Rooi vink ver wacht weinig moeilijkheden met loonwet Andere koffer Verolme zit om geld te springen In diepvries naar Mars ASIEL I VLIEGER VRAAGT Minister is liet niet eens niet advocaten 'Prijspeil bepaalt de hoogte van looneisen Expositie van microfoto's Uit Hongarije Kip ik heb je DE EENHEJD DER AMBTEN Voorzitter NVV-bond Pressie om niet te verdedigen in Maagdenhuisproces afgekeurd Mening dr. Berry en prof. Parin DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1989 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink (Sociale Zaken) verwacht LEIDEN In de tentoonstel- tj lingszaal van „Ars Aemula Naturae" wordt een tentoonstelling gehouden van microfoto's, gemaakt door Jack gath. Onze medewerker voor beel dende kunst heeft de expositie be- wcht en er de volgende regels aan [ewijd. Door gebruik te maken van gepo lariseerd lioht weet Kath zeer fraaie [n{ üeureffecten te bereiken. De ten toonstelling zou echter beter .Raak punten tussen wetenschap, kunst en reclame" kunnen heten, want door een zonderling toevalt?) blijken de fascinerende kris talpatronen juist Éffen te zijn, welke door de werk er van Kath, een geneesmidde- concern, worden geproduceerd. xjy, dit laatste wordt de bezoeker by elke foto opmerkzaam gemaakt door deze Amerikaanse Maecenas. Tooh kan men veel plezier beleven ian de foto's op zich zelf, ook als de context, waarin ze gebracht wor den, U geen bal interesseert. Fred Leeman. niet dat de aanneming van zijn loonwet in de Kamer grote moeilijk heden zal opleveren met het be drijfsleven. De wet, waarover zich in de Tweede Kamer behalve de rege ringspartijen ook D'66 overwegend positief heeft uitgelaten, geeft de re gering de mogelijkheid in te grijpen in de loonontwikkeling. De wet ver vangt de uit 1945 daterende nood wetgeving; het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen. De vakbeweging moet niet veel hebben van het wetsontwerp. CNV en NKV hebben hun kritiek beperkt tot enkele artikelen, voor het NVV is het hele ontwerp onaanvaardbaar. In de Kamer hebben PvdA, PSP en CPN de plannen van minister Rool- vink grotendeels verworpen. De bewindsman betoogde gistermid dag, dat hij bereid was enkele con cessies te doen voor wat de inspraak van het parlement, het stimuleren van de bezitsvorming en de opname van het loonbureau in de wet be treft. AMSTERDAM <GPD) By de Haagse politie heeft zich maandag ten eerste vlieger van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev ge meld. Hij heeft een verblijfsvergun ning aangevraagd. Het ministerie van Justitie dat over de aanvraag moet beslissen wacht nog op een rapport van de Haagse politie. De naam van de man wordt om veiligheidsredenen niet bekend gemaakt. De vlieger is zondagmorgen op Schiphol aangekomen met een passa giersvliegtuig van de Malev. Met de sndere bemanningsleden ging hij naar het bemanningscentrum op de luchthaven. Daar zag hy kans aan de aandacht van de anderen te ont snappen. Het vliegtuig dat om half twee zondagmiddag via Praag naar Boedapest had moeten terugkeren, vertrok pas zondagavond nadat een [nieuwe eerste vlieger was aangeko men. Op tal van plaatsen iverd gisteren in een deel van ons land 'tfeit herdachtdat men 25 jaar geleden van de Duitsers werd be vrijd. In Veghel daaldenals in ie dagen van september 1944, de kmerikanen van de 101ste Air- home-division aan parachutes neer. In Oosterbeek legden dui- lenden kinderen bloemen bij de graven op de oorlogsbegraaf- p laats. Diverse herdenkings- glechtigheden werden bijge wond door Koningin Juliana en frins Bernhard. OLDENZAAL (GPD) De landbouwer T. uit