ood-China en Sowjet-Unie aan praten over grenzen De Aga gaat trouwen Gibraltars wilde apen nog altijd springlevend Britse rots in Spaanse branding (slot) Geen geweld WASHINGTON ZAL SAIGON NIET IN DE STEEK LATEN PLAN-BOERMA MELK OVERSCHOT NAAR LANDEN MET TEKORTEN In Zwitserland weer geval van spionage NPD-congres in Berlijn verboden ^JfcoBNSDAG 8 OKTOBER 1969 LETO8CB DAGBLAD PAGINA 9 PEKING/MOSKOU (Reuter. AFP) China en de Sowjet- Unie hebben besloten besprekingen te gaan voeren ter oplos sing van hun grensconflicten. Deze besprekingen zullen op een nog overeen te komen tijdstip in Peking beginnen op het ni veau van vice-ministers van Buitenlandse Zaken. Dit heeft de Chinese regering gistermiddag bekendgemaakt. De grensconflicten moeten, naar Peking verklaarde, op vreedza me wijze worden opgelost. Toegege ven werd, dat er tussen de twee lan den „onverzoenlijke principiële ver schillen" bestaan, die ook nog lang zullen blijven. Maar dat mag nor male betrekkingen, op basis van vreedzaam samenleven niet verhin deren. Kan de grenskwestie thans niet geregeld worden, dan moet in elk geval de bestaande toestand be waard worden en „beslist geen toe vlucht tot geweld worden genomen". „Ohiraa en de Sowjet-Unie hebben totaal geen reden een oorlog over de grenskwestie te gaan voeren", aldus Peking. In Moskou onthielden Russische functionarissen zich van commen taar op de Chinese verklaring. Deze werd echter gezien als een beves tiging van berichten van vorige week uit onofficiële Russische bron, vol gens welke binnen 2 maanden in de Chinese hoofdstad besprekingen zul len beginnen. De eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken. Koeznet- sow, zal volgens deze berichten de Russische delegatie leiden. Koeznet- sow staat bekend als de man „voor moeilijke zaken" van het Kremlin. Hy vertoefde vorig jaar, na de inva sie der Warschaupact-strijdkrachten in Tsjecho-Slowakije, enkele weken in Praag. Twee nota's tember in Peking van gedachten wisselden over de grensconflicten, de handel en andere kwesties van we derzijds belang. De Chinese rege ringsleider had met het oog op de gewapende botsingen aan de grens en in het belang van een strikte handhaving van de status quo voor gesteld, „dat de strijdkrachten van de twee landen het contact zouden verbreken door zich terug te trek ken uit of zich te onthouden van ht binnentrekken van alle omstreden gebieden", aldus de verklaring. De Chinese regering had vervolgens op 18 september en 6 oktober de Sow jet-Unie ln nota's voorstellen ge daan inzake voorlopige maatrege len aan de grens teneinde een ge schikt klimaat te scheppen over de besprekingen. China had. aldus de verklaring, op 24 mei j.l. al laten weten, dat het be reid is de bestaande verdragen met de Sowjet-Unie, daterend uit de tsa ristische tijd en door de Chinezen als „ongelijke verdragen" beschouwd als basis voor een totale regeling van de grenskwestie te aanvaarden Ttaen al had het voorgesteld in afwachting van zo'n regeling de status quo te bewaren en gewapende conflicten te vermijden. „Het is Jammer dat dit voorstel van de Russische regering niet het antwoord kreeg dat het ver diende", aldus Peking, dat de Sow jet-Unie verantwoordelijk stelt voor de gespannen situatie. vallen. Zou een handvol oorlogsma- i niakken het wagen Chinas strate- gische bases aan te vallen, dan zou den de 700 miljoen Chinezen zich 1 verheffen om verzet te bieden en de j agressieoorlog te beantwoorden met de revolutionaire oorlog", aldus de Chinese regeringsverklaring, die over het algemeen zeer mild van toon is. „Geldig I .Absurd" Mevrouw Lovell, echtgenote jan de Amerikaanse ruimtevaarr- >,r James Lovell. arriveerde gis- eren in Rotterdam aan boord it* ih de Atlantic Astronaut"het j0, ieuwste schip van de United >rd tates Li les. dat vandaag voor de zrste maal van een geregelde eni lenst de Maastad binnenliep. en w Onrust in Las Vegas In Las Ve is in de Amerikaanse staat Neva- is vannacht een 50-jarige