Bomaanslag op ambassade Israël PvdA zet mes in begroting Vechtpartij Ambonezen t- Man gedood in café Echtparen in auto verbrand ELBRICK VRIJ- FELLE KLOPJACHT 1 Toestand in Ulster weer op springen (9uc/ ty/Aeuwo OOK EL AL KANTOOR BRUSSEL DOELWIT ARABIEREN Kritiek uit afdelingen Actie in PSP: ander bestuur „ALARM" Onzekerheid RUSTIG WEER Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 No. 32886 LEIDSCH DAGBLAD :teur: E. A. E van Dishoeck [oofdredacteurD»s. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte 8ingel 1, Leiden - Giro 67085 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 DEN HAAG. BRUSSEL (GPD, ANP, AP) Rond het middaguur is er een bomaanslag gepleegd op de Israëlische ambassade aan de Klatteweg in Den Haag. Te zelfder tijd wierpen twee Arabisch uitziende mannen in Brussel twee granaten naar het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El-Al". Er zouden drie personen gewond zijn. Na de aanslagen op de Israëlische ambassade in Den Haag en op het El Al-kantoor In Brussel, werd vanmiddag ook nog een aanslag gepleegd op de Israëlische ambassade In Bonn. Twee handgranaten werden gegooid, waardoor ruiten sprongen. Niemand werd gewond. De granaat, die bedoeld icas voor het ambassadege bouw van Israël in Den Haag. kwam per ongeluk terecht in LONDEN (GPDt De pas sagiers van het vliegtuig van de Engelse BOAC, die zaterdag op Londen-Airport zou opstijgen ivoor een vlucht naar Nederland, schrokken zich een hoedje toen pe heer J. H. Zorab junior, zoon pan de directeur van het Re creatiecentrum De Woudfennen [te Langweer, alarm sloeg /am- wege een trillende en schokken de tas waarvan hij meende dat w een tijdbom in kon zitten. Hij zag de KLM-tas schok ten en bewegen, greep het ding en liep er snel mee naar de ste ward. Die vertrouwde het zaak je ook niet en gezamenlijk smeet men de tas zo ver mogelijk weg Technici namen de tas onder handen. Toen ze hem openden, bleek de ooi-zaak van de schrik het scheerapparaat van de heer Zorab te zijn. Hij had zich 's morgens niet meer de tijd gegund om zich te «cheren en het apparaat in de van een van de leden van '®jn reisgezelschap gestopt. Het scheerapparaatdat op batte rijen werkt, was gaan draaien. Het vliegtuig vertrok met vijf minuten vertraging de woning van de Duitse a mbassadesecreta ris. Er sneuvelden diverse rui ten, terwijl binnen grote schade werd aangericht. Op het ogenblik van de explosie was er niemand aanwezig in de woning. De aanslag op de Israëlische am bassade werd gepleegd door een Arabisch sprekende jongeman. De granaat die kennelijk bedoeld was voor 't openstaande raam van 't kan toor der ambassaderaad, week iets af van de geplande richting en ontplof te in de aangebouwde woning van de eerste secretaris van de Duitse ambassade. De enorme ontploffing ging met veel rook gepaard. Na de explosie renden de Israëli sche ambassadeur en de overige vier personen die in de ambassade aan wezig waren onmiddellijk naar bui ten. Daar zagen ze hoe een politieagent die de wacht hield bij het Israëlische ambassadegebouw de ongeveer zes tienjarige jongeman, die de aanslag had gepleegd in de kraag greep. Bij een eerste ondervraging van de jon geman, waarbij de kanselier van de Israëlische ambassade, de heer J Se- gev, als tolk optrad, bleek dat de jongeman, die bijzonder nerveus was en die helemaal wit was weggetrok ken. 's morgens om acht uur nog zijn kameraad en handlanger had gezien Deze was evenwel niet ter plaatse. De politieman die de aangehouden jongeman fouilleerde, vond in een van zijn zakken nog een tweede granaat. De Jongeman werd vervolgens voor een nader verhoor overgebracht naar het hoofdbureau. Een lid van de Is raëlische ambassade is met de politie meegegaan om bij het verdere ver hoor als tolk te fungeren. De kamer en de gevel van het huis van de Duitse ambassadesecretaris zyr. door de ontploffing van de gra naat volledig vernield. Op het ogen blik van de aanslag was er in de ka mer niemand aanwezig Vanmiddag tussen tien en kwart over twaalf hebben twee Jongens een aanslag gepleegd op het kar.toor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al te Brussel. Dit is gevestigd in een winkel onder het gebouw van de Shell aan de Cantersteen, ter hoogte van het Paleis van Schone Kunsten