Golda Meirs meer dan de reis naar VS moeite waard Zuidamerikanen zuchten onder zware buitenlandse schulden Voor u 37z7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet ©n voor u.... Seizoen in Brighton begonnen Voordelig biertje.... Overtuigend GEEN PROCES TEGEN „GROENE BARETTEN" GRIEKEN DOEN NIET MEE IN STRAATSBURG .Vingerwijzing voor Doebtsek de bank waar ook zich thuis voelt PAGINA 6 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1989 Politiek Engeland congresseert weer (Van onze correspondent) BRIGHTON De cabarets en andere vermaakinrichtingen op de beide pieren van de kolossale Engelse badplaats Brighton, die iets van haar vroeg 19de eeuw- se elegance heeft bewaard en waar in de avond de slingers van gekleurde lichtjes nog twin- li kelen, zijn in dit naseizoen dicht. MAAR IN DE supermoderne j glanzende scliaatsarcna. kegel- j| baan en danshal zQn thans de grote jaarlijkse politieke shows I begonnen. Deze week is Brigh- I ton vol met 1500 gedelegeerden van de Labourpartij. die weck daarop volgt een ander ver maard gezelschap De Conser vatieven. De Liberalen zijn weliswaar li DEZE LABOURCONFEREN- TIE mogelijk de laatste voor de nieuwe algemene verkiezingen. 1 die naar alle waarschijnlijkheid in het najaar van 1970 zullen worden gehouden, wordt geken- merkt door een sfeer van voor zichtig optimisme. Inderdaad (s jij de stemming, vergeleken met ij die van nog slechts enkele maanden geleden, omgeslagen, j I Toen zat Labour in zak en as, li I zwaar gebukt als het ging onder i onoplosbaar schijnende proble- men. Iedereen was er toen van I overtuigd dat de partij een ver- I nietigpnde nederlaag te wach- ten stond, als gevolg van de i vele beloften, die vaak misreke- j ningen bleken te zijn. ALGEMEEN IS men het er echter nu toch wel over eens dat Wilson grote moed heeft getoond door als regeerder dwars in te gaan tegen de vooroordelen van een groot deel van zijn eigen I party. Hjj wilde eens en vooral een einde maken aan een aantal I euvelen o.a. de onverantwoorde- I lijk wilde stakingen, die de j! Britse economie met verlam- ming bedreigen. HET VERZET TEGEN de in- komenspolitiek is, getuige het ij recente vakbewegingscongres, echter nog niet gebroken. Links li wil niets weten van een hernieu- wing van de in november aflo- I pende wet, die loonsverhogingen vier maanden kan tegenhouden, niet omdat men geen oog zou hebben voor het gevaar van een j loonchaos maar omdat de bon den geen afstand willen doen van hun onderhandelingsvrij heid. OVERIGENS DIENT men wel te bedenken, dat een labour-con- gres de eigen regering in geen enkel opzicht kan binden. Van daar dat er door de leiders op deze schaatsbaan figuurlijk wordf geschaatst vooral met het oog op het verkiezingseenheids front. De federatief opgebouwde Labourpartij, waar de vakbon den met hun massale stemmen een stem voor elk lid hun stoomwals laten rollen, is een vat vol tegenstellingen, tegen- j stellingen die moeilijk kunnen Ij worden weggemoffeld, j DAT GELDT VOORAL voor het I nog altijd brandende probleem van Engelands lidmaatschap Ivan de EEG. Door het lange in de kou staan, dat volgde op het aanvankelijke Britse talmen, be- gint het Engelse volk thans kip- pevel te krijgen. Behalve in de kringen van de grote industrie II is er van geestdrift voor aan- |;i sluiting weinig meer te bespeu- ren. De conservatieve leider, |ll Heath, die als oorspronkelijk I EEG-kampioen twee jaar lang de Britse onderhandelingen in Brussel heeft geleid, moest on langs onder druk van extremist Powell enigszins terugwijken. Wilson de late bekeerling houdt echter taai aan de EEG vast. LANGS DE WANDEN in kleu ren als die van de gemeentelij ke strandversieringen, hangt de leus, „Labour