blanke wdgeschoten toen daar in de ne- fcrwijk voor de derde achtereenvol- ènde nacht rellen waren. Volgens n ooggetuige werd de blanke van hteren aangevallen door een jonge j ger. Elders in de stad werden scho- n gehoord. Een negerrechter kreeg I n klap op het hoofd met een fles en hy een groep negers tot kalmte achtte te brengen. De autoriteiten indigden eerder de noodtoestand af Ffp stelden een avondklok in. iai 10 Nieuwe president Brazilië Gene- oj al Emilio Garrastazu Medici, een h -jarige generaal, is door de militai- 'ui junta tot opvolger van de zieke ss raziliaan.se president Arthur da Silva gekozen. ze In de Voorstad Midwest van Oklahoma City, V.S.. is een vlieg- uig van het type F-100 op een huizen neergekomen, toen de \iloot er niet in slaagde een lan- "<ig op de nabijgelegen lucht- achtbasis te maken. De tweede ot werd bij het ongeluk ge- maar wonder boven ivon- deden er zich verder geen ynlijke ongelukken voor. De oto geeft een beeld van de ver woesting. ATLANTIC CITY (Reuter) Vol gens de Amrikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, zal de rege- ring-Nixon Zuid-Vietnam niet in de steek laten en zal niet capituleren op de voorwaarden van Hanoi. De Ame rikaanse regering gelooft, dat de tweeledige aanpak van „Vietnamise- ring" en „onderhandelen" de beste weg is die zfj kan volgen. Minister Laird zei dit op de conventie van de Amerikaanse vakbeweging (AFL- CIO) en op het moment, dat Ameri kaanse studenten bezig zijn met de voorbereidingen van anti-Vietnam- demonstraties op 15 oktober. De door Laird genoemde Vietnami- sering betekent voor Zuid-Vietnam het opbouw-en van een gezondere eco nomie, sterkere binnenlandse veilig heidstroepen, een sterkere regering en sterkere strijdkrachten. Aan het slot van zijn toespraak zei minister Laird: „Ik kan niet een wonderbaarlijk ein de van de oorlog beloven. Ik kan niet beloven dat onze verliezen zo laag I zullen blijven als de vorige week. toen I zij lager waren dan in bijna drie jaar. Maar ik kan u wel zeggen dat wij op de weg zijn die de beste kansen in houdt, dat de Amerikaanse verliezen zo klein mogelijk zullen blijven en dat de oorlog in de kortst mogelijke tyd zal worden beëindigd zonder dat wij onze voornaamste doelstelling zul len opgeven. In de Chinese regeringsverklaring werd nog meegedeeld. dat de premiers Kosigin en Tsjoe En lai tij dens hun ontmoeting van 11 sep- ROME (AP) De directeur van de Landbouw- en Vnedselorganisatie van de Verenigde Naties (FAO), de Nederlander dr. A. A. Boerma, heeft een plan ingediend, dat ten doel heeft de consumptie van melk en melkprodukten in de ontwikkelings landen te vergroten, waardoor de grote overschotten in de ontwikkel de landen zullen kunnen verminde ren. Boerma heeft zijn ideeën uitge werkt in een „internationaal zuivel- ontwikkelingsplan", dat de proteïne- kloof in de ontwikkelingslanden moet overbruggen. Doel op lange termijn is te bereiken, dat de ontwikkelings landen zelf kunnen voorzien in hun behoefte aan proteïnehoudend voed sel. Zolang dit doel niet is bereikt zou den de tekorten moeten worden aan gevuld door invoer uit landen met 'n zuiveloverschot, aJdus Boerma. Het plan voorziet in financiële hulp, tech nische bijstand en materiële bij stand. Boerma zegt. dat uit studie6 is gebleken, dat vele ontwikkelingslan den voorshands nog niet zullen kun nen voldoen aan de binnenlandse be hoeften. Zijn plan wil de bestaan de overschotten aan melk- en melk poeder ten nutte maken in de ontwik kelingslanden. .JDe iChinese» regering heeft nim mer teruggave geëist van het gebied dat tsaristisch Rusland door middel van ongelijke verdragen annexeerde. Daarentegen was het de Russische regering die bleef volharden in de bezetting van steeds meer Chinese gebieden in strijd met de bepalingen van die verdragen, en brutaalweg eiste dat de Chinese regering die be zetting als wettig erkende". De Chinese regering noemt het in haar verklaring „belachelijk en ab surd China zwart te