wist niet dat zoveel vrouwen itenshuis wilden werken" Per jaar 450.000.000 voor cosmetica sublieme collectie Beeuwkes: Vrijheid, gecombineerd met sociale zekerheid in een tijdelijke baan pruytenburg, oprichter van uitzendbureau Automobilist gaf geen voorrang Dienstplicht voor meisjes nodig jL, 13 öEFi EMBER 19ti9 LtlDöCH DAGBLAD PAGINA 13 Marinus Spruytenburg in Amsterdam gelooft in een jeeld waarin de werkende gehuwde vrouw in Neder- belangrijke rol speelt. Hij is dan ook oprichter en van Tempo-team (de grootste uitzendorganisatie van werkkrachten in ons land) en heeft in die fuctie id te maken met vrouwen, die een tijdelijke werk- ken. Vooral met getrouwde vrouwen, die, om welke dan ook, weer willen gaan werken, maar zich niet aan baan willen binden. ings verschenen NW- onder meer pleit voor van werkgelegenheid de vrouwen en voor meer liteiten voor getrouwde ers sterkt hem alleen i overtuiging dat we om- D veel meer getrouwde trouwen zullen hebben, nu nog steeds een eiland re landen waar veel meer rken. Als de belastingsi- •daad gunstiger zou wor- lnzicht groeit dat wer- vrouw in het belang van is, geloof ik zeker in een de gehuwde werkende Spruytenburg heeft zijn over werkende vrou- de studeerkamer ontwik- in de praktyk van een janisatie waar hij die agelijks bevestigd ziet. L groei van dit uit- de gehuwde vrouw BBhij. „De leeftijden? Alle ^tan hip tot bezadigd, als zeggen. Er is eigenlijk Ook mensen die gepen- of met vervroegd pen- J ambiëren vaak nog een 'Y„ UWng". WH Boepenlijst van de uit- van Tempo-team (die ook mannelijke werk eenden) staan tiental- vermeld. Een paar beroepen uit vrouwelijke uitzend en ponstypistes, en telexistes, verkoop- JVERTENTIE) ^4 DAMESMODE inclusief jonge stijl... ;no" BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN dt sters en vertaalsters, demonstra tri ces en receptionistes, kamerwerk meisjes, serveersters en strijksters. Dit ter informatie van belangstellen den, die nog altijd denken dat het begrip uitzendbureau synoniem is met kantoorpersoneel. „Daarmee zijn we in 1961 wel be gonnen", vertelt de oprichter van de organisatie Tempo-team die destijds Er zijn vrouwen die zich ieder jaar in mei of juni voor tijdelijk werk komen aanmelden omdat ze hun va kantie willen verdienen. Jonge meis jes die kort voor him huwelijk een tijdje komen werken en dan weer verdwijnen. Getrouwde vrouwen die komen vertellen dat hun jongste kind gaat studeren en dat ze de ko mende vrije tijd produktief willen maken. „Ik heb nooit geweten dat er zo'n grote variëteit is aan vrouwen die buitenshuis willen werken, zegt de directeur van Tempo-team. Hij ziet toekomst voor dat wereldje, dat is wel duidelijk. Op het ogen blik zijn veertien van de vijftien uit zendbureaus van zijn organisatie in steden in de Randstad gevestigd, het vijftiende is enkele maanden geleden in Brabant geopend. Een begin van activiteiten in de provincies buiten de Randstad? De heer Spruytenburg maakt er geen geheim van dat er als manpower begon te draaien. „Al gauw gingen semi-kantoorkrachten een rol spelen: jongste bedienden, magazijnmensen, koffiedames. Op het terrein van de industrie zijn we pas later gekomen, nadat de vakbon den ons „het groene licht" hadden gegeven". Vrijheid Waarom gelooft hij dat juist de „uitzendbaan", de functie met een tijdelijk karakter zo aantrekkelijk is voor gehuwde werkende vrouwen? „Omdat", zegt de heer Spruytenburg, „de essentie van dit uitzendwerk de vrijheid is. Veel getrouwde vrouwen willen werken, maar alleen in los dienstverband. Ze weten dan dat ze kunnen uitvallen en door iemand anders worden vervangen als ze door gezinsomstandigheden thuis moeten blijven. Een grote attractie is dat sinds 1967 elke uitzendkracht volle dig sociaal verzekerd is. Ook de stu dent of scholier die voor vakantie werkzaamheden bij ons komt. Dat is voor de ouders bovendien een gerust stellend idee". Nog een aantrekkelijke factor: de