a bi/iel zwicht oor de Kamer JITSTEL VAN BTW TOT 1971 Moratorium-dag: miljoen betogers Sojoez geland ÜGroko MOORD IN JORDAAN f*TTê?H Gé Verhoog Prinsje weer iets vooruit j#r Cruijff uit nationale selectie ALLE DIEPVRIES GROENTEN VAN NOG GOEDKOPER NOBELPRIJS MEDICIJNEN woog en zonnig JAMIN GR0K0 SPINAZIE 600 gr. POLITIE VERDENKT UITBREKER SCHUTTE (Due/ ericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 No. 32918 IDSCH DAGBLAD tcteur:#E. A E van Dishoeck icteur: D»s. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 6705' Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2160. Voorlopig btio niet omhoog Onderzoek naar woningbouw Aandacht vooi loensen jongeren (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG (GPD) De regering is gezwicht voor de sterke Irang uit de Tweede Kamer om de verhoging van de btw e stellen. Premier De Jong heeft vanmiddag meegedeeld het kabinet heeft besloten de verhoging van de omzetbe- Dg te verschuiven van 1 juli 1970 tot 1 januari 1971, verhoging van de btw in 1971 zal groter moeten zijn, omdat s moet dienen om de structurele tekorten, die de afgelopen izijn ontstaan, te dekken. ister-piesident Dp Jong deelde string zal overigens pas met een t mee dat de dekking van de wetsontwerp komen als de p&rlemen- miljoen zal worden gezocht in j «aire behandeling van de nota is rerdere verschuiving van de te- van omzetbelasting op voor- DEN HAAG Volgens het artsen team dat de jongste zoon van Prin ses Beatrix en Prins Claus behan delt, heeft deze een goede nacht gehad. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde vanochtend mee dat de gezond» heidstoestand van het jongst# prinsje wederom is vooruitgegaan. De artsen constateerden reeds gis terochtend een lichte verbetering. Dinsdagmiddag zei minister-presi dent De Jong, die de geboorteaan gifte in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht had bijgewoond, dat er redenen waren voor bezorgdheid over de gezondheidstoestand van het jongste prinsje. voltooid en in overleg met de kamer ten definitieve vonn van bestuur tot stand is gekomen. De premier zei i dat de regering er niet op uit is de de bt w.-verhoging volgend I bestuursstructuur uniform en gede- Met name ook de vier rege- tailleerd te regelen. Tweede Kamer had zich verzet facties menen dat een derge TCrhogmg de loon- en prijsspi- estra in de hand zal werken. De Jong zei dat de rege- het onbevredigend vindt, dat er lar slechts een inkomensstijging ist is van 0.3 procent tengevol- ii de prysexplosie Hij verzeker- e kamer dat het kabinet alles oen om de prijzen het volgend beter in de hand te houden. Binister-president betwistte de itie dat de krachtsinspanning )t terrein van de woningbouw zijn afgenomen. Er worden 105.000 huizen gesubsidieerd, tering zal nagaan of het eco- :h mogelijk is het bouw- mma geleidelijk op te voeren 1.000 huizen per jaar Hy deel- lee dat zo nodig meer gesubsi- ie huizen zullen worden ge il als het programma van 0 huizen niet dreigt te worden jld. Daarover zal de regering 1 juli contact opnemen met de regering wil de werkende jon- tot 18 jaar d.m.v. een wette- regelme het recht geven op aan onderwijs en vorming 1 dag r-er week Hij wil lelijk komen tot invoering van irtiële onderwijsplicht. Het ligt bedoeling met de organisaties de werkende jeugd een confe- te beleggen mo inzicht in de Hingen van de jongeren te krij- ;ussen vindt, de regering het groot belang dat experimenten nieuwe vormen van onderwijs de werkende jeugd op gang minister-president zei dat de positief staat tegenover de- tring van het bestuur van liversiteiien. Dat betekent ech- niet dat. hij instemt met acties, bezetting van aula's en kanto- iie het groeiende overleg tussen lurder.s en bestuurden d oor krui- De heer De Jong vond dat nog lezien staat of de regering met nota Veringa de boot heeft ge- zoals de oppositie zegt. De re- De