zal winnen". Of dit inderdaad gebeurt zal er vooral van afhangen of dc re gering er in zal slagen de kos ten van levensonderhoud in be dwang te houden, de belastingrr te verzachten en het leger van een half miljoen werklozen te doen inkrimpen. ARNOLD LISSAUER Comité tegen pornografie Met enige plechtigheid is in de buurt van de Deense stad Esbierg een grafsteen onthuld met het volgende opschrift: „Hier rust de Deense ze delijkheid, gewurgd in de zomer van 1969 Zij zal herrijzen als het volk ontwaakt". Circa 75 personen wa ren aanwezig op deze b;ieenkomst, die een campagne tegen pornogra fie inluidde. De steen is geplaatst op het terrein van de hotelhouder Paul Lund, die in een toespraak verklaar de. dat de wet die vrije versprei ding van pornografie toestaat, af breuk doet aan de reputatie van De- nemarkten in het buitenland en slechts dient tot verrijking van de desbetreffende handelaars. (Van onze correspondent S. Hamburger) JERUZALEM (GPD) Twee uur en vijfenvijftig minuten hebben de Amerikaanse president Nixon en de Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir met elkander van gedachten ge wisseld. Naar de berichtgeving van de Israëlische correspon denten in Washington en de internationale persbureaus te oor delen zijn zij het een geworden in een mate. die alle hier ge stelde verwachtingen heeft overtroffen. hier druk over de militaire bijstand, die zij in Washington zou vragen. Men schreef en sprak over nog eens vijfentwintig Phantoms en tachtig Skyhawks. Nixon noch zy hebben hun afspraken daaromtrent uit de doeken gedaan, maar de perschef van het Witce Huis wist nieuwsgie rige journalisten wel te vertellen van een overeengekomen ..voortzet ting van militaire hulp". In Ameri kaanse perskringen schijnt dat. te worden uitgelegd als Amerikaanse bereidlheid om bij te springen als de kloof tussen het Arabische en het Israëlische militaire vermogen tech nisch een wezenlijke bedreiging vooi Israël zou gaan vormen. Hier is men algemeen van mening, dat Nixon in dit opzidht veel verder is gegaan en in belangrijke mate tegemoet is ge komen aan Meirs verzoek, gebaseerd op de moeilijk te weerspreken waar heid, dat voor Israëls defensie één vogel in de hand altijd nog te pre fereren is boven tien in de lucht Die veronderstelling schijnt niet on gegrond te zijn. Want Golda zeil vulde de mededeling van de secreta ris voor persz&ken in Washington aan door openlijk be verklaren, da-t de Amerikaanse politiek van *ven- wicht in bewapening onverminderd zal worden voortgezet. De minister-presidente zelf ver klaarde na afloop van de beide dis cussies. dat z'j het Witte Huis met een heel wat lichter hart had ver laten dan zij bet was binnengegaan en haar gastheer gaf bij diezelfde gelegenheid onomwonden toe, dat Israël in Golda zoals zy hier lief kozend wordt genoemd een uiterst effectieve pleitbezorgster had, wier argumenten ..overtuigend" waren. Golda zelf is nog steeds in Amerika waar zij een kennelijk evenzeer ge slaagde inofficiële tournee maakt. Politieke kringen hier zijn dan ook sterk terughoudend met het opma ken van de balans. Zij wachetn lie ver Golda's eigen reisverslag af. dat zij volgende week in de ministerraad hoopt uit te brengen. Maar zelfs nu spreekt men in het ministerie van j Buitenlandse Zaken hier, waar men zich niet gemakkelijk aan enthou- j siasme overgeeft, van een „onge- evenaard succes". De onderwerpen, die tussen de Amerikaanse president en de Is raëlische premier besproken werden, lagen alle in hetzelfde vlak. Zij raakten politieke, militaire en eco nomische problemen. Maar hun grootste gemene deler was de posi tie, waarin Israël zich bevindt na de zesdaagse veldtocht, die wel een spectaculaire