BLIJFT EEN ZAAK rUSSEN ARTS EN PATIENT De prijs voor de welvaart ehandelde vrouwen bijna ooit spijt van arbortus iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Moederlijke 30 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Directe aanleiding tot een interview met F. E. .1. Bou- ricius, liuisarts, was zijn artikel in Medisch Contact van 25 juli waarin hij een „proeve van spelregels" opstelde voor de toepassing van ahortus. Daarbij liep hij vooruit op de nota van de maatschappij die eveneens blijkt te voelen voor opstelling van dergelijke spelregels, liever dan stringente regels op te stellen voor de indicatie tot ahortus. De spelregels van de heer Bourieius bedoelen te voor komen dat een arts tegen zijn geweten in abortus zal plegen, maar ook dat een vrouw, die ahortus wil, niet geholpen zou kunnen worden. Nadrukkelijk stelt hij ook dat abortus niet in de plaats zal komen van goede con traceptie. kter Bourieius, betekent de no- ran het hoodfbestuur van latschappij tot bevordering van neeskunst over de abortus pro- is volgens u dat met onmiddel- ingang iedereen die dat wil is kan krijgen?" lerdaad. Weliswaar kan iedere weigeren, maar ik geloof dat er g artsen zijn die mijn mening Zy zullen zonder hun geweten aan te doen bereid zyn is te zien als een van de mo- oplossingen voor het pro van de ongewenste zwanger- heb uit de nota begrepen d- aatschappy toch niet zover is ïen de uiteindelijke beslissing e vrouw laat", u tussen de regels leest we' er ontzettend verhuld in conservatieve artsen niet te- e benen te schoppen. De na- wordt gelegd op de procedure etekent dat men met elkaar tot (ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl... I BREESTRAAT1080-112 LEIDEN overeenstemming moet komen en dat zal voor veel artsen inhouden dat de vrouw in kwestie het laatste woord heeft". „Is deze nota wat u ervan ver wacht had?" „Ik geloof dat dit het beste is, d onder omstandigheden haalbaar was. Het is weliswaar sterk verhu en in watten verpakt wat er staat. Maar het staat er toch maar". „Hoe wordt de zuiver „sociale" indicatie eigenlijk precies in me disch verband getrokken?" „Wij kunnen proberen te meten in hoeverre een vrouw onder spanning staat. Wij kunnen vaststellen of d< betrokken vrouw de zwangerschap aan kan of niet. Of het kind in ee~ neurotische omgeving zal opgroeien of niet. Daarom moeten we probe ren uit te vinden: wat wil die vrouw werkelijk? Als ze blyft volhouden e: niet toegankelijk is voor vermin dering van spanning langs een an dere weg, dan groeit de zekerheid dat het kind later in een neurotische en voor de opvoeding bij voorbaat al ongunstige omgeving zal terecht ko men". „Vindt u de oplossing door middel van abortus iets positiefs?" „Nee, het is een noodzakelijk kwaad. Kijk, er zijn drie soorten vrouwen die om abortus vragen heel jonge, die nog niet aan contra ceptie toe zijn, de vrouwen die al een aantal kinderen hebben en er geen meer willen en dan de neurotische vrouwen met het Münchhausensyn- droom zij stellen zich opzetteiyk bloot. Alle drie in zekere zin geval len van mislukte contraceptie". „Maar kan men niet zorgen voor een goede contraceptie?" Maar een mens blyft een mens. Neem nu die vrouw met dat syn droom, die ik zo even noemde. Die kan nog zo zorgvuldig aan contra ceptie doen, uiteindelijk „vergist" ze zich een keer, expres. Ze wordt met opzet zwanger. Daar helpt geen con traceptie iets aan. „Hoe denkt u ethisch gezien over deze kwestie?" „Een moraaltheoloog heeft gelijk als hij zegt dat het gaat om een be gonnen menselijk leven, dat uniek is. Dat is een feit. Iets anders is natuur lijk moeten we daar nu zo ontzet tend bang voor zijn. Niemand mac moorden, maar intussen houdt de staat toch maar een leger in stand. De politie is bewapend, in verschei dene landen bestaat de doodstraf, we hebben slachthuizen, het ligt in onze natuur om dieren op te