'VERKEER IN LEIDEN IN NOODSITUATIE' Koe werd onrechtmatig verlost IEMCO - LEIDATO - TIP IEMCO-LEIDATO-TIP II Raad plaatste vele kritische opmerkingen I MIDDERNACHT: COLLEGE SCHORST BESPREKING (HER r Kerkelijk Leven Keizersnee mocht niet van Leidse kantonrechter Postduivennieuws Ontvluchte knapen zaten in Limburg Knokploeg Leidse middenstand DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 01 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De parkeeruota, die in de afgelopen weken 7,0 sterk in de be langstelling stond van een groot deel van de Leidse burgerij, heeft gister- JJ avond ook in de raad de aandacht gekregen, die zij verdiende. Ruim twee eneen half uur gaven vertegenwoordigers van alle raadsfracties hun visie op i(| de nota, waarbij het vooral de in de stad geplande parkeergarages, de plaats iz van het openhaar vervoer en de centrumfunctie van Leiden het al of niet toelaten van particuliere auto's in de binnenstad waren, die in het mid delpunt van de discussies stonden. Bij de behandeling van de parkeeruota werden gis teravond in de Leidse raad harde noten gekraakt over de hopeloze situatie waarin het Leidse verkeer zich be vindt. Over de oplossing wa ren de meningen echter ver deeld. Ook de positie van het openbaar vervoer iverd in de discussies betrokken, waar- bij o.a. de gedachte werd ge lanceerd om parkeercentra aan de rand van de stad te creëren en dan zorg te dra gen voor frequent en goed koop busvervoer naar de binnenstad. Foto LD/Holvast) Het was middernacht toen de raad in eerste instantie was ..gehoord". Teneinde de wethouder van verkeerszaken, mevr. N. A. den Haan-Groen, gelegenheid te geven zich terdege op haar antwoord voor te bereiden, ging de raad op voorstel van de voorzitter ermee akkoord, dat dit antwoord pas gegeven Szal worden in de raadsvergadering van 22 september. s Mid dags komt de raad dan bijeen voor de behandeling van de ge bruikelijke agenda, waarna de bespreking over de parkeeruota wordt voortgezet. Rekening moet ermee worden gehouden, dat de beraadslagingen dan in een avondzitting worden voortgezet. heer Kret kon aansluiten, zag in de nota geen directe basis van een weldoordachte beleidsbeslissing. Een aantal deskundige mensen hij sprak van een structuurteam zal voor langere tijd om de tafel moeten gaan zitten om zodoende basismate riaal te verzamelen. Mede met het oog op de financiële consequenties, zal men schematisch te werk dienen te gaan. De in de nota gekozen for muleringen dekken z.i. niet een be leidsvisie. Bepaalde groepen in de stad willen nu wel eens weten wat er wel en niet gaat gebeuren. NED. HERV. KERK Beroepen te Soeburg: J. Bezemer te Augustinusga. te Drachten: A. J. Hollander te Gieten, te Hollandse Veld: J. Bos te Lunteren. Aangenomen naar Heiloo: A. C. van Dam te Zwijndrecht. Bedankt voor Ouddorp: J. P Ver kade te Nieuwe Tonge. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Nieuwerkerk aan de IJssel: C. J. van der Drift te Berkel. GEREF. KERK (vrijgem.) Beroepen te Capelle aan de IJssel: T. Dekker te Goes te Emmeloord: B. de Vos te Ten Boer GEREF. KERKEN Bedankt voor Zeist: P. Honkoop te Kampen. Bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden LEIDEIN Het Katholieke Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden in Leiden heeft thans de beschikking over een eigen bureau-ruimte: Steen- schuur 19, telefoon 31246, Het bureau ts dagelijks geopend van 9 tot 12 uur. Iedere woensdagavond wordt een spreekuur gehouden. Aan het bureau is sinds kort een tweede maatschappelijk werkster ver bonden: mevr M. Teubner-Sauter, terwijl als administratieve kracht euster Remmers in dienst van het bureau is getreden. Bedankt Op dit moment kan nog niet wor den gezegd of de raad dat. akkoord zal gaan om in te stemmen met de van deze parkeernota, waarin het parkeerbeleid voor de binnenstad in het algemeen op kor- j te en op langere termijn wordt be- handeld. Veel en dit lieten vele raadsleden doorschemeren zal af- r hangen van het antwoord van de wethouder. Zo wacht o.a. de PvdA- i k fractie nog op een