m ISSs&Zê jgfest AANLEG VAN SCHIPHOLLIJN BEGINT NIET VOOR 1972 uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost Nieuwe partij: Limburgse Volksbeweging is op komst PvdA tegen vrijlating van oorlogsmisdadigers Kassier (33) stal om armoe te verbergen NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN sparen... verstandig en handig r';: Reistijd A dam-Leiden 10 minuten korter Grote vraag naar zendtijd voor reclame Venlonaar schiet op zijn vrouw Pseudo-overval op bijkantoor i DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 7 on. ned. ^êts* jtrechts N A J A ARSBFl JRR CFRRI IIKQf ADVERTENTIE OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 1dinsdag 2 en woensdag 3 sept zondag 31 aug. van 10-18 uur ook van 19-22 uur voordelige trein-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar INTER DECOR bernhardhal-marukehal VERLICHTING margriethal /o« «r ia- vervolg van pagina 1 H HAARLEM (GPD) Het tracé volgt de ringbaan boven- eisjrondsjn westelijke richting en wordt vervolgens parallel aan r"®lijksweg-4 naar Schiphol gevoerd. Deze luchthaven wordt ge- »Meel onder de grond in een gesloten tunnelbuis dubbelsporig 'èdjekruist. Het tracé komt ten zuiden van de luchthaven weer t-joven de grond en wordt daarna langs Hoofddorp, Abbenes en oóSassenheim in de richting van Leiden gevoerd. 14 x Nieuwe stations zijn geprojecteerd i»n Amsterdam (Museumplein en Mi- !s"iervalaan en op de Luchthaven it jchipliol ter hoogte van het stations- onrebouw). Het tracé wordt aan de "Haagse zijde het station Bezuiden- n«ÏOUt b'nnen6evoertJ- Het tracé van de n-lieuwe spoorlijn, verder genoemd (''.Schiphollijn, kruist de bestaande en °^»ekomstige infrastructuur voor het weg- en spoorwegvervoer ongelijk vloers. De werkgroep heeft het patroon van het reizigersvervoer per spoor in 1980 bij aanwezigheid van de Schip holler; onderzocht. Het openstellen van deze lijn heeft drie effecten. Ten eerste komen verschillende wijken in Amsterdam en in Den Haag en plaat. ADVERTENTIE W. Bf.l Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,— premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,— Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich- sen als Amstelveen en Badhoevedorp] dichter bij een station van de verbin-j ding AmsterdamDen Haag te lig -1 gen. De Schiphollijn en de geplande ver beteringen van het stedelijk openbaar vervoer zullen voor. en natransport tijden van vele reizigers bekorten, waaruit een toeneming van het rei zigersvervoer resulteert. Ten tweede wordt de reistijd tussen Amsterdam en Leiden (waar de Schiphollyn aansluit op de oude lijn") en verder tien minuten geringer en de frequentie hoger. De spooraf- stand wordt namelijk zeven kilometer minder. Verder is berekend welke vervoerstoeneming door de afstands verkorting. die de Schiphollijn geeft, kan worden verwacht. Ten derde krijgt Schiphol een aansluiting op het landelijk spoorwegnet. Drukste baanvak De Schiphollijn zou. als de prognose van de werkgroep over het reizigers- vervoer per spoor in 1980 over het ge deelte AmsterdamSchipholLeiden vise versa uitkomt, tot de drukste baanvakken van het spoornet gaan behoren. Het rapport geeft als cijfers: AmsterdamSchiphol, voor wat be treft 't luchthaventransport, 3.765.000 reizigers, overig vervoer 8.265.000, in totaal 12.030.000 reizigers en tussen Schiphol en Leiden respectievelijk 2.135.000 en 9.910.000 reizigers, in to taal 11.045.000. De bouwtijd is geraamd op acht jaar en het te investeren bedrag (ex clusief rente tijdens bouwperiode) op 390 miljoen. De zogenoemde bouw- rente werd by zes procent becijferd op 69,4 miljoen, zodat de totale