Werkgevers gaan niet in op voorstellen van vakbonden Gladstone Mild als u de zachtste wilt T Pensions in Utrecht op de zwarte lijst SER verdeeld over herziening ondernemingsrecht Demonstratie tegen „legeroefenterrein 25 king size filters f 1.75 Meerderheid C.H. wil 3 in Breda nu vrijlaten Maastricht een medische faculteit Sluitingen op komst? IJZEREN KIST EN OLIEVAT OP DE RAILS WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De werkgevers, zijn niet bereid in te gaan op de voorstellen, die de vakbeweging heeft gedaan voor een ingrijpende herziening van het ondernemingsrecht. Vooral op het belangrijke punt van samenstelling en bevoegd heden van de raden van commissarissen zijn de tegenstellingen groot. De werkgevers noemen de voorstellen van de vakbewe ging „experimenten die het in het algemeen goed functione rende economische apparaat om politieke redenen in de waag schaal stellen". Nu in de Sociaal-Economische Baad géén akkoord is bereikt lijkt een verscherping van het zich al jaren voortslepende conflict tussen werkgevers en vakbeweging onont koombaar. De meerderheid van de SER heeft zich gisteren uitgespro ken voor een openbare behandeling van het bijna negentig pagina's tel lende ontwerp-advies op vrijdag 19 september, waarop vooral van de zijde van het NVV is aangedrongen. Hoewel zij zich fel verweren tegen de opvattingen van de vakbeweging menen toch ook de ondernemers dat er veranderingen moeten komen in het ondernemingsrecht. Zij kunnen zich verenigen met de volgende wijzi gingen: DEN HAAG (ANP) De meer derheid van de CH-fractie in de Tweede Kamer heeft zich vanmor gen uitgesproken voor de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadi gers. die thans nog in de gevangenis in Breda verblijven, te weten Fi scher, Aus der Fünten en Kotalla. Na afloop van een vergadering der fractie is een verklaring uitgegeven, waarin dit meerderheidsstand punt tot uiting komt. Ongeveer tweederde deel van de aanwezige le den der fractie (een lid was afwe zig) sprak zich uit voor vrijlating. (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG (GPD) De rege ring zal waarschijnlijk vrijdag '93 de definitieve beslissing nemen over 593 de vestigingsplaats van de 8ste me dische faculteit. Omdat er in de mi- nisterraad een meerderheid voor vestiging in Maastricht is, kan zo goed als zeker worden aangenomen JI dat deze stad de faculteit binnen haar muren krijgt als aanzet voor ,f een Limburgse universiteit. Aange nomen wordt echter dat er ook voor - Twenthe iets in het vat zit. In welingelichte kringen werd gis teravond gezegd dat de ministerraad het al in principe eens is. Minister Veringa (Onderwijs) zou maandag - R avond een kleine meerderheid voor I zijn voorstel om Maastricht de fa- j culteit te gunnen, hebben meegekre- 2O0i gen. Zijn argumenten zouden echter I niet voldoende Indruk hebben ge maakt om de definitieve beslissing dadelijk te nemen. een wettelijke verpüchting tot het instellen van een raad van commissarissen voor in NV-vorm gedreven ondernemingen een zo breed en deskundig moge lijke samenstelling van de raad van commissarissen het verlenen van „toestemming" voor bepaalde belangrijke beslui ten van de ondernemingsleiding te rekenen tot de toezichthoudende taak van de commissaris een grotere openheid over de ach tergronden van kandidaten voor de raad van commissarissen: een leeftijdsgrens van 72 jaar voor commissarissen en verpüchting tot periodiek aftreden: een wettelijke verplichting om voordrachten tot benoeming en herbenoeming van commissarissen ter bespreking in de onderne mingsraad te brengen. Fase De vakbeweging beschouwt haar voorstellen niet als het laatste woord op dit terrein. Zij ziet haar voorstel len als een fase in een ontwikeling. De