hoogtepunt aatste Duitse verkiezingsstrijd in de Europa heeft kolonisatie-complex PRAAG NEEMT MAATREGELEN UITROEIING VAN (DIANENSTAMMEN deviezenbeurzen Sluiting van de Potemkin leeft nog altijd m voort Rusland J Aanval VOOR ZITTING PARTIJLEIDING OVER TOEKOMST VAN DOEBTSEK Iweeds etnoloog tegen Brazilië Hippie-rellen in Londen en Chicago j.l Deeltjesversneller CERN in gevaar? „De Amerikaanse uitdaging" in officieel Frans rapport r| lVDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IT (Van onze correspondent) lONN (GPD) De verkiezingscampagne om de Duitse ïdsdag heeft haar waarschijnlijk laatste hoogtepunt bereikt een sluiting van de deviezenbeurzen. Deze sluiting is tot id gekomen op initiatief van de Duitse Bundesbank. Kanse- Kiesinger had zijn minister voor Economische Zaken Karl idler verzocht de regeringen van de deelstaten om de slui- te vragen. De competentie hiertoe berust bij de afzonder- „Lander". selier was op deze verkiezingsbijeen komst in München aanwezig. Strauss sprak nog over „het verkiezings-de- raagogische gepraat van de SPD". De voorzitter van de liberale FDP. Walter Scheel, verklaarde op een verkiezingsbijeenkomst in Frankfort naar aanleiding van de berichten over de sluiting van de deviezen- beurzen, dat het nu wel duidelijk ge worden was dat de economisch-fi- nanciële politiek van de bondsrege ring volkomen was misgelopen. De laatste opinieonderzoeken over de uitslag van de verkiezing zondag a.s. kwamen tot het verrassende re sultaat dat de wilde stakingen van de laatste weken kennelijk meer schade aan de CDUCSU van kan selier Kiesinger dan aan de SPD van Brandt hebben toegebracht. De so ciaal-democraten geloofden eerst.dat deze stakingen hun de meeste scha de zouden hebben berokkend. Volgens deze opinieonderzoekingen zou ook de liberale partij op het ogenblik in de opmars zijn. het telexbericht, waarin kan- Kiesinger aan de sociaaldemo- sche minister Schiller om slui- vroeg deed deze tegelijkertijd heftige aanval op de professor economie, die zijn felste te- lander in het kabinet geworden jesinger beschuldigde de SPD „systematisch bedreven propa- ia" tegen zijn besluit, de mark te revalueren. Zoals gemeld dit besluit indertijd genomen i de stemmen van de sociaal-de- atische ministers, die hierin geen aanleiding zagen hun werking aan de zogenaamde e coalitie" op te zeggen. Kanse- Kiesinger verklaarde tezelfder- een televisie-interview, dat Dark niet zou worden gerevalu- zolang hij, Kiesinger, kanselier lister Schiller heeft de beschui ten van Kiesinger meteen als chelijk" van de hand gewezen. Ier verklaarde, dat de hooglo- speculaties van de laatste da- die de directe aanleiding van verzoek van de Bundesbank —juist door Kiesingers uit- lc voor de televisie waren ont- d. Nu immers aanstaande idag (na de verkiezingsuitslag) ind aan de huidige regering ge- s, rekenen de deviezenspe- ten met de mogelijkheid dat de alsnog zal worden gerevalu- namelyk voor het geval Kiesin- let als kanselier zal terugkeren, redeneert Schiller, lister van Financiën Strauss aarde op een verkiezingsbij een- i München, dat Kiesinger besluit genomen had „om nog onheil te voorkomen". De kan avond van de (hierboven genoem de) grote verkiezingsbijeenkomst van Kiesinger en Strauss in de Beierse hoofdstad op grote schaal huiszoekingen gedaan by leden van de buitenparlementaire oppositie (APO». Zestien woningen en verscheidene lokaliteiten zijn doorzocht. Hieron der was de uitgeverij „Trikont", die o.a. werken van Mao Tse-toeng en Ho Tsji-minh heeft gepubliceerd, Huiszoekingen MÜNCHEN (.AFP) De Mün- chense politie heeft aan de voor- Guerrilla in Venezuela In het afgelopen etmaal zy<n in oostelijk Venezuela vier Venezolaanse solda ten en een officier gesneuveld toen zijn in hinderlagen vielen, gelegd door guerrillastrijders. Negen solda ten liepen verwondingen op. In link se kringen is meegedeeld dat de guerillasbrijders dertig man telden. Sterke troepeneenheden zijn in het gebied van oost-Venezuela gezonden waar de