„Leidato proefkonijn in Groen- Suiker en ons voor hulp sprekende hart oordhal 55 Studenten Compagnie treft regeling ziekte kostenverzekering mi** Burgemeester liet duiven los en „ving" een konijn Geen grote aanvoer wel goede handel WASAUTOMAAT nu 395- Leidse bankdirecteur jubileerde Over wonen I i. in Leiden Verpleegster moet terecht staan IEMCO - Leidato-tip IEMCO - Leidato-tip Remonstranten beslissen over al of niet aanblijven van ds. Cramer 30 AUGUSTUS I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA I telde op 1 juli van dit jaar 101.823 inwoners, een woningvoor raad van 29.182, een aantal van 812 in aanbouw zijnde woningen en 4527 ingeschreven woningzoeken den. Het zijn cijfers, die iets zeg gen van de problemen, die Leiden op woongebied kent. Problemen, die de grootste groep degenen, die goed wonen aan zich laat voorbij gaan, maar waarmee een j deel de woningzoekenden worstelt. fiet in de eerste plaats als handlei ding voor woningzoekenden hoe wel ook die er hun voordeel mee j kunnen doen maar veel meer 1 als interesse-wekker voor alle an- deren heeft het bureau voorlich- I ting van de gemeente een brochu- re over wonen in Leiden het licht i doen zien. die. zoals gemeld, op j Lei dato en stadhuis voor belang stellenden verkrijgbaar is. Iet boekje, gestoken in een rustig- groene omslag, wil af van de me ning: voor een huis naar de ge- meente. Zoals: voor een brood naar de bakker en voor gehakt naar de slager. Het vertelt over huren en verhuren en alles rond om deze privaatrechtelijke over eenkomst Twee-derde van de Leidse woningvoorraad is particu lier bezit. Deze „vrije markt'' wordt door het gemeentelijk bu- I reau Huisvesting alleen op de nor- 1 men gecontroleerd. Het bureau is aangewezen op leegkomende wo- ningwetwoningen. De helft daar van is bestemd voor oplossing van huisvestingsmoei'lijkheden van le den van woningbouwverenigingen, die deze huizen beheren. Voor de andere helft heeft Huisvesting het i I recht van voordracht. doet het bureau, dat, een lijst heeft van 4500 woningzoekenden? De brochure zegt. het zo: een te kort verdelen. „Vriendjespolitiek,", I zegt men als een nog niet of pas getrouwde, jonge werknemer een j huis krijgt toegewezen. De brochu re: Onzin. Het is één van de enke le honderden industriewoningen, I gebouwd met geld van het be Een met keiharde gul- I dens gekocht recht dus. je lege woningwetwoningen zo bitter weinig worden aange wend om de ergste gevallen uit een aantal urgentie-groepen te hel pen, zoals duizend onvrijwillig in- wonende gezinnen, gezinnen uit sa- I neringswoningen en andere krot- dringende medische gevallen. foorlichting geeft toe. dat inwo- ningsellende moeilijk te beschri jven is, maar probeert het. o.a. zo. 'Het is een kwaad. Het zet vaders tegen zonen, kinderen tegen ouders, kinderen tegen kinderen, I vrienden tegen vrienden, buren te- buren, de man tegen zijn vrouw. Ook het krottenprobleem Wordt aangesneden en er worden igeen doekjes gewonden om din- tgen. die voorkomen. Zoals: er wor den huizei geweigerd aan gezin nen met huurschuld of die volgens leigenaren hun huis niet schoon en netjes bewonen. in onderwerp apart: woningver nieuwing. De woningbouwvereni gingen bezitten 3500 voor-oorlogse woningen. Van 1965 tot dit jaar zijn 621 woningen van de „eerste lichtingen" opgeknapt. De kosten waren geschat op f 4200 per wo ning. Het werd f 7650. Momenteel ls een vernieuwingsproject in uit voering. dat in totaal 306 woningen omvat. Verwacht wordt, dat dit f 11.000 per huis kost. Veel. maar Leiden krijgt er betere woningen mee. oe denkt de Leidse bevolking over de huizen? Dit najaar houdt het gemeentebestuur een onderzoek naar de woonwensen en woonbe hoeften met het oog op de volgend jaar in de Merenwijk beginnende bouw. De brochure zegt: Als uit 'dit onderzoek blijkt, dat velen be reid zijn een evenredig deel zeker 15 pet., hoewel