struotuur van de onderneming zal onderwerp blijven van een fun damentele discussie en mogelijk zal de huidige structuur op den duur plaats moeten maken voor een ge heel andere. De voorstellen van de werknemers organisaties zijn in hoofdpunten: de invloed van de werknemers op de samenstelling van de raad van commissarissen moet even groot zijn als die vain de aandeelhou- een speciaal orgaan binnen de onderneming, waarin werknemers en aandeelhouders gelijkelijk ver tegenwoordigd zijn, maakt een voordracht voor benoeming en herbenoeming van commissaris sen: aan de verkiezing van commissa rissen kunnen alle werknemers en aandeelhouders deelnemen. Het totaal van de door de aandeel houders uitgebrachte stemmen heeft daarbij een stemgewicht dat gelijk is aan het totaal van de stemmen, door werknemers uitge bracht; bij zeer grote hernemingen, die van bijzonder belang zijn, zouden een of meer commissarissen moe ten komen, die worden benoemd op een bindende voordracht van de SER. Indirect In hun motivering erkennen de werkgevers dat hun voorstellen i tt r 1 toll Demonstranten met spaiu- doeken trokken gisteren door de Eindhovense binnenstad. EINDHOVEN (GPD) Wat als een kruistocht van de Eind hovense kinderen van basis scholen tegen de landhonger van het leger was bedoeld, werd dinsdag in Eindhoven een tamme happening van enkele duizenden spijbelende studenten van de Technische Hogeschool, de middelbare scholen, de kweekscholen en de instituten voor middelbare beroepsoplei dingen in Eindhoven. De studenten werden pas eni ge dagen geleden voor de pro testactie tegen de door minis ter ir. W. F. Schut voorgestelde uitbreiding van het militair oefenterrein in de Eindhovense agglomeratie gemobiliseerd na dat de verantwoordelijke leiding van de basisscholen liet weten dat de schoolprogramma's een extra vrije dag voor de school jeugd voor zo'n protest niet toe stonden. De besturen en directies van de instituten voor de oudere stu derende jeugd maakten ook wel bezwaren, maar zeker 2500 jon gens en meisjes üeten zich daaraan weinig gelegen liggen. Hun trektocht door de binnen stad van Eindhoven dinsdag morgen was een waardig en krachtig protest maar de ,.ile- gale bezetting" van de Oir- schotse heide een doorgaans voor burgers verboden terrein gistermiddag verzandde in de angst voor de bekendgewor- den sancties van de schooldirec ties tegen het ongeoorloofd ver zuim van de lessen. „Heivrij" was de slogan waarmee honderden jongelui dinsdagmorgen om negen uur de aktie 9.9.9. inzetten Zij trok ken in groepen naar de onder wijsinstituten waarvan directies en besturen gesteund door de overkoepelende onderwijsstich- tingen Sint Jozef en O.M.O. (ons middelbaar onderwijs) zich het felst tegen deelname van hun pupillen verzetten. Aan de poort van het Van Maerlant-lyceum werden ze zelfs opgewacht door een driftig de brandspuit hanterende con ciërge. Met provocerende kre ten werden bij het Sint Joris- lyceum wel enkele honderden studenten naar buiten gelokt en bewogen alsnog mee te doen De docenten bleven na het be zoek van de protestgroep in le ge klasselokalen achter. De directeur van dat instituut had kort tevoren in de klassen een brief laten voorlezen waar in hij elke aktie op straffe van gepeperde sancties onder an dere uitsluiting van eindexa mens verbood. Limonade en appels Zingend en schreeuwend trok de lange bonte stoet naar een park waar limonade en appels werden uitgedeeld. Om twaalf uur vertrokken grote pelotons fietsers en bromfietsers en lan ge kolonnes auto's via de Oir- schotsedijk naar de heide. Voor wie niet over eigen vervoermid delen beschikte, waren een aan tal bussen gecharterd om de 15 kilometer lange reis te maken Heimelijk in bossen verscho len patrouilles van