Groeiende anti - EEG temming in Engeland THANT ZIET TOEKOMST SOMBER IN Teleurstellend debuut Nederlandse Comedie Donderdag valt de beslissing over Doebtsek Bijna 13 miljoen Nederlanders Dr. Drijver wacht nog even Rechter in Athene in gevang Slachtoffer JJJiverval was M ook clader Nederlandse kustvaarder gezonken Wreedheden Amerikaanse militairen OUDERS MARY JO K0PECHNE 1 OOK NU TEGEN LIJKSCHOUWING Maanreizigers naar Nederland Damesbeurs begonnen iTERDAG 20 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent 83 qHDEN (GPD) Engelands Kleine radicale Liberale Partij (n de 620 Lagerhuiszetels heeft gisteren op de jaarlijkse par- iferentie met overweldigende meerderheid zijn pro-Europa- j gehandhaafd. De liberalen zijn overtuigende Europeanen, gisterochtend bleek dat er barsten in het hechte Europa-front i ontstaan. Een jaar geleden had niemand nog kunnen ver- Mn dat op de Liberale Partij-conferentie de EEG hetzelfde gsiepunt zou kunnen opleveren. Een enorm schilderij van acht bij twaalf meter, voor stellende „De ellende van de oorlog en de gouden koeien van deze tijd", zal tijdens de vredesweek (21-28 sept.) in de Mozes en Aaronkerk aan het W aterlooplein hangen. De kerk is die week het actie centrum. Het schilderij is door twintig schilders ge maakt. Naast dit enorme schilderij links' hangen er nog veertien kleinere (o.m. rechts aan de wand/. Engeland eindelijk de kans :t te krijgen om lid te mogen zijn de Britten opnieuw de igaan bekijken en de anti-EEG- igne is beslist niet te verwaar- De Conservatieven, die vol maand een partij conferentie in, hebben ook veel weifelaars jen. Drie/kwart van de inge- moties over de EEG zijn zo ijandig, dan toch uiterst gere- rd. by La bom-, de laatst bekeer- irtij, is het enthousiasme aar- jdaald, ofschoon premier Wil denals de leiders van de ander© Ae partijen hun pro-Europese bont niet hebben herzien. Daily Express, de uiterst Engeland-über-alles-krant tich altijd verzet tegen aanslui- lijde EEG. if gelopen week is dit populai- »d - oplaag vier miljoen een e actie begonnen, unt gooit 't op de hoge kosten j lid-worden van de EEG mee- en voerde aan dat Enge- jeen lid wil worden van een inden met sterke communis- ipartijen. Ommezwaai stiger is dat de voormalige taan. de Conservatief Enoch bekend om zijn racistische Kringen, plotseling om is ge- m bij de Conservatieven zich I® orpen heeft als de leider van ti-Europeanen. Van vele kan- er op gewezen dat Powell pre- leet wanneer hij zijn mond roeren om gehoor te krijgen en d is zijn plotselinge koersver- ing een teken aan de wand. Labour heeft zijn prominente tegenstander; Douglas Jay de alige minister van Handel in Wilsons kabinet. Jay gooit .V, wral op de prijs die Engeland betalen. Zodra Engeland lid EEG wordt, zullen de voedsel- stijgen. het ogenblik kan Enge- - dat 50 procent van zijn moet importeren gebruik van zeer goedkope Gemene- eranties. Verder is er een in- eld, maar voor Engeland bij- gunstig werkend subsidiesy en is de eigen landbouwin- l vrij efficiënt. Eenmaal lid EEG en de Europese prijzen i worden betaald. Het grote eld is boter, die in de EEG tweemaal zo duur is dan in od en verder zal Engeland de Isndbouwpot moeten spekken, it uit de Gemenebestlanden importeren, waar vooral pan ijk profijt van zal krijgen. Britten verfoeien het EEG- uwsysteem, dat, zeggen zij, ftt Üonistisch is en onverant- illjke voedselsurplussen kweekt, 23' een schande vinden als men «liseert dat tweederde van reldbevolking honger lijdt. De i zullen zeker bij de herzie- in de EEG-landbouwregelin- ïn- a vinger in de pap willen heb- KA? is. Britse ministerie van Land- is zeer sceptisch over het nut Ril*EEG en heeft berekend dat IS ad vijf miljard gulden per dim ter voor zijn voedsel zal moe- talen. wat