Oldenzaal is gisteren vocft enkele hon derden guldens opgelicht. Hij had tweeduizend kippen ver kocht aan de gebrs. Pieter en Cornelis van der Z. uit Boe kei in Brabant. Beide mannen kwamen de kippen halen met een auto, die voor het inladen werd gewogen. Na het inladen werd de auto weer op de weegbrug geplaatst. Het ver schil in kilo's had het ge wicht van de kippen moeten zijn. T. merkte pas later dat dit niet het geval was. De broers hadden, toen de auto voor de eerste maal op de brug ging, een gewicht van 260 kg aan zakken zand verstopt in een bak. Tijdens het laden van de kippen verwijderden ze de zakgen. Op die manier werd dus 260 kg in minde ring gebracht op het gewicht van de kippen. T. zag later het zand en waarschuwde de politie. De broers hebben gisteren hun oplichting toegegeven. Bron van onrust Hy ontkende dat de Loonwet in de praktyk een bron van onrust zou blyken te zyn. Minister Roolvink zei dat ingrijpen van de overheid in de loonontwikkeling een heel vervelen de zaak is, waar hij slechts node ge bruik van zou maken. Ondanks aandrang van de re geringspartijen, met name van KVP-er C. van der Ploeg, voelde mi nister Roolvink er weinig voor arti kel 11 uit de wet te schrappen. In dat artikel is geregeld dat het in werking treden van CAO's gebonden is aan de goedkeuring van de minis ter. De bewindsman suggereerde de Kamer een amendement in te die nen, waarin de verantwoordelijkheid van de overheid nader geregeld wordt. De heer Roolvink was niet bereid te zeggen hoeveel gewicht hij aan arti- UTRECHT (ANP) Ongeveer ze venhonderd diakenen uit de Geref. Kerken hebben gisteren in Utrecht de 78ste diakonale conferentie bijge woond. die in het teken van „De eenheid der ambten" stond. Over dit thema zei dr. H. B. Weyland, dat de plaats van de diaken in het ge heel van de kerk en van de maat schappij nog in discussie is. Het is nog steeds de vraag, of de op de bijbel gefundeerde ambten in de kerk-predikant, ouderling en dia ken- in deze vorm moeten worden gehandhaafd, of dat men zich aan de ontwikkeling moet aanpassen en de ambten meer naar bevind van zaken moeten creëren. Dr. Weyland bestreed de visie, dat er verschil moet worden ge maakt tussen de geestelijke en de materiële aspecten van het ambt en dus tussen de ambten onderling. Wel is het zo dat de diaken een eigen taak heeft, die hy moet vervullen vanuit een „Geestelijk vooroordeel". Wat hy doet moet altijd meer zyn dan maatschappelijk werk alleen. Het zou kunnen zijn, aldus dr. Wey- j land, dat de reformatie van de kerk in deze tijd moet beginnen met een I diaoknala reveil. kei 11 toekent. „Het woord onaan vaardbaar heb ik in deze Kamer nog nooit laten horen", zei hij. Onverbindend verklaren Minder moeite had de Kamer met artikel 8, waarin de minister bevoegd wordt verklaard om Individuele con tracten onverbindend te verklaren. Tegenover de mening van de heer Van Lier (PvdA), dat de minister te bemoeizuchtig is en teveel cao's op houdt, stelde minister Roolvink dat hy het rechtvaardig vindt, dat de overheid de gelegenheid heeft op te komen voor de zwakken in de sa menleving. Minister Roolvink had kritiek op CNV en NKV, die maatregelen heb ben bepleit ter stimulering van de bezitsvorming onder de werknemers. ..Ik ben daar in het algemeen voor, evenals voor de vermogensaanwasde- ling. Maar de vakbonden hebben te I eenzydig gewezen op het bestedings aspect en niet op de kostenkant." De minister zei verder nog het te betreuren dat het centraal georga niseerd bedrijfsleven niet meespeelt in de praktijk van de loonvorming. Hy had betrokkenen op hun verant