Potten bakkersoven voor de hobbyclub Milde celstraf voor stotterende inbreker INI iOiiM IlOViHIKIHO NiROÖHÉHO PONTilttl IA. QAi.ll.RQ1V0J lOiUltlMU V til B Prof. dr. G. J. Sirks in Den Haag gecremeerd DOOR HARTAANVAL GETROFFEN Eervol ontslag en benoeming buitengewoon wogleraar aan jeidse R. U. Nederlandse deelname Horeca-beurs Boskoopse artsen beginnen actie voor auto's wijkzusters NA LEIDSE JUWELENROOF BROMFIETS TEGEN AUTO OPHALEN GROF VUIL Nieuwe lectoren aan Leidse Zomerbloemen goed geprijsd universiteit PvdA - hearings hoger onderwijs ,Warmunda" acht verbetering aan lichtinstallatie zeer gewenst LEEFBAAR LEIDEN EN CENTRUM Postkantoor in Zuidwest ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA LEIDEN Gisteravond om zes uur is op de Sitterlaan een mevrouw op dz fiets door een hartaanval getrof fen en ter plaatse overleden Haar leeftijd wordt geschat op 60 jaar. Omtrent haar identiteit verkeerde de politie vanochtend nog in het duis ter. Ze heeft grijzend haar en is 1.68 meter lang. Ze was gekleed in blauwe regenjas en een blauwe ja pon en droeg een meerkleurige sjaal. Voor inlichtingen politiebureau Zon- neveldetraat «telefoon 44444>. LEIDEN De minister van On derwijs heeft eervol ontslag verleend aan mr. R. van Duinen, st-udenten- dekaan aan de Leidse Universiteit, als lid van de landelijke commissie voor de academische studievoorlich ting. In zijn plaats werd benoemd drs E. J, Sekrève, studentendekaan aan de Leidse universiteit. VARMOND De hobbyclub van ira Sikki ngin Warmond is een itenbakkersoven rijker. De ruimte ar men het pottenbakken kan be- enen is nog niet geheel klaar, /laar deze week hoopt juffrouw :king zo ver te komen dat zij za- dag en zondag de ruimte voor be- igstellenden kan openstellen. )ank zij de steun van de jeugd- d. het stichtingsbestuur van de rcht en een subsidie van de ge- ente kon zij kortgeleden overgaan de aanschaffing van de oven. daar niet alleen van deze instantie eg zij geld. Ook kwamen er giften particulieren binnen. Zo kreeg zij een tot nog toe onbekend geble- k dame een bedrag van honderd [den. Het blijkt dus wel dat de pbyclub in Warmond hoog s taat ngeschreven. fïaast juffrouw Sikking zijn er nog !;ele medewerkers (sters) die de gd op vakkundige wijze instrue- Het gebeurt regelmatig dat deze Insen tot diep in de nacht bezig p om mogelijkheden te creëren armee de kinderen zich de vol- ïde dagen weer kunnen vermaken. lij KB. is prof. dr. P. W Klein, loon hoogleraar in de economische sociale geschiedenis aan de Ne- landse Economische Hogeschool in tterdam, aan de Leidse Universiteit ïoemd tot buitengew. hoogleraar de economische geschiedenis, 'rofdr. P. W. Klein, die in 1931 Wenen werd geboren, studeerde na behalen na het einddiploma h.b.s. in Gouda economie aan de Neder- dse Economische Hogeschool, waar in 1957 het doctoraal examen af- de. Na de vervulling van zijn mi- ire dienstplicht, werd hij in 1959 de Rotterdamse Hogeschool be- ;md tot wetenschappelijk mede- rker voor de economische geschie- DB. n 1965 promoveerde hij bij prof J. "H. van Stuyvenberg cum laude het proefschrift „De Trippen in 17e eeuw. Een studie over het on- nemersgedrag op de Hollandse pelmarkt". In hetzelfde jaar volgde benoeming tot lector in de sociale economische geschiedenis aan de lerlandse Economische Hogeschool. 