eten. Als je nu de mens als zoiets speciaals gaat beschouwen dat er op dit gebied bij zondere regels gelden. Maar dan blijft nog: waarom de staat dan wel. Wie zo ethisch denkt zou ook geen vlees meer moeten eten. Je moet het zo zien het gaat hier om een on gewenste zwangerschap. Dat staa* bij de betrokken vrouw centraal. Na tuurlijk eigent ook wel eens Iemand zich ongewenst iets toe. Als zo'n in breker op heterdaad betrapt wordt en wegvlucht, neemt de overheid het recht om op hem te schieten. Het is een mooie theorie, maar wij zitten met de praktijk van twintig duizend illegale abortussen per jaar". „Welk kriterium zou u aanhouden by het bepalen van het tijdstip waar op onderbreking van de zwanger schap nog kan of niet?" Zuiver medisch. Tot ongeveer 3V- maand is het met betrekkelijk weinig risico te doen. Het verwijderen van de placenta brengt na die tijd zulke gevaren voor de vrouw dat het risi co van abortus groter wordt dan dat van de bevalling. Het hoofdbestuur van de maat schappij zegt dat de ervaring met d indicatiestelling voor abortus moet worden verkregen „via een brede spreiding over vele ziekenhuizen in het land". Hoe denkt u daar over? Dat is te idealistisch. De zieken huisbesturen die met zoveel woor den aan de gynaecologen hebben duidelijk gemaakt dat in hun zieker huizen geen plaats is voor abortus op wat genoemd wordt „sociale" in dicatie. Andere besturen hebben het stilzwijgend laten merken veel gy naecologen durven er niet eens met het bestuur over te beginnen uit vrees hun positie als staflid in de waagschaal te stellen. Dat is een ge volg van het feit dat een groot ge deelte van de ziekenhuisbesturen de abortus beschouwt als een „gehei me handeling" die er eigenlijk niet mee door kan. Die besturen bestaan veelal uit medische leken, dikwijls wat starre, conservatieve mensen die niet hebben meegedacht met de evolutie die in medische kringen heeft plaats gehad". Betekent het feit dat artsen meer I abortussen verrichten toch geen im puls voor de ziekenhuizen om hun houding te herzien? „Misschien wel, maar het gaat tijd kosten het zal toch nodig zijn tot stichting van aparte abortusklinie ken over te gaan, zoals in Rotter dam al voorbereid wordt. Om de zie kenhuizen tot inkeer te brengen. Het hoofdbestuur spreekt zich in de nota weliswaar uitdrukkelijk negatief over abortusklinieken, maar dat is weer een uiting van dat idealisme, het is niet in overeenstemming met de werkelijkheid". „Hoe lang is de abortus in de Ne derlandse medische wereld al in dis cussie? „Op praktische basis een jaar of vijf, theoretisch al veel langer. Ook werden al veel abortussen verricht" „U bent zelf onkerkelijk. Heeft uw mening over de abortus een „ideo logische achtergrond"? „Ja. Wij zijn, zou je kunnen zeg gen op weg naar een nieuwe filosofie van de democratie. Daar bij krijg je te maken met een begrip dat heet sociale beheersing. Sociale beheer sing is de mate waarin de mens zijn neiging kan beheersen om andere mensen te manipuleren voor vruch teloze. destructieve doeleinden. Ook de mate waarin de mens weerstand kan bieden aan het gemanipuleerd worden, zonder daarin inzicht te hebben. Dat is een maatstaf waar mee je iemands gedrag kunt meten. Als we toe zullen zijn aan een situa tie waarin de neiging tot manipule ren onderdrukt wordt en de mensen Boem! „Moet dat noil?" vroeg Ma rian ongerust en ze keek, met enig wantrouwen naar de dreu nende ruiten -die zes maal daags uit de sponningen dreigen te vliegen. „Voor mij hoeven ze niet ieder ogenblik de geluidsbar rière te doorbreken ik dacht trouwens dat dat boven de be bouwde kom verboden was". „We wonen aan het randje. Boven de weilanden mag het wel", zei ik onverschillig „Maar de paarden schrikken er zo van", klaagde het dochtertje. ..Ze slaan soms geivoon op hol. Ik heb al drie keer een pony naar zijn weide moeten terug brengen. Zijn ze echt