Men weet r;og niet precies hoe de aanslag ls verlopen, maar voorbij gangers hebben gezien ho« een jon- BREDA (ANP> Een ruzie rond een partij biljart is een 26-jarige Bredanaar noodlottig geworden. Omstreeks half één vannacht werd hij in een café in Breda doodgestoken door een zeventienjarige jongen uit Breda. De dader meldde zich in de loop van de nacht uit eigen beweging aan het bureau van politie. Het slachtoffer had samen met een vriend een man in het cafe lastig gevallen, die stond te biljarten. De caféhouder wist de ge moederen te kalmeren. Toen hij even later in een achterzaal bezig was, kwam de jongen binnen. Deze bemoeide zich met de nog na- ruziënde mannen. Daarbij moet hij een stiletto tevoorschijn hebben gehaald en hebben toegestoken. De caféhouder snelde toe en pro beerde hulp te verlenen. Hij liet direct de politie en een ziekenwagen bellen. De man over leed op weg naar het ziekenhuis. De Bredase politie kon vanochtend nog niet meedelen of er tussen slachtoffer en dader mogelijk al langer een vete bestond. Ook weet ze de juiste motieven voor de steekpartij nog niet. gen een voorwerp waarschijnlijk een granaat of een bom tegen de ruit van het kantoor wierp Deze sprong in stukken en de scherven beschadigden het interieur. Op het ogenblik van de aanslag wa ren er twee personen aanwezig, die beiden licht zijn gekwetst. Een agent, die dienst deed voor het Paleis van Schone Kunsten, wist na een korte achtervolging een van de jongens te pakken Even later werd ook de andere door omstanders te gengehouden en aan de politie over geleverd. Naar verluidt zijn beiden niet ouder dan veertien en zij hebben het type van de bewoners uit de landen rondom de Middellandse Zee. Men weet nog niet welke nationali teit zij bezitten In de bijzonder drukke buurt waar op het middag uur veel kantoren uitgaan, heeft de aanslag nogal wat beroering verwekt NIJKERK (GPD) De 55-jarige H.J. de Vas uit Amsterdam, zijn 55- Jarige vrouw H. E. de Vas-Lang en hun bovenburen H. Burners '7D en A. Burgers-Kooijman <65) zijn gis teravond im het leven gekomen bii een verkeersongeluk op Rijksweg-28 tussen het verkeersplein Hoevela ken en de gemeente Niikerk. De au to waarin zii zaten werd van achte ren aangereden en vloog onmiddel lijk in brand. De wagen stond in een oogwenk in lichterlaaie. Geen van de omstan ders heeft kans gezien de inzitten den te bevrijden, ondanks dat direct een groot aantal schuimblussers op de auto werd leeggespotenDe brandweer van Nijkerk heeft nog een kwartier nodig gehad om het vuur te blussen. De inzittenden waren toen al onherkenbaar verminkt Het ongeluk was er een uit een se rie van tien kettingbotsingen op dit deel van de rijksweg. Er waren naai de schatting van de rijkspolitie in Nijkerk 30 tot 40 auto's bij betrok ken. Behalve in het geval, waar een van de auto's in brand vloog, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Kraanwagens uit de omgeving zijn tot middernacht bezig geweest met het wegslepen van de zwaarst beschadigde auto's. De personenauto waarin de twee echtparen zaten, was de laatste van een file in de richting van het ver keersplein. Toen de auto's moesten afremmen in verband met een ket tingbotsing, had de bestuurder van de auto die achter de heer De Vas I reed dat te laat in de gaten. Hij botste met flinke snelheid tegen de wagen die in een oogwenk als een fakkel brandde. UTRECHT (GPD) De gewes telijke afdelingen van de Partij van de Arbeid zijn nog niet akkoord ge gaan met het bestuursvoorstel meer contributie aan de partijkas af te staan. Wel zullen de gewesten voor één keer samen een bedrag van 50.000 gulden storten. Dit is besloten in afwachting van overleg over een nieuwe ver deelsleutel. Het parlement van de P v d A. de partüraad stemde zaterdag in Utrecht in met een krachtige besnoeiing van de begro ting die nu ruim een h*" miljoen lager is. Op aandrang van de linkervleugel zegde het bestuur toe het effect van de bezuinigingen op „vorming en denkwerk" opnieuw te bezien Dit geldt vooral de verhouding tussen de Wiardi Beekman-stichting, die het met driekwart ton minder moet uoen en het Koos Vorrink-instituut Ook is een verschuiving van 20.000 gul den aangebracht ten gunste van de federatie van jongerengroepen en de vrouwenorganisatie. Naast