1967 werd hij benoemd tot gewoon ►gleraar met dezelfde leeropdracht, fan de hand van prof. Klein, die opdracht van de gemeente Rotter- n de geschiedenis van de stad tterdam in de jaren 19401945 be- rijft, is een aantal belangwekken- publikaties op sociaal-economisch- torisch gebied verschenen. De jeugd van Warmond vermaakt zich met klei. Foto LD/Holvast) lezien de belangen van produk- afzet in de Zweedse horecabedrij- i en bij de bevoorrading van otkeukens van Zweedse instellin- i en kantines, hebben een dertig lerlandse ondernemingen uit de ens- en genotmiddelensector tot lname besloten aan RESTA IV, twee-jaarlijkse Zweedse vakbeurs, van 1 tot en met 4 oktober in Imö wordt gehouden. )e Nederlandse inzending komt Ier de gebruikelijke coördinatie i het Bureau Exportbevordering i het ministerie van Landbouw serij in Den Haag tot stand. Er een keur van produkten uit deze nches worden tentoongesteld, in- j essant genoeg voor deze zeer se- iii lieve markt in Zweden, waar b.v lelijks vier miljoen warme maal- 0 lea buiten gezinsverband worden luttigd. DEN HAAG <GPD) De maan dag op 82-jarige leeftijd in Voor schoten overleden prof. dr. George Johan Sirks, emeritus kerkelijk hoogleraar in Leiden, is gistermor gen op Ockenburg (Loosduinen) ge cremeerd. Onder de belangstellenden waren vele theologische hoogleraren onder wie prof. dr. J. N. Bakhuizen, prof. dr. L. J. van Hoik en prof. dr. H J Henng. Ds. J. F. van Rooien, predikant te Rotterdam, noemde de overledene een beeldend, visionair mens. die op de broederschap van de Remon strantse gemeente een inspirerende werking heeft gehad, dit zowel als predikant als hoogleraar. Een man bovendien, die de moed had zijn I twijfels voor niemand te verbergen. Prof. dr. B. A. A. de Boer sprak j namens de universiteit en de facul- I t.eit der godgeleerdheid. „Professor Sirks bracht zichzelf mee. zonder zichzelf te prediken", zei hij. Ds. M. D. Koster uit Meppel. oud- student van de overleden professor, herdacht dankbaar het feit dat prof. Sirks zijn studenten primair zin voor zelfstandig en kritisch denken had bijgebracht. „Hij gaf alleen maar aan. het spoor moest Je zelf zoeken" 1 Tijdens de rouwdienst werden het I „Tot u heer is ons hart gericht", het i Barchemlied, een gedeelte uit het BOSKOOP Onder het motto „Laat de Actie slagen, help de wijk zusters aan een wagen" gaan de Bos koopse artsen van 8 tot en met 13 september een actie voeren voor de aanschaffing van twee auto's. Als eerste heeft de plaatselijke Groene Kruisvereniging een bedrag beschikbaar gesteld. Met de aankoop van de wagens is een bedrag van rond de dertienduizend gulden ge- 1 moeid. Zij die een bijdrage willen j storten kunnen dit doen bij AMRO- BANK Zijde 19. giro 382689. de Boe- i renleenbank. Reijerskoop 71, giro 368363. Raiffeisenbank Burgemeester Colijnstraat °2. giro 210824 en bij de plaatselijke artsen de heren P. J. Bom, burgemeester Colijnstraat 60, giro 3063339, M. W. J. P. Pompe Zuid- wijk 2, giro 309958 onder vermelding van AUTO WIJKVERPLEEGSTERS" Largo uit „De nieuwe wereld" van Dvorak en het „Ik wil u, o God mijn dank betalen" ten gehore gebracht. De weduwe van prof. Sirks sprak een kort dankwoord. LEIDEN/DEN HAAG (GPD) De 30-jarige Amsterdamse inbreker die in de nacht van 15 op 16 januari in Leiden voor bijna honderdduizend gulden aan sieraden buitmaakte bij een inbraak in een juwelierswinkel aan het Bevrijdingsplein, heeft het aan zijn spraakgebrek te danken dat de Haagse rechtbank hem slechts een geringe straf oplegde. De officier van justitie had twee „De rechtbank heeft overwogen", jaar gevangenisstraf geëist, waarvan aldus de president, „dat u het een half jaar voorwaardelijk. De pre- feit hebt begaan mede onder in- sident van de rechtbank zei gis- vloed van uw ziekteeen ernstig teren een dergelijke straf veel te spraakgebrek. De rechtbank acht het zwaar te vinden. j de hoogste tijd dat daaraan iets I wordt gedaan". De reeds herhaaldelijk eerder voor diefstal gestrafte Amsterdammer werd veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Tevens kreeg hij de nadrukkelijke opdracht om zijn onlangs aangevangen spraak lessen te blijven voortzetten en on der behandeling te blijven van zijn psychiater. Tijdens de