SOCIALE ZEKERHEID VERTOONT GROOT GAT Nederlandse export voor 10 procent Philipsprodukten FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Uitgaven sociale verzekering in '69 dertien miljard HEILIGE I Kamerlid acht tijd rijp voor radikale aanpak pensioenvraagstuk Straks mini- warenhuizen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD De brand in de Al Aksamoskee in Jeruzalem heeft de Arabische wereld een schok bezorgd. En dait geüdit eigenlijk voor de gehele Mohammedaanse wereld. Voor het eerst sinds tijden is de historische roep om de „djilhad", de Heilige Oorlog weer aangeheven. De namen van oude Arabische en Turkse hel den, die in naam van Allah grote veroveringsoorlogen hebben gevoerd v/orden aangeroepen. De vraag wordt van enig belang of het oude religieuze elan in staat zal zijn de na tionale, sociale en economische te genstellingen in die Islamitische en speciaal in de Arabische wereld enigermate te overbruggen. De roep om de Heilige Oorlog is zo oud als de Islam. Even na het jaar 600 van onze jaartelling stond onder de Arabische Bedoeienen in Mekka een profeet op, die als Mohammed wereldvermaard zou worden. De ka meeldrijver die door een rijk huwe lijk enige materiële welvaart genoot, predikte een fanatiek monotheïsme: Er is geen God dan Allah. Zijn aan hang in zijn vaderstad groeide snel, zo zelfs dat de plaatselijke macht hebbers hem dwongen te vluchten. Dat was in het jaar 622 van onze jaartelling, het jaar waarin de Mo hammedanen hun jaartelling begin nen. Enkele jaren later was Moham- meds aanhang in Medina, waarheen hij was gevlucht, zo groot geworden dat hij in triomf terug kon keren naar Mekka, waar hij de rest van zijn leven als de onomstreden lei der van de Arabische staat in wor ding doorbracht. De Heilige Oorlog was begonnen. Maar pas na de dood van de profeet zouden zijn volgelingen hun gods dienst met geweld gaan verbreiden. De religieuze Wet der Mohammeda nen gebiedt de Heilige oorlog tegen de niet-gelovigen. Ook staat in deze wet, rechtstreeks afgeleid uit Mo- hammeds verkondigingen in de Ko ran. dat met degenen waartegen wordt gestreden nooit een perma nent vredesverdrag kan worden ge sloten. Wel kunnen Mohammeds vol gelingen een tijdelijke wapenstilstand met de ongelovige vijanden sluiten. de zeventig jaar na Moham meds dood hebben de Mohamme- danen met groot succes de Heili ge Oorlog gevoerd. Zij slaagden er binnen een eeuw in hun rijk te ex panderen van de Chinese zee tot aan de Atlantische Oceaan. Onder de woeste stormlopen van de Arabische ruiterij bezweken landen als Perzlë, Syrië, Egypte, Noard-Afrika en Spanje. Dat laatste gebeurde rond 710. De tegenstanders waren niet al te sterk, omdat de kracht die eeu wenlang voor rust en orde had ge zorgd het Romeinse Rijk enige eeuwen eerder te gronde was ge gaan, bezweken aan eigen zwakheid en de invallen van de rusteloos ver huizende Germanen. Maar de Ger maanse volksverhuizingen waren in omvang toch niet te vergelijken met de enorme expansie die de Isla mitische Heilige Oorlog met zich meebracht. Eerst de Frankische veldheer Ka- rel Martel hield hen van verder door dringen in West-Europa af. Ook voor de muren van Byzantium, het huidi ge Instanboel, werd de Arabieren een halt toegeroepen. Van nu af aan zou den vele volken onderworpen zijn aan de kaliefs van Bagdad, de heer sers van het reusachtige Mohamme daanse rijk. De Arabische Bedoeienen die aan Mohammeds oproep voor de Heilige Oorlog gevolg hadden gegeven wa ren nomaden geweest. Historici heb ben er op gewezen dat hun sociaal- economische