DOEBTSEK NU WEGGEZUIVERD a/iM/U/i/ii/ie Von Thaddens illusies de mist in Drie huizen in Belfast in brand gestoken Meisje (6) bij brand gedood Tegenvaller ie Praag ;«\yts Woensdag start van ESR0-IB Bisschop Robinson legt ambt neer Nieuwe bewind in Bolivië laat arrestanten vrij GEEN TRIOMFGESCHAL VOOR DUITS RADICALISME IAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t (Van onze correspondent). PENEN - De zuiveringen in iag zijn erger uitgevallen dan ook grootste pessimisten hadden ver- cht. Algemeen was aangenomen Doebtsek welliswaar uit het par- presidium zou worden gezet maar a onschadelijke, want hoofdzakelij- representatieve, functie van par- ientsvoorzitter zou behouden. Ook men met hoogstens 20 zuiverin- in het centraal comité gerekend wijl het er 29 zijn geworden. Dat afgevaardigden op eigen verzoek het centrale comité zijn ontsla - moet met een korrel zout wor- genomen. ënslotte is aan drie leden, alle oude beproefde communisten het eerste uur, de hoogste straf ;elegd die de partij kent, nl. uit- ting uit de partijgelederen. Onder bevindt zich generaal Watslats hlick, die onder Doebtsek secre- van het centrale comité voor staatsveiligheid is geweest en in functie zo'n scherpe kritiek op structuur van het Warschau- :t heeft uitgeoefend dat hij op be- van de Russen nog voor de in- ie moest worden ontslagen en moest worden gestuurd naar leger. Dat hij desondanks begin ustus 1968 opnieuw in het centrale lité werd opgenomen is de Rus een doorn in het oog geweest en te verwachten dat Prchlick van de eerste slachtoffers van de «ring in de partij zou zijn. met al betekenen deze omvang- mutaties dat Hoesak zijn posi- tegenover de orthodoxen niet vol- l heeft kunnen handhaven. Want sak had van het begin af aan ge- voor betrekkelijk mild optreden le overweging dat de image van party ook zo waarschijnlijk al on stelbaar beschadigd is. In drie faderingen van 't partij presidium gde hij erin de meefderheid van andere presidiumleden op zijn d te krijgen. Terwijl hij minister- ident Tsernik naar Moskou stuur- om voor zijn houding de morele m van de Russen te halen, it dit laatste hem lukte was voor ttltra-linksen 't alarmsignaal voor meedogenloze aanval op de ple- e vergadering. Deze groep, met leider, Indra, Kolder, Piller Swets- Lenart en Strougal eisten de tota- olitieke liquidatie van de hervor en een vervanging van partü - ïr Hoesak en minister president nik door geloofwaardige ortho- :n als Indra en Strougal. schijnen zich vorige week don- lag en vrijdag in de Spaanse zaal het kasteel in Praag luidruchtig onflicten te hebben afgespeeld. De ingenoemde drastische maatrege- zijn dan ook een duidelijke con- van Hoesak aan de ortho- :n, maar daarvoor heeft hij ten te zijn eigen positie en die van ister-president Tsernik gered ten tweede als de niet-orthodox :ndstaande Josef Kempni als op- er van Alexander Doebtsek in partij-presidium kunnen benoe- terwijl de orthodoxen daar- Indira hadden uitverkoren, it aanblijven van Tsernik als Ister-president garandeert een ans minimale liberalisering van conomie. Tsernik is econoom en t al tijdens de Praagse lente de rieën van professor Ota Sik het nieuwe economische model de praktijk omgezet. Tsernik toen als één van de steunpila- van de liberalisering terwijl hij 6 laatste maanden geheel is mee- aaid met Hoesak. Veertien da geleden heeft Tsernik kritiek op rtsek uitgeoefend omdat die hem zyn geheime onderhandelingen de Russische partijleider Brezn- en de Hongaarse partijleider r voor de invasie niet op de {te zou hebben gesteld. beschuldigde Doebtsek daar van eigengereid en autocratisch leden. Dat heeft de premier nu maatregelen tegen hem zelf he 'd. Tsernik huilt met de wolven et bos en probeert te redden wat redden is. Dat de regering en is afgetreden en dat niet min- dan negen van de achtentwintig Is nieuw zullen worden bezet in Praag toch nog verrassing ikt. Men had eigenlijk alleen len paar incidentele vemieuwin- gerekend. zogenaamde kabinetsformatie, president Swoboda Tsernik om verzocht, is niets anders dan protocollaire geste. In werke- eid heeft de plenaire vergade- de