met de zwakke be- LJfalans een bijzonder grote last nUw>; misschien wel te groot. »t verder en zegt dat door de nacb jging van het voedsel alles in duurder zal moeten wor- litia :dei }rjjM 'LLE (GPD) Het „slacht- irgji ïan de roofoverval" op het 693 k gev stigde cash en carry Suctor, vrijdag 22 augus- ?egd, blijkt ook de dader te 23-jarige Zwollenaar is de len aangehouden. Van het omen geld ongeveer 3700 nog 950 gulden over. De <1 hij gebruikt om schulden ASS len. Financiële moeilijkheden or hem aanleiding geweest n het geld van de zaak, waar- trkte, te vergrijpen. Wondingen die bij 't slacht- terden geconstateerd, bleek &lf met een mesje te heb- ttbracht. Hij werd dadelijk gebeurde in het ziekenhuis Kn. al overstuur en met ten aan de arm. Hij werd te dagen ontslagen. De poli- terde al dadelijk wantrouwen te verklaring van het slacht er werden ook geen sporen n|( vorsteling in de zaak gevon kt A 5 waren er ongetwijfeld ge ls de jongeman inderdaad d$v0 tehten om de dader het geld te maken. Machte even naar zijn wagen est klopt wel. Hij verstop- Ik het geld in zijn auto. den en zo zou ook de export hier van gaan lijden. Landbouw Verdedigers van de EEG. wijzen erop dat landbouw niet geïsoleerd mag worden gezien en dat Engeland toch in de toekomst zich met export op Europa zou moeten richten. En met overtuiging worden cijfers ge toond, die bewijzen dat in de EEG het levenspeil aanzienlijk sneller stijgt dan in Engeland. Intellectue len, zeggen dat het niet zozeer om stijging van het algemeen levens peil gaat, doch wel om nivelleren van ryk en arm. Hun redenatie is, verbeter de wereld, begin bij je zelf. Zy hebben weinig vertrouwen in het bureaucratisch EEG-kolos, dat hier in Engeland nogal wordt af geschilderd als verfoeilijk kapitalis tisch, kortzichtig en a-sociaal. De vakbonden zitten op de wip en weten het niet precies. Velen menen dat als gevolg van het vrije kapitaal verkeer in de EEG het geld naar het vaste land zal gaan en dat daar de grote bedrijven zich bij voorkeur zul len gaan vestigen omdat ze dan cen traler gelegen zijn. Het gevolg zou werkloosheid in Engeland betekenen. De politieke eenheid zou voorzich tig moeten groeien en de Britten wensen zich beslist niet vast te leg gen aan een nu al uitgestippeld sy steem. Dat er politieke eenheid moet komen, staat weliswaar voor de Brit ten als een paal boven water en de pro-Europeanen leggen vooral hier het accent. Maar de laatste maan den is er weer iets van de Britse trots teruggekomen. Men zegt: onze eco nomie is in stijgende lyn en die van Frankrijk is in neergaande lijn. Daarom geloven velen dat Engeland zyn huid duur zal moeten verkopen en dat de EEG-landen maar moeten inzien dat niet alleen Engeland niet zonder Europa kan leven, maar ook Europa niet zonder Engeland. LA CORUNA (SP) (AP) De 499 ton metende Nederlandse kustvaar der „Anna" uit Zaandam is gisteren door het schuiven van de lading in de havenmond van de noordweste lijke Spaanse stad La Coruna gezon ken. Alle negen opvarenden, onder wie de vrouw van de eerste stuurman, werden door de Duitse sleepboot „Oceanic" opgepikt. Kapitein, Ge rard Block uit IJmuiden sprong juist voordat zijn schip onderging in zee en werd aan boord genomen van het Spaanse vissersvaartuig „Malpica". Volgens Spaanse marine autoritei ten maakte het schip door schuiving van de lading 900 ton porselein poeder. dat van Engeland naar Ge nua vervoerd moest worden 50 graden slagzij en mislukte een po ging van de „Oceanic" haar de ha ven binnen te slepen. Zij achten het uitgesloten, dat het schip geborgen kan worden. Volgens hen zal het kapotgescho ten of opgeblazen worden, omdat het een gevaar vormt voor de scheep vaart. Kapitein Block is in een zieken huis in La Coruna