Koningin sprak vanmiddag troonrede uit Actief prijsbeleid blijft gehandhaafd Weinig geld voor Den Toom Toezicht kredietwezen wordt nu verscherpt Financiële gevolgen toeneming studenten iVoor stijging lonen en prijzen J ërbetering financiële positie bejaarden I oor wegenaanleg 180 miljoen meer Verontrusten iq? Geref. Kerk PAGINA 6 LEIIJSCH DAGBLAD DINSDAG 16 SEPTEMBER LEDEN VAN DE STATEN- GENERAAL. In 1970 zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de tweede wereldoorlog eindigde. De vrij heid was hei-wonnen, de demo cratie hersteld. Met aller in spanning is sindsdien veel tot stand gebracht dat van blijven de betekenis is. Er is dan ook alle reden om deze herdenking in grote dankbaarheid te vieren. Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die wereld moeten de weder verworven waarden van vrijheid, verdraagzaamheid en democratie de grondslag vor men. De regering wil richting geven aan een ontwikkeling in die geest. Haar beleid is dan ook gericht op meer openheid en mede veran twoord el ij kh eid De regering wil met betrek king tot onderwijs en cultuur een verdergaande democratise ring helpen tot stand brengen. Op korte termijn zal zij een wetsontwerp indienen ter her vorming van het bestuur der universiteiten en hogescholen. Om de groeiende stroom van studenten op te vangen zijn uitbreiding en spreiding van het wetenschappelijk onderwijs noodzakelijk. Daarnaast is ook een nieuwe structuur voor dat onderwijs zelf nodig. Een nota over het medisch wetenschappe lijk onderwijs, waarin de rege ring haar voorkeur uitspreekt voor vestiging van de achtste medische faculteit in Maas tricht, wordt U heden aangebo den. Voorts wil de regering betore mogelijkheden scheppen voor onderwijs en vorming van de werkende jongeren. Ter bevor dering van het dragen van me deverantwoordelijkheid zal het beleid worden gewijzigd ten on- ziohte van jeugd- en jongeren werk. In het nieuwe begrotingsjaar zullen de leerlingenschalen bij het kleuter en het lager onder wijs verder worden verlaagd. Binnenkort zullen U voorstellen bei-eiken voor een nieuwe expe rimentenwet en voor een wet die het toezicht op het schrifte lijk onderwijs regelt. Ook komt er een nieuwe regeling voor de ontwikkeling van bepaalde vor men van hoger beroepsonder wijs. Voorstellen uit de kunstwe reld met betrekking tot het te voeren beleid zullen in samen werking tussen kunstenaars, de Raad voor de Kunst en de over heid op hun mogelijkheden wor den getoetst. Zorg voor de samenleving brengt mee dat een wijziging van de wet op de bejaardenoor den voor wat betreft de plan ning. het opnamebeleid en het toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienstverlening voor de zelfstandig wonende be jaarde zal worden verbeterd. De bouw van woningen voor be jaarden zal worden opgevoerd. Ter verbetering van de leef baarheid van ons land zullen meer voorzieningen worden ge troffen voor milieuhygiëne, openluchtrecreatie, het veilig stellen van bos- en natuurgebie den en woningverbetering. Voor krotopruiming en stadsvernieu wing zijn aanzienlijk grotere be dragen geraamd. Teneinde geluidsoverlast te ver minderen zullen maatregelen worden getroffen om het lesver- keer op Schiphol te beperken. Het komende parlementaire jaar zullen U enkele voorstellen bereiken tot herziening van de Grondwet. Een nota over terri toriale bestuurlijke organisatie wordt heden aangeboden. Wets voorstellen zullen U worden voorgelegd onder andere op het gebied van het privaat- en het strafrecht ter aanpassing van ons recht aan de maat schappelijke ontwikkeling en aan nieuwe inzichten. De regering acht uitbreiding nodig van de medezeggenschap van de werknemers in de on derneming. Weldra zal U een ontwerp voor een nieuwe wet op de ondernemingsraden berei ken. De regering zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economi sche Raad over wijziging van de structuur van de naamloze vennootschap met een wetsont werp ter zake komen. Met de regeringen van Suri name en de Nederlandse Antil len zal, na de verkiezingen al daar. overleg worden gevoerd over hun