Rentabiliteit van visserij daalt Lisses bejaardenwerk Gevangenisstraf voor terreur op het strand Vier weken gevangenis geëis tegen Maagdenhuisbezetter t Meer subsidie voor Bloemen duur in Rijnsburg Oorlogs misdrijf verjaart niet meer „Kunstenaar" (politie) niet op non-actief Visvangsten onder kust povertjes N.S. zuigen Turken bij bedrijven weg EXPLOITATIE VAN TREILERSTELEURSTELLEND Politiemannen mishandeld Ijoenste lid van Wegenwacht Regering houdt vast aan Statuut I oorstel tot afschaffing „cum lande GERUCHTMAKENDE ZAAK IN HOGER BEROEP PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 SEPTEMBER 190J DEN HAAG (ANP) De af deling visserij van het Landbouw- Economisch Instituut heeft een rapport gepubliceerd over de eco nomische ontwikkeling van de Nederlandse visserij in 1968 en de rentabiliteit van de verschil lende takken van visserij, te we ten: grote zeevisserij (in hoofd zaak haring), kleine zeevisserij (voornamelijk tong en andere platvis, alsmede rondvis), garna lenvisserij, IJsselmeervisserij (in hoofdzaak aal en paling) en mosselkwekerijen. De totale aanvoer van visserypro- dukten, die sinds 1964 geregeld ver minderde, is in 1968 met 1Z miljoen kg toegenomen tot 287 miljoen kg. De aanvoerwaarde is van 223 miljoen gulden in 1967 gestegen tot 231 mil joen in 1968. Ook de uitvoerwaar de is toegenomen: van 270 miljoen gulden in 1967 tot 294 miljoen in 1968. Vooral de uitvoerwaarde van verse zeevis steeg in sterke mate, namelijk van 139 tot 156 miljoen gul den. De investeringen in nieuwe vis sersvaartuigen bleven in 1968 met 43 miljoen gulden ongeveer op het peil van 1967. In de kottervloot werd aanzienlijk meer geïnvesteerd, ter- wyl de investeringen in de treiler- vloot belangrijk terugliepen. Er werd voor de grote zeevisserij slechts één nieuwe treiler gebouwd, tegen 5 in 1967. De kotervloot werd met 50 nieuwe schepen uitgebreid, waarvan 44 voor de kleine zeevisserij (in 1967 38). Uit gegevens betreffen de hypothecaire leningen op vissers schepen blijkt, dat de financiering van de nieuwbouw van Nederlandse vissersvaartuigen voor een belang rijk deel met geleend geld geschiedde. RIJNSBURG Hoewel het weer zo langzamerhand weer een zomers karakter krijgt, betekende dit in de achter ons liggende week geenszins dat de bloemenprijzen aan de Ryns- burgse veiling „Flora" zoals dat bij warmer weer in de regel het ge val is omlaag gingen. Voor de an jers werden evenals de voorgaande weken abnormaal hoge prijzen ge geven. waarbij zelfs de rode anjers tot 50 ct. per stuk opliepen, op de voet gevolgd door de witten, die maar weinig voor hun rode soortge noten onderdeden. De kleine z'ozensoorten lagen naar verhouding nog het meest gunstig in prijs. Zelfs de chrysanten van het veld, die doorgaans niet erg hoog worden afgedrukt, gaan voor beste prijzen van de hand. Het zomerarti- kel bij uitstek de gladiool ziet men nu gaandeweg minder aan de veiling met als gevolg, dat van dit zeer gewilde artikel de prijzen ook op een hoog niveau liggen. Voor de rederijen ter grote zeevis- - sery was in 1968 de exploitatie van de schepen wederom teleurstellend. De voornaamste oorzaak van de net totekorten. die van dezelfde orde van grootte waren als in 1967, was de verdere vermindering van de haring vangst. Het loon van de opvarenden, dat is gebaseerd op een percentage van de opbrengst van de vangst, ver toonde een kleine stijging. De vloot van de kleine zeevisserij is in 1968 zowel wat betreft het aan tal kotters als het gemiddelde motor