nodig, die knallen?" BlijkbaarGa nou maar bui tenspelen". Boem „Gek hè", bromde Adriaan. .Bij elke knal zit ik me af te vragen: wat zal het nu weer zijn? Een tankauto die een huis ramt, een fabriek die de lucht ingaat of geivoon een straaljager die voor bijkomt". Gisteren was het een tank auto". „Ja en vorige week een fabriek twee dorpen verder, en morgen is het mischien een straaljager die op een boerderij valt. Erg vei lig leven we niet meer tegen woordig". „Je moet niet overdrijven"zei ik boos. „Je doet alsof we dage lijks op het randje van de dood balanceren. Zo erg is het nu ok weer niet". ,Nee? Dan kijk jij zeker nooit naar het journaal 's avonds. Er gaat geen week voorbij of het knalt wel ergens. De wereld is goed explosief geworden als je het mij vraagt". „Ik begrijp niets meer van jul lie", mopperde ik. „Wat wil je dan? Terug naar de goede ouwe tijd, waarop jullie de hele dag afgeven? Terug naar de natuur, naar de armoede, ellende en ge varen van vroeger? Natuurlijk knalt het elke dag en vliegt er van tijd tot tijd iets de lucht in wat beter beneden had kun nen blijven. Nou en? Dat is de prijs die we moeten betalen voor de welvaart, voor gezondheid, voor het geluk. We willen alle maal gemotoriseerd naar ons werk, met vakantie, een week- einduitstapje maken. Het wordt ons ook wel gegund maar om het mogelijk te maken moeten de tankers over de zeeën varen en de tankauto's de wegen berijden. We willen allemaal volgespoten worden met antibiotica zodra we iets mankeren, maar dat kan niet zonder chemische fabrie ken. We willen allemaal hard wer ken, veel geld verdienen en lék- eten en nylon dragen en vuilaf- stotende stoffen gebruiken, maar zonder gasflessen gaat het niet. In deze wereld krijg je niets voor niets, zoon. We moeten al tijd betalen en niet zo wei nig. Voor onze veiligheid betalen we met levensgevar, voor onze welvaart met ongelukken, voor onze gezondheid met verpeste lucht en vervuild water. Als jij daarvoor een oplossing weet moet je het gauw zeggen: ze zoeken er al jaren naar!" „Waarom zijn moeders altijd zo reactionair?' bromde Henk. Iedereen die 't niet met jullie op 't eerste gezicht eens is, heet reactionair'foeterde ik opstan dig. „Maar laten we nuchter blij ven. Natuurlijk staat het mij ook niet aan. Ik voel me niet veilig en ik schrik me elke dag een rotje van die knallen. Ik ben woe dend omdat de vogels verdwijnen, de riviervis uitsterft en het fruit naar rauwe aardappelen smaakt. Ik gruw ook van stookolie in de branding, van stervende zeevo gels en verkeersopstoppingen. En ik ben er heilig van overtuigd dat het niet half zo treurig hoeft te zijn als het op het ogenblik is.' Maar laten we in 's werelds- naam niet alleen maar kanke ren! Het gebeurt ook voor ons en we profiteren er van. De machi ne die blozend van schaamte stokt omdat er tegen haar ge mopperd ivordt moet nog wor den uitgevonden" Boem „We zien vanavond in het jour naal wel wat het was', zei Adriaan morbide. Hij stond op, ging naar zijn kamer en zette een stereo-plaat op, met de bas- speaker op volle sterkte. Het dreunde als zes eskaders vlieg tuigen. Maar het kon niet ont ploffen en dat gaf me een ge rust gevoel. Thea Beekman met succes weerstand bieden aan pogingen tot manipulatie, dan pas hebben we echte democratie, en dan komen kwesties als abortus veel een voudiger te liggen een vrouw die abortus wil, gaan we niet manipule ren als zij zegt: dat red ik echt niet. Dan aborteren we, al zijn we er nog zo sterk van overtuigd dat het niet strikt noodzakelijk zou zijn. Dat is een bewijs van sociale beheersing". „In dat beeld past ook de legali sering van, bijvoorbeeld euthanasie in?" Inderdaad, dat is hetzelfde. Ik heb onlangs drie gevallen van long kanker gehad. Met alle drie heb ik besproken wat ze hadden. Ook dat hoort er bij. Voor een patiënt mag je niets achterhouden. Als hij er ten minste voor