Barend, vergeet 't maar Onderwij sfront demonstreert Tradities verliezen snel aan waarde Vraag uw Mercedes-Benz dealer om zelf-bestuur FINANCIEEL WEEKOVERZICHT GOLIATH ROOYAKKERS N.V. L.I.A.M. CURACAO EN ZIJN POLITICI ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDSCH m DAGBLAD Op het ogenblik debatteert poli tiek Amerika over het vraag stuk Vietnam. Voornaamste problemen: hoe trekken we ons te rug, zonder dat Zuid-Vietnam direct noordvietnamese handen over gaat èn hoe trekken we ons zo eervol mogelijk terug. Want terug moeten de Amerikanen, hoe aarzelend de aanzet tot die terugtocht nu ook ver loopt. Daarbij komt een oud punt aan de orde. Hoe kan een groot land zich na een confrontatie met een kleiner land zo eervol mogelyk terugtrekken, woorden als prestige en nederlaag gaan zwaar tellen, by na zwaarder dan de vrede die het uiteindelijke doel is. We hebben dat na de Twee de Wereldoorlog al eerder gezien. Het pijnlijkst heeft Frankrijk het moe ten ervaren bij de liquidatie van zyn voormalig koloniaal ryk. Eerst in datzelfde Indo-China waar nu nog de strijd woedt. En waar de be legering van de vesting Dien Bien phu het symbool werd voor een te lang uitgestelde dekolonisatie. Later in Algerije, waar Frankryks „red der" Charles de Gaulle heel zyn im mense prestige nodig had om een einde te maken aan een zinloos en moedeloos makend gevecht. En nu staat dus de wereldmacht van het westen, de Verenigde Sta ten van Amerika, voor de confron tatie van een terugtocht. En hoewel je als Hollander nauwelijks echt uit ervaring kunt spreken na de 17de eeuw zijn we nooit meer een „wereld macht" geweest kun je je wel voorstellen, dat zoiets een nare erva ring moet zyn voor een groot land. Vooral als het de eerste keer is. DEN HAAG (GPD) Biesheuvel kan 't wel vergeten. Zijn eigen Anti-Revolutionairen zijn de eersten geweest die zich hebben gedistantieerd van het mooie KVP-plan om als drie christelijke partijen samen de verkiezingen van 1971 in te gaan. Compleet met een gezamenlijk programma en een gemeen schappelijke kandidaat voor het minister-presidentschap. Als AR-voorzitter Veerman van dat laatste zegt: „Dat leeft niet zo erg in onze kring", dan is dat een iets vriendelijker geformu leerde afwijzing, dan die van de AR-radicaal Idenburg: „Onder geen voorwaarde". Maar de Amerikanen hoeven be paald niet ver in hun eigen geschiedenis terug te gaan, om de omgekeerde ervaring te be leven. De Verenigde Staten bestaan nog geen tweehonderd jaar. Nog geen tweehonderd jaar geleden begon nen zij hun stryd om de onafhan kelijkheid. En wel tegen de wereld macht van die dagen: Groot-Brit- tannië. In het jaar 1773 begint de confrontatie van een handvol kolo nisten in en reusachtig continent met de Britten. Dé wereldmachten van die tijd zijn Frankrijk en Enge land. Afrika is nog niet als koloniale proeftuin ontdekt. Australië is nog een bar oord, waar de Britten om streeks deze tijd beginnen met het stichten van strafkolonies. In een tijd waarin de communicatie tussen continenten nog uitsluitend per 6chip plaats vindt, peilen de twee jrote Europese zeemogendheden En teland en Frankrijk eikaars krach ten in Noord-Amerika en Indië. In beide gevallen zyn de Engelsen aan de winnende hand. Tien jaar lang zal het gevecht om de Noordamerikaanse onafhanke lijkheid duren. Het lijkt achteraf wat onbegrijpelijk dat de slecht ge trainde kolonisten die hun militaire lelangen bijzonder slecht behartigen cn ook nog in een strijd zyn gewik- leld met Indianen die zij van hun jachtgronden verdrijven, toch boven ajn gekomen. Dat is behalve aan iet feit dat zy steun krijgen van Frankrijk, wellicht ook te danken aan de enorme afstand die de Brit- en moeten