Veel oratorisch vuurwerk en mooie meisjes in mini Korting Koko ''kocht''voor n half miljoen NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN INTER DECOR bernhardhal-marukehal VERLICHTING margriethal Verkiezingen op Antillen VRACHTWAGEN 'tJ. IÉÈÉÉ PUINHOPEN ARUBA Luchthaven teleurgesteld over uitstel Groenten duur BREUK TUSSEN TATI EN HAANSTRA jjüENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGTNA 1 ADVERTENTIE kon. ned. jaarbeurs utrecht OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 1. dinsdag 2 en woensdag 3 sept zondag 31 aug. van 10 18 uur ook van 19-22 uur voordelige trein-toegangbiljetten op de staJions verkrijgbaar (Van onze correspondent G. Habraken) WILLEMSTAD (GPD) Drie Nederlandse oorlogsschepen in de wateren rondom Curasao; een detachement Antilliaanse mariniers als bijstandseenheid van de plaatselijke politie; hon derd mitrailleurs om het op 30 mei zwaar beschadigde moreel van de Curagaose gezagsdragers weer op een enigszins redelijk peil te brengen. Dat is Curagao aan de vooravond van de ver kiezingen. kosten oan een volgende stembus overwinning in de wacht te slepen. Over de puinhopen van Willemstad vond de slogan: „Wat wilt u? Chaos of wederopbouw?" wel weerklank bij een groot gedeelte van het kiezerspu bliek. De arrestatie van Ong-A-Kwie en Papa Godet en de felle aanvallen van het arbeidersfront op dc veste van Ciro Kroon en zijn ..kapitalisten", kan de D.P. wel eens de zetels gaan kosten, die men bij vorige verkiezin gen te danken had aan de stemmen van de arbeiders. De regeringspartij kan echter blijven rekenen op een onuitroeibare kern en op de stemmen van de a.o.w.'ers en van degenen die enkele jaren achterlopen met het be talen van de huLshuur of de water rekening. j Deze mensen zijn doodsbang, dat bij een eventueel verlies van de D.P. hun a.o.w. komt te vervallen of dat er een deurwaarder voor het hek ver- schijnt met de achterstallige water rekeningen. Of de afvallige DP.'ers de overstap zullen wagen naar de vrije conservatieve regeringspartij naar het zeer revolutionaire arbei dersfront van Papa Godet blijft ech ter nog een zeer grote vraag. Het zijn niet alleen de Castro-uni- formen. die het arbeidersfront het imago geven van een communistische partijDe redevoeringen, die tijdens j een meeting uit de luidsprekers schallen, vormen een harmonieus geheel met het Castro-petje. Papa Godet en zijn volgelingen zijn echter wel zo verstandig om elk contact met het communisme te ontkennen. Voor een groot deel van de overwegend katholieke bevolking van Curasao is het communisme neg steeds de ver persoonlijking van de anti-christ. De uitgetreden D.P.'ers voor wie het arbeidersfront te link (si is kun nen met hun stem altijd nog terecht bij de Union Reformists Anita 11 a no (UJI.A.) de partij van de mooie jongens, zoals hij hier wordt ge noemd. Aanvankelijk was de U.R.A. een partij met D '66 - allures, waar schijnlijk vanwege het toevallige sa menvallen van de geboortedata van beide partijen. Na 30 mei is het be stuur de arbeiderstoer opgegaan, door enige vakbondsleiders in de gelederen op te nemen. Voor de gemiddelde ar beider op Curacao blijft de U.R.A. echter de partij van onderwijzers en ambtenaren. De Nationale Volks Partij (N.V.P.), het geesteskind van wijlen mr. dr. Da Costa Gomez, zal het bij de ko mende verkiezingen ook niet veel verder brengen dan de stemmen van de geboren N.V.P'-ers. Na de dood van .JDe Doktoor" hebben onderlinge ruzies over het leiderschap, deze par tij een grote terugslag gegeven. Drie N.V.P.-statenleden liepen uiter aard tegen \ergoeding over naar het D.P.