aanleg- kosten van de Schiphollijn zijn be groot op 459,4 miljoen. De exploitatiekosten van de Schip hollijn worden by de voor 1980 voor ziene vervoersomvang en bij een ren tevoet van zes procent in dat jaar ge raamd op 38,1 miljoen. Voor datzelfde jaar worden vervoersopbrengsten ge schat op 23,5 miljoen, zodat het be drijfseconomisch verlies voor 1980 is berekend op 14.6 miljoen gulden. Belangrijke pluspunten van de lijn zyn volgens het rapport de verbeterde concurrentiepositie die voor Schiphol ontstaat door het scheppen van een directe railverbinding met de belang rijkste drie steden in Nederland en met het Westeuropese achterland, de mogelijkheden die de Schiphollijn biedt voor een evenwichtige planolo gische ontwikkeling in het westen des lands, vermindering van luchtveront reiniging en lawaai. Conclusies DEN HAAG <ANPi Televisie adverteerders hebben voor 1970 twee miljoen seconden tv-zendtijd bij de STER aangevraagd Deze vraag is viermaal zo groot als de beschikbare hoeveelheid tv-seconden. De STER- radio-zendtyd 1970 werd eveneens overgeboekt. Voor de combinatie Hil versum I en II werd 5 maal het aan tal beschikbare seconden aange vraagd. Voor Hilversum III werd 2'2 maal zo veel aangevraagd als de be schikbare zendtijd. VENLO (GPD' Verdacht ven poging tot doodslag heeft de ge meentepolitie van Venlo een 42-jarige inwoner van Venlo aangehouden. De man. die van zyn vrouw die nu by haar moeder inwoont gescheiden leeft, schoot met een pistool door de deur die voor hem gesloten bleef. De kogel drong door een binnendeur en vervolgens in een stofzuiger Zyn echtgenote, die achter de deur stond werd daai'by op een haar gemist. Na onderzoek door de politie is he* pistool in een opstal achter de woning van een zwager van de man gevon den en in beslag genomen De man is ingesloten en zal voor de officier van justitie worden geleid. De werkgroep bepleit een spoedige principiële beslissing inzake de Schip hollijn. Dit, omdat voor de omgeving vai; de stations van de Schiphollijn. met name in Amsterdam, thans plan nen worden ontwikkeld die in sterke mate afhankelijk zijn van het al dan niet tot stand komen van deze spoor weg. Concluderend stelt de werkgroep dat: de Schiphollijn een uiterst wen selijke aanvulling vormt op het stelsel van verbindingen in de Randstad en met name voor de verbindingen van Schiphol van uitnemend belang is. Deze lijn in 1980 uit bedrijfsecono misch oogpunt verliesleidend. maar uit algemeen economisch gezichts punt rendabel is en realisatie belang rijke perspectieven biedt voor de ver dere ontwikkeling van de Randstad in i het algemeen en Schiphol in het bij -1 zonder. HILVERSUM (ANP i De meerderheid van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer is van oordeel, dat niet moet worden overgegaan tot vrijlating van de drie thans nog in Breda gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers. Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de so- AMERSFOORT (ANP) Drie studenten van het Soci aal Pedagogisch Centrum Middeloo in Amersfoort heb ben gistermiddagals onder deel van een ontgroenings behandeling, een pseudo- overval gepleegd op het bij kantoor van de Algemene Bank Nederland in Amersi- foort. Ze kregen de opdracht door de een of andere han deling in de publiciteit te ko men en deden dit door „ge wapend" met plastic pistolen het bankkantoor binnen te dringen. Een van de drie stu denten kwam achter de balie en drukte zelf op de alarm bel, waardoor in zeer korte tijd een aantal politieagen ten kwam opdagen. Het bleek echter loos alarm te zijn, zodat de politie weer kon vertrekken. cialistische fractie in de Tweede Kamer, heeft dit standpunt gis teravond weergegeven in een radiotoespraak. „Handhaving van het recht vraagt, dat die vrijlating niet plaats vindt" aldus de heer Den Uyl. Hij zei het voornemen van minister Polak (Jus titie) om een wetsonwerp ir: te dienen waardoor het mogelijk zal worden de drie nog in Breda gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers vrij te la ten. te betreuren. „Er worden", aldus de voorzitter van de P v.d.A.