opvattingen aangaan de de onderlinge staatkundige verhoudingen. Door uitbreiding van de financiële bijstand zal in deze landen aan meer secto ren van het maatschappelijke leven aandacht kunnen worden geschonken Onze economie heeft zich in 1969 voorspoedig ontwikkeld De werkloosheid is mede ten ge volge van het gevoerde beleid gelukkig gterk verminderd. In grote delen van het land over treft de vraag naar arbeids krachten het aanbod en is er sprake van spanning. Hoewel de noodzakelijke invoering van de nieuwe omzetbelasting grote problemen heeft gegeven, is nu een goede basis aanwezig voor een goede sociaal-economische ontwikkeling. Het beleid is gericht op door breking van de inflatiespiraal. De regering stelt ernstig re kening houdend met het ter zake door de Sociaal Economi sche Raad uitgebrachte advies de volgende maatregelen voor. De jaarlijkse optrekking van de- huren vindt eerst op 1 juli plaats. De verhc-ging van de ta rieven van de omzetbelasting wordt tot 1 juli 1970 uitgesteld; tegelijkertijd wordt voor een aantal levensmiddelen het tarief verlaagd, zodat de invloed van deze tariefswijzigingen op de kosten van levensonderhoud zeer gering zal zijn. Een aan veranderde omstandigheden aangepast actief prijsbeleid blijft gehandhaafd. Tezamen met de voorgenomen gedeeltelijke aanpassing van de tarieven van loon- en inkom stenbelasting op 1 januari kun nen genoemde maatregelen lei den tot een redelijke verbetering van het reële besteedbare inko men van de werknemer in 1970 Deze verbetering komt overeen met die welke zou zijn voortge vloeid uit de voorstellen van da Sociaal-Economische Raad. De regering zal het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven voortzetten. De regering wil bij een voort gaande groei van het nationale inkomen het economisch even wicht handhaven en een ver dere verdeling van de welvaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groepen bejaarden en kleine zelfstandigen zal verbete ring worden gebracht via de ziekenfondsverzekering en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Het financiële beleid dat op deze wijze een rustige prijsont wikkeling helpt maken, zal te vens mceten bijdragen tot een beperking van de spanningen in de conjunctuur en op de kapi taalmarkt. Teneinde onder meer de noodzakelijke sanering van het Gemeentefonds te verwezen lijken zijn enkele fiscale maat regelen nodig. Naast de gema tigde verhoging van de omzet belasting per 1 juli 1970 wordt voorgesteld de vermindering van omzetbelasting op investerings goederen een jaar uit te stellen en de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting od het huidige peil te handhaven. In het kader van de inflatie- aanDassing zal de motorrijtui genbelasting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarieven van de accijnzen op benzine, alcohol en bier ongewij zigd blijven. De regering verwacht dat door gezamenlijke inspanning van alle betrokkenen het produktie niveau van 125.000 woningen, ondanks de stijging van de ka pitaalrente. zal worden gehand haafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voor waarden voor de huisvesting van economisch zwakke groepen en jonge gezinnen. In dit ver band zullen individuele huur subsidies en maatregelen ter be vordering van de doorstroming worden voorgesteld Het bedrijfsleven maakt een periode van versnelde aanpas sing door. Dit geldt zowel voor grote ondernemingen als voor het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw. Verdere versterking van de economische structuur is noodzakelijk en kan ook, gelet op de gunstige con junctuur. plaatsvinden. De noodzakelijke begeleiding van dit proces en vooral het opvan gen van de moeilijkheden die daaruit voor betrokkenen voort spruiten. stellen hoge eisen aan het bedrijfsleven en de overheid Over de ontwikkeling m het midden- en kleinbedrijf en het daarbij te voeren beleid kimt U binnenkort een nota tegemoet zien. Het regionaal onderzoekpro gramma zal in het komende zit tingsjaar nieuwe bouwstenen le veren voor de onderlinge afstem ming van planologische en eco nomische