opgenomen we gens een zenuwinzinking. Ook zou hij tijdens zijn redding 'n grote hoe- veeheid water binnen hebben gekre gen. De overige opvarenden van de gezonden kustvaarder vertrokken naar Madrid, waar zij het vliegtuig naar Amsterdam zouden nemen. IJMUIDEN ANP.» Naar aan leiding van desbetreffende medede lingen deelt dr. ir. A. Drijver, voor zitter van de raad van bestuur van Hoogovens mede. dat de minister van Economische Zaken en de heer Verolme hem ieder afzonderlijk hebben verzocht te overwegen te gelegener tijd een benoeming tot commissaris bij Verolme N.V. te aanvaarden. De heer Dryver heeft de minister en de heer Verolme verzocht het verzoek in beraad te mogen houden. Een eventueel in functie treden van de heer Dryver als commissaris by Verolme zal in geen geval plaats vinden voor zijn aftreden als voor zitter van de raad van bestuur van Hoogovens aan het eind van dit jaar, aldus een communiqué van Hoogovens. NEW VORK (AFP. Reuter) Se cretaris-generaal Thant van de VN heeft in zijn jaarverslag een beroep op de VS en de Sowjet-Unie ge daan de verdere ontwikkeling van nieuwe strategische wapens uit te stellen en ervoor gewaarschuwd dat in het Midden/Oosten het gevaar dreigt van „een nieuw, donker tijd perk van geweld". Thant, die in dit verslag een nog al sombere visie op de toekomst ont vouwt. merkt op dat de internatio nale toestand in het afgelopen jaar slechter is geworden. Hij wil dat de Amerikanen en Russen een mora torium afkondigen op de ontwikke ling van nieuwe strategische wa pens en dat zij direct overleg gaan plegen om de kernwapenarsenalen in te krimpen. De enige manier om uit de impas se in het Midden-Oosten te komen, aldus de secretaris-generaal van de VN, is een schikking over de toe komstige grenzen tussen Israël en de Arabische landen. Wordt er op kor te termijn geen vooruitgang geboekt in de richting van een of andere re geling, dan staat dit gebied een nieu we tijd van geweld te wachten, geen van beide partijen kan immers op de lange duur verwachten als over winnaar uit de strijd te voorschijn te komen. Op het gebied van de ontwape ning zyn er tot dusver weinig vor deringen geboekt. Er bestaat een I „angstaanjagend vooruitzicht op een I nieuwe wedloop op kernwapenge- j bied. vooral op het terrein van de raketafweersystemen en de raketten met meerderekernkoppen". Thant dringt er in zyn verslag bij de Al- gemene Vergadering der VN op aan op de huidige zitting in te gaan op de kwestie van de chemische en bac teriologische wapens. Pessimistisch gestemd is Thant wat het vraagstuk van het kolonia lisme en de rassenkwestie betreft. Kennelyk doelend op Zuid-Afrika. Rhodesie en Portugal, zegt hij dat „bij de leidende figuren in de zuide- lyke delen van Afrika nergens da politieke wil tot uiting komt, om de ze problemen op te lossen." Portugal en Zuid-Afrika zijn ar in de eerste plaats voor verantwoor delijk dat de sancties tegen Rhode- sië tot dusver niets hebben uitge haald. Voor de volkerenorganisatie bezit de nieuwe grondwet van Rho- desië geen enkele geldigheid. Enge land blijft verantwoordelijk voor deze voormalige Britse kolonie. DEN HAAG (GPD wierp Shakespeare In 1616 een magische mantel over zijn rijke oeuvre met zijn laatste werk „The Tempest" Een „comedy" vol poëzie, waarmee de schrijver zich onder meer baseerde op een verhaal, dat hem enkele ja ren eerder ter ore was gekomen over schipbreukelingen, die in de omge ving van de Bermuda's een eenzaam eiland hadden kunnen bereiken. Voor het overige liet Shakespeare de rea- Zelfs een magisch spel moet boeiend i te hegemonie door Hen Bentz van werden door de werkelijkheid, die de den Berg gespeeld, zijn dochter Mi- erin optredendde personen kunnen randa had bij Karin Meerman te- uitstralen, maar