nieuwe lijst van ministers al opgesteld. Volgens welke ge- Ijtspunten dat is geschied vatte de rellngs benoemde Tsjechische mi ff van Onderwijs Hrbek kort en htig als volgt samen: „We bou- op die mensen die na 21 augus- als „collaborateurs" werden mdmerkt en nodigen diegenen üedewerking uit die hun vroeger nomen standpunten in deze zin en". rtyleider Hoesak kan tot nu toe ijk tevreden zijn. De hervormers Uit het openbare leven volledig schakeld en aan alle voorwaar voor een normalisering van de kkingen met de Sowjet-Unie hij voldaan. Nu gaat het erom (er ernstige stagnatie in de pro- Itie te overwinnen en parallel mee het aanzien van de partij r de eigen bevolking te herstel- Wil Hoesak ook maar een schijn kans maken om ook hier te sla- dan luidt daarvoor de aller- e voorwaarde en de sluwe cus Hoesak is de laatste om dat ln te zien rust voor de be de bevolking en consolidatie het openbare leven. AN SOLOMONSON. PRAAG (AP/Reuter) Alexander Doebtsek, wiens streven 't commu nisme in Tsjecho-Slowakije een menselijk gezicht te geven, door een invasie van communistische broe derlanden werd verpletterd, heeft zijn plaats in het partijpresidium, het hoogste partijorgaan verloren en 29 van zjjn aanhangers zijn verwijderd uit het centrale comité. De 47-jarige Doetsek blijft lid van 1 het centrale comité maar hij en Smrkowski zullen hun functies als voorzitter en vice-voorzitter van het federale parlement moeten op geven. Smrkowski en de oud-minister van Buitenlandse Zaken Hajek behoren tot de negen mensen die als leden van het centrale comité werden af gezet. Drie van hen werden zelfs uit de partij gestoten. Dit blijkt uit het communiqué van de van 2527 september gehouden zitting van het centrale comité. Negentien andere liberalen uit de periode Doebtsek zijn onder druk van de orthodoxe communisten af getreden als leden van het centra- Ie comité. De 29ste is de federale minister voor Economische Ont wikkeling Frantisek. die plaats vervangend lid van het centrale comité was. Dertien conservatieve communisten werden gekozen in het centrale comité, waarvan het aantal leden tot 165 werd verminderd. Josef Kempni. een steeds meer op de voorgrond tredende realist heeft de plaats van Doebtsek in het presi dium overgenomen. Hij is ook één van de nieuwe leden van het cen trale comité. Volgens zegslieden zal Kempni de progressief Stanis- law Razl opvolgen als premier van de Tsjechische regering, die van daag is afgetreden. Doebtsek is vanaf 1963 lid van het presidium geweest. Hij werd eerste secretaris van de partij nadat de stalinist Antonin Nowotni in janu- arie 1968 was afgezet. Na de in- Doebtsek verwijnt van het toneel. Tsernik vormt nieuw kabinet DEN HAAG (ANP) De zesjarige Anneke Bekking is in de nacht van zaterdag op zondag bü een brand in de ouderlijke woning in Den Haag om het leven gekomen. Haar ouders en een broertje moesten uit het raam van een derde verdieping springen. Zij zijn ernstig maar niet levensge vaarlijk gewond in een ziekenhuis op genomen. De andere vier kinderen van het gezin Bekking alsmede twee kinde ren, die by de familie Bekking logeer den, konder zich in veiligheid stellen door over dakgoten en langs regen- PÜpen te vluchten. De brandweer schat de totale schade op 80.000 gul den. De brand werd kort na vier uur ontdekt, toen de vlammen reeds uit de woning sloegen aan het Jacob van Campenplein in het Haagse Schil derskwartier. Omwonenden hadden de deur van de woning reeds gefor ceerd en ook die van de aangrenzen de woning om hulp te bieden bü de redding. De brand is vermoedelük ontstaan in de woning op de eerste etage, waar mevr. Spa-Verbeek met haar twee kleine kinderen woonde. In deze wo ning was niemand aanwezig. De moe der was niet thuis en de kinderen lo geerden bü de bovenburen, de familie Bekking. (er doodstraf Het militaire (anschap dat thans aan de t Is in Brazilië heeft de dood- die 65 jaar geleden was af taft weer ingevoerd. Erlander treedt af De Zweedse premier Tage Erlander (68) is om gezondheidsredenen als voorzitter van de socialistische partü afgetre den. Dit betekent dat hü ook als lei der