Waarom bushalten in Leiden zijn vervallen Autokoopje werd dure zaak voor Turk CORPEL spaarbewijs van f25- is in 1974 f36-waard Viering ontslag uit gevangenis Studenten als melkman in Leiden Bedrijfsleider van NZH UW sparen... verstandig en handig Remmend Voorbeeld I OOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Kerkelijk Leven HEROPENING Viswedstrijden HAAGSE POLITIERECHTER DINSDAG 30 SEPTEMBER 1909 EEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN De NZH heeft sane ring toegepast in de bushalten in het Leidse stadsverkeer en dat geeft nogal wat reacties in de kringen van buspassagiers, die zich gedupeerd voelen door het v opheffen van halten. Waarom de ze sanering is uitgevoerd vertelde ons desgevraagd de heer C. Jon- gejan, de bedrijfsleider van het Leidse bedrijf van de NZH. De heer Jongejan noemt het zelf een forse sanering, hoewel geen der tig halten zijn opgeheven, zoals de schrijver van een ingezonden stuk in ons blad van gisteren stelde. De in zender heeft waarschijnlijk dub bel geteld «halten aan beide kantan van de straat), maar dat gaat niet op en zelfs dan kom je nog niet aan dertig, aldus de bedrijfsleider. De sanering is toegepast omdat het oude haltepatroon remmend werkte, op de toch al moeilijke doorstroming in het stadsverkeer. Voor passagiers, die de bus moeten hebben, is het na tuurlijk fijn veel halten te hebben, maar voor de rijdende passagiers is het minder plezierig zo vaak te stop pen. Door gegroeide situaties waren er halteplaatsen op minder dan 250 meter van elkaar, waardoor de bus niet aan optrekken toekwam. Niet alleen dit punt is in ogen schouw genomen, maar ook de ver keerssituatie ter plaatse is bekeken, waarna de plaats van de nieuwe halten is bepaald met als uitgangs punt, dat elke Leidse woon straat binnen een straal van 300 me ter van een stopplaats ligt. aldus de heer Jongejan. die eraan toevoegt, dat men van de zijde van de ge meente ingenomen is met de sane ring van verkeersvertragende bus halten. Er is een beter evenwicht verkregen. halte bij de Witte Rozenstraat lag in de bocht wat uitzicht betreft slecht. Nu is er wel goed uitzicht. Een bij komend voordeel is. dat de halte nu op een onbebouwd gedeelte staat, waar het mogelijk is een wachthuis je te plaatsen. De NZH heeft plan nen om in het jaar het aantal wachthuisjes in Leiden uit te breiden. En wat het stoppen in havens be treft. daarmee is het busbedrijf niet zo gelukkig. Het is moeilijker vanuit een haven in de verkeersstroom te komen, wat vertragend werkt. Een nieuwe bushalte op de Witte Singel. Niet meer in de bocht, maar op het rechte gedeel te bij de speeltuin, waar de moge lijkheid bestaat een wachthuisje te maken. (Foto LD/Holvast) Een voorbeeld tot slot om de situa tie duidelijk te maken. Er is be zwaar tegen het feit. dat op de Wit te Singel de halte Witte Rozen straat is verplaatst in de rich ting van de Groenhovenstraat. Het scheelt maar weinig in af stand. maar eerst was de halte in een „haven" en nu gewoon op de rij baan. Waarom? zo vraagt men. De heer Jongejan: Door opheffing van de halten voormalig Diacones- senhuis en Kaiserstraat moest een andere plaats worden gekozen. De Officiële publikaties Ontheffing van de winkelsluiting i.v.m. de 3-oktoberviering Burgemeester en Wethouders van j Lelden brengen ter openbare kennis dat op donderdag 2 oktober 1969 tot 24.00 uur en op vrijdag 3 oktober 1969 tot 01.00 uur des nachts win kels voor het publiek geopend mogen ziir. en in de uitoefening van markt - handel, straathandel en handel te water waren te koop mogen worden aangeboden of mogen worden ver kocht. Drank- en Horecawet De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat hei verbod in artikel 3. Ie lid. onder a. van de Drank- en Horecawet ten aanzien van het verstrekken van zwak-alcoholische dranken niet geldt cp 2 en 3 oktober a.s. 