'AUS HEEFT DE HOOGSTE i-n— VERANTWOORDELIJKHEID foesak: partij een abattoir Cairo toch niet bereid tot Rhodos-overleg Drie doden bij zware gevechten in Belfast Waarschuwing Duitse Weinig hoop voor de verontruste priesters erkenning van DDR demonstraties op het Sint Pietersplein ÏZJNEW OPENDE HEM OGEN Kernpunt VECHTPARTIJ IN CHICAGO Weinig hoop Oproep INDAG 13 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 VATICAANSTAD (GPD/AP) Op het Sint Pietersplein is het gisteren bijna tot een handgemeen gekomen tussen pro gressieve en conservatieve rooms-katholieke leken. C (AF) In zUn slotrede inkomst van het centrale Tan de Tsjechoslowaakse ische partü, nu veertien eden, heeft partijleider de ultraconservatieven er- irschuwd dat de Tsjecho- partij „geen abattoir is ongenade gevallen liberalen van Hoesak is zaterdag "3 afgedrukt in het partijblad Jpravo". ■k hield een krachtig pleidooi eerlijke behandeling van de ingsgezinden en veroordeel- eventuele gebruik van ter- thoden. Maar hij kantte zich kracht tegen de voormali- (leiding onder Doebtsek. Hij deze partijleiders kleinbur- tn mensen z»:>nder echte sche opvattingen, gaf toe dat ook hy eon van Doebtsek was ge- maar dat zyn ogen geopend a door de Russische partij-se- Brezjnew. Hü verklaarde, ook nog in de week na de invasie nog volledig achter itond, omdat hy er als vi- uer van uitging dat de poli- de party eerlijk was. Pas Jundan na de invasie werden |tn voor het eerst een beetje toen lk in Rusland aan- -[ Rs bij een onderhoud tussen en Doebtsek. Brezjnew tp in op de voorgeschiedenis invasie en legde Doebtsek de '*j ngen voor die beide partijen j,, ünllende gelegenheden had- Het duurde uren en kt Doebtsek kon er geen jj <en inbrengen. sloeg op het feit dat Smrkowski de periode onder de stalinist Nowotni is doorgekomen toen Hoesak in de gevangenis zat. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben ook aangekondigd dat een begin zal worden gemaakt met de inbeslagname van woningen en be zittingen van de ruim 28.000 Tsjecho- slowaken die sedert de militaire in vasie van 2! augustus vorig jaar „il legaal" in het buitenland verbiyven. Twee Europese kardinalen in Vaticaan-Stad: kardinaal Danié- lou uit Frankrijk (links), die voorstander is van de traditionele opvattingen inzake de pauselijke macht, in gesprek met de Belgi sche kardinaal Sueiiens. die voor stander is van gedecentraliseerde kerkmacht. Hun uiteenlopende opvattingen verhinderden niet, dat zij een prettig gesprek had den. Het incident ontstond tydens een „bidstonde" van r-katholieke leken uit Italië. Frankrijk. Spanje en West-Dultsland, die met hun actie de zaterdag begonnen bisschoppen synode wilde bewegen tot bespre king van „relevante" vraagstukken, zoals zorg voor de armen. Krachtens de agenda zullen de bisschoppen uit de hele wereld zich alleen bezig hou den met vraagstukken betreffende de collegialiteit en hun samenwerking met de Paus. Het geduw en het geschreeuw in vele talen was nog nooit eerder ver toond op het Sint Pietersplein, dat als het geografisch centrum van het r.-katholicisme wordt beschouwd. Het was tekenend voor de diepe ver deeldheid die op het ogenblik in de kerk heerst. De Vaticaanse autoriteiten grepen niet in. hoewel in de straten by het plein enige vrachtauto's vol politie agenten achter de hand werden ge- houden. Taxi als kerstgeschenk De Ame rikaanse miljonair Franklyn L. Blo wer geeft ieder van zyn vrienden voor kerstmis een echte Londense taxi. Daartoe heeft hy 32 stuks aan geschaft. En een speciale vriend krygt een Londense brandspuit van 1932. Dat ding wordt compleet met bellen en ladders geleverd Het gehele geschenk kost Blowers, een glasimporteur uit Jacksonville in Florida, bijna twee ton De gehele zending wordt op 3 november per schip in Port Everglades (Florida) verwacht. Nooit tijden geweest waarin kri- wn man betekende dat er It deur twee mannen wacht- ntm zouden wegsleuren. Wij .U Wit naar die tyden terugke nt meer en niemand hoeft og voor te zyn", aldus de wraakse partyleider. die Me deel van de vyftiger ten Stalinistische cel heeft J W duidelijk dat men Iemand beoordelen naar zyn gedrag uftie dagen of weken of hoe Pote hysterie (van na de invasie» heeft geduurd, wd toen een onjuiste hou wt