-fractie ln de Tweede Kamer, „daarbij allerlei argumenten gebruikt die my niet aanspreken, zoals wanneer men zegt dat Nederland eindelijk genade voor recht zou moeten laten gelden. Dat acht ik hier volstrekt niet van toe passing. Er is in de argumenten die worden aangevoerd maar één dat mij aanspreekt. Dat is als gesteld wordt dat wfj in Nederland gehouden zijn recht toe te passen ook ten aanzien van de drie in Breda volgens onze eigen normen. En volgens deze normen die ook ik aan vaard is levenslang geen aanvaard bare straf. Elke misdadiger, elk mens, heeft het recht zo kan men zeg- gen op een uitzicht om nog ooit in vryheid te kunnen leven. Maar. hoe juist dit op zichzelf moge zyn, deze overwezing dient afgewogen te wor den tegen andere overwegingen. Een daad als vrijlating is niet alleen een daad tegenover de drie in Breda, maar ook een daad tegenover de sa menleving. Het betekent naar mijn mening een krenking var, het rechts gevoel van velen, die vrijlating niet overeen kunnen brengen met de uit zonderlijke aard en ernst van de mis daden die zijn begaai. door deze drie". De president van de Rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder. heeft zich gisteren tijdens een openbare installatiezitting een fel tegenstander getoond van gratieverlening aan de drie oorlogsmisdadigers. „Geen barm hartigheid voor de onbarmhartigen, geen mededogen voor de onmeedo- genden, geen genade voor de gena delozen", zo zei mr. Reuder. Hy stelde vast. dat na mei 1940 de rechterlijke macht in Nederland in gebreke is ge bleven door o.a. zonder meer de Ariër verklaring te tekenen. „Niemand weet wat er gebeurd zou zyn als wij dat niet hadden gedaan. Het was het be gin van een afgrijselijke ontwikke ling", aldus mr. Reuder. MAASTRICHT (GPD> Twee Jaar gevangenisstraf luidde voor de Maastrichtse rechtbank de eis van 'J.r SITTARD (GPD) In Lim- triburg zijn plannen in voorberei- x ding om te komen tot de oprich- Iting van een nieuwe partij: de Limburgse Volksbeweging of de Limburgse Volkspartij. Het be treft hier met name ontevrede- "'ïien in de Limburgse KVP, oud- mkvP'ers, die reeds uit de partij 5d zijn gestapt, alsmede diegenen m die bezwaren hebben tegen het beleid van het college van Ged. m Btaten. De nieuwe partij zou mee willen i-doen aan de komende statenverkie- zingen en eventueel ook aan de ver- IS Kiezingen voor de gemeenteraden. 0 Dat alles ligt nog in de sfeer van het beraad en officiële woordvoerders i" zijn op dit moment nog niet te vin- r. pen. Een van de initiatiefnemers voor de nieuwe beweging zou de Sittard- se wethouder en loco-burgemeester J. G. Schryen zijn, maar desgevraagd weigerde deze dit gisteren te be vestigen. Wel zei hij: „Als de tijd gekomen is zal men het wel horen. Ik mag het nou nog niet zeggen en het zou ook niet fair zyn ten op zichte van diegenen die zich ermee bezig houden. Ik weet er wel vanaf". „Het wordt tijd dat het Limburgse volk in beweging komt", aldus de heer Schryen, die zegt dat zeer ve le mensen in Limburg ontevreden zijn over de gang van zaken. Dat gaat over een x-aantal zaken. „Als men allerlei klachten ter bevoegder plaatse brengt en men krijgt dan geen gehoor, dan worden ontevreden mensen gekweekt. En