minister-president beloofde dat net parlement mag rekenen op een onen overleg. De regering zal geen nvsbruik maken van het feit dat er op dit ogenblik geen politiek alterna tief is. De kiesraad is om advies gevraagd over de voorstellen van de staats commissie Cals-Donner betreffende de verhouding regering-S tatengene- raal. Als dat advies is uitgebracht, zal overleg met de kamer volgen. Het advies om de kabinetsformateur rechtstreeks te kiezen, spreekt de re gering niet erg aan Een formateur, die zijn opdracht niet kan terug ge ven, staat'in een zwakke onderhan delingspositie. hetgeen de kabinets formatie alleen maar kan bemoei lijken. TOCKHOLM (AP» De Nobel- s 1969 voor fysiologie en medicy- is vandaag toegekend aan de in sland geboren Max Delbrueck, de Technische Hogeschool van tomië. Alfred D. Hershey van het WASHINGTON (GPD, AFP, Reuter, AP) Naar schattin? een miljoen Amerikanen hebben gisteren deelgenomen aan hon derden anti-oorlogsmanifestaties. Er waren marsen, openluchtbijeenkomsten, discussies aan onder wijsinstellingen. bijeenkomsten in kerken, zitbetogingen, voorlezingen van namen van gesneuvelden en klokgelui. De grootste menigten verzamelden zich in de grote steden: 100.000 in Boston en in Chicago, 20 a 30.000 personen bij het Sylvan-theater in Washinton, waar later 50.000 per sonen aan een fakkeloptocht deelna men. 20.000 in het Bryantpark in New York, 15.000 in Philadelphia. 10.000 in Minneapolis, 15.000 in Cam bridge. Massachusetts. Ook in klei nere plaatsen kwamen duizenden bijeen op deze „Moratorium-dag". Ook de tegenstanders van het „moratorium" kwamen voor hun 'mening uit door de vlag in top uit te steken en overdag met vol licht te rijden In New York hingen de vlag gen halfstok op last van de liberale Republikeinse burgemeester Lindsay maar in Albany, de hoofdstad van de staat New York. had gouverneur Nelson Rockefeller opdracht gegeven otgie Instituut in Washington ende vlaggen in top te hijsen. Een der- Mor E. Luria van het Technolo- lb Instituut van Massachusetts. drie Amerikanen is de prijs toe flid wegens hun ontdekkingen op gebied van de genetische Ftruc- en vermenigvuldiging van vi- i Bilt venvacht van heden- tot lenavond: droog, zonnig en vrij weer, maar in de nacht en och- Plaatselijk mist. Zwakke tot ma- wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 12.30 uur) °P: 7.08 uur: onder: 17.42 uur. op: 14.47 uur: onder 21.33 uur. ter te Katwijk te 6.47 en T laagwater te 2.33 en 14.55 •«fflmer bestaat uit 28 pagina's gelyk conflict deed zich voor in At lanta de hoofdstad van Georgia waar burgemeester Allen de vlaggen halfstok deed hangen aan het ge meentehuis, terwijl enkele straten verder de vlag hoog in de mast hing, boven het Capitool-gebouw waar gouverneur Maddox de scepter zwaait. Op enkele onbeduidende incidenten na verliepen de demonstraties orde lijk en in overeenstemming met de plaatselijke verordeningen. Dit werd d' or de organisatoren als een belang rijk punt gezien, daar critici hen er van hadden beschuldigd onlusten te willen veroorzaken. Een grote bijeenkomst vond plaats in Boston, waar honderdduizen- zend personen bijeenkwamen om te luisteren naar senator McGo- vern, die o.m. zei, dat „Moratorium dag" niet de val van de president beoogt, zoals sommigen beweerden, maar dat men de last van de schou ders van het Amerikaanse volk wil nemen. In de Senaat zei Mansfield, dat de aanhangers van de regerings- politiek „een moratorium van de kritiek" wensen. „Het is tijd duide lijk te maken, dat dit volk werkelijk verenigd is: verenigd achter de pre sident niet om de oorlog te verlen gen, maar om de oorlog zonder uit stel te beëindigen. Wat de inciden ten betreft: voor het Witte Huis in Washington, dat door de poltie in dubbele rijen was afgeschermd, ont stond op zeker ogenblik een vecht partij toen een aantal jonge negers trachtte tot de terreinen