-kamp. Voor een buitenstaander moet dit alles wel de indruk wekken, dat 30 mei eerder voor dan achter ons ligt. Diezelfde buitenstaander zal echter de grootste moeite hebben om in de straten van Willemstad iets opwin dends te ontdekken, dat op de nade rende verkiezingen wüst. Zelfs de provocerende arrestatie van de vak bondsleider Papa Godet en Ong-a- Kwie kon de menigte niet in bewe ging brengen. Dit keer geen partij vlaggen, die by vorige verkiezingen hele woonwyken een feestelijk tintje gaven en geen propaganda-strips om auto's mee vol te plakken. Het speelse element, dat vroegere verkiezingscampagnes ken merkte, heeft dit jaar plaats moeten maken voor een heilige ernst. Om toch nog iets van de oude ver kiezingssfeer te kunnen proeven, moe ten we 's avonds de Knoek in trek ken, waai- de politieke partyen om beurten hun openluchtvergaderingen houden. Op een oude vrachtwagen als podium, worstelen de kandidaten stuk voor stuk met een dikwijls on willige microfoon, om via een over- gedoseerde versterker, het publiek tot mijlen ver in de omtrek ervan te overtuigen, dat alleen een stem op hun partij een garantie is. dat er de komende vier jaar brood op de plank komt. De partymannen en vrouwen op de voorste rijen weten precies wanneer de handen op elkaar moeten of wan neer de party een afkeurend „boe" van hen verwacht. De andere be langstellenden in de achterhoede ge loven het v/el zolang het opgepoet ste partijprogramma aan de orde is. De meeting is slechts een gelegen heid om weer eens onder de mensen te zijn. Alleen als een geachte spre ker enkele details onthult van de, meestal amoureuze escapades van een van dc opponenten, wil de con versatie wel eens even stokken. Het arbeidsfront van Papa Godet is zonder enige twyfel de match winner wat betreft de publieke be langstelling. Nu moet gezegd worden, dat Amador Nita de hersenen van Papa Godet elke keer weer zorgt voor een uitstekende show: veel ora torisch vuurwerk tegen een achter grond van enkele mooie meisjes in mini- (Castrol uniform: „de Godet Girls". Door een massale uitbarsting zal de politie zich niet meer laten ver rassen. maar in het politierapport van verleden week worden wel en kele voorvallen vermeld, die typerend zyn voor de sfeer op dit ogenbük: een beledigde arbeider rydt naar het huis van zyn chef, giet enkele fles sen benzine leeg en steekt de zaak in brand, enkele dagen later her haalt deze procedure zich, nu is het echter geen huis maar een mens. Een slapende voorman wordt door een ontevreden arbeider met kerosine overgoten en in brand gestoken. Een Antilliaan heeft altijd snel klaar gestaan, om een ruzie met een mes te beslechten, maar met vuur spelen was er tot 30 mei nooit by. DEN HAAG (GPD) „Ik ben de koning van de zigeuners. Kijk, daar staat mijn nieuwe Mercedes. Net gekocht, tegen contante betaling." Dan volgde naam en adres van de leveran cier in Groningen. Wie het niet geloofde, mocht opbellen. En inderdaad kreeg hij dan te horen, dat Koko Petalo, zich noe mende maar niet schrijvende „koning van de zigeuners", pas een Mercedes van 20.000 èn een nieuwe caravan contant had betaald. Die Antillianen, die by voorkeur hun stem geven aa.n de winnende partij, hebben het deze keer wel erg moeilyk. In het begin van de ver- kiezingsstryd zag het er naar uit. dat het de Democratische Partij <D.P.) van Ciro Kroon weinig moeite zou De beslissing valt overigens op 5 september niet alleen op Curasao: acht van de 22 statenleden worden op Aruba gekozen. De zaken liggen daar echter eenvoudiger dan op Curasao. De Partido Patriot ico Arubano (P.P.A.I, al 15 jaar de regeringspart ner van de D P. op Curasao, moet het opnemen tegen een eenheids front van