overbruggen om hun troepen goed uitgerust te houden en lan het politiek isolement van En geland in Europa. Praktisch voor het lerst voeren de Engelsen een oorlog egen Fransen en Amerikanen, zon- ler steun van een of andere Iiogendheid op het Europese conti- ent. Daar komt het morele effect bij. De oafhankelykheidsstrijd van de '«••^Amerikanen, hun grondbeginselen oals neergelegd in een Onafhanke- ijkheidsverklaring, verwekt in Rluropa grote geestdrift. De democra tische principes van de Amerikaanse lolonisten. deze „goede wilden" uit TI het verre westen, betekenen een iin luis voor de discussies in Parys' be- ichaafde salons, waar al jaren ge- liscussieerd wordt over de redely ke nens De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Benjamin Franklin, ge niet een bijzonder aanzien. Van kanten stromen uit de „Oude Wereld" vrijwilligers toe om de kolo- listen bij te staan. Uit Frankrijk is lat de beroemde, dan nog jonge De afayette, uit Duitsland kolonel Iteuben, wiens nakomeling Fritz lartverscheurende boeken zal schry- ren over de Indiaanse held Tecum- «h, die rond 1812 in de stryd tegen le Amerikanen zal sneuvelen. De ko risten worden de grote mode van iet Europa van rond 1780. En hun uvloed op de ideeën van de latere *anse revolutionairen is groot ge feest. Hoewel de Engelsen eerst weinig nederlagen lijden, wordt de lenlandse oppositie tegen de uit- itloos lykende stryd in Noord- Jnerika in het moederland sterker. 1782 eist een LageiTiuislid het te- Hgtrekken van de Engelse troepen D het erkennen van de onafhanke- iid van de koloniën. Een jaar '•er is het zover. De Engelsen heb- 6n, mede door de invloed van de vloot, nogal wat troepen ver- In 1783 komt in Versailles de tot stand, waarbij Engeland ij rerika's onafhankelijkheid erkent. I Md heeft Goliath verslagen. 1 Honderdvijftig jaar later zal het ABfeuwe continent twee wereldoorlo- Jn in Europa beslissen door zijn ra\'R rerweldigende militaire kracht. De a ed erenigde Staten zijn na 1900, een jreldmacht van de eerste orde ge- L| orden. Wellicht is het daarom des ni Pijnlijker nu te moeten erkennen, t het verhaal van David en Go to in de geschiedenis niet uniek Voor het partijbestuur van de KVP is dat gemeenschappelijke pre mierschap, dat iedereen al voor Biesheuvel ziet weggelegd, één van de kernpunten uit het samenwer kingsplan, waarvan men niet licht zal afstappen „Als er tussen de drie christelijke partijen alleen maar overeenstemming zou worden bereikt over een gezamenlijk programma, maar niet over personen, dan wordt het twijfelachtig of die samenwer king nog wel interessant is", zei de KVP-voorzitter Van der Stee bij de presentatie van de plannen Dat is een begrijpelijke reactie als men be denkt dat de KVP liever vandaag dan morgen de drie christelijke party en zou omsmelten tot één enkele chris ten-democratische party. Zo'n partij komt er sneller als een bekend po liticus. die de kiezers aanspreekt, tot symbool van de samenwerking kan worden gemaakt. De anti-revolutionairen zijn aan een CDU nog lang niet toe. Meer dan by de christelijk-historischen is er in AR kring nog veel verzet te gen een samengaan met katholieken. Er zitten in de ARP nog vele cal vinisten van de oude stempel, die argwanend gade slaan hoe ook in de KVP de deconfessionalisering oprukt. De KVP wil geen katholieke par tij meer zijn, maar een programpar tij en zoeiets wekt de achterdocht. De anti-revolutionairen behouden lie ver hun „eigen identiteit", zoals dr. Veerman dat zo mooi uitdrukt. Als hij dat zegt slaat hij twee vliegen ln een klap, want ook de radikalen in z'n party zien helemaal geen brood in een nieuwe centrumparty, al zou die ook een „consequent vooruitstre vende