gedetailleerd ant woord van de zijde van het college van B. en W De heer Van Aken 3(PvdA) liet zelfs al weten, dat hij enkele wijzigingsvoorstellen in porte feuille had. De heer Kret (Prot. Chr.) die de discussie over de nota opende, merk- Ite o.m. op, dat de raad thans wel met een beleidsnota wordt gecon fronteerd, doch dat de studie over het parkeerprobleem geenszins nog 'is afgerond. Van eet toekomstige verkeersaanbod uit de regio weten wij nog zeer weinig. Rondjes rijden Ook over het openbaar vervoer wordt in de nota niets gezegd. Met het verkeer, aldus de heer Kret, br- Mvinden wij ons in Leiden in een nood situatie. De stad kan het stadsver- voer niet meer verwerken. Vooral in de middaguren verloopt het verkeer in de stad stroef. Bovendien rijden vele automobilisten langs de route Vismarkt, Boommarkt en Breestraat rondjes om maar een parkeerplaats te vinden. Ook het openbaar vervoer wordt door de dichtheid van het ver- J'keer sterk gehandicapt. Was de rij tijd Leiderdorp-Station in 1963 afge- L stemd op zestien minuten, thans zijn dit er al zevenentwintig. Sterk gereserveerd stelde de heer Kret zich ook op tegen de bouw van pl een parkeergarage aan de Garen- markt. Dit met het ook op het mo- Enumentenbeleid (het bewaren van stadsgezichten). Voorts vroeg spre ker zich af of een garage aan de Mi- rakelsteeg wel gemakkelijk te berei- 3 ken is en of een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat wel te verwe zenlijken is, nu de noord-zuidverbin ding nog niet gereed is. Denkt, zo was zijn volgende vraag, het College J onder het bedrijfsleven of bij particu- lieren gegadigden te vinden voor de financiering van deze parkeergara- nu eenmaal veel verkeer aantrek ken. buiten de stad te stationeren. De heer Amptmeijer (PSP) achtte het wegen- en basisplan van 1961 sterk verouderd. In Leiden moeten wii naar een winkelcentrum waar de mensen rustig kunnen wandelen en winkelen en op een terrasje kun nen zitten. Het ontbreken van een bestemmingsplan oordeelde hij een groot gemis. Het in het wilde we- maatregelen nemen deugt z.i. niet. I De middenstand, die nu wel in pa- niek raakt, brengt o zo weinig offers I indien er iets moet gebeuren. In de intimiteit van een winkelcentrum ligt z.i. de kracht van Leiden. Wy praten er nu wel over. dat aan het openbaar vervoer de hoog ste prioriteit moet worden gegeven, maar er kan een moment komen, dat het particulier vervoer (NZH) gaat bedanken voor de openbare functie die het thans vervult. En dan staan wy voor een enorme con sequentie. Ook in deze kring wil men nu wel eens zekerheid hebben. Bij de onderhavige materie voelt spreker het uitblijven van een eco noom als een groot gemis. Hoe ver zijn wij met de aanstelling van een econoom? T.a.v. de thans aan de orde zijnde problemen zullen wy zoveel mogelijk mensen aan het denken en werken moeten zetten en dat kan alleen in een hechte samenwerking en onder leiding van het College, aldus de heer Van Aken. LEIDEN In de vrij lange reeks van grotendeels verkeers overtredingen die de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, gisteren te berechten kreeg, vormde.de zaak waarin een 32- jarige veeverloskundige uit Rijpwetering terecht moest staan een opmerkelijke uitzondering. Hij had zich namelijk schuldig gemaakt aan een overtreding van de wet op de diergeneeskun- I de. Op de zitting liet hij zelf verstek gaan. een gemachtigde vertegenwoordigde hem. Met de bus De auto Het openbaar vervoer dienen wy zodanig te verbeteren, dat het win kelend publiek gemakkelijk met de bus naar de binnenstad kan komen. Volgens hem gaat de nota te veel uit van de privé-auto. Wy zullen het ver- keerspatroon moeten ombuigen naar openbaar vervoer. Er zal geko zen moeten worden, wan openbaar vervoer en de privéauto zijn met el kaar in strijd. Ook het lossen en laden dient ge rationaliseerd te worden. Wij moe ten naar overslagcentra aan de rand van de stad, waar ook de parkeer garages dienen te komen Hoewel ook de heer Portheine (WD) het met het openbaar ver voer goed voer heeft, achite hij het juist, dat de nota