'voor de hou ders van verversingstentjes e.d. op het feest terein Groenoordhal en voor de houders van verversingstentjes, die na verkregen toestemming van Burgemeester en Wethouders, een standplaats hebben gekregen op de Haarlemmerweg en dat het sluitings uur voor alie bovengenoemde ver- ve-singstentjes voor 2 oktober a.s. is bepaald op 24.00 uur en voor de I nacht van 3 op 4 oktober a.s. op C1.00 uur. i Sluiting Gemeentelijke Bureaus Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bu- reaus der gemeentelijke diensten en -Ledrijven. behoudens het hierna vermelde, op vrijdag 3 oktober a.s de gehele dag gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" en het Museum „De Valk" zul len geopend zijn van 10.00-12-00 uur Voorts zal die dag het bureau van dc Burgerlijke Stand geopend zijn van 9.00 tot 10.00 uur. uitsluitend voor het doen van aangifte van ge boorte en overlijden. Sluitingsuur vergunnings- en ver lofslokaliteiten en consumptie-inrich tingen in verband met de 3-oktober viering De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten en consumptie-in richtingen voor de nacht van 2 op 3 oktober en voor de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 01.00 uur. Houders van muziek vergunning en mogen gedurende genoemde nachten tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen ADVERTENTIE LEIDEN Een 38-jarige Turkse gastarbeider uit Katwijk kocht op de Utrechtse automarkt een tweedehands autootje voor 450.-. Toen de Turk één dag na de aankoop trots door Leiden tufte, werd hij aangehouden door twee scherp ziende politieagenten, die het „karretje" niet zo mooi vonden. En te recht, want bij een wat nauwkeuriger onderzoek bleek alras, dat het spotkoopje t.a.v. chassisbalken en -kokers, bodemplaten en uitlaat vrijwel geheel doorgeroest was en bovendien nog op twee spiegelgladde achterbanden stond. NED. HERV. KERK Beroepen te Ermelo (toezegging) J Noodmans te T jams weer (Gron.), te Tholen D. van Vliet te Zetten-An- delst, te Oud-Loosdrecht (toezeg ging) drs. W. H. de Jong te Maarn- Maasbergen. te Emmen (toezeg ging) G. D. Harmsen te Raalte. Bedankt voor Baambrugge P L. M. Sterrenburg te Broek op Lange- dijk. Aangenomen naar Lippenhuizen A F. Scholte te Wildervank. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht R Valkhoff te Nijmegen GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Middelstum C. van de Jagt te Doesburg-Doetinchem, voor Hoogkerk J. Strating te Hat- tum Beroepen te Nijkerk J. Poutsma te Nijega-Opeinde VRIJ EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Goes A. J. Buurman te Bussum. De in Leiden gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmi- nafonds (kankerbestrijding) heeft het mooie bedrag van f 20.055 opge bracht. „Hoe kon u zich zoiets laten aan smeren?", informeerde de kanton rechter mr. W. de Koning, op de zit ting. van gisteren. „Ik dacht, dat de auto echt nog in een tamelijk goede staat verkeer de". gaf verdachte in redelijk goed Nederlands als bescheid, waarop de officier, mr. J. Wessel, reageerde met de opmerking: „Voor f 450,- kunt u toch geen tamelijk goede auto kopen, wel een wrak". Hij liet zijn eis bij een totaal boete van f 150.- subs 30 dagen, doch vroeg daarnaast wel de vernietiging van Rijkswege van het in beslaggenomen vehikel. Verdachte voelde zich kennelijk beetgenomen. „Ik dacht, dat ze in Holland niet zulke slechte auto's verkochten". Men verkoopt hier ook slechte tweedehands auto's als men zoals bfj u de kans krijgt", diende de I kantonrechter verdachte nog van re- 1 pliek Nadat de kantonrechter verdachte j nog de raad had gegeven „voor een goede auto te gaan sparen" vonniste hy conform de eis. Lang Slagregen „Ik werd overvallen door een slag regen, waardoor het uizicht slecht werd en ik even de goede weg kwijt raakte". Aldus luidde ongeveer het I excuus van een 21-jarige plaatwer- I ker uit Den Haag voor het feit. dat hij destijds met zijn auto op de Pro- vinciale weg in Katwijk bij een splitsing het linkerweggedeelte be- stemd voor tegenliggend verkeer op- i stuurde. Met als gevolg: een ernstige I botsing met een tegenligger. (ADVERTENTIE» DONDERDAG 2 OKTOBER 's morgens 9 uur van de SPECIAALZAAK