politiek" in haar vaandel voe ren. Verschillen Het KVP-bestuur kan dan ook niet anders concluderen dan dat socio logisch en psychologisch de verschil len tussen de drie partijen nog te groot zijn om nu al tot een chris- ADVERTENTIE Goed, elke Mercedes-Benz mag vol zitten met autotechnisch vernuft. Goed, u kunt daar uren over lezen of praten. Goed, u kunt op een bepaald moment inzien dat elke Mercedes-Benz qua totale conceptie zijn gelijke niet heeft. Maar een auto is om in te rijden. Dus: wat ervaart u nu eigenlijk als u in een Mercedes-Benz zit? Geef uzelf ook daarop het antwoord. Reserveer een zelfbestuur-auto. Bel ons en wij maken een afspraak met u. Voor een proefrit die alle verhalen doet verbleken. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgcest, Leidsest raat weg 1, tel. 01710 - 5 18 55 Leiden, Beestenmarkt 6, tel. 01710 - 3 18 50 Leiderdorp, v.d. Valk Bouwmanweg 180. tel. 01710- 3 42 90 Leiden, Vondellaan 45, teL 01710 - 4 45 45 T telyke volksparty te komen. Het houdt het daarom voorlopig op het gezamenlijke program en op de ge- meensohappeiyk kandidaat-kabinets formateur. Als het even kan, wil het KVP-bestuur ook nog voor de verkiezingen een partner kiezen om samen by de kabinetsformatie mee in zee te gaan. „Wat wy willen is geen gesloten blikvorming", aldus mr. Van der Stee, „maar open staan voor samenwerking in rege- ringsverband met anderen". Wie anders dan die anderen kun nen. nu de P.v.d.A. nog steeds niets van de KVP wil weten, de liberalen zyn? Een verbond op voorhand met D'66 lykt uitgesloten De fractie leider van de P.v.d.A. drs. Den Uyl, heeft de plannen van de KVP afge daan als een stuk „schijnduidelijk heid". Maar als dit geen duidelijke situatie is, wat dan wel? Zolang Den Uyl de KVP blijft afwijzen, draagt hij aan die schijnduidelijkheid zelf zijn steentje aardig bij. Droefgeestig Voor Blesheuvel om even bij hem terug te keren ziet de situa tie er inmiddels nogal droefgeestig uit. Hij wordt alom gedoodverfd als de premier van het volgende kabi net, maar hoe dat kabinet er ook zal uitzien, hij krijgt altyd gedonder met zijn achterban. Zyn het niet de radikalen. dan worden het wel de conservatieven in zyn party, die moeilijkheden maken. Mischien dat Biesheuvel daarom net als Toxopeus zo naar een commissariaat der Ko ningin schynt te hunkeren. Wordt het een nieuw verbond met de WD en gaat men met die par tij de verkiezingen in zo in de trant van „zet meer liberalen naast Biesheuvel" dan maakt de radika- le vleugel groot stampij en is de kans groot dat in de ARP de breuk ontstaat, die de A.R. fractieleider tot nu toe zo mooi heeft weten te voor komen. Toxopeus heeft al laten we ten dat de VVD een nieuwe rit met de christelijke partyen alleen wil maken, als het nieuwe kabinet een duidelijke liberale signatuur krijgt. Dat zal de AR-radikalen, die zich de laatste dagen al weer aardig begin nen te roeren, er niet meegaander op maken. Wil Biesheuvel zijn radikalen niet aan de PPR van Jurgens kwijt ra ken. dan zal hy de boot van de christen-democratische samenwer king nog een tijdje moeten zien af te houden. Er ls voor hem nog altijd de mogelijkheid om met P.v.d.A. en D'66 in zee te gaan. Een recente opi niepeiling van het NIPO heeft uit gewezen dat de P.v.d.A. door verlies van de KVP wederom de kans maakt de grootste partij te worden, terwijl D'66 met de WD gaat wedijveren om de derde plaats. Een progressief kabinet-Biesheuvel, gesteld dat dat Mr. B. BIESHEUVEL tot stand zou komen, zal echter steeds te kampen hebben met een af vallige linkervleugel in de P.v.d.A. en een lastige rechtervleugel in de ARP. Voorwaar een minder lokkend pers pectief dan een post als gouveneur in een mooie