8eernink geeft geen cent gemeenten Ondernem ingsradeti meer bevoegdheden „Al astronomische bedragen Jostberlijnse politie mkt pop-liefhebbers (DucZ Qlteutffo 5? eel meer IN LONDEN HOOPT HET VUIL ZICH SNEL OP bejaarden in ziekenfonds FAAM WORDT MODEHUIS VINKE AANHOUDEND WARM VRIJLATING REBELLIE IN OOST-NICERIË: 200 DODEN Wetsontwerp bij Tweede Kamer Hagenaar bekent mishandeling JAMIN Valdispert kalmeert ARABISCHE S IBOTEURS CESNEUl ELI) Jpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 No. 32911 LEIDSCH DAGBLAD jrecteur: E. A. E van Dishoeck BofdredacteurDvs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bfl vooruitbetaling), losse nummer* f0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2160T „ere kb—p. HHll iEN HAAG (GPDt tb* 1n- lensgrens van de ziekenfondsver- crine voor bejaarden zal per 1 uari worden verhoogd tot 1,395,- daardoor zullen 137.000 be rden méér dan nu in de bejaar- iverzekering vallen, waarmee het lal op ongeveer 890.000 komt. komend voordeel: deze verschui- leidt ook tot een verlaging van kostendekkende premie van de willige ziekenfondsverzekering, e verhoging van deze inkomens- is. die nu bijna f 7300.- bedraagt, Één van de maatregelen, die mi er Roolvink (Sociale Zaken) wil ïen om de financiële positie van ele groepen minder draagkracLi te verbeteren. Daartoe zijn rstellen tot wijziging van de Al- lene Ouderdomswet, de Zieken- dswet en de Kinderbijslagwet by Tweede Kamer ingediend. (Zie ook pag. 15) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister H. Beernink van Binnen landse Zaken acht het „volstrekt onmogelijk" binnen zijn be groting nog verschuivingen aan te brengen, waardoor hij meer zou kunnen doen voor gemeenten die in financiële nood ver keren. Volgens de bewindsman gaan er al „astronomische be dragen" naar de gemeenten. De heer Beernink antwoordde hiermee de zeer scherpe kritiek van de Partü van Arbeid en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die menen, dat de gemeenten niet voldoende financiële armslag hebben. De heer Beernink gaf toe dat de geldelijke positie van de meeste ge meenten niet rooskleurig mag wor den genoemd. „Maar", zei hy ...slechts 150 van de ruim 900 Nederlandse ge meenten hebben verzocht, om aan vullende uitkeringen". Hij legde er ook de nadruk op dat de tekorten bij gemeenten na afloop van het jaar nogal eens bhjken mee te vallen. „De rekening sluit wel", zei de minister. Mr. Beernink zag voorlopig wel be zwaren tegen het verlangen van en kele regeringspartijen om een ander potje te zoeken voor de 55 miljoen die de drie grote gemeenten per jaar extra krygen. Maar hy merkte toch op, dit punt bij de behandeling van het reeds beloofde wetsontwerp 'OERDEN 'LEIDEN Modema- tnen Vinke NV met het hoofd- ,oor in Woerden en vestigingen de grote steden, heeft De over een andere verdeling van de Kledingmagazyn. de da- middelen van het gemeentefonds na- heren- en kinderkledingzaak B de Hoogstraat in Leiden, over- \imen om er een filiaal te vesti- der aan de orde zal komen. By de algemene beschouwingen, volgende week in de Tweede Kamer, zal naar verluidt de eis naai- voren OST-BERLIJN (Reuter, AP) Nveeduizend Oostduitse jonge- rijn gisteravond op de der- in laatste dag van de viering de 20-ste verjaardag van de slaags geraakt met de tie. De jongeren hadden zich de „Muur" verzameld om te ieren naar een Westduitse uit- ling van de Britse popgroep Rolling Stones". Toen ze daar den te wachten de voor- ing ging overigens niet door rriveerde plotseling tweehon- politiemannen, die tot char- met de gummiknuppel over- en. htervolgd door de politie renden op-liefhebbers naar de Alexan- fctz in het centrum van Oost- In, waar zich Juist een kwart ïen leden van de communisti- jeugdbewegmg gereed maakte de slotfestiviteiten. De politie de er toch nog