omdat die onvermy- veel nadrukkelijke expressie. De Ariel delijk tot stand moest komen uit de van Willem Nijholt stond tamelijk ijle sprookjesachtigheid was dat voor de Amsterdammers niet weggelegd in de te koele opzet van de regie. Han Bentz van den Berg had ove rigens veel mee. Een geweldig mooi decor van Wim Vesseur, dat op 2 ron de plans boven de toneelvloer en ver liteit los. want hy liet in een sfeer sierd met planetariumachtige ele- van tover en onwerkelijkheid tussen menten grote mogelijkheden bood tot Tunis en Napels mannen stranden, die vroeger de hertog van Milaan, Prospdro en zyn dochter wreed had den verdreven. Een moeilijk onaards werk. dat vele interpretaties toelaat en dat nu door de Nederlandse Comedie was uitverkoren om het jubileum van de Amsterdamse Stadsschouwburg te vieren. Gisteravond ging het officieel voor de eerste maal in de regie van Han Bentz van den Berg. die ook de rol van Prospero voor zijn rekening nam. De regisseur heeft zich in het ver leden doen kennen door zijn heldere en analytische wijze van ensceneren en dat heeft voor „De Storm" waar schijnlijk gemaakt, dat hy op de sfeer van onwezenlijkheid, met zo men wil allegorische betekenissen te weinig vat heeft gekregen. Men proefde een doordachte toewijding in zyn aanpak, maar begeestering kon hij de voorstelling niet inblazen. een magisch klimaat. Vesseur vol- vierkant met de voeten op de grond. In de te lang uitgesponnen tafere len van de drie clowns was Jan Retèl als hofmeester Stefano de grappigste zonder dat de fonteinen van vrolijkheid opschoten, die anders het optreden van dit drietal tot zulke verrukkelijke intermezzi maken kun nen. Een nogal teleurstellend debuut in stond daar niet mee. Ook de belich-1 het nieuwe seizoen voor de Neder- ting bleek uitzonderlijk. Zyn werk i landse Comedie dus. ook al stelt men WASHINGTON/HANOI (Reuter) Vijf sergeants van de Amerikaan se luchtmacht zijn geschorst in ver band met een onderzoek naar wreed heden jegens recruten in een oplei dingskamp in Texas. Een woordvoer der van de luchtmacht kon niet een bericht van de Washington Post be vestigen, volgens hetwelk een re- cruut in een vuilnisbak zou zijn ge duwd, waarna hij in de hete zon zou zijn gezet en door de sergeants met stokken zou zijn afgeranseld. Andere recruten zouden zijn geschopt en ge slagen tijdens strafoefeningen. Zes Amerikaanse militairen zou den op 12 september in Zuid-Viet- nam om het leven zyn gekomen tij dens een „afstraffing" van soldaten die hadden geweigerd naar het front te gaan Dit is gisteren meegedeeld door he persbureau van de Viet- cong in Hanoi. Volgens dit persbu reau zou deze .afstraffing" zijn uit gevoerd'op de basis van de Ameri kaanse eerste luchtmachtdivisie in Phoeoc Vinh. Zestien protesterende soldaten zouden, om uitbreiding van de actie te voorkomen, zijn vastge bonden en onder hefschroefvliegtui- gen zijn gehangen, die over de basis vlogen Hierby hebben zes soldaten de dood gevonden, terwijl de andere tien zwaar werden gewond, aldus het persbureau van de Vietcong. alleen al rechtvaardigt een gang naai- deze ..Storm". Ellen de Zwart tekende een menigte stijlvolle kos tuums. die de ogen niets tekort deden komen. Het uitgebreide optreden van de geesten op mimische bewegingen van Armando Navarro viel echter uit de toon. werkte eerder ontnuch terend dan bezwerend. Gekozen was voor de vertaling van Martinus Nyhoff. welke al eerder haar verdiensten had bewezen. De regie hield vast aan een completere I uitvoering van de tekst dan goed leek voor de spanning. Sommige scènes leden bepaald aan langdradigheid. De Prospero werd met een imposan- zich met „De Storm" opgave. t P. een ambitieuze RUIVENKAMP ATHENE (AP) Een lid van het Griekse opperste gerechtshof rech ter