FLINKE LASTEN VOOR HET BEDRIJFSLEVEN Toch voor tweederde belasting correctie SER had gehoopt op minder verhogingen Huurverhoging 1 juli naar j Begroting 1970 BELASTING STIJGT WEER -! 5DAG 16 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 I is een begroting uit de bus ge- die behalve een lastenver voor het bedrijfsleven, ei- weinig schokkende elemen- trat. Getracht is zowel kool als sparen en desondanks een by te leveren tot een evenwichti ge! van de economie. Het was. de bij de verschillende de menten bestaande wensen, een ding om binnen de gestelde van 6 pet. van de jaarlijkse der begrotingsuitgaven te ttraf is het maar goed dat mi geen demonstratieve lieden aders zouden zij in de afgelo pen met spandoeken naar de trdy'k zijn opgetrokken om. als Oliver Twist, om meer te vra- de vroede vaderen. yn natuurlijk uitgavenstijgin- e onvermijdelijk zijn. Onder- eeft per saldo de grootste por de uitgavenstijging toegeme- kregen, terwijl de ontwikke- dlp naar verhouding ook een klont uit de pap kreeg toebe- Het daarvoor uitgetrokken van 792 min, is f 130 min, 120 pet. hoger dan dat van il hoogstens aanleiding kun- tven tot de wens dat er eigen- g veel meer voor had moeten bestemd, mits de begroting jr ruimte zou hebben gebo- dijgmg van de uitgaven voor rijs en wetenschappen met liljoen tot het bedrag van 7781 zal menige oudere doen ren over de demonstratiebe- eugd, die een nog grotere por de nationale koek krijgt toe- L bedrag komt overeen met 7,8 in het nationale inkomen te- pct. in de vorige begroting pet. in die van 1965. In vijf ids zijn de uitgaven voor on- en wetenschappen bijna ver- isie krijgt maar een scha- etje van de ruimte toegeme- wordt maar 175 min. meer itgetrokken dan de werkelij- gaven voor 1969 bedragen, moet evenwel in aanmerking n worden dat Defensie in de oorafgaande jaren een flinke eeft gekregen door de extra d in verband met de Tsje- crisis. erlaging van de tarieven der m inkomstenbelasting heeft voor tweederde betrekking verlaging, welke de minister to had. Het resterende derde 1 met ingang van 1 januari orden geëfectueerd. De veria- groter dan die waartoe de idviseerde. Daartegenover lat de omzetbelasting, in te ling tot het advies van de rordt opgetrokken op 1 Juli t komende jaar. twyfeld hebben de kamerle- d deze voorstellen een lekker om het politieke spel rond de ig mee op te luisteren. Ei- ik gecijferd worden over de van de verschillende maat- op de kosten van levenson- i en de verhoging van het be- re inkomen door de lagere van loon- en inkomsten be- De minister heeft berekend een trendmatige groei van het I ïkomen ontstaat van 4,8 pet. B het bedrijfsleven zitten er ir bittere pillen in de begro- e moeilijk weggeslikt kunnen In de eerste plaats is er een iving van de terugbetaling omzetbelasting op oude voor- en ten tweede is er een offer altaar van de conjunctuur min, dat gebracht moet wor- ir de beperking van de af ten de heffing van de omzet- ig op investeringsgoederen. kan worden gesteld of binet hiermede niet de weg minste weerstand heeft geko- idat ondernemers doorgaans hard piepen dan de burgerij .le schroeven worden aan- ii teal moeten de belastingbe- 28.071 miljoen opbrengen, a 3.889 min wordt doorgege- het gemeentefonds. 227 min gerE provinciefonds en 245 min t rijkswegenfonds. De schat- alt daardoor 23.710 min over, 8 t tornt nog heel wat bij. dank i81 «tijging van de winsten van waarbij de staat als aan- optreedt. zoals de Neder- Bank, Staatsmijnen en metureel gezien staat ons niet zo slecht voor, maar wat maal verwezenlijkt wordt, worden afgewacht. Met na- het de vraag van welke in- k loongolf zal zijn, die thans de voornaamste EEG-part- J ^spoelt. De arbeidsonrust in litsland, Frankrijk en Italië «twyfeld haar neerslag op de dingen in ons land niet mis- 10 dit het geval zou zijn en de Attr zouden stijgen dan in de *t Centraal Planbureau op- prognose is voorzien, dan een stuk begroting op losse len komen te staan. [iet kabinet heeft het dan ech- Uelegen. want dat heeft door "cilia en Ch? -- ^is te lave- Dop'-io- rredaan om een zo !ht mogelijk economische 18 bewerkstelligen. Wie naar «'t streeft maakt alt r ie in- IEL mat te zijn. Er worden Spectaculaire dingen verricht, kurt ook niet in de ryksbe- 1970. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De rijksbegroting voor 1970, die mi nister Witteveen vandaag bij de Kamer heeft ingediend, biedt de burger een lastenverlichting, maar vraagt van het bedrijfs leven offers tot een bedrag van 800 miljoen gulden, zo blijkt uit de bijgevoegde miljoenennota. De regering wil de begroting gebruiken om de loon- en prijsspiraal te doorbreken; de spanningen in de conjunctuur te temperen; en het structurele uitgaven- en belastingbeleid evenwichtig voort te zetten. Het kabinet wil volgend jaar Volgens dr. Witteveen zouden ook MINISTER DR. WITTEVEEN DEN HAAG (GPD) De be loofde belastingaanpassing zal volgend jaar ondanks het S.E.R.-advies toch voor tweederde worden doorgevoerd. Zij is bedoeld om de sluipende verhoging van belasting goed te maken. Minister Witteveen gelooft, dat de personen met lagere inkomens indirect anderhalf procent meer in handen krij gen. De belastingcorrectie kan vol gens hem dan ook worden ge zien als een belangrijke rem op het haasje-over van lonen en prijzen. Aangezien de staat en met de bedrijven de benodigde 600 miljoen voor de aanpassing op tafel legt en de bestedingen in hun geheel niet zullen oplopen komen er geen nieuwe prijs stijgingen uit de maatregel voort. Elf procent Het voordeeltje van de belastingver laging is bijvoorbeeld voor gehuw den met twee kinderen en een in komen van 9000 gulden 79 gulden. Heeft dezelfde man een inkomen van 21.000 gulden da-n hoeft hij 247 gulden minder belasting te betalen. De maatregel betekent geen ver schuiving van directe naar indirec te belastingen (zoals b.t.w.). Al is een dergelijke verschuiving drin gend nodig, aldus de regering, zij moet toch achterwege blijven om dat de prijzen nog in een te on rustige situatie verkeren. Elk jaar Bij loonsverhoging valt de belasting betaler meestal in een hoger tarief, terwijl die loonsverhoging vaak al leen was bedoeld om de prijsstij gingen goed te maken. De prijs stijging wordt voor de periode van half '67 tot half '71 geschat op elf procent. De gehele tariefsaanpassing kost de staat 900 miljoen, maar 300 miljoen wordt naar 1971 verschoven. De gestegen defensielasten 100 van de befaamde 225 miljoen dwin gen tot dit uitstel. Daarnaast vindt dc minister het raadzamer de be lastingaanpassing over twee jaar uit te smeren om vooral niet bij te dragen aan de stijging van prijzen en lonen. Het is geen „conjunc tuur-impuls". Hogere grens De verhoging van de grens, waar mensen met lagere inkomens belas ting gaan betalen, is permanent gemaakt. Samen met de aanpas sing heeft dat een extra-gunstig effect voor mensen met lagere in komens. Voor gehuwden zonder kinderen ligt de grens nu op 4950 gulden, voor a.ow.-trekkers op 5990 gulden. Voortaan hopen minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus elk jaar de tarieven te kunnen aanpassen. Zoals bekend is er al een voor-ontwerp voor 'n automati sche correctie verschenen. De be windslieden willen eerst de reacties afwachten. De heer Grapperhaus zegt verder, dat hy voor belasting aftrek voor de werkende vrouw nog met een apart plan komt. Zij deelt wel vast mee in deze aanpas sing. Om wat meer greep op het econo misch gevolg van belastingmaatre gelen te krijgen, zouden de be windslieden het liefst de mogelijk heid hebben een aantal tarieven met een zelfde percentage te wij zigen. Gedacht wordt aan belas ting op het loon. liet inkomen, de vennootschap en de omzet. Het is nog niet bekend welke plannen daarvoor bestaan. PR'JSST'JGINJGEN EN AANKOPEN 140 138 136 134 132 130 128 126 124 122 120 118 116 114 112 110 103 KWARTAALC'JFERS(voor seizoen gecorrigeerd) 1963=100 o a BTW-aan'xoper _111L '1965 '66 '67 '68 '69 1970 28.965 miljoen gulden uitgeven, ruim anderhalf miljard meer dan in de ontwerp-begroting voor 1969 was ge- raamd. De