uitzendkracht wordt betaald naar prestatie, ongeacht zijn of haar leef tijd. De honorering door het uitzend bureau is geheel gebaseerd op de ca paciteiten van de uitzendkracht. De heer Spruytenburg noemt zijn werkterrein „een wereld op zichzelf". plannen bestaan om de uitzendorga nisaties over het hele land uit te breiden. „Een net van veertig bureaus over het hele land is een reëele mogelijk heid. Natuurlijk alleen in die regio nen waar het economisch verant- wbord is. En je moet de juiste men sen hebben om zo'n uitzendbureau te bemannen. Die leiden we zelf op, via eigen cursussen. Ze moeten ge gadigden kunnen ondervragen, de mensen die zich aanmelden goed kunnen taxeren en ze in de juiste aanvraag weten te passen. Als het uitzendbureau mevrouw A. naar werkgever B. stuurt moet het zeker weten, dat het goed is. We laten in onze kantoren nooit iemand los, die de gevaren en bezwaren van dit uit zendwerk niet kent". Levensgroot verschil Af en toe is het nodig dat de di recteur van Tempo-team het ver schil uitlegt tussen arbeidsbemidde ling en uitzending. „Daar is een le vensgroot verschil tussen", zegt hij waarschuwend „Arbeidsbemiddeling is het terrein van de arbeidsbureaus. Wij houden ons alleen bezig met uit- Hoe komt mijn club uit? UVS Sloos, Balkhoven, RoL Lardé, De Groot, Koren. Leget, Tes- ke, Fasel, Holl, Logeman. ROODENBURG Keereweer, De Jonge, Pennenburg. I. v. We er leer. Klinkhamer, De Klerk, Ooyendyk, J v. Weerlee, Den Os, Matla, De Mesa. LUGDUNUM Honsbeek, Crama. Bavelaar. Redel, Reyneveld, De Roo, H. d, Cler, Collé, C. de Cler, V. d Starp, Pijnakker. LFC Van Beelen, V. d. Berg, Teeuwen, Meurs, D. Sira, Hannaart, V. d. Linden, Gubler, C. Weerlee, A. Heymans, V. d. Blom, R. de Wit en P. van Laarhoven zijn wegens bles sures niet beschikbaar. A SC Roedoe. Krom, Logger, Boers, Zwanenburg, De Goey, Kan tebeen. V. Wouw, Weduwen Staal, De Kind. Horoscoop]e lezen De mensen die zich in Frankrijk bezighouden met het samenstellen en publiceren van horoscopen weten nu dat ze niet voor niets werken. On langs is over dit onderwerp een en- quete gehouden onder mannen en vrouwen tussen achttien en vijfenzes tig jaar: zestig procent van de on dervraagden doet mee aan „ho roscoop je lezen", volgens Marie France gelooft meer dan twintig procent van de in astrologie geïnte resseerde Fransen ook aan de voor spellingen die in hun horoscoop wor den gedaan. Zeven van de tien goed gelovigen op dit terrein zijn vrou wen. „Miss G" Oude vrienden, onder wie Charlie Chaplin, noemen haar Greta, men sen die haar van zeer nabij kennen noemen haar GG en minder goede bekenden praten over „Miss G." of Miss Garbo. Zelf meldt ze zich soms aan de telefoon als Miss Brown. Al dus McGall over Greta Garbo die. bijna 25 Jaar na haar vertrek uit Hollywood, haar privacy nog even angstvallig bewaakt als in de topja ren van haar filmroem. Voor goede vrienden had ze lange tijd een spe ciale opbel-code (tweemaal bellen, ophangen en weer tweemaal bellen) die veranderd werd wanneer nieuws- jagers en andere nieuwsgierigen het foefje ontdekten. Van haar intieme vrienden, verwacht ze dat ze geen woord zeggen of schrijven over haar privé-leven. In het boek „Garbo" dat binnenkort in Amerika ver schijnt, wordt ze beschreven als een „zwervende vorstin" die haar woon plaats New York verlaat om in Europa vrienden te ontmoeten, te winkelen en musea te bezoeken. De beroemde fotograaf Cevil Beaton heeft Garbo (nu 64 jaar) eens be schreven als „veruit de mooiste van alle vrouwen die ik ooit gezien heb". Het oordeel van anderen die haar hebben gekend varieert van „warm en gul" tot „de meest wispelturige en excentrieke vrouw van deze tijd". Presidentsvrouw In haar salon staan antieke meu belen en hangen moderne schilde rijen waarin de kleur blauw domi neert. Ook haar ogen zijn blauw, ze is blond en gebruikt bijna geen make-up. Ze maakt een spor tieve indruk, kijkt de mensen recht aan, praat vrijuit