provincie-hoofdstad. (Van onze correspondenten; Den Haag Enschede/Limburg/ Amsterdam Rotterdam (GPD) Het discussiëren nog niet moe trek ken vanmiddag leraren en leerlingen van het Haagse Malieveld via het ministerie van O. en W. naar Ami- citia. Met die activiteiten is dan te vens het initiatief verplaatst van de Twentse Twickelleraren naar het „Onderwysfront" dat is voortge- groeid uit de Nederlandse Studen tenraad. De animator van de actie dag van gisteren, Twinckelleraar Toon Gordyn, heeft meegedeeld dat hy het minieme aantal scholen dat meedeed niet zo belangrijk vond. „Onze grieven worden ook zo wel uitgedragen. Er is ontzaglijk veel losgeslagen in de lerarenwereld". Dat wordt niet geschraagd door de vaak oever- en bodemloze discus sies die we gisteren aanhoorden. Wel hebben we reden om aan te ne men dat aan de top van het minis terie van onderwijs meer sympathie bestaat voor de twickelactie dan voor de houding van de raad van leraren, men zou daar de actie als zuiverder, op het onderwijs zelf ge richt, zien dan de uitingen van de officiële lerarenfederatie. Tot driemaal toe is een groeiende stoet middelbare scholieren vrydag naar het raadhuis in Heerlen ge trokken om daar in het openbaar uiting te geven aan een aantal grie ven. die zij met betrekking tot de mammoetwet hebben. De manifes tatie verliep zo ordelijk, dat de po litie zich kon beperken tot het ob serveren van de gebeurtenissen zon der dat er moet worden ingegrepen. Het bestuur van de Melanchton- scholengemeenschap in Schiebroek heeft de leraren verboden bijeen komsten met ouders en leerlingen te beleggen over de problemen, die rusten op de invoering van de mam moetwet. De leraren van de school hebben gisteren hun adhesie be tuigd aan de landelijke actie van leraren. Na de discussies in het Vondel park in het actie-centrum Fame® in de Volderstraat, hebben de Am sterdamse scholieren een verklaring uitgegeven, waarin zij namens 12 scholen voor voortgezet onderwijs te kennen geven dat zij het beu zijn als onmondigen buiten alle overleg te worden gehouden. Zij eisen dat het onderwijs ingrijpend vernieuwd wordt, waarbij leerlingen en lera ren betrokken worden. ZU eisen voorts een school, waar zy in voort durend overleg met alle betrokke nen kunnen werken in een sfeer van vrijheid. J.R.S. (Van onze financiële medewerker) DEN HAAG (GPD) Voor handelsondernemingen zoals R.S. Stokvis is het geen gemakkelijke opgave om zich toe te rusten op de nieuwe tijd. Er verandert zo veel en zo snel, dat het zelfs bij het meest efficiënte beheer van bovenaf uiterst moeilijk is om in de vaart mee te komen, vooral door de zich wijzigende vervoers technieken, de moderne financie ringen en de duurte van het geld. De handel heeft tot taak voorra den aan te leggen in de nabijheid van de potentiële afnemers teneinde op korte termijn in de behoeften van dc markt te kunnen voorzien. Eer tijds lagen de goederen in vemen opgestapeld, maar stapelmarkten zijn er eigenlijk alleen nog maar voor de massagoederen als granen, ertsen, kolen. Opslag en voorraadfinanciering kosten handenvol geld. niet alleen omdat er zoveel meer kapitaal in gaat zitten als gevolg van het geste gen prijspeil, maar vooral ook door de verhoogde assurantie- en opslag' kosten en. niet te vergeten, de hoge rente. Voor vele buitenlandse industriëlen is het voordeliger om kleine hoe veelheden tegelijk per container of zelfs per vliegtuig naar een afzet markt te dirigeren om ln plotseling opkomende behoeften te voorzien, dan om grote hoeveelheden produk- ten in consignatie te sturen naar een afzetmarkt, die misschien pas over geruime tijd behoeften openbaart. By het lezen van de jaarverslagen over 1967 en 1968 behoefde