toestand mede bepa lend is geweest voor hun religieus elan. De nomaden waren onvoor waardelijk bereid om Gods gebod te gehoorzamen. Om met de beroemde Belgische historicus Henri Pirennen te spreken: Met vreugde en fanatis me gaven zij zich over aan de Hei lige plicht die Mohammed hem op legde: Allah te gehoorzamen en de ongelovigen te dwirigen dit eveneens te doen. In dit licht bezien werd het voeren van de Heilige Oorlog een zedelijke plicht. Het fanatisme werd aangewakkerd door het besef dat zij die sneuvelden een roemrijke zalig heid in het Paradijs zou wachten. Zo werd het Mohammedanisme de eer ste wereldgodsdienst die te vuur en te zwaard in het kader van een Hei lige Oorlog werd verbreid. Ook toen het Arabische rijk uit eenviel na onderlinge twisten onder de verschillende heersende families, bleef het begrip Heilige Oorlog onder de miljoenen Mohammedanen le vend. De fakkel van die oorlog werd overgenomen door de Turkse over heersers, die zich als de opvolgers van de Arabieren in de Islamitische wereld aandienden. Ook zij hebben grote veroveraars gekend, zoals de legendarische Sala- din die de door Godfried van Bouil lon in de eerste kruistocht van 1096 tot 1099 veroverde Heilige Stad Je ruzalem, weer zou verwerven. Tot in de zeventiende eeuw hebben de Turken de „ongelovigen" besta-e den. Daarna werd het Turkse rijk zwakker en zwakker, om in de 19de eeuw „De zieke man van Europa" te worden genoemd Met de opkomst van het nationa lisme van de 19de en 20ste eeuw, waarbij nieuwe Arabische rijken toe stand kwamen en waarbij ook Tur kije een nieuw bew« nd kreeg, heeft de Islamitische traditie ook nieuwe impulsen gekregen. Het Panislamis- me werd gepredikt, op de sterke re ligieuze verbondenheid tussen de Mo- hemmedanen werd sterk de nadruk gelegd. Zo nu en dan klinkt dan ook weer de roep om de Heilige Oorlog, een herinnering aan een groots ver leden, toen de beschaafde wereld aan de voeten van Mohammeds vol gelingen leek te liggen- J. R. S. DEN HAAG (GPD) „Wij zijn met elkaar toch rijk genoeg om de gepensioneerden een inkomen te garanderen dat ten minste even groot is als het netto besteedbare minimumloon." Mr. Th. J. A. M. van Lier (43>, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, vindt het teleurstellend dat het nog steeds zover niet is. Hij vindt verbetering van de pensioenen waard om een stukje welvaartsgroei voor op te offeren. In een gesprek over het pensioen- vraagstuk zegt hü voorstander te zijn van een volksverkering die iedereen, werknemer of zelfstandi ge, op zijn 65ste levensjaar een wel- vaartsvast pensioen zou moeten bie den dat in redelijke verhouding staat tot het genoten inkomen in de actie ve periode. Twee jaar geleden al vroeg mr. Van Lier, specialist van de PvdA- fractie op het gebied van de sociale voorzieningen, minister Roolvink van Sociale Zaken een staatscom missie in het leven te roepen die zou moeten aangeven hoe een dergelijk welvaartsvast pensioen kan worden gerealiseerd. De minister gaf toen niet thuis. Was hij echter op de suggestie in gegaan dan waren we volgens mr. Van Lier nu al een eind verder ge weest met de discussie over de pen sioenen, een discussie waaraan na het NVV, dat vorig jaar al met een uitvoerig rapport kwam, onlangs ook het CNV een opvallende bijdrage le verde. Wellicht had de SER zich reeds over het vraagstuk kun nen buigen en hadden we met een beetje goede wil nog voor de vol gende kamerverkiezingen een uit spraak gehad. in termijnen te worden uitgekeerd, en dat is een inkomstensoverdracht. Behalve dat de meeste verzekeringen die mr. Van Lier niet acceptabel te laag starten, waardoor de uitke ring onvoldoende wordt, zijn de pen sioenen niet waardevast, maar wor- vindt. Andersom is het ook mogelijk dat men op latere leeftijd in belo ning terugvalt en dus minder pen den door de inflatie aangetast. De 1 sioen zou krijgen dan waarvoor men gepensioneerde ziet daardoor voort- j betaald heeft Het wordt tijd, meent mr. Van Lier, dat het pensioenvraagstuk nu eens radikaal wordt aangepakt. Het P.v.d.A.