Tweede plaats voor Wilma 4 Pijnlijke vergissing van Fransman Sarteur Den Hertog in tijdrit binnen het uur Enne... als u nu 'ns zou inruilen? Athene jin cijfers Iets te trage start op 100 meter De Noorlander zesde na de eerste dag Zoetemelks leiderspositie versterkt Manuel Santana in moeilijkheden Rus Borzow snelste Europese sprinter Toekomst-ronde in cijfers DONDERDAG 18 SEPTEMBER Vm PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD het laatste stuk". De kwaliteit om te kunnen versnel len na een start, die in vergelijking met anderen misschien niet zó ge weldig is. kan later in de week op de 200 meter erg goed van pas ko men. Wilma van den Berg schuwt opnieuw het favoriete zyn. „Het is allemaal nog ver weg". Oneindig veel verder ligt München 1972. Olympische spelen. De 22-jarige le rares in handwerken uit üden heeft nog geen plannen, die zich zo ver uitstrekken. „We zien volgend jaar weieens, wat we gaan doen" (Door Theo Reitsma) ATHENE (GPD) Wilma van den Berg heeft zilver ge haald op de 100 meter bij de Europese kampioenschappen. Win nares werd de Oostduitse Petro Vogt, die 0.1 seconde sneller was. Wilma had weer een traag begin en het korps begeleiders is nu als de dood dat praten over die zwakke start van de Ne- Éderlandse zal ontaarden in een complex, dat fnuikend kan wer- hen voor een ander nummer waarop Wilma nog meer favoriete is: de 200 meter. Arts de Jongste: „Ria van Velsen iwom 'n paar keer in de touwen op de •ugslag en had vervolgens in de nremsport de naam dat altijd te doen. By Wilma moet het niet wor den: ze start slecht. Op het laatst je in zoiets gewoon geloven". Trainer Eykenboom: „Als ze dat zit ze op de 200 meter straks pwoon vast in de blokken. Geloof se, echt. op deze 100 meter was Èaar start voor haar doen goed" De feiten in Athene waren, dat ffilma van den Berg in baan vier ainder snel weg was dan Petra Vogt in baan acht. Dat zy van Ani- •i Neil derde, Valerie Peat en Ka an Balzer loskwam, maar dat de Oostduitse op baan acht te ver weg ns. Petra Vogt verloor van de voor- iprng, maar hield voldoende vast om haar spectaculaire opmars dit Kizoen te bekronen. Geen toptijden Wilma van den Berg: „Voor au- justus had ik nog nooit van Petra fogt gehoord. Toen liep ze 11.3". Petra maakte zo een sprong van leventeiende seconde in vergelijking aet haar best tfjd van vorig jaar. Opvallend in Athene: op tartan kwa liemand in de buurt van de top tij- to van dit seizoen. Ook Wilma van to Berg bleef ver van haar onder neer in üden op sintels gelopen 11.4 Winnende tijd in Griekenland: 11.6, eentiende verschil met nummer In Glyfada, aan de Griekse kust. het Nederlandse trainings kamp. tobde de ploegleiding na het succes Wilma van den Berg met de traag hoe haar vertrouwen in de tart niet te doen wankelen. Eyken- im ontleedde nog eens: „Dat jJinelle starten leer je niet snel aan. J lat is een reactie ineens. Die ligt de één nu eenmaal anders dan 11 i) de ander. Lang niet iedereen ha- lert trouwens op het nut van een a Qorme reactie bij de start. Mensen ■"•i een voortreffelijke start, vallen |d iets terug. Je zag toch ook ne Wilma inliep op Vogt. hoe ze losmaakte van de anderen. Dat Vsnellen is weer een andere «dienste. Dat is haar sterkste punt. lat kan iemand niet, die alles in de dart zou leggen". Nestor van de Nederlandse trai- De drie prijswinnaressen op de 100 meter dames v.l.n.r. de Britse Anita Neil 'derde', de Oostduitse