maatregelen ten be hoeve van de verschillende de len van het land Dezer dagen zal u een nota worden aangebo den inzake de mijnindustrie en de industriële herstructurering van Zuid-Limburg. Het groei tempo van de uitgaven voor het- openbaar vervoer en voor de waterstaat gaat dit jaar dat van de totale uitgaiven aanzienlijk te boven. Een groot deel van de waterstaatsinvesteringen gaat naar de zeehavens, waarvan de regering een verdere ontplooiing essentieel acht voor de toekom stige economische ontwikkeling van ons land. Wel noopt de schaal waarop de zeehavenont- wikkeling zich thans voltrekt, tot grote waakzaamheid ten aanzien van bet leef- en woon klimaat. In de land- en tuinbouw en in de visserij voltrekken zich snel ingrijpende veranderingen. Ter vergroting van de arbeids- produktiviteit in de agrarische sector zal de vernieuwing van het produktie-apparaat gepaard moeten gaan met een verdere vervlechting van het land- en tuinbouwbedrijf met de agrari sche handel en industrie. Een voorlopige standpuntbepaling over de structuurvoorstellen van de Europese Commissie wordt U heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet worden genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van enkele belangrijke landbouwpro- dukten. De oplossing van dit probleem zal in de eerste plaats moeten worden gevonden in het kader van het markt- en prijs beleid van de Europese Econo mische Gemeenschap. Het buitenlandse beleid van de regering wil bijdragen tot de opbouw van een vreedzame en welvarende internationale ge meenschap. Ons Koninkrijk is hierbij actief betrokken. Voor de Europese samenwer king zal het komende jaar van bijzondere betekenis zijn. Naar het zich laat aanzien, kan op 1 jaunari 1970 de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke maj'kt worden afgesloten. De regering ziet hierin geen eind station, maar een vertrekpunt voor een hernieuwde inspanning toerwilile van de Europese inte gratie. De voldoening over de gemaakte vorderingen van de Europese Gemeenschappen zou in aanzienlijke mate worden ge temperd. indien in de nabije toekomst niet eindelijk een be gin zou kunnen worden gemaakt met de reeds lang verwachte uitbreiding De regering hoopt dan ook, dat de komende topconferentie in Den Haag succesvol zal zijn. In de Europese Economische Gemeenschap is het noodzake lijk te komen tot een betere co ördinatie van het sociaal-econo mische beleid van de lid-staten. Dit is ook nodig om te komen tot een betere monetaire samen werking. De Benelux regeringsconfe rentie, waarbij onder meer is be sloten tot spoedige afschaffing van de controles en formalitei ten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwerking een nieuwe stimulans gegeven. De ontwikkelingen in de com munistische wereld zijn weinig geruststellend en verplichten tot onverzwakte handhaving van het Atlantisch bondgenoot schap. Ook ons land moet zich daarvoor een aanzienlijke in spanning blyven getroosten. In middels wordt in het bondge nootschap het onderzoek voort gezet naar mogelijkheden tot het bereiken van een werkelijke ontspanning tussen Oost en West. Het stemt de regering tot vol doening thans ook actief te kunnen deelnemen aan de be sprekingen over wapenbeheer sing en wapenbeperking in de Ontwapeningscommissie te Ge neve. Met betrekking tot de conflic ten in Nigeria, in Vietnam en in het Midden-Oosten zal zij alles doen wat in haar vermogen ligt om het menselijk leed te ver zachten en een vreedzame op lossing te bereiken. De Verenigde Naties blijven, ondanks tekortkomingen, de be lichaming van het verlangen der volkeren naar een vreedzame, rechtvaardige en welvarende in ternationale samenleving. De re gering zal het werk van de Ver enigde Naties en hun gespecia liseerde organisaties aan een nieuwe internationale stinctuur van de ontwikkelingssamenwer king in de zeventiger jaren met kracht ondersteunen. Zij tracht haar eigen hulpverleningsbeleid reeds thans te passen in een in ternationaal kader en de doel treffendheid verder te vergro ten door meerjarenplanning, in schakeling van zoveel mogelijk