men geen vreemde in Jeruzalem te zyn om niet op de vingers te kunnen na tellen dat R S. Stokvis niet lang op het oude stramien zou kunnen voort borduren. Wat in de eerste na-oor- logse periode nog zinvol was, past niet meer in het economische pa troon van 1969. De groothandels branche waarin Stokvis werkzaam is vertoont een gevaarlyk teruglo pende rentabiliteit. Het bekende be- dryfsorganisatiebureau McKinsey kon dan ook niet anders dan advi seren dat er gekapt moest worden. middellijk worden teruggegeven. Vraag echter niet wat in deze tijd een bankkrediet kost. Voor kasgeld lening moet de industrie al meer dan 9 1/2 procent rente betalen en dan moet de fabrikant zich nog in de handen wrijven als hij erin ge slaagd is om het geld los te krij gen. Reeds lang verlies Reorganisatie kost echter geld en dat was voor Stokvis een moeilijke opgave, want in 1967 was er een ver lies geleden van f 7.6 min. en in 1968 van f 6,5 min. Natuurlijk kan hier van een deel worden geschreven op het Venezolaanse avontuur dat door de vroegere directie was onderno men. Ook andere buitenlandse vesti gingen leverden grote verliezen op. Het is wel zuur dat het personeel in Nederland hiervan de dupe wordt, al is het waarschijnlijk dat in de toe komst toch tot een herstructurering van de handelsonderneming had moeten worden besloten. Handelsondernemingen zijn net als de meeste industriële bedrijven ge noodzaakt om met bankkredieten te werken. De eigen middelen zijn zel den toereikend om de omvangrijke zaken te financieren. Bovendien zou een deel van de tyd het eigen ka pitaal braak komen te liggen als het voorbijgaand niet voor de financie ring van handelstransacties nodig zou zyn. Bankkrediet kan dan on- Stokvis beschikt blijkens de ba lans per einde 1968 nog altijd over een flink eigen vermogen en wel van f 70 min. Het totale in het bedrijf werkzame vermogen beloopt wel f225 min met inbegrip van het bank krediet (f 16,8 min), leveranciers krediet (f 0.4 min) en korte en lang lopende leningen. 0\ereten Het is best mogelyk dat het Ver- olme-concem zich heeft overeten toen de NDSM werd overgenomen en dat de verliezen niet zijn in te halen, maar het was toch zo dat alleen de hulp van de regering kon worden verkregen voor de bouw van het mammoetdok als er een mach tige partner bijkwam, ln dit geval de NDSM. Het was een poging van de regering om twee vliegen in één klap te slaan en wel het mammoet dok te effectueren en tegelijkertijd te zorgen dat de NDSM zou door draaien. In feite is het hier eenzelfde ge val als Kromhout motorenfabriek, waar Jaar in, jaar uit volgens het- I zelfde patroon werd gewerkt. Het 'was een verouderde zaak, waar het j alleen met enorme Investeringen mo- i gelijk zou zyn geweest om er een modem, efficiënt geoutilleerd bedrijf I van te maken, dat de serieproduk- tie van motoren ter hand zou kun nen nemen. Een dergelijk bedrijf bevindt zich echter in Zwolle reeds in het raam van het VMF-concern. zodat een dergelijke kostbare inves tering achterwege kan blijven en uit het ondernemersoogpunt bezien ook moet blijven. Bij het VMF-concern werken 26.000 mensen en voor de raad van be stuur was het noodzakelijk om het bestaan van al die mensen niet in de waagschaal te stellen terwille van een oud bestaand bedrijf dat slechts kort in het concern was op genomen. Aan zijden draad Kromhout heeft in het verleden menig zorgvol ogenblik gekend en het voortbestaan heeft herhaaldelijk aan een zijden draad gehangen. Indien VMF niet tot overname was overgegaan, had het personeel mis schien al anderhalf jaar eerder op staat komen te staan. Ondernemers kunnen zich niet permitteren om uitzichtloos verliezen te accepteren. In een aanloopperio