RAZILIE VOERT EN OMSTREDEN IEVOLKINGSPOLITIEK en Palestij nen Libanezen over rust eens EXPO IN OPBOUW ordt het Vietnam of Cuba Rellen in Nijverdal Ti Brand in tank bij Verolme Tien jaar geëist voor 6 inbraken en 2 aanrandingen WEER 40 ARRESTATIES IN A THENE Kanaal-zwemster Judith de Nijs wacht huldiging BRAZILIË DE BEROERTE j)AG 12 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 ADVERTENTIE mooi maar niet duur... zijn de MANTELS, PAKJES, REGENMANTELS en BONTMANTELS van internationale allure bij |(Van onze correspondent dr. Hermann P. Gebhardt» IVIDEO (GPD) 't Is maar wat je als toekomstbeeld •ikwekkendst voorkomt Na zijn rondreis door lerika trok David Bronheim, een adviseur van gou- Rockefeller, de conclusie dat Brazilië in een tweede zal kunnen ontaarden, omdat de regering daar harde politiek de gematigde groepen in de armen der n drijft. Dom Helder Camara, een van de prominente jtrevenden onder de Braziliaanse priesters, heeft ervoor ^Behuwd dat het land een tweede Vietnam zal worden als ^radicalen het Cubaanse experiment in Brazilië zouden herhalen. ls uiterst onrustig. Alleen o Paulo zijn dit Jaar meer naken beroofd. De groeien de, sociale en criminele on- bovendien onderzoekingen gebruik van „de pil" en aantal gevallen van abortus eleld tot een nieuwe discus- de voor de ontwikkelingspo- lerst belangrijke vraag van lecontrole. standpunten staan dia- tegenover elkaar. Aan de wijst de regering elke maat- de hand die de groei van Ahng zou kunnen remmen. ter van buitenlandse zaken ilangs nog verklaard dat veel mensen nodig heeft om m Ege ruimte van zijn reusach- Jgebied te bevolken, een op- de belangrijkste factor zou de kracht en de onafhan- van het land. Aan de an- e heeft de leidende econoom de Paiva verklaard dat de inse maatschappij de bom, bevolkingsexposie leidt, on- moet maken, om te voor- it een burgeroorlog straks _iatklep wordt. Dat gevaar Ich nu al aan met politieke Hes, talrijke criminele de leiderscrisis en de so lde. voor Latijns-Amerika gegolden heb ben, in het tijdperk van de techno logie komt het niet aan op de om vang van de bevolking, maar op haar produktiekracht. zoals de honger in het grote India en de welstand in het kleine Zweden bewijzen. Dat de bevolkingsdruk de ontwikkeling niet bevordert, maar afremt, blijkt ook uit de berekeningen van de futuro loog Herman Kahn (Hudson-institu te. New York), waar men begrijpe lijkerwijs in Braziliaanse regerings kringen niet van horen wil. Het is echter volkomen onjuist dat deze be rekeningen, zoals daar wordt be weerd. louter op fantasie berusten. Kahn heeft, in tegendeel, zuiver re kenkundig de curve, die voortkomt Uit de recente ontwikkeling van het nationale inkomen en de bevolkings groei, doorgetrokken tot het jaar 2.000 en is daarbij tot de slotsom ge komen dat Brazilië dan moet wor den ingedeeld bij de op één na laat ste van de door hem in het leven ge roepen categorieën. Het betreft de groep vain „grote en gedeeltelijk ge ïndustrialiseerde staten" met een in komen per hoofd van de bevol king van 200 tot 600 dollar per Jaar. Leidend Brazilië wenst niet alleen het groot ste. maar ook het leidende land van het Amerikaanse half-continent te zijn. Het ligt dan ook voor de hand dat men zich in Rio de Janeiro er gert als Kahn Argentinië en Venezu ela veel hoger Indeelt (1.500 tot 4.000 dollar» en zelfs Mexico, Chili en andere Latijnsamerikaanse lan den in de categorie der volledig ge- industrialiseerde staten <600 tot 1.500). Dit achterblijven in ontwikkelings categorie ls vooral te verklaren uit de bevolkingsgroei die in geen ver houding staat tot de toeneming van de produktle. Nu al behoort Brazilië —zijn niet-aangeboorde. onmetelij ke rijkdommen ten spijt tot de armste landen van het continent wat betreft het niveau van levensonder houd. (Het gemiddelde inkomen van 260 dollar per jaar is gering, maar bovendien bedrieglijk omdat de kloof tussen rijk en arm buitengewoon groot is). De vooraanstaande Latijnsameri kaans econoom Raul Prebisch heeft gelijk als hy zegt dat de ongeremde bevolkingsgroei slechts een van de factoren is die de noodzakeiyke ont wikkeling van het continent tegen werken. Maar het is een belangryke. Wat echter blijkt is dat de spelregels van de maatschappelyke samenle ving eerder afhankelyk zijn van een Lnneriyke noodzaak dan van de di rectieven van een of andere autori- j