oppositiepartijen. In dit eenheidsfront zijn zoveel tegenstrij dige meestal persoonlijke be langen opgenomen, dat de eerst ru zie al verwacht wordt, als na de stembusuitslag de buit verdeeld moet worden. De enige volksvertegenwoordiger die de bovenwinders mogen kiezen wordt zonder enige twijfel Claude Watthey. De invloed van deze god-de almach- tige-vader-figuur is op de bovenwind se eiland zo groot, dat bij een vorige gelegenheid de verkiezingen konden worden overgeslagen, omdat er nie mand te vinden was. die tegen hem In de oppositie durfde te gaan. Op Bonaire ziet het er naar uit, dat de zetel, die dit eiland mag be zetten. na vyftien jaar voor de re geringspartijen verloren gaat Staten- voorzitter A. L. Abraham, die hier voor de D.P. de stemmen moet trek ken. is teveel „heer" om bij de be volking van dit eiland enige popu lariteit te kunnen genieten. Elke gedetailleerde prognose over de uitslag van de verkiezingen is. ze ker onder de huidige omstandighe den. een slag in de lucht. De Alge mene verwachting is, dat de rege ringspartijen gehavend uit de strijd te voorschijn zullen komen. Willen zij na 5 september de regeringstouw tjes toch in handen blijven houden, dan zal er flink met de geldbuidel gerammeld moeten worden om een of meer oppositiekandidaten te bewegen in het lucratieve regeringsschip te stappen. Amador Nita, het brein ach ter Papa Godet, in Castro kleding. Schiphol - spoorlijn SCHIPHOL «ANP» Schiphol ls ernstig teleurgesteld over de mede deling van staatssecretaris Keyzer, dat tijdens de zittingsperiode van de huidige regering geen beslissing kan worden verwacht ten aanzien van de Schiphol-spoorlijn. omdat op de be grotingen van 1970 en 1971 geen mid delen meer kunnen worden uitge trokken. Na „de uiterste positieve conclu sies" van de door de regering zelf ingestelde werkgroep had de directie gehoopt dat de overheid de beslis sing zou nemen de aanleg van de lijn met spoed ter hand te nemen. De di rectie van dp luchthaven betreurt het in hoge mate dat nu een vertraging van enige jaren zal ontstaan. Aange zien de bouwtyd van de spoorlijn acht jaar zal vergen, zal de spoorlijn pas in de jaren tachtig tot stand kun nen komen. Toch blijft het rustig op de Antil len. Ondanks de arrestatie van twee vakbondsleiders, ondanks het ver scherpt toeziend oog van de Neder landse Marine. Maar het is een be klemmende rust. die terug doet ver langen naai' de rumoerige verkiezings campagne van vroeger. Een uiterlijke rust. die als een camouflagenet hangt over de spanning, die vooral onder de arbeiders van Curasao leeft. Gezien de verwachte enorme ont wikkeling van het reizigersvervoer [>I STIC voor Schiphol, waarbij met 13 mil joen passagiers in 1980 rekening wordt gehouden en gezien de grote toename van de belastingen tijdens piekuren als gevolg van de introduc tie van jumbo-jets en luchtbussen na 1971, is de directie ervan overtuigd dat een zo spoedig mogelijke be schikking over de spoorlijn voor Schiphol van eminent belang Ls. Ciro Kroon, zege voor de De mocratische Partij? Enkele technische gegevens omtrent de statenverkiezingen op 5 september 1969. Er moeten in totaal 22 statenleden worden gekozen: Curacao 12 Aruba 8 Bonaire 1 Bovenwinden 1 (Sint Maarten. Saba, Sint Eustatiusi Partijen: Curasao: kiesdeler ca. 4500 Aruba kiesdeler ca. 3500 Bonaire: kiesdeler ca. 1000 (helft plus 1) Bovenwinden kiesdeler ca. 1000 Democratische Partij iD.P.i Nationale Volks Partij iN.V.P.» Union Reforma Antillano (U.R.A.i Frente Obrero (Arbeidersfront) Partido Radical (een combina tie van splinterpartijen) Partido Patriotico Arubano (P.P.A.I Arubaanse Volkspartij Combi natie (A.V.P. i