George Kosmas, is gisteravond gearresteerd en naar een tweede rechter wordt in 't geheel land ge zocht. Zij zouden betrokken zyn bij een recente ontploffing in Athene. Zegslieden lieten doorschemeren dat de Atheense hoogleraar George Mangakis. die 26 juli werd gear resteerd in verband met een reeks bomontploffingen in Athene in juni, een voor Kosmas belastende verklaring zou hebben afge legd. De andere rechter zou George Koe- volakis zijn die zich in het buiten land zou bevinden, hy zou spring stoffen in Griekenland gesmok keld hebben. Dit voorjaar hebben zich een 20-tal ontploffingen in Athene voorge daan in een poging om buiten landse toeristen af te schrikken Griekenland te bezoeken. Jezuïeten: Defregger zou moeten aftreden VATICAANSTAD (AFP) „Ci- vilta Cattolica," het invloedrijke tijdschrift van de Jezuieten. heeft vrydag gepleit voor het aftreden van de hulpbisschop van Miinchen, mgr. Defregger. in verband met diens aandeel in de executie van 17 Italiaanse gijzelaars in de loop van de laatste wereldoorlog. Is het niet beter voor de kerk en ook voor Defregger zelf als hij vrij willig aftreedt? zo vraagt het blad zich af De terechtstelling was een afschuwelijke misdaad, aldus „Ci- vilta Cattolica." waarvoor geen rechtvaardiging mogelijk is. zelfs niet als men zich realiseert dat de gene die haar bedreef, dit deed op bevel of om ergere rampen te voor komen. PRAAG Een voltallige vergade ring van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische party is voor donderdag a.s. bijeen geroepen. Op de agenda staat de be spreking van „een rapport van het presidium over de huidige situatie en over de uiteindelijke doelen van de partij. Verwacht wordt, dat de ver gadering is bijeengeroepen om over het lot van ex-partijleider Doebtsek te beslissen. In het communiqué wordt voorts melding gemaakt van een uitnodi ging van regering en partij van de Sowjet-Unie voor „een vriendschap pelijk bezoek" aan Moskou. De uit nodiging is „met vreugde" begroet, zo zegt het presidium. Het bezoek zal volgende maand plaatsvinden. Onbevestigde berichten willen, dat de vergadering van het centraal co mité al meer dan twee weken eerder had moeten worden gehouden, maar moest worden uitgesteld door de meningsverschillen tussen partij leider Hoesak en de extreem-conser vatieve presidiumleden. De huidige partijleider, die in april Doebtsek op volgde. neemt ongeveer een midden positie in tussen de progressieven van Doebtsek c.s. en de aanhangers van de Moskou-lijn. Uit het feit. dat een datum voor de bijeenkomst van het centraal comité is vastgesteld concluderen waarne mers, dat men tot een vorm van compromis is gekomen. Luitenant-kolonel Wafslav Sikl, 'n Tsjechische held uit de Tweede We reldoorlog. heeft besloten in Enge land te blijven. Sikl stond aan het hoofd van een Tsjechoslowaakse de legatie die een bezoek bracht aan Engeland ter gelegenheid van 'n plechtigheid voor Tsjechoslowaakse vliegers die tijdens de Tweede We reldoorlog in Engeland omkwamen. Dit heeft het Engelse blad The Daily Express zaterdag bekendgemaakt. WILKES-BARRE (AFP) De ouders van Mary Jo Kopechne, die by het ongeluk met de auto van Ed ward Kennedy op 18 juli het leven verloor, hebben te kennen gegeven dat zij zich zullen blijven verzetten tegen een lijkschouwing. Hun advocaat zei vrijdagavond dat de nieuwe verklaringen van rechter Edmund Dinis, op grond waarvan het gezicht en de mond van het overleden meisje met bloed besmeurd waren. „in het geheel geen indruk op hen maakten en dat zij zich tegen lykschouwing bleven verzetten, omdat zij ervan over tuigd waren dat er bij de affaire geen sprake was van een misdaad of een daad van kwade wil." De verklaringen van rechter Dinis zyn donderdagavond ook reeds tegenge sproken