uitgaat van de ge dachte. dat ook de binnenstad be reikbaar moet zjjn voor automobi listen. Het is de realiteit van het ogenblik, dat men met de auto een bepaalde plaats in de stad wenst te bereiken. Terrasjes maken de stad inder daad aantrekkelijk, maar men moet wel bedenken, dat daarbij parkeer ruimte is gemoeid. De heer Porthei ne een voorstander van het hand haven van stadsgezichten was evenwel van oordeel, dat parkeerga rages dienen te verrijzen op ge ringe loopafstand van het winkelcen trum. Tegen bouw aan de Lange- brug had hij echter bezwaren. Mevr. Van der Blom (CPN) was van mening dat de binnenstad van Leiden aantrekkelijk en leefbaar moet blijven, waartoe het openbaar vervoer een flinke steun kan bijdra gen. Zy wilde echter weer niet zo ver gaan om dan de auto maar thuis te laten. Dit is een eis, welke niet te verwezenlijken is, maar dan moeten er ook meerdere parkeerterreinen komen. Parkeergarages aan de Ir Driessenstraat. de Mirakelsteeg en de Morssingel achtte zij gewenst, echter niet aan de Langebrug en de Garenmarkt. Tenslotte maakte de heer Versnel (PvdA) de opmerking, dat voor een belangrijk deel de toekomstige ex ploitant uitmaakt waar parkeergara ges komen. Op de plaats waar deze komen moet hij een behoorlijke ex ploitatie weten te maken. Het moet voor hem lonend zijn. Snel Verstikking Teneinde verstikking van de bin nenstad te voorkomen, dient z.i. het openbaar vervoer de helpende hand te worden toegestoken. Ook de heer De Wilde (KVP> was van oordeel, dat Leiden in de ruim ste zin van het woord voor het ver keer ruimte tekort komt. Nu men de blauwe zóne denkt uit te breiden, vroeg hij naar mogelijkheden voor parkeerders, die langs deze zóne wonen (de z.g. woonparkeerders) Paal en perk dient z.i. ook gesteld te worden aan het parkeren van be drijfsauto's voor woningen aan de rand van de stad. Kan het parkeerter rein van de Groenoordhal tijdens de weekeinden niet aangewezen worden als plaats voor bedrijfsauto's? Be zwaren ontwikkelde spreker voort' tegen de plaatsbepaling van de toe komstige parkeergarages en deed hü de suggestie om bodediensten, die De heer Hewitt (PvdA) legde de ze avond het accent op snel openbaar vervoer dat z.i. in Leiden, vooral wat de frequentie betreft, veel te wensen overlaat. Een automonilist is z.i. bereid zijn auto thuis te laten indien hy snel en goedkoop het cen trum kan bereiken. Is het niet mogelijk om b.v op za terdag auto's te laten parkeren op 't terrein van de Groenoordhal en de automobilisten vandaar met mini- busjes naar het centrum te vervoe ren (laag tarief?) De heer Pompe (Noodraad) achtte het onmogelijk om het. verkeer uit de binnenstad te verbannen. Het langparkeren moet z.i. aan banden worden gelegd door uitbreiding van de parkeerschyven en -meters. Uit- j breiding van de blauwe zóne schept j problemen voor de autobezitters i die langs deze zone wonen. Voor wat de parkeergarages betreft kon hij zich aansluiten bij de opmerkin gen, die de heer Kret daarover ge maakt had. J De heer Van Aken (PvdA) die zich eveneens bij vele gedachten van de ATAG GASFORNUIS met ingebouwde verwarming NU 529,—. Stand 20—21. Schaatslialender komend seizoen DEN HAAG (ANP) Na overleg met de toewijzingscommissie heeft het bestuur van de KNSB gisteren de volgende toewijzingen gedaan voor schaatswedstrijden in het komende seizoen de landenwedstryd Nederland— Noorwegen in Heerenveen op 20 en 21 december 1969 nationaie langebaankampioen- schappen dames en heren in Deven ter op 10 en 11 januari 1970 Europese kampioenschappen da mes in Heerenveen op 31 januari en 1 februari 1970. Bij de toewijzing van grote inter nationale wedstrijden stelt het be stuur zich op het standpunt dat. in dien een kunstijsbaan aan de voor waarden op het gebied van accom modatie en dergelijke kan voldoen en er financiële overeenstemming kan worden verkregen, deze banen zo mogelijk in de gelegenheid moeten worden gesteld by grote wedstrijden de nodige organisatie-ervaring op te doen Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Deborah Anna Maria Bernardina. d v P