Democratische Partij Bonaire Lista di Cambio Democratische Partij Boven winden (D.P.B. i Union Reforma Antillano (U.R.A.) DEN HAAG (GPD) De prijzen van groenten zijn de laatste weken scherp omhoog gegaan. Dat is voor al het gevolg van de weersomstan digheden (langdurig warm weer, ge volgd door een periode met veel re gen en wind), waardoor het aanbod van groente op de veilingen klein is. Voor een goede krop sla moet thans al een gulden of meer worden neergeteld, de prys van een bloem kool is thans vaak f2 tot f 2.20. Volgens een woordvoerder van het produktschap voor groenten en fruit liggen de prijzen voor vrijwel alle soorten groenten op een voor sep tember ongekend hoog niveau. Ver wacht wordt dat binnenkort een da ling van de pryzen zal optreden AMSTERDAM Bert Haanstra heeft zich uit de regie van de Ttati- produktie „Yes. mr. Hulot" terug getrokken. Dit besluit is in overleg met betrokkenen, in het bijzonder met Robert Dorfman genomen. Tijdens de eerste opnamefase. die met een volledig Nederlandse staf in ons land is voltooid, is .gebleken dat de voorgenomen samenwerking tussen de heren Haanstra en Tati op het stuk van de regie niet viel te verwerkelijken. Ter voortzetting van de co-produk- tie is de filmproduktie onderneming Bert Haanstra Film NV met de Franse co-producent Robert Dorf man Les Films Corona overeen gekomen in technisch en administra tief opzicht te blijven samenwerken. In het dorpscentrum „De Meerpaalin Dronten wordt t/m 17 september een poppententoon- stelling gehouden. Uit het gehele land zijn de poppen naar Dron ten gestuurd. Op de foto toont Henk Boerwinkel zijn poppen, voorstellende de twee Drentse reuzen Ellert en Brammert. Tientallen winkeliers in den lande gingen door de knieën voor deze ar gumentatie van de koopgrage en wel bespraakte „zigeunerkoning", met zijn imposante figuur, omhangen door een feilloos gesneden maatkos tuum, wiens autoritaire optreden een overdonderende indruk maakte. Koko Petaio vroeg en kreeg tel kens krediet. Drie jaar lang sleepte hij zonder betaling voor tienduizen den guldens weg aan perzische tapij ten. kleurentelevisie's, radio's, tape recorders. horloges en Juwelen uit winkels in vrywel heel Nederland, met steevast de belofte: ik zal het volgende week komen betalen, of: ik zal het volgende week overmaken Zyn meestgehoorde belofte: ik zal het doorgeven aan mijn boekhouder. Tijdens een marathonzitting giste ren van half twee tot 's avonds half acht klonken deze loze beloften op nieuw op, voorgelezen door de pre sident van de Haagse rechtbank. Ko ko Petaio verweerde zich beleefd doch hardnekkig, welbespraakt als immer, maar in dit beroepsmatig argwanende gezelschap weinig over tuigend. De tenlastelegging luidde fle.ssentrekkerij. De officier eiste een jaar met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk. Want Koko Petaio was pas gaan betalen nadat hy door de Haagse of ficier van Justitie was ingesloten in het huis van bewaring. Na de ver bijsterende aangifte van een Haags juweliersbedryf dat door Koko voor f 175.000 in de boot zou zyn ge nomen volgde een ware lawine van klachten van winkeliers, die al len tezamen voor bijna een kwart miljoen aan goederen en juwelen zouden hebben geleverd zonder daarvoor door Koko Petaio te zyn betaald. Wy hadden het grootste vertrou wen in hem. zo vertelde de Haagse winkelier, omdat hij door ons jaren geleden eens een ceintuur heeft la ten maken van een zeer kostbare partij gouden munten, die hij in een zak op de toonbank deponeerde zon der zelfs maar te verlangen dat zij eerst geteld werden. Waarschijnlijk heeft hij dat gedaan om vertrouwen te wekken, teneinde deze