teit. Alleen zo is te verklaren dat het i grootste deel van de meer ontwik- kelde en daarom wat progressievere sector der bevolking, ondanks an dersluidende bepalingen van kerk en regering, op eigen houtje bevolkings controle toepast. De wereldgezondheidsorganisatie heeft een onderzoek ingesteld naar het gebruik van de pil en daarbij vastgesteld dat Brazilië op de zesde plaats komt. voor Duitsland, Italië en Frankryk. Van de duizend Bra ziliaanse vrouwen gebruiken er 383 regelmatig de pil. Wat de autoritei ten veel meer zorgen zou moeten ba ren en wat een sterk argument Ls voor het invoeren van een van over heidswege uitgevoerde geboortecon trole, is het schrikbarende aantal vruchtaf dry vingen. Prof. Rodrigues Lima, directeur van een vrouwenkli niek in Rio, heeft met behulp van vier andere artsen en een Noordame- rikaanse expert op het gebied van de bevolkingspolitiek in 1955 in geboor teklinieken over het gehele land sta tistische materiaal verzameld. Een van de uitkomsten: per jaar doen zich in Brazilië 1.475.000 gevallen van abortus voor, waar 3.780.000 ge boorten tegenover staan. In ronde cyfers, aldus prof. Lima, worden van alle tien kinderen die in Brazilië ge boren zouden kunnen worden, er drie door abortus weggenomen, twee ster ven en vyf vermeerderen dus de be volking. BEIROET (AP) Tussen de Pa lestijnse guerrillastryders, de El Fa tah. en de Libanese regering is een voorlopige oplossing gevonden voor het conflict over de bewegingsvrU- heid van de geuerillastruders. Be kend is gemaakt dat de rust en orde moeten worden gehandhaafd. Geen van beiae partyen zou, vol gens welingelichte kringen in de Li banese hoofdstad, concessies hebben gedaan maar men zou een norm heb ben gevonden waardoor althans voor lopig een openlijke uitbarsting van de gewelddadigheden tussen het Li banese leger en dc Palestynen kon worden voorkomen. Hier en daar is het de laatste tyd tot gevechten ge komen tussen Palestynse vluchtelin gen, de Libanese politie en het leger Het laatste van deze incidenten deed zich voor in het Palestynse vluchte lingenkamp Nacher el Bared. By dit incident werd een Libanees militair en drie Palestynse vluchtelingen ge dood. De Libanese regering eiste toen de uitlevering van de schuldigen. ROTTERDAM (ANP) Op het tankercleaningbedrijf van Verolme in Rozenburg is gisteren brand uit gebroken in een tank, die gedeelte- ïyk gevuld is met olieresten. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, die in het hele Europoort en Botlekgebied te zien was. Tegen half vier had men de brand onder controle. Het vuur werd be streden door de bedryfsbrandweer overbevolkt. Als de nu nog van Verolme en door de brandweren Verdubbeld eit de Braziliaanse bevol- de hoogste coëfficiënt van (2.6 procent) zo snel. dat periode van 1955 tot 1976 miljoen» wordt verdubbeld, izllië is ln grootte het vyf- ter wereld en is zelfs met liljoen mensen die het om- et jaar 2.000 zal tellen nog ls onaangeroerde grondstof- volledig worden benut, kan nie naar alle waarschynlyk- bevolkingsdruk opvangen, is het echter irreëel, zo niet sch. als de regering en haar Ingspolitici de indruk wek- de styging der produktie in du kunnen blijven met een toleerde bevolkingsgroei. D'n wonder ontbreken Bra- d de organisatorische als ile krachten. Het beste be- .tieve zin levert op het. de ontwikkelingspolitiek gebied van de Amazone, zal bestryden dat er in dat gebied sprake is van eeD Het gaat om 58 procent staatsgebied, maar er leeft cht procent van de bevol- regering is begonnen met ring van een door minister inenlandse Zaken gene- luerque ontworpen kolo- Met behulp van de wil de minister tel- itig kilometer van elkaar het Amazonegebied ilingssteunpunten" opzet- binnen een periode van aar tot steden voor zo'n miljoen gezinnen zouden ttgroeien. De uitvoering van j was nauwelyks ter hand of de regering streepte de 1 stormwind door de Staring-buurt. strokken financiële mid- f waar hi) tot april 1968 woonde - haar begroting De minis- j was gegaan. U was de schrik van de buurt. Het is toch wel ontzettend jd doet in Braziliaanse j wat u die oude dames heeft aange togen de al lang achter- daan atting van de Argentyn- i De verdachte, die twee jaar ge- Juan Bautista Alberdi leden als verstekeling naar Neder- „Regeren betekent bevol- land was gekomen, bekende alles op d jaar geleden mag dat een geval van verkrachting