men daarvan in Leiden vaak schrikt» van hun in komen aan goede huisvesting uit te geven en dat velen bereid zyn naar goede woningen in de nieuwe wyk te verhuizen «mede omdat zij nu bijv. ten onrechte met een te hoog salaris in een te goedkope woning zitten), dan weten we meer. Dan kan de Merenwijk een grote, massale verhuispartij op gang brengen in de komende zes tot acht jaar. Een verhuispartij. waarbij de gezinnen, die niets ach terlaten; omdat ze niets «bruik- baars) hebben, ook aan bod ko men. onclusie: Ook Leidenaars. die geen woningnood kennen en dat is verreweg het grootste deel heb- ben hun verantwoordelijkheid voor de woningnood en niet alleen de overheid. Aan deze meningsvor ming wil het bureau voorlichting zijn steentje bijdragen. De zaak is het waard, de zaak is ook aller belangstelling waard. LEIDES De samenwerkende actiegroepen van de rietsuiker- actie en de actie X-Y hebben vanochtend bij de opening van de Leidato een suikerhart aangeboden aan de burgemeester om de aan dacht te vestigen op de standruimte, die de gezamenlijke Leidse kerken op de huishoudshow ter beschikking hebben gesteld van de acties. De (poepen worden gevormd door mensen van verschillende vredesbewegingen en vertegenwoordigers van de kerken. Sa de Lei dato staan er ook tijdens de vredesweek activiteiten op het program ma. o.a. een z.g. „walk" en rietsuikerverkoop op de markt. In de pamfletjes, die op de beurs worden uitgedeeld, staat het verhaal van riet- en bietsuiker. Gesteld wordt hierin, dat de arme, rietsuikerproducerende landen èn de consumenten in de rijke lan den worden benadeeld door de verkoop van bietsuiker. De bietsui ker wordt beschermd door hoge belasting op rietsuiker. Dit verhaal wordt als voorbeeeld gesteld van de onrechtvaardige wereldhandel, die de rijken rijker en de armen armer maakt. Tot zover de rietsuikeractie De actie X-Y wil druk uitoefenen op de overheid om de bijdragen aan ontwikkelingshulp op korte ter mijn te verhogen. X-Y stelt het volgende: Willen de arme landen uit het slob gehaald worden, dan zal de financiële hulp drastisch verbeterd en verhoogd moeten worden. Het streefcijfer van de actie X-Y is: 1.25% van het nationale inkomen in 1969. 2% in 1972. De overheidsbijdrage is momenteel maar 0,81%. X-Y is een rekensommetje het is het verschil tussen streefcijfer en overheidsbijdrage. Dat is nu: 1.25 0.81 0.44 De X-Y actie wil dit verschil bijpassen door middel van vrijwillige belasting van 0.44% op het eigen inkomen. Het is niet in de eerste plaats een nieuwe wijze om gelden te verkrijgen ten behoeve van de uitbreiding van ontwikkelingshulp. Het deelnemen aan X-Y is een protest tegen de onwil om werkelijk solidariteit te betrachten met allen die de aarde bewonen. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Pipo's „Dag vogels, dag bloemenis van ochtend bij de opening van de achtste Leidato-huishoudshow weer actueel geworden. „Dag vogels", zei burgemeester mr. G. C. van der Willigen, toen hij tegen elf uur rond vijfduizend postduiven losliet, in „ruil" waarvoor hij van het Leidato-be- stuur een konijn kreeg aangeboden voor zijn kleinkinderen als symbool van de beurs als proefkonijn in de nog niet officieel geopende Groenoordhal. „Dag bloemen", zegt iedereen, die het tot de laatste vierkante meter bezette tentoonstellingsterrein betreedt, want hij wordt begroet door een bloemenhoorn des overvloeds. Bloemen en kleuren zijn troef op deze eerste Leidato in de hal. De stands maken een verzorgde, soms vindingrijke en soms artistieke in druk en geven het geheel een aardig cachet. De Leidato is in deze ruimte tachtig bij honderd meter vrij vloeroppervlak uitgegroeid tot een huishoudbeurs die meer dan regio nale betekenis bezit. Niet alleen uit Nederland zün er inzendingen (waarvan de mee.ste uit Leiden en de regio), maar ook uit België (elektrische apparaten). Duitsland (wijn) en zelfs uit Pakis tan, reden waarom vanochtend bij de opening ook de Pakistaanse vlag werd gehesen en een vertegenwoordi ger van de ambassade werd verwel komd. Hooggeplaatst Dat deed Leidato-voorzitter J. Wolfslag (evenals de andere comité leden sinds dinsdag bij het begin van de beursopbouw bijna doorlopend aanwezig) in een speech, die vooraf ging aan de de openingsplechtig- ventig kandidaten gekozen meiskes voor, waarop de burgemeester plaats nam'om hoog boven de aanwezigen zijn eerste officiële werk in de Groen oordhal te doen. Van het parkeerterrein vlogen in een wolk de duiven op Binnen kwam I het konün niet uit een hoge hoed. I maar werd aangeboden door één van de Leidato-gastvrouwenDeze uit ze ventig kandidaten gekozen meiskes j zijn in een charmant uniformpje ge- j stoken. Verder Ls er nog rond 25 man peisoneel aangetrokken om de beurs zaken te laten rollen. Een rondgang over de tentoonstel ling leert, dat in de 150 stands een keur van artikelen staat, wordt ge demonstreerd en wat er al met arti- kelen te doen is. Eén van de twee balkons is ingericht voor charitatie- ve en sportverenigingen Ook hier een verzorgde ..etalage" van wat er op dit gebied op de markt is Een bijzondere plaats neemt de stand in. die ter beschikking is ge steld aan de actie Zelfstandig Zon der Zorgen, driemaal Z voor de ver wezenlijking van een diensteentrum voor bejaarden in Leiden. Hier kan de bezoeker zijn steentje (kwartje) bijdragen door een steentje 'stukje karton» te spijkeren in het veelkleu rige mozaïek, dat hier tijdens de beurs zal worden gemaakt. Oj) podium Natuurlijk is er een attractie aan verbonden, zoals aan tal van zaken. Men behoeft zich niet te vervelen. Tot deze attracties behoort natuur- lijk het optreden van artiesten op een podium, dat middenin de hal is opgericht. Vanavond treedt André v. Duyn op, zondagavond The Three Jacksons, maandagavond Ben Cra mer, dinsdagmiddag voor bejaarden Bert van Dongen en Rien van Nu- nen, dinsdagavond Rita Corita, woensdagavond het Cocktail Trio, donderdagavond Willy en Willeke Alberti, vrijdagavond Johnny Kraay- kamp, zaterdagavond Johnny Jor- daan en zondagavond tot besluit Conny Vink. Tot die attracties behoren verder spelletjes en puzzeltjes en elke avond driemaal modeflitsen in het Groen- oord-restaurant (in de weekeinden ook tweemaal 's middags». Met dat al hopen de organisatoren het aan tal bezoekers van vorig jaar 40.000 te overschrijden. Er liggen 50 000 toegangskaarten klaar. Dat is hon derd kilo De verbinding tussen station en hal is beter geworden door de opening van de weg over het Schuttersveld, maar men oehoeft deze afstand niet te lopen. De Leidato laat om de tien minuten een bus rijden, die pendelt tussen station en hal. Een artistieke stand, met een rijtuig en bloemen. Foto boven: een Groenoordhal vol Leidato. (Foto's LD/Holvast) Dood door srhuld LEIDEN DEN HAAG <GPDl Op 2 september moet zich voor de Haag se rechtbank een 23-jarige verpleeg ster van de psychiatrische inrichting Endegeeest verantwoorden wegens dood door schuld. De verpleegster wordt aansprakelijk gesteld voor de dood van een zwaargewonde patiënte, die op 8 september vorig jaar door de verdachte in strijd met de voorschrif ten gedurende ongeveer een half uur alleen is gelaten in de badkamer. De demente vrouw liep in bad tweede en derdegraads brandwonden op van water uit heetwaterkraan, aan de ge volgen waarvan zij is overleden. LEIDEN De gisteren gehouden veemarkt mocht, ondanks het slech te weer toch een redelijke markt worden genoemd. Door kortere aan voeren in de sectoren wolvee en slachtrunderen bleef de aanvoer we: beneden de verwachting, maar di' was voor de handel zeker niet scha delijk. In de vleeshandel was er meer bedrijvigheid, hetgeen in de slachthuizen goed merkbaar was Hoewel de melkhandel iets bij dv vleeshandel achterbleef, was ei toch een