jongste overvallen zijn ge pleegd. Vliegtuig gekaapt Een Boeing- 727 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „National Airlines" is gisteravond gedwongen naar Cuba te vliegen. Het vliegtuig was met 72 passagiers onderweg van Newark naar Miami, toen het gekaapt werd. Ongeveer tegelijkertijd werd in Washington bekend dat de Ameri kaanse regering op negen vliegvelden elektronische apparaten ter opspo ring van wapens bij passagiers heeft laten beproeven Vier doden bij bankoverval Bij een bankoverval in de Amerikaanse stad Cincinnati zijn gisteren vier vrouwen gedood. De daders, drie mannen, hadden de slachtoffers twee bankemployées en twee vrouwe lijke cliënten gedwongen de kluisruimte binnen te gaan waar ze met revolverschoten om het leven werden gebracht. De bandieten gin gen er in een auto vandoor. het dagboek van Che alsmede Guavara. Volgens het openbaar ministerie in München was de actie vooral ge richt tegen de groep „Südfror.t". die zich ten doel stelt ..de culturele revolutie in heel Duitsland te ontke tenen, met München als uitgangs punt". Deze organisatie zou Jongeren hebben geholpen uit bewaakte opvoe dingsgestichten te ontsnappen. En kele van haar leden zouden hebben deelgenomen aan betogingen tegen Strauss op 5 september j.l. Zwemmend de Rijn af De Westduitse zilversmid Klaus Pech- stein is maandag gestart voor een poging om van deze plaats in de Al pen naar de Rijndelta in Nederland te zwemmen, een tocht, van 1200 km. De 28-jarige Pechstem heeft maan dag de eerste 20 km afgelegd bij een watertemperatuur van slechts 8 gra den. In de omgeving van Ilanz (Zwitserland) moest hij door een ri- vierversmalling zwemmen waar het J water zo ruw was dat de rubberboot waarin twee vrienden hem tijdens de tocht van 21 dagen zullen verge zellen niet gebruikt kon worden. Vernieuwing in Oost-Berlijn In Oost-Berlijn gonst het van de bedrij vigheid om te proberen voor 7 okto ber. het 20-jarig bestaan van de DDR. gereed te komen met de ver nieuwing van het gezicht van de stad. De hulp is ingeroepen van dui zenden militairen, studenten en an dere jongeren. (Van onze correspondent) ckholm (GPD) De Zweedse log Lars Pcrsson is in Londen, ctie begonnen om de acht mil- Amazone-Indianen te redden, naar hij zegt. door de Brazi- regering dreigen te wor- itgcroeid. De heer Persson zegt het vliegveld Downfield in ito, Canada, elf vliegtuigen van lype Havilland-Caribou staan ht door de Braziliaanse mili- regering. toestellen, zo verklaarde hij, worden gebruikt voor vluch- boven het oerwoud, waarbij tapalm en ander oorlogstuig ge- zal worden de acht miljoen ïen. die het Amazone-gebied g bevolken, te vermoorden. De ire attaché van de Braziliaan- ibassade in Ottawa had hem erd. dat dez9 Indianen niet te civiliseren waren en groot liepen het slachtoffer van unistische propaganda te wor- De internationale vereni- m etnologen heeft een ver- jm hulp gericht aan de Scan- ische regering en is voornemens obleem binnenkort voor te leg- in de Verenigde Naties. Columbia medewerkster van de heer werkzaam bij het instituut volkerenkunde in Stockholm, arde dat haar bij een bezoek Columbia was gebleken, dat de ïen daar reeds grotendeels wa- Itgeroeid. De strijd was daar an tussen bewapend personeel nkele internationale oliemaat pijen en de primitieve India- ienzelfde lot. zo vreesde zij. zou aziliaanse Indianen wachten. vol water Er stroomt water door het Ghor-bevloei- maal in Jordanië, dat deze tweemaa.l zwaar door Israëli luchtaanvallen is beschadigd, een gevolg van een besluit van de herstelwerkzaamheden on- lid te laten. Door het kanaal de Jordaniërs het water van (daan af om er hun landbouw- ien ten zuidwesen van het meer Tiberias mee te bevloeien. Het van Israël zou volgens de ache pers het resultaat zijn Amerikaanse bemiddeling. Jor- zou daarby de garahtie gege- bebben. dat het Jordaandal »n niet meer zal worden ge- als uitvalsbasis van Arabische ri Het Amerikaanse weekblad News week vestigde vorig jaar reeds de aandacht op de