ontvangsten worden be groot op 26.772 miljoen gulden, zodat er een begrotingstekort is van 2193 miljoen gulden. Dit tekort is circa 350 miljoen dollar kleiner dan dat in de begroting 1969 en 900 miljoen kleiner van de vermoedelijke uit komsten in het lopende jaar. Minister Witteveen heeft het te kort beperkt weten te houden door de g eleic'elij ke/ afschaf f ing van de om zetbelasting op investeringen te ver tragen. Datzelfde doe«t hij met te ruggave van de omzetbelasting over oude voorraden. Door deze maatre gelen ziet hij kans bij een accrès van ruim zes procent de uitgaven voor ontwikkelingshulp, onderwijs krotopruiming en technologische vernieuwing op te voeren, zonder dat de begroting daardoor de conjunc tuur geweld aandoet. Het plafondbedrag voor de ontwik kelingshulp Is opgeschroefd tot 767 miljoen gulden, 135 miljoen gulden meer dan vorig jaar, een flinke stap op weg naai- de 1 procent in 1970. Voor krotopruiming en sanering is 152 miljoen gulden uitgetrokken, 53 miljoen meer dan voor 1969. Aan premieverlagingen in de sociale sfeer gaat 80 miljoen weg en voor bij dragen ten behoeve van nieuwe tech nologische ontwikkelingen en van de regio's is 231 miljoen gulden uitge trokken, 20 miljoen gulden meer dan voor het lopende jaar. Het bedrag voor steun aan marginale bedrijfs takken is voor 1970 vastgesteld op 765 miljoen, dat is 62 miljoen gul den meer. Deze voorzieningen worden moge lijk gemaakt door beperkingen van de uitgaven in andere sectoren, zoals het terugbrengen van het aantal te bouwen woningwetwoningen, het niet indexeren van de rijksbijdrage voor de A.W.B.Z., het terugschroe ven van de kindertoeslagen voor het overheidspersoneel en de financie ring van de wereldomroep uit de luister- en kijkgelden. Voorts zijn de investeringsuitgaven voor P.T.T., de Civiele Verdediging, de Rijksgebou wendienst en T.N.O.. nagenoeg op het huidige peil gehandhaafd. VERBETERING Door de aanvankelijk per 1 januari beraamde verhoging van de b.t.w. naar 1 juli te verschuiven en een aantal voedingsmiddelen, die tot de eerste levensbehoeften behoren, over te brengen naar het lage b.t.w.- tarief, zullen de kosten van levens onderhoud in het nieuwe jaar maar weinig oplopen. Anderzijds zal de tarief correctie van de loon- en inkomstenbelasting de werknemers bij een stijging van de contractlonen met 5 procent een verbetering van het reëel besteedbare loon bieden van 2,5 procent. De be groting biedt dan ook nog ruimte voor specifieke verbetering van en kele groepen minder-draagkrach- tigen. Minister Witteveen zegt dat de di verse voorgestelde wijzigingen in de indirekte belastingen, de invoerrech ten inbegrepen, slechts een beschei den invloed zullen hebben op het prijspeil. Voor de algemene consump tieprijsindex betekenen ze een ver hoging met slechts 0.1 pet. Voor de prijsindex van de gezins- comsumptie (die voor de lagere in komensgroepen de verhoudingen be ter weergeeft) is de uitwerking zelfs licht negatief. Dit resultaat kon wor- dèn bereikt ondanks het feit dat het onmogelijk bleek de SER te volgen in zijn wens de btw volgend jaar geheel ongemoeid te laten. GEEN VERDER UITSTEL Verder uitstel van de btw-verho- ging en de huurverhoging, die beide 1 juli zullen ingaan, acht het kabi net niet mogelijk. Het zou het pro bleem van het vinden van perma nente dekking op onverantwoorde wijze naar latere jaren verschui ven. Het staat nu al vast dat ook het opstellen van een gezonde be groting voor 1971 een moeilijke op gave zal worden. Bovendien is niet zeker dat de opbrengst van de btw zodanig is dat de schatkist van die belasting geen nadeel ondervindt. Zo nodig zal hiervoor dan te zijnertijd nog dekking moeten worden gevon den. zonder de verhoging van de btw aan vullende maatregelen nodig zijn ge weest om aan de algemene eisen van het budgettaire beleid te kunnen vol doen. Hij zegt. dat ook een verschui ving van de tariefsaanpassing van de loon- en inkomstenbelasting de pro blematiek voor 1971 zal verzwaren Voor de dekking van de financie ringsbehoefte