Petra Vogt 'eerste' en Wilma van den Berg (tweede). Tien- en vijfkamp begonnen ATHENE 'GPD) Ed de Noor- l8nder besloot de eerste dag van de tienkamp in Athene met een pun tentotaal van 3935, zevenendertig meer dan in Mexico vorig jaar, toen hij zijn beste prestatie tot dusver le verde. De Noorlander dankte dit aan een krachtig herstel bij het hoogsprin gen i?.01 meter voor de eerste maal over de twee meter) en op de 400 meter *49.2» na een matig begin op drie andere nummers, bijvoorbeeld de 100 meter in 11.4. De Noorlander: „Ik heb snelheid voor 10.9, maar vanmorgen zo vroeg (negen uur> met die raar-dwarrelen de wind lukte het niet, van het ver springen had ik ook meer verwacht (werd 7.02 meter). En met de kogel net zo. Met instoten zat ik rond de 14 meter. By mijn eerste poging was ik voorzichtig. 13,46 om alvast wat te hebben. Maar de tweede rolde uit mijn handen en de derde was ook niets". De Noorlander staat nu overigens na de eerste dag op een fraaie zesde plaats. De Oostduitser Kirst is eer ste. Marjan Ackermans is op de vijf kamp evenmin slecht op dreef. zy slaat na drie onderdelen op de derde plaats. Een ongelukkige 100 meter horden (met 5 meter per seconden tegenwind) ïesulteerde in 15 secon den rond. terwijl in die serie Meta Antenen, één van de grootste favo rieten, door die wind degradeerde tot een figurante. De Beverwykse liet echter een verrassende 12.92 meter by het kogelstoten volgen en kwam by het hoogspringen aan haar ge middelde van 1.68 meter. Leidster op de vyfkamp is de Oostenrykse Pro- kop. VICTORIA (AP) De 30-jarige Spaanse tennisster Manuel Santana lcopt de kans te worden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en het betalen van een boete van 20 000 gulden wegens het doodrijden van een voetganger. Hy stond gisteren terecht. Volgen» de aanklager had hy te hard en te nonchalant gereden en bovendien geen acht geslagen op een verkeers licht, dat op rood stond. Santana verklaarde onschuldig te zyn aan het tenlaste gelegde. De uitspraak volgt spoedig. Tissot: „De Fransen zyn vrywel al- naal van mening dat de start niet nmiddellyk alles moet kosten. En lebben Juist zy niet enorme sprin- lers geleverd? Neem Bambuck (vo rig jaar nog Europa's snelste man), Be kwam toe ha ltyd enorm op, op I De belangrykste uitslagen van gis- waren: meter heren: 1, en Europees ampioen: Valeri Bortsow (Rusl.) 10,4; 2. Alain Sarteur <Fr> 10.4; 3. Mippe Clerc (Zwi) 10.5. 100 meter dames: 1. en Europees Jmpioene: Petra Vogt (O-Did) 11.6; Wilma van den Berg (Ned.) 11.7; 1 Anita Neill (GB) 11.8. '50 pnt; 2. Maria Sisjakowa «npioen: Victor Sanejew (Rusl) "34 meter; 2. Zoltan Cziffra (Hong) *85; 3. Klaus Neuman (O-Dl) 16.68 Discuswerpen heren: 1. en Euro- •ss kampioen: Hartmut Losch (O- M) 61.82 m; 2. Richard Bruch ®we) 61.08 tn3. Lothar Milde (O- fd) 59.34 m Na de eerste dag van de tienkamp i de stand: 1 Kirst (O-Dld) 4530 K 2. Wesse) (D-Dld) 4128; 3. Awi- (Rusl.) 4043 4. Tsjelnikow |Kusl) 4016: 5. Demmig (O-Dld) 6. De Noorlander (Ned) 3935 de eerste dag van de vijfkamp stand: 1. Liesel Prokop (Oost) 150 pnt.: 2 Maria Hisjakowa Rusl) 3002; 3 Valentina Tikhomi- wa (Rusl.) 2903; 4. Burglinde Pol- kk (O-Dld) 2877; 5. Marjan Acker- t *ns (Ned.) 2859. de tweede dag van de Europese Bettókkampioensohapen is de ver- leling an de medailles (goud. zil- T brons): Oost-Ouitsland 3-1-3, Wand 3-0-2; Engeland 1-1-1; tonkryk 0-1-0; Hongarije 0-1-0; fcderlKid 0-1-0 De finish van de 100 meter dames. De Oostduitse Petra Vogt heeft een kleine voorsprong op Wilma van den Berg. De uitslag van het eerste gedeelte van de zesde etappe is: 1. T. Petterson (Zwe.). de 120 km in 2.40.36 (met tydsvergoeding 2.40.16) 2. Popke Oosterhof (Ned.) zt (met tydsvergoeding 2.40.26), 3. Van de Wiele (Bel.) zt (met tydsvergoeding 2.40.31), 4. Czechowski (Pol.) zt; 5. Dury (Bel.) zt, 6. Cuevas (Spa.) zt, 7. Horton (GBr.) op 153, 8. Hoekstra (Ned.) op 1.55. 