strategische victorie heeft gebracht, maar zijn uiteinde lijk doel liquidatie van het con flict met de Arabische staten ra dicaal heeft gemist. Tegen de ge woonte in is na de beide gesprek ken in het Witte Huis geen officieel communiqué uitgegeven. In plaats daarvan hebben Nixon en mevrouw Meir in bijeenkomsten met Ameri kaanse en buitenlandse journalisten in algemene tea-men wat losgelaten over hun besprekingen. Men is er wat wijzer geworden voor zover het om politieke en militaire zaken ging. j Met betrekking tot economische bij stand tast men nog in eht duister Onzekerheid Juichtoon Maar ook al hielden de president en zyn gast zich op de vlakte, wat zij meenden te kunnen openbaren was genoeg om hier te lande een juichtoon op te roepen. Men is er in Israël diep van doordrongen, dat Washington de politiek van Jeruza lem niet alleen onderschrijft, maar dit beleid ook als een zaak van pri mair Amerikaans belang beschouwt. Uit wat hier tot dusver bekend is geworden laat zich veilig opmaken, dat de V.S. zich volkomen identifi ceren met de Israëlische stelling, dat aan teruggave van bezet gebied niet gedacht kan worden zolang de Ara bische staten volharden in hun wei gering om over vrede te onder nan- delen. Golda Meir, die daarvan vóór haar Amerikaanse reis lang niet ze ker was, sprak in dit verband van „een volstrekt wederzijds begrip" En dde term schijnt ook in te hou den een Amerikaans fiat voor de kolonisatie (lees: Israëlisatie) van bezet gebied, een kwestie, waarover zelfs alle Israëliërs het lang niet eens zijn. Militair Op militair terrein meent men hier al evenveel reden tot tevredenheid te hebben. Vóór Golda Meirs vertrek naar het Weston speculeerde men Omtrent de economische resultaten van wat hier „Golda's eigen diplo matie" wordt genoemd, heerst hier nog onzekerheid. Men spreekt, waar schijnlijk op goede gronden, van Amerikaanse bijstand tot een bedrag van een miljard dollar voor de ko mende vijf jaar. maar een officiële bevestiging daaromtrent was hier niet te verkregen. Amerikaanse be richten, minder positief dan de Is raëlische, wekken de indruk, dat de zaak nog hangende is. Maar zelfs dan schijnt Golda Meirs reis voor Israël de moeite meer dan waard te zijn geweest. Politiek is ongetwijfeld aan beide kanten veel twijfel uit de weg geruimd. Militair kan Israël meer dan ooit tevoren zeker zijn van voorziening in zijn meest urgente behoeften. De dagen van Johnson, die een sterk Tsraël alswaarborg voor de vrede in het Midden-Oosten beschouwde, schijnen te zijn teruggekeerd. Ds Israëlische bladen schrijven geestdriftig over consolidering van het bondgenoot schap met Amerika. De echo. die Golda Meirs bezoex in de V.S. zeif heeft gevonden, geeft aan dit enthousiame een sterk rea listische ondergrond. Bomaan slag in Montreal Op het huis van de burgemeester Dra- peau van de Canadese stad Montreal is gisteren een bomaanslag ge pleegd. Het, pand werd onherstelbaar beschadigd, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De bur gemeesterswoning was vorig jaar enige tijd onder politiebewaking ge steld nadat onbekenden verscheidene aanslagpogingen hadden gedaan Burgemeester Drapeau heeft zich de vijandschap van de onderwereld op de hals gehaald sinds hij als jurist en later als burgervader de strijd te gen de georganiseerde misdaad be gon. WASHINGTON (Reuter) Er zal geen proces worden gevoerd tegen zes Amerikaanse militairen van de speciale troepen, beter bekend als „Groene Baretten" die ervan wer den beschuldigd op 20 juni van dit jaar een vermeende Zuidvietnamese dubbelspion te hebben doodgescho ten na hem te hebben verdoofd. Minister voor het Leger Stanley R. Resor deelde gisteren in een door het „Pentagon" ministerie