J Hazelhorst en B M. Puister, Fransine Geertruida Aleida. d. v F D Boefl en H. M. van der Voort. Victor Paul. z. v. J. W. P Genemans en E. C van Remundt. Giselle Maria Cathari- na. d. v. H. C W Monnée en M. Vene- ma, Marcel Louis. z. v. C van der Horst en G.Lourens. Nicolette. d v. A. Hollebeek en J. C. Selier. Esther Sas- kla. d v. D. Hellendoorn en H. Roe mer. Evelyne Jeane Margarethe. d. v M Holleman en E. J Rhemrev. Ml- relle Gudula. d. v. G. J. Rooijakkers en G. M. C. P. van Emmerik. Wendy, d. v. C J. van Klink en G C A. van Kins, Fleur Marie Wilhelmine. d v. M VV van Tol en J, M. P. Kortekaas, Jan Willem Pleter. z. v. J. van der Voet en J. W van der Niet, Carola Dorenda. d v. J. Enthoven en W J. G. Zom, Kyri- na. d. v. C. A. van Duljvenvoorde en C. van der Wiel, Annette Wllhelma Ge- rarda, d. v. W. G. Wlschmeler en A. de Koning, Laurent, z. v. S. S. R. Mon- schego en G. Benadlba, Petra, d. v. A. Piket en M. E. GUsman. GETROUWD A Schipper en L. Lansberg, J. P. van Meijgaarden en C M. Choufoer. B J M. Cozijn enC S. Pont, J. C. Cat- tln en M A P. Ham. Uit het onderzoek bleek, dat de veeverloskundige zijn bevoegdheid had overschreden en wel door een koe te verdoven en haar daarna met de keizersnede van een kalf te ver lossen. De gemachtigde betoogde, dat zy.i cliënt i.v.m. moeilykheden bij de verlossing het dringend noodzakelyk vond, de gewraakte handelingen te verrichten. Daarop repliceerde de officier, mr J. Th. de Wit: .De wijze waarop verdachte verloste, mag alleen door een dierenarts worden toegepast". Voorts wees hij de gemachtigde er op. dat de noodzaak van een snelle drastische ingreep niet bewezen wera en verdachte voldoende tijd restte een dierenarts te waarschuwen. Hij vond de overtreding wettig en over tuigend bewezen en eiste een geld boete van f 250 subs. 50 dagen, waar van f 125 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. „Het kan wel uren duren voordat de dierenarts ter plaatse kan zijn en daarom handelde verdachte zelf maar", wierp de gemachtigde nog tegen. „Verdachte moest zijn instru menten nog thuis gaan halen er kwam pas na ruim een half uur te rug. Zo urgent was de ingreep dus blijkbaar ook weer niet", zei de kan tonrechter o.a. in zijn vonniswijzin»,' Hy was dan ook van oordeel, dal verdachte zonder directe noodzaak had gehandeld. Zijn vonnis bepaalde hij op een geldboete van f 150 subs 30 dagen. Inhalen Een 28-jarige verkoper uit Voor-1 hout had, zo kwam het. rechtscollege tot de conclusie als automobilist geen j beste beurt gemaakt. Op de Leidse Installatie prof. Drion LEIDEN DEN HAAG De Hoge Raad heeft vandaag als raadslid in dat college de Leidse hoogleraar, prof. mr H. Drion, geïnstalleerd. LEIDEN De Leiderdorpse Post duivenvereniging De Rijnklievers hield een wedvlucht vanaf Weert. In concours 329 oude en jonge duiven. Uitslag: 1-3-6-10 A. v. d. Dop en Zn., 2 J. de Pan, 4. N. Hoogervorst, 5. H. Kettenls, 7. J Verstraaten, 8. A. v. Royen, 9. Gebr Kok. De LPV De Snelvlieger hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde. In con cours 258 duiven Uitslag: 1-2-4-5-6 A. v. Noord. 3 G. v Stein, 7. F. Heemskerk. 8. M. de Lange en Zn„ 9 L. Gysman, 10. J. v. Seggelen. LEIDEN ARCEN (ANP) De rijkspolitie in Arcen heeft gistermid dag twee Jongens aangehouden, die uit een opvoedingsgesticht in War mond waren ontvlucht. De aange houdenen, die vijftien en zeventien Jaar oud zijn, waren met bromfietsen die ze in Voorschoten en in Leiden hadden gestolen, naai' Limburg gere den. om daar op een kampeerterrein meisjes te bezoeken die ze reeds lan ger kenden. De gestolen bromfietsen zijn in beslag genomen, terwijl de jongens naar de inrichting in War mond zullen worden terug gebracht. Vaart te Voorhout was hij namelijk op een zeer onoverzichtelijk gedeelte gaan inhalen, en daarbij prompt tegen een tegenligger gebotst. Voorts kwam aan het licht, dat hij kort te voren twee glazen bier had gedron ken. „U was daardoor waarschijnlijk wat overmoedig", veronderstelde de kantonrechter. Verdachte ontkende dat ten stelligste. Overigens kon hij van zijn