-kamerlid realiseert zich ech ter terdege dat er een serie poli tieke hangijzers zijn, die eerst moe ten worden opgeruimd. Zo zal de fi nanciering van de volksverzekering een deel van de economische ruim te vergen, die de werkgevers niet graag zullen afstaan. Als men be denkt hoe groot de weerstand elke keer weer is tegen een autonome verhoging van de AOW, dan zal een optrekking tot het niveau van tiet minimumloon, dat wil zeggen met meer dan duizend gulden, niet eenvoudig te verwezenlijken zijn. Dan zün er nog de levensverze keringsmaatschappijen. die in de pensioenfondsen een belangrijk stuk activiteit en werkgelegenheid hebben zitten, dat bij de invoering van een volledig omslagstelsel zou verdwij nen. De fondsen zijn ook als grote kapitaalverstrekkers van groot be- Ook zelfstandigen Ook al zijn de voorstellen van het CNV nog niet uitgewerkt, toch is mr. Van Lier er duidelijk mee ingeno men, vooral met de uitspraak van het vakverbond dat de verbetering van de pensioenen een drastische in greep vereist. Het CNV voelt ook ook wel voor een volksverze kering, maar acht het als werkne mersvakcentrale niet zijn taak daar op aan te dringen. Als de AOW wordt opgetrokken tot het peil van het netto-minimumloon en er daar naast een pensioenwet komt die de werknemers op basis van het om slagstelsel een aanvullend wel vaartsvast pensioen garandeert van zeker 70 procent van het verdiende brutoloon, dan is het protestantse vakverbond meer dan tevreden. De weduwen zouden 50 procent van het verdiende brutoloon moeten heb ben plus 10 procent voor elk kind tot een maximum van 100 procent. Mr. Van Lier wil echter ook de zelfstandigen in de te treffen voor ziening opnemen. Hij gelooft dat het gros van de zelfstandigen graag een regeling zou hebben. De regeling zou een vloer moeten bevatten op het niveau van het netto besteedba re minmiumloon en een inkomens grens van ongeveer f35.000. De grens van f 21.580, die het CNV voor stelt dezelfde grens als in de WAO) vindt de heer Van Lier te laag. Een groot aantal verzekerden zou op een te laag pensioen terugvallen. Hoe de regeling ook wordt opge zet, voorop moet volgens het Kamer lid verbetering van de huidige toe stand staan. Op het ogenblik is er voor teveel werknemers naast de AOW nog helemaal geen voorzie ning (de schattingen lopen tussen de 10 en 20 procent van het werkne mersbestand) en de regelingen die er bestaan, zün ondanks de hoge j staat uit Philips-produkten. Eén- premies vaak niet toereikend. Het derde van de totale omzet van CNV heeft berekend dat het gemid- philips wordt verkregen met in delde bedrijfspensioen op 2400 i XT gulden. Dat betekent dat velen b(j Nederland vervaardigde produk- hun pensionering financieel een ten. Ongeveer eenderde van de enorme smak maken als ze al niet totale personeelsstaf van Philips een beroep op de bijstandswet moe- I werkt binnen onze grenzen, ten doen. Dat laatste is zeker het Mr. Th. van Lier Op het ogenblik werkten de pen sioenfondsen met h et kapitaaldek kingsstelsel, waarbü de ingebrachte premies worden