van het rijk in 1970 2450 miljoen gulden» denkt minis ter Witteveen voor 1600 miljoen gul den te beschikken over de middelen uit de zogenaamde voorinschrijfre keningen. Voor de resterende 850 miljoen gulden wil hij een beroep doen op de open kapitaalmarkt. Me de in verband met een noodzakelijke versterking van het gemeentefonds (geraamd tekort bijna 300 miljoen gulden» en de definitieve dekking van de dit jaar doorgevoerde belas tingverlaging aan de voet, zullen en kele belastingmaatregelen nodig zijn. MINDER OPBRENGST Minister Witteveen schat dat de uitgaven in het lopende jaar door de genomen salarismaatregelen en de invoering van de btw nog met ruim 200 min zullen oplopen. Voorts wordt door herziening van de belastingra mingen ongeveer 650 miljoen min der aan inkomsten verwacht. De in komstenbelasting en vennootschaps belasting brengen minder op dan was voorzien en er blijkt meer omzetbe lasting te moeten worden teruggge- geven op de voorraden. Ter financie ring van het begrotingstekort 1969 wil minister Witteveen, naast de reeds geplaatste staatsleningen alsnog een beroep doen op de kapitaalmarkt. De staatsschuld is. zo blijkt uit de miljoennennota, tussen 30 juni 1968 en 30 juni 1969 gestegen met 2.267 miljoen gulden. De totale staats schuld is daarmee opgelopen tot f 30.850 miljoen. De stijging is voor namelijk het gevolg van toeneming van de binnenlandse schuld. In de betrokken periode zijn tot een bedrag van ruim 2 miljard gulden aan nieu we leningen geplaatst. DEN HAAG (GPD) De jaarlijkse huurverhoging van zes procent zal niet op 1 janu ari maar pas op 1 juli van het volgend jaar worden ingevoerd. Het kabinet is hiermee tege moetgekomen aan de verlangens, die de SER heeft geuit om de loon- en prijsspiraal te doorbre ken. Minister Schut (Volkshuis vesting) noemt het uitstel van deze huurverhoging wel met na druk een 'hoogst exceptionele stap', die alleen gerechtvaardigd is door de uitzonderlijke econo mische toestand van ongekende prijs- en loonstijgingen. Ongeveer gelijk met de huur verhoging hoopt minister Schut het nieuwe systeem van aanvul lende subsidie aan de huurders te kunnen invoeren. De bewo ners, die gezien hun inkomen een te hoge huur moeten beta len, komen daarbij in aanmer king voor een huursubsidie. Ook zal worden nagegaan in hoever re het mogelijk is draagkrachti ge bewoners van goedkope hui zen meer te belasten. 125.000 woningen Evenais voor dit jaar was ge pland zullen in 1970 125.000 hui zen in aanbouw worden geno men, waarvan 25.000 woningen zonder subsidie. De gesubsidi eerde huizen omvatten: 45.000 woningwetwoningen ir 55.000 particuliere woningen met rijkspremie. Het woningbouwprogramma voor dit jaar zal waarschijnlijk niet geheel gerealiseerd worden Vooral in het begin van het jaar zijn er door moeilijkheden met de bouw-cao en de invoe ring van de btw aanzienlijke vertragingen opgetreden, vooral ln de woningwetbouw. Minister Schut noemt het echter 'niet on mogelijk'. dat die achterstand alsnog zal worden ingehaald. De bewindsman wil de komen de jaren aanmerkelijk meer be jaardenwoningen laten bouwen dan tot dusver. Hij acht 12.000 van dergelijke huizen per jaar voor de eerstkomende vijf jaar het minimum. Doorstroming Grote aandacht besteedt de regering aan de doorstroming en de krolopruiming. De gemeen tebesturen zullen binnenkort een circulaiie ontvangen, waarin minister Schut suggesties doet voor maatregelen om het vrij maken van goedkope woning wetwoningen voor minder draagkrachtige gezinnen te be vorderen. Bovendien zullen de gemeenten in 1970 van het rijk aanvullende uitkeringen krijgen om goedkope huizen vrij te ma ken en de bewoners van krot ten aan vervangende woonruim te te helpen. De bestaande bij drageregelingen zullen daarmee verdwijnen. De rijksdiensten kampen nog steeds met een groot tekort aan ruimte. In de memorie van toelichting op minister Sdhuts begroting wordt vooral de situa tie in de Haagse agglomeratie als zorgwekkend beschouwd. De rijksgebouwendienst onderzoekt momenteel