kustvaarder gezonken: zes personen vermist Hotselinge bekentenis In proces Jeruzalem Minister weer in conflict met huisartsen? Reactie van PvdA op noodkreet gemeenten fa aanvaring in dichte mist NIEUWE BRUG BIJ SCHIPHOL ARATOREN WEIGEREN ITNODIGING MEER BEW0LKINC TERUG UIT AMERIKA Brig itte Bardot gescheiden KOMFLOT IN JORDANIË VERIJDELD TOCH DUITSE HEFFINGEN OP LANDBOUW (Ê)uc/ Qtieuws ericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 OKTOBER 1969 No. 32910 EIDSCH DAGBLAD ieur: E A E van Dishoeck redacteur: Dvs. J. R Soetenhoret DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Ledden - Otro 87098 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ben archieffoto van de ge zonken kustvaarder „Donau". Zes personen worden vermist. UZALEM (Reuter. AP. GPD) bikomen onverwacht heeft tistralische schapenscheerder ael Rohan bekend, dat hij 1 augustus de brand in de i moskee heeft gesticht. Hij Je daaraan echter toe op dat blik geestesziek te zijn ge- i Rohans verdediger, Tunik, vanochtend mededeling van bekentenis toen het proces s tweede dag nog slechts en- minuten was begonnen. Zo ekend verklaarde Rohans ad at gisteren, dat de Australiër riten noch de aanklacht wilde 'aarden. IS ij me gen: JMEGEN (GPD) Curatoren de Nijmeegse universiteit heb- peegedeeld, geen gebruik te zul- faaken van de uitnodiging van toie van Studenten om een vond te houden openbare dis- pamenkomst, over de vernieu- van de bestuursstructuur bij te ai hitoren zeggen het nut van hun bezigheid niet in te zien. aange- het de bedoeling van de orga- bren kennelijk niet is om tot teële discussie te komen. In de jdiging staat namelijk letterlijk: zullen een nieuw offensief moe- openen op de machthebbers van universiteit, de curatoren die ttbazen zijn van Veringa". oogd wordt duidelijk, aldus cu- fen, de vergadering een zodanig »p te geven, dat een aanleiding worden gevonden om de weg te keren voor een experimen- i bestuursstructuur in Nijmegen 1 I Bilt verwacht van heden tot fisdagavond: nevelig en op de >te plaatsen droog weer met tij- k meer bewolking. Meest matige I tussen zuid en zuidwest. Dezelf- fmperaturen als vandaag of iets re. (Opgemaakt te 12.40 uur) 8 OKTOBER 1969 op: 06.52 onder: 18 02. Maan op: 1 onder: 17 07. «water in Katwijk: 01.25 en 13.47 jwater: 09.29 en 21.41. nummer bestaat alt 26 pagina's. Tijdens de eerste proceedag ont hulde de politie-officier, die Rohan bij zijn aanhouding had on dervraagd, dat de Australiër had bekend en hem verteld had, dat hij met een jonge Arabier vriendschap had gesloten en hem grote sommen gelds had gegeven. Deze Arabier, een moskeegids. had op verzoek van Ro han gepoögd het doel van het be zoek van de Australiër aan de hei lige stad te raden. Rohan had vol gens zijn zeggen na zijn aankomst in Jeruzalem een bijbeltekst ontdekt, die zegt dat één mens door God zal worden geroepen om de tempel te bouwen. De Al Aksa moskee staat op de plaats waar vroeger de tempel van Salomo stond en waarvan al leen de klaagmuur nog over is. Ro han had zich een uitverkorene ge voeld, die de moskee moest vernieti gen om plaats te maken voor de tempel, waarna de Messias op aar de zou komen. Tegenover de Israëli sche politie had Rohan ver klaard geen advocaat te willen heb ben. „God ie mijn advocaat", had hij gezegd. Eban bij Paus De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken. Eban, heeft giste ren een bezoek gebracht aan 't Va- ticaan, waar hij door Paus Paulus in audiëntie werd ontvangen. Het ge sprek ging over het toezicht op de heilige plaatsen in Palestina en het conflict in het Midden-Oosten. De j Paus bood Eban zijn „persoonlijke medewerking" aan bij het zoeken naar een oplossing. Ook Arabische leiders had hij dit aangeboden Eban zei, dat de sfeer van de ontmoeting was doordrongen van buitengewone hartelijkheid en wederzijds respeot. Intussen is Eban in Londen aangekomen voor een tweedaags bezoek. De Israëlische mi nister zal een ontmoeting hebben met zijn Britse collega Stewart. Zwitserland heeft de militaire at taché van Israël, kolonel Zwi Al on, tot „persona non grata" verklaard. Dit is een gevolg van de zaak Frau- enknecht, de Zwitserse ingenieur, die Israël de constructietekeningen heeft verstrekt voor de motoren van het vliegtuig Mirage-3 De Israëli sche militaire autoriteiten hebben gisteren de burgemeester van Ramallah