belegd om later weer durend zyn bestedingsmogelykheden afnemen. Ook deelt hü op geen en kele manier in de verbetering van de welvaart. Bü het omslagstelsel wordt ech ter geen kapitaal meer gevormd, maar zorgt de werkende gene ratie direkt voor de gepensioneerde. Het systeem wordt reeds toegepast bü de AOW. De moeilükheid met de aanvullende pensioen is evenwel dat er gedifferentieerde uitkeringen moeten worden gedaan. Ook rüst de vraag wat er moet gebeuren met de reeds verkregen pensioenrech ten. Blüven die gehandhaafd, dan zouden heel wat werknemers een pensioeninkomen hebben, dat groter ls dan wat ze in hun actieve periode verdienden. Men zou de verkregen rechten in de algemene pot kunnen laten vloei en, maar dat zal niemand leuk vin den en dus ook stellig niet worden geaccepteerd. Alles meteen afkopen is niet mogelük, omdat onze economie een dergelüke bestedingsimpuls een voudig niet zou verdragen. Het lijkt de heer Van Lier daarom moeilük om bü de invoering van de volksver zekering zonder overgangstermyn over te gaan op het omslagstelsel, zoals het CNV voorstelt. Pensioen-grondslag Een andere vraag die moet worden beantwoord, betreft de pensioen grondslag. Waar moet men bü het berekenen van de uitkeringen van uitgaan: het laatst verdiende sala ris (eindloonsysteem) of het gemid delde inkomen. Het CNV is. vindt de heer Van Lier, een beetje over deze kwestie heengelopen. Hü wil daar het vakverbond allerminst een ver wijt van maken, maar verwüst naar het NW-rapport „pensioen voor al len". dat op dit punt wel met een oplossing is gekomen, namelijk met het z.g. puntenstelsel, dat ook Zwe den heeft ingevoerd. Volgens het puntenstelsel wordt leder jaar uitgerekend op hoeveel punten (een punt is b.v. honderd gulden) men recht heeft. Mr. Van Lier vindt dit een aantrekkelüker systeem dan het eindloonsy steem. dat hü niet helemaal recht vaardig noemt. Mensen die op la tere leeftüd promotie hebben ge maakt, zouden bü dit systeem een hoger pensioen krügen dan waar voor ze premie hebben opgebracht. Hun pensioen zou voor een deel door de lagere inkomens worden betaald lang voor onze economie. Zou tot de invoering van een omslasgtelsel worden besloten, dan zal in ieder ge val naar een andere wüze van col lectief sparen moeten worden onge zien. Ook daarom vindt de heer Van Lier het verstandiger met een ge mengd stelsel te starten. Mr. van Lier ziet over een verbe tering van ons pensioenstelsel gauw een jaar of toen heengaan. Het kost niet alleen veel tüct om een wette- lüke regeling te ontwerpen, maar ook zal de invoering van een volks verzekering, vanwege de optredende premiestüging, geleidelük moeten plaatsvinden. Het Kamerlid wil dit najaar bü de behandeling van de rüksbegroting opnieuw proberen e regering, waartoe de instelling van een staatscommissie, die alternatieve plannen voorbereidt, de eerste stap zou kunnen zün. Zonder een voldoende pensioen voorziening vertoont ons stelsel van sociale zekerheid volgens mr. Van Lier nog een enorm gat. Onze wel vaart groeit volgens hem sterk ge noeg om dat gat snel en adequaat op te vullen. Maar dan moeten we niet blüven zoals we nu doen. maar zo langzamerhand op dit terrein iets gaan ondernemen. R. W. Heidinga. GEMERT (ANP) „De totale uit gaven van de sociale verzekeringen bedroeg in 1968 ruim twaalf miljard gulden en in 1969 zal waarschünlük het bedrag van dertien miljard wor den overschreden. Het gaat hier om een orde van grootte van ongeveer de helft van de rüksbegroting. Ondanks de kritische geluiden over de kostenontwikkeling en lastendruk