maken door te beweren dat het van plan is een atoomoorlog te ontketenen". Kenne lijk in commentaar op onbevestigde berichten volgens welke de Russen met een aanval op China's nucleai re centra hadden gedreigd, wordt verklaard, dat China zich anderzijds nooit zal laten intimideren door be dreigingen met oorlog en kernaan- Waarnemers in Moskou wijzen er op dat de Russische pers haar aan vallen op China sinds de ontmoeting van Kosigin en Tsjoe en-Lai in Pe king bijna geheel heeft gestaakt. Wat de door China genoemde „ongelijke verdragen" betreft wordt opgemerkt dat de Chinezen er voorheen steeds aan vasthielden dat alleen bespre kingen konden worden gehouden als de Sowjet-Unie de „mogelijkheid" van deze verdragen erkende. De Rus sen hebben zich steeds op het stand punt gesteld dat het volkomen gel dige overeenkomsten zijn, waarover niet te praten valt. BERN (Reuter» De Zwitserse minister van Justitie. Walder, heeft de arrestatie van een Franse han delsreiziger bekendgemaakt. die heeft toegegeven buitenlandse iden titeitskaarten te hebben verkocht aan een Rus. die werkzaam was voor de Internationale Tele-communicatie Unie. De Fransman, de 40-jarige Marice Saurel, is op 30 september j.l. in Genève gearresteerd, terwijl de Rus. Kotsjegarow. 41. de vol gende dag Genève heeft verlaten. Dit is de tweede spionagezaak. die zich binnen twee weken in Zwitser land heeft voorgedaan. Op 23 sep tember werd een Zwitserse techni cus aangehouden op beschuldiging werkplannen voor Mirage-straalja- gers te hebben verkocht aan Israë lische agenten. In een door het ministerie van Jus titie uitgegeven communiqué wordt gezegd dat Saurel ongeveer 4000 fr. had ontvangen voor het verkopen van de identiteitspapieren aan Kot sjegarow. Het ministerie zei dat de ze documenten door spionnagedien- sten worden gebruikt voor hun agen ten om als model te dienen bij het vervaardigen van vervalste papie ren. Saurel heeft toegegeven in 1966 door Kotsjegarow gerecruteerd te zijn. LONDEN (Reuter) De Aga Khan, geestelijk leider van 20 mil joen Ismaëlische mohammedanen in 32 verschillende landen, heeft giste ren in Londen en Parijs aangekon digd dat hij zal trouwen met een Engelse. Sars-h Frances Croker Poole. Men verwacht dat het huwe lijk eind deze maand in Parijs of Genève zal worden gesloten. De Aga Khan. oudste zoon van wijlen Prins Ali Khan. is in 1957 zijn grootvader sultan Mohammed Shah I opgevolgd. De toekomstige bruid van de 32- jarige moslimleider is in 1940 gebo- I ren in Nieuw Delhi. Haar vader, luitenant-kolonel Arthur Croker Poo le. heeft gedurende zijn gehele car rière bij de cavalerie van het Brits- Indische leger gediend. In 1946 ver huisde haar familie naar Engeland. Zij huwde in 1959 met de Engelse lord James Charles Crichton-Stuart, welk huwelijk acht jaar later werd ontbonden. Tot voor kort werkte zij als mannequin onder de naam Sarah Stuart. Zij is intussen mohamme- daanse geworden en zal Begoem i Aga Khan worden genoemd. Weer aardschok in Zuid-Afrika Een zware aardschok heeft gisteren de westelijke Kaapprovincie voor de j derde maal in een week tijd getrof fen. Na de eerste aardschok gedeel telijk herstelde huizen in en bij de steden Wolseley. Ceres en Tulbagh liepen verdere schade op. In dit ge bied. waar veel wijn vandaan komt, werd ook aanzienlijke schade toege bracht aan irrigatiekanalen en pij pen. Steun voor misvormden De far maceutische maatschappij „Astra" te Stockholm, die het middel thalido mide heeft verkocht, zal Jaarlijks zesduizend kronen betalen aan hon derd kinderen, die door dit middel misvormd ter wereld zijn gekomen. Dat zal gebeuren totdat de kinderen, nu negen jaar oud, 67 zijn gewor den en dan normaal ouderdomspen sioen ontvangen. Van de honderd kinderen zijn er 95 Zweeds en 5 Deens. Cl I BONN GPD> —De drie Westelij ke geallieerden hebben de NPD-bfj* i eenkomst verboden die de afdeling Berlijn op 20 oktober in de voarmali- f ge Duitse hoofdstad wilde houden, i Burgemeester Schütz