van De fensie) verspreide verklaring mee, dat de beschuldigingen tegen het zestal zijn ingetrokken omdat de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) het niet in het belang van de nationale veiligheid achtte als zijn leden in het proces zouden moeten getuigen. De minister meent, dat on der deze omstandigheden een eerlijk proces niet gewaarborgd is. omdat de CIA niet als getuige a decharge kan worden gedagvaard. Hy heeft derhalve de beschuldigingen inge trokken maar verklaart dat daden als aan de zes militairen ten laste gelegd ..fundamentele schending van de legerbepalingen, -orders en -be ginselen zijn die niet zullen worden toegelaten". De voornaamste beschuldigde was kapitein Robert F. Marasco die de Zuidvietnamees zou hebben doodge schoten. Twee anderen zouden hem naar de executieplaats hebben geleid waar hij werd verdoofd. Het lichaam is later in de Zuidchinese zee ge worpen. Er is sprake van en dat zou de reden zijn dat deze zaak ruchtbaar is geworden dat het slachtoffer geen dubbelspion was. maar een drievoudige spion: hij zou niet alleen voor Noord- en Zuid-Viet- j nam hebben gespioneerd, maar ook inlichtingen hebben verschaft aan de I Zuidvietnamese president Thioe per- soonlijk. ATHENE (ANP) Griekenland zal niet deelnemen aan de huidige bijeenkomst van de raadgevende ver- gadering van de Raad van Europa De Israëlische premier, mevr. I Golda Meir, heeft gisteren tijdensi 1 haar verblijf in Amerika een be- I leefdheidsbezoek gébracht aan de J Verenigde Naties, waar zij werd, ontvangen door secretaris-gene- j raai Thant (tweede van rechts). Geheel rechts: de Israëlische mi- I nister van Buitenlandse Zaken, I Abba Eban. Links de Israëlische ambassadeur bij de VN, Tekoah. Nog kansen al» hij fouten goedmaakt j PRAAG (AP. Reuter) Als Doebt- sek zyn fouten zou toegeven, zelf- kritiek uitoefent en zieh aan de kant van de huidige machthebbers in Praag zou scharen, dan kon hij in de toekomst nog wel eens een lei- dinggevende en beslissende rol mo- gen spelen in het Tsjechoslowaakse j politieke leven. Dit zei gisteren Jo- ®ef Hawlin, woordvoerder van de Tsjechische regering, op een specia le slechts voor Westerse journalis ten toegankelijke persconferentie hi Praag. Hawlin over Doebtsek: „Hoewel hij uit de top is gestoten, is zijn positie I niet hopeloos. Kameraad Doebtsek 1 heeft een grote kans gekregen, door- dat hij alleen uit het presidium en niet uit het centrale comité is ge weerd. Wij zijn ervan overtuigd dat hij de kritiek ter harte zal nemen en terug zal keren in het collectieve team van eerlijke, eerzame en ver antwoordelijke kameraden. Persoon- j lijk denk ik dat het presidium (het hoogste partijorgaan red. LD) ka- I meraad Doebtsek een verantwoor delijke post zal geven waar hij ge bruik van zijn gaven en ervaring kan maken". Doebtsek en Smrkow- ski zullen volgens Hawlin hun ove rigens nietszeggende) functies in de raad van de stad Praag mogen be houden. Zy hebben ook nog de mo gelijkheid zich in het openbaar te verdedigen tegen de tegen hen inge- brachte beschuldigingen, maar voeg de Ha win, er nogal kryptisch aan toe, zij moeten dit zonder dwang en vrijwillig doen. SOUTHFLEET (AP> De 21- Jarige landbouwer Gisby betaal de drie shilling (f 1.30) voor een groot glas bier en kreeg tenminste 2000 pond wisselgeld terug, d.w.z. on geveer zeven tien duizend gulden. Een van de munten die hij in het café ontving, was nl. een zeldzame »»ix uc rvaou viwi emu a Aardschokken in Zuid-Afrika ta^a^tsbu^herftTe oTi'ek^Tm- ^"minste zeven personen zijn om threepenny uit 1937 met een afbeet nister van Buitenlandse Zaken. Pi- I] leven gekomen door aardschok- ding van Koni-ng Edward de achtste, pinelis, gisteren