jeeii nationaal programma voor de volksgezondheid Steenbergen en Myra Ward blinken uit irief leraren naar Veringa Nieuwe prijzen voor Renault. RENAULT Looiiadviescommissie gaat boekje te buiten SU vraagt politieke oplossing Arabieren elijke chten )or dereen )R. A. H. BARTELS: TER OOFT: omfietser Ite niet op De Boon (NVV): Haagse Comedie opent met Franse blijspelletjes Goethe-medaille voor Leidenaar itest tegen onderwijsbeleid regering TERDAG 30 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 De Amsterdamse mode ontwerper Edgar Vos heeft listeren zijn collectie voor de ■.omende herfst en winter letoond. Hij deed dat in een feervolle Amsterdamse sou- erain-salon vol zonnebloe- nen en bloedrode rozen, oaarbij Ellis Berger, Netty losenfeld, Ina van Faasen, 'lizabeth Andersen en Merel meur aanwezig waren. Op de foto: links een rood Dollen overgooier met broek en rechts een lange jas oan breedsporige negre ka- oenen tinneroy. De jas is yan de onderzijde afgezet net zwart bont en heeft twarte plastic manchetten in schouderstukken. FAST (Reuter De Britse heeft aangeboden - een miljoen pond (2.150.000 gul le storten in het fonds voor de ^ffers van de onlusten in llerland. De Engelse minister binnenlandse Zaken, Callag- jeelde dit gisteravond mee aan nde van zijn bezoek van drie ftan het gebied. jravond is na afloop van de gingen tussen Callaghan en lordierse kabinet een commu- juitgegeven, waarin het heet, :n het erover eens is gewor- at er hervormingen moeten om o.a. gelijke vertegenwoor- van burgers die tot minder- behoren zowel in plaatselijke landelijke organen te waar- et communiqué wordt ver dei- dat een commissie van ver- ordigers van de regeringen in en Belfast zal worden ge- die moet nagaan in welke ie door de regering in Bel- volgde politiek de gelijkheid rzekeren van alle inwoners ord-Ierland, in het bijzonder isvesting en werkgelegenheid en het vestigen van goede Ingen tussen de verschillende nstige groeperingen, oordierse regering heeft van- ïvolen dat 12 mannen die on- schuldiging aanstichters te weest van de recente hevige in vrijheid moeten worden Katholieke activisten en le- n de beweging voor gelijke echten hadden de invrij- illing van de 12 gearresteer- ist. FIDEN Waarschijnlijk door endheid botste, op het kruis- rovinciale weg-Burgemeester enlaan in Leimuiden een 40- ïwoner uit Aalsmeer met zijn ts tegen een personenwagen evolg was dat hij ongeveer 40 werd meegesleurd. Gewond naar het Academisch Zie- Leiden vervoerd. De brom- trd zwaar beschadigd terwijl eveneens enkele krassen en otte 'voorruit opliep. GEMEKT (GPD) Het gevoel van onbehagen over de plan- ning van de nationale volksgezondheid wordt goeddeels veroor zaakt door het ontbreken van een nationale programmering, waarvan de Volksgezondheidsnota 1966 een voorbeeld was. Het is zorgelijk, dat deze nationale programmering nog steeds niet de einddiscussie in de Kamer heeft gehaald. Dit zei vandaag dr. A. J. H. Bar- tels, oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, tijdens de sociale studiedagen van het NKV, ge wijd aan de gezondheidszorg. De heer Bartels besteedde vooral ook aandacht aan de strijd tegen de verontreiniging van het milieu. Voor de verwijdering van huis- en in- dustrievuil is een nationaal basispro gramma nodig omdat volgens bereke ningen de omvang van industrieafval en stadsvuil in de komende decennia zal oplopen van vier miljoen tot tien miljoen ton. Een afwachtende hou ding kan kwalijke gevolgen hebben. Voor de watervoorziening geldt min of meer hetzelfde. Drie jaar geleden werd opdracht gegeven tot het ont werpen van een basisplan, dat echter nog steeds niet ter tafel is gekomen. Hoewel provinciale besturen al veel tot stand hebben