„Plant bomen in nieuwbouw Rien en Bert waren zonnetjes op beurs OUD-LEIDENAAR OP WERELDREIS Maclitsstri j d in Chinese gokhuizen gevaarlijk 25 c AUSTRALISCHE STADSPLANOLOOG IR. HANS WESTERMAN NA ACHTDAAGSE STUDIEREIS DOOR NEDERLAND: LOI richt fonds voor didactiek op Herman de Wolff leidt koraalzang Jac. Haring houdt lezing voor schaakliefhebbers Officier van Justitie: Symposium over Nederland-Japan Jubileumshow Landzaal Kosterspaar neemt afscheid BEJAARDEN HADDEN VEEL PLEZIER OP DE LEIDATO knispQp- /yf knasper hapt zo heerlijk weg WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Door Cee6 Onvlee) DEN HAAG/LEIDEN „Is de Nederlander-van-vandaag in de nieuwe woonwijken nog wel eens privé Oud-Leide- naar ir. Hans Westerman, hoofd-stadsplanologie van de Austra lische hoofdstad Canberra, vraagt het zich enigszins bezorgd af. Voorzichtig oordelend na acht dagen „neuzen" in de Neder landse nieuwbouw: „In al die woonkazernes kijk je in vijftig huiskamers tegelijk en word je vanuit vijftig kamers tege lijk bekeken. Kan je dan nog wel eens „alleen" zijn Ir. Hans Westerman '43) na zijn emigratie naar Australië in achttien jaar opgeklommen tot de leidende „town-planner," stadspla- noloog, in de zich snel uitbreidende hoofdstad Canberra heeft tijdens zijn studiereis door Nederland veel gezien. I n acht dagen heeft hy zich nagenoeg een volledig beeld ver schaft van de ontwikkeling van de grote steden: Rotterdam, Den Haag. Amsterdam en Utrecht. De interessantste projecten daar van? „In Utrecht Hoog-Catarijne en in Amsterdam de Bijlmermeer. Wat daar gebeurt is geweldig leerzaam. Héél interessant: Hoog-Catarijne met een ongekende, ruimtelijke op zet en de Bijlmermeer met zijn enorme woonkazernes." En dan, voorzichtig zijn eerste impressies „Ik kan mij alleen maar wat dingen afvragen, oordelen na acht dagen rondkijken kan ik niet: dat verwacht men ook niet van my" onder woorden brengend: „Er wordt in de Nederlandse hoog bouw te weinig „groen" gedaan. Hoog-groen." wel te verstaan. Er zullen bomen, bomen en nog eens bomen moeten komen. Wil men iedere Nederlander toch nog een beetje privé kunnen laten zijn." Voor „zomaar" indrukken in de andere werelddelen op te doen is ir. Hans Westerman, vergezeld door zijn vrouw Frederika in 't Veld, die in Leiden heeft gestudeerd, aan zijn dienstreis begonnen. Over het „waarom" van zijn studie en daar mee tevens een vergelijking ma kend met de steden-ontwikkeling in Australië, stelt hij: „De Australi sche regering stuurt jaarlijks velen uit om in het buitenland eens een kijkje te gaan nemen. Niet om be paalde projecten volledig uit te plui zen, maar om een globaal overzicht van de internationale ontwikkeling te verkrijgen. Daarom is bijvoor beeld een studie over Amsterdam zo geschikt. De grond in Amsterdam is allemaal in erfpacht en in Australië is dat net eender. Om hun vele erva ringen met onze 'kleine) ervaring te vergelijken, is erg interessant. En dan Utrecht: daar wordt op grote schaal samengewerkt tussen Rijk, gemeente en particulieren. Om te komen tot een nieuwe stad een soort Australische stad." Het plan Hoog-Catarijne vertoont opmerkelijk veel overeenkomsten met de Australische stads-planning. Ir. Westerman daarover: „Austra lië ontwikkelt zich geweldig snel. Een stad als Canberra breidt zich uit met. negen tot tien procent per jaar: in 1957 waren er nauwelijks duizend inwoners, nu zijn het er 115 000 en straks, in 1990. meer dan een half miljoen. Canberra wordt gebouwd als een bandstad: indivi duele steden, die worden gegAe- peerd in de vorm van een band. met elk een eigen stadscentrum. Of zo iets in Nederland nu nog mogelijk zou zijn? Rond