparatuur voor zo'n 5.000 gulden door impor teur Pon geleverd, i. Daarmee wordt een testhoek ingericht. De speciaal opgeleide testmonteur controleert de auto in ruim een half uur onder de ogen van de klant en maakt aan de hand van zyn ervaringen een uitvoe rig testrapport op. Op dit testrapport kan de klant zien, wat aan zyn wa gen moet gebeuren, wat het hem gaat kosten en wanneer hij de repa raties uitgevoerd wil hebben. Zo'n testbeurt moet om de 10.000 km ge beuren. maar minstens één per jaar. Bij aankoop van een nieuwe Volks wagen krygt de klant een service- paspoort, waarin vijf bonnen voor gratis testbeurten. Tot 50.000 kilome ter wordt de VW dus gratis getest. Maar ook daarna kost het voor de grotere types nog maar 12,50 gulden om alle feilen van de auto te weten te komen. de reparaties. Myndert Pon verze kerde. dat het daardoor mogeiyk zal zyn de prys per kilometer waaraan VW om begrijpelyke rede nen zo'n grote waarde hecht —nog meer te drukken. Bovendien is er een boekwerkje, waarin men kan zien, wat elke reparatie moet gaan kosten. Want VW wil voor alles af van het imago, dat men al een flink bedrag kwyt is als men alleen maar de drempel van een garage is over gereden. Dat de reclame, die van dit nieuwe systeem had kunnen uitgaan nu een beetje is overvleugeld door de anti-reclame van de prysverho- ging is voor VW een zure noot< maar de heer Pon weigerde daarover pes simistisch te zyn. „Eén moet de eer ste zyn", zo merkte hy op. En het was nu Volkswagen, die als eerste omhoog ging. Twee kanten Het mes snydt aan twee kanten. De garages kunnen hun werkzaam heden aan de hand van de testrap porten gemakkeiyker indelen en de klant weet tevoren, wat het hem gaat kosten en hy heeft inspraak in Uitbreiding B.M.W. BMW. die kortgeleden ook de laat ste door Hans Glas gemaakte auto 'tie Goggomobil) uit de -produktie "ara, zal de volledige fabrieksruimte to Dingolfing benutten voor de pro duktie van BMW's. Er komt een nieuwe onderdelenfabriek in Dingol- ftog en in het nabijgelegen Lands hut zullen een nieuwe persfa- toïek een lakinrichting en een non togeafrielinp worden gebouwd. Dai om een dagproduktie ^an BMW's te nalen van 1000 of meer In totaal zullen in Dingolfing en landshut 6000 nieuwe arbeidskrach ten worden aangetrokken. (Van onze correspondent) WAALWIJK (GPD) De geza menlijke leraren van de lagere tech nische school in Waalwijk hebben unaniem hun vertrouwen opgezegd in directeur F. Beernink. met wiens be leid ze ontevreden zijn. Ze hebben geëist, dat de directeur tot het vol gend schooljaar met verlof wordt gestuurd in afwachting van nadere maatregelen. De heer Beernink heeft wantrou wen gewekt door tydens gesprekken met leerkrachten een bandrecorder te gebruiken, ooor een leraar te be tichten van verduistering van 150.000 gulden en door een leraar te verwy- ten een opdracht niet te hebben uit gevoerd. Een dossier met verslagen van alle onaangename gebeurtenis sen uit de laatste maanden is naar het ministerie van Ondenvys en We tenschappen gestuurd, alsmede naar de Inspecteur van het Nyverheidson- derwys. Voorzitter J. de Kort van het schoolbestuur heeft gesteld dat het bestuur de leraren-eis niet zal lnwil- ';gen. Wij vragen voor spoedige Indiensttreding enkele internationale Schrifteiyke sollicitatie aan Internationaal Transportbedryf FIRMA J. VAN DER LUYT EN ZN. WIJTTENBACHWEG 25 OEGSTGEEST voor het schoonhouden van kantoren en tevens voor de ochtenduren van 8.00 tot 12.00 uur en voor de avonduren van 18.00 tot 20.30 uur Aanmelden vrydags van 17.00 tot 19.00 uur. PAPENGRACHT 7A. een aan de voorkant van het huis gelegen van het pand HERENGRACHT 132. Inlichtingen op bovengenoemd adres. Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Zo ziet u maar weer. geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen. geen dag. n. r. Mij. tot voortzetting ren de zeken HART NtBSRIG GREEVE N.V lm port rice van de AUDI-automobieien Wegens huweiyk van onze huidige medewerkster is er een plaats vry op onze afdeling correspondentie'directie-secretariaat voor een vlotte Wy corresponderen hoofdzakeiyk in de Duitse en Engelse taal. Kennis van de Franse taal gewenst. Indien u meent, dat u geschikt bent voor deze functie, schryft u ons dan even. Ons adres is Warmonderweg 12 te Sassenheim. SASSENHEU* POSTBUS A4 PLEFOO* fO»«) W Bandenpech komt nog maar zelden voor. Vele automobilis ten worden soms in Jaren niet met dit ongerief geconfronteerd. Doet het zich dan echter eens voor, dan blykt dikwyls dat de wielmoeren muurvast zitten. Vaak wordt dan de hulp van de wegenwacht ingeroepen, die de pechvogels wel uit de nood helpt. Er is echter een heel eenvou dig trucje om dergeiyke onwil lige wielmoeren tot rede te brengen. Men plaatst de moersleutfl in een zodanige positie, dat het heft zich horizontaal bevindt Dan plaatst men de krik hieron der en vyzelt deze omhoog. Te gen deze kracht is geen vast zittende moer opgewassen. Deze moeite kan men zich echter besparen als men de wielmoeren vóór het weer vast draaien van een druppeltje olie afkomstig van de peilstok voor ziet. De reeds grote serie van Mini Mo dellen is deze maand uitgebreid met drie nieuwe typen. Het zyn de Mini Clubman, de Mini Clubman Esta te en de Mini 1275 GT. die de be staande Austin én Morris serie aan vullen De fabriek deelde mee, dat de hui dige 850. de 1000. de Cooper en de Cooper S m produktie zullen blyven De merknamen Austin en Morris komen echter niet meer voor op de drie nieuwe roedellen. De wagens worden geleverd via de Austin en Morrisdealerorganisatie. De wagens zyn voorzien van een speciaal „Mi ni" embleem. Hoewel de wagens zyn gebaseerd op de bestaande Mini, zyn ze sterk gewyzigd. De front-sectie is geheel vernieuwd, de portieren zyn verbreed en nu voorzien van draairamen en ook is het interieur verbeterd. Het gewyzigde front heeft de lengte van de wagen met 12.7 cm vermeerderd. Mede hierdoor is de motorruimte beter bereikbaar. Deze mini's zyn voorlopig niet in ons land leverbaar.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7