met uitbarstingen van spontaniteit. Het is duidelijk: zij is de presidentsvrouw-nieuwe stijl. (Elle over madame Pompidou, de achttiende presidentsvrouw van Frankrijk binnen een eeuw tijds.) Brei-werk Wie er de komende winter niet warmpjes bijloopt, heeft dat echt aan zichzelf te wijten, want de winter mode 19691970 laat alle ruimte voor warme stoffen en dito kleding stukken. Veel jersey (effen en be- handgebreide Jurken en pakken: de jurken met forse hoge cols. De pak ken met wijdgepijpte lange broeken of knickerbockers waarbij tunieken en jassen in allerlei lengten worden gedragen. Grove kettingen, gebreide ceintuurs, veelkleurige gestreepte sjaals en nauwsluitende gebrei de mutsjes als accessoires. Dames- en (heren) beurs Over de 92ste Damesbeurs die eind september in Den Haag wordt ge houden, vertellen de organisatoren met enige trots dat veertig procent van de bezoekers van dit jaarlijkse evenement uit mannen bestaat. Het motto van de 92ste (de eerste werd in 1920 gehouden) is „ideaal wonen in het huis van de toekomst". Plaats en tijd van deze hoogbejaarde beurs: de Haagse Houtrusthallen, van 19 tot en met 30 september. Gids voor mini- Op een modeshow van Tsa rina in Londen droeg de actrice Sally Geeson (19) dit tweekleu rige kostuum in marineblauw en geel. Zijden tuniek en broek. De charmante creatie draagt de naam „Jokers wild". ministers Volgens het Voorlichtingsbureau voor de voeding zijn alle hulsvrou wen ministers van financiën in het klein, maar met dezelfde zware ver antwoordelijkheid als de „echte" ex cellenties. Aan haar is de taak om het gezinsinkomen verstandig te be steden en niet te verdrinken in de overvloed aan voedingsmiddelen die we dank zij de welvaart kunnen ko pen. Om de huisvrouwen bij die lang niet lichte taak een beetje te steu nen heeft het voorlichtingsbureau een gidsje samengesteld dat „Een goede en zuinige voeding" heet en waarin brandende kwesties als zui nig inkopen, het samenstellen van goede maaltijden en het zo econo misch mogelijk koken onder de loep worden genomen. Dit geïllu streerde boekwerkje kost een kwartje en kan via gironummer 36 30 1 besteld worden bij het Voor lichtingsbureau voor de voeding, Laan Copes van Cattenburch 4244, Den Haag. LEIDERDORP Op het kruas- Dunt aan de Persant Snoepweg en Engelendaal in Leiderdorp botsten twee auto's doordat de automobilist, die uit de Engelendaal kwam, de kruising met grote snelheid naderde en zonder uit te kijken de weg over stak. De auto, die op de Persant Snoepweg (voorrangsweg) reed, werd totaal vernield. Persoonlijke onge vallen deden zich bij dit ongeluk niet voor. Een van de tientallen „uit zendbanen": koffiedame in een groot bedrijf. zending, we brengen de mensen op de plaatsen waar ze nodig zijn". Dat streven leidt soms tot verras sende situaties en vertelt ter il lustratie een historisch en merk waardig voorval uit de nog jonge ge schiedenis van de uitzendorganisatie. Dat is het verhaal van de man die in Amsterdam woonde, daar geen fa milie en kennissen had en bij Tem po-team kwam vragen of de orga nisatie hem twee getuigen voor zijn huwelijksdag kon leveren. „We heb ben ervoor gezorgd dat die getuigen kwamen", zegt de heer Spruytenburg „Ja. zolang het in alle eer en deugd gaat, keren we de onderste steen bo ven om de mensen tevreden te stel len". UTRECHT (ANP) Dr. J. H. Baaij, directeur-geneesheer van het centraal ziekenhuis in Alkmaar, heeft verklaard, dat dienstplicht voor meis jes onontkoombaar is. Gebeurt dit niet, dan loopt de zaak in de zieken huizen volledig vast. Dr. Baaij meent dat de mensen voor de keuze moeten worden gesteld: of de boel in het honderd laten lopen of de dienst plicht voor meisjes invoeren. Hy wil de dienstplicht niet tot de ziekenhuizen beperken. Het gaat naar zyn mening om de hele dienstverle nende sector de bejaardenhuizen, ver pleegtehuizen, ziekenhuizen en open bare nutsbedrijven. Kernprobleem voor dr. Baai) is