Rotterdams project op de onder wijsdag Ambulancevervoer in district Alphen- Leiden-Hillegom Chaos in Leids verkeer LEKKER BROOD dijsseibioem Motie-Van Scliaik bij begroting Justitie Dr. Grandia: onderwijs en sociaal milieu Als te het huis klein is Onderwijsmap Samenwerking Ouders Herfstwandeling Warmondse bos DRIE LEIDSE GASTVROUWEN OP EXPO '70 GOUDEN ARMBAND OF COLLIER v. d. WATER VRIJE DAG VOOR SCHOOLJEUGD Afbraak bekende Leidse gebouwen WOENSDAG 8 OKTOBER I960 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA .3 ADVERTENTIE Hoge woerd 128. Leiden (Door Henk de Kat) LEIDEN/ROTTERDAM „In Rotterdam zijn tientallen la- Igere scholen die jaren achter elkaar geen enkele leerling heb ben afgeleverd aan de mulo, hbs of het gymnasium. Wel aan de huishoudschool en de lagere technische school. Dat ligt min der aan de school of de onderwijzer, dan aan het milieu waar m de kinderen van die scholen in zijn opgegroeid. Aan het gezin en de buurt dus". 1 Deze verontrustende constatering is afkomstig van dr. J. H. N. Grandia, die zaterdag in de Stadsgehoorzaal op de Leidse onderwijsdag zal spreken. Over het onderwerp dat hij bij die gelegenheid zal aansnijden (onderwijs en sociaal milieu) had den wij een interview met hem. I Dr. Grandia is namelijk de gees- telyke vader van een Rotterdams .onderwijsproject, dat overal in het land veel belangstelling heeft ge trokken. Tweeduizend Rotterdam piertjes van vier jaar zullen vier -laar lang door deskundigen worden - legeleid vanaf de kleuterschool tot Len met de tweede klas van het mid- lelbaar onderwijs. En wat dit pro leet zo uniek maakt: het weten- chappelijk bureau voor onderwijs jan Rotterdam (waarvan dr. Gran- lia adjunct-directeur is) gaat daar- JbÜ ook proberen om het contact tus sen de ouders van de leerlingen en school te verbeteren. De tweeduizend kinderen zijn al- afkomstig uit twee sociaal ver- 1 naar het middelbaar onderwijs, en iderde Rotterdamse wijken: het om ze te leren daar zelfstandig te rden en de Afrikaander- «vijk. Onder „sociaal verouderd" ver staat dr. Grandia: smalle straten, r kleine woningen, weinig speelplaat sen. „In principe zijn deze kinde ren al maatschappelijk achter- ue ïajoude Ter gelegenheid van deze on derwijsdag is een map samen gesteld, waarin verscheidene as pecten van de bestaande onder wijsproblemen worden belicht. Uiteengezet wordt o.a., dat het onderwijs, als grootste gemeen schapsvoorziening, niet alleen een zaak is van leerkrachten, ouders. wetenschappelijke krachten en politici, doch ook van de kinderen zelf. studeren. gesteld. Zij komen vooral in de on geschoolde beroepen terecht, als ze 15 jaar zijn. Op die leef uekent dat, dat hun toekomstkansen al beperkt zijn". Dfn rij' Tot zover dit project, waar het rechtstreeks de school betreft. Dr. Grandia wil daarnaast en dit is tfn 15 jaar zün. Op die leeftijd be- i fn bet0^ aamenwerking j tot stand brengen tussen gezin en school. Hij denkt daar op verschei dene manieren aan te kunnen bou wen. Het wetenschappelijk onderwijs bureau stelt om te beginnen twee pedagogen aan, die onder meer van tijd tot tijd op huisbezoek zullen gaan bij de ouders van de bij het [t dr. Grandia. Hun woordenschat j Pr°ïect betrokken leerlingen. Dr. taalgebruik zijn als ze zes jaar J Grandla verwacht hier veel van. De :yn niet erg ontwikkeld Daarbij kunn0n "'"de- Hoe komt dat nu? De kinderen uit leze buurten komen al onvoldoende irbereid op de lagere school, ge- ..De gezinsomstandigheden zijn belangrijker dan de schoolf actor en. daar ben ik van overtuigdaldus dr. Grandia. Als dit project goed loopt hoeft voor hem het klasse-gemiddelde (thans ongeveer 35 leerlingen per klas) niet per se omlaag te worden gebracht. Maar men kan de ouders nu wel overtuigen van het nut van goed onderwijs voor hun kinderen, er zijn nog an dere 1 