van Berlijn had daarom gevraagd. Hij vreesde orde verstoringen bij deze bijeenkomst. De bijeenkomst van de NPD zal nu op 22 november in Hannover worden ge houden. NPD-voorzitter Adolf von Thadden toonde zich verrast over de maatregel van de drie Westelijke ge allieerden. De NPD maakt overigens moeilij ke tijden door. Vooral in de deel staat Noord Rijn Westfalen heers* een crisisstemming onder de natio naal democraten. Bij de bondsdag verkiezingen behaalde de NPD in dito gebied slechts 3 procent van de stem men. Op 9 november worden in deze deelstaat gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Verwacht wordt dat de NPD slechts in enkele gemeenten zal deelnemen aan deze verkiezingen. (Van onze speciale»verslaggever) GIBRALTAR (GPD) „Het enige dat bij ons niet deugt is dat wij slechts 25.000 Inwoners tellen. Als on ze bevolking groter das. dan waren wij al onafhankelijk en lid van de Verenigde Naties". Het is Sir Joshua Hassan, vermaard advocaat en tot voor kort eerste minister van de stadsregering, die het probleem-Gi braltar tot deze kern herleidt. En in derdaad: het ia de dwergstatus, die maakt dat de stad staatkundig al tijd op andere machten zal zijn aan gewezen: Groot-Brittannië of Spanje Ruim 275 jaar heeft Londen het beheer over de rots gevoerd. Het kon dat doen krachtens het Verdrag van Utrecht van 1713, waarbij Spanje Gibraltar in eeuwigdurende eigen dom aan de Britse kroon overdroeg. Alleen Indien Engeland de rota ooit aan anderen zou willen geven, dan zou Spanje daarbij de eerste rechten hebben. Madrid meent, dat met de verlenging van zelfbestuur aan Gi braltar een dergelijke overdracht heeft plaatsgevonden. Het met dikke stoflagen overdekte Verdrag van Utrecht wordt nu door Spanje ge hanteerd om de wereld duidelijk te maken, dat Groot-Brittannië vol strekt in gebreke is gebleven. Madrid deed dat met veel succes: in decem ber vorig jaar kreeg het er met flin ke meerderheid een resolutie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties door. dat vóór 1 oktober 1969 de koloniale status van Gibraltar zou moeten zijn opgeheven Spanje legt dit uit als steun aan zijn aan spraken op de rots. Veel van die steun aan Spanje berustte op be weegredenen die niets te maken had den met feitelijke belangstelling voor Gibraltar. Zuidamerikaanse staten steunen als vanzelf het Spaanse moe derland in dit soort kwesties. De Arabische landen tonen hoe erken telijk ze zijn voor het feit. dat Spanje de staat Israël niet heeft erkend, de Sowjet-Unie en hun satellieten ble ken niet te zijn vergeten, dat Spanje als enig Westeuropees land de Inval in Tsjecho-Slowakije niet had ver oordeeld. Vrij en geheim De regering Franco i6 diplomat»!: tot allerhande krachttoeren bereid om het grote prestige-doel. de terug keer van Gibraltar na tweeëneen- halve eeuw. naderbij te brengen. Weliswaar leverde de volksstem ming op de rots in september 1967 een verpletterende uitspraak tegen Spanje op, maar Madrid doet het voor de hand liggende en schildert dit referendum af als een kaart die door Londen zorgvuldig tevoren was doorgestoken, omdat immers onder het bereik van de kanonlopen dei- Britse oorlogsbodems geen echte uit spraak mogelijk was. Maar de stem ming was wel degelijk vrij en geheim, Wie het Gibraltar van vandaag be zoekt komt onder de indruk van de gezindheid der bevolking, die niet tegen de Spanjaarden, maar wel te gen Spanje en vooral tegen het diep gewantrouwde Spanje-van-Franco is gericht. ..Zo heftig is dit gevoelen, dat het jarenlang nodig zou hebben om af te koelen, ook in het geval Spanje een democratisch land zou zijn ge worden". zegt Sir Joshua Hassan Hf/ acht het een theoretische vraag hoe de toestand er uit zou zien als Spanje reeds nu een democratie was „Dan zou er geen sprake zijn van veronachtzaming van ons recht op zelfbeschikking, neen. het hele pro bleem zou eenvoudig niet bestaan". Wat ook verder de redenen van Londen mogen zijn het gezag over Gibraltar te