geledingen van ons volk en con centratie van de hulp op een beperkt aantal landen. Leden van de Sta ten-Gene raal, Het komende parlementaire jaar is het laatste volledige vóór de verkiezingen in 1971. Het ka binet spant zich in om een groot aantal van zijn doeleinden in deze periode te verwezenlijken. Het vertrouwt daarbij Uw steun te verwerven. Een doeltreffende gezamenlijke besluitvorming is noodzakelijk voor ons land en ons Koninkrijk in deze jaren van verandering en vernieuwing. Moge op onze gemeenschappe lijke inspanning Gods zegen rusten! Hiermede open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. DEN HAAG (GPD) De minister van Defensie krijgt voor het dienstjaar 1970 ni°t veel geld méér, dan hij over 1969 ter beschikking had. Zijn begroting is afgerond op een bedrag van drie miljard 775 miljoen en 333 duizend gulden, dat is slechts 391 miljoen meer dan vorig jaar. De heer Den Toom wijst erop, dat deze lichte verhoging van de defen- siekosten geen vergroting van de de fensie-inspanning inhoudt. HU neeft het meerdere geld eenvoudig nodig om de stijging van lonen en prijzen op te vangen. Veel wensen Zijn gehele Memorie van Toelich ting staat dan ook in het teken van de krappe geldmiddelen. Wensen zijn er te over. maar zij zijn niet of pas op langere termijn realiseer baar. Het belangrijkste nieuws be treft de instelling van een rampen brigade, een bundeling van krijgs machtdelen, dat bij calamiteiten ln binnen- en buitenland, ook buiten Europa op verzoek van de bevoegde autoriteiten te hulp kan snellen. De instelling van deze rampenbrigade heeft echter slechts een half miljoen gekost, voornamelijk doordat zij gro tendeels is opgebouwd uit eenheden die al eerder ter beschikking van de Verenigde Naties waren gesteld. De inschrijving voor en de gun- j ning van de bouw van twee geleide- wapenfregatten ten behoeve van de J marine zullen in 1970 hun beslag krij gen. Voor de bouw van vier jagers DC UITGAVEN VAN HET WK BEDRAGEN 2g9M|UU0 DIT IS 28,9 MILJARD GULDEN o A 8 DEN HAAG <GPD> Op korte termijn is de indiening te verwach ten van een wetsontwerp, waarbij enige verbeteringen zullen worden ge bracht in de financiële positie van minderdraagkrachtige bejaarden en kleine zelfstandigen. Een drietal wetten zal hierdoor gewijzigd moe ten worden: de algemene ouder domswet laow), de ziekenfondswet en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. De verbeteringen hebben voorna melijk betrekking op ziekenfondsver zekering voor bejaarden, de vrijwil lige ziekenfondsverzekering moge lijkheid van extra premiereductie voor minderdraagkrachtige echtpa ren) en de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen (verhoging van de in komensgrens voor het recht op kin derbijslag). De kosten van deze maatregelen I bedragen tachtig miljoen gulden I per jaar. ter vervanging van de Hollandklas- - se is op de begroting een eerste ter- myn opgebracht. Twee marinesche pen zullen volgend voorjaar naar Osaka gaan om acte de presence te geven op de wereldtentoonstelling. Groot bereik Het leger krijgt volgend jaar 48 miljoen voor de verbetering van de verbindingsmiddelen. Er zullen mo derne radiozendtoestellen met groot bereik. Troposcatterapparatuur voor j verbindingen over grote afstand en materieel voor de inrichting van mobiele verbindingsinstallaties voor worden aangeschaft. De studies inzake een verbetering van de Hawk-geleide wapens is vrij- wel voltooid. Als Nederland aan het j verbeteringsprogramma meedoet zal de luchtmacht er geld voor krijgen. ONZE SCHULD DEN HAAG «GPD) De rege ring wil het toezicht op het krediet wezen verbeteren. Er is een wetsont werp in aantocht dat deze zaak re gelt. De belastingdienst verwacht een taakverzwaring door de belangrijke uitbreiding van het aantal belasting plichtigen. Door de stijging van de lonen en de handhaving van de aan- slaggrens op f 15.000 zullen veel meer mensen voor de Inkomstenbelasting moeten worden aangeslagen. Ook neemt het aantal vrouwen, dat aan het arbeidsproces deelneemt, voortdurend toe en stijgt het aantal personen dat recht heeft