11 Energievoorziening bijna wintigvoudige Leidse scholieren ontsteld over moorden in Brazilië C0RPEL Bi j opening kleinere fouten clan Ned. Zuivelbureau vindt OctKJ^AlW» 6'5 5.55 JN YKEMA'S VEERTIG JAREN JAM l v, d Water VOLGENDE WEEK PROTEST-BIJEENKOMST Slijlvolle klassieke meubelen R. en IIover Groenoordhal OBE (TOERDAG 16 OKTOBER 1969 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN „Wat een dynamische ontwikkeling". 'Pol deze conclusie komt oud-directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykenia, als hij hij zijn afscheid de ^Lduktiecijfers van „zijn" bedrijf nog eens overziet. En inderdaad in de jaar, dat ir. Ykenia zich met „de Langegracht" verbonden weet. zijn de 3 oduktiecijfers enorm gestegen. ■De bap telefoontje naar de een- zulk een energieke leiding heeft ge- „ik moet er nog een beetje wennen, dat ik niet meer op kan- geeft ons de exacte ge- eng. Hier zijn ze: in het jaar dat Ykema zijn entree bij de Licht- arbrLieken maakte (1927) had de gas- .jflli het was toen nog stads- een produktie van 15.5 mil- kubieke meter. Het vorig jaar, was toen overgeschakeld op dgas. leverde de SLF aan haar fseh emers 78 miljoen kubieke meter ub igas, hetgeen gelijk is aan 155 Gn joen kubieke meter stadsgas. Het plet. ruik van aardgas, dat steeds po- airder is gewordenwekt de ver- udi jbt-ing, dat 1969 niet een omzet 1100°a 120 miljoen kubieke meter wel 200 240 miljoen stadsgas uit bus zal komen. s dit een grote vlucht im het gas, elektriciteitsproduktie geeft een grotere sprong te zien. Bij de 151 hst van ir. Ykema had de elektri- D£ itscentraie een „omeet" van 31.6 ck Ijoen kWh. Nu wy ruim veertig ir verder zijn sloot de SLF het jaar af met een elektriciteitsproduk- 529 miljoen kWh. Ver- chting voor 1969: 580 a 600 mil- n kWh. leer dan de helft van deze pro- stie wordt in Leiden geïmporteerd eenvoudige lieden, dat de ca- ujciteit van de SLF ten enemale on- ioende is. Maar o wee als een 'ng optreedt. Eerst dan is Lei- in last. Stroom valt uit üsi Nog onlangs viel de stroom even hetgeen tot gevolg had, dat onze factie tientallen alarmerende tele- mtjes bereikten van bedrijven, die niet uit de voeten konden, waar- Dr het produktieschema in de war lp en van huismoeders, die niet iden wassen, strijken, koken, naai en noem maar op. Ook vielen klos radio uit Leiden en zijn ver- igmgsgebied (ruim dertig gemeen - leven bij de „autoriteit" van de iF, een energiebron, die niet meer eg te denken is in ons daglij kse le- hf. I Nieuwe eentrale Wie deze cijfers even op zich at inwerken (nogmaals in veertig j pe ar van 31 naar straks 600 miljoen ili Wh) krijgt er vermoedelijk enig he lp voor, dat Leiden van EZH-zijde ei4et verzoek kreeg een nieuwe centra- te bouwen. Een centrale, waarover laatste maanden wij behoeven lap et woord koelwater maar te noe- oen —nog al enig rumoer is ont- i taan. Ir. Ykema zegt er dit zelf van 'ijftig jaar geleden was elektrische lfi erlichting nauwelijks algemeen ver- reid. Thans is de elektrische koel- ast, de elektrische wasmachine etc. niet meer weg te denken. Daarom lijn elektrische centrales noodzake lijk, Het is nu alleen maar jammer, jdat in de streekplannen etc. wel aan het grasland en de plas wordt «dacht, doch niet aan een lcvens- behoefte als elektrische energie. Dit schept problemen, die niet op te los sen zijn, met het uitspreken van het i woord „neen". Waar keren wij nog'even terug tot man, die aan dit energiebedrijf ADVERTENTIE geven. Ir. Ykema, die in 1904 te Me- rauke op Nieuw-Guinea, waar zijn vader gouvernementsambtenaar was, werd geboren, bezocht de hbs te Dja karta om in 1921 zijn studie aan de Technische Hogeschool in Delft voort te zetten. In 1926 verwierf hij aan deze hogeschool het diploma van elektro-technisch ingenieur. Na aller eerst enkele jyren in het particuliere bedrijf werkzaam te zijn geweest, volgde op 1 april 1927 zijn aanstelling als bedrijfs-ingenieur