vermogen per kotter, verder toege nomen. De waarde van de totale aan voer van deze. voor Nederland be langrijkste tak van visserij steeg van 121 miljoen gulden in 1967 tot 127 miljoen gulden in 1968. Van het be langrijkste produkt, tong, waren de vangsten kleiner, doch de prijzen ho ger, hetgeen leidde tot een hogere aanvoerwaarde. Het exploitatieoverschot per vaar tuig gaf voor de kleinere kotters een vrij aanzienlijke daling te zien, de nettoresultaten van de grotere kot ters konden zich over het algemeen handhaven op het peil van 1967. Garnalen Zowel de vangst als de aanvoer waarde van de garnalenvisserij is in 1968 gedaald. De aanvoerwaarde ver minderde met ruim een miljoen gul den tot 16 miljoen gulden. De be drijfsresultaten per vaartuig waren in 1968 voor de schepen op de zuide lijke visgronden aanzienlijk ongun stiger dan in 1967. Op de noordelijke visgronden was de daling van de resultaten kleiner. De vangsten op het IJsselmeer wa ren in 1968 lager dan in 1967. Als gevolg van hogere aalprijzen bleef de daling van de opbrengst beperkt tot ongeveer 0,8 miljoen gulden waar door de totale opbrengst van het IJsselmeer in 1968 10.7 miljoen gul den bedroeg. In het algemeen waren de bedrijfsresultaten per vaartuig lager dan in 1967. De aanvoer van mosselen was in het seizoen 1967/68, vergeleken met het voorgaande seizoen, iets gerin ger. Door hogere prijzen steeg de opbrengst echter van 10 miljoen gul den in 1966 67 tot 13 miljoen in 1967 68. De bedrijfsresultaten van de in Zeeland gevestigde bedrijven waren voor de kleinere bedrijven hoger dan in 1966/67, voor de grotere bedrijven echter iets lager. I LISSE Het bejaarden werk in I Lisse heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur. Bij de laatste begrotingsbehandeling werd door de verschillende raadsfracties de aan dacht van B. en W. gevraagd voor het bejaardenwerk in het algemeen door nauwere contacten met de be jaarden tot stand te brengen en voorts te bewerkstelligen dat 't be jaardenwerk financieel beter draaien kan. De subsidieregeling van thans achtte men niet voldoende om het bejaardenwerk goed te doen func tioneren. B. en W. hebben aan de wens van de raad gevolg gegeven en zijn 11 contact getreden met de drie bejaar denorganisaties in Lisse. Van ail9 kanten is het financiële gedeelte bekeken en tenslotte is men in over eenstemming met de afgevaardigden uit de bejaardenorganisaties tot een I betere subsidieregeling gekomen. Uit de besprekingen is göbleken, dat de bejaarden bonden nu het meest voe len voor een vast bedrag per orga nisatie en een bedrag per lid boven de 65 jaar. Alle drie bejaardenbonden hebben DEN HAAG (GPD) Een 21-jarige loswerkman en een 20-jarige portier uit Den Haag, die op 6 augustus op het Sche- veningse strand samen met een nog minderjarige kameraad twee politiemannen van het stranddetachement met bierfles sen hebben aangevallen, zijn door de Haagse politierechter ver oordeeld tot respectievelijk vier maanden en twee maanden gevangenisstraf met aftrek. De minderjarige zal nog terecht staan voor de kinderrechter. De zwaarst gestrafte dader had een brigadier van politie zodanig met een bierfles bewerkt dat de man een gebroken kaak opliep. Te vens verloor hy enige tanden. Door complicaties zal de kaakbreuk waar- KATWIJK /IJMUIDEN In de Noord moesten de trcllers het weer voornamelijk van de koolvis hebben. Uit een trek haalde men gemiddeld 35 manden van deze vissoort op. Meer dan tien manden andere vis konden na elke poging niet wor