moordpartijen in het Amazone-gebied en maakte daarbij niet alleen melding van de verkoop van Indianen, maar tevens van de kunstmatige besmetting met ver scheidene dodelijke ziekten, die een onderdeel van de uitroeiingscampag ne vormde. PRAAG (Reuter) Uitgebreide veiligheidsmaatregelen luidden van morgen in Praag een belangrijke bij eenkomst in van het Tsjechoslo- waakse centrale partijcomité, die zal beslissen over het politieke lot van de voormalige liberale leider Alexander Doebtsek en diens voor naamste medestanders. Garde»-een heden en de politie begonnen gister avond laat de burcht in Praag af te grendelen, waar het comité vandaag bijeenkomt. De zitting zal naar ver wacht wordt zeker twee dagen du ren. De Tsjechoslowaakse schaakgroot meester Ludek Pachman, die Doebt sek en andere liberale leiders tot op het laatst actief heeft gesteund, is uit de Tsjechoslowaakse party ge stoten. Volgens het persbureau Tseteka heeft het districtscomité Praag van de communistische partij daartoe be sloten tijdens een voltallige zitting. Als reden voor het royement werd opgegeven Pachmans nadrukkelijke onenigheid met het beleid van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Na het bekendmaken van de beslissing moest het districtscomité het aftreden aanvaarden van het volledige presidium, fWtfyl ook de secretarissen van het comité op eigen verzoek aftraden. Uit het aftreden van het plaatse lijk partijpresddium kan volgens waarnemers worden afgeleid dat tenminste enige leden ervan het on eens waren met de door de voltalli ge vergadering geëiste uitstoting van Pachman. Pachman werd naar verluidt op 22 augustus de dag na anti-Russische betogmgen ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de militaire interventie in Tsjecho-SlowakUe gearresteerd. Het is niet bekend of hij nog in hechtenis verblijft. Eer der deze week werd het onbevestig de bericht verspreid dat Pachman in een ziekenhuis in Praag in honger staking is gegaan. LONDEN, CHICAGO <AFP. Reu ter) Een sterke politiemacht heeft vannacht in Londen een leegstaand schoolgebouw bestormd, dat door de hippies was bezet, nadat ze zondag uiit een herenhuis op Piccadilly wa ren verdreven De politie drong het gebouw via ladders binnen en vpr- overde het in precies een half uur. Dertig jongelui werden gearresteerd In Chicago zyn gisteren voor het gebouw van het federale gerechts hof enige duizenden hippie-demon stranten en studenten slaags ge raakt met de politie, terwijl binnen een proces begon tegen acht leiders van antuegeringsgroepen. Deze wor den beschuldigd van een samenzwe ring die tot doel had een oproer te ontketenen op de Democratische con ventie van vorig jaar in Chicago. Bij de onlusten vielen zeker acht ge wonden en werdén elf arrestaties verricht. De politie, die met stenen en flessen werd bekogeld en verster kingen liet aanrukken, veegde het plein voor het gerechtsgebouw schoon. Groepen jongelui gooiden in een naburige straat winkelruiten in. Tijdens de protestbetoging in Chicago blinddoekten jongelui het standbeeld van Lincoln en omfloersterrl de Amerikaanse vlag met een zwarte doek. ADVERTENTIE I Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Arrestaties in Brazilië De Bra ziliaanse politie maakt bekend dat twee personen zyn gearresteerd, die ervan verdacht worden, meegewerkt te hebben aan de ontvoering op 4 augustus van de Amerikaanse am bassadeur in Brazilië. Elbrick. Een vam hen zou de eigenaar zyn van de auto die bij de ontvoering werd gebruikt. GENEVE (DPA) De vergadering van de raad van de „Europese Com missie voor Atoomonderzoek", CERN, die op 1 en 2 oktober zou worden gehouden om vast te stellen waar en hoe de grote nieuwe Europese deeltjesversneller zal worden ge bouwd. is onverwacht tot december uitgesteld. Uit welingelichte kringen is ver nomen dat het uitstel nodig is om dat Frankrijk tot nu toe over zijn financiële deelneming geen defini tieve toezegging heeft gedaan. Van de twaalf landen die lid zijn van de CERN hebben er zes zich in