bij de SLF. Met ingang van 1 februari 1946 Leiden kende toen nog zijn noodgemeente- raad werd ir. Ykema benoemd tot drecteur van het bedrijf, in welke functie hij de met oktober 1945 met pensioen gegane directeur, ir. G. A. var Klinkenberg, opvolgde. Aanvankelijk was ir. Ykema belast net de uitbreiding en modernisering van de elektrische installaties van de centrale, waartoe belangrijke nieuwbouw noodzakelijk was, gevolgd door werkzaamheden voor het kabel net in Leiden en randgemeenten. Daarnaast was aan ir. Ykema opge dragen de behandeling van vraag stukken inzake de tarieven, die o.a. hebben geleid tot de invoering van bet woonhuistarief, dat het elektrisch koken ook in het Leidse stroomleve- rmgsgebied mogelijk maakte. De moeilijke bezettingsjaren buiten beschouwing gelaten, heeft ir. Ykema nimmer eèn tijd van teruggang de cijfers liegen er niet om. Red. in' het bedrijf meegemaakt. Terwijl bij zijn komst reeds ijverig werd gewerkt aan de uitbreiding van de centrale, kwam onder zijn leiding in 1955 de laatste grote expansie-drang tot stand, die een investering van niet minder dan 25 miljoen vergde. Stoom Verder kwamen tijdens zijn direc toraat tot stand een installatie voor het kraken van raffinaderijgas en werd met de stoomlevering aan grote instellingen en bedrijven wij noe men het Acad. Ziekenhuis en het Diaconessenhuis, tal van bedrijven en scholen, het flatgebouw aan de Boer- haavelaan en de N.Z.H.-werkplaats begonnen. Ook de koolgasproduktie (in 1963 gestaakt) werd onder zijn leiding opgevoerd. Een groot aandeel heeft de met 1 oktober j.l. afgetre den directeur ook gehad in het in 1942 in het leven geroepen N.V. Elec. triciteitsbedrijf-Zuid-Holland, een or gaan, dat alle energiebedrijven van Zuid-Holland overkoepelt en 1at op een efficiënte produktie is gericht. Van' zijn verdere functies noemen wij die van directeur van de N.V Lugdunum, een lichaami dat de elek triciteitsvoorziening verzorgt in Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen en Ze venhuizen, directeur (van 1952 tot 1969j van de gemeentelijke gasvoor- ziening in Zuid-Holland, bestuurslid/ vice-voorzitter var de Ver. van direc teuren van Eelek.-bedrijven in Neder land, commissaris van de K.E.M.A. en leraar in de Elektriciteitsleer, verbon den aan het Kon, Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Ir. Ykema, die er zich over kan ver heugen, dat ir. H. W. Brooshooft zijn plaats op de S.L.F. gaat bezetten „hij was voor mij de kandidaat" heeft ook nog wel een kort oordeel over de oprichting van een streek- bedrijf. <tIndien wij dit niet zelf en uit vrije wil doen, komt er straks een tijd, dat ons dit als uitvloeisel van de nieuwe elektriciteitswet wordt op gelegd." Omschakeling Tenslotte spreken wij met ir. Yke ma nog over de (langzame) over schakeling van 127 op 220 volt, waar voor bij de S.L.F. alle plannen gereed liggen om tot deze ombouw over te gaan. Na ons vooraf de verzekering te hebben gegeven, dat deze ombouw, mits aan de leidingen niets man keert, de gebruikrrs voor geen extra kosten stelt, verkondigt hij als zijn mening, dat een ieder, die niet indi vidueel tot deze ombouw overgaat „zich zelf in financieel opzicht tekort doet". Het steeds maar weer bij de aanschaffing van 220 volt-apparaten kopen van een transformator jaagt de mensen ook op kosten. In vele gezin'- ADVERTENTIE ADVERTENTIE) nen treft men tegenwoordig reeds drie of meer transformators aan. Laat men toch bij een aankoop van b.v. een televisie, een wasautomaat, een stofzuiger eens overwegen of het geen aanbeveling verdient om dan ook maar tot ombouw over te gaan. Toegegeven^ dat men bij een dergelij ke ombouw ook tot aanschaffing van nieuwe gloeilampen moet overgaan, doch ook deze lampen hebben niet .diet eeuwige leven". Van tijd tot tijd wordt er toch wel een nieuwe (127 volt) lamp gekocht. Waarom dan niet maar in eens op 220 volt overge schakeld? Op den duur