sterke bezuinigingen in het apparaat heeft de PvdA het verkiezingsfonds moeten korten. De discussie leidde er zaterdag toe, dat een werkgroep onder leiding van par tijvoorzitter dr. A. Vondeling zich met de voorbereiding van de verkie zingen gaat bezighouden. Nieuw linkser Han Lammers is belast met uitvoerende taken, in af wachting van het indiensttreden van een politicoloog die reeds is aange trokken. Ook enkele kamerleden ztfn in de werkgroep opgenomen. Dr. Vondeling liet weten dat zijn verzoek aan beter gesitueerde party- genoten om een extra bijdrage „niet gek gaat" naar andere middelen om I de financien weer naar een hoger niveau te schroeven, wordt nog uit gekeken. De partijraad heeft zater dag geëist dat het bestuur bii de vol gende begroting komt met een voor- rangsiystje van taken. Dr. Vondeling heeft zich zijn voorzitterschap van de Partij van de Arbeid waarschijnlijk wel anders voorgesteld. Het lijkt erop dat zijn taak voornamelijk bestaat in het steeds opnieuw lij men van een steeds opnieuw bak sten vertonende vaas. Er zijn spanningen in de partij tussen links en rechts. De finan ciële moeilijkheden in de partfj hopen zich op. En tot nu toe in de fractie van de partij in de Tweede Kamer er nog niet in ge slaagd een werkelijk succesvolle oppositie te voeren tegen het kabinet-De Jong. Het ziet ernaar uit. dat de dalende lijn die de Partij van de Arbeid bij vorige verkiezingen ondervond, zich nog steeds voortzet. Het gevolg van al deze negatieve factoren is. dat er in de partij een onzekerheid gaat heersen. Toen Vondeling dr. Tans als partijvoorzitter opvolgde, heeft men zich in de Partij van de Ar beid wellicht teveel voorgesteld van de bestuurskracht die van hem zou kunnen uitgaan. Het ls vooral de herinnering aan de bij zonder goede oppositieleider Von deling geweest, die ertoe heeft geleid dat hij partijvoorzitter werd. Maar die herinnering is niet in staat gebleken om de on zekerheid in de partijgelederen weg te nemen. WIERDEN (GPD) Groepen Ambonezen, die landelijk ver deeld zijn in twee politieke kampen, hebben zondagmiddag en zondagavond vechtpartijen geleverd in het Ambonezenkamp Vossenbos in Wierden. Drie man werden door messen en an dere steekwapens gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) In de PSP worden op het ogenblik pogingen on dernomen om het partijbestuur en de partijraad een andere samenstel ling te geven. Zaterdag zün een veertigtal afge vaardigden van verschillende afde lingen bijeen geweest om zich te be raden op de verkiezing van een nieuw partijbestuur op het aanstaan de partijcongres in oktober. Besloten is via de afdelingen voor een aantal functies tegen-kandidaten te stellen om de grote invloed van de dogmatische vleugel in het par tijbestuur en de partijraad wat in te dammen. I Een der gewonden werd met een steek in de buik in een ziekenhuis in Almelo opgenomen. De vechtpartijen liepen zo hoog op dat zelfs van vuur wapens gebruik werd gemaakt, die I later door de politie in beslag wer den genomen. Niet minder dan vijftig man rijks politie uit het district Zwolle werd zondagavond opgeroepen om in Wierden de orde te herstellen. De officier van Justitie bij de Almelose rechtban k, mr. W. L. de Walle, leidde de o peraties persoonlijk en ook burgemeester mr. E. D. Maal- c' rink van Wierden was aanwezig in het politie-hoofdkwartier dat gister avond midden in het Ambonezen kamp werd opgeslagen. Aanleiding tot de rellen is een oude vete tussen Ambonezen uit I Wierden en Ny verdal, die respectie- veiyk aanhangers zyn van de „pre miers" ir. J. Manusama uit Rotter dam en N. Tatuhei uit Ny verdal. In juni werd in het naburige Nyverdal een aanslag gepleegd op premier Tatuhei door aanhangers van Matu- sama. Nu probeerden de Nyverdallers j wraak te nemen, te meer daar de Wierdenaren een pro-Tatuhei-gezin hadden gemolesteerd. Dit gezin j werd gisteren van Wierden naar NU- verdal overgebracht. De aanval van de Nijverdalse Am bonezen werd zondagmiddag door de Wierdenaren afgeslagen, maar tegen de avond arriveerden hulptroepen uit Vaassen dertig man sterk die toen het Wierdense kamp met klewangs en kapmessen aanvielen. De rijkspolitie in dit deel van Overyssel en de Nyverdalse ge meentepolitie was gisteravond in alarmtoestand, maar