principe bereid verklaard aan het grote project deel te nemen. Daar mee zou ongeveer 65 procent van de totale kosten, ongeveer een miljard gulden, zijn gedekt. Frank rijk zou 19,9 procent betalen, maar wanneer het zich zou terugtrekken, zou het hele project in gevaar komen. (Van onze speciale medewerken In opdracht van de Europese commissie en in navolging van Servan-Schreibers bestseller „De Amerikaanse uitda ging", heeft het Franse Bureau voor Economische Voorlich ting en Prognoses (BIPE) een studie gemaakt van de Ameri kaanse investeringen in Europa. Het dezer dagen gepubli ceerde rapport, dat is getiteld „De elektronische industrie", komt tot de conclusie dat zich by de Europeanen een „kolo nisatiecomplex" zou kunnen ontwikkelen wanneer de gevol gen van de technologische achterstand op de Verenigde Staten in hun economische verschijningsvorm voor iedereen duidelijk worden, bijvoorbeeld door afbrokkeling van de handel, of doordat de belangrijkste nieuwe Europese indus trieën worden beheerst door Amerikaans kapitaal. Zo'n kolonisatie-complex (waar vele Fransen overigens nu reeds onder gebukt gaan) zou volgens het rapport tot ge volg kunnen hebben dat de Europese regeringen de neiging krijgen politieke (afweer) maatregelen te treffen. In een economisch klimaat dat men te zeer heeft laten verslechte ren, kunnen de denkbare politieke maatregelen echter alleen maar leiden tot jammerlijke resultaten: een min of meer volledig uiteenvallen van de Internationale markt en een toesplitsing voor onbepaalde tyd van de technologische ach terstand van de Europese industrie. Zowel kwantitatief als kwalitatief zyn de verschillen tussen de elektronische industrie in de EEG en in de VS volgens het rapport zeer groot, Het belangrijkst zjjn de kwalitatieve verschillen, die veroorzaakt zijn door de „verbazingwekkende technische sprong van de Amerikaanse industrie". Deze is een gevolg van de defensie- en ruimtevaartprogramma's, die de uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling op elektronisch gebied hebben opgevoerd tot ongeveer vier miljard dollar per jaar, tien maal zoveel als de Europese uitgaven voor onder zoek op hetzelfde terein. Grote markt lokt aan De Amerikaanse ondernemingen moesten wel aangelokt worden dooi- de grote markt die in Europa ontstond, aldus het BIPE. Zy hebben dan ook hun industriële „know how" en niet minder belangrijk hun commerciële kennis van zaken (klanten-service) naar Europa geëxporteerd, samen met hun kapitaal. Als penetrafciemiddel kozen zij na tuurlijk de nieuwe produkten en procédés, die bij de ge weldige ontwikkeling van de Amerikaanse elektronische in dustrie ontstonden. Het gevolg hiervan is dat een zesde deel van de totale Europese elektronische produktie op het ogenblik tot stand wordt gebracht door Amerikaanse dochterondernemingen. De Amerikaanse penetratie is gelocaüseerd tot de toonaan gevende sectoren en in de voortbrengüig van nieuwe pro dukten. Zo is het Amerikaanse overwicht bijna absoluut voor geïntegreerde circuits (de modernste vorm van „be drading") en wordt de compubermarkt voor meer dan 80 procent beheerst door Amerikaanse ondernemingen. In verband met het gevaar dat het eerdergenoemde kolo- msatiecomplex by de Europese regeringen zal postvatten, be- <Va<i onM correspondente) WENEN (GPD) Toen Robert Je- linek nog geen beroemd specialist op een bepaald technisch gebied was en nog niet tot in de hoogste regionen van de partij was opge klommen. maar als idealistische Tsjechische partisaan tegen de nazi-bezetting van zijn land vocht, leerde hij Dimitri kenneiv Het was bij het begin van de Slo waakse opstand op 29 augustus 1944. Dimitri maakte deel uit van een Russische parachutisten-briga de. die in Banska Bytrica. het centrum van de opstand, het Tsjechoslowaakse partisanenleger ondersteunde. Twee maanden tot 28 oktober duurde de op stand. toen werd Banska Bytrica door de Duitsers heroverd. Jelinek en Dimitri. die al die tijd zij aan zy hadden gevochten, moesten zich