aangenomen, moeten wij w hoe hy er mee in het rei- tomen". had ook kritiek op *J' net a's Doebtsek uit iU bale comité is gezuiverd, 'traad Smrkowski, die zich yan Nowotni had logemaakt "weinig naar Marx en Le- zijn teruggekeerd begin hy niet op een dwaalspoor !"»cht". Een opmerking die CAIRO (AP. Reuter) Hoofdre dacteur Heikal van het semi-officiële Egyptische dagblad AI Achram. een persoonlijk vriend van president Nas ser. beeft in een hoofdartikel de hoop op mogelijke onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen de bodem ingeslagen. Woensdag ver klaarde de Egyptische regerings woordvoerder Megoeid dat Egypte geen bezwaar heeft tegen besprekin gen op het Griekse eiland Rhodos, zoals dat in 1949 is gebeurd. Deze be sprekingen /.ouden een tussenvorm kennen zyn tussen directe en Indi recte onderhandelingen, met een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties als tussenpersoon. Volgens net hoofdartikel in Al Achram is Egypte niet bereid de „Rhodos-formule" te aanvaarden en evenmin directe of indirecte onder handelingen met Israël. De enige mogelijkheid die Heikal ziet om het piobleem op te lossen is het uitwer ken van een tijdschema door de VN- onderhandelaar Gunnar Jarring, om de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 uit te voeren, al dus Heikal De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban, heeft in 1968 en 1969 tot drie maal toe ge probeerd de ministers van Buiten landse Zaken van Egypte en Jorda nië te ontmoeten voor besprekingen die waren gearrangeerd door de ver tegenwoordiger van de Verenigde Naties, dr. Gunnar Jarring. Dit is gisteren meegedeeld door l een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken j Iedere keer hadden de Arabische mi- I nisters geweigerd aan de conferentie- i tafel te gaan zitten. De besprekingen zouden worden gehouden in Nicosia «Cyprus». Genève en New York. Israëlische straalvliegtuigen heb ben gisteren en vandaag Arabische militaire doelen aangevallen. Dit heeft een Israëlische militaire woord voerder bekend gemaakt. Alle toestel len waren oehouden teruggekeerd. Een Egyptische woordvoerder heeft meegedeeld dat de Israëlische aan val van gisteren door toedoen van Egyptisch lucntdoelgeschut was mis lukt. Aan de luchtactie waren schiet partijen over het Suezkanaal vooraf gegaan. Een aanval vanochtend uitgevoerd op een Arabische guerrillabasis in Jordanië, enkele kilometers ten noor den van El Salt, heeft slechts enkele minuten geduurd. CHICAGO (AP. Reuter) Een ambtenaar van de gemeente Chica go is met een gebroken nek en to taal verlamd in een ziekenhuis opge nomen na een grote vechtpartij tus sen de politie van Chicago en 200 le den van de studentenbeweging SDS (Students for a democratic society). De ambtenaar, Richard Eirod. werd aangevallen door de 23-jarige Brian Flannagan. die is gearres teerd en beschuldigd van poging tot doodslag en zware mishandeling. Het is niet zeker of Elrods verlamming blyvend zal ziin. Eenheden van de nationale garde van de staat Illinois rukten zaterdag het centrum van Chicago binnen, toen de betogers tegen de oorlog in Vietnam de stryd met de politie van de stad hadden aangebonden Met knotsen, stenen, kettingen en fakkels gewapende militante leden van de SDS. die zouden deelnemen aan een protestmars, waren door het politie- kordon heengebroken en trokken schreeuwend door het centrum. Na dat zy winkelruiten hadden ingesla- I gen, kwam het tot felle gevechten met de politie Circa 80 betogers zyn gearresteerd. Vyftien politie mannen hebben verwondingen opge lopen. Militaire politie heeft zondag met I traangas een menigte van ongeveer i 5.000 anti-oorlogsdemonstranten ver spreid die op weg waren naar de mi litaire basis Fort Dix. Ongeveer achthonderd man van de militaire politie met gasmaskers en bajonet op het geweer wisten te voorkomen dat de demonstranten de basis binnen- 1 drongen. In de toespraak, die de Paus zater dag hield by de opening van de bis schoppensynode. is hy meteen inge gaan op het onderwerp dat het kern punt van de discussies in de volgende dagen zal zijn: de collegialiteit van Paus en bisschoppen. Hy herhaalde, dat hy deze collegialiteit reeds daad werkelijk tot ontwikkeling heeft ge bracht door de instelling van de