zitting, veertien dagen geleden, was gebleken dat de inbre ker al sinds zijn kinderjaren zeer ernstig stottert. Daardoor had hij zich van de normale samenleving min of meer afgezonderd. In ver band met zijn veroordelingen heb ben vele instanties al bemoeienis met hem gehad, maar nog nooit was er iets ondernomen om hem van zijn spraakgebrek af te helpen. Pas zeer onlangs is de man onder behan deling gesteld van een psychiater en van een spraakleraar. Verwacht wordt dat hij na te zijn genezen voortaan het rechte pad zal houden. De buit van de inbraak in de Leidse juwelierswinkel is door de politie vrijwel geheel achterhaald bij ver scheidene Amsterdamse helers. Het lijkt pais en vree bij de herdenkingsbijeenkomst van de 25ste verjaardag van de Slo waakse opstand tegen de nazi's. Stefan Sadovski sprak de herden kingsrede en hij werd beluisterd door (van links naar rechts Doebtsek. de Hongaar Gaspar, premier Tsernik. de Rus Hazu- row en partijleider Hoesak. LEIDEN Bij de Haagse Schouw is gisteravond een 17-jarig Leids meisje met haai- bromfiets tegen een personenauto gebotst. Zij liep een zware hersenschudding op en is per EHD vervoerd naar het Sint Elisa- beth-ziekenhuis. WASSENAAR De heer G. Zei ler, kapitein te Wassenaar, is be noemd tot plaatsvervangend gewoon lid van de Raad voor de Scheepvaart. RIJNSBURG Het seizoen van de zomerbloemen op de bloemenvei ling in Rynsburg loopt nu snel af. De pryzen daarentegen stygen met de dag. Een rode anjer bracht de afgelopen weken twee kwartjes op en een witte veertig a 47 cent per stuk. De reden hiervan is dat bijna geheel Europa zonder bloemen zit en alle vraag zich thans op ons land concentreert. LEIDEN Bij K.B. is dr. H. D. Voorma, thans wetenschappelijk me dewerker eerste klasse op het Bio chemisch Laboratorium van de Leid se universiteit, benoemd tot gewoon Ook in Leiden DEN HAAG LEIDEN De frac tie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer houdt binnenkort in een aantal instellingen van we tenschappelijk, onderwijs openbare "hearings". Aanleiding hiertoe is de in juni door minister Veringa inge diende nota bestuurshervorming van de universiteiten en hogescholen De in deze nota neergelegde opvattin gen en uitgangspunten over herzie ning van de thans bestaande be stuursvormen zullen nog uitmonden in binnenkort te verwachten wets voorstellen. In verband met de ko mende parlementaire discussie hier over gaat de kamerfractie van de PvdA zich zo breed mogelijk oriën teren over de standpunten van alle geledingen binnen de universiteiten en hogescholen. Voor het houden van de „hearings" verlenen de instellin gen van wetenschappelijk onderwijs hun medewerking in de vorm van het beschikbaar stellen van facili teiten. De kamerfractie heeft voor deze activiteiten meer delegaties gevormd die enige malen gelijktijdig in di verse universiteitssteden optreden. Het schema ziet er voorlopig als volgt uit: 3 september Amsterdam «gemeente- universiteit», Leiden. Enschede. 5 september Utrecht, Groningen. 8 september Rotterdam (economische hogeschool 17 september Nijmegen, Wageningen, Amsterdam (vrye universiteit). lector in de biochemie aan deze uni versiteit. Dr. Voorma werd in 1936 in Leider dorp geboren en doorliep de gemeen telijke hbs te Leiden waar hy in 1953 het einddiploma hbs-b behaalde. Daarna studeerde hy biologie aan de Leidse universiteit, waar hij in 1961 het doctoraal examen met hoofdvak biochemie cum laude aflegde. Na een verblyf in Amerika, werd hy be noemd tot wetenschappelijk mede werker eerste klasse aan het Leids Biochemisch Laboratorium, waar het in de Ver. Staten begonnen onder zoek werd voortgezet. Aan het einde van het vorige jaar verbleef dr. Voor ma, die co-auteur is van een aantal publicaties in binnen- en buitenland se vakbladen, ter