woordelijkheid gewezen en hoopte dat de ontwikkeling alsnog ir." die richting zal gaan. Minister Roolvink deelde mee, dat op zijn departement drie bestaande wetsregelingen voor de lonen worden bestudeerd teneinde tot een wet te j komen. Volgende week donderdag beslist de kamer definitief over de Loonwet. DEN HAAG Het Verolme-concern verkeert in steeds ern stiger financiële moeilijkheden. Het gebrek aan geld is zo groot geworden, dat zich mogelijk complicaties bij een verdere exploitatie voordoen. De zaak stond enkele maanden geleden al bijna op springen, maar Verolme werd toen voor een debacle gered toen hij juist op tijd enkele termijnbetalingen van op drachtgevers ontving. AMSTERDAM <GPD) De stij ging van het prijspeil is vooral be palend voor de hoogte van de loon eisen voor 1970. zo stelde vanmorgen de heer W. Liefaard, voorzitter van de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale (NW), in zyn openingsrede op het vijfde congres van deze vak bond. De heer Liefaard constateerde, dat de industriële produktie in het eerste halfjaar van 1969 met niet minder dan 12 procent is gestegen. De winst cijfers van de grote ondernemingen liegen er niet om. maar aan een verbetering van het levenspeil kan praktisch niets worden gedaan. Ook zei de heer Liefaard dat de vakbeweging zich over haar opstel ling moet beraden, nu de democra tisering van het bedrijfsleven maar niet op gang wil komen. „Vooral ook omdat we hebben ervaren, dat grote veranderingen alleen via moeilijkhe den te verwerven zijnDe werkgevers moeten vooral niet ver geten, dat de kruik net zo lang te water gaat, tot zij eindelijk barst. Inmiddels heeft minister De Block van Economische Zaken contact ge had met een ondernemer wiens naam nog niet is vrijgegeven die mogelijk als „sterke man" bij Ver olme zal gaan optreden. De zaak werd gisteren uitvoerig besproken in de vaste commissie van Economische Zaken uit de Tweede Kamer. De behoefte aan openjheid rond Verolme toonde de PvdA door een openbaai- debat in de Kamer te eisen. Het zaï waarschijnlijk volgen de week worden gehouden. Bedoe ling van het debat is minister De Block met een uitspraak van de Kamer een zo sterk mogelijke on derhandelingspositie te geven bij zijn gesperk met Verolme over nieu we bijdragen. De staat had zich al voor 105 mil joen garant gesteld. Hiervan zou Verolme, zo meent men in Den Haag, ai 52 miljoen hebben opgenomen Tezamen met de nieuwe aanvragen zou de staat dan voor 200 miljoen in Veralme deelnemen Die sterke betrokkenheid van de overheid is onder meer aanleiding voor de PvdA geweest de eis op tafel te leggen dat het concern moet wor den genationaliseerd. Dit zou moeten gebeuren als Verolme niet akkoord zou gaan met het benoemen van een of twee directeuren, waardoor de overheid over ae gang van zaken in het bedrijf kan meebeslissen. Vol gens de socialist A. Lems „zijn we dit moment aan het naderen". Hij vreesde dat „de andere partij (Ver olme) zich onredelijk zal opstellen" Algemeen bleek bij de kamerleden bezorgdheid voor de werkgelegenheid, nu het Verolme concern in moeilyk- SCHIPHOL (ANP) Een ander koffertje dragend dan dinsdag, is gistermiddag minister Witteveen van Financiën tezamen met zijn echtgenote van Schiphol naar Nice vertrokken, waar hy een va kantie van ongeveer 12 dagen gaat doorbrengen om even te be komen van het werk aan de miljoenennota. Op de valreep deelde de minister voor zyn vertrek nog mee de indruk te hebben dat de nota over het algemeen niet ongunstig ontvangen is. „Daarbij wil ik nog wel even aanstippen dat er by myn weten nog nooit een minister