stunt geen redelijke verkla ring geven. De officer vond, dat verdachte bijzonder roekeloos had gemanoeu vreerd en releveerde voorts nog. dat de gevolgen van deze botsng geluk kig beperkt bleven tot twee bescha digde auto's. Hij eiste zowel een geldboete van f 100 subs. 20 dagen, als de onvoorwaardelijke ontzegging van verdachte's rijbevoegdheid vooi de tyd van 6 maanden. Ik kan m'n rijbewijs niet missen" aldus 1 -rdachtes laatste woord. Hoewel de kantonrechter zowel de overtreding als het voorafgaande biergebruik zeer afkeurenswaar dig vond. liet hy het dit maal nog bij een voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van twee jaar. Wel verhoogde hij de geldboete tot f250 subs. 50 dagen. „U had wat biertjes gedronken en was daarom zeker wat versuft ge worden", zo richtte de kantonrech ter zich tot een 30-jarige bloemist uit Noordwij kerhout. Deze moest1 zich verantwoorden voor het feit dat hij in een late juld-nadht in de Kerk straat in Noordwykerhout achter het stuur van zijn rijdende auto in slaap was gevallen en als gevolg hiervan tegen een geparkeerde auto was op gebotst. „Ik had het de gehele week nogal druk met werk gehad en had daar door weinig geslapen", gaf de bloe mist als excuus op. „Dan had u er beter aan gedaan om niet. zoals toen tot 's nachts 2 uur in een cafe door te brengen", weerkaatste de kantonrechter hierop prompt. De bloemist kon hier kennelijk niets te gen inbrengey en zweeg. De officier noemde het een zeer ernstig gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel dat verdachte aan ae dag had gelegd, en eiste dan ook naast, een geldboete van f 100 subs. 20 dagen, de onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, vonniste de kantonrech ter met een geldboete van f 150 subs. 30 dagen. Hij stelde de ontzegging ditmaal nog voor de tijd van 6 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar in voortuin Een 20-jarige kantoorbediende uit Sassenheim reed met zijn auto op een late juni-avond in Warmond zo hard, dat hij in een boaht slipte en vervolgens via een voetpad in een voortuin terecht kwam. Hierdoor kwam tevens aan het lloht, dat hij geen rijbewijs bezat. U had enige biertjes op en ging nog wel zonder rijbevoegdheid toch met die auto rijden. Dat is toch wel erg laakbaar", las de kantonrechter verdachte op scherpe toon de les. Verdachte antwoordde, dat hij geen last van dat bier had en de slip het gevolg was van het natte wegdek. Voorts attendeerde hy de rechter er nog op. dat hy kort na het voorval zijn rijbewijs had gehaald. Gezien de ernst van de feiten, eiste de officier twee geldboeten van res pectievelijk f 75 en f 50, subs, 25 da gen en de voorwaardelijke ontzegging van verdachtes (pas verworven) rij bevoegdheid voor de tijd van 4 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte toonde geen reactie. Na conform te hebben gevonnist en de voorwaardelijke intrekking op 6 maanden te hebben gebraoht, zed de kantonrechter nog tot verdachte: ,.U heeft dus de eerste stap op weg naar de intrekking van uw pas verworven rijbevoegdheid al heel gauw afge legd". LEIDEN In navolging van En schede overwegen enkele Leidse mid denstandei's, die van oordeel zijn, dat er te weinig tegen wanbetalers In voorkomende gevallen kan worden opgetreden, een soort knokploeg te vormen om desnoods met geweld ge leverde en niet-betaalde goederen terug te halen. De middenstanders overwegen deze stap nadat gebleken is. dat zij door een aantal personen zyn opgelicht. De laatste tijd is dit nog al eens voorgevallen in de meubilerings- branohe en bij de aankoop van tele visietoestellen. ADVERTENTIE BOSCH VAATWASMACHINE met ontharder NU 898,—. Stand no. 202 I In de Pieterskerk heeft prof Prof. Goslings (hier op de kan~ dr. J. Goslings gistermiddag het sel) prees zijn voorganger voor rectoraat van de Leidse Universi- de integriteit waarmee hij de teit overgenomen van prof. L. zware stroom van onrust in het Kukenheim Ezn., nadat deze zijn afgelopen jaar het hoofd heeft rede had uitgesproken. geboden. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9