Zonder Neder land was hier il lang dictatuur geweest' Totaal nieuw en mild* amerikaans Kans geven tot fundamentele veranderingen Bewaker helpt Gerrit Schutte ontsnappen BZ 87, Golden Fiction wajang' "«2 wajang* Stanley Brown over het Statuut: violent cent cent f AutoBernhcird betrokken bij kettingbotsing FILTER Brings Arrestatie verricht BEMANNING VAN DONAU VERDRONKEN TOEPOLEW ZAKT DOOR LANDINGSGESTEL Nederlandse bankoverval in België UjSDAG 8 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTTE (Door Gerard Habraken) WILLEMSTAD (GPD) Stanley Brown, 31 jaar. Onder- zer, tevens redacteur en uitgever van het zeer kritische pkblad Vito. Statenlid voor de Arbeiderspartij. Getrouwd, ie kinderen. In 1967 heeft hij tien dagen in voorarrest geze- omdat hij zonder vergunning een toespraak in de stad hield, is toen na de verkiezingen weer vrijgelaten. Op 30 mei is opgepikt en tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, jeptember is hij vrijgekomen. fa 30 mei hebt u geen contact j gehad niet de Curaeaose sa- ■eving. Hebt u na uw ontslag uit iets kunnen ontdekken wees op een veranderde levens- r? „Bij de bevolking zeer 9ir, Er heerst een nieuwe blijheid, nieuw leven. Er heerst geen jt meer. Zeer opvallend voor mij lit ambtenaren die vroeger geen i durfden te kopen of die het fonds stiekem deden, nu uit hun gloren komen mij omhelzen en Jen: „Leve Brown, leve het ar- ersfront". De arbeiders zijn blij. lebben hun stem laten horen op nei nu op 5 september. De re- van de overheid op 30 mei is negatief geweest, de gevangenis betreft: in plaats l»sociale werksters aan te stellen ijen er schietposten gebouwd en iewakers werden bewapend met fijnen. Op deze manier komen n een vicieuze cirkel terecht: het gaat zich ook bewapenen. De ~»nde keer heeft de bevolking ba- i a's en hebben zy tanks en voor t weten zitten we in de Zuidame- I inse toestand van een permanen- jvolutie". Ik had toen koffie en cola kunnen krijgen als ik dat gewild had". In elkaar geslagen Welke indruk hebC u gekregen van de rechtspraak in de Nederland se Antillen? BROWN: Ik geloof niet dat de rechtspraak corrupt is, maar de rechters werken met een corrupt op sporingsapparaat. dat niet terug schrikt vóór mishandelingen om een bekentenis los te krijgen. Ik heb jon gens horen huilen en schreeuwen van pyn en angst. Ik heb verklarin- Brouwn: „Je moet die Castro-pet- ten zien als een symbool van strijd gen van medegevangenen, die metmeer niet. Ik geloof niet dat er een gummiknuppels in elkaar zijn gesla- band bestaat tussen het Arbeiders- gen. Ik ga hier als statenlid zeker front en het communisme. Commu- werk van maken. 1 nisme is trouwens voor deze bevol- Heel slecht bent u tijdens het vooronder- fen later in de gevangenis be- IWN: Slechtheel slecht. aanhouding heb ik eerst vier in een verhoorcel gezeten. In vier dagen heb ik één boterham één kop koffie en vier gla- water. Tijdens de verhoren is van justitie op mijn gaan staan. Hij heeft gedreigd rd te zullen schieten en vertel- dat mijn vrouw kreunend on- fcwarte mannen lag. Hierna heb dagen doorgebracht in cel 10. een verschrikkelijke toestand, ig procent van de gevangenen uit dit cellencomplex met ring- darminfecties of schimmel, it in een hoek van de cel behoefte doen. Daarna kon ik een paar uur gaan zitten kijken kakkerlakken en vliegen li kwamen vreten, ydags werd mijn cel schoonge- -kt. De vloer bleef dan tot maan- ichtend nat. Ik heb twee-en-twin- iagen in deze cel gezeten zon- te mogen luchten, zonder papier tfetlood. Na veertien dagen mocht met myn advocaat spre- ook toen zat er nog een ercheur by en het had dus wei- l de gevangenis werd voor mij ,een uitzondering gemaakt. Ik in een strafcel geplaatst, die |k bestemd is voor gedetineer- zich in de gevangenis heb- Iragen. Naast my zat een die een bewaker had gedood, man zit al dertien jaar in zo'n mag nooit luchten en de be- mogen niet met hem spre- y is compleet krankzinnig ge- jen. Midden in de nacht begint je schreeuwen en te krijsen. Er 6g nooit een psychiater bij hem jest. Gelukkig werd ik na twee jn naar een andere isolatiecel