met hun eenheden in de Bes- kiden. een middengebergte aan de Slowaaks-Poolse grens, terugtrek ken. Toen het Rode lege» Tsjecho-Slowakye in 1945 bevrijd de. verbond beide mannen een vriendschap, zoals die alleen aan het front, door bloed beza- geld. schijnt te kunnen onteiaan. Dimitri keerde naar zijn vaderstad V. in de Sowjet-Unie terug, maar ze bleven elkaar geregeld schrij ven. Het viel Jelinek wel op. dat Dimitri in zyn brieven nooit iets vertelde, wat hij eigenlijk deed en in welke omstandigheden hij leefde. Deze zomer moest Je linek als leider van een technischs delegatie naar de Sowjet-Unie, en op het reisprogramma stond o.a. nu net precies de stad V waar Dimitri volgens het adres op zyn brieven moest wonen. Op een vrije ochtend verliet Jelinek in alle vroegte zyn hotel, vroeg de weg naar de straat van Dimitri en kwam in een onbeschrijflijk" ver vallen krottenbuurt terecht. Daar trof hy zijn vriend en diens ge zin aan, in een houten hutje, zon der de primitiefste voorzieningen en aangekleed, aldus Jelinek. „zo als by ons in Tsjecho-Slowakije niet eens het allerarmste en het allervuilste gedeelte van de bevol king". Jelinek was totaal verslagen, toen hy zijn vriend zo zag. maar Di mitri liet hem niet de tyd om iet» te zeggen en smeekte hem met een veelzeggend gebaar, onmiddel lijk te verdwijnen, omdat hij. Di mitri, er anders de grootste narig heid mee zou krijgen: „Als je me wilt zien, vraag dan aan het par tijbureau of ze mijn adres willen bemiddelen en zeg er vooral bij, dat we oorlogskameraden zijn. maar doe niets meer op je eigen houtje en zeg aan niemand, dat Je hier geweest bent". Jeünek liet zich lichtelijk bevreemd bij het partijbureau aanmelden, en kreeg daar van de aanwezige functio narissen te horen, dat zo'n bemid deling totaal onmogelijk was. Hij liet het er echter niet bij zitten en eiste de eerste secretaris van het reigonale partijbestuur te spreken, wat hem tenslotte alleen lukte^ omdat hijzelf in de Tsjechoelo» waakse communistische party een hogere rang bekleedt dan de be wuste eerste secretaris. De eerst» secretaris, eindelijk aangetreden, verzekerde met de hand op het hart, dat hy niets liever zou doen dan het gewenste adre6 te bemid delen. maar dat Jelineks oorlogs vriend zeer zeker niet in deae etad bestond. Frankryk en de Verenigde Staten gaan samenwerken op wetenschappelijk en technisch gebied, iets wal een jaar ge leden nog onmogelijk geweest zou zijn. Het nieuws over de komende samenwerking werd be kendgemaakt door de Franse minister van Wetenschappe lijke en Industriële Ontwikkeling, Ortoli, en dr. Dubridge wetenschappelijk adviseur van president Nixon. De grondslag voor de samenwerking is gelegd door pre sident Nixon zelf, toen deze afgelopen februari in Parijs pre sident De Gaulle bezocht. De samenwerking tussen de twee landen zal al heel spoedig beginnen, met uitwisselen van wetenschappelijke onderzoekers, studenten en inlichtingen. De voornaamste bedoeling van de samenwerking is de besparing van geld en werk. Door het nieuwe plan kan Frankrijk bijvoorbeeld gaan voorlichten over luchtkussen- treinen, waarvan men in Parijs meer afweet, terwijl de VS Frankrijk inlichtingen zou* kunnen verstrekken over raket ten. waarmee men in Amerika weer veel verder is. De twee landen hebben tot nu al in min of meer belang rijke wijze samengewerkt op het gebied van de oceanografie, de kernenergie en de ruimtevaart. pleit het rapport snel optreden. De aanzienlijke omvang van de potentiële Europese markt in aanmerking nemend, komt het BIPE tot een tweeledige1- probleemstelling wat moet men doen om te zorgen dait de potentiële markt een werkelijke markt wordt; hoe kaïn men zorgen dat de Europese elektronische in dustrie een redelijk deel vam die markt krijgt. Voorwaarden voor marktaandeel Het antwoord op de eerste vraag luidt dat de vraag in Europa moet worden beïnvloed. Dat wil aan de ene kant zeggen een verbetering van de Europe.se industriële struc tuur, (de verwerkende ondernemingen zijn