handhaven redenen van binnenlands-politieke en van strategische aard feit is. dat Groot-Brittannië op grond van mo- rele en historische overwegingen de rots nu niet kan loslaten en er ook niet over denkt dit te doen: voor- j alsnog vallen de belangen van En- 1 geland en Gibraltar samen. De bevolking heeft geopteerd voor het Gemenebest. Op economische gronden: de redelijke welstand van thans zal onder Spaans bestuur uit gesloten zijn. En politiek is er geen spoor van vertrouwen in Franco's toezegging. dat bij herstel van Spaanse soevereiniteit de bestaande privileges der bevolking gehandhaafd blijven. Sir Joshua: ..Spanje heeft niets gedaan om onze sympathie te winnen. Beurtelings zijn wij ge streeld en verketterd. Nu wordt onze economie, die in eigen behoeften kon voorzien door totalitaire ingrepen 1 verstikt, en zyn wy voor onze ver- j dere ontplooiing van Britse steun af- j hankelyk geworden". Sterke troeven Door zijn geografische positie heeft j Spanje tactisch uiteraard sterke troeven in de hand. Een volgende stap zou het storen van de radio- en tv-uitzendingen op Gibraltar kun nen zijn. Of algehele isolering door het verbieden van alle lucht- en treinverbindingen. Wat de landings baan in Gibraltar betreft zou het formeel zelfs juist kunnen beto gen, dat die ln de neutrale zone tussen Spanje en Gibraltar is aan gelegd in stryd met de overeenkomst van 1909 «dat vliegveld bewees ove rigens tijdens de tweede wereldoor log de geallieerden in Noord-Afrika onschatbare diensten». Wat de wa teren bij Gibraltar betreft kan Span je zich evenzeer formeel beroepen op zijn soevereiniteit. Maar weinigen in; Gibraltar geloven, dat Madrid met! Engeland een directe en meer harde confrontatie zou aandurven, die door dergelijke acties wordt teweegge bracht. Het zou potsierlijk zyn als het niet zo erg was. Spanje wenst Gibraltar „te dekoloniseren". Gibraltar voelt zich geen kolonie, en als er dan al gedekoloniseerd zou moeten worden, dan zeker niet door Spanje! De be- i volking. ook het grote deel dat dei Engelse taal niet machtig is, blijft overgevoelig voor alles wat zou kun- nen lijken op Britse terugtrekking. I Bij de Jongste verkiezingen QOh '69» kon onder de druk van de om» standigheden een nieuwe party, voor standster van algehele eenheid met Groot-Brittannië. een vrij groot suc ces boeken. Eén van haar leiders. Bob Peliza. Is thans leider der regering. Een tekenend feit, ook al is het on waarschijnlijk dat Londen aan dl* verstrekkende verlangen zal voldoen. Dit immers zou afvaardiging van Gi braltar in het Britse parlement bete kenen en wat men de één toestaa* kan men de ander niet weigeren. Ook gebieden als de Fyi-eilanden en an dere delen van het Gemenebest zou den dit recht kunnen verlangen, wat alleen al een ernstige verstoring van het Britse parlementaire twee par tijen-systeem zou betekenen. Misschien* „Zelfbestuur van Gibraltar, dat is de formule der Britten, waaraan wij uitvoering hebben gegeven. Zolang Spanje op deze wijze doorgaat zal het zo blijven", zegt Sir Joshua Hassan. „Als de Spaanse opvattingen veran deren. dan is er misschien wel over een nieuwe houding te spreken". Dit „misschien" speelt waarschijn lijk mee in de gedachten van andere leidende Gilbraltarianen. Al was hefc alleen maar. omdat isolement van de rots. geografisch gesproken, niet blij vend zal kunnen zijn en omdat het niet realistisch is ten eeuwige dage een soort eiland-economie te hand haven Maar in de werkelijkheid van vandaag zal het aan Groot-Brittan nië en Gibraltar niet liggen als het Franco wordt verijdeld de rots bij te schrijven in de reeks van zijn triom fen De bekende traditie wil. dat Enge land op de rots zal blijven zolang daar apen in het wild leven. Als ze opraken, komen er zelfs uit Afrika nieuwe bU. Welnu, die grillige zoog dieren zitten nog steeds op de gigan tische steenklomp Met geen weet van V.N-resoluties. En springlevend, zo te zien.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9