op terug gave van teveel betaalde belasting Maatregelen ter verbetering van de doelmatigheid en het effectief beheer zullen de dienst der domeinen, het rijksinkoopbureau en de staatslote rij treffen. De verzending van de aangiftebiljetten voor de inkomsten belasting: zal worden verbeterd en er zullen 37 kleine ontvangkanto ren van de belastingdienst worden opgeheven. Minister Witteveen wijst een or dening van de kapitaalmarkt, waar door de overheid voor zichzelf of voor de provincies en gemeen ten voorrang zou kunnen krijgen bij het aantrekken van leningen, af. Zijn bezwaar tegen het eerder door dr. Vondeling voorgestelde idee is vooral dat de overheid daardoor een verantwoordelijkheid voor alle investeringsbeslissingen van rijk, la gere overheid en particulieren op zich zou nemen, die zij nimmer kan nakomen. Wel wordt nagegaan of het mogelijk is de statistische infor matie over het beroep, dat van ver schillende zijde op de kapitaalmarkt wordt gedaan, te verbeteren. DEN HAAG «GPDi Voor aan leg en onderhoud van wegen heeft Verkeer en Waterstaat voor 1970 f 1.220 miljoen «inclusief Rijkswe genfonds) op de begroting staan. Dat is f 180 miljoen meer dan dit jaar De bijdragen aan de stedelijke ver- keersvoorzieningen worden met f 11 miljoen verhoogd tot f 31 miljoen. Het vijfjarenprogramma voor de wegenbouw wordt dit jaar sterker uitgebreid dan ooit sinds de instel ling van het Rijkswegenfonds in 1965. In *70 zal 175 kilometer autoweg in uitvoering worden genomen, ver deeld over dertien wegvakken. Voor de aanleg van parkeerplaat sen langs autowegen heeft minister Bakker drie miljoen gulden uitge trokken. Aan weerszijden van een autoweg moet om de 10 km. een par keerplaats komen, om de 20 km. een benzinestation en om de 40 tot 80 km een wegrestaurant, waar nodig met logiesaccommodatie. De provincies kunnen in 1970 op 306 miljoen gul den rekenen. WAAR KOMT HFT 0E1D VANDAAN? BELASTINGOPBRENGST 1970(yoorafrrelj)mmj||.gi<l Div. 79 Successierechten 245 |0lieaccijns280 Verbruiksbelasting auto's 410 Registratie-en zegelrecht 445 Bier, wijn,alkohol 620 Div:dend-envermogensbel.750 Invoerrechten 780 W Tabaksaccijns 890 BMW Benzine-en motorrijhjigenbel. 2120 ■WWi Vennootschapsbelash 2825 Inkomstenbelosh 5100 10mzetbelast,6600 |LoonbelasHrig6900 DEN HAAG «GPD> —Voor de universiteiten en hogescholen is ruim f 486 miljoen uitgetrokken voor in vesteringen ten behoeve van weten schappelijk onderwijs en onderzoek (f64 miljoen meer dan voor 1969). Hiervan is f 346 miljoen bestemd I voor universiteiten en hogescholen, f70 miljoen voor academische zie kenhuizen, f 25 miljoen voor het ko pen en bouwrijp maken van terrei nen en f 45 miljoen voor instellin gen van wetenschappelijk onderzoek. Uit de toelichting op de miljoenen nota blijkt dat de voornaamste fac tor voor de stijging van de uitga ven voor het wetenschappelijk on derwijs is het aantal studenten dat in de afgelopen vijf jaar met gemid deld tien procent per jaar Is toege nomen. „In afwachting van de herstruc turering van het wetenschappelijk onderwijs zijn boven het in het al gemeen financieel schema voor 1970 vastgesteld personeelsaccres van 1630 formatieplaatsen een aantal extra plaatsen opgenomen ten be hoeve vam de diergeneeskundige fa culteit te Utrecht. Door de herleiding van de plaatsen van buitengewoon hoogleraar, die inhoudt dat drie bui tengewone hoogleraren tezamen één formatieplaats inneemt, wordt voor 1970 een ruimte binnen de perso neelsformatie verkregen met 198 plaatsen", aldus de toelichting. (ADVERTENTIE) tantoonstelling voor het moderne g«ta 150 attractieve stands U BENT WELKOM vanaf 19 september HOUTRUST DEN HAAI UTRECHT (ANP) —De meerde synode komt van 27 W oktober voor haar derde zit week in Lunteren bijeen. Het bedoeling een middag en een a' stj te reserveren voor de ontvangst verontruste gereformeerden, deze met de synode kunnen ken over hun bezwaren. Deze spreking met verontrusten gaat' af aan de behandeling van het noderapport over de functie vas de binding aan de belijdenis.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6