in antwoord op vra- dle gisteren de 1600 km lange die destijds troonafstand deed en gen meegedeeld. In commentaar op Jcuftstrook van Kaapstad tot Durban j hertog van Windsor werd. het nieuwe rapport dat de Neder-1 ben geteisterd. De politie te Tul- landse afgevaardigde Van der Stoel I ba/:b* ten noordoosten van Kaapstad heeft ingediend zei Pipinelis dat dit I en en*ce'e kilomters van Wolseley, „ons, evenals andere anti-Griekse I bee^ bekendgemaakt, dat twee vol daden van Van der Stoel, onverschil-' wassenen en vijf kinderen zyn ge lig laat". De reden daarvan is dat de dood door instortende boerenwonln- heer Van der Stoel „een bevooroor- Be deelde vtjamd van onze regering is".- zei hy. .-Men behoeft het rapport Een numis maat (munt deskundi ge) zei: „Er zijn slechts 12 munten van dit type bekend en van zes van die munten is de verblijfplaats een mysterie. Afhankelijk van de toe stand, waarin zij verkeren, zijn zij 2000 tot 3000 pond waard". maar te lezen om te zien dat het niets anders bevat dan wat de poli- tieke tegenstanders van de Grieksej regering al lange tyd beweren. Het rapport kan daarom niet als een ob jectief document worden beschouwd" j ADVERTENTIE Oorlogsmisdadiger gepakt De Westberlynse officier van Justi tie heeft een 63-jarige Westduitse zakenman. Franz Köningshaus, la ten arresteren op verdenking dat hij tijdens de oorlog de executie heeft bevolen van meer dan duizend Sow- jetrussische krijgsgevangenen. Kö- ningshaus is hoofd geweest van de afdeling Sow Jetrussische krijgsge- i vangenen van de S.D. de „Sicher- heitsdienst" van het nazi-rijk). Hij i is in zijn woning te Düsseldorf aan gehouden en zal spoedig naar West- Berlijn worden overgebracht. Chinese at oom proef China heeft gisteren een atoomproef geno men met de kracht van drie mil joen tnt, aldus de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie. De proef is waargenomen in de lagere atmos feer boven het gebied van Lop Nor, waar China al eerder atoomproeven heeft genomen. Het is de negende Chinese kernproef die tot dusver door de Amerikaanse commissie is geregi streerd. I do hoor W. van Klaveren Commercieel Medewerker kantoor 7érneuzen 7NTEVIDEO (GPD) De discus sies over nationalisering van de pe- troleummaatschappijen in Peru en Bolivië. de onlangs tot stand geko men overneming door Chili van de grootste kopermijn ter wereld, de Anaconda, en de opgewonden de batten in geheel Lattijns-Amerika over de reusachtige buitenlandse schuldenlast van dit continent heb ben het probleem van buitenland se hulp en buitenlandse investerin gen in Latijns-Amerika opnieuw actueel gemaakt iet rapport dat de gouverneur van New York. Nelson Rockefeller, heeft opgesteld over zijn Latyns- amerikaanse reis, zal niet in zyn geheel worden gepubliceerd, zo j heeft Washington bekend gemaakt. De delen van dit rapport, die wél vrij zijn gegeven, gaan over betrek kelijk minder belangrijke vraag stukken in de verhouding tussen Noord- en Latijns-Amerika. oals bijvoorbeeld de kwestie van de „ge bonden" buitenlandse kredieten. In de eerste helft van dit jaar hebben j de Latijnsamerikaanse landen 92 procent van de uit de Verenigde 1 Staten ontvangen 336 miljoen dol lar economische hulp aan goede- i ren uit het hulpverlenende land moeten besteden. In Latijns-Ame rika is men in sommige politieke en economische kringen de mening I toegedaan, dat Nixon van plan is op niet te lange termijn deze beste- dingsvoorwaarde te schrappen. Vol gens anderen zou Rockegeller de president echter van dit voorne men hebben afgebracht en slechts een verruiming van de bestedingg- mogelijkheden hebban voorgesteld, in die zin dat het Noordamerikaan- se geld voortaan ook „vrij" is voor aankopen in