gebracht. De behandeling na de lezingsuitslag was heel anders. ADVERTENTIE /hoestsiroop) uiterst werkzaam aangenaam| van smaak hoestsiroop voor kinderen én volwassenen fcOUTIM N.V. - OEGSTGEEST. De rechters, die hier meestal op een driejarig contract werken, we ten te weinig van de Curagaose sa menleving: hun leven speelt zich af tussen hun huis in Julianadorp en het Hiltonhotel. Wat ik heel gevaar lijk vind, is dat de wijkleiders van de Democratische partij aan hun mensen vertellen: „Maak je maar geen zorgen, wij hebben daar een rechter van ons zitten". Door dit soort propaganda gelooft op een be paald ogenblik niemand meer in rechtspraak". Uw veroordeling was gebaseerd op uw artikelen in Vito. Hoe bent u er jaren geleden toe gekomen, om een weekblad als Vito uit te geven en te redigeren? BROWN: „Ik schreef constant met de werkelijke situatie in mijn ach terhoofd. Tienduizend werklozen, 8000 krotten. Een politieke situatie, waarby miljoe nen werden besteed aan 'n project als de vaste brug over de Annabaai, ter wijl dit geld veel beter besteed kan worden aan verbetering van 't onder wijs of aan krotopruiming. Als je zesendertig mensen in een hok ziet slapen, als je in de klas kinderen meemaakt, die honger lyden. dan wordt je steeds feller. Misschien hebben de ervaringen uit mijn jeugd ook eraan meegeholpen. Ik zag dat er geen uitweg meer was. De regering moest de werkelij ke situatie gaan zien. Ik wilde ze wakker schudden. Ik moest opbok sen tegen de propaganda van de Democratische Partij, die zei: „Er is geen honger, er is welvaart". Voor 30 mei geloofden de mensen mij niet. Nu zeggen ze: „Vito heeft onze ogen geopend". Het zijn niet alleen de arbeiders die op het Arbeidersfront hebben gestemd. Ook een groot deel van de intellectuele bovenlaag heeft erop gestemd. De dertienhonderd stem men die ik heb behaald, komen niet in de eerste plaats van de arbeiders. Ik hoop eigenlijk dat de jongere ge neratie mijn werk in Vito wil over nemen. Ik ben nu partijman geworden en Vito moet zijn onafhankelijke ka rakter behouden. Als Stanley Brown zijn taak als volksvertegenwoordiger niet goed vervult, moet Vito hem op zijn donder geven. Het moet geen partijblad worden van het Arbeiders front". Werkte u voor 30 mei ook al sa men met Amador Nita en Papa Go- dett? Brown: „In hun functie als vak bondsleider had ik contact met hen als er een staking in de haven was. Toen na 30 mei het Arbeidersfront werd opgericht, kregen zij toestem ming om hierover vijf minuten met my te spreken. Ik heb toen getekend Daar ik volledig van de buitenwe reld was geïsoleerd ik mocht ook geen kranten lezen wist ik echt niet hoe de bevolking van Curagao op het Arbeidersfront zou reageren. De uitslag was voor my een grote verrassing". Petten: strijd Bestaat er een verhouding tussen het Arbeidersfront en het communis me? king een holle frase. Men weet niet wat het is. Tijdens mijn verhoor is mij herhaaldelijk gevraagd of ik communist ben. Maar als ik dan vroeg: „Wat is dat eigenlijk?" kon geen van de rechercheurs mtf het antwoord geven". •Wat moet er met het Statuut ge beuren? Brown: „Je moet die Castro-pet- lijk zeggen: „weg met dat ding". Het statuut is een keuze geworden. Er zitten misschien wel mogelijkheden in, maar door de manier waarop de Democratische Party dit statuut ge bruikte misbruikte hebben wy deze mogelijkheden niet kunnen ge bruiken. Wy moeten de punten van het statuut nog eens stuk voor stuk gaan bekijken. Ik geloof niet dat de economische belangen het zwaarste moeten wegen. Je kunt beter de wel vaart op een lager pitje zetten en mens zijn en trots voelen, een volks lied hebben, een vlag hebben. Het gaat er niet om dat wij in een par tijprogramma gaan zetten dat wij dit jaar 300 we's gaan plaaten. De bevolking moet ervan overtuigd ra ken dat zy recht hebben op een wc. Ik zie ook de positieve kanten van het statuut. Ik ben er namelyk van overtuigd, dat wij zonder band met Nederland nu allang in een volledi ge dictatuur hadden gezeten. De De mocratische Partij heeft als het wa re zyn klauwen in moeten houden, omdat zy rekening