bis schoppensynode en de erkenning van de bisschoppenconferenties en door het opnemen van enige bisschoppen in de Romeinse curie. Pluriformiteit, aldus de Paus, mag nooit de eenheid van het geloof of de kerkelyke discipline aantasten. Dat zou willekeur of verwarring brengen, tot schade van de grond wettige eenstemmigheid in denken en handelen in de collegialiteit Vorm en norm van het wereldlyk bestuur achtte de Paus niet copieer- baar. Deze vormen worden soms door een democratische instelling geleid, die de juiste maat overschrydt. Of berusten op een autoritair systeem, dat in tegenspraak is met de men selijke waardigheid. Het bestuur van de kerk zal zyn eigen wetmatigheid moeten hebben. Hy herinnerde daarby meteen aan zyn eigen hoogste verantwoordeiyk- heid, die „zelfs niet van de zeer hoge autoriteit van het bisschoppencollege afhankelijk kan zyn". De pauselijke woorden laten wei nig hoop voor hen. die van deze sy node nog iets verwachten in verband met grotere autonomie der plaatse lijke kerken, inzake celibaatsver plichting of beperking van de pau selijke autoriteit, die steeds gedekt zou moeten zijn door het bisschop pencollege. Als de protesterende priesters van de Waldenzer-faculteit tot de Paus toegelaten worden, zullen zy over deze punten zeker spreken, zy heb ben zich zaterdag met een brief tot de Paus gewend, zy hebben de ze kerheid zeggen zy „dat een gesprek tussen hem die ons geloof sterkt en ons die de hoop en vertwy- feling van de mensen kennen zeer belangryk zou zyn". Zy hebben de vaste hoop. zeggen zy verder, dat zy ontvangen zullen worden vóór de zeventiende oktober. in de zin.* Zy hebben zich ertoe bepaald alle bisschoppen van de sy node persoonlyk hun „rode boekje" toe te zenden. De Nederlandse prie sters stellen verder voor de bisschop pen schriftelyk een aantal vra gen te stellen By voorbeeld: waarom bevrydt u de kerk niet van de ma nipulaties van de Romeinse curie? Zij vragen de synode tenslotte al le actuele zaken op de agenda te willen zetten, die de wereld benau wen: de financiële macht in de kerk. het recht van de plaatselijke kerken de geboorteregeling, de mogelijkheid een nieuw huwelijk aan te gaan na scheiding en het verplichte celibaat van de priesters. Van onze correspondenti de staat ten aanzien van de erken- BONN «GPD» Een groep nende staat buitenland wordt", aldus staatsrechtgeleerden uit verschillen- het memorandum Het gaat uit van de delen van West-Duitsland zal de ze week de regering in Bonn een memoradum zenden, waarin wordt gewaarschuwd voor erkenning van de DDR en van de Oder-Neisse- grens met Polen. Bonn kan de DDR niet erkennen, zo betogen de hoogle raren. omdat Duitsland als één ge heel daardoor rechtmatig zal ophou den te bestaan. „De erkenning van een autoritair georganiseerd iets als staat, dóór de staat op wiens gebied het is ont staan. voltooit de afscheiding en heeft tot gevolg dat de nieuw erken- Vrijgelaten Na twintig maanden gevangenschap is zaterdag een Britse journalist. Norman Barrymaine. door de Chinezen vrygelaten. Barrymaine. die 69 jaar is. werd destyds aan boord van een Póols schip gevangen geno men. By zyn terugkeer hy vertoeft thans voor herstel in een ziekenhuis in Hongkong ontkende hy nadruk- kelyk gespioneerd te hebben zoals de Chinezen hadden beweerd. ..Maar in Rood-China heeft iedere journalist de kans voor een spion te worden aangezien", aldus Barrymaine. de officieel door Bonn nog altyd ge handhaafde aanspraak op het be stuur over het gehele voormalige ryksgebied. Het memorandum levert een by- drage aan een discussie die begon toen vorige week donderdag mOost- Borlyn officieus werd verklaard dat de DDR en de Bondsrepubliek in verhouding tot elkaar natuurlijk geen buitenland kunnen zyn. Het uitwisselen van ambassadeurs zou grotesk zyn. Deze Oostduitse uitla tingen waren vrydag voor de West- duitse staatssecretaris Wetzel aan leiding om te verklaren dat beide de len van het vroegere ryk elkaar in derdaad niet als buitenland kunnen beschouwen en behandelen. Ontsnapt De 35-Jarige ryke grondbezitter Dean Petersen, die vo rige week door twee gewapende man nen werd ontvoerd, is vrydagavond ontsnapt uit de kleine caravan, waar in hy zat opgesloten. Hij zag er by zyn terugkomst beroerd