door de advocaten van Ed ward Kennedy. DEN HAAG (ANP) De Ame rikaanse astronauten Neil A. Arm strong. Edwin Aldrin er.' Michael Col lins zullen vergezeld van hun echt genotes op donderdag 9 ok tober een bezoek aan Nederland brengen. In de loop van de ochtend komen zij op de luchthaven Schip hol aan. Het gezelschap zal o.a» ir; paleis op de Dam door de Ko ningin en de Prins worden ontvan gen. Het reisprogramma van Arm strong, Aldrin en Collins, dat een groot aantal landen omvat, begint op maandag 29 sept, in Washington en eindigt op woensdag 5 november in Houston. DEN HAAG ANP> Burgemees- ter Marynen heeft gistermiddag in j de Houtrusthallen in Den Haag de 92ste „damesbeurs" geopend, die tot en met 30 september zal duren. I Meer dan 150 standhouders zullen op deze 'tentoonstelling voor de vrouw I en het gezir.' de nieuwste vindin- gen en snufjes presenteren op vrij wel alle gebieden die ook maar iets met wonen en huishouding te maken hebben. j Zo kunnen de bezoekers 'vorig jaar waren dat er ruim 130.000, van wie 40 procent mannen) op de beurs, die het motto „ideaal wonen I ln het huis van de toekomst" heeft meegekregen, bijvoorbeeld op de I meubelafdeling een dertigtal mo delkamers bezichtigen, of een kijk je nemen in de „doe-het-zelf-super- markt", in het „noviteitencentrum" of bij de bakkerij, die door een groep Haagse bakkers op de exposi tie is ingericht en in bedrijf wordt gehouden. Een bijzondere attractie zal naar de mening van de beurs- directie het „huis van de toekomst" zijn. Dit huis, waarvan de muren zyn opgetrokken uit holle plastic ste nen, is compleet met garage, zwem bad er. sauna, in één dag opgebouwd. Paardesport De Nederlandse Ti ny van Doorne is gisteren, tijdens een concours hippique in Donau- eschingen op het dressuuronderdeel voor dames als tweede, geëindigd met haar paard „Rer.atus". Zij behaalde 629 punten. 52 minder dan winnares Eva Maria Pracht met „Haiger" (W.- Dld.). DEN HAAG (GPD) Nederland telt op dit moment ruim 12.8 miljoen inwoners. Op 1 januari 1969 telde Nederland preices 12.798.346 inwo ners. een stijging vergeleken met 1968 met 137.251. Dat blijkt uit de memorie van toelihcting op de be groting van Sociale Zaken en Volks gezindheid. De bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer beweegt zich van 170 in het noorden naar 600 a 1000 in het westen van het land. Sinds 1950 neemt het aantal men sen boven de 50 jaar constant toe. Tien procent van de Nederlandse bevolking is ouder dan 65 jaar en minder dan dertig procent is jonger i dan 15 jaar i Een ander opvallend verschijnsel j aldus de toelichting, blijft de voort-1 gaande teruggang van de levensver wachting. Tot 1960 is een verhoogde sterfte vanaf 55 jaai geconstateerd voor mannen, thans valt waar te, nemen dat de sterfte bij mannen I reeds vanaf 35-jarige leeftijd toe-1 neemt. In tegenstelling hiermee neemt de sterfte by vrouwen over alle leeftijdsgroepen nog duidelijk af. Hart- en vaataandoeningen dra gen met 45 procent, kwaadaardige gezwellen (longkanker) met 35 pro cent en aandoeningen aan de lucht wegen met 10 procent opvallend oij tot de totale sterfte bij volwassen mannen. „De toeneming van de sterfte in de leeftijdsgroep van 5 tot 14 jaar als gevolg van ongelukken, verdient eveneens aandacht", aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. „Vast staat dat on gunstige levensgewoonten de gezond heidstoestand negatief beïnvloeden. Het roken van sigaretten behoeft beheersing. Gebrek aan lichaamsbe weging dient zoveel mogelijk te wor den voorkomen Niet aangepaste voedingsgewoonten, in wanverhou ding met de hoeveelheid lichaamsbe weging of met voldoende evenwich tig samengesced .moeten worden veranderd".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9