bestudering van be paalde technieken aan het Laborato ry of Molecular Biology van de Me dical Research Council te Cambridge in Engeland. By K.B. is dr. H. van der Laan. tot dusverre wetenschappelijk hoofd medewerker aan de Leidse Sterre- wacht, benoemd tot gewoon lector in de redio-astronomie aan de Leidse universiteit. Dr. H. van der Laan, die in 1936 in Wedde in Groningen werd geboren, werd in 1967 benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse Sterrewacht. Op het Marinevliegkamp Val kenburg vond gisterochtend de overdracht plaats van het com mando van de Marine Lucht vaartdienst in Nederland. Kpt. t. Zee Vlieger A. Ehbel (links) maakte plaats voor zijn opvol ger Kapitein ter Zee Vlieger L. C. Kuiken, die hij hier op de foto succes wenst met zijn nieuwe functie. WARMOND Het bestuur van de sportvereniging Warmunda uit War- mond voert thans onderhandelingen om de aanwezige lichtinstallatie te verbeteren. Aan het terrein zijn de j nodige verbetering reeds aange bracht. De talrijke kuilen en kale plekken zijn nu opgevuld met nieuwe graszoden Als bestuursleden werden gekozen de heren C. van Winsen, J L. J. v. d. Hulst en G J. G v. d. Vooren. In de vacature van penningmeester werd de heer L. van Noort benoemd. Tot leden van de elftalcommissie werden de heren A. van Winsen. L. v d. Drift en P. Schavemaker geko zen. Jglfzeró tckryven MAANDAG Maresingel «van Julianastraat tot Zwarte Pad», Prins Frederikstraat, Koningstraat, Bronkhorststraat, Wil lemstraat. Prins Hendrikstraat en plein. Mauritsstraat, Louie de Co- lignystraat, Waldeck Pyrmontstraat. Marnixstraat «van Maresingel tot Willem de Zwygerlaan), Amaliastr. Johan Willem Frisostraat, Van Ho- gendorpstraat. Van Limburg Sti- rumstraat. v. d. Duinstraat, Falck- straat, Anna van Saksenstraat, Kemperstraat, Molenstraat, Maresin gel «van Zwarte Pad tot Haarlem- mertrekvaart)Pasteurstraat. Han senstraat en Korte Hansenstraat, Leeuwenhoekstraat, Groenoordstraat en plein, Mussenbroekstraat. Lucas van Ley denstraat. Bakker Korffstr., Jan Lievenstraat, Frans van Mieris straat, Gabriël Metzustraat. Broek- weg, Stadspolderweg Haarlemmer weg, Raampoort, Raamstraat, Mare- j dijk. Piet Heinstraat, Vendelstraat, I Poelgeesterstraat. Schutterstraat, Maredykhofje, Vaartkade. Aloëlaan, Rynsburgersingel, Marislaan. DINSDAG: Ter Kaarkade. Boshuizerlaan, Bos- huizerkade, 5 Meilaan, 5 Meiplein, Bevrijdingsplein, Geuit v. d. Veen- straat. Titus Brandsmalaan. Mont- gomerystraat. Joh. Poststraat, Wal raven van Halstraat, Wiardi Beck- manstraat. v. d. Helmlaan. Aren* Brunsstraat. Lieven de Keystraat, Zocherstraat. Van Banehemhof. De Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermanstraat, Vingboonsh. Jacob van Campenlaan. Voorscho- terweg. Stalpaerthof. Van 's-Gra- vensandestraat. Berlagestraat, Vei lingkade, Lammenschansweg «van Veilingkade tot Lammenschansplein», Lammenschansplein, Zoeterwoudse- weg, Meloenstraat, Appelstraat. T - matenstraat, Druivenstraat, Ker senstraat, Carbutreweg. Planteynstr.. Kanaalweg «van Lammebrug tot spoorlijn), Vlietweg, Vrouwenweg, Cronestein woonschepen Woensdag LEIDEN Op maandag 8 septem ber zal het postkantoor op het Be vrijdingsplein in Leiden in dienst in dienst worden gesteld voor alle post-, telegraaf- en telefoonzaken, die tot dusver in de caravan op het plein konden worden afgehandeld. De openstellingstijden zijn: van maandag t.m. vrijdag 8.30—5 uur (op zaterdag gesloten». De zelfbedie ningsruimte van dit kantoor zal dag en nacht zijn geopend. In deze ruimte kan het publiek telefoneren postzegels kopen, brieven en pakjes ter post bezorgen en postbussen legen. Namens het comité Leefbaar Lei- den ontvingen wij een uitvoerige be- j schouwing over het verkeer in de binnenstad in verband met de maan dag in