de grote steden ge loof ik meer van niet In zijn geboorteplaats Leiden is Hans Westerman tnog) niet geweest. De kans, dat hij nog eenmaal een kijkje in de Sleutelstad zal nemen, is ook erg klein: „Ik heb er helaas de tijd niet voor Ik heb Leiden ove rigens wel gezien, vanuit de trein. De stad is veranderd, het aanzien althans. By myn oude studiegenoot Post is Leiden ook wel in goede han den." Waarom ir. Westerman het „plan nen" van steden in Australië heeft verkozen boven werken in Neder land? „Wy, mijn vrouw en ik, zijn altijd geïnteresseerd geweest in het Truman-plan. De hulp aan onderont wikkelde gebieden. Toen wij beiden afgestudeerd waren ik in Delft, zij in Leiden wilden wij iets gaan doen. In een land met een sterke ontwikkeling. Dat was de idialisti- sche reden. En daar kwam by. dat het hier in Holland allemaal zo spe cialistisch dreigde te wordenéén man voor het groen, één man voor de wegen en ga zo maar door. Om in zo'n hokje te gaan zitten, had ik geen enkele zin Verder, vlot vertellend in het Ne derlands („Ik heb wél een weekje aan de taal moeten wennen, vooral de gewone uitdrukkingen wilde ik nog wel eens ver-Engelsen") over de beginperiode, de opbouw van het nieuwe bestaan: „Wy konden kiezen uit Nieuw-Zeeland, Sydney en Tas man ië. Omdat wy er altyd vanuit zyn gegaan dat als je jong bent je het niet voor het geld, maar voor de ervaring die je opdoet, moet doen, is het Tasmanië geworden. Daar kon ik het vak op de beste Australische condities leren." Na zes jaar in Hobart. de hoofd stad van Tasmanië te hebben ge werkt, ging hy inmiddels geneu traliseerd: ..Je moet Australisch doen en denken: kortom: Australiër zyn" in 1958 naar Adelaide, hoofd stad van de staat Zuid-Australië, waar hy adjunct-directeur by de dienst ruim tel yke ordening van de provincie werd. Ir. Westerman over zijn aan pas- singsmoeiiykheden" daar: „Ik werd daar direct opgenomen. iedereen noemde my meteen Hans. Maar myn werkwyze vond men maar niets. „Leuk allemaal, wat je tot nog toe gedaan hebt." zei myn nieuwe baas daar. .maar dat is al lemaal typisch Europees, dat is niets voor ons". Kortomik moest kaarten tekenen; alleen maar kaar ten tekenen. Toen dacht ik „daar gaat mijn hele training." In myn vrye tyd heb ik toen een jaar lang in de avonduren en de weekeinden een complete studie gemaakt, van de stad. Aan het einde van dat jaar heb ik die directeur dat boek. want dat was het wel ongeveer geworden, gegeven. Toen wist hij. wat ik eigen- ïyk kwam doen. Toen heb ik ook geen moeilijkheden meer gehad. In tegendeel: een paar jaar later kreeg ik de aanbieding om naar Canberra te komen als eerste planoloog by de ontwikkeling van de nieuwe hoofd stad Canberra." Verder wat bedachtzaam, maar positief over het emigreren naar Australië: „Als je gaat. als je de uit daging aanvaardt, om naar een vreemd land toe te gaan. moet je je waar maken. Moet je jezelf bewij zen. De mogeiykheden zyn er. Maar als je iets wilt bereiken moet je je eenvoudig volledig voor het land in zetten. Niet als Nederlander, maar als Australiër." LEIDEN In Amsterdam is van daag opgericht de „Stichting ter be vordering van de didactiek van het schriftelyk onderwys". Het initiatief hiervoor ging uit van de Leidsche Onderwys-instellingen. Doel van de stichting is het we tenschappelijk onderzoek over de di dactiek van het schriftelyk onder wys te stimuleren. De stichting hoopt dit doel te bereiken door het beschik baar stellen van geldpryzen voor wetenschappeiyke publikaties. scrip ties of dissertaties over genoemd on derwerp. Ook studies van bepaalde sectoren van het schriftelyk onder wys kunnen voor bekroning in aan merking