voor het meren deel financieel te zwak, het industriële produktieproces is te zeer versnipperd), aan de andere kant beïnvloeding van de mentaliteit van ondernemers, overheid en vakverenigin gen. die zich onvoldoende bewust zijn van de revolutionaire mogelijkheden van de huidige technische vooruitgang. Noodzakelijke voorwaarde voor het verkrijgen van een redelijk aandeel in de markt is dat de regeringen het eens worden over een onderzoek- en ontwikkelingspolitiek op het gebied van de elektronica. De te betalen rekening zal hoog Daarop bleef Jelinek met» anders zyn en gaat de mogelijkheden van de afzonderlijke onder- nemingen of zelfs regeriiigen te boven. Daarnaast zullen de Europese ondernemingen een nauwe band moeten scheppen tussen technologische research en marktonderzoek. Zij zullen van hun Amerikaanse concur renten moeten leren dat met langer de produktie. maar het onderzoek en de afzet de hoofdrol spelen. En tenslotte is het absoluut noodzakelijk, aldus het rap- port. dat een akkoord tot stand komt tussen enerzijds de Amerikaanse regering en anderzijds de Europese regeringen en de commissie, dat de Europese ondernemingen de moge- i 1'PflAliilf TT\fl.Ii3 tp iwv\fitprpn iro.n rla oon- lijkheid biedt in redelijk mate te profiteren van de aan- zienlijke ontwikkeling die op de Euopese elektronische markt mag worden verwacht. Rapport-Aigrain tenminste iets Het zyn geen geringe voorwaarden die het BIPE stelt, maar gelukkig is er. althans wat de regeringen betreft, enige vooruitgang te melden. De reeds eind 1967 in de EEG inge stelde Commissie voor Wetenschappelijke en Technologische Samenwerking, die door een aanvankelijke Nederlandse boy cot pas een jaar later met een rapport is gekomen waarin 47 i projecten worden genoemd, verdeeld over zeven verschil- j lende sectoren, die zich lenen voor samenwerking in Euro- 1 pees verband. Dit rapport is in juni in de EEG-minister- J raad aan de orde geweest. De raad heeft de commissie, waarvan de Fransman Aigrain voorzitter is, verzocht na i te gaan welke landen voor welke projecten belangstelling hebben en het rapport üi een zodanige vorm te gieten, dat het. met de eerste conclusie van de raad, kan worden aan geboden aan de regeringen van belangstellende landen buiten de EEG (de Nederlandse boycot beoogde in 1968 1 een dergelijke uitbreiding tot buiten de EEG» Verwacht) mag worden dat de raad zyn conclusies in oktober in Lu- 1 xemburg zal vaststellen, waarna omstreeks februari van het volgend jaar het rapport, de conclusies van de zes en I de suggesties van andere landen op een Europese confe- j rentte van vakministers kunnen worden besproken. Het 16 weinig en het is laat, maar het is tenminste iets. j over dan onverrichterzake naar hel staats-limousine voor het hotel om dat hy met de vuist op de tafel had geslagen en de eerste secre taris in het gezicht had ge schreeuwd. dat hij er aeer zeker van was, dat zyn vriend wél ia deze stad bestond. Twee dagen la ter stond er plotseling een zwart» staat-limousine voor het hotel om Jelinek af te halen. Men bracht hem naar een heerlijke villa, waaf hy vriend Dimitri plus gezin in blakende welstand aantrof, in f$n« ne vlotte kleren, temidden van keurige meubels. Zo brachten ze samen een dag door, het was een vrolyk maar wel wat frustre rend weerzien, want Jelinek werd er geen haar wyzer van. Jelinek terugdenkend: ,.Ak Ik geen hoge partyfunctie had gehad, maar als technicus in het bureau was gekomen, dan was het me nooit gelukt Jelinek resumerend: „Sinds Potemkin is er in Rusland niets veranderd". (Potemkin, Russisch staatsman van 1739-1791, wist keizerin Catharina de Grot» een rad voor ogen te draaien door het oprichten van loze gevels, waardoor de keizerin de indruk van een welvarende streek kreeg, terwyl zij in werkelijkheid door doodarme gebieden reed. Den ..Potemkindorpen", die rijkdom suggereren terwijl er alleen maar armoede heerst, zijn later spreek woordelijk geworden*.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17