na. (ADVERTENTIE) van Rotterdam en Rozenburg. De brand heeft gewoed ln een grote bak met olierestanten, afkomstig uit tan kers, die by het cleaningbedryf een beurt hebben ondergaan. Er heeft geen gevaar voor de werf bestaan. daar het cleaningbe dryf vry ver van de werf verwyderd is. Het was een geluk, dat er tydens het uitbreken van de brand geen tankers langs de kaden van het celaningbedryf lagen gemeerd. AMSTERDAM (ANJ) Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het 1 voorrarrest heeft de officier van Justitie by de Amsterdamse recht bank gistermiddag geëist tegen een 29-jaiige in Paramaribo gebo ren elektromonteur uit de hoofdstad wegens zes inbraken, waarby vorig jaar twee bejaarde vrouwen werden verkracht en een 77-jarige vi-ouw ernstig werd mishandeld. Rechtbankpresident mr. W. S. da Costa zei dat verdachte als een I exclusieve foto's uit Japan van het in aanbouw zijn de Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling 1970 in Osaka. Op de bovenste foto een gezicht over één van de drie kunstmeren die zich tussen het Nederlandse paviljoen en de enorme Japanse expositiehal bevinden. Meren die het karakter van openheid voor de tentoonstelling sterk bena drukken. Het hoofdthema van de wereldtentoonstelling is Voor uitgang en harmonie voor het mensdom" en de vier onderge schikte thema's zijn „Naar vol lediger levensvreugde„Naar rij kere vruchten van de natuur", „Naar volledige mechanisatie" en „Naar een wederzijds begrip". Op de onderste foto werkzaam heden aan de toegangswegen tot het Nederlandse paviljoen, de zo genaamde „wachtstraten" Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. hetzeen de Palestynen weigerden, deze kwestie schynt van de baan te ztfn. Een andere zaak die by de bespre kingen aan de oi-de is gekomen zyn de overvallen van de guerrillastry ders vanaf Libanees grondgebied op Israëlische stellingen. In Beiroet is niet bekend hoe deze zaak is gere geld. ATHENE t Reuter i —De Griekse veiligheidspolitie heeft zeker 40 men sen aangehouden in verband met een reeks bomontploffingen in het centrum van Athene. Dit is gisteren uit doorgaans betrouwbare kringen vernomen. Onder de arrestan ten zouden zich de hoogleraren Ka- rajaorgas en Maghakis bevin den. alsmede de vooraanstaande journalist en schryver Kotzias, de uitgever Papazissis en de Jurist Fil- dissakos. De aanhoudingen be gonnen. nadat zich op 14 Juni in het huis van prof. Karajorgas een ex plosie had voorgedaan, waarby de hoogleraar zwaar zou zyn gewond. NIJVERDAL (ANP) Na de ope ning van het nieuwe raadhuis van Nyverdal door de commissaris der Koningin in Overyssel. die gister middag heeft plaatsgevonden, is het gisteravond nogal onrustig geweest in deze Overysselse gemeente. Een „creatief actiecomité" dat het maat- schappeiyk gebeuren kritisch be ziet, greep deze feesteiyke gelegen heid aan om aan zyn protesterende houding uiting te geven en droeg Jan Salie in een doodkist rond het nieuwe gebouw. Vervolgens werd het hele geval in de vyver by het raadhuis gesme ten. Dit was het sein tot ongere geldheden .waaracn volgens de po litie enige honderden Jongelieden deelnamen. Eren, overigens stokoud, reclame-autootje van een jeugdbar werd in brand gestoken en de politie werd hier en daar met stenen be kogeld. De politie, die af en toe van de wapenstok gebruik moest maken, kon omstreeks elf uur meedelen, dat het weer vry rustig was in Ny verdal. De voet van een politieman werd gekneusd toen hy -oor een steen steen werd getroffen. Volgens ge ruchten zouden zes jongelui verwon dingen hebben opgelopen. KOUDEKERK In Koudekerk wil men de Kanaal-poging van plaatsgenote Judith van Borkei—De Nys niet ..zomaar" voorby laten gaan. Een huldigingscomité heeft reeds de plannen uitgewerkt om de 26-Jarige Koudekerkse feesteiyk te ontvangen. Er staat een rondrit ln een open calèche voorafgegaan door de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" op het programma, ter wijl er door het gemeentebestuur een receptie wordt aangeboden. Daar zal iedereen de gelegenheid krijgen de Kanaal-bedwingeter en drievoudig wereldkampioene geluk te wensen. Op de receptie wil men namens de burgery van Koudekerk een geschenk aanbieden. Daartoe zal zaterdag avond een huis-aan-huis-collecte worden gehouden. Rytoer, huldiging en receptie (ln het Verenigingsgebouw) zullen dins dagavond 16 september worden ge houden. In