komen. Naar gelang de waarde van het geleverde werk. kun nen de pry zen variëren van 100 tot 3000 gulden. Een commissie van des kundigen is gevestigd in de Oos terkerkstraat 11, Leiden. LEIDEN De koraalzang in de vroege ochtend van 3 oktober in het Van der Werfpark, die vele jaren on der leiding stond van Herman Stenz; zal dit jaar worden geleid door de dirigent van „Ex Animo", de heer Herman de Wolff. Nu Herman de Wolf deze taak overneemt is de mo gelijkheid geschapen, dat het koor een sterke uitbreiding van zan gers'essen» ontvangt, die voortko- men uit de gelederen van „Ex Ani mo". (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Achttien jaar geleden emi greerde de Leidse ingenieur Hans Westerman (nu 43 jaar/ met zijn vrouw Frede rika in 't Veld naar Australië. In achttien jaar klojn de oud-Leidenaar tnoaalf jaar geleden genaturaliseerd daar op tot first assistant commissioner", tot hoofd directeur van de dienst stads- ontioikkeling in -de Austra lische hoofdstad Canberra. Ir. Westermandie zijn in genieurstitel aan de TH in Delft behaalde, maakt op het ogenblik een wereldreis om zich op de hoogte te stellen van de internationale stads planologie. Gedurende zijn drie maanden durende dienstreis zal hij elf landen bezoeken: behalve Nederland ook India. Finland, Zweden, Denemarken, West-Duits land, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Canada en de Ver enigde Staten. Vorige week zaterdag, 23 augustus, zette hij met zijn vrouw zijn kinderen Carol (14)Jasmine (11) en Roger (9) maken de reis niet mee weer voet op Hollandse bodem. Zijn eerste vluchtige indrukken over de hernieuwe kennis making met zijn geboorte land, wat impressies over de Nederlandse nieuivbouw, gaf hij gisteren tijdens een .goodwill"-persconferentie in de Australische ambassade in Den Haag. Op de foto ir. Westerman met zijn gezin thuis in Australië. LEIDEN OEGSTGEEST De bekende Nederlandse componist van schaakproblemen Jac. Haring zal voor schakers uit Leiden en omge ving op vrijdagavond in hotel Het Witte Huis in Oegstgeest een lezing houden over aanrakingspunten tus sen schaakproblemen en schaakpar- tyen. De heer Haring is internatio naal meester van de probleemcom positie. één van de slechts 15 mees ters op dit gebied over de hele we reld. De heer Haring heeft zyn lezing geheel afgestemd op de belangstel ling van de partyschakers, die zich nog al eens laten afschrikken door het weinig aantrekkelyke woord schaakprobleem. Maar juist het schaakprobleem is voor velen nog een vry onbekend facet van het schaak spel. De lezing begint om 8.00 uur. AMSTERDAM (ANP) Het is volgens de Amsterdamse officier van Justitie, mr. H. W. P. de Vries, zaak om zo langzamerhand orde op zaken te stellen in de strijd om de macht van aandeelhouders in de Chinese gokhuizen, waarbij de laatste tyd een aantal uitbarstingen is geweest met vrtj vervelende bijverschijnse len. Men kan dit naar de mening van mr De Vries niet meer tolereren, omdat er gewelddadigheden hebben plaatsgevonden, die een neerslag hebben op de bevolking, met name in Amsterdam. Er bestaat volgens hem een felle strijd tussen verschil lende groepen Chinezen, om invloed te krygen in die gokhuizen. Mr. De Vries herinnerde in dit verband aan een tweetal schietpartijen in 1968 en wen moord in mei j.l. in de hoofd stad. De Amsterdamse rechtbank behan delde vanmiddag een der twee. ove rigens betrekkelyk goed afgelopen schiet part yen. „Het Chinese volks deel vormt een staat in de staat en LEIDEN Van 7 tot 13 septem ber zal in Leiden een symposium worden gehouden over de historische betrekkingen tussen Nederland en Japan onder voorzitterschap van