den geborgen. De loggers en kotters In de buurt van de routeboeien no teerden door elkaar genomen trek ken van 25 kilo tong en een mand of zeven andere vis. Hierbij was de schol in de meerderheid. De vaartui gen ter hoogte van 55NB deden trek ken van 20 a 25 manden hoops met als meest voorkomende soorten schel vis, gul en wijting. Een groot aan tal van deze schepen komt nu op huls aan. Onder de Nederlandse kust bleven de resultaten povertjes. In het gunstigste geval leverde een trek een mand of zeven diversen op. In IJmuiden brachten 32 schepen 4590 kisten vis aan de wal, waar van 960 schelvis. 260 wijting, 640 gul en kabeljauw, 1640 haring, 5 makreel, 620 schol, 15 tarbot, 130 diversen, 410 stuks stijve kabeljauw en 16.000 kilo tong. Verder waren er 1090 klei ne kisten schelvis, 210 kleine kisten wyting, 185 kleine kisten haring en 8 kleine kisten makreel. Bij de tong ging de meeste belang stelling uit naar de grote soort. Hier voor werd op de eerste afslag bijna zeven gulden per kilo betaald. Ook de kleinmiddel was met een top van f6.16,- goed aan de pr(js. De braad- schelvis duikelde na een inzet van f42,- snel naar het minimum. De kleinmiddel was met een constante notering van f 69,- meer in trek. De schol handhaafde zich gemak kelijk. De grotere soorten cirkelden op de eerste afslag rond een nore- ting van zestig gulden. De verse ha ring zat naar gelang van de kwali teit tussen f32, -en f 14,-. De gul wist van geen wijken. De grote soort tekende voor een hoogste bod van om en de nabij honderd gulden. Ook de kabeljauw bleef duur. Beide soorten bereikten een top van ongeveer f 180. In Scheveningen werden aange voerd 40 kisten schelvis, 150 kleine kisten schelvis, 80 kisten wijting, 100 kleine kisten wyting, 120 kisten kleine gul, 6000 kisten schol, 80 kis ten diversen en 7000 kilo tong. schijnlijk pas over zes maanden genezen zijn. De daders zijn veroor deeld terzake van openlijke geweld pleging. De vechtpartij was ontstaan na dat elke zomer op het Scheveningse gelui, die het plankier langs het strand versperden, opdracht hadden gegeven uit de weg te gaan. Ter zitting vertelde de politiemannen, dat elke zomer o phetSchevne ings Noorderstrand vlak by de pier wordt geterroriseerd door een groep jonge lui, die zich onledig pleegt te hou den met het lastig vallen van het „normale" publiek. „Mensje pesten" noemde de offi cier van justitie deze bezigheid. De ALPHEN AAN DEN RIJN De Lenteklokjes zullen zondagavond om vyf minuten over acht in samenwer king met de Lenteklokjes uit Sassen- heim onder leiding van de dirigent Dirk van Vliet en met begeleiding van organist Stoffel van Viegen een aantal geesteiyke liederen in het programma van de NCRV ten gehore brengen. politie heeft onvoldoende manschap pen om afdoende maatregelen te nemen. Over het algemeen tracht zy alleen het plankier „schoon" te houden. De twee msihandelde poli tiemannen waren gekleed in korte broek en jak. Niettemin was de of ficier ervan overtuigd, dat de da ders hebben geweten dat hun slachtoffers van de politie waren. Hy had dit echter niet tenlastege- legd. „Ook indien de verdachten het niet wisten is hun optreden meer dan schandalig", aldus de officier. Hy eiste tegen de loswerkman en de portier straffen van respectievelyk 16 en 13 weken met aftrek. Het Italiaanse opleidings schip „Americo Vespucci" is gis teren in de Amsterdamse haven aangekomen. DEN HAAG 'GPD) De ANWB heeft het miljoenste lid van de We genwacht genoteerd. Om dit te vieren is aan alle