in bezet Jordaans gebied, alsmede negen andere Arabieren uitgewezen en over de grens met Jordanië gezet. Allen zijn beschul digd van vijandige activiteit. Voigens Tel Aviv zijn gisteren drie Egyptische Mig® neergeschoten, die poogden doelen ten oosten van het Suezkanaal aan te vallen. Volgens de Egyptische lezing werden lucht- doelraketbases en radarstations van Israël verwoest of beschadigd. Deze Egyptische actie was een „vergel dingsmaatregel". Volgens het Egyp tische Wad „Al Achram" namen 72 Egyptische bommenwerpers en ja gers aan de aanval deel. GRONINGEN (GPD) Met enkele schepen wordt sedert vanmorgen koortsachtig gezocht naar zes opvarenden van de 488 ton metende kustvaarder Donau uit Delfzijl, die omstreeks half vier vanmorgen op ongeveer 15 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog zonk. den. Wel werd drijfhout en deuren van de kustvaarder uit zee opgevist. Ook de RB 19 van de Rijkspolitie te water uit Delfzijl en een Duitse mijnenveger zyn aan de opsporings actie gaan deelnemen. De Donau was gisteren uit Delf- j zijl vertrokken met een lading graan voor een Engelse haven. De aanva ring vond plaats bij kalme zee Het schip, waarvan behalve de vermiste kapitein ook de heer Tj Drijfhout reder is. werd in 1953 bij Appel in Wirdum «Gr.» gebouwd De Kanba is van de Deutsche Africa-Linien uit Hamburg. De zevende opvarende van de kustvaarder stuurman J. Klootse- ma (42) uit Brunsbuttelkoog werd kort na de aanvaring gered en aan boord genomen van het Westduitse vrachtschip Kariba (10.000 ton) waarmee de Donau in dichte mist in aanvaring kwam. De kans dat de vermiste zeelieden nog worden ge vonden. werd vanmorgen zeer klein genoemd. Deze vermisten zyn: kapitein en mede-eigenaar F. Drijfhout uit Delf zijl, machinist J. H. de Vlas (28) uit Drachten, kok L. R. Hally uit Arn hem. matroos C. van der Berg uit Amsterdam en matroos P Westra «23) uit Dordrecht. Ook de echtgeno te van machinist De Vlas wordt ver mist. Eén van de eerste schepen die na de melding van de Kariba over de aanvaring te hulp schoot, was de Delfzijler loodsboot Castor, die daar voor de kruispost voor de Ems ver bet. Uit Oostmaliorn voer de red dingboot gebroeders Luden met schipper Siep Zeeman en enkele an dere redders van de KNZHRM uit. „We gingen harder dan ooit, om dat we wisten dat de Duitse red dingboot George Breusing van het station Borkum niet op zijn post was", vertelde notaris Bolwijn uit Anjum, lid van de plaatselijke com missie van de KNZHRM. In het begin van de morgen meld de de gebroeders Luden geen spoor van de opvarenden te hebben gevon- ADVERTENTIE PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust Een groep Nederlandse ar tiesten, die een toernee langs Ne derlandse clubs in Canada en Amerika heeft gemaakt is van ochtend op Schiphol terugge keerd. V.l.n.r. mevrouw Alberti, Willy Alberti, Joop Oonk. Willeke Alberti met haar dochtertje en Jan Blaaser. (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG «GPD) In een brief adviseert het bestuur van de Party van de Arbeid alle PvdA-frac- ties in gemeenteraden en staten bij de komende begroting niet mee te werken aan financiële maatregelen die het welzijnsniveau (gemeen schapsvoorzieningen) aantasten of de welvaartsverdeling verder scheef trekken ten nadele van de laagste inkomensgroepen. CHUR. ZWITSERLAND (AP) Brigitte Bardot heeft zich vier maan den geleden in de Zwitserse plaats Lenzerheide in 't geheim laten schei den van de Duitse multi-miljonair Günter Sachs. Dit is vandaag beves tigd door de plaatselijke autoriteiten in Lenzerheide. Als reden voor de scheiding werd „vervreemding" aanvaard. Brigitte en Günter Sachs traden na een kort stondige romance in juli 1966 in Las Vegas met elkaar in het huwelyk. Binnen een Jaar ontstonden de eerste geruchten over verwijdering. Sinds begin 1968 werden BB en de miljo nair niet meer samen gezien. Brigit te Bardot is eerder getrouwd geweest met de regisseur Roger Vadim en met de acteur Jacques Charrier. AMMAN (Jordanië) (AP) De Jordaanse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat zy „een kom- plot tegen de veiligheid van het ko ninkrijk" verijdeld heeft. Het was op touw gezet door de leiding van de verboden „Bevrijdingspartij" met de steun van Israël en „van hen die achter de vijand staan". Het kom- plot werd j.l. vrijdag ontdekt, maar reeds