van de sociaal-democratische re gering zü'n functie neerlegt. Het ge hele kabinet zal zün ontslag aanbie den. Het partücongres zal a.s. woens dag een nieuwe voorzitter kiezen. Naar alle waarschünlükheid zal de minister van Onderwüs, Palme, Er lander als voorzitter opvolgen. Ardennen-offensief In tegen woordigheid van de Amerikaanse ge neraal „Nuts" Anthony MacAuliffe (70), de vroegere commandant van de 101ste Amerikaanse luchtlandings divisie is gisteren in Bastenaken (Bastognehet Ardennen-offensief van 25 jaar geleden herdacht. Voor de herdenking was de plaats ver sierd. Foto's van MacAuliffe en an dere helden uit het beleg van toen stonden in etalages en voor de ven sters van huizen De 30.000 bezoekers werd gevraagd het offer van 80.000 geallieerden die in het Ardennen offensief zün gevallen, niet te verge ten Agusta overleden Graaf Mario Agusta, één van de drie eigenaars van Agusta SPA. de fabriek van racemotoren, is op 53-jarige leeftüd aan een hartverlamming gestorven. Dysenterie in Mexico Een dy- senterie-epidemie in het gebied van Goycuna de Benitez, in de Mexi- dusver meer dan 300 levens geëist, caanse staat Guerrero, heeft tot De meeste slachtoffers zün kinderen. vasie werd hü in april door Gustav Hoesak opgevolgd als partijleider. Vandaag zal een nieuwe Tsjecho- Slowaakse regering worden geïn stalleerd. Zaterdag diende de oude regering Tsernik haar ontslag in. Premier Tsernik van Tsjecho-Slo wakije heeft gisteren a> de samen stelling van de nieuwe federale re- ADVERTENTIE Al naar de geweest NU kan het nog morgen laatste dag (l/m 30 seplember) V HOUTRUST DEN HAAG gering van zyn land bekendge maakt. Hieruit blükt dat vier vooraan - tie verloren te hebben. Het zijn minister van Financiën Bohemil Sucharda, de vice-premiers Samuel Faltan en Watslaw Wales, minis ter van Buitentlandse Handel Jan Tabatsek en minister Ruimtelüke Ordening Frantisek Wlasak. Het nieuwe kabinet van Tsernik telt in totaal acht nieuwe ministers die de plaats innemen van de be windslieden die nauw betrokken waren bü het streven naar decen tralisatie in de economie waarvan de conservatieven en de Russen niets moeten hebben. Woensdag zal van het proefterrein van' het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart Nasa in Vandenberg Califomië) een nieuwe satelliet <de ESRO-IB) van de Europese organisa tie voor ruimte-onderzoek worden ge lanceerd. De in Europa gebouwde en j in Noordwük geteste satelliet van 80 kg heeft tot taak onderzoekingen te verrichten in de ionosfeer boven het poolgebied en naar het verschünsel van het noorderlicht. Een viertraps- i raket van het type Scout zal de satel- liet tot een hoogte van 435 kilometer brengen. LONDEN (AP) Dr. John Ro binson, de meest omstreden bis schop van de Engelse Kerk, heeft zich gisteren op 50-jarige leeftijd uit het pastorale werk terugge trokken en een functie aan de universiteit van Cambridge aan vaard. In een afscheidsartikel in de Sun day Times schreef hü ..Ik geloof dat de godsdienstige instelling op ster ven ligt". Gedurende de tien jaar dat hü bis schop van Woolwich is geweest is hü vrijwel voortdurend aangevallen we gens zün opvattingen. Tweemaal kreeg hü een openbare berisping var; de aartsbisschop van Canterbury, de primaat van de Engelse kerk. Zün bestseller „Honest to God" heeft velen gekwetst omdat het een vraagteken zette achter het gehele godsbeeld in de moderne tüd. Robinson heeft eens gezegd dat 't voor hem onbegrüpelük was dat nie mand wegens de Vietnamese oorlog uit de regering was gestapt. In een preek in de kathedraal van Canter bury zei hij.Deze oorlog voldoet zelfs niet aan de traditionele maat staven voor een rechtvaardige oor log". BELFAST (AFP. Reuteri Britse troepen hebben in de nacht van za terdag op zondag in Belfast een me nigte rooms-katholieken met traan gasgranaten beschoten, die waren naar de protestantse buurt opgetrok ken nadat drie van hun huizen in brand waren gestoken. De branden in Coates Street, een r.k. straat bü de grens tussen r.k. wük Falls Road en de protestantse wijk Shankill Road, waren uitgebroken nadat, beide partijen met molotowcocktails