prof. dr T Vos. hoogleraar in de Japanse taal aan de Leidse Univer siteit. Vice-president is prof. dr. T. Ogata, emiritus hoogleraar aan de universiteit van Tokio. Het is voor het eerst, dat in Nederland een dergelijk congres wordt georgani seerd. Prof. Ogata zal een inleiding hou den over het ontstaan, groei en ont wikkeling van het Nederlands 'n Japan, met name in de eerste vyf- tig Jaar zoals beschreven door Su- gita Gempaku. Prof. dr. S. Iwao spreekt over de culturele en com merciële betrekkingen tussen Neder land en Japan gedurende de To- kugawa periode. Voorts worden in leidingen gehouden over taalkundi ge onderwerpen, kunst en genees kunde. Op het programma staan bezoeken aan het Ryksarchief in Den Haag. het museum Kröller Muller in Ot- terlo en het Ryksmuseum voor Vol kenkunde. De ambassadeur van Ja pan in Nederland de heer H. E. Masato Fujisaki zal de deelnemers ontvangen. de wet op de kansspelen schynt niet voor ons Chinese volksdeel geschre ven te zyn". zei de officier. Men schuift het er by de politie op, dat de gokhuizen besloten verenigingen zyn. Maar men is dan lid van de ene. en dan van de andere, en dit wordt min of meer gesanctioneerd door de po litie „We kunnen er niets aan doen en het breidt zich niet uit", is 't mo tief van de politie, aldus de officier. Hy vertelde, dat de winnaar by het gokspel 3 procent van zyn winst aan de gokhouder moet afdragen, en van dit geld worden bedragen aan aandeelhouders uitgekeerd. Er zyn avonden dat er tienduizenden gul dens worden vergokt. Vandaar de pogingen tot intimidatie en bedrei gingen van de besloten groepen, al dus de officier Tegen een 26-jarige kok eiste hy wegens poging tot zware mishande ling van een 30-jarige kok op 2 mei 1968 negen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hy werd door een schot van de zich met een pistool verdedigende kok in zyn rechterarm getroffen. LEIDEN Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan houdt de fir ma Langezaal aan de Stille Ryn in de Stadsgehoorzaal t.e.m. zondag avond een grote jubileumshow. waar vrywel het gehele huishoude- lyke pakket op overzichtelyke wijze wordt gepresenteerd. In de grote zaal en benedengangen is een rijk ge varieerde collectie meubelen van modern tot klassiek tentoongesteld. Elders in het gebouw is plaats inge ruimd voor koelkasten en wasau tomaten en t.v. en radio's, die veelal in moderne kasten zyn „verwerkt". LEIDEN Het kosterspaar van de Evang. Luth. Kerk. de heer en mevrouw Seugling-Oostveen. dat de ze functie tientallen Jaren heeft waargenomen, zal in de kerkdienst, die 21 september wordt gehouden, of ficieel afscheid nemen van deze kerkgemeenschap. In dezelfde kerk dienst vindt ook de ontvangst van de nieuwe kostersfamilie, de heer en mevrouw Betcke-Mast plaats. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Rien van Nunen en Bert van Dongen, die gistermiddag het Leidato-podium beklommen, ivaarop Rita Corita in de avond uren veel succes had, zijn als het ware de symbolen van de achtste Leidse huishoudshowZij brachten voor de bejaarden een zonnetje mee en vormden zelf het zonnige middelpunt van een voor herhaling vatbare gebeurtenis. De gehele Leidato is zonnig, al zijn er natuurlijk als bij elke organisatie weieens wolkjes aan de lucht. Met meer dan 30.000 bezoekers na vier van de negen dagen is iedereen evenwel tevreden. Waaraan dankt de Leidato suc ces? Wie geregeld op de beurs komt. ontdekt, dat de organisatoren een hanteerbare formule hebben gevon den. De Leidato is voldoende beurs, maar heeft toch attracties en amu sement. Er mogen onderdelen voor verbetering vatbaar zyn, de zaak marcheert. De standhouders