moest houden met Nederland. Van Nederland kon er echter ook geen principiële hou ding verwacht worden. De regering in Den Haag hield ook de klauwen in om niet beschuldigd te worden van kolonialisme. Iedereen speelde een toneelstuk. Dus daarom moet het statuut zeker herzien worden". Molenstenen optillen Welke rol zou Nederland moeten spelen in de toekomst van de Neder landse Antillen? BROWN„De Antillen hebben 200.000 inwoners. Een klein stadje in Nederland. Ik zie niet in waarom men in zeer ryk Nederland moet toezien hoe 200.000 ryskgenoten te kampen hebben met wantoestanden. Niet alleen economisch, maar ook wat de rechtspraak betreft Nederland moet de molenstenen optillen, die de vooruitgang van on ze bevolking tegenhouden. Nederland moet ons de kans geven om met fundamentele veranderingen te ko men. zodat wij zelf aan onze vooruit gang kunnen gaan werken. Tot nu toe heeft Nederland, samen met de Democratische Partij ervoor gezorgd dat aan de oppervlakte al les prachtig lykt. maar de fundamen ten van onze samenleving moeten verbeterd worden. Wy moeten bij voorbeeld een eigen Antilliaans on derwijs krijgen en geen copie van het Nederlandse systeem. Het huidige onderwijssysteem le vert geen Antilliaans eindprodukt af. maar een Nederlands. Nederland moet ons helpen deze molensteen van het onderwys te helpen afwen- telen". Was er volgens u bij de onlusten van 30 mei ook sprake van een anti- macaraba (Hollander) stemming? Stanley Broivn tijdens een van zijn redevoeringen enkele maanden geleden, ivaarbij hij de regering van de Democratische Partij fel aanvalt. BROWN: „Ja. zeker op 30 mei. maar daarna niet meer. De mars op 30 mei vanuit de stad is begonnen DEN HAAG (ANP) De auto. waarin Prins Bernhard gisteravond naar Soestdijk werd gereden is in Den Haag op de Laan van Nieuw Oost In- dië by een kettingbotsing beschadigd. De auto van de prins stond voor gesorteerd stil op de rijbaan. Een au to. bestuurd ooor een dame. reed ach tea- op de andere wagen, die op zijn beurt op de auto vloog, die vlak achter de limousine van de Prins stond. Alle vier auto's kregen schade. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. als een economische strijd, maar on derweg veranderde dit. Het werd een strijd onder de leuze: „Ze moe ten ons respecteren" en „ze" waren vooral de Nederlanders. We hebben jaren in een schijnwereld geleefd, waarin we zogenaamd elkaar ver trouwden. Maar elke Curagaoenaar— mijn vader ook glimlachte op de Shell tegen de Nederlanders, maar thuis haatte hij ze. De Macamba kwam hier en werd door zijn maat schappij de Shell enorm bevoor deeld en dit heeft haat gekweekt. De ze haat heeft in al deze jaren een et terend gezwel gevormd, dat op 30 mei is opengebarsten en schoon gemaakt. Een heleboel Nederlanders hebben klappen gehad en nu weet de Curagaoenaar dat. de Nederlander hem respecteert. Hij kan nu zeggen: ..Jij hebt mij vroeger geschopt, nu heb ik teruggeschopt". Nu zijn we gelyk. De glimlach is nu niet meer ver- I plicht. Nu pas wordt echte vriend- I schap met Nederlanders mogelijk Voor Nederland en Curagao is deze uitbarsting zeer gezond geweest. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) De ont- Huls van Bewaring in Amsterdam, snapping van de nietsontziende mis- dreigt een groot schandaal te wor- dadiger Gerrit Schutte (45) uit het den voor het Nederlandse gevange niswezen. Een van de drie bewakers, die de schrik van de Amsterdamse onder wereld in de nacht van vrijdag op het belang van het. onderzoek" niet. doen. In de loop van het onderzoek was de bewaker die gisteren is aangehou den, reeds verscheidene keren aan een scherp verhoor onderworpen dooi- de drie rijksrechercheurs die een onderzoen instellen naar wat plantenmargarine GRONINGEN De zes vermiste opvarenden van de Nederlandse kustvaarder Donau zijn verdronken. Hoewel de lichamen nog niet gevon den zijn, is gistermiddag het zoeken gestaakt. Aan de opsporingsactie, die werd bemoeilijkt door de mist, werd deelgenomen door koopvaardij schepen. marineschepen, reddings boten en helikopters. Een duiker terie van Justitie" ontkende