van presi dent Nixons ambtswoning door te dringen. De bewakingspolitie ving hen op en arresteerde drie betogers. Hierdoor ontstond een handgemeen dat spoedig onder controle werd ge bracht toen enige tientallen agen ten in uniform een kordon vormden voor de poort, waardoor de betogers waren binnengedrongen. Opmerkelijk was, dat Morato rium-day" ir. hoofdzaak leefde in het noorden en aan de kust. Slechts wei nig negers namen aan de betogingen deel In het zuiden was van demon straties weinig te merken. President Nixon bracht de dag door met beraadslagingen over La tijns-Amerika en dineerde 's avonds met zijn gehuwde dochter Julie en haar echtgenoot. David Eisenhower Senator Muskie, de verslagen kandi daat voor het Democratische vice- presidentschap, gaf veler mening weer, toen hij in Maine verklaarde: „Het is jammer, dat president Nixon deze gelegenheid niet heeft aange grepen om het land dichter bij el kaar te brengen" Nixon had slechts het gebaar behoeven te maken van het ontvangen van een delegatie van de demonstranten om aan te duiden, dat hij zich bewust is van wat er on der het volk leeft en dat hij ook af wijkende mennigen respecteert, al dus Muskie Niettemin verwachten anderen, dat de president het tempo van de terugtrekking der troepen uit Vietnam za! verhogen en opdracht zal geven steeds meer Amerikanen uit de gevechtszones over te brengen naar linies achter de fronten. Overzicht van de betoging in Boston tegen de oorlog in Viet nam, gisteren op .fltoratorium- dag". Het was opmerkelijk, dat senator Edward Kennedy, wiens kiesplaats Boston is, niet op deze bijeenkomst aanwezig was. Later op de dag gaf hij aan een diner een uiteenzetting van zijn visie: een vast schema om de Ameri kaanse troepen binnen een half jaar uit Vietnam terug te trek ken. ADVERTENTIE morgen kokosmacaroontjes 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijs! ADVERTENTIE UW SLAGER voor winterkost. Rolpens - Limburgse Hisp - Duits Eis- bein. UW POELIER voor wilde eend - wilde konijn, verse braadstukken. DOEZASTR. 39-41. TEL. 21415 ADVERTENTIE LEIDEN Het Russische ruim tevaartuig Sojoez VI met de kosmo nauten Sjonin en Koebasow is van daag om 10.52 uur Nederlandse tijd geland in de Sovjet Unie op 180 km ten noordwesten van Karanganda, 550 km van de lanceerbasis Baiko- noer. De twee bemanningsleden zijn volgens Tass, dat de landing pas om streeks het middaguur bekend maak te in goede gezondheid. Door deze.late berichtgeving blijkt thans onjuist te zijn, dat vanochtend om 11.16 uur het Russische duurre- cord voor bemande vluchten verbe terd zou zijn, zoals wij in onze be schouwing op pag. 13 vermelden. De algemene conclusie van die beschou wing. dat de Sojoez-vluchten niet vol gens plan verlopen zijn. wordt daar door echter niet aangetast. De Sojoez-VI is in totaal 118 uur en 42 minuten in de ruimte geweest. Kort voor de landing werd iin dit ruimteschip onder omstandigheden von gewichtsloosheid en volledig vacuum een serie lasexperimenten uitgevoerd. Het lijkt onwaarschijnlijk dat deze belangrijkste proeven in de ze Sojoez pas op de valreep van de vlucht geprojecteerd waren. De mo gelijkheid moet tins niet worden uit gesloten, dat er ook thans iets mis gf gaan is. bv. het weer op druk bren gen van de capsule. Na alle andere bemande vluchten werd een behouden landing veel sneller bekend gemaakt (Van onze correspondent). AMSTERDAM (GPD) De groep ernstige delicten" van de Amster damse recherche houdt rekening met de mogelijkheid dat de gisteravond aangehouden ontsnapte misdadiger Gerrit Schutte de moord op de 74- jirige vroegere poppenmaker en be ruchte brandkastkraker C. W. Ro- sielle heeft gepleegd. Het stoffelijk overschot van de bejaarde is gister avond gevonden in zijn woning in de 4njelierstraat in de Jordaan. De man lag gekleed op een bed in de éénkamer-woning die hij alleen bewoonde. Hij had een wond aan zijn linkerslaap Óok op zijn rug zijn ver wondingen gevonden. De moord werd gisteravond om streeks half tier. ontdekt. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd Gerrit hutte elders in de stad aange houden. Buren die de man de ge hele dag gemis; hadden en een her dershond die tijdelijk bij de man in huis was, voortdurend hadden horen blaffen waarschuwden de politie, rioor een gedeeltelijk geopend gordijn was te zien dat de man op bed lag GERRIT SCHUTTE daarbij is de vraag of Schutte in de buurt is gezien. Volgens commissaris Sanders wysfc Hl niets in de woning van net slacht- Volgens buurtbewoners is in de offer er op. dat roof het motief van omgeving van de woning een auto de moord is geweest. Ook zyn «r (Chrysler) gezien waarvan het sig- I geen sporen gevonden die er op wy- nalement overeenkomt met de auto waarin Gerrit Schutte werd aange houden. Commissaris T. Sanders, chef van de groep ernstige delicten van de Amsterdamse recherche, zei van nacht dat een relatie tussen het slachtoffer en Schutte niet aantoon baar. maar ook riet uitgesloten is. Hij zei verder dat een kans aanwe zig is dat Schutte de dader van de moord is. Er zouden aanwijzingen in deze richting zyn. Waarin deze aanwijzingen bestaan kon commissaris Sanders niet mee delen Rechercheurs van de „groep ernstige delicten" zijn direct een uit gebreid buurtonderzoek begonnen. Eén van de belangrijkste punten HOLTEN <ANP) Het voorlopig Nederlands elftal, dat vrijdagavond in het Dieckmanstadion in Enschede een oefenwedstryd speelt tegen de Westduitse Bundesligaclub Borussia Dortmund, is als volgt samengesteld: I Doel: Treytel «Feyenoord»; achter:! Suurbier «Ajax». Israel Feyenoord Eijkenbroek Sparta en Strik (PSV>: midden: Rynders (Ajax) en Veenstra «PSV>; voor: Wery 'Feyenoord». Van Dijk (Ajax», Van Hanegem (Feyen- oord» en Moulijn «Feyenoord). Wis selspelers: Romijn (Feijenoord), Drost 'FC TwenteI. Jansen (Feyen oord), v. d. Kuylen (PSV) en Van Beveren Sparta). Over de blessure van Van Beveren zei Kessler: „Ik heb nog geen advies van medische zijde over de aard van zijn verwonding ontvangen. Als hy echter niet in staat blykt te zyn vry- dag en woensdag te spelen, zal ik Schrijvers aan de groep toevoegen. De naam van deze doelman heb ik ook aan de UEFA opgegeven". Johan Cruijff is uit de nationale selectie gezet. Hij was gistermiddag om 12 uur niet in Holten aanwezig. Over deze nieuwe rel rond Johan, die nu ook Ajax-voorzitter Van Praag stevig op de tenen is gaan staan, méér op de sportpagina. zen dat er een tweede persoon kor tere of langere tijd in het huis van de man heeft verbleven. De herders- h >nd. die waarschynlijk getuige van de moord is geweest, is by de komst van de politie weggeglipt en spoor loos verdwenen. De eigenaar van het dier was vannacht nog niet bekend. Buren konden wel vertellen dat de hond tydelijk by de bejaarde pop penmaker in huis was. In de ,/oning is geen wapen ge vonden. Het slachtoffer is dinsdag avond rond zes uur voor het laatst przien. De politie leidt hieruit af cat de moord in de nacht van dins dag op woensdag gepleegd is. Secti# moet het tydstip duidelyker omtij- nen. Zie ook pagina 23 over de ar restatie van de ontvluchte Schutte. ADVERTENTIE Foam de Lu xe gezond, verkwikkend slapen Uit het Leidsch Dagblad van }f| 14 October 1869: Wij verheugen ons, dat op onze gemeente-begroting voor 1870 een post is uitge trokken voor de oprichting van nen muziekkorps bij de schutterij. Door de H. H. Dros en Gebrs. Tieleman alhier, T. P Veruly en Co te Gouda, en Schuurman en Co te Utrecht is :en adres aan dc Tweede I Kamer der Staten-Generaa ingediend, met het verzoek om den accijns op de zeep af te schaffen. Naar men verneemt zijti dor de politie aangehouden 4 jongens wegens diefstal Zij zijn heden naar 's Gra- venstein overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1