actoren die het pro ject kunnen tegenwerken. Het project is immers vooral bestemd voor wijken met ..smalle straten en kleine hui- I zen", zoals dr. Grandia zei. Juist in deze bekrompen wo ningen komt er meestal van leren niet veel. Vaak kunnen de kinderen nergens anders i zitten dan in de huiskamer, i waar de andere gezinsleden dan weer naar de radio of de tv willen luisteren en kijken. Dr. Grandia beaamt dit. Hij is dan ook een voorstander de Kamer zal vragen. van het openstellen van de Dr Van scholen na de eigenlijke schooltijden, zodat de kinde ren die daar behoefte aan hebbener rustig kunnen le ren. Op dat gebied ligt trou wens ook werk voor de buurt (Van onze parlementaire redactie) Den HAAG (GPD) Het tweede-ka merlid dr. Th. E. E. van Schaik (KVP) wil in de Tweede Kamer een motie indienen om minister Polak van Justitie uit te nodigen alsnog een wetsontwerp in te dienen waar door aan de drie oorlogsmisdadi gers die in Breda levenslange ge vangenisstraf uitzitten, gratie wordt verleend. De heer Van Schaik verklaarde gisteravond deze motie* te willen in- LEIDEN —Het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie organi seert zaterdag een wandeling door het Warmondse bos, die in het te ken van de herfst zal staan. De na druk zal worden gelegd op padde stoelen e.d. De leiding berust by le den van de Chr. Jeugdbond van Na tuurvrienden. Iedereen, die de ben zinedampen en het jachtig verkeer wil ontvluchten en in de vrije na tuur wil wandelen is zaterdagmiddag om half drie welkom bij de ingang van het bos. Naar afgelegen eiland De In donesische regering heeft bekendge maakt dat 10.000 van de in totaal 65.000 achter de tralies zittende com munisten naar een afgelegen eiland zullen worden gestuurd „om daar een nieuw leven te beginnen". Zuid-Korea bedreigd De com- dienen tijdens de behandeling in de missie van de VN voor Korea heeft Tweede Kamer van de begroting van gisteren doen weten dat de spannin- Justitie. Mr. W. J. Geertsema VVD)gen tussen Zuid- en Noord-Korea de voorzitter van de vaste kamer- j voortduren, vooral als gevolg van commissie voor Justitie meende dat spionage Van 31 maart tot 31 augus- de commissie - in verband met cie yan dit zyn er bij gevech plannen van de heer Van Schaik voor de behandeling van de begroting dan waarschijnlijk wel extra tijd aan gisteravond verder te geloven, dat hij een meer derheid van de Tweede Kamer ach ter zijn motie zal krijgen. Mr. Geert sema verklaarde daarentegen dat de VVD-fractie in de Tweede Kamer op drie dissidenten na tegen de motie huizen, vindt dr Grandia Volgens hem zou het niet juist Die zouden zo een beetje zün - vooral voor die nabestaanden meer vlees en benen kunnen de drie oorlogsmisdadigers naar krijgen. huis te laten terugkeren. ten 32 Noordkoreanen. 18 leden van het commando der VN en vijf Zuid- koreanen gedood. Voorts werden er in dat tijdvak 31 militairen van de VN gewond en 13 Noordkoreanen ge vangengenomen. LEIDEN - Dokter A. Lam. hoofd van de dienst geestelijke volksge zondheid bij de G.G. en G.D. in Lei den, is benoemd tot lid vande Raad voor de Kinderbescherming in Den i Haag. Dmt nog de instelling van de ou- rders. Naar de mening van dr. Gran dia zijn zü weinig ambitieus ten Yichte van hun kinderen. De kin eren gaan naar school omdat ze og leerplichtig zijn. ..Dat is na- dituurlijk heel anders dan als je naar nide lagere school gaat om later ver der te kunnen leren. Maar de hou ding van de ouders is wel te begrij pen", voegt dr. Grandia aan zijn Jfeienswijze toe, „zij hebben zelf ook _Jnaar weinig onderwijs gehad". 