van Financiën in is geslaagd met zyn miljoenennota iedereen tevreden te stellen", zo zei hy. Na afloop van de vakantie gaat de minister naar Washington, waar hy de jaarlykse vergadering zal bywonen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. heden verkeert. De heer Verolme heeft gisteravond ontkend dat zijn bedryf naast de 55 miljoen tekort I bij de NDSM ook nog eens voor I j zestig miljoen tekort komt by werk-1 I zaamheden aan andere grote tan kers De opening van zaken die hy in zijn brief van dinsdag zegt te heb ben gegeven, heeft minister De Blook allerminst bevredigd. De bewindsman eist dan ook volledig uitsluitsel ovei de financiële positie van het con cern. Het zou enkele weken kunnen duren voor hierover duidelykheio bestaat. Bij het gesprek met de commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer is ook de opbouw van het prive-verrnogen van de heei Verolme ter sprake gebracht. By sommige partyen bleek grote scepsis te bestaan over' de bereidwilligheid van de heer Verolme zyn kennelijk omvangryk vermogen na zyn dood, zoals is aangekondigd, ter beschik king van zijn gehele personeel te stellen. Ook het volledig terugtrekken van de heer Verolme uit zijn concern is ter sprake gekomen. De directie moet grondig worden doorgelicht, zo is van minister De Block geëist. Algemeen was in de commissie ove- rigens de waardering voor het op- i treden van de minister in de zaak-1 Verolme. Hy, zowel als de regeringsparty en, bleken niet meer zoals vorig jaar j akkoord te gaan met het geven van bijdragen of garanties zonder dat de overheid de eindbeslissing in handen heeft EDN HAAG (GPD) In de week uit een groep van twaalf advocaten, voordat in Amsterdam de Maagden- vier t eruggetrokken. Dat gebeurde huisprocessen begonnen, hebben zich (ADVERTENTIE) fkow®s Vy^eurs tentoonstelling voor het moderne geile 150 attractieve stands U BENT WELKOM vanaf 19 september HOUTRUST DEN HAAS AMSTERDAM (GPD) Voor de astronauten die de eerste lange ruimtereizen gaan maken, zijn er twee mogelijkheden; zij gaan als diepvriesmensen in een soort winterslaap of zij gaan als menselijke robots, mensen die door „hersenspoeling" opgewassen zijn gemaakt tegen het lange verblijf in een be trekkelijk kleine, door de ruimte vliegende capsule. Zowel in de Verenigde Staten als in de Sowjet-Unie worden op het ogenblik proeven met dieren en mensen genomen, die de diepvriesastronauten mogelijk moeten maken. De directeur van de medische af deling voor bemande ruimtevaart van de Nasa. dr. Charles Berry en professor Vladimir Parin, het hoofd van de medische dienst van het Rus sische bureau voor ruimtevaart, ge ven dit volmondig toe. Wel leggen zij er de nadruk op dat het op het ogenblik nog voorna- melyk om proeven met dieren gaat. De proeven met mensen zyn tot nu toe beperkt gebleven tot gevallen waarin dit bij operaties zo uitkwam. Prof. Parin en dr. Berry zyn deze week in Amsterdam om het achttiende internationale congres over lucht- en ruimtevaartgenees- kunde in het RAI-congrescentrum by te wonen. In de wandelgangen zyn zy graag bereid tot een kort vraaggesprek. Eén van de grootste problemen, waarmee men by de voorbereiding van langere ruimtevluchten, zoals bijvoorbeeld de door de Verenigde Staten voorgenomen reis naar Mars. wordt geconfronteerd, is, hoe men 'n gesloten ecologisch systeem samen stelt. Deze vluchten gaan minstens twee jaar en waarschynlyk langer duren. Berry: „Het lykt me niet zinvol al leen naar Mars te vliegen om een ererondje te maken en dan meteen weer terug te keren". De heen en te rugreis zullen elk minstens zeven