Latijns-Amerika zelf. Maar hoe verheugend een doorbre king van de verlammende beste dingsclausule voor Latijns-Amerika ook zal zyn. het kernprobleem is het niet. Dat ligt op het terrein van de buitenlandse schulden. Bra zilië bijvoorbeeld moet alleen al dit jaar een half miljard dollar aan de Verenigde Staten betalen— een onmogelijke last. waar geen regering ln de hoofdstad Brasilia een oplossing voor weet te vinden. Daarnaast is er in Latijns-Ameri ka ontevredenheid groeiende over het feit. dat de Amerikaanse parti culiere investeringen in de afgelo pen jaren meer in Europa dan in Latijns-Amerika zijn terechtgeko men. De cijfers geven inderdaad dit beeld van 1959 tot 1965 stegen de Amerikaanse particuliere beleg gingen in Europa met 160 pro cent. terwijl in Latijns-Amerika slechts een stijging van 15 procent viel te constateren over hetzelfde tijdvak. Een onaanvechtbare bron als de Frist National City Bank of New York heeft cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt, dat 1.1 miljard dollar aan Noord-Amerikaans kapitaal in de jaren 1965 tot en met 1968 Latüns- Amerika binnenkwam, maar dat de geldstroom in omgekeerde rich ting in dezelfde jaren niet minder dan 5,4 miljard dollar bedroeg, wat voor Latijns-Amerika een ne gatief saldo betekende van 4.3 mil jard dollar De economische com missie voor Latijns-Amerika een instituut van de Verenigde Na ties maakte bekend dat Loord- Amerikaanse bedrijven in Latijns- Amerika in de jaren 1965 tot en met 1967 een netto winst hebben geboekt van 1 miljard dollar. Het is. gezien deze cijfers, begrijpe lijk dat de Latijns-Amerikaanse staten om de tafel zyn gaan zitten om te zoeken naar methoden, die de buitenlandse investeringen in zekere, voor de betrokken staten minder ongunstige banen moeten leiden. Overleg over deze kwestie vindt plaats in het kader van 1 de CECLA. de speciale commiis- sie voor Latijns-Amerikaanse coor- dinatie Belangrijke richtlijn bij dit overleg is het door de Chileense minister van Buitenlandse Zaken Gabriel Valdez opgestelde rapport inzake de „voorschriften voor bui- J tenlandse investeringen". Het rap port van de Chileense minister is gebaseerd op het feit dat Chi li tussen 1959 en 1968 een bedrag van 350 miljoen dollar aan devie zen heeft verloren, als gevolg van rentebetalingen, niet in het land bestede winsten en kapitaal vlucht Valdez eist, dat buitenlands kapitaal alleen dan mag worden geïnves teerd als de onderneming in kwes tie zelf de nodige deviezen ople vert. met als gevolg dat het ont vangende land op deviezen kan be sparen. Volgens Valdez richtlijnen moet het buitenlandse bedrijf niet alleen voor de binnenlandse con sumptie produceren, maar ook, door exporteren, deviezen voor het land van vestiging binnenbrengen Bovendien stelt Valdez dat het bui tenlandse kapitaal, dat in Chili wil investeren, aansluiting moet zoeken bij Chileens kapitaal, dat binnen deze gecombineerde geldmacht op den duur de sterkste positie moet gaan bekleden. Het is te verwachten, dat de aan vol- buitenlandse kapitaalmacht uitge sproken „knorrig" zal reageren, als de Latysn-Amerikaanse staten de denkbeelden van Valdez zullen overnemen. Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3y2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezins krediet. Als rekeninghouder geniet u een uitge breide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoorbeeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63 Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwijk aan Zee: Palacepiein SaasenlieiniPostwtjkkade 1. Alphen a/d Rijn: Julianastraat 65. AJphen a/d Rijn-Noord: Winkelcentrum aan de Dia- mantstraat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6