hoort men maar zelden stemmen, die pleiten voor een wezenlüke aantas ting van het systeem. Ik heb eerder de indruk, dat het lijstje van nog levende wensen langer is dan de ver zamelde voorstellen tot imkrimping en afbouw" Dit zei de heer F. van Bakel, se cretaris van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, gisteren in Ge- mert. waar tot en met zondag de jaarlükse studiedagen van het is gewüd aan de gezondheidszorg ln Nederland. De heer Van Bakel constateerde, dat het Nederlands systeem van so ciale verzekeringen een vergelijking met andere vergaand geïndustriali seerde landen kan doorstaan. Toch is er nog een aantal lacunes aan te wüzen, zoals ook blükt uit de advies aanvrage die minister Roolvink in 1967 tot de SER richtte. Nog levende verhoging op dit ge bied zün onder meer een beperkte autonome verhoging van de AOW- en AWW-pensioenen, een vakantie uitkering in de AOW en AWW, een verbetering van de particulie pen sioenen. uitbreiding van de arbeids ongeschiktheidsverzekering tot niet- loontrekkenden, uitbreiding van de AWBZ voor wat de extra-murale zorg betreft, alsmede een voorziening om de gevolgen van werkloosheid Spectaculaire ontwikkelingen heb ben in de afgelopen dagen de aan dacht gericht op het cash-and-car ry verschünsel. Simon de Wit kon digde aan binnen het jaar een acht tal cash-and-carry supermarkten met nevenafdelingen voor textiel, sterke drank enz. te gaan openen. Co-op heeft plannen in petto voor een niet nader genoemd aantal cash- and-carry winkels, waarvan de rea lisering afhankelük wordt gesold van wat de concurrentie doet; men heeft al twee cash-and carry zaken onder een andere naam. De Gruyter, druk bezig te reorga niseren in zün oude winkelbestand, tracht zün prüzen voor kruideniers waren zo lang mogelük heel te hou den door daarnaast voor groenten, fruit, vlees e.d. aanlokkelüke aan- biedeningen te doen. Het is echter aannemelük dat de meestal slag vaardig reagerende Albert Heün de ontwikkelingen met argusogen gade slaat en bü de prüsstelling ten kost te van alles gelüke tred zal willen houden met de cash-and-carry be drijven. Met andere woorden: het groot winkel bedrüf zet de eerste stap op het prijsbrekerspad. En het neemt, ondanks tegenstrüdige verklaringen hier en daar, thans in zün daden toch wel duidelüker dan ooit af- afstand van de stelüngname van de rest van de detailhandel voor hand having van vaste prüzen in de levens middelenbranche. Het merkwaardige is dat het grootwinkelbedrijf hiermee naar de andere kant alleen reeds door het bekend worden van zün plannen bijdraagt tot een verbete ring van de imago van de cash- and-carry bedrüven. Zeker van die van de wat meer ingerichte en van evenafdelingen voor ziene cash-and-carry supermarkten, de toe nog tegenover het publiek zich zelf met moeite waar moesten ma ken als zünde uitgerezen boven het onregelmatige en ongeordende assor timent van de „witte schuren". Nu zün zü ineens vanzelf opgenomen in de rijen der gevestigde supermarkten Zü zün alleen nog steeds aanzien- lüker goedkoper. Er is nog slechts weinig bekend over omvang en betekenis vim het cash-and-carry verschijnsel in Ne derland. Zelfs niet bij het Econo misch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM). dat in het zo juist verschenen jaarverslag van het hoofdbedrüfschap detailhandel over het verschünsel een beschouwing geeft, waaraan wü een aantal van de hierna volgende gegevens ontle nen. NKV worden gehouden. Dit congres van zelfstandigen op te vangen. LEIDEN (GPD) Meer dan de Koninklijke-Shell groep