de gemeenteraad te behande len parkeernota. Na publicatie enige tyd geleden van wat het comité over de nota te zeggen heeft, volstaan wU nu met een uittreksel. In Londen bedragen de kosten van de nodige verkeersverbeteringen bij handhaving van de vorm meer dan vyftienvoudige van het beschikbare bedrag. Omgerekend Leiden zou f 150 min. per jaar aan wegen en plant- soenen moeten uitgeven i.p.v. de f 10 1 min. van nu, om aan bepaalde j wensen te voldoen. Niemand zal be- stryden, dat een andere benadering j hoogst urgent is. Om nog duidelijker te worden: wij zullen met spoed j het openbare vervoer ingrijpend moeten verbeteren. Dat kost ook geld. maar beslist een fractie van hetgeen nodig is om de auto straks I ruim baan te geven. Laat ons gemeentebestuur eens spoedig nagaan, wat wy in Leiden I zouden kunnen doen, wanneer de ge- meente tien procent van de huidige j gemeentelijke uitgaven ten behoeve i van wegen voor openbaar vervoer j zou besteden, d.w.z. één miljoen gul den per jaar. Voor dit bedrag kan men bijv. tien autobussen dag in dag uit door de stad laten rijden. gratis toegankelijk «één bus kost in totaal een ton per jaar». Hierbij zou kunnen worden ge dacht aan een gebied met een straal van één km (een aanvaardbare loop afstand voor ouderen) rond het stad huis, reikend tot in de vooroorlogse buitenwijken ten noorden en zuiden van de singels. De z.g gordelweg door de buiten wijken, waarvan de belangrijkste de len klaar zyn, zou dan als autoring weg voor de stad kunnen fungeren. Die weg is ruimer aangelegd dan de toekomstige cityring binnen de sin gels. Het kan nog anders: bij een stads- tarief van 25 cent voor een retourtje zou een groot deel van het genoem de miljoen beschikbaar blijven voor opvoering van de frequentie van de buslijnen naar de meer afgelegen buitenwijken: Leiden Z.W., Profes- sorenwyk. Meerburg, Leiden Noord. Houtkwartier. Morskwartler. Wamieer Oegstgeest en Leiderdorp hun belang ook scherp zouden zien, zou tevens een beter openbaar ver voer naar deze „stadswijken" moge lijk worden. De uit dit alles volgende besparin- ringen op de wegenplannen in de oude stad zouden verder kunnen die nen voor verkeers- en parkeervoor zieningen buiten de singels. Zo zou den wy de externe parkeervoorziening krijgen, die in de parkeernota niet is uitgewerkt. W. M. van Rooi jen Rynsbu) gerweg. Terweepark, Boer- haavelaan, Mariënpoelstraat, Kager- straat, Zweilandlaan, Van Swieten- straat, Faljerilstraat, Houtlaan, An- tonie Duycklaan, Van Beuningenln., Van Slingelandtlaan.'Johan de Witt- straat, Johan van Oldenbarneveldt- straat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsst raat, Warmon- derweg, Nachtegaallaan, Mezen- straat, Vinkwnstraat, Lijsterstraat, Roodborststraat, Merelstraat. Wasse naar se weg, Leeuwerikstraat. Sta tionsweg, Paviljoenshof, Stations plein, Morssingel, Pesthuislaan. Piet Paaltjenspad. Morsweg (van Mors- poort tot Lage Morsweg), Paul Krti- gerstraat, Pres. Steynstraat. Trans- vaalkade en hof. oubertstraat Wol- maranstraat, v. d. Tasstraat, Lop- senstraat, Rijnzichtstraat De Wett- straat, Reitzstraat, De la Reystraat, Pretoriusstraat. DONDERDAG Herenstraat. Prinses Wilhelminastr., Bloemistenlaan, Leliestraat. Pioen straat, Pioenhof Lindestraat. Rese dastraat, Pieter de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acaciastraat Tul penstraat, Zoetei woudsesingel (van Herenstraat tot Lammenset -sweg). Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d. Laan straat, L'euwkenst. at Val.'czstraat, Stadhouderslaan Magdalena Moons- straat, Drie October-teaat Du n- bodestraat Staa' "ijkstriat Buiten ruststraat, Kastanjekade Mei doornstraat, Hyacint}- istraat Se ringenstraat, Daliastraat, Anjelier straat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9