9. ex aequo: een pelo ton van 94 renners in 2 42.31. by wie de overige Nederlanders Uitslag tydrit (tweede gedeelte van de zesde etappe) 1. Den Hertog (Ned) 43 kilometer in 59 minuten 59.3 se conden gemiddeld 43.508 kilometer per uur; 2. Mortensen (Den/Noorw.) 1.00.3. 3. Lasa (Spa) 1.00.5, 4 G. Pet terson (Zwe.) 1.00.16, 5. Zoetemelk (Ned.) 1.00.25. 6. Boulard (Fr) 1.01,02 7. Thevenet (Fr.) Centraal) 1.01.10, 8 Oosterhof (Ned.) 1.01.12, 9. Duchemin (Fra-West) 1.01,15, 10. Danguillaume (Fr.) 1.01.49. 11 Roques «Fr.-West) 1.02.09, 12 Hansen (Den Noorw.» 1.02.09,5. 13. Daley <G.B.» 1.02.11, 14 Crapez (Bel.) 1.02.13, 15. Magniera (Polen) 1.02,16, 29. Benjamins (Ned.) 1.03.10, 37. De Koning (Ned.) 1.03.39.5 67. Hoekstra (Ned.) 1.05.45, 69. Spet- gens (Ned.) 1.05.51. 102. Van der Burgh (Ned.) 1.09.00. Algemeen klassement: 1 Zoetemelk (Ned.) 25 uur 11 min 12 sec., 2. Van de Wiele (Bel.) op 3.03 3. Jolly (GB) op 4.53, 4 Mortensen (Den./Noorw.) op 4.56, 5. Zubero (Sp) op 5.09, 6. Den Hertog (Ned.) op 5.13. 7. Blawdzin (Pol.) op 5.21. 8 G. Pet terson (Zwe.) op 5.23, 9. Lasa (Sp.) op 5.43, 10. Oosterhof (Ned.) op 5.55, 11. Duchemin (Fr./West) op 6.41, 12. Crapez (Bel.) op 6.56, 16. Benjamins (Ned.) op 7.42, 35. De Koning (Ned.) op 12.00, 49. Spetgens (Ned.) op 13.32, 74. Hoekstra (Ned.) op 19.22. Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 76 uur 11 minuten 37 seconden, 2 België 76.23.01. 3. Spanje 76.26.01. 4. Frankrijk 76.26 48. 5. Groot Brittannië 76.29.58. Puntenklassement 1. Besnard (Fr.-Centraal) 45 pun ten. 2. Hoekstra (Ned.) 38. 3. Rollin- son (G.B.) 34. (Door Lex Muller) ATHENE (GPD) Wie van de drie? Na een 100 meter finale als een zweepslag tuurden Borzow. Sarteur en Clerc ge lijktijdig omhoog naar het reu zenscorebord in het Atheense Karaikakies-stadion. Maar dat bleef zwart, want de finale leek op een dead-heat. Op eigen gezag verbrak de Fransman Alain Sarteur plotseling de spanning door wapperend met de armen de catacomben in te dansen. „Natuurlijk heb ik gewonnen", zong hij. „Ik zag mezelf duidelijk vóór Clerc de streep pas seren." Over Borzow sprak hij niet. Een fatale nonchalance, zo zou spoedig blijken. Foto-finish De Rus Valeri Borzow het raad sel van achter het yzeren gordyn, dat wel meer verhult, liep lang uit. Niet uit gewoonte, maar uit nieuws gierigheid wanneer de volgorde ein- delyk zou oplichten. Nog onwetend vluchtte hy tenslotte naar een byveld waar inmiddels Sarteur reeds als de nieuwe sprintkoning was ingehaald. De Fransman lichtte al op voor hand zyn doopceel. „Ik ben 23 jaar Ik kom uit Parijs, waar ik werk als judo-instructeur by de politie. Dit jaar heb ik my voor het eerst se rieus op de 100 meter toegelegd Daarvoor feestte ik liever". De woorden waren nauweiyks versto- j ven. toen zyn trainer Vaussenat I bleek naderby snelde. „Je bent geen I eerste, maar tweede geworden. De foto-finish heeft uitgewezen, dat Bor zow het goud