intensief naar oplos singen voor de ruimtenood in wi om net Binnenhof. Zeehavens Zuidwest-Nederland is het grote probleemgebied in de ruim telijke ordening van ons land De prognoses over de terreinbe hoefte voor de zeehavenindus trieën in het Deltagebied zijn nu al met meer actueel. Er wordt thans reeds aan nieuwe ramingen gewerkt. De drie Rot terdamse rapporten over deze materie worden door de regering grotendeels afgekeurd, omdat zij aldus minister Schut voor bijgaan aan het feit. dat zowel de nationale economie als het menselijx leefmilieu in het Del tagebied bepaalde grenzen stel len. Voor stadsvernieuwing is in de begroting voor 1970 een bedrag van 111 miljoen opgenomen. Dit is aanmerkelijk hoger dan het bedrag m de vorige begroting: 66 miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG (GPD) De rege ring zal met méér belastingverhogin gen komen, dan de SER had ge hoopt. Minister Witteveen van Fi nanciën geeft dit volmondig toe by het opsommen van de maatregelen die hy voor volgend jaar in petto heeft. De overheidsuitgaven zullen ster ker stijgen dan de SER had bere kend. Daarnaast wordt de belasting aanpassing zo dringend geacht dat slechts éénderde naar 1971 kan worden verschoven in plaats van de helft. De bewindsman blijkt ook niet te hebben kunnen zwichten voor de aandrang uit de Tweede Kamer de accijnsverhogingen van bier. alcohol en benzine, die op 1 juli '69 inging, tydelyk te laten. Volgens het kabi net was dat al een onvolledige ver hoging omdat de benzine maar twee cent en geen 3.5 cent per liter om hoog mocht van de Kamer. Maar we kunnen daar nu niet meer op terug komen, zegt de heer Witteveen. Blyft de verhoging van benzine, alcohol en bier gehandhaafd, de mo torrijtuigenbelasting stijgt met elf procent. De deiseltoeslag moet daar om ook worden aangepast en komt op 230 procent. Deze maatregelen leveren de schat kist 177 miljoen op, waarvan de 90 miljoen dankzij de benzine-accyns het hoogste is. Doorlopend Een aantal belastingmaatrege len uit het verleden loopt vol gend jaar gewoon door. De vermo gensbelasting zal zeker tot in 1971 op zes promile blijven. Dit levert 50 miljoen op. De vennootschapsbelas ting blyft gehandhaafd op 46 pro cent. Al zUn de inkomsten reeds ho ger dan verwacht, vooral dankzy een nieuwe regeling voor verzekerings maatschappijen. minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus vin den het toch voor een goede dekking van de uitgaven meer verantwoord als het zesenveertigste punt blyft be staan. Het offer van het bedrijfsleven om het afbreken van omzetbelasting op investeringen tydelyk te maken, heeft minister Witteveen wel graag aanvaard. Ook dit was onderdeel van het SER-advies, dat beoogde de enorme spanningen aan het loon- en prysfront van 1969 voor 1970 te voor komen. Volgend jaar blijft er zo 440 miljoen meer in de staatskas dan as vooi-zien. Minister Witteveen hoopt dat prijsstijgingen tot een kwart beperkt zullen blijven als hy toch de b.t.w. weer opschroeft in juli. De verhoging van het normale tarief zal hy daar om beperken tot dertien procent «hefc Is nu twaalf» en van het lagere ta rief tot 4.3 (het is nu vier». Lager tarief Artikelen die de kosten van levens onderhoud kunnen opjagen zijn als tegemoetkoming aan de consument order het lagere tarief gebracht. Daarby horen soep, pudding, gebak, suiker, chocolademelk, koffiemelk, room en vla. De tegemoetkoming be loopt een bedrag van 150 miljoen. De b.t.w.-stUging brengt voor volgend jaar alvast 105 miljoen na aftrek van het extraatje in het laadje. De vrees bestaat dat de b.t.w.-ver hoging niet alleen voor rekening van de consument komt, maar dat er zelfs een „over-afwenteling" zal plaatsvinden. Hiervoor moet wel wor den gewaakt, vinden de bewindslie den, maar het was toch geen reden de maatregel maar achterwege te la ten. Het toezicht op het prijsverloop zal nu makkelijker zyn dan bij de invoering van de b.t.w., dat toen veel te ondoorzichtig was, zeggen zy hoopvol.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7