redelijke vraag, waardoor alle slachtafdelingen een iets vlot tere handel te zien gaven. Ook de varkenshandel herstelde zich, met gevolg stijvere en hogere prijzen. De aanvoer bedroeg 2436 dieren. In de afdeling gebruiksvee geen grote aanvoer. Aan belangstelling ontbrak het niet, maar door hel natte weer bleef de animo uit. We zitten dan ook in de overgangstijd te vroeg voor de stal. te laat voor) vorige week was de aanvoer in de afdeling woivee enkele honderdtal len lager Ook de weersomstandig heden van de laatste paar weken werkten de wisselende aanvoercijfera in de hand. Ondanks een iets moei lijker handel op Frankrijk, bleef de exportvraag toch goed. Notering: vette schapen van f95 tot f 110.en f130.vette lam meren van f115.tot f135 en f 160.fokschapen van f 130.tot f145 en f160.enkele beste fok schapen boven notering tot f170. Ook in de afdeling varkens voor fok- en meslerij nog geen overgrote aanvoer, maar wel een behoorlijke belangstelling, die direct verband hield met de verhoogde prijzen vaw de vette varkens. De handel was goed en stijf prijshoudend, terwijl de biggenprijzij daardoor weer iets konden worden opgetrokken. Notering drachtige zeugen van het land In de melkvee-sector ging f550.tot f600.en f650.j het daardoor maar matig toe in de I schrammen van f110.tot f120.— handel, maar de prijzen handhaaf- en f130.biggen van f90.tot den zich wel. In de sector vare j f 97.en f 103. koeien een kalm beeld met opnieuw Bij wn aanbod. wn goede lagere prijzen v°°r oude magere vraag en een vrij levendige export- handel. kon de handel in alachtvar- ADVERTENTIE LEIDEN De Stichtng Neder landse Studenten Compagnie, de in Leiden gevestigde organisatie die op velerlei terrein economische belan gen van Nederlandse studenten be hartigt. heeft thans ocl een rege ling getroffen voor ziektekostenver zekering van studenten aan het hoger beroepsonderwijs. Dank zij de geaardheid van deze groep studeren den (o.a. hun jeugdige leeftijd) is het mogelijk gebleken voor hen vol ledige verzekeringen af te sluiten tegen premies die op ongeveer 35 procent van het normale niveau lig gen Berekend is dat ongeveer 56.000 van de 100.000 studerenden aan het ADVERTENTIE FIRATO-NIEUWS nu reeds te zien! Bezoek onze HIFI-stand (boven). I hoger beroepsonderwijs voor deze verzekering in aanmerking komen. Men hoopt binnen niet al te lange tijd tot een samenwerking op dit gebied te komen met de Stichting Studenten Gezondheidszorg die voor i de studerenden van het wetenschap pelijk onderwijs goedkope ziektekos tenverzekeringen veraorgt.. Voor het thans aanvangende academische jaar was die samenwerking nog niet mo gelijk. Voor de uitvoering van het nieu we verzekeringsproject is de Stich ting Uniac in het leven geroepen, waarin de Studenten Compagnie en de levensverzekeringsmaat schappij Union en de Railway Passengers As surance Co. participeren. De Studen ten Compagnie heeft een inschrij- j ving verkregen als makelaar waar- door een wezenlijke stem in de rege- lingen van Uniac mogelijk is. In het recente verleden moesten allerlei fi nanciële' regelingen langs omwegen worden uitgevoerd, waardoor onder meer moeilijkheden zijn ontstaan met de verzekeringsmaatschappij, waar-j mee de Studenten Compagnie eer- tij cis samenwerkte. De Studenten Compagnie houdt zich voorts bezig met schade- en le- I vensverzekeringen «het Academia- pakket» en met reductieregelingen j voor studenten op cultureel gebied en I bij de aanschaf van velerlei artike- j len. De jaarlijkse omzet bedraagt en- kele miljoenen. Stand 20'2 I koeien en lichte melkvaarzen De luxe dieren bleven nog wel prijs houdend. Notering: melk- en kalfkoeien va.i f975.— tot f1300.— en f 1650—, vare koeien van f 600.— tot f 950.— en f 1325.—. Er waren ditmaal aardig wat fok stieren en pinken. De belangstelling was matig, waardoor de handel het rustig afdeed. Notering: fokstieren van f 1000.