Koninklijke Marechaussee en rijkspolitie volgden de jeugd met argus ogen. Rechercheurs mengden zich vermomd als ijverig opere rende fotografen tussen de hip pe menigte. indirect tot wat meer inspraak van de werknemers leiden. In hun visie is er zeker geen sprake van een er kenning dat aan de werknemers in de struotuur vam de onderneming een plaats toekomt, die in beginsel gelijkwaardig is aan die van de aan deelhouders. Het volgen van de voorstellen van de vakbeweging betekent niets min der dan dat een subtiel evenwicht van de krachten wordt doorbroken ten voordele van een groep belang hebbenden, die langs andere wegen reeds grote invloed krijgt of bezit. De werkgevers vrezen ernstige moeilijk heden in het ondernemingsbeleid bij een dergelijke constellatie. Zij zijn fel gekant tegen het instituut van de SER-commisaris bij grote onderne mingen. Nog enkele andere punten uit het lijvige ontwerp-advies: De belangrijke problematiek in zake concentraties en fusies van ondernemingen zal iin een speciaal advies van de SER aan de orde worden gesteld De SER wil niet treden in een fundamentele beoordeüng van de ondernemingsgewijze produktie. al wordt die in sommige kringen ter discussie gesteld; de SER heeft ervan moeten af zien om met conclusies of concrete suggesties te komen over de oü- garchische regeling (bepaling in de statuten dat benoemingen door aandeelhouders zullen geschieden uit een bindende voordracht van houders vam prioriteitsaandelen). UTRECHT (GPD) Btf de ge meente Utrecht liggen drie aanzeg gingen tot sluiting klaar voor logeer- inrichtingen voor buitenlandse werk nemers, die door de Politieke Partij Radicalen Utrecht op haar zwarte lijst zjjn gezet. De brieven zullen snel uitgaan, maar of deze pensions dan ook ge sloten zullen worden is niet zeker. In de praktijk gebeurt het nog wei dat deze sluitingsbrief als een laat ste waarschuwing ter harte wordt genomen. Volgens de heer Veenhof van het Utrechtse huisvestingsbureau baart huisvesting van gastarbeiders in Utrecht permanent zorgen. Zeker de huisvesting in de pensions die door de PPR op een zwarte lijst zijn ge steld. De zwarte lijst heeft de PPR gisteren in Utrecht gepubli ceerd in een open brief aan de ge meenteraad. De gemeente gaat doorgaans ln Utrecht pas tot sluiting over. wan neer er via de Stichting Buiten landse Werknemers andere huisves ting is gevonden. Van dat beleid zal de gemeente niet gauw kunnen af wijken, aldus de heer Veenhof. Door verschillende pensionhouders in Utrecht is fel gereageerd op een publikatie van de zwarte lijst door de PPR. De voorzitter van deze partij, de heer J. M. Theuns, ver klaarde dat hij gisteravond al drei gende telefoontjes heeft, ontvangen van mensen, die een knokploeg op hem af wilden sturen. UTRECHT (ANP) De trein van Dordrecht naar Roosendaal is gis teravond in de omgeving van een met automatische knipperlichten be veiligde overweg op een leeg olievat gereden en na een oponthoud van 12 minuten licht beschadigd doorgere den naar Lage Zwaluwe waar het voorval is gemeld. Twintig minuten later is de trein Tweede-kamer-voorzitter mr. Van Thiel bergt zijn jacquet op in de garderobe van zijn kamer Het zal voortaan slechts bij bij zondere gelegenheden worden ge dragen. Ook de grilfiers versche nen weer „in burger". AmsterdamHelmond op bijna de zelfde plaats op een ijzeren gereed schapskist gereden. Deze trein werd nauwelijks beschadigd. Na deze ge beurtenissen die bij de recherche in onderzoek zijn, is de treinbestuur ders opdracht gegeven bijzonder voorzichtig te rijden. Daardoor zijn in totaal 9 treinen (waaronder de TEE trein ParijsAmsterdammet vertragingen van ca 20 minuten op hun bestemmingen gearriveerd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7