open staat. Alle drie hebben ze gezegd: dokter, geeft u me een spuitje als het te erg wordt. Daar hebben ze me op een kritiek moment aan herinnerd. Met een ge rust geweten heb ik aan dat verzoek voldaan. Dat durf ik ook tegenover de officier van justitie Vol te houden. Natuurlijk zijn er artsen die er an ders over denken. Maar ook hier is het, net als by abortus, zuiver een zaak tussen de arts en de patiënt. levroEW S. M. I, Damstra-Wij menga (arts) )NINGEN (GPD) Mevrouw I. Damstra-Wymenga in Gro- is weer landelijk in het gekomen. Twee jaar geleden tij de aandacht door (veront- iver de regelmatig terugkeren- richten over vermoorde pasge- kinderen) een brief te schrij- aan de SOS-diensten (tele- he hulpdiensten voorde mens 3d). Een passage uit die brief: tel voor, aanstaande moeders, in geheim bewaren willen, ge leid te geven hun baby „te k »ng" te leggen bij ons. Het is r strafbaar een baby te vonde- e leggen, dan te vermoor- (De bedoeling was via de of- kanalen een pleeggezin te 1 voor de ongewenste kin- lee e keer is mevrouw Damstra in inten gekomen met een onder lat zij verrichtte onder vrou- et wie zij de afgelopen jaren had in verband met on- ste zwangerschappen. Zij e de resultaten van het on- k bekend „omdat in publika- fer het onderwerp abortus nog zelden de betrokken vrouw aan ifoord is geweest", ofschoon zij en-i ander onvoldoende acht- v statische bewevking. j rouw. Damstra in Groningen is arts, heeft vroeger een huisart senpraktijk gehad, is geestelijk raadsvrouw van het Humanis tisch Verbond, is getrouwd met de arts-anaesthesist (narcotiseur) C. F. Damstra, heeft een groot gezin, waarin pleegkinderen zijn opgeno men. en vindt thuis plaats en tyd om zich met de problemen van on gehuwde moeders bezig te houden. Zij helpt aanstaande ongehuwde moeders „in het geheim' bij haar in huis bevallen. Dat wil zeggen, dat de vaak roddelende en schande spre kende bekenden en familieleden zo nodig en zo mogelijk onwetend blijven van de bevalling, dat er in rust een oplossing wordt gezocht voor moeder en kind (bijvoorbeeld afstand doen). Het is logisch dat me vrouw Damstra onder deze om standigheden in hevige mate gecon fronteerd met het probleem van de ongewenste zwangerschap ook met verzoeken om abortus provoca te in aanraking is gekomen. Om misverstand te voorkomen mevrouw Damstra zegt dat zij zelf geen abortus verricht. Zy wijst op het zorgvuldige en grote onderzoek dat nodig is alvorens een verzoek tot abortus kan worden ingewilligd. Zij wijst op het praktische probleem een ziekenhuis te vinden, dat de ingreep w'l verrichten. Zij is in principe vóór anticoncep tie en niet voor abortus. Zij zegt: „Ik ben tegen abortus on demand (op verzoek van iedere willekeurige vrouw) maar onder bepaalde om standigheden kan het noodzakelijk zijn. Daar is dan een onderzoek voor nodig door een gedifferentieerde groep mensen: huisarts, psychiater, psycholoog, maatschappelijk werk ster Enkele opvallende punten uit het onderzoek van mevrouw Damstra. Veelal wordt in het buitenland een einde gemaakt aan een ongewenste zwangerschap. Vrijwel geen der be handelde vrouwen had achteraf spijt van de abortus. Degenen, die on danks een ongewenste zwangerschap toch een baby geboren lieten wor den, hadden merendeels achteraf bezien toch abortus geprefereerd. Wyzen deze punten op de noodzaak van verruiming van abortus-moge lijkheid in Nederland? Hoe is de hou ding van de ziekenhuizen hier ten opzichte van abortus? Mevrouw Damstra: „Dat ligt erg moeilijk. De meeste ziekenhuizen staan afwijzend tegenover abortus. Het is moeilijk een ziekenhuis te vin den. De ziekenhuizen zijn bang de naam van abortuskliniek te krijgen. Gynaecologen (vrouwenartsen) van verschillende ziekenhuizen zijn bang om abortus uit te voeren, omdat de directies bezwaren hebben. Er wordt wel gezegd, dat ze bereid zijn het te doen als het werkelijk