en het Unilever-concern is Philips erin geslaagd een Nederlandse signa tuur te behouden. Bijna 10 pro cent van onze totale export be- geval met de werknemers die op hun 65ste zijn aangewezen op de AOW en verder niets. De pensioen verzekeringen zün in handen van ongeveer 80 bedrijfs fondsen en zo'n 1600 ondernemings fondsen, een enorme versnippering, die volgens het CNV in veel geval len tot stagnatie bü de pensioenop bouw leidt. Dan zün er verder nog de vele individuele of collectief af gesloten polissen bü de levensverze keringsmaatschappijen. die het ge heel niet bepaald overzichtelüker j momenteel maken. Veel gepensioneerden die in conjuncturele Een uitkering van één procent duurtetoeslag kost een bedrijf als Philips alleen voor het in Nederland werkende personeel tien miljoen gulden. De helft van dit in septem ber uit te betalen bedrag is reeds ten laste van de resultaten van het eerste half jaar gebracht, anders zouden deze nog klankrüker zyn ge weest dan nu het geval is. Weliswaar kan Philips niet bogen op een omzet- en winststüging als AKU. maar bü dat bedrüf werken uitzonderlük gunstige factoren, terwül bü deel van de produktie bestemd voor de export. Serievergroting Bü de vestiging van bedrüven wordt bü de transnationale concerns niet gedacht aan grenzen. Er wordt gefabriceerd waar de omstandighe den het gunstigst zün. het zü door de beschikbare plaatsruimte, de aan wezige arbeidskrachten of natuurlü- ke gesteldheid. Koelkasten van Philips komen te genwoordig büna allemaal uit de Ig- nisfabrieken in Italië. Bepaalde ra diotoestellen en de nieuwe videore- paalde produktielünen naar landen, waar de kosten beter in de hand kunnen worden gehouden, of waar nieuwe produktie-eenheden tot bete re resultaten kunnen leiden. Een gro te mate van flexibiliteit is noodza- kelük. Zo laat Unilever geen consumptie- Üs meer in Nederland vervaardigen. Het is een Benelux-produkt, dat in de helaas afgelopen lükende zomer maanden door kinder- en grote men sentongen werd belikt. Het profüt van de zomer-üscampagne zal pas in de Unileverresultaten over het derde kwartaal zün af te lezen. Dit is echter niet de zeden waarom hun actieve periode een paar keer Philips sprake is van n doorgewin- van werkgever veranderd zün, moe- j terde groei. Het is toch waarlük een ten op hun 65ste bü verschillende j prestatie om op een reeds in miljar- fondsen aankloppen voor een mini- den uitgedrukte omzet nog een stü- maal pensioentje. Men kan zich Sing van 12 procent te behalen, soms ook wel met de rechten van de Dat is meer dan de gemiddelde ra- ene pensioenverzekering inkopen bü de andere, maar dat blükt in de praktük altüd verlies op te leveren. Mr. Van Lier zou zün volksverze kering, tegen het geükte patroon in, het liefst uitgevoerd zien door een beperkt aantal bedrijfsverenigingen. Op den duur wil hü zelfs komen tot één uitvoeringsapparaat voor de ge hele sociale verzekering met kanto ren over het gehele land. De volks verzekering zou moeten worden ge financierd op basis van een ge mengd stelsel, dat zo dicht mogelük bü het omslagstelsel ligt. Een zuiver omslagstelsel, waarbü de uitkerin gen direct gefinancieerd worden uit de opbrengst van de premies, acht hü niet direct uitvoerbaar. Er kleven nog teveel bezwaren aan. ming van een omzetgroei voor dit jaar van 9 procent welke aan het be gin van het boekjaar werd gegeven. Het ziet ernaar uit dat de trend in het resterende deel van het jaar ge handhaafd blüft, waarbij de televi sie met en zonder kleuren een be- langrüke rol speelt. Zolang in de Westerse