krygt" Sarteur wankel de, alsof hem het overlyden van een familielid was bericht. Valeri Borzow won zodoende met een neusje voorsprong de sprint van de jongere generatie. Hy, Sarteur en de als derde ontraadselde Zwit ser schoten pas dit seizoen naar vo ren. Geen van drieën deden vorig Jaar ervaringen op in Mexico. Borzof. die al eens 10.0 In Rusland liep. en Sarteur werden broederlyk naast elkaar gezet op een tyd van 10.4. zy werden afgeremd door een vry forse tegenwind, maar dan nog zyn zy beiden niet geëxcuseerd voor die, een topduo onwaardige tyd. Bor zow: „De baan is blykbaar niet snel. Want er is zelfs nog geen Eu ropees record op een loopnummer geëvenaard. En vergeet de storm niet. Je botste als het ware op een muur". Die strakke wind. die de warmte In het als maar stovende Athene amper temperde, leidde ook al tot klachten van de discuswerpers. Winnaar Hartmut Losch uit 't Ooe- Duitse Potsdam. 8ste in de seizoen statistiek: „Het was een plaag. Bo vendien deugde de ring niet. Je had geen houvast". Losch. een 26-jarige gymnastiek - onderwyzer in het leger, slingerde de discus en passant een keer over de 60 meter: 61.82 om precies te zfln wat tenslotte ln goud rendeerde. Want noch de Zweed Bruch (tweede) noch de hoog getipte Oost-Duitser, Milde «derde) overschreed die af stand. De Tsjech Ludvic Danek werd vierde en bevestigde daarmee, dat hy geen spanning kan opladen voor een belangryk toernooi. Want by de voorgaande Europese kampioen schappen van '66 ln Boedapest faal de hy, toen de enige kanshebber. Dit seizoen diende de 32-jarige Tsjech zich opnieuw overtuigend aan met een worp van 66,48 meter, wat geen concurrent meer benaderde. Maar op het moment van de waarheid zak te Danek door de knieën: zelfs twee ongeldige pogingen en een minuscu le uitschieter van 59,30 meter. Heel anders was het gesteld met de Rus Victor Sanejew, die naast het moeizaam verworven goud van Me xico gisteren by na ongehinderd naar de titel „hinkelde". Al na zyn eer ste drie passen zeilde hy naar 17,34 meter, slechts vyf centimeter onder het in eigen kluis opgeborgen we reldrecord. POERMEL (GPD) Fedor den Hertog viel by de aankomst van het tweede gedeelte van de zesde etappe, een tydrit over 43 km vermoeid op de strobalen neer Snakkend naar adem bleef hy enkele minuten liggen Geen woord kwam er over zyn lippen. Alles had hy moeten geven in de tydrit, die hy met een grandioze zege besloot. Als enige coureur reed hy de 43 km binnen het uur. „Gosta Petterson moet nog komen", waren de eerste woorden die hy na enkele minuten sprak. Maar Gosta Petterson kor; de tyd van de Amstelryder niet verbete ren. Dat kon ook Joop Zoetemelk niet. Hij eindigde op de vierde plaats vóór al zyn concurrenten. Fedor den Hertog heeft als een duivel gereden. Hy was gehandicapt. Tien kilometer na het vertrek zette hy op een heuveltje aan. Hy ranselde de pedalen zo hard. dat zyn achterwiel ontspoorde. Zy wiel raakte de volgende 32 km steeds de remblokjes. Kort daarna vloog hy ook nog uit de bocht „Ik ben bly dat ik onder het uur ben gebleven", zei de man. die als enige Ne derlander voor de tweede keer de Ronde van de Toe komst rydt. Ook Gosta Petterson had een defect aan zfjn fiets. Hy verwisselde van wiel. Fedor niet: .JDat kost te veel tyd", zei Den Hertog. Gosta Petterson zal hem r.V zonder twyfel gelyk geven. Pech had ook Joop Zoetemelk. In het eerste gedeelte van de zesde etappe verspeelde