'zo Wat houdt dit Rotterdamse pro ject, dat ruim 250.000 gulden per ijaar gaat kosten, nu precies in? kan drie fasen onderscheiden: 1Op de kleuterschool (in totaal jZijn er acht bij het project betrok- 3C'ken> wordt het speel/leer-plan in gevoerd. Dat is een steeds meer op gang makend onderwijssysteem, waarbij het kind al spelende het ge leerde in de praktijk brengt. Met het ïbispeel leer-plan hoopt men te berei- '8 'ken dat de woordenschat van de leerling vóór de laeere school al is en het mondeling taalge is verruimd. Op de kleuter- :hool wordt reeds begonnen met het inbrengen van taakbesef. li# Ook op de lagere school wordt ""veel aan taalverwerving gedaan, [vooral via het zogenaamde project- inderwijs. Zowel het mondeling als ihet schriftelijk taalgebruik zal wor den gestimuleerd. Daarnaast gaat l|men er steeds op hameren: de lage re school is bedoeld om straks naar ^het middelbaar onderwijs te kun- Jnen. zc In de derde fase van het project is de leerling een jaar of twaalf, lertien. De laatste twee jaren van het project zijn bedoeld om de leer lingen te begeleiden bij de overgang lijk maken waarom hun kind school gaat, en wat het daar precies doet. Voor dit laatste zullen ze de ouders ook een paar keer per jaar uitno digen voor een „open schooldag", waar ze vrü in de school kunnen rondkyken. Een ander belangrijk winstpunt van dit persoonlijke contact is, dat de pedagogen aan de onderwijzers kunnen doorgeven onder welke om standigheden hun leerlingen moe ten leven en werken. De onderwij zer kan met die wetenschap het ge drag van een leerling verklaren, en zijn onderwijsmethode daarop af stemmen. Dr. Grandia neemt voorts twee medewerkers aan, die de func tie krijgen van „sociaal contactman". I Dr. GRANDIA Zij moeten zich gaan bezig houden met de vrije-tijdsbesteding in de search wil zeggen: onderzoeken wel- twee buurten, wat tenslotte ook be- ke factoren nu eigenlijk van in- j palend kan zijn voor het leergedrag.vloed zijn op het leergedrag en de Het is niet de opzet dat zij zelf al- leerprestaties". Hij verwacht en hoopt dat over I tien jaar dit project geïnstitutiona- j liseerd zal zijn. Het plan voor dit project is bij mij ontstaan na mijn proefschrift over de levensloop van ongeschoolde arbeiders. (In '68, geti teld: „Uitdaging en antwoord"). Daarbij bleek mij dat deze catego rie maatschappelijk achterblijft. Ik heb toen dit plan gemaakt en het naar de burgemeester gestuurd. Kijk en dat is nou ook Rotterdam: de burgemeester schreef er met rood potlood op „Dat moeten we doen", en binnen een maand was aldus be slist. lerlei activiteiten in vakanties e.d. gaan ontplooien, maar meer dat zij de buurtverenigingen hiervoor gaan inspannen. Zy gaan dus de schakel vormen tussen het gezin en de school enerzijds, en de sociaal-culturele in stellingen aan de andere kant. „Nee. dit is geen experi ment". haast dr. Grandia zich te verklaren, op een desbetreffende vraag. „Het is 'n doorlopend project. Wij willen er twee dingen mee berei ken: de democratisering van het on derwijs verder op gang helpen, en daarnaast aan research doen. Re- (ADVERTENTIE) DEN HAAG LEIDEN Twaalf Nederlandse en een gelijk aantal Japanse meisjes zijn aangesteld als gastvrouwen op de Nederlandse af deling van. de Wereldtentoonstelling in Osaka, die medio maart 1970 of ficieel zal worden geopend. De Nederlandse hostesses zijn: Ca- trien Ariëns uit Amsterdam, tolk- vertaalster Frans: Theodora de Blé- court uit Den Haag. secretaresse; Ursula de Boei uit Amsterdam, in- formatrice Rijksmuseum Amsterdam: Elisabeth Borghols uit Den Haag. informatrice VVV Den Haag: Lilian Ho Kang-You uit Leiden, rech- tenstudenteRemke van Hoytema uit Amsterdam, assistente in een I antiekhandel uit AmsterdamMa- riëtte Jongstra, receptioniste in een hotel te Bazei; Christine Ketel uit Leiden studente Japans; Caroline LEIDEN Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben de colleges van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn. Hillegom en Leiden ver zocht om zorg te dragen voor de opening van het