nodig is, maar ik waag dat te betwijfelen". De Groningse arts zou graag zien verdwijnen het element, dat er iets gebeurt wat eigenlijk niet mag, wat geheim moet blijven. „We willen het zo graag regionaal opgelost zien. Als alle ziekenhuizen gewoon maar mee deden, zou geen de naam abortus kliniek krijgen". Voorop dient voor mevrouw Dam stra te staan, dat een grondig onder zoek de noodzaak tot abortus heeft uitgewezen. Maar de vrouwen dan, die abortus hebben ondergaan en die zeggen dat ze er recht op hebben? Mevrouw Damstra: „Daar ben ik het niet mee eens. Ik geloof niet dat een vz-ouw, die in verwachting is, op een gegeven moment kan overzien of abortus de enige mogelijkheid is". Zij wijst op de mogelijkheid, dat jonge meisjes onder druk van de om standigheden of van hun familie abortus willen. „Dat moet grondig onderzocht worden. Ik zal geen en kele ongehuwde het recht op een kind betwisten. Ik kan hoogstens zeggen, dat het onverstandig is, om dat een kind twee ouders nodig heeft". Er zijn geen vaste indicaties voor alle gevallen te geven. Elk geval moet op zichzelf bekeken worden, zegt de Groningse arts Zy komt met een praktijkgeval van een aanstaan de moeder van nog geen 14 jaar. Een meisje, dat eigenlijk helemaal volwassen is en dat zelf wel het kind wil. „Moet je dan gaan aboi*teren?" Voor het toepassen van abortus is een medisch-psychische indicatie no dig. Is er een louter sociale indicatie denkbaar, die abortus recht vaardigt? Mevrouw Damstra meent van wel en denkt dat er op bepaal de plaatsen ook wel begrip voor is. zy geeft een benaderend voorbeeld. „Neem byvoorbeeld een patiënt uit een zeer klein dorp, ongehuwd, met een vooraanstaande positie, die zwanger wordt. Door één zwak mo ment, niet doordat ze er maar op los leeft. Een vrouw van 44 byvoor beeld, die dan ook nog verbonden is aan een katholieke school. Als die het kind zou krijgen, kan ze haar hele leven wel opgeven. Die wordt daarop aangekeken en is in haar beroep niet te handhaven. Die kan niet zeggen: ik ga er een jaar tussen uit, sta het kind af en kom terug. Dat is vrywel niet mogelyk. Haar, hele leven is in gebed: zy kan niet alles achterlaten wat zy heeft opgebouwd, zy zou voor het kind haar hele bestaanszekerheid moeten opgeven.". In het algemeen wil mevrouw Damstra stellen, dat abortus in dr eerste instantie wel de gemakkelijk- I ste oplossing lykt (en dat het daar om wel goed is. dat het niet zo maar te verwezenlyken is), maar dat het nader beschouwd toch voor de mees ten geen lolletje betekent maar een hoop ellende. Hoe oordeelt zy over sterilisatie byvoorbeeld boven de 40 jaar en na een bepaald aantal kinderen? „Aan gezien geen van de huidige midde len om zwangerschap te voorkomen zo betrouwbaar is als men zou wen sen, is sterilisatie in sommige geval len vaak de enige definitieve oplos sing. Het is dan wel de vraag w: gesteriliseerd moet worden: de man of de vrouw. Meestal moet men er zelf om vragen, maar wy adviseren het ook wel eens. Als een vrouw er dringend om vraagt en de gynaeco loog wil het niet, wie is dan de schuldige? Over antico' ie "c r-iker me vrouw Damstra is er beslist geen Mevrouw S. M. I. Damstra- Wijnenga: „...ik zal geen enkele ongehuwde het recht op een kind betwisten voorstander van om al wat Jong is en los loopt maar van de pil of con dooms te voorzien. Alleen daarvoor ln aanmerking komende meisjes, zegt zy, dit ter beoordeling van huis arts of ouders. „Meisjes moeten ver- antwoordelykheid ten opzichte van het eigen lichaam voelen". Over euthanasie (het doodgaan zo licht en gemakkelijk mogelyk ma ken) zegt mevrouw Damstra; „ook dit is iets wat zorgvuldig per geval onderzocht moet worden. Maar het is onrechtvaardig het leven tegen iemands wil en met pyn eindeloos te rekken. De mens heeft tegenwoordig geen recht meer om te sterven".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15