het gebrek aan vol doende en gekwalificeerd personeel. Dr. Baay, die op ambtelylr niveau bijval heeft gekregen, vindt het bij zonder triest dat geen enkele poli tieke partij de meisjes dienstplicht in haar programma durft op te ne men. /n Nederland wordt jaarlijks 450 miljoen gulden aan cos metica uitgegeven. Dat mag een fors bedrag lijken, maar volgens de insiders is de cosmeticamarkt hier nog lang niet verzadigdvergeleken bij andere landen hebben wij er nog maar vrij weinig voor over om mooier en schoner te worden. Overigens komt daar wel verandering in. De heer J. M. Hendrikman Verstegen, lid van de adviescommissie van de Indro-parfumeriebeurs. vertelde ons dat de omzet van de make-upartikelen ieder jaar met niet minder dan vijftig procent stijgt. De drogisten en parfumeriezaken worden overstroomd met nieuwe artikelen. Hun assortiment bestaat al lang niet meer alleen uit asperientjes, zeep, waspoeder en hoestdrankjes. Een drogist, die „bij" wil blijven, moet steeds meer in zijn voorraden investeren, zelfs al maakt hij een weloverwogen selectie uit de duizenden produkten die de groothandel hem aanbiedt. Volgens de heer Verstegen is een zaak met een omzet van minder dan een ton per jaar dan ook nauwelijks levensvatbaar meer. Nederland telt ongeveer 5.000 drogisten van wie er 4.000 „volledig erkend" zijn. De Indro-parfumeriebeurs. die onlangs in Utrecht werd gehouden en waar 199 deelnemers 625 firma's uit negentien landen vertegenwoordigden, toonde de bezoekers het vrijwel volledige aanbod in deze sector en weerspiegelde de meest recente ontwikkelingen. Een van die ontwikkelingen is de „opkomst" van schuim- baden, die des te opvallender is als men bedenkt dat de Nederlanders niet rijk gezegend zijn met badkuipen naar schatting negentig procent van de badkamers is alleen met een douche uitgerust. Badzout is overigens een typisch cadeau-artikel; de klanten letten meer op de kleur en op de mooie fles dan op de kwaliteit van de inhoud. Oog-make-up is op het ogenblik erg „in", evenals kaarsen m alle maten, vormen en kleuren. De kaars is beslist geen seizoenartikel meer, dat alleen in december wordt verkocht. Hetzelfde geldt voor drop, waarnaar 's zomers al bijna even veel vraag is als 's winters. De opmars van de mannencosmetica gaat nog steeds door, meer en meer fabrieken brengen complete ..herenseries" uit. waarin nu behalve de al bekende pre- en aftershave lotions ook deodorants, hairsprays en zelfs parfums zijn opgenomen. „Deze produkten rukken op vanuit de kapsalons"om met de heer Verstegen te spreken. Door Jos Hagers DEN HAAG iGPD) Mode-ont werper Ernst-Jan Beeuwkes, showde gisteren in zijn kleurige met grote zomerboeketten opgefleurde salon, de beste haute-couture collectie, die tot dusver in Nederland was te zien. Beeuwkes, die al een paar jaar als de meest talentvolle couturier van ons land wordt beschouwd, slaagde er in een geraffineerd compromis tussen de chique van Givenchy en de speelse lijnen van Patou te bereiken. Maar ondanks dat zorgde hij toch voor een geheel eigen mode. Beeuw kes bood voor de winter verrassend veel keus uit witte en grijze slank afkledende tuniekbroekpak- ken, waarin zelfs de niet meer zo jeugdige vrouw er Jaren Jonger in uit zal zien. Hij liet er zyn mannequins, onder wie het Parijse top-model Patricia, pruikbaretten van smyrnawol by dragen. Baretten met grappige vlechtjes, die het ook bijzonder goed deden by de redingotes van Beeuw kes. Slank belijnde, iets getailleerde mantels, die de suksesvolle Haagse couturier afwisselde met enkele ma- xi-mantels en zwierige wijden capes. Voor het eerst namen bij Beeuw kes nu ook de bontcreaties een be langrijke plaats in. Van zilvergrijze nerts showde hij een maxi-mantel afritsbaar tot een mini-mantel en nog eens afritsbaar tot een kort jas je. Een daverend applaus kreeg zyn byzonder fraaie verwerkte ocelot-jas.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19