maanden duren. Hoe krygen de astronauten, die een dergelyke reis gaan maken, vol doende zuurstof, water en voedsel? Den ruimteschip dat alles in een voor jaren voldoende hoe veelheid kan meenemen lykt niet direct binnen de mogelijkheden te liggen. Een gesloten ecologisch sys teem, waarbij afvalstoffen zoals uit geademde lucht en uitgeschei den voedselresten en water geschikt worden gemaakt voor hernieuwd ge bruik kan uitkomst brengen. Volgens professor Parin is men in de Sowjet-Unie en in de Verenigde Staten op dit gebied vrij ver gevor derd. „Er zyn twee manieren om het probleem op te lossen", zegt hy. „De ene is langs biologische weg met al gen, de andere is langs chemische weg. Er worden in onze laboratoria druk proeven genomen met beide manieren". Winterslaap Een andere manier, waarop het probleem van lucht, water en voed sel opgelost kan worden, is de astro nauten door diepvriezen in een soort winterslaap weg te sturen. In een dergelyke slaap is een uiterst mini mum aan zuurstof voldoende. Wat betreft voedsel en water kan men, zo als dieren die een winterslaap hou den, teren op in het lichaam aan wezige voorraden. Parin en Berry zeggen op dit punt hetzelfde: „Voor een tyd van enige betekenis is dit met mensen tot nu toe niet mogelyk. Wy nemen veel proeven met dieren". Berry: „Hoe het opgelost gaat worden is nog volledig de vraag. Het omdat in het advocatenkantoor de overige compagnons bezwaren had den tegen de bereidheid studenten te verdedigen. De „Algemene raad van de Ne derlandse orde van advocaten heeft dit op diens verzoek gerapporteerd aan minister Polak van Justitie. De raad was van oordeel, dat de be trokken kantoren hiermee niet over de schreef zyn gegaan, noch dat de verdediging van de studenten er in feite door is geschaad. Minister Polak evenwel, gaat hierin niet geheel met de raad mee. Met name waar de advocaten redeneren, dat de belangen van een kantoor wel eens geschaad zouden kunnen wor den door de schyn van een zekere instemming met de verdachten of met hun gezindheid, neemt de mi nister afstand. Hy zegt: „Zulk een terugtreden zou immers een van de pylers van een goede strafrechtspraak - de by- stand van een objectieve raadsman ondermynen". De minister ver klaart dan ook, dat hy de „Algemene raad van de Nederlandse orde van advocaten" wil verzoeken de gerezen kwestie nog eens vanuit deze gezichtshoek te bezien: hy ver trouwt daar by op een vruchtbare discussie. is prachtig dat de Amerikaanse re gering gezegd heeft dat er vóór 1990 een bemande ruimtevlucht naar Mars gemaakt zal worden. Dat is een mooie uitdaging. Op het ogenblik heeft de langste ruimtevlucht echter nog maar veertien dagen ge duurd. Voordat wy naar Mars kun nen zullen wy niet één, maar ver- schillende ruimtevluchten van by- voorbeeld zes maanden gemaakt moeten hebben om na te gaan hoe wy precies een reis naar Mars moe ten aanpakken". ADVERTENTIE c geen robot Wanneer in plaats van de diep- j vriesastronaut de menselyke robot ter sprake komt neemt de spraak- zaamheid van de twee medici iets af. I Het woord „hersenspoeling" ne-1 men zy ongaarne in de mond. ..Se- j lectie en training zyn erg belang rijk", zegt prof. Parin. „Niet ieder een kan astronaut worden". Dr. Berry: „Menselyke robots is wat overdreven. Het moeten natuur- lyk mensen zyn die streng zyn ge selecteerd en een harde training hebben gehad. Psychologisch zyn er nog veel problemen, aan de oplossing waarvan wy nog niet toe zyn. Die ruimtevluchten van zes maanden moeten ons op dit gebied nog veel informatie verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7