tegen midder nacht werden de versterkingen inge trokken. Wel werden de gehele nacht de invalswegen naar beide dorpen bewaakt. Elke auto werd aangehou den en eventuele Ambonese Inzitten den werden teruggestuurd. ADVERTENTIE f-ElDERDORP 30797yZI561 - De Bilt verwacht van heden tot Wagavond: droog en vrij zonnig In de nacht en ochtend plaat- vk mist. Overwegend zwakke wind dezelfde tempera tuien als van- 6 of iets tiogere (Opgemaakt te 12.40 uur) TELETYPE 6 n op: 6.04 vur; onder: 19.09 uur ®n op: 2.58 uur; onder: 18.37 uur Jpwater in Katwijk te 1.59 en 22 uur, laagwater te 10.04 en ■21 uur. uuuimer bestaat uit 16 pagina's RIO DE JANEIRO MEXICO (Reu tel. APP. AP) Direct na de vrij lating van de Amerikaanse ambassa deur in Brazilië Elbrick. zon de Bra ziliaanse autoriteiten een groot- cheepse klopjacht begonnen naar 1.1 n ontvoerders. De chauffeur van de taxi waarin de ambassadeur terugkeerde, werd gearresteerd Het schijnt echter dat hij Elbrick toevallig oppikte na hem herkend te hebben van foto's uit de kranten. Eloricks vrijlating kwam precies vier uur na de landing in Mexico van het vliegtuig met vyftien politieke gevangenen De Braziliaan se regering had deze vijftien in het vliegtuig laten zetten om te voldoen aan een ultimatum van de ontvoer ders. Volgens een woordvoerder is de lichamelijke conditie van de ambas sadeur goed De vrijlating van de vijftien poli tieke gevangenen in Mexico verliep algezien van enkele formaliteiten zonder moeihikheden De gevange nen die voor het merendeel vanal vrijdag geboeid in het vliegtuig had den gezeten, waren zichtbaar ver moeid. zy verklaarden allen bij hun aankomst in Mexico door Braziliaan se politiefunctionarissen na hun ar restatie en tijdens hun gevangenis straf te zyn gemarteld. Enkele gaven te kennen in Mexico te zullen blyven. anderen zouaen naar Brazilë terug keren om de strijd tegen de dicta tuur voort te zetten. De vrijlating van de politieke ge vangenen heeft in Brazilië gezorgd voor ernstige binnenlandse politieke consequenties Nu pas is bekend ge worden dat em groep officieren van een parachutistenregiment is gearres teerd die zaterdag een radiostation hadden bezet en een verklaring om riepen waarop zij de aan de macht zijnde militaire junta veroordeelden vanwege haar slappe houding en de terugkeer naar het beleid van de vo rige week di-or een hersenbloeding getroffen president Costa Silva eis ten. De Amerikaanse ambassadeur Elbrick wordt door zijn vrouw be groet, nadat hij door zijn ont voerders was vrijgelaten. Meteen daarna begon een intensieve klopjacht op de daders. BELFAST AP. Reuter, AFP) Britse troepen uit heel Ulster zyn vandaag in Belfast geconcentreerd na een nacht waarin het conflict tussen protestanten en rooms-katho- lieken in alle hevigheid ls opgelaaid. Er wordt een uitgaansverbod over wogen. De troepen wisten in de af gelopen nacht met moeite groepen woedende rooms-katholieken en pro testanten gescheiden te houden die elkaar te lijf wilden gaan, nadat be kend was geworden dat uit een ry- dende auto één 23-Jarlg lid van de protestantse burgerlijke ordedienst was doodgeschoten en een ander ge vaarlijk verwond De militairen bezetten nu het cen trum van Belfast, dat door het wee* opwerpen van barricades aan beide zijden is herschapen in een slag» veld. De gebeurtenissen van de af gelopen ncht vormde een clima* in een keten die vorige week weer op gang kwamen, nadat Britse militai ren trachtten de barricades in de stad te slechten. De kortstondige, door de Britse minister Callaghan via een aantal toezeggingen aan de rooms-katholieken bereikte vrede, kwam tot een eind toen ook protes tantse extremisten barricades gingen opwerpen by wyze van protest *egen het handhaven van de versperrin gen rond de katholieke wyken. Uit het Leidsch Dagblad van 7 September 1869: De gepensioneerde binnen loods bij het Nederlandsche loodswezen, M. Van de Vel de, een der weinig overgeble venen, wellicht de laatste, van de bemanning der Ne- derl. kanonneerboot onder bevel van Van Speyk, is overleden. Maastricht. In onzen gehee- len omtrek hoort men tot dusverre niets van de aard appelenziekte De prijzen der aardappelen dalen dagelijks zoodat de 100 kilogr. thans f 3 is.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1