hy 1 minuut 55 van zyn voorsprong aan de Belg Jean van de Wiele. In de tyd rit pakte hij de 1.55 terug, maar de drager van de oranje-trui had een grotere winst kunnen behalen. Op het circuit van aankomst stuurde een agent van politie hem verkeerd. „Het heeft me tien seconden ge kost. Wat doet die stomme vent dan ook op de weg Hy stond maar te zwaaien". De anders zo rustige Joop Zoetemelk was ontstemd. De fout van de agent kostte hem ook de bonificatie voor de derde plaats. Joop Zoetemelk heeft de inspanningen van de eerste halve etappe wel gevoeld. „Natuurlyk merk je dat", zei hy. „Wat heb ik 's ochtends moeten jagen." De voorsprong van Joop Zoetemelk liep door zyn prestatie in de tydrit op tot 3 min. 3 sec. In het eerste gedeelte van de 6e etappe ontsnapte na 7 kilometer de Mexicaan Sarabia. Hij kreeg gezelschap var; de Pool Czechowski. de Belg Van de Wiele. de Zweed Thomas Petterson, de Brit Bisland. de Spanjaard Cuevos. de Belg Dury en de Nederlander Popke Oosterhof De Mexicaan en de Engelsman vielen door pech terug. In het kopgroepje van zes man deden Thomas Pettersor; en de Belgen Van de Wiele en Dury het zware werk Popke Oosterhof had het zeer gemakkelyk. Aan het staartje van de kopgroep werd hy in een zetel naai de eindstreep gebracht. Het zestal pakte al snel enkele minuten op een fel reagerend peloton. De Nederlandse ploeg vocht uren lang om deminuten te overbruggen. De voorsprong liep op tot 2% minuut en op dat moment werd de gele trui van Joop Zoetemelk sterk bedreigd door de 18-jarige Jean van de Wiele, die een achterstand van 3 min. 8 sec. in het algemeen klassement had. In het peloton moesten de Nederlanders alles alleen doen. De voorsprong werd teruggebracht tot ruim een minuut, maar in de laatste kilometers liep de voor sprang toch weer op. In de eindsprint stelde Popke Oosterhof teleur. De snelle Dient uit Eelde had geen zwaar werk behoeven te doen. Hy had rustig mee minnen ryden, maar de onbekendheid met de laatste honderden meters kostte hem de zege. „Dat is geen eindsprint, dat is een af daling". zei Popke, die het verlies als een sportman droeg. „Ik wist niet, dat het voor de finish naar be neden ging. Ik reed op een te zwaar verzet en kon zodoende niet winnen. De overwinning was voor de Zweed Thomas Petter son. „Hy heeft het verdiend, h\j heeft het meeste werk gedaan", zei Oosterhof. De sprint op de top van een berg van de derde categorie won de Drent wél en dat bezorgde hem een eerste plaats in het algemeen berg- klassement. In het tweede gedeelte van de etappe bleek dat Oos terhof niet veel inspanningen in de kopgroep had moe ten doen. Hij had in de tydrit de achtste tyd en be zorgde Nederland daarmee de eerste plaats in het ploegenklassement van de tydrit. In het algemeen ploe genklassement verloor Nederland in de ochtenduren enkele minuten op de Belgen, maar ook dat verschil werd in de tydrit ruim goed gemaakt. Joop Middelink toonde zich na afloop een tevreden man. „Als we de komende twee dagen doorkomen, red den we het. Als het omhoog gaat, moet iedereen het zelf doen en dan heeft Joop klasse voldoende". ADVERTENTIE Bij KAMSTEEG zitten ze te springen om goede gebruikte auto's (VW voorop natuurlijk). En de inruilprijzen springen mee. Omhoog Vrijblijvende taxatie terwijl u de nieuwe VW's bekijkt en vergelijkt aan de GEVERSSTRAAT 30, OEGSTGEEST. Het a.s. weekend.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19