uit. maar had geen lichamelyk letsel. Twee mannen zyn gearresteerd en naar een derde zoekt de politie nog. In Rome circuleert een vlug schriftje. dat mede namens het Ne derlandse mlchael-legioen is onder tekend. waarin opgeroepen wordt de demonstratie van de pseudo-priesters uit de protestantse Waldenzer-facul teit tegen de Paus en ter intimida tie van de synode onmogelyk te ma ken. „Romeinen, duldt het optre den van deze schlsmatieken niet in dit centrum der christenheid, dat ge heiligd is door het bloed der mar telaren" Zo bestrydt men elkaar vandaag in Rome. De priesters hebben ook een open brief gericht aan de hoofdredacteur van het weekblad Osservatore Romano, de heer Alessandrini die de priesters verweet dat velen van hen de kerk al verlaten hebben. Zy vragen hem welke gronden hy heeft om dat te beweren en op welke bls- schoppelyke uitspraken hy steunt. Naar het zeggen van de priesters hebben zy geen enkele demonstratie BELFAST (Reuter. AFP) Bij hevige onlusten in de Noordierse hoofdstad Belfast zijn zaterdagavond en -nacht drie doden gevallen: een politieagent en twee burgers. Voor het eerst sinds hun komst naar Ul ster openden Britse troepen bet vuur op demonstranten, nadat vanuit een «voedende menigte protestanten scho ten waren gelost. In een urenlang vuurgevecht liepen voorts 21 Britse militairen, vier politiemannen en ten minste 22 burger kogelwonden op. Bijna honderd betogers zyn gearres teerd. De onlusten waren uitgebroken toen circa tweeduizend protestanten, woedend over het besluit van de re gering tot ontwapening van de poli tie en ontbinding van de by de r ka tholieken gehate hulppolitie, in het district Shankill Road op wilden trek ken naar een r k. buurt. Ze stuitten Verdachten worden i7i Bel fast per vrachtauto van het leger weggevoerd voor een verhoor. op enkele honderden politiemannen en Britse militairen, waarna ze bar ricaden opwierpen Toen de orde troepen de protestanten wilden ver spreiden, werden ze beschoten. Aan- vankeiyk werd gereageerd met traan gas en charges met de wapenstok, maar toen een regen van benzine bommen. fl essen en straatstenen op hen neerdaalde, en bovendien sluip schutters vanaf de daken begonnen te schieten, schoten de Britse mili tairen terug De menigte was inmid dels aangegroeid tot circa driedui zend en de gewelddaden breidden zich uit naar andere delen van de stad, waarby autobussen en personen wagens werden omgegooid en op ve le plaatsen brand werd gesticht. Een protestantse geestelyke zei dat de be togers in volslagen razerny verkeer den. „We staan machteloos", waren zyn woorden. De ordetroepen voer den pantserwagens aan om de nieu we barricaden te doorbreken, en leg den prikkeldraadversperringen rond woonblokken van r katholieken. Am bulances reden af en aan. Zondagochtend 3 uur in de ochtend op de Shankill Road in Belfast: Britse soldaten zoeken dekking tegen de rondvliegende kogels van sluipschutters. Het waren de zwaarste onlusten sinds die van augustus, die tot de I komst van meer dan zesduizend man Britse troepen leidden „Ik weet na- mens iedere fatsoeniyke burger te spreken als ik deze brute moord ver oordeel". zei premier Chichester-Clark over de dood van de politieman. De politie heeft geen vuurwapens ge- bruikt. Ook zondagavond hebben zich ln Belfast weer ongeregeldheden voor gedaan. Terwyl zwaar bewapende Britse militairen door de straten pa- trouilleerden verzamelden militante I protestanten zich achter opgerichte 1 barricaden, vanwaar nu en dan scho ten uit vuurwapens klonken Er vie len echter geen slachtoffers. De Brit se militairen in Noord-Ierland kry- gen versterking van drie compagnie- en parachutisten, in totaal ongeveer 360 man. Spaans parlementslid neemt ont slag. Voor liet eerst heeft een lid van de Spaanse Cortès «het par lement) onder het bewind van Fran- co zyn ontslag aangeboden. Dat ge- beurde vrydag door Eduardo Tarra gona, destyds in Barcelona met i meer dan 400.000 stemmen tot af gevaardigde gekozen. Tarragona heeft in het parlement steeds plichtsgetrouw alle belangryke pro blemen aan de orde gesteld, die zyn kiezers hem voorlegden. Meermalen beklaagde hy zich over de tegenwer- 1 king die hy in de Cortès ondervond.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19