de aan regeringswisselingen en machtsovernames zo rijke ge schiedenis van Brazilië, vormt de politieke verdwijning van presi dent Arthur da Costa Silva, die een hersenbloeding zou hebben gekregen, een nieuw merkwaar dig hoofdstuk. In 1964 maakte het leger een einde aan het door vrije verkie zingen aan de macht gekomen regime van president Goulart. die zijn populariteit zowel bij rechts als bij links als sneeuw voor de zon had zien wegsmelten Het regime-Goulart werd gevolgd door het regime-Branco, een ge neraal. die trots beweerde, dat hij Brazilië een werkelijk democra tische bestuursvorm had gegeven. Als voorbeelden daarvan noemde hij steevast de verregaande pers vrijheid en het bestaan van een volksvertegenwoordigingDat het parlement geen werkelijk het volk vertegenwoordigend lichaam wasmaar een volledig door hem gecontroleerd apparaat, vergat de president er gemakshalve bij te zeggen. Branco werd in 1966 opgevolgd door generaal Da Costa Silva, in tegenstelling tot Branco geen intellectueel uit een bevoorrechte klasse, maar een „opgeklommen volksjongen"Da Costa Silva zette zijn ambtstermijn in met de belofte dat hij de kloof tussen regerenden en geregeerden zou dichten. Maar veel kans om deze schone belofte waar te maken, kreeg de president nietde „har de lijn" van het Braziliaanse of- ficierenkorvs bleef de binnen landse politiek bepalen en van enige democratisering was geen sprake. Integendeel, zelfs eei\ als Yechts-nationalistisch bekende politicus als de voormalige Bra ziliaanse minister van Binnen landse Zaken Albuquerque werd het dit jaar te gortig. Na hevige gevechten tussen studenten en politietroepen in Brazilië verklaarde het parle mentslid Mcfreira Alves: ,,Het le ger en de politie zijn de institu ten, waar beulen zijn gehuisvest. Toen het parlement in een laat ste poging om als civiele tegen hanger van het invloedrijke leger nog iets van zijn invloed te be houden. zich verzette tegen de opheffing van de „onschendbaar- heidsregel" voor volksvertegen woordigers, stuurde Da Costa Silva het parlement voor onbe paalde tijd naar huis, waarmee zijn dictatuur niet langer ver sluierd was. In juli 1969 werd aan vijfenze ventig tegenstanders van het re gime Da Costa Silva politieke en staatsburgerlijke rechten voor de tijd van tien jaar ontnomen, waarmee het aantal vooraan staande Brazilianen, die de poli tieke banvloek over zich hadden horen uitspreken, groter dan vier honderd was geworden' onder wie ongeveer honderd parlementsle den. Ook loerden er vorig jaar meer dan zestig hoogleraren van de universiteiten van Sao Paulo en Rio de Janeiro aan de dijk ge zet. In de eerste zes maanden van dit jaar vaardigde de president niet minder dan tweehonderdvijf tig politieke decreten tegen de op positie in zijn land uit. Deze harde dictatoriale be- stuursHjn van Da Costa Silva lokte groeiend verzet uit, in eigen land vooral van de zijde van de kerk en de studenten (maar ook, zij het in mindere mate, van ge matigde politicien in het bui tenland ook bij de Verenigde Sta ten. En Da Costa Silva begreep, dat hij weer iets van democratie al was het maar de schijn in zijn beleid moest invoeren om niet zeer snel zijn politieke nek te breken. Bekend is, dat de presi dent z{jn vriend en vertrouwens man Pedro Aleixo, jurist en vice- president, opdracht gaf de terug keer van het parlement voor te bereiden. Daar is het bH gebleven, want het leger heeft voorkomen dat deze en andere democratise ringsplannenten uitvoer konden worden gebracht. De generaals voelden er niets voor om de macht in handen van Aleixo te leggen, omdat deze bekend staat als een man met duidelijk liberale ideeën Een triumviraatbestaan, de uit de bevelhebbers van de drie krijgsmachtonderdelen. treedt thans als staatshoofd op. Van dit driemanschap geldt de opperbe velhebber van de landstrijdkrach ten, generaal Lyra Tavares. als gematigd: de twee anderen daar entegen. admiraal Augusto Rade- maker en luchtmachtopperbevel hebber Marcio de Souza Melo zijn mannen van de „harde lijn". De „aflossing van de wacht" be wijst eens te meer hoe vast het Braziliaanse leger in het politieke zadel zit. De droom van demo- cratesering in Brazilië was heel kort en de beroerte van Da Costa Silva kwam op een merkwaar dig (voor de militairen) gunstig ogenblik. DR. HERMAN GEBHARDT

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23