die mensen zeggen dat het nu maar eens afgelopen moet zijn. Zeer velen in Limburg wensen een einde van het dictatoriale optreden van de leiding van de KVP in Lim burg". meent wethouder Schryen. De vice-voorzitter van de KVP- Limburg dhr E. Mastenbroek uit Ge leen. verklaarde naar aanleiding van de nieuwe ontwikkelingen: „Wy heb ben vorige week al geruchten ge hoord. Wat de heer Schryen betreft vind ik dat hij zyn statenlidmaat schap voor de KVP niet heeft waar gemaakt, want hij is de laatste an derhalf Jaar helemaal niet versche nen, noch in de statenzittingen, noch in de fractievergaderingen. Ik vind dat hy de boot gemist heeft. Men wil kennelijk ageren tegen de herindelingsplannen, maar laat dan gezegd zijn dat de vorige GS-colleges om de moeilijke brei heengepraat hebben, maar dat het toch dit colle ge is geweest dat de zaken heeft aangepakt Ik zie geen bedreiging voor de KVP, maar ik zou het jam mer vinden als dit zou doorzetten", aldus de heer Mastenbroek. Niet verbaasd De Limburgse fractie van de PPR (Radicalen» heeft gisteravond ver gaderd en besteedde daarbij ook aan dacht aan de kwestie van de Lim burgse volksbeweging. Fractievoor zitter J. Tonnaer deelde na afloop mee: „Het verwondert me allemaal niks. Van vernieuwingen in de KVP is immers weinig te merken en zelfs een CDU-gedachte brengt geen op lossing. De KVP is verstard, ook in de Limburgse situatie". De heer Tonnaer zegt dat zijn par ty door de nieuwe groepering niet is benaderd, maar in principe is de mogelijkheid aanwezig om tot sa menwerking te komen. „Maar dan I moeten we eerst iets weten over het karakter. Wy zijn bereid met ieder- I een te praten". officier van Justitie mr. H. van Buu- ren tegen een 33-jarige ex-kassier van een garage in Maastricht. On berispelijk gekleed, correct in zijn houding en gedrag, een vleugje fier heid in zyn hele verschijning. Hij gaf toe in ongeveer 6 jaar tijd uit de welgevulde dag-kas van zijn werkgever minstens 112.000 gulden bij stukjes en beetjes te hebben verduisterd. Hij vluchtte tenslotte met een groot deel van het verduis terde geld naar Marokko. Lang ge noot hy echter niet meer van zijn vrijheid, want hij werd door de Ma rokkaanse autoriteiten uitgeleverd. Het was allemaal uit dringend» nood geboren, wist de officier. De verdaohte beaamde dat. Zoals hij alles beaamde, wat mr. Van Buuren later in zyn requisitoir uiteenrafelde tot de essentie: een deerlijk mis lukte poging van een mislukte kleine man. Een doodgewone man met een doodgewoon gezin, dat in stilte ar moe lijdt, maar dit voor de buiten wereld moet verbergen. Omdat de familie en de omgeving va nhem verwachtten, dat hij iets betekende, daarom moest hij wel groot doen, wist mr. Van Buuren. Hij moest aan die verwachting be antwoorden. Groot doen, terwijl het salaris van hooguit 600 gulden bruto in de maand nauwelijks toelaat ge woon te doen Hi^ bezweek voor de tientallen tonnen, die elk jaar in het bedrijf door zijn kassiershanden gingen, dacht mr Van Buuren. Want ten koste van alles moest de finan- eiële impasse waarin hy verkeerde, I worden gecamoufleerd. Er is weer veel nieuws van het modefront. Zo toonde gisteren het modehuis Gerzon op muziek van pianist Louis van Dijk de nieuwe wintercollectie. De drie figuurtjes zijn achtereenvolgens gekleed in een sjiek tuniekpak van zwarte jersey met glittergesp, een tuniekpak van soepele angora jersey in pasteltinten en een pantalonpak van wollen tweed met steekzakken. Ook Dick Holthaus deed weer een duit in het wintermode-zakje Hier een auberginekleurig tweed pantalon-pak met een melusine herenhoed

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7