— tot f1150 en f1350.— pinken van f600— tot f750 tot f850.—. Hoewel het aanbod van slacht koeien over het algemeen iets rui mer was, moest Leiden het in deze afdeling met een kortere aanvoei doen. Bij het ruimere aanbod koi het vlees toch goed worden geplaatst j waardoor de markthandel het rede lijk tot iets vlotter deed met goeo staande tot iets stijvere prijzen. Notering per kg geslachtgewicnt vette koeien van f 3.70 tot f 4.40 er j f5.— extra kwaliteit tot f5.25; slachtstieren van f 4.70 tot f 5.en f5.20; worstkoeien van f3.60 tol, f3.70.. Bij een iets kortere aanvoer van vette kalveren, bleef de vraag goed Er gaan veel vette kalveren naai het buitenland. Aangezien de aan- I gevoerde kwaliteiten weinig te wen- j sen overlieten, deed de handel het j in deze afdeling vlug af met iets stijvere prijzen. Notering per kg levend gewicht: van f3.60 tot f3 80 en f4.en kele prima kwaliteiten boven note ring tot f 4.10. kens met goed worden bestempeld en had het krappe aanbod een ver hoging van prijzen tot gevolg. Ook de subsidie-regeling van de export op Frankrijk hielp een handje mee. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2.67 tot f2.70; lichte slacht/zeugen van pl.m. f2.— tot f2.10. De record-aanvoer van geiten van enkele weken geleden werd over schreden. Het aanbod was daardoor wel iets te groot, waardoor de han del het iets rustiger afdeed. Notering: van f35.tot f75.— en f 105.w Wol vee Waarschijnlijk wel door de moei lijke handel met lagere prijzen van LEIDEN Zeer vele relaties uit bedrijfs- en financiële krin gen hebben gistermiddag de heer H. H Westhof, directeur in Lei den van de Nederlandsche Mid den standsbajik n.v., op de recep tie in restaurant Van der Heij den gefeliciteerd met en ge schenken aangeboden bij zijn 40- jarig dienstverband aan deze bank. Tijdens een diner, dal 's avonds iverd gegeven, ging de hoofddirectie van de NMB op di jubileum in. De heer Westhof. die recipieer de met zijn vrouw en twee doch ters. begon zijn loopbaan in zijn geboorteplaats Arnhem, en tvel als jongste bediende. In de oor logsjaren had hij het al tot kas sier gebracht, een promotie die hem naar Nijmegen voerde. Daar na werd hij benoemd tot direc teur, in '47 in Hoogeveen, vervol gens in Terneuzen ''54) en ten slotte kwam hij i?i '61 naar Lei den. De heer Westhoven is thans 56 jaar. (Foto LD/Holvast) LEIDEN De gemeente Lefden van de Remonstrantse Broederschap heeft volgende week de vrijheid om te beslissen over het al of niet aan blijven van ds. A W. Cramer. In juni van dit jaar heeft deze predi kant voor enkele maanden zijn werk zaamheden voor de gemeente ge staakt. aangezien hij zekere bezwa ren had tegen de Broederschap. Bovendien voelde hy een zekere ge fascineerdheid ten opzichte van de ontwikkelingen in de rooms-katho- lieke kerk Ds. Cramer zegt daar nu van: „De ontwikkelingen in de rooms katho- lieke kerk fascineerden mij zo, dat het niet onmogelijk leek dat ik my bij die kerk zou aansluiten". Achteraf, meent hij, dat een en ander toch niet tot zijn heengaan als predikant van de Remonstrantse Broederschap behoeft te leiden. Maar om de gemeente de volle vrij- I heid te geven om een beslissing te nemen over zijn aanblijven, heeft hy nu formeel zijn ontslag ingediend. Hy acht het anders voor de ge meente ondoenlijk om in alle open heid. zonder dat men zich aan hem gebonden voelt, een besluit te ne men. In de bespreking die volgende week met de gemeente zal worden gehouden zal de kerkeraad meede len, liever te zien dat ds. Cramer I dit ontslag intrekt. De predikant meent namelijk, met de kerkeraad. dat zijn bezwaren tegen de Broeder schap beslist niet tot een heengaan behoeven te leiden. Wel Écht hij het noodzakelijk zich met |jem#enta te bezinnen op de ganfVap Aken in de Broederschap en pp de *ard i van zijn werk.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3