in ongeveer vijf- ongelui te arresteren: zy waren kkelyk herkenbaar door hun ng en lange haren, waardoor ze icherp contrast vormden met de niform geklede leden van de Ibeweging. was nog een ander „incident", de feestelykheden van de DDR (ruiste: de drie Westelyke geal- len protesteerden tegen een militaire parade in Oost-Ber- die „een schending van de ge- iriseerde status van Berlijn genoemd. De verklaring geen formeel protest. Bedoelde le duurde vyf uur en werd bij- ond door een groot aantal lei van Oosteuropese staten, onder Bilt verwacht van heden tot ïrdag avond ttg, tamelyk zonnig en warm Overwegend matige zuidelyke laakt te 12.40 uur). 9 OCTOBER, op: 6.54 uur: onder: 18.00 u. nop: 4.26uur; onder17.17 u. ►gwater te Katwijk te 2.02 en uur, laagwater te 10.10 en 22.22 i nummer bestaat uit 22 pag.) wie de Russische party leider Brezj- new. Ook Russische militairen waren aanwezig. Tanks, zwaar geschut en raketafdelingen vormden een be langrijk onderdeel van dit .Prui sische" machtsvertoon. Andere grote parades werden gehouden in Erfurt, Leipzig, Dresden, Schwerin en vele andere steden. De commissie voor Ondenvijs en Wetenschappen van de Tweede Kamer heeft vandaag vertegen woordigers van de universiteiten ontvangen voor een gesprek over de nota-V eringaHet gesprek komt op een momentdat de on rust over deze nota weer op bloeit. In Utrecht hebben stu denten de aula tot p& manent dis cussiecentrum uitgeroepen en hebben zij zich teruggetrokken uit de raad van overleg totdat de curatoren verantwoording heb ben afgelegd over hun beleid. komen dat de extra-miljoenen voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag niet ten koste gaan van de overige gemeenten in ons land. Met name de KVP zou hiervoor willen pleiten. Volgens de minister kan voor de gemeenten meer soelaas worden ge boden als de Tweede Kamer snel ak koord gaat met het wetsontwerp dat verruiming van het gemeentelyk belastinggebied beoogt. By de PvdA bestaan echter grote bezwaren tegen het leggen van grotere financiële lasten op de minder draagkrachtige burger. Mi". Beernink stelt er tegenover, dat als er dekking moet worden ge vonden voor de 55 miljoen extra dit toch ook een groter belastingoffer van de burger zal betekenen „En dan van iedere Nederlandse belas tingbetaler". zei hy. By Binnenlandse Zaken wordt het verwyt van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten van de hand gewezen, dat alle gemeenten tezamen voor 1970 slechts 38.5 miljoen gulden méér zouden kunnen uitgeven. „De gemeenten krijgt de volle zes pro cent styging van de uitgaven. De be groting geeft cijfers waarbij opval len de 3.6 miljard voor 1970 tegen over 3,1 miljard voor dit jaar", zei de bewindsman. Hy betwijfelde of de financiële nood nu grotea- is dan de voorgaande jaren. Verbetering van de positie van de gemeenten verwacht minister Beernink van de nabetalingen we gens lager oixlerwijsvergoeding over voorgaande jaren. Hiermee zyn „een paai" honderd miljoen" gemoeid. „Opmerkingen van de PvdA-ge- meenteraadsleden en wethouders, dat zij niet langer hun steun aan het besturen van hun gemeente kun nen geven als het ryk niet meer geld beschikbaar stelt, laat ik voor de verantwoording van de betrokkenen", zei de minister. PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling reageerde op de woorden van minis ter Beernink: Hy zei: „Als de mi nisters Beernink en Witteveen nu eens begonnen met twee dingen te doen: ten eerste het advies opvolgen van de raad voor gemeentefinanciën die elk jaar voorstellen doet voor de uit te keren bedragen; verdei" moe ten zy de gemeenten een evenredig deel geven van het schaarse leenka- pitaal dat beschikbaar is voor inves teringen". De heer Vondeling besloot: „Dan zouden we een heel eind ver der zyn". Met de eventuele vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisda digers in Breda is een soort stuivertje wisselen aan de gang. Nadat minister Polak de verschil lende fractieleiders uit de Tweede Kamer hierover had geraad pleegd. besloot hij de vrijlating door middel van een wetswijzi ging te laten rusten. Hij vond de meerderheid die hij kon bereiken te gering. Daarna heeft het KVP-kamer- lid Van Schaik zich er achter ge spannen. Op 21 oktober zal de Kamer een motie van hem be handelen die de vrijlating van de drie mannen beoogt. Als die mo tie wordt aangenomen, kan mi* nister Polak twee dingen doen. Hij kan de motie uitvoeren of deze naast zich neerleggen. In beide gevallen kan de stemuitslag die waarschijnlijk een geringe meerderheid voor de motie te zien zal geven voor hem van be lang zijn. Het valt evenzeer te argumenteren dat men gehoor moet geven aan een kamermeer derheid als wel dat men dat niet moet doen. omdat die meerder heid bij dit zo gevoelige onder werp zo gering is In Den Haag wordt gespecu leerd, dat de minister de motie naast zich zal neerleggen, omdat zijn eigen partij in de Kamer, de VVD. de motie in grote meerder heid zal afwijzen. De minister zal daar wel rekening mee wensen te houden. Anderzijds zal hij ook re kening moeten houden met de KVP, die in grote trekken voor vrijlating is. Kortom, het ziet er naar uit, dat de Kamer deze pre caire kwestie terug gaat spelen naar de minister van Justitie. Steeds meer slachtoffers Bfj overstromingen in Tunesië, waar in de afgelopen tien dagen evenveel re gen ls gevallen als anders ln tien tot twintig jaar. zyn reeds 425 slachtoffers gevallen. Het herstel van de vele wegen en veertig bruggen, die zyn weggespoeld, zal nog Jaren ver gen. Er zyn vyftigdulzend huizen en hutten verwoest. Steeds hoger stapelt het vuil i zich op in de straten van de Brit se hoofdstad, nu het stakende I personeel van de reinigingsdienst aan zijn eis vasthoudt, dat het I basisloon thans ruim 130 gul- den verhoogd dient te wor- j den tot 170 gulden. De gemeente- I lijke gezondheidsdienst heelt ge waarschuwd, dat tengevolge van de warme zomer het aantal vlie gen enorm is toegenomen en dat zich een nieuw soort vlieg voor doet, die immuun is voor bestrij dingsmiddelen. Morgen zullen 'de besturen van de Londense tvijken opnieuw met de stakers gaan on derhandelen. LAGOS <AP> Onlusten in het oostelyke deel van Nigerië, die al weken duren, hebben tot nu toe het leven gekost aan tenminste 200 per sonen. In het onrustige gebied wo nen voornamelyk leden van de zeer grote stam der Joraboes. Om hen in toom te houden is de plaatselyke po litie versterkt door naar schatting 12.000 man militairen die het garni zoen van de stad Ibadan vormen. De opstandigen, goeddeels boeren, ma ken gebruik van allerlei wapens, van moderne geweren tot speren en hak messen toe. DEN HAAG (GPD) Volgens I het ontwerp van een nieuwe Wet i op de ondernemingsraden is het fiat van de ondernemingsraad j vereist bij het vaststellen van het arbeidsreglement, pensioenrege- I lingen en winstdelingsregelingen. Daarmee gaat het wetsontwerp, dat nu de Tweede Kamer heeft bereikt, verder dan het advies van de Sociaal-Economische Raad. Naar het oordeel van de regering kan de medezeggenschap van de werknemers op bepaalde ounten een recht tot meebeslissen inhouden. De instemming van de ondernemings raad is niet vereist wanneer de aan geduide regeling door middel van een c.a.o. tot stand zijn gekomen. In het algemeen is minister Rool vink het eens met de SER: de on dernemingsraad moet overlegorgaan van de onderneming blyven. maar ook de vertegenwoordiging van de werknemers moet via de raad gestal te krygen. Zo zullen de gekozen leden dan ook het recht krijgen tot onderling overleg buiten de officiële vergade ringen van de onder nemingsraad onder leiding