zou kunnen blijken, dat men bij overschakeling het gelijk ook in financieel opzicht aan zijn zijde heeft. Afscheid Morgenmiddag van 4.15 tot 5.45 uur treedt nog één maal in de Burgerzaal van het Stadhuis ir. Ykema in het middelpunt van de belangstelling, om dan terug te vallen in de besloten heid van het gezin. Het is tijdens een receptie, die hem wordt aangeboden door het gemeentebestuur. Een energiek man neemt dan of- I ficieel afscheid van een bedrijf, dat Ir. Y. Ykema: problemen wor den niet opgelost met het uitspre ken van „neen". (Foto LD/HolvastI voor een groot verzorgingsgebied geldt als de energiebron, waaruit de gemeentelijke motorische krachten worden gevoed en waardoor ook het huiselijk leven zo veel aangenamer werd: elektriciteit en aardgas. Ir. Ykema, die ruim veertig jaar geleden mede de kraan tot deze bron wijd openzette, verdient daarvoor de dank van zeer velen. Aan zijn opvolgers de taak deze bron niet te doen opdrogen. S. PLATTEEL ADVERTENTIE Voor g juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Fred Hoogenboomeen Leid se student, die probeert om de Zweedse etnoloog Lars Persson naar Nederland te halen. Lars Persson heeft onlangs op de tele visie van zich doen spreken door te beweren, dat de moordpartijen °P de Indianen in Brazilië nog oltijd doorgaan. (Foto LD/Holvast) LEIDEN In navolging van Leeuwarden en andere Neder landse steden, gaan ook de Leidse scholieren protesteren tegen de systematische moord op de Indi anen in Brazilië. Er wordt mor gen op alle middelbare scholen in Leiden en in de mensa een stencil uitgereikt, waar in het kort bij zonderheden over deze verbijste rende massamoord worden gege ven. Bovendien zijn de twee ini tiatiefneemsters van deze actie, Laura Chorus en Barbara van Heemert, leerlingen van het Ste delijk Gymnasium, van plan om 1 volkende week donderdag 'n mee ting te houden in Den Burcht. Zij willen voor die gelegenheid Bram de Zwaan uitnodigen als spreker. Hij is net uit Latijns-Amerika teruggekeerd. De scholierenacties zijn ontstaan na een tv-uitzending, waarin de Zweedse etnoloog Lars Persson in een Brandpunt-programma onthulde, dat de wreedheden in Brazilië nog steeds doorgaan. Volgens hem heeft de Braziliaanse regering 11 vliegtui gen in Canada besteld, om die in te zetten tegen de Indianen. Lars Persson Een andere Leidenaar, de schei kunde student Fred Hoogenboom, doet verwoede pogingen deze Lars Persson naar Nederland te krijgen voor het houden van spreekbeurten. Ook hij is na zich gedocumen teerd te hebben —ontsteld over de massa-slachting onder de Braziliaan se indianen door lieden die zich meester willen maken van grote stukken (ertsrijke) grond. Geen mid- in noten - eiken en mahonie OUD HOLLANDS WINDSOR QUEEN ANNE CHIPENDALE EMPIRE BIEDEMAIER MEUBELTOONZALEN Oude Rijn 28 Leiden Telefoon 01710-23431 ALLEEN VOOR HET BETERE MEUBEL LEIDEN In een brief aan net Nederlands Zuivelbureau nebben burgemeester en wet houders gereageerd op de door dit bureau geuite kritiek m.b.t. het openingsprogramma voor de Groenoordhal. Deze kritiek richtte zich voornamelijk op de volgende punten bij de opening op 12 sep tember was de tentoonstelling niet gereed en kon de eerste groep huisvrouwen die een be zoek aan de stand van het Zui velbureau zouden brengen, niet worden ontvangen, omdat de elektriciteitsvoorziening pas een uur na de opening kon functio neren; de toegezegde plantenver- siering was niet aangebracht; het bloemschikfestival ging niet door; er heeft geen rondgang met genodigden plaatsgevonden na de officiële opening; O er was geen adekwate be waking aanwezig; hoewel de tentoonstelling zaterdag 13 september om 20.30 uur zou sluiten en de stands op maandag 15 september zouden worden afgebroken werd in de loop van zaterdag bekend ge maakt, dat de waarnemend di- ••ekteur geen verantwoording zou dragen voor standmateriaal dat na zaterdag 18.00 uur nog in de stand