industrie landen de welvaart nog met hompen wordt gesneden zullen de afzetmo- gelükheden van onze transnationale concerns groot blüven. Zelfs in Groot-Brittannië waar de bestedings beperking zo langzamerhand vat be gint te krügen op de economische bedrüvigheid, worden de vooruitzich ten blükbaar gunstig geacht, anders zou Philips toch niet aan een sterke vergroting van de produktie van wasautomaten denken, ook al is aen corders worden in de fabrieken in Oostenrijk vervaardigd, om in Fran- krük, Duitsland. Nederland of waar het maar uitkomt. Hoe groter de se ries. die vervaardigd kunnen worden op één produktiestandplaats des te groter zün de mogelükheden om de kostprüs te drukken. Bü Philips zün door de rationalisa tie van de produktie reeds dusdanig gunstige resultaten bereikt dat de artikelen in het algemeen niet op de vleugelen van de prüsinflatie zün meegenomen. Gloeilampen van het standaardtype kosten nauwebjks meer dan een jaar of tien geleden. Voor dergelüke oude produkten zün dusdanig geautomatiseerde produk- tiemethoden ontwikkeld dat verande ringen in het loonpeil nauwelüks van invloed zün op de produktiekosten. Er komst haast geen mensenhand meer aan te pas. Rationalistische brengt ook met zich mee dat bü een abnorale kos- tenstüging in enig land op betrekke- lük korte termün kan worden over gegaan tot het overbrengen van be door de raad van bestuur te kennen procent meer winst kon worden be- 14,1 procent groeien, terwül de winst met 3,1 procent vermeerderde. Voor KZO werd een omzetgroei van 20.9 procent opgetekent bij een winst- stügeng van 14 procent, terwül AKU de kroon spande met 22,4 procent meer omzet en maar liefst 51,1 pro cent meer winst. Te mooi om waar te zijn Het is allemaal haast te mooi om waar te zün, vooral omdat de voor uitzichten voor de tweede helft van het jaar gunstig zün. De Koninklü- ke-Shell groep heeft nog wel belang rijke uitgaven voor exploratie en uitbreiding van de verkooporganisa tie voor de boeg, maai* het zou toch raar moeten lopen als de omzet- en winstgroei in de laatste helft van 1969 ten achter zou blüven bü die van de afgelopen periode, al moet er rekening mee worden gehouden dat de onderlinge wedüver van de grote olieconcerns büzonder groot is. Dit blükt uit de verlaging van de benzineprijs aan de pompen langs de Duitse autobanen, waarmede Shell een aanvang heeft gemaakt. Met in gang van 1 september wordt de prijs is gegeven dat de cüfers van het van normale benzine met 2 a 4 derde en vierde kwartaal reeds een verbetering zullen vertonen. De uitgaven welke gedaan moes ten worden om nieuwe wasmiddelen aan de vrouw te brengen, beginnen resultaten af te werpen. De oncur- rentie op het gebied van de enzy- menrüke wasmiddelen was zo fel dat het leek of het vet van de ketel was bü Unilever. Hoewel de omzet met 9,9 procent is gestegen in het eerste halfjaar, bleef de nettowinst 11,7 procent ten achter bü die van het overeenkomstige tüdvak van 1968 Dit was bepaald een slechte beurt want de andere concerns kwamen de een na de ander met veel betere cüfers uit de bus. De Koninklüke- Shell groep behaalde bü een omzet- stüging van 7,7 procent een ver meerdering van de nettowinst van 9.9 procent. Philips kwam, zoals ge zegd met een omzetgroei van 12 pro cent op de proppen, waardoor 16 pfenning per liter verlaagd. Voor de vakantiegangers een strop dat het dan pas ingaat en voor Shell betekent het een belangrijke inkrimping van de winstmarge aangezien die voor het hele concern op iets meer dan één cent per liter verkocht produkt uitkomt. Zo