voor de KLASSIEKE MEUBEL- EN WONING-, INRICHTING OUDE RIJN 28. LEIDEN Alleen voor het betere meubel TELEFOON 01710—23431 „De botsing was inderdaad ernstig want als gevolg hiervan liep een passagiere in de tegenligger een bekken breuk op. waarvan zij nog niet geheel is hersteld", las de kan tonrechter in het proces-verbaal. In zijn requisitoir zei de officier o.m.. dat indien het onverwachte slechte weer het uitzicht destijds zo slecht maakte, verdachte extra goed had moeten opletten. Dan had hij, aldus de officier, by die splitsing de i verkeersgeleider nog gezien en niet verkeerd gereden. Gezien de ernst van een en ander eiste hy zowel een geldboete van f 75 subs 15 dagen als de voorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbe voegdheid voor de tyd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. i Verdachtes raadsman wees nog eens op de moeilijke situatie, waarin zijn cliënt door de onverwacht neer komende slagregen kwam te verkeren en vroeg mede daarom uiterste cle mentie. De kantonrechter liet het by een geldboete van f 50 subs 10 dagen en de geëiste voorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid. Er zijn nog steeds zeer veel auto mobilisten. die met hoge snelheden achter een medeweggebruiker aanra- cen en wel op een onverantwoorde kleine afstand. Toen de „Porsche- groep" van de Rijkspolitie destijds op de ryksweg onder Leiden en Oegst- geest extra aandacht aan dit soort gevaarlijke overtredingen schonk, konden achter elkaar opmerkelijk veel automobilisten worden aange houden en verbaliseerd omdat zij zich hieraan schuldig maakten. Vijf van hen moesten zich voor de Leidse balie verantwoorden. De spits werd afgebeten door een 34-jarige waarnemend-directeur van een NV. J die over een afstand van 500 meter met een snelheid va n ruim 100 km u achter een voor hem rydende auto had gereden en wel constant op een afstand van nauwelijks 5 meter Verdachte had niets tot zyn ver dediging aan te voeren en gaf het feit volmondig toe. .Een levensgevaarlijke wyze van ryden. Wat zou er zyn gebeurd als j de bestuurder van die „achtervolgde" j auto had moeten afremmen?" Aldus de officier in zijn requisitoir. Gezien de ernst van het feit eiste hij een boete van f 100 subs 20 dagen En voegde daar nog de wens aan toe: ..Ik hoop dat verdachte zo'n over- i treding niet meer zal begaan zowel in het belang van zichzelf als van anderen". I Het vonnis luidde conform. De overigen zullen eveneens f 100 i moeten neertellen. zaam Zy gaf volmondig toe zowel op 30 mei als 3 juni met haar auto op de Julianalaan in Katwijk door een rood stoplicht te zyn gereden. Zij. een 50- jarige automobiliste uit Katwijk had echter haars inziens een steekhou dend excuus. Want, zo verzekerde zij de rechter, het kwam door mijn auto. „Ik reed namelijk pas in een nieuw „lelijk eendje" en die trekken als ze nieuw zijn nogal langzaam op. Dat speelde mij tot tweemaal toe by dat stoplicht parten en wel omdat ik daardoor niet snel genoeg ..weg kon komen". De officier wees dit excuus van de hand. ..Dat soort auto's trekt niet langzaam op en zo dit met verdach tes auto wel het geval mocht zyn geweest, dan had zij daar rekening mee dienen te houden". Hij eiste twee geldboeten van f 40 subs 16 dagen. „Het zal vermoedelijk wel aan on ervarenheid en niet aan uw auto hebben gelegen", meende de rechter. ..Ik rijd al 20 jaar", reageerde ver dachte Zy werd conform gevonnist. LEIDEN De visverenigingen Hengelsport en DVS hielden zondag een tweekamp in de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. De vangsten wa ren goed. DVS werd winnaar van de tweekamp. Uitslag 1 W v.. Loon 4195 gram. 2. F Zandbergen 3380. 3 F Verstraten sr 2874, 4 H. Koren hof 2820, 5. H. Jager 2490. 6. J de Groot 2080, 7. R v. Oosten 1974, 8 J. v. Loon jr. 1640. 9. J. v. Loon sr. 1565, 10. F. Verstraten jr. 1550. Viscollege De Zinker hield zondag een wedstrijd in de Ringvaart by Nieuwenmeer—Badhoevedorp De vangst was matig. De uitslag luidt: 1. W Holverda 2000 gram. 2. W. de Wit jr. 195. 