gister- heeft gistermiddag geen antwoord middag nog pertinent dat er van «ekregen op klopsignalen op de een aanhouding sprake was. Iets dui- wand van de gezonken Donau. delijker was ie officier van Justitie Daarom wordt aangenomen dat de en het hoofd van het arrondisse- vyf zeelieden en een vrouw zijn om- mentsparket m Amsterdam mr. dr. gekomen, aidus de Duitse maat- j. F. Hartsuiker Deze ontkende niet schappij tot redding van drenke- dat er een aanhouding was verricht, lingen. Verdere mededelingen wilde hy „in zaterdag in zyn cel opsloot, is dooi officieel heet: eventueel gepleegde de rijksrecherche aangehouden. De strafbare feiten by de wijze van man wordt ervan verdacht Gerrit i dienstverrichting in de nacht van de Schutte bij zijn ontsnapping te heb- ontsnapping in het Huis van Bewa- ben geholpen Hij is gistermorgen ring aan de Weteringschans in Am- van zijn bed gelicht voor een ver-1 sterdam. Hoor. De grootste vraag bij het onder- De Amsterdamse politie, de rijks-zoek of de gisteren aangehouden recherche, de officier van Justitie en het ministerie van Justitie stellen inmiddels alles in het werk om pu- bliciteit over deze uiterst onverkwik kelijke zaak te voorkomen. Mr. W. van Leeuwen, van de af deling voorlichting van het minis- bewaker de man is die Schutte het pistool een 9 mm Beretta en de benodigde patronen in handen heeft gespee'd. Het lijkt niet on waarschijnlijk dat dit zo is. Het aantal bezoekers dat Schutte in het Huis van Bewaring heefc ontvangen is. zo is dit weekeinde van de kant van de politie meegedeeld, zeer be perkt geweest Een onderzoek in deze richting ^eeft. zo was toen wel licht bekend, niets opgeleverd. BRUSSEL ANP» Twee Neder lands sprekende jongemannen heb ben dinsdagmiddag een overval ge pleegd op een bijkantoor van een bank te Retie. bij Turnhout in Bel- gie. Zij zyn met een buit van naar schatting 150.000 frank (ruim 10.000 gulden) gevlucht in een BMW met Nederlandse nummerplaten. De leider van het bijkantoor van de kredietbank te Retie, Leon Harts, werd door het tweetal opgewacht toen hij dinsdagmiddag om twee uur het kantoor wilde openen. De man nen, van naar schatting 25 en 25 jaar, duwden hem naar binnen en dwongen hem met een pistool de In houd van de brandkast af te geven. Harts verklaarde dat de overval lers beschaafd Nederlands spraken. De Belgische politie heeft onmiddel lijk na het alaim overal in de streek vam Turnhout wegversperringen op geworpen. Boksen Voor zwaarwelterge- wicht Rudi Koopmans heeft het in ternationale bokstoernooi in West- I Berlijn slechts één ronde geduurd. De in Amsterdam wonende Fries ging tegen de Europese kam pioen Gunther Meier in de eerste ronde knock out. Maandagavond was John van Schaik welter i eveneens vla een knock out uitgeschakeld door de Roemeen Popa. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (GPDi Een vrouw, die bij het uitstappen haar enkel verstuikte, was gis termiddag wonder boven won der de enige lichtgewonde bij een ongeluk met een Toepolew 134 straalvliegtuig van de Hongaar se luchtvaartmaatschappij Ma lev op de luchthaven Schiphol. Bij de landing, om half vijf. zakte het toestel door de rech terpoot van het landingsgestel. Gezagvoerder Iwan Mezaros zag kans het toestel op de baan te houden en het veilig tot stil stand te brengen. Bij het onge luk ontstond in de vleugel, waarmee het vliegtuig de baan raakte, een begin van brand. De brandweer van de lucht haven kon het vuur snel blus sen. De overige schade bleef be perkt tot een ry lampen, waar mee de baan bebakend is. Deze werden door het vleugellamme vliegtuig geraakt en vernield. In verband met het ongeluk werd groot alarm gegeven. De passagiers en de bemanning hadden het vliegtuig echter al verlaten, toen ambulances en brandweerwagen op de plaats des onheils aankwamen. Be halve de vrouw die inderhaast haar enkel verstuikte, kwamen alle inzittenden <47> met de schrik vrij. Het Mal?v-toestel kwam via Frankfurt uit Boeda pest. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. plantenmargarine

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7