de bij de ontwikkeling van nieuwe produkten of bij het zoeken naaf nieuwe afzetmogelijkheden is het vaak noodzakelijk een verlies te ne men. maar dat kan niet eindeloos voortgaan. Per saldo staat VMF ook voor de vraag waar uiteindelijk het geld allemaal vandaan moet komen om de zaken gaande te houden. De liquiditeit moet terdege in het oog worden gehouden. Reeds eerder heeft het bestuur van VMF aangekondigd dat de re sultaten over 1969 belangrijk ten achter zullen blijven bij die van 1968. De rentabiliteit van het in het I concern geïnvesteerde vermogen is te klein om nog nieuw kapitaal t« I kunnen aantrekken. De beurskoers van even meer dan 80 procent voor een aandeel, waarop verleden jaar nog een dividend van 12 procent werd betaald, spreekt boekdelen. Toch is het niet zo dat alle be drijfsonderdelen van het concern minder goede zaken doen. Integen deel, er is een hele reeks van ac tiviteiten, die voldoende lonend zijn. Zeker 95 procent van de omzet baart geen zorgen, maar de moeilijkheden zitten in de vyf procent waar het niet wil vlotten. Door Kromhout wer den enkele miljoenen guldens per jaar verloren op een omzet, die lag tussen f 15 min. en f 20 min. Zo wa ren er ook andere sectoren waar het mes erin moet worden gezet om een einde te maken aan verliesgevende exploitatie. Zorgenkinderen Door de jaren heen zijn uit tradi tie bij Stork en bij Werkspoor secto ren gehandhaafd, die eigenlijk hun tyd hadden overleefd. In Hengelo werd de produktie van scheepsdiesel- motoren gestaakt omdat er geen uit zicht op was om ooit weer tot een lonende exploitatie te komen., in Utrecht moest gekapt worden en ook elders zullen nog spaanders vliegen. De zorgenkinderen van het concern tellen met elkaar 2000 man perso neel, maar het is nu nog niet te zeg gen of en hoeveel er van hen moe ten verdwynen. Vooral een bedryf als gebr. Stork in Hengelo heeft zich altyd geken merkt door byzonder hoge sociale opvattingen. De oudste zoon van de i6tichter van het bedryf, D.W. Stork legde omstreek 1880 reeds de grond slag voor een stelsel van sociale voor zieningen, waarin het ideaal, dat zyn vader reeds op Jeugdige leeftyd had gesteld, werd verwezenlykt. CURAQAO leeft nog steeds ln de roes van de eclatante overwinning van het Arbeidersfront. Drie zetels mag dan naar Nederlandse begrip pen niet zo'n imponerend aantal zyn, op Curacao betekent het 25 procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Ruim 12.000 stemmen op een party, die twee maanden gele- den uit wanhoop werd geboren, om- j dat de vakbond niet wilden meewer- I ken aan de vorming van het een heidsfront. Een party voortgekomen uit een havenvakbond van nog geen vier honderd leden, zonder kader en met een paar leuzen als aktieprogram- ma. De politieke voormannen en ook de vakbondsleiders haalden er hun schouders over op. Ook toen de eerste vergaderingen van het Arbei dersfront al duizenden belangstellen den trokken. Zoiets was op Cura cao by vorige voorkiezlngen ook wel vertoond. In het verleden hadden we Un- Poco <een beetje) en de Partido Ra- dikaal. Partytjes die door het volk j tydens de kiezingscampagne als een openbare vermakelykheid werden ge- gewaardeerd, maar die op de dag van de verkiezingen in de steek wer den gelaten. 