3. H. v. Gent 150. 4. C. Willemse 1430. 5. Chr. J. de Wit 1165, 6. D. F. v.d Leek 910, 7. J. v. Gent 300. 8. P. Willemse 2T0. 9 J. v Meteren 225, 10 B. Kok 185 De visvereniging DW hield zondag een wedstrijd in Aalsmeer. De uit slag luidt: 1 Leuning. 2. H. Neute boom, 3. J Hakker. 4. W Hartevelt, 5. P. J. Leuering. 6. W Teske. 7. J. Flippo, 8 J. Philippo, 9. R. Mole naar, 10. L. J. v. Giezen. Viscollege HSV hield een wedstrijd in het Aarkanaal. De vangst was slecht. De uitslag luidt: 1 G. Lat er veer 1063 gram: 2 K. La- terveer 787; 3 H. Laterveer 660; 4 Leuering 490. 5 H. Montanus 415; 6 Laterveer sr. 410: 7 C. Arnodus 310. 8 Nieuwenburg sr. 265: 9 I. Arnoldus 230; 10 B. Laterveer 200 gram. Dat kan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,— per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits <^\vorming, Postbus 51, Den Haag. DEN HAAG/ LEIDEN Het ont slag uit de gevangenis van een 22- jarige Leidenaar was uitbundig en met veel drank gevierd, hetgeen tot gevolg had, dat het viertal feest genoten uit Leiden zich nu voor de Haagse politierechter had te ver antwoorden vanwege een assor timent van delicten, min of meer in gemeenschap gepleegd. Een 22-jarige chauffeur was tijdens de rit met andere verdach ten od een politieman ingereden. De ze verdachte had zich mede te ver antwoorden terzake diefstal van een radiotoestel in Noordwijk. Wat het j eerstgenoemde fe»t betreft, ontkende verdachte de politieman die hem een stopteken had gegeven, te hebben gezien. „U had een goede reden om door te rijden, want u was niet in het bezit van een rijbewijs", constateer de de Haagse politierechter. De officier van justitie eiste f 300 boete benevens vier weken gevange nisstraf voorwaardelijk en verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen auto. De rechter veroordeelde dien- j overeenkomstig. Een 22-jarige kolen- sjouwer werd medeplichtig geacht aan diefstal van steenkolen Omdat hem nog een voorwaardelijke ge vangenisstraf boven het hoofd hangt eiste de officier nu drie dagen ge vangenisstraf. De rechter veroordeel de hem tot f 150, boete, welk von nis ook gold voor een 22-jarige los- werkman voor een gelyk feit. Een 22-jarige verdachte had heel wat meer op zyn dagvaarding staan. Be halve diefstal van het radiotoestel uit een auto in Noordwijk stal hy benzine uit een geparkeerde auto en uit nog vijf andere geparkeerde au to's diverse artikelen. Een deel van de gestolen goederen werd in d® Haarlemmertrekvaart gesmeten. Voorts had verdachte kleding gesto len uit een winkel in de Haarlem merstraat te Leiden en momenteeel is hij gedetineerd in het huis van bewaring op vermoeden medeplichtig I te zijn aan een beroving. De officier I eiste een maand gevangenisstraf te gen deze verdachte, waartoe de rech- ter hem veroordeelde. LEIDEN Aan de deu ren van Morssingel en Rijns- burgerweg en straten in de omgeving komt een student melkman, elke dag van de week een andere. Nee. het zijn geen jongeren, die voor het melkslijtersvak leren, maar studentendie voor melkboer spelen. Ze doen dat niet voor de grap of zo. maar om te helpen. Ze helpen er melkhande laar A. W van Kordelaar uit de Lange Diefsteeg mee. die bij het voetballen een knie blessure opliep, waarvan hij veel last heeft, de laatste we ken zó erg. dat hij niet in staat is zijn melkwagen te be sturen. Men verwacht, dat de blessure binnenkort verhol pen zal zijn. Maar zolang de heer Van Kordelaar niet kan rijden, zit zijn vrouw met de moeilijk heid geen vervoer te hebben voor de melkprodukten. De acht studenten, die het in de Korte Diefsteeg staande huis „De Zaadmeesters" bewonen, assisteren mevr. Van Korde laar door bij toerbeurt het stuur in handen te nemen en haar te helpen de melkpro dukten van deur tot deur te brengen. Elke dag is er één mee bezig van 's morgens acht tot 's middags drie. met mevr. Van Kordelaar op We fotografeerden gister- de Rijnsburgerweg. middag één student-melk man bij de melkwagen en (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3