had den gegooid. Britse militairen en Noordierse po litie. die met flessen en stenen wor den bekogeld, houden beide partüen gescheiden. Deze nieuwe incidenten ontstonden enkele'uren nadat twee duizend protestantse ultra's op een bü eenkomst de eed hadden afgelegd „de grondwet van Ulster te bescher men". In Belfast is het gisteren opnieuw 1 onrustig geweest. Een benzinebom ontplofte bü een protestantse kerk I waar een dienst werd gehouden. Eni- I ge straten verder gooiden militairen i vüf traangasgranaten om tegen over elkaar staande menigten te versprei- den. Zaterdag hebben vüfduizend per sonen meegelopen in de begrafenis stoet van de 49-jarige William King, een protestant die woensdag bü een gevecht met godsdienstige tegenstan ders werd gedood. Langs de route stond nog eens een gelül- aantal per sonen. Er deden zich geen ongere geldheden voor. Intussen Is het aantal Britse mili tairen met vüf honderd commando's vergroot. Er bevinden zich reeds drieduizend Britse soldaten in Ulster. Britse troepenintussen met nog enige honderden manschap pen versterkt) vormden een le vende barricade tussen felle te genstanders in de hoofdstad van Ulster, Belfast, nadat daar enige huizen (op de achtergrondwa ren uitgebrand. LA PAZ (Reuter) De nieuwe B«- liviaanse regering van president Al fredo Ovanda Candla heeft gisteren 54 politieke gevangenen vrijgelaten. Deze gevangenen, in hoofdzaak ar beidersleiders en leden van de oppo sitie, waren vrijdag gearresteerd na dat de 54-jarige Ovanda Candia die opperbevelhebber van de strijdkrach ten was, president Luis Adolfo Siles Salinas had afgezet. De afgezette president is zaterdag met een militair vliegtuig van Santa Cruz naar Chili gebracht. Hü bevond zich daar ten tüde var; de staats greep. De Chileense regering heeft Siles Salinas politiek asiel verleend. Siles werd bü zün aankomst in Chili vergezeld door de bisschop van La Paz. mgr. Andres Kennedy, en de vroegere minister voor Openbare Gezondheid Jore Roja Satardio. ADVERTENTIE pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets (Van een speciale correspondent) HANNOVER De hemelbestormende illusies van Adolf von Thaddens National Demokratische Partei Deutschland zün in het NPD-hoofdkwartier in Hannover zondagavond zacht en onverwacht vredig ter aarde besteld. Niets van het triomfgeschal van het Duits rechtse radicalisme, dat vele journalisten uit binnen- en buitenland naar Hotel Am Aegi in de hoofd stad van Nedersaksen had doen stromen. In een onwezenlijk aandoende provinciaal slaperige sfeer moest Von Thadden omstreeks half negen 's avonds erkennen dat zijn droom van 8 tot 12 procent van alle Duitse stemmen een fata morgana was geweest. Nog hield de rüzige partüaan- voerder in het goed gesneden blau we pak eenslag om de arm, precies zoals hü zich ook in twee interviews moeizaam staande had gehouden. Maar het was louter een formele kwestie want de vertolker van het Duits nationale sentiment heeft poli tiek instinct genoeg om te weten, dat hü over de drempel van de ver plichte 5 procent der stemmen was gestruikeld. Ondanks zün uiterlüke onaange daanheid bleek hü wreed ontwaakt uit de roes van de bejubeling, die de getrouwen hem tüdens zün rumoert ge verkiezingstoernee de laatste zes weken hadden toegezwaaid. ..Hoe is het u persoonlük te moede"?, vroeg ik hem na afloop van de eer- j «te persconferentie. „Ik zou mü be ter kunnen voelen", luidde het ant i woord van Von Thadden op strakke toon. Waarna hü zich weer met zijn i volgelingen naar de voor jounalisten afgesloten vierde verdieping van het i zelfde gebouw begaf, waar hü zün i teleurstelling in stilte zou kunnen I verbijten. Het echec was onmiskenbaar en het stond ook duidelük te lezen op Von Thaddens gelaat, waarvan men zegt dat het zo moeihjk uit de plooi komt. Inderdaad hadden dege nen gelük gehad, die zeiden, dat het voor de NPD moeilük zou worden bü een grote kiezers-opkomst. Wel nu. die opkomst was groot 90 pro cent en dat maakte dat de partü 1.8 miljoen stemmen nodig zou hebben gehad in plaats van de feitelüke 1.5 miljoen. Maar dat was niet alles, verre van dat, vond