blijken tevreden de speciale gastvrouwen komen met vrywel lege klachten boekjes terug en het publiek heeft ook een goed oordeel Dat biykt uit de totnogto ver werkte enquêteformulieren, waarop aan in totaal 2500 bezoekers negen vragen worden gesteld. Dat gebeurt op verzoek van het Leidato bestuur door leerlingen van de twee de klas van de Leidse school voor de detailhandel, een van de midden standsorganisaties uitgaande oplei ding. die gericht is op zelfstandig on dernemerschap en dienstverlenings- bedryf. De leerlingen hebben ook een stand ontworpen en opgebouwd, waarin ze het visitekaartje van de school presenteren. Dat gebeurt o.a. met een demonstratie in het maken van emaille sieraden, waarvoor veel belangstelling bestaat. Demonstraties Voor demonstratie bestaat op de beurs toch veel belangstelling. Kijk maar by de netmandenvlechter. de ADVERTENTIE .♦Li klompenmaker, de bakkers en ande re stands, waar iets gebeurt Ze zijn attractief. Andere stands heb ben andere aantrekkelykheden. Een jury zal vandaag de stands hoorde len op schoonheid, orginaliteit en verkoopkracht. De sportverenigingen tonen wat ze waard zyn. Het mozaïek voor de ver- wezenlyking van een dienstencen centrum voor bejaarden in Leiden voor een kwartje kan men een „steentje" by draden groeit met het uur en ook het bedrag, dat de duizend gulden al lang gepasseerd is. De Welfare-werksters van het Nederlandse Rode Krui6. die mooie geborduurde dingen verkopen, zyn tevreden. Het Leidato-bestuur heeft gister middag honderden Leidse bejaarden een plezier gedaan door met Bert van Dongen en Rien van Nunen Hun optieden met meezingenliedjes een zonnetje naar Leiden te halen, in de sector van de evergreens, be kend van de televisie, was ronduit een succes. In groepen bezetten de bejaarden de stoelen rond het po dium, dat men by een volgende beurs wellicht beter tegen één van de muren dan in het midden kan zetten. Er werd gezongen en meegedeind en er was veel plezier. Producer Joop de Knegt vroeger bekend van „High Noon" en „Ik sta op wacht" zong niet, maar verzorgde een verloting met als pryzen tal van o.a. door de Leidato beschikbaar gestelde artikelen en een dozyn taarten, door Leidse huisvrouwen ge bakken. Al met al een feeste- lyke middag met veel drukte op de beurs. Die drukte geeft velen de over tuiging. dat de Leidato dit jaar de 60.000 bezoekers haalt, waarmee het het record van vorig jaar ruim 40.000) dik zou worden overschreden. De beurs gaat dan nog meer be tekenis krygen, ook in een groter dan regionaal verband. Nu reeds is er een internationaal tintje door in zendingen uit Duitsland (wyn), Bel gië (elektrische apparatuur) en Pakistan (sieraden en gebruiksvoor werpen). Op dc foto's een overzicht van de bejaarde drukte by het optreden i van Bert van Dongen en Rien van N'uncn (op foto boven resp. links en rechts). Foto's LD/Holvast j De Groenoordhal biykt on danks de kinderziekten, die er zyn Inu het bouwwerk nog niet eens is opgeleverd een goede gelegen- heid voor een evenement als dit. Het Is een vooral by avond stra lend onderkomen met een royale parkeerplaats, waar het van de week op een avond zó druk was. dat de boel even vastliep. Vastlopen doet het zo nu en dan ook op de aansluitingen aan bei de zyden van de weg over het Schut tersveld, die station en h&l een rechtstreekse verbinding heeft ge geven. Gevaariyke situaties doen zich voor op deze provisorische ver binding. Met alle waardering voor de snelle werkwyze. waardoor er een verbinding is, mag men hopen, dat het totale werk voor de we genaanleg en - aansluiting in deze omgeving snel wordt uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3