vijf maanden geleden zyn er arrestaties verricht. De „Bevrijdingsparty" k een ultra rechtse conservatieve partij, die 15 jaar geleden werd >pgericht door sjeik Nabaham, die thans in Beiroet woont. De partij is in de gehele Ara bische wereld verboden, omdat zij al le tegenwoordige Arabische regerin gen als van nu) en gener waarde be- r schouwt. De party streeft naar de vestiging van Arabische staten op de basis van de Koran. Tezamen met andere politieke groe pen werd de partij in 1958 in Jor danië verboden. I Het party bestuur reageert hiermee op de noodkreet van de gemeente en provinciale bestuurders over de onhoudbare financiële situatie, waarin de gemeenten zich bevinden. Het PvdA-bestuur, dat gisteravond in Amsterdam over deze kwestie ver gaderde, gaat niet in op de vrees van verschillenden, o.a. burge meester Verkruisen van Mun tendam. die menen dat zij niet lan ger verantwoordelijkheid kunnen dragen voor de manier waarop het rijk de gemeenten financieel be deelt. Wel zegt men begrip te heb ben voor de ernstige gewetensnood, waarin'men verkeert. Volgens de brief Hgt de verant woordelijkheid in de allereerste plaats bij regering en parlement. ..Het aal van de vertegenwoor digers van de regeringspartijen afhangen in hoeverre de dreigende onbestuurbaarheid in vele gemeen ten kan worden gekeerd", aldus de PvdA-fractie aal by de behandeling schuwt ervoor dat de situatie kan ontstaan, dat het ryk Gedeputeerde Staten wijzigingen kan laten aanbrengen in de begro ting van één of meer gemeenten. Ge deputeerde en gemeenteraden zullen zich dan opnieuw moeten beraden. De nieuwe weg en brug tl over de Ringvaart tussen Amstelveen en Schiphol. De toegangsweg aan de Amstel- veense kant is ook bijna ge- reed. Aan deze weg wordt op het ogenblik het nieuwe hoofdkantoor voor de KLM gebouwd. De nieuwe ver- keersverbinding zal een ein- j| de maken aan de talrijke verkeersopstoppingen. die zich op dit punt voordeden. LUXEMBURG «GPD» De Bw- ropese ministerraad heeft gisteren op een spoedvergadering in Luxem burg ingestemd met een compromis dat de Duitse regering toch in staat stelt heffingen in te voeren op Inge voerde landbouwprodukten ter be scherming van de Duitse boeien te gen de gevolgen van de vlottende koers van de Duitse mark. De Euro pese Commissie had de vorige week eenzijdige Duitse maatregelen afge keurd, waarby een invoerheffing van 5,5 procent op ingevoerde landbouw produkten werd ingesteld, en alleen de mogelijkheid opengelaten van een invoerstop voor bepaalde land bouwprodukten. (ele verder pagina E» UTRECHT (GPD) Er dreigen weer moeilijkheden tussen de huis artsen en minister De Block over de huisartstarieven voor particulieren De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) is niet van plan de leden ad vies te geven met betrekking tot die tarieven. Minister De Block heeft de LHV echter laten weten, ervan uit te gaan dat de huisartsen de tarieven j per 1 oktober niet zouden verhogen zonder voorafgaand overleg. De Landelijke Huisartsenvereniging staat nog steeds op het standpunt, dat de artsen het recht hebben de al gemene trend van de loon- en prijs index te volgen Maar als centrale vereniging wenst de LHV zich niet te bemoeien met de beslissingen van de Individuele huisartsen. „Het is niet onze taak te zorgen dat de tarieven van onze leden achter blijven bij de algemene ontwikkeling van lonen en prijzen", zei dr Salome vanmorgen ..Bovendien lopen we. als we wel richtlijnen zouden geven, het risico van een prijsstop" Hy wees er verder op dat de huis artsentarieven vorig jaar oktober voor het laatst zijn aangepast aan de trendmatige ontwikkeling van Juli 1968. Verwacht wordt dat minister De Block nu de tariefverhogingen, die uitgaan boven hetgeen de algemene prijzenbeschikking toelaat, door zijn controleurs moet laten opsporen. Uit het Leidsch Dagblad van 5 October 1869: In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uren is een per soon genaamd Jacobus Kars tens. 'immerman, aan de Aalmarkt nabij h et visch- huisje in het water gevallen en verdronken. Schoonhoven. Te Ammer- stol zijn in de afgelopen week gevangen 26 zalmen zeer uiteenloopende van qua- liteit en wicht. De prijs de> mindere soorten varier de tussen 1 125 a f 2 en die de winterzalm tussen f 2.55 a f 3 per y2 kilo.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1