aanwezig zou zijn. De wnd. directeur was voorts niet bereikbaar voor degene die de verantwoordelijkheid droeg voor de stand van het Zuivelbureau. B. en W. reageren hierop als volgt: de stroomvoorziening was wel degelijk tijdig in orde maar op vrijdagochtend om 10 uur werd door het Zuivelbureau als nog een milkbar op het elektri citeitsnet aangesloten, waardoor kortsluiting ontstond. De instal lateurs. die onmiddellijk ter plaatse waren, slaagden erin de ze storing binnen een kwartier te verhelpen; van een definitieve af spraak over het"* aanbrengen van een plantenversiering is het college niets bekend. Tijdens de opbouw van de stands is hier over ook niet gerappelleerd door de standbouwers; het uitvallen van het bloemschikfestival was te wijten aan externe factoren met een persoonlijk karakter waarop B. en W. niet verder kunnen in gaan. Ter compensatie werd echter wel een modeshow geor ganiseerd. die veel publiek trok; Het zou niet doennlijk zijn ge weest om een kleine 400 genodig den tijdens de rondgang een weg te doen kiezen langs de zuiveltentoonstelling. Overigens hebben velen dat op eigen Ini tiatief wel gedaan; Inderdaad had er meer be wakingspersoneel aanwezig kun nen zijn. Juist echter om scha de te voorkomen is er op aange drongen de stands nog zaterdag af te breken. De wnd. directeur van de hal is tenslotte op 12 en 13 september constant in de hal aanwezig geweest. B. en W. besluiten de brief met de opmerking dat zij aller minst willen zeggen dat bij de organisatie van het openings programma geen fouten zijn ge maakt. Zij menen echter dat de ze fouten kleinere proporties hebben dan door 'het Zuivelbu reau wordt gesuggereerd. Zij trekken ten zeerste in twijfel de conclusie van het Zuivelbureau dat de deelnemers aan de tentoonstelling door hun deelname hun eigen reputatie zouden hebben geschaad. del wordt daarvoor geschuwd. De Braziliaanse regering maakte zelf vorig jaar de massa-moorden we reldkundig: een dorp was met dyna miet weggevaagd, overlevenden wer den door mitrailleurs neergemaaid, dorpen werden opzettelijk besmet met pokken. Fred Hoogenboom heeft thans tien man om zich heen verzameld, die wat willen gaan doen aan de Brazi liaanse situatie. Zij zullen zich met name gaan inzetten voor de vrijla ting van politieke gevangenen in Brazilië. Hiervoor worden nauwe contacten onderhouden met Amnesty International, een vanuit Londen opererende organisatie. Amnesty In ternational verzamelt namen en ge gevens van politieke gevangenen en geeft die door aan haar leden over de hele wereld, met het verzoek een stortvloed van brieven en kaarten te sturen naar de kopstukken die ver antwoordelijk zijn voor de gevangen- 1 nemingen. Van uit Leiden Vanuit Leiden zal de groep van Fred Hoogenboom vooral contacten proberen op te nemen met missiona rissen van wie ze weten dat ze on langs zijn teruggekeerd uit Brazilië (tips naar Rijnsburgerweg 37). De gegevens die Fred Hoogenboom op die manier uit Latijns-Amerika ver krijgt, wil hij weer doorspelen naar Amnesty International (postbus 5151, Scheveningen). Een delegatie van de Leidse scho lieren zal, samen met vertegenwoor digers van andere Nederlandse scho len, op 28 oktober handtekeningen lijsten aan Kamervoorzitter Van Thiel gaan overhandigen, om de aandacht van regering en parlement op de Braziliaanse situatie te vesti gen. LEIDEN/AMSTERDAM Op de RAI in Amsterdam is gister avond de vijftigduizendste bezoe ker van de ruimtevaarttentoon stelling Maanvaart '69" geregi streerd. Het was de achtjarige Alexan der Lagaay uit Leiden, die met zijn vader de tentoonstelling be- zocht Adjunct-directeur F. Pau- I len overhandigde hem een bouw- I doos van een Apollo-Saturnus- I raket. De expositie, die vorige week donderdag door de drie Ameri- kaanse maarivaarders werd ge- opend, duurt tot en met a.s. zon- I dag. ADVERTENTIE lSWASMIOOEl

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3