intergemeente lijk overleg inzake de totstand brenging van de gewenste regio nale voorziening van ambulance vervoer in één van de zes in te stellen districten in de provincie. Leiden is. evenals Rotterdam en Den Haag. in het overleg betrokken vanwege zijn centrale positie, hoe wel de stad uit hoofde van het aan tal Inwoners niet voor een bijdrage ingevolge de provinciale subsidiere geling in aanmerking komt. Voor zover bekend zijn buiten Lel den in het district 15 ambulance- of ziekenwagens gestationneerd, één in Hazerswoude, Nieuwkoop en Lisse, twee in Hillegom, Noordwijk, Kat wijk, Noordwijkerhout en Oegst- geest en vier in Alphen a d. Rijn. Het provinciaal bestuur wenst, dat eind maart van het volgend jaar het overleg tot resultaat heeft geleid. Permanent Een commissie van burgemees ters uit Zuid-Holland heeft het pro bleem in studie gehad. Zij rappor teorde, dat buiten de bebouwde kom men via praatpalen ongevallen moe ten kunnen worden gemeld. Per ge- meen te zal tenminste één arts perma nent bereikbaar moeten zijn. Ook de ziekenauto's moeten via een mo bilofoon altijd bereikbaar zijn. Voor de permanente bezetting van de a- larmpasten wordt gedacht deze on der te brengen in politiebureaus, bij de brandweer of bij wegenwachtsta tions. Coördinatie, van alarmposten geschiedt door het instellen van cen- traalposten. Eén van de alarmpos ten kan tevens centraalpost zijn. Een voldoende functionerende alarmpost vereist een dag en nacht parate personeelsbezetting, die te al- len tijde contact kan opnemen met een arts. die op zijn beurt onverwijld behandeld kunnen worden. Ook moet men op de post bekend zijn met de verkeersverbindingen in het gebied en met eventuele obstakels in de verbindingen. Volgens het ontworpen en voorge stelde schema voor de districtsinde ling wordt het eerste district ge vormd door de regio's Alphen a d. Rijn. Hillegom en Leiden, het twee de door Delft. Den Haag inclusief Wassenaar en Naaldwijk, het derde door Bodegraven, Gouda en Nieuwe- kerk a.d. Yssel, het vierde door Oud- Beyerland, Dordrehct. Gorinchem en Sliedrecht, het vijfde door de regio Middelhamis en het zesde door het gebied van „Rijnmond" en drie ge meenten ten noorden van dit terri toir. eró acltrijoen Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN De chaos in het Leidse (spitsuur-)verkeer duurt voort. De hoop van de politie, dat de tweede dag van twee afslui tingen aan de rand van het cen trum verlichting zou brengen doordat gewoonteverkeer andere wegen zou zoeken, is niet be waarheid. Integendeel, gistermid dag was de situatie benauwender dan maandag. De afsluiting van de Rynzichtbrug ADVERTENTIE Zoekt een voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,-. JUWELIER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Keulen uit Amsterdam public rela- enerzijds en van de weg over het Schuttersveld bij de Valkbrug ander zijds brengt extra grote verkeersstro men op toch al overbelaste routes. Leid ens centrum bezi t wein ig of geen mogelijkheden om het verkeer om te leiden en alle drukte komt dus op dezelfde punten samen. Dat zijn in dit geval het Stationsplein en de Sta tionsweg enerzijds en de stoplichten bij de Gyzelaarsbank anderzijds. De afstand hiertussen is zó gering, dat de route al gauw verstopt raakt. Dit is vooral in de middag en te- LELDEN ln verband met de te gen de avond het geval. De ochtend- venvachten blijde gebeurtenis in het spits is zoals altijd in Leiden gezin van prinses Beatrix en prim minder moeilijk, omdat het ver- Claus is voor de rijksscholen de keersaanbod dan kennelijk kleiner of volgende regel mg getroffen: a. Vindt de bekendmaking plaats bij de nieuwsuitzending van 7 uui tions assistente: Ellen Koenei's. stu dente Frans en Spaans in Parijs; Margriet de Koning Gans uit Lei den, studente Nederlands, en Yvon