per soneelsleden gisteren een portemon nee cadeau gedaan. Toen de toeris tenbond twee jaar geleden het mil joenste algemene lid boekte, kreeg het personeel een portefeuille als aandenken. DEN HAAG (ANP) „Het stand punt var; de Nederlandse regering met betrekking tot de herziening van het koninkryksstatuut en de daar mede samenhangende vraagstukken is niet gewyzigd", aldus een mede deling van het kabinet van de vlce- minister-president naar aanleiding van perspublikatie®. Bij promoties AMSTERDAM iANP) Het cen trale stafbestuur van de universiteit van Amsterdam heeft een rapport uitgebracht, waarin het voorstelt het predikaat „cum laude" en stellingen by promoties af te schaffen. De staf wil ook, dat deskundigen van buiten de universiteit aangetrokken worden om tot een meer objectieve beoorde ling van een proefschrift te komen. Het rapport bevat bovendien een voorstel om het promoveren op arti kelen mogelyk te maken, aldus een mededeling van de wetenschappeiy- ke staf in het Amsterdamse studen tenblad „Folia Civitatis" van deze week. Het rapport van de staf bestaat uit twee delen: voorstellen tot wy- ziging van het academisch statuut en voorstellen tot wyzigingen welke binnen de universiteit van Amster dam kunnen worden gerealiseerd. immers een aantal vaste kostenfae toren, die niet beïnvloed worde door het aantal leden, dat mi heeft. Daarnaast krygt men dan de nieuwe subsidieregeling een b drag per lid, waardoor rekenii wordt gehouden met de omvang va iedere bejaardenbond ter plaatse. Door het college van B. en wordt derhalve aan de raad voorgt steld om ingaande 1 januari 1970 plaatselijke bejaardenbonden, mit aangesloten by een landelyke orgj nisatie. te subsidiëren overeenkom stig de volgende regeling: vast bedrag per bejaardenbond f500.b. een bedrag per lid 65 jaar en in Lisse woonachtig f3.c. 30 van de werkel salariskosten der bejaardengymi tiek. gegeven door een beroep kracht. Door de nieuwe regeling zullen i drie bonden dan gezasneniyk hogere subsidie ontvangen van ron f 1000.—, terwijl het subsidie voor d1 bejaardengymnastiek bovendien gts schat wordt op een bedrag van ron f 600.voor de drie bejaardenbon den. DEN HAAG (ANP) By de Twi de Kamer is een wetsontwerp Ingt diend tot opheffing van de verji ringstermijn voor oorlogsmisdry' en misdrijven tegen de menselykhi Dit wetsvoorstel verklaart de be lingen over de verjaring van recht van strafvervolgingen en recht van tenuitvoerlegging van gelegde straffen niet van toepasj voor misdryven, die zyn begaan het verleden, maar ook die welke de toekomst nog zouden worden g pleegd. Minister Polak van Justitie schr in de memorie van toelichting op wetsontwerp, dat het ontwerp stel op de internationale rechtsovert ging, dat ernstige oorlógsmisdrij en misdryven tegen de menseiykl aan de werking van de verjaring trokken behoren te zyn. UTRECHT (GPD) Een aantal Utrechtse bedrijven vreest een uit tocht van Turkse gastarbeiders naar de Nederlandse Spoorwegen. De spoorwegen geven deze arbeiders nameiyk behalve het normale loon een pensionvergoeding van 210 gul den per maand. In de provincie Utrecht werken in totaal meer dan 1600 Turken. De NS werven in Utrecht personeel voor het hele land Dinsdag zal de directeur van het gewestelyk arbeidsbureau, de heer H. Bellwinkel, met de spoorwegdirec tie een gesprek hebben over de pen sionvergoeding aan de buitenlanders. De kostgeldtoelage wordt door de NS gegeven aan alle personeelsleden, die in verband met hun werk buiten hun woonplaats