heeft elk concern zün eigen zorgen, maar de leiders van de gro te bedrüven zün voor een kleinte vervaard als zü de concurrentie te gemoet moeten treden. Zü gaan erop af als Paulus op de Korinthiërs dat wil zeggen, zü versagen niet om de zaken zo goed mogelük te doen sla gen en die streven vindt steun in het feit dat in alle bedrüfstakken spra ke is van een groei in de afzet- en prod uktiemogel kheden. Neem alleen de wereld-olie-indus trie. die büna elk jaar op een pro- duktiegroei van 7 procent kan re kenen. Dit groeipercentage komt rüwel overeen met de omzetgroei ma^en. Nederland telt naar schatting ruim zestig cash-and-carry bedrüven. Het verschünsel stak de kop op om streeks 1953. toen de prijsconcurren tie in elektrische apparaten büzon der winstgevend was. Het deed zich opnieuw voor met een ongekende hevigheid, in 1968. En wel in de le vensmiddelenbranche. waarin zich bedrüven met jaaromzetten tot 10 en 15 miljoen gulden ontwikkelen, met een voor de bestaande detailhandel voelbare zuigkracht. De klanten van deze cash-and-car ry warenhuizen komen in hoofdzaak uit de middenklasse, wat hun inko men betreft. Zü kunnen zich bü de stügende welvaart dingen veroorlo ven die zü vroeger niet konden ko pen, maar dan moeten die dingen niet te duur zün. Nederland maakt een unieke ont wikkeling door met zijn cash-and- carry in de levensmiddelenbranche. Dat komt doordat Nederland het el ders vrijwel niet voorkomende sys teem van strikt door de fabrikanten voorgeschreven verkoopprijzen kent, met daarnaast eveneens nogal strikt door de detailhandel gehandhaafde adviesprüzen voor een aantal ande re artikelen. Het is lonend daarte gen te concurreren. Voor het overige telt ook hier de welvaartstüging mee. die de consu ment op zün dagelükse inkopen doet bezuinigen, om dan net een auto of een buitenlandse vakantie binnen zün bereik te krijgen. Bovendien zal ook het schrikeffect van de door de overheid slecht geïntroduceerde btw, klanten bü de cash-and-carry heb ben gebracht. Er wordt wel gezegd dat de cash- and-carry goedkoop kan zün doordat zü op goedkope grond en in zeer gro te goedkope gebouwen buiten de winkelcentra zit, snel zün inkoop- prüs terug krügt doordat de omzet snel gaat. en doordat men alle ser vice heeft laten vallen. De eerste twee factoren zün juist. Wat de der de betreft is het de vraag wat wordt bedoeld met „alle service." Waar gaan we in Nederland met de cash-and-carry heen? In elk ge val naar een botsing tussen de vaste prijsvoorschriften en de prüsbrekers in de levensmiddelenbranche, waar het front van de voorstanders van vaste prijsbinding steeds meer ver zwakt. Wat de omzet betreft ver wacht het thans geschrokken groot winkelbedrijf er een groei tot 10 a 15 procent van de totale levensmid delenhandel. En voor wat betreft de technische ontwikkeling is het teke nend dat, na enige reeds bestaande cash-and-carry supermarkten, Si mon de Wit heeft gegrepen naar de mogelükheid van een mini-waren huis. Die ontwikkeling zal wel verder gaan. Ook al staat het publiek .lier meer dan elders wantrouwend tegen over laaggeprüsde duurzame artike len, na kleding, sterke drank (hier laat ik de typering „duurzaam" even los), textiel en huishoudelüke artikelen, kunnen bü een beperkte service nog veel artikelen zoals gor- dünen, vloerbedekking, doe-het-zelf- artikelen. auto-accessoires, meube len e.d. de mini-warenhuizen in de naaste toekomst meer maxi gaan haald. Hoogovens zag de omzet met1 bü de Koninklijke-She 1L L. BAKKER

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7