ne van Raait? uit Den Haag, stu- j dente economie in Rotterdam. morgens, dan zullen de leerlingen dezelfde dag vrij zijn. b. Vindt de bekendmaking plaats na dde nieuwsuitzending, dan hebben zij de volgende dag vrij. c. Vindt dc bekendmaking plaats op een zaterdag of een zondag, dan wordt vrij gegeven op de daarop volgende maandag. Hoewel deze regeling voor rijks scholen geldt, zal de regering het op prijs stellen indien de besturen van de gemeentelijke en van de byzon- dere scholen eenzelfde gedragslijn volgen. meer uitgesmeerd is. Steilivnnd Je voelt je in het spitsuurverkeer V als in de steilwand met steeds aan alle kanten opduikend verkeer. Jeeen vlottere doorstroming te bevor- draait rond im de mallemolen, die het deren. De stopliohteninsballaitie by verkeersbeeld be zien geeft. Je trekt de Gyzelaarsbank draait in de spits- op, je stopt, je trekt op en stopt in uren niet op de automaat, maar de een perpetuum mobile. Voor de toch I groenfases worden met de hand ge- geringe afstand van Noordeinde naar regeld. Daardoor is het mogelyk de Rynsburgerweg heb je in de spits enorme stroom van het Noordeinde minstens een half uur nodig. Wat is eraan te doen? De politie kan weinig doen, omdat er geen om leidingswegen zün. Hier en daar wordt het verkeer met de hand geregeld om meer ruimte te geven. Het is een halve oplossing, want het betekent, dat de stromen op de andere aan- voerwegen groeien. Wat had gedaan kunnen worden? Wü dachten, dat het beter zou zün, Een beeld van vanmorgen: geweest met tegelyk èn Rynzicht- I de Steenstraat mudvol auto's. En brug èn Schuttersveld weg af te slui-1 daarbij blijft het niet. De rij ten Gebrek aan communicatie en duurt voort tot over het Stations- coördinatie? En moet men ook in Lel- plein. (Foto LD/Holvast) den niet eens gaan denken aan 's nachts werken en overdag de zaak bouw van een noodbrug bü de Rün- provisorisch voor het verkeer open j zichtbrug En de vraag is natuurlük houden? j ook wat dit allemaal zou gaan kos- Wij weten niet of dat technisch ten. Pas na beantwoording van deze allemaal mogelük Is. evenmin of dit vragen kun je overwegen wat de het geval zou zün geweest met de I beste weg is. j In het Leidsch Dagblad van 6 ok- I tober staan met begeleidende tekst de afbeeldingen van twee bekende I Leidse gebouwen, die op het ogenblik 1 onder de slopershamers vallen: het ouae Diaconessenhuis op de Witte- I singel en het oude schoolgebouw op de Pieterskerkgracht, de oude school van wat met vermüding van de def tige lange Latünse benaming in Lei den bekend is als „Mathesis". Dat deze school nu en sinds lange tüd „de school van Mathesis" wordt genoemd, is begrüpelük en gemotiveerd: want de laatste ruim vüftig jaar was het I gebouw uitsluitend bij Mathesis in I ceoriuk. Maar oude Leidenaren herinneren zich. hoe ze daar op de I Pieterskerkgracht zün schoolgegaan op de Leidse Gemeenetlyke j HBS met 5-j.c. En ondergetekende is j de laatste nog levende oud-leraar, die. van 15 februari 1914 tot Juli 1915 nog in dit HBS-gebouw heeft gedo ceerd. Dit gebouw diende toen voor de HBS overdag en Mathesis 's avonds. By gebrek aan voldoende ruimte voor de toenmalige tienklas- sige HBS was toen één klasse on dergebracht in een oud. somber en vochtig leslokaal van het aangren zend oude Gymnasium (hoek Lok horststraat en Schoolsteeg). Bü het begin van de cursus septem ber 1915 werd de „nieuwe HBS" aan de Burggravenlaan (thans Rem- brandtlyceum) in gebruik genomen. Het is nauwelüks te beschrUven. wat voor een opluchting dit betekende voor leerlingen en docenten. Dit zal stellig ook het geval zün geweest, toen nog maar kort geleden Mathe sis zün oude woning verliet en zün nieuwe aan de Dieppoellaan betrok. B. M. Noach, (oud-leraar HBS) Leiden B. M. NOACH,

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3