verbiyven. Spoorwegen zyn van oordeel, ook Turken onder de regeling v len. De NS, die in verband met de tionalisatie en inkrimping van de tiviteiten enige tyd geen person hebben aangetrokken, zyn de la ste tyd weer druk aan het wem •Nadat een aantal Turken had ren. dat zy in aanmerking kwarnji voor de pensionvergoeding, ontsta er by de NS een ruim aanbod v Turkse arbeidskrachten. Er zyn op het ogenblik reeds gevallen, waarin bedryven zich v zetten tegen ontslagaanvragen j Turken, die by de NS in dienst kt nen komen. AMSTERDAM (ANP) Tegen een, litierechter: twee weken voorwaarde- complex en kostbaar geheel is welks het verleden zyn verschillende stn UTRECHT (ANP) „Dit is een grapje, dat verkeerd is gevallen. De man heeft tegen my gezegd, dat hy beter niets had moeten zeggen of zo iets had moeten zeggen als „Ik ben Pipo of Mamaloe". De man betreurt het achteraf, dat hy zo is opgetreden. Hij had beter kunnen zeggen, dat hy politieambtenaar was. Ik kan my de hele kwestie wel voorstellen. Hy is een man, die van een lolletje houdt en uitspraken kan poneren met een uitgestreken gezicht". Dit heeft gisteren het hoofd van de surveillancedienst van de Utrechtse politie, commissaris H. C. Maat ge zegd over het optreden van de poli tieman, die zich donderdag in het portaal van de Nicolaaskerk waar de tentoonstelling „Nederlandse beeldhouwkunst '64- 69" werd ge opend tegenover protesterende kunstenaars uitgaf als kunstenaar „die zelf drie plastieken op de ten toonstelling had staan". Het was de 30-jarige hoofdagent A. C. Bruins Slot, die had gezegd Van Voorst tot Voorst te heten. Commis saris Maat ontkende dat de hoofd agent met een ketting zou hebben ge slagen. „Wy kennen wel de zoge naamde knevelketting, maar die wordt sporadisch gebruikt tegenover zeer recalcitrante personen", aldus de commissaris die de incidenten zelf niet zwaar opneemt. Commissaris Maat ontkende met nadruk dat de hoofdagent op non- actief is gesteld. 22-jarige student die voor zyn deel neming aan de bezetting van het Maagdenhuis door de politierechter tot zes weken gevangenisstraf waar van drie voorwaardelyk was veroor deeld. heeft de procureur-generaal by het Amsterdamse gerechtshof giste ren vier weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De student, die ter zitting niets wilde verklaren, was in hoger beroep gekomen, omdat hy het volstrekt oneens is met het vonnis van de politierechter en vindt ten onrechte te zyn veroordeeld. Hy heeft Indertijd ook meegedaan aan de be zetting van het Portugese consulaat In Amsterdam. Volgens de procureur-generaal mr. G. H. C. van Dyken, moet men vrezen dat deze verdachte bij voorkomende gelegenheden zich op soortgelijke wyze zal misdragen. De raadsman, mr. H. A. Kater, die tot vryspraak c.q. ontslag van rechtsvervolging con cludeerde. zei dat onder strafverlich tende omstandigheden gerekend moet worden de ernstige gewetensnood waarin de studenten zyr; geraakt. „Is niet het hele proces door het open baar ministerie tot een politiek proces gemaakt, vooral door de geëiste straf fen" zo vroeg pleiter zich af. Stimulans Tegen een andere student (22) eiste de procureur-generaal de be vestiging van het vonnis van de po- lyke gevangenisstraf en een boete var; f 200. By de bepaling van de strafmaat nam mr. Van Dyken in aanmerking, dat het optreden van een aantal der verdachten zeer wel kan zyn bevorderd door de stimulans, die is uitgegaan van die hooggeleerde of minder geleerde ouderen, die zich. ook reeds voor de bezetting van