30 mei heeft de verkiezingssfeer op Curacao echter volkomen gewy- zigd. Minder kalm, minder speels, ernstiger. De kleine man is zich opeens be wust geworden van zyn macht en de elite van Curacao bezindt zich I over zyn kwetsbaarheid. Zakenlieden, die de 30ste mei maar het liefst za- I gen als een pynlyke vergissing, wer den op 5 september met him neus op de feiten gedrukt. Ruim 10.000 stemmen voor Pappa Godet. De overwinning van het arbeiders front is op de eerste plaats een I persoonlyk succes voor Amador Nita en niet voor Papa Godet, die hy in zyn organisatie slechts no dig had vanwege diens polulariteit by de kleine man. Sinds deze week paradeert Nita, de enige leidende figuur in het Ar beidersfront die nog op vrye voe ten is, als een jurist van het front teruggekeerde generaal door de stra ten van Willemstad. Geïnspireerd door het succes, heeft hy enkele nieu we statussymbolen aan zyn Castro- uniform toegevoegd: een paraplu en een draagbare bandrecorder. De fun ctie van zyn paraplu ls in dit kli maat nog niet helemaal duidelyk. Met zyn bandrecorder, die onaf gebroken op volle sterkte marsmu ziek laat horen, vertoont hy zich by voorkeur in de luxe hotels, die hy In zyn achterhoofd al genationaliseerd heeft. De kelner wordt begroet met een: „dag broeder". De chef krygt een minachtend knikje. Wie is Amador Nita? Geen „angry young man" hy is byna vyftig maar een ontwikkelde Antilliaan, die nu het ogenblik gekomen ziet om zich te wreken op de gemiste kansen uit zyn Jeugd. Zyn rechtenstudie kon hy niet voltooien wegens gebrek aan geld. Om dezelfde reden moest hy in Columbia de universiteit ver laten. waar hy letteren en wysbe- geerte studeerde. Van zyn reizen door de Latyns- Amerikaanse landen kwam hy terug met de overtuiging dat het kapitalis me gefaald heeft. Hy voelt zich de Fidel Castro van Curacao, maar het woord communisme komt niet over zyn lippen: hy is wel wyzer. Drie zetels voor het Arbeidersfront, maar de geachte statenleden Papa Godet en Stanley Brown zitten nog steeds in de gevangenis te Koraal- Specht. Of de rechter bereid is de tiendui zend stemmen in overweging te ne men als hy vonnis moet wyzen in de zaak tegen Papa Godet is hoogst twyfelachtig. Het is op Curacao geen geheim, dat de voorzitter van de Ha venunie geen psalmen heeft gezon gen toen hij1 op 30 mei aan het hoofd van de stoet naar de stad trok. De aanklacht tegen hem bevat meer strafbare feiten dan die tegen Stan ley Brown. Het openbaar ministerie heeft zich door de arrestatie van. papa Go det in een lastig parket gewerkt. De enige manier om uit deze netelige kwestie te komen, is de aanklacht te seponeren. Het zou op Curacao zeker niet de eerste keer zyn, dat zoiets om politieke redenen gebeurt. In de zaak in hoger beroep tegen Stanley Brown is de uitspraak nog deze week te verwachten. Indien zyn straf ongewyzigd biyft, komt hy nog voor het einde van deze maand vry. Daar de kabinetsformatie enige tyd in beslag zal nemen, kan hy mis schien nog net de eerste vergade ring van het nieuwe statencollege halen. Overigens lydt Amador Nita niet zichtbaar onder de gedwongen afwezigheid van zyn twee medebroe ders. De drie-eenheid: GodetNita —Brown is zeker geen Eeuwig Edict. Het is nog niet zo lang geleden dat Godet en Nita elkaar om beur ten voor de rechter beschuldigden van malversaties met gelden van het ondersteuningsfonds voor werk loze havenarbeiders. Stanley Brown is geen figuur om by Nita aan de lyband te lopen. Amador Nita ziet zichzelf graag als de toekomstige minister van So ciale Zaken. Maar ook in oppositie kringen staat men huiverig tegen over zyn Castro-ideeën. Om de toe toenadering iets te vergemakkeiyken heeft hy zyn „rode leuzen" uit de verkiezingscampagne iets van kleur laten verschieten. De strydkreet „onafhankeiyk- heid" is sinds een paar dagen veranderd in „onafhankeiykheid binnen het Koninkryk" (boven zyn bureau hangt trouwens nog steeds een grote foto van de Koningin). De nationalisatie van de industrieën en hotels is teruggebracht tot die van de overzeese gasmaatschappy en de mynmaatschappij. GERARD HABRAKEN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7