Von Thadden. ..De hetze tegen de NPD had de laatste weken zulke vormen aangenomen, dat het wel een ongunstig echec moest heb ben. „Enige weken geleden zei u in Nordhorn, dat juist dat kabaal om uw campagne zo gunstig zou kunnen uitwerken. Von Thadden draaide er geen doekjes om: „Ik moet mün mening herzien. De laatste weken is het an ders gelopen dan ik gedacht had" „Wil dat zeggen dat u de situatie verkeerd beoordeeld heeft?" „Ja, dat is juist". Landerig Het vuur van de laatste weken is geblust. Het is opeens allemaal wat landerig in het hotelzaaltje, waar tv-toestellen de twee Duitse zenders uitstralen. Von Thadden desge vraagd: „Inderdaad, ik heb gezegd, dat een falende zakenman of partij leider bü mislukking zün mandaat ter beschikking moet stellen. Dat zal ik ook doen. Over zes weken, op het partücongres zullen we ons bera den en zal er een nieuw bestuur ge kozen moeten worden. Natuurlük stel ik mün positie ter beschikking. „En komt u terug?" Enigszins geirriteerd: „Dat moet het congres beoordelen. Hü zegt. dat hü later op de avond als de resultaten definitief zün gaar ne nog 'n keer zal terugkomen. Hü bedankt zün medestanders, die hem „onder de afschuwelüke druk van de tegenstanders," zo trouw gediend hebben, van harte. Het zaaltje loopt enigszins leeg iedereen heeft het, gevoel hard geduwd te hebbeoi tegen een deur die vanzelf openging. De heldhaftigheid van het eerste uur is I gekeerd in een gezapigheid zonder eind. Buiten, op de Marienstrasse. vlak bij het centrum, is het rustig De politie van Neder-Saksen, in gro- I te getale waakzaam, blükt overbo dig. De buiten-parlementaire jonge ren. die in de binnenstad diezelfde middag nog een poging voor een de monstratie hadden ondernomen, la ten zich niet zien. Waarom :ook? Eén vrees van de politieke toekomst van de Bondsrepubliek heeft zichzelf opgeheven. Om elf uur, tegen de achtergrond van een tv-toestel dat een geluidloze „Brigitte Bardot" toont op een mo- torfiets gezeten, keert Von Thadden in het zaaltje terug. „Géén Inter views meer" geeft perschef Hans Joachim Richard te horen, „we gaan zo naar huis. Herr Von Thadden's vrouw Is jarig en de müne ook, we kunnen ze toch niet langer laten wachten. En dan, zwetend in het licht van de schünwerpers, zegt Von Thadden, dat ondanks de afwüzing door het Duitse kiezersvolk de opvattingen van de NPD nog geenszins onjuist zün. „De vraag is nu of de SPD en de FDP een coalitie zullen aangaan en de vraag is ook of de kiezer I dat nu in deze vorm heeft gewild" Zaterdag, als de kruitdamp boven het verkiezingsslagveld is opgetrok- I ken, aal het partübestuur vergade- ren om zich te beraden. „Ja. en van een aftreden van Herr Von Thad den is geen sprake", roept perschef Richard. „Dat is een misverstand. I daarover moet het congres in no- vember in Saarbrücken, beslissen, en ik weet nu al, dat dan Herr Von Thadden met overweldigende meer derheid zal worden herkozen. We gaan nu vechten voor de parlements verkiezingen in de deelstaten. „Graag een verklaring van Herr Von Thadden in het Frans en En gels", roepen enkele verslaggevers. „Ja, waar moet ik dan mee begin nen?" vraagt Von Thadden. Het wordt een tastend Frans, want de camera van de Engels-sprekende filmman hapert even. Die tekst komt later. Europa is nog een beetje langzaam", grapt de heer Richard met luide stem, waarmee hü eens potige beschermers van de NPD be val. En ook laat hü bü voortduring we ten, dat de NPD deze verkiezingen gaat aanvechten wegens de vele ver boden en belemmeringen, die NPD- verkiezingsvergaderingen hebben onmogelük gemaakt ..We doen dat ongeacht de nu bekend geworden re- I sultaten". Nog even een snel glas bier in de i doorrookte ruimte. „En nu niks Een zichtbaar vermoeide Von Thadden bij de voorbereiding voor zijn eerste televisie-inter view na de verkiezingsnederlaag van z\jn partij. meer", zegt de perschef. Von Thad den neemt zün laatste haastige slok. „We gaan naar boven", zegt hü Een moegestreden man. op weg naar een verlate verjaardagsvie ring, bedroefder en niet veel wüzer. Ewout Jan se.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7