van een vice-voorzitter uit de kring van de gekozen leden. Een belangryk punt is dat de on dernemer wettelyk verplicht zal zyn DEN HAAG <GPD> De zater dag gearresteerde 36-jarige loswerk- man heeft nu bekend dat hy vrijdag nacht 26 september zijn 71-jarige overbuurvrouw in haar hofjeswoning aan de Falckstraat heeft afgeranseld met haar mattenklopper, haar daar na met de steel van de mattenklop per op wrede wijze heeft verwond en haar vervolgens een aardappel mesje in het onderlichaam heeft ge stoken. De man ncudt echter by hoog en by laag vol dat hy dit alles heeft gedaan op verzoek van de vrouw zelf. de ondernemingsraad advies t» vra gen over ingrypende maatregelen als geheel of gedeeltelyke liquidatie, fusies, concentraties, belangryke in krimpingen e.d., tenzy „zwaarwich tige belangen van hemzelf dan wel van de onderneming naar zyn oor deel zach daartegen verzetten". Wel moet in dergelyke gevallen minister Roolvink heeft daarbij spe ciaal gedacht aan fusiebesprekingen in een vroeg stadium een verant woording achteraf plaatsvinden. De ondernemer is verder verplicht by ingrypende maatregelen met een sociaal plan te komen. Conform het SER-advies wordt voorgesteld een ondernemingsraad verplicht te stellen voor ondernemin gen met meer dan honderd werkne mers. De grens ligt nu by 25 werk nemers. hetgeen echter in de prak- tyfc weinig zinvol is gebleken. Wel is nu een verscherpt toezicht te ver wachten op de verplichting tot in stelling van een ondernemingsraad. Om lid van de ondernemingsraad te worden moet men 21 jaar zyn (nu 23», de leeftyd voor kiesgerechtigheid zal worden verlaagd van 21 tot 18 jaar. De ondernemer i6 verplicht de uitslag van de verkiezingen aan zyn werknemers bekend te maken. De minister meent dat het recht van kandidaatstelling in het alge meen moet worden toegekend aan iedere werknemersorganisatie, die in de onderneming werkzame mensen onder haar leden telt. Daarnaast mogen ook ongeorganiseerden, mits zy een bepaald aantal hebben, kan didaten stellen. Enkele andere punten uit het wets ontwerp de onafhankelijkheid van de leden wordt gewaarborgd door bepalingen. ADVERTENTIE morgen choc, menagerie melk en puur 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voordie prijs! ADVERTENTIE a9d^ dat de ondernemer verplicht >s erop toe be zien dat leden uit hoofde van hun lidmaatschap niet worden be nadeeld in hun positie in het bedrijf en de ondernemer voor het beëindi gen van de dienstbetrekking met een ond er nemingsraads li d de vooraf gaande toestemming van de kanton rechter nodig heeft; in bepaalde gevallen moet de on» dernemingsraad een vaste jeugd* oammissie instellen. TEL AVIV (AFP, AP) In heft dal van de Jordaan zyn, ten noor den van de Allenby-brug, vannacht vyf Arabische saboteurs gesneuveld in een treffen met een eenheid van het Israëlische leger. Volgens een Is raëlische militaire woordvoerder werden aan Israëlische zyde geen verliezen geleden. Vandaag zyn Israëlische vliegtui gen 37 kilometer diep Jordanië bin nengedrongen. waar zy een basis van Arabische guerrillastryders aan vielen. In de Jordaanse hoofdstad Amman werd verklaard, dat by deze aanval twee burgers werden gedood en drie gewond. maakt niet loom of slaperig Uit het Leidsch Dagblad van 6 October 1869: Gisterenavond vond ter gelegenheid van den herin neringsdag aan heidens ont zet op het Galgewater eene muziekuitvoering plaats, die door eene talrijke menigte werd bijgewoond. Het feest werd door fraai weder be gunstigd. Schoonhoven Voor de alhier vacante betrekking van gemeenteontvanger, waaran eene jaarwedde van f 600 is verbonden, heb ben zich niet minder dan 101 sollicitanten opgedaan. (Advertentie) Kruijer Wordt gevraagd in het Hotel de Zon een kruijer. Adres in persoon.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1