oplichting voor te bereiden. Het vertrouwen van de Haagse juweliers in de zigeunerkoning was zo groot geweest dat zy hem op vrij dag 28 maart na een urenlang onderonsje compleet met whisky voor een waarde van f 175.000 aan juwelen hadden meegegeven, zonder betaling en zonder ontvangstbewijs. Toen de juwelier om zyn geld kwam, zei Koko Petaio. dat hij de partij al voor taxatie had overge dragen aan de juwelenexpert van de zigeuners, die er mee naar België was gereisd. Het was gistermiddag bijna grie zelig om te horen wat Koko Petaio op deze beschuldiging antwoordde. Volkomen beheerst en zelfverzekerd verklaarde de zware man met de donderende stem dat hij de juwe lier op zaterdagmiddag 29 maart in zijn caravan in het woonwagen kamp de afgesproken koopsom van f 172.000 had ter hand gesteld, in 172 briefjes van duizend, met als ge tuigen zijn vader, moeder, vrouw en broer Louis. Als pikante bijzonder heid onthulde Koko Petaio, dat hjj een enorme korting had gekregen op de officiële verkoopprijs omdat de zaak door de juweliers buiten de boeken zou worden gehouden, zo- dat er ook geen btw betaald zou worden. Achtereenvolgens kwamen vader Frits, moeder Rosa, broer Louis en echtgenote Giselle, een kleurig uit gedoste Franse zigeunerprinses, met de vingers in de hoogte eensluidend verklaren dat zy hadden gezien hoe Koos 172 briefjes van duizend had uitgeteld voor de heer Van Wezel, die het geld natelde en de stapel vervolgens in de binnenzak van zyn I blauwe winterjas opborg. Op verbaasde vragen van recht bankpresident prof. mr. Van Hat- tum hoe Koko dan wel aan zo veel geld kwam verklaarde de koning zelf op nonchalante toon dat hij altyd wel een slordige twee ton aan con tanten in het brandkastje van zijn caravan placht te hebben. „Betaalt u ook belasting?" .vroeg de president. „Dat doen zigeuners nooit", was het ferme bescheid. De zigeuners op de stampvolle publieke tribune lachten verheugd Van een juwelier in IJsselstein had Koko Petaio twee horloges van elk f 3.000 en een party Juwelen ge kocht. Totale waarde f42.000. Hy had niets betaald. „We hadden afgesproken dat lk f 25 per maand zou geven", beweer de Koko. Het college lachte. „Dan zoü u ongeveer 175 jaar lang moeten af betalen", meende de officier „Dat weet ik niet", zei Koko „ik kan met rekenen Gezien de ernst van de feiten eis te de officier dat Koko Petaio zou worden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk. „Ik heb hem de kroon van zigeurner- koning nu van het hoofd gestoten. Ik hoop dat dit een les voor hem i is zich voortaan aan de in het Ne- j derlandse handelsverkeer geldende normen te houden en een waarschu wing voor de andere zigeuners om het ook te doen", zei de officier. Pleiter vond dat de rechtbank op zijn minst twyfel moet koesteren over de vraag of de f 172.000 door Koko betaald zyn of niet. En in ge val van twyfel moet een vryspraak volgen. Ook op verscheidene andere punten bepleitte mr. Klaassen vry- j spraak. Met dat al is er alleen nog maar sprake van incidentele wanbe- taling en niet van flessentrekkery, 1 betoogde pleiter, die zyn vertrou wen uitsprak in verdachtes goede wil om te betalen. „Een andere advocaat heeft zich anders uit deze zaak teruggetrokken omdat hy zyn honorarium niet I kreeg", maakte de president bekend. Nadat de rechtbank een verzoek om onmiddellyke invrijheidstelling had afgewezen, vroeg Koko Petaio: „Hoe kan ik de rest dan zo spoedig mogelyk betalan als ik in de gevan genis zit?" 1 „Geef het maar door aan uw boek- I houder", kon de president niet na- I laten te zeggen. Uitspraak 17 sep tember. Uk-Jt -J K

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7