het Maagdenhuis, in zodanige termen hebben menen te moeten uitlaten dat daardoor het besef van de waarde der thans zo bedenkelyk geschonden rechtsbeginselen aanzienlyk kan zyn verzwakt. De procureur-generaal, omschreef het motief waarom men is binnenge drongen in 't Maagdenhuis als het: „universitair conflict". De studenten achten de huidige structuur der uni versiteit verouderd en niet langer aanvaardbaar en wensen dat daarin verandering wordt gebracht. Nu staan wy daarin niet alleen. Het overgrote deel van de rest van de universitaire gemeenschap deelt dit oordeel, aldus de procureur generaal. Verschil van mening kan er zyn over de vragen: welke structuur is, met het oog op de belangen van de wetenschap en de maatschappy waarin wy leven, de meest verkieslijke en hoe en in welk tempo moet en kan het nagestreefde doel worden bereikt. „Ik vraag my af hoe velen van de bezetters daarop een gefundeerd antwoord zouden kunnen geven. Men bedenke hierby wel dat een universiteit een uitermate radarwerk gemakkelyker is te versto- ren dan te herzien". Maar hoe ook dit antwoord zou moeten luiden en hoe ook aan de daaruit voortvloeiende beslissingen uitvoering zou moeten worden gegeven in een op democratie gefundeerde samenleving, kan mag dit volgens mr. Van Dijken slechts zyn een zaak van overleg en meestal, by niet geiyk gerichte me ningen, een zaak van compromis. Terreur „Het georganiseerd en massaal bin nendringen, gepaard gegaan met en gevolgd door vernielingen en diefstal van documenten en andere zaken is een terreurmethode, die door geen inzichten, opvattingen of motieven kar; worden gerechtvaardigd", zo ver volgde de procureur-generaal. Door aldus met de anderen te trachten door geweld en intimidatie, door het plegen van misdrijven eigen stand punt te doen zegevieren, belemmert men niet slechts een oplossing van het conflict, schaadt men niet slechts de universiteit, doch handelt men in flagrante stryd met de grondslagen van een rechtsstaat. Pleidooien Namens de gezamenlyke verdedi ging werd het eerst het woord ge nomen door mr. J. van Schaik. Hy stelde dat het hier ging om een col lectieve daad van alle verdachten. In fen opgelegd, terwyl iedere bezet ede, toch hetzelfde heeft gedaan. De a' var; de studenten was te rechtvaar gen als een consequentie van r opvattingen. In Frankryk. Engeland en Amer zo ging pleiter verder, is bezetl van gebouwen door studenten i vervolgd. Het doel van de Maagd huisbezetting was niet een zich n) flij saai verzetten tegen de openbare £f. de. Het gold slechts een demonstn in universitair verband. iHo De tweede verdediger, mr, P. ■F van Gelder, zei het erg te vinden ör D de maximale straf voor lokaa-lvre loftl breuk is geëist. Hy zei gevangei straf hier buiten proportioneel te) den. Bij de universiteit ingescl venen zy n niet ih overtreding als t k een universitair gebouw binnengl De derde raadsman, mr. P. Sta constateerde dat de betrokke: K maandenlang in onzekerheid opl jo, proces moeten wachten, terwyl t1 ngé kamers van het gerechtshof al i(IJ tijd met de zaak bezig zyn. De 173o ten van de processen zijn een ardi voud van het bedrag van de in u Maagdenhuis aangerichte scha De autoriteiten zyn met olifant* v ten door deze zaak heengelop Bovendien schetste hij nog eens id e groot het gevaar is van een st: uh. blad voor de betrokkenen met 1® trekking tot hun toekomst. lr Het hof zal vrydag 19 sepM .Ve ber in deze zaken arrest wijzen. tl*r i

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12