gebracht, blijft er nog veel te wensen over. Het basis plan zal behalve waterzuivering ook een bewakingssysteem moeten omvat ten. De luchtverontreiniging geeft op dit moment geen directe aanleiding tot ongerustheid. Bovendien heeft de huidige staatssecretaris een wetsont werp ingediend, dat waardering ver dient. Belangrijk is volgens dr. Bartels! ook de samenwerking van ziekenhui zen. Een moeilijke zaak. vooral omdat in ons land de autonomie van de af zonderlijke ziekenhuizen groot is. Het scheppen van een centraal kader, waarbinnen een decentralisatie kan plaatsvinden, en een deskundige aar.'- pak moeten hier goedwillend en vrij blijvend overleg, dat te vaak verzandt, vervangen. UTRECHT (ANP) De Loonad- vies-commissie (LAC) die afgeslo ten cao's moet beoordelen en haar bevindingen moet kenbaar maken aan de minister, gaat de laatste tjjd haar boekje wel erg ver te buiten. Dat is de mening van de vice-voor zitter van het NVV. de heer A. de Boon. die het blijkens een publika- tie in het NW-orgaan „De Vakbe- DEN HAAG (GPD) Het Fran se duo Barillet en Gredy produceert bijna even vlot zijn luchtige ko medies als Simenon zijn politiero mans. „Catusbloem" en „Veertig ka raat" zijn alleen maar de jongste suc cessen in een lange reeks, waarop de Haagse Comedie nu een abonne ment schijnt te hebben genomen. De nieuwste prestatie van de he ren die in het afgelopen seizoen met applaus in Parijs is begroet, bevat meteen vier blijspelen in een note- dop. „Quatre pièces sur jardin" wordt hier gespeeld als „4 x anders". In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag is er gisteren joyeus het nieu we seizoen mee geopend. In de tra ditie van de Haagse Comedie is een zeer verzorgde voorstelling ontstaan, die aan alle wetten van fonkelend komediespel voldoet. Daar staan dan vooral twee topfiguren borg voor, die elk in vier verschillende rollen hun mogelijkheden ten volle konden to nen: Mayra Ward en Paul Steenber gen, onder de beweeglijke regie van Ko van Dijk. De beide schrijvers brachten toch nog wel enige lijn in de vier geschie denis j es. Zij spelen namelijk in een sierlijk Frans appartement, dat uit zicht biedt op de wisseling der sei zoenen. Het wordt bevolkt door be sluiteloze mensen, die alweer gauw van hun koop afzien en dan komt het vrij voor weer een nieuw verhaal. Het eerste, inmiddels gescheiden echtpaar heeft er twintig jaar ge woond. Man en vrouw vinden elkaar weer als de meubelen al het huis uit worden gedragen. Het is te laat, nieuwe verplichtingen doorkruisen een hereniging. Daarna is het een op jaren gekomen directeur, die weer hip wil worden samen met een zeer jong meisje. Haar moeder com pliceert de verhouding met haar woelige jeugd-herinneringen. Omge keerd kan ook: de oudere rijke da me, die door haar jeugdige minnaar wordt geringeloord. Gelukkig is er een huisschilder die vertelt waar de zaken op staan. In het slotdeel ei genlijk het aardigste, want er zaten minder loze openingen in, of althans die waren weg te spelen is er een geslaagde zakenvrouw, die het sa menzijn met haar ook al op jaren ge komen minnaar via een moord heeft geregeld. Paul Steenbergen wisselde snel van huis: een ex-echtgenoot, die TER AAR Ongeveer 360 perso nen uit de Rijnstreek hebben afgelo pen dagen deelgenomen aan de be devaart naar Kevelaar. De eerste dag werd gewijd aan de plechtige intocht in het bedevaartsoord. De muziek vereniging Arti uit Langeraar ver zorgde hierbij de muziek. In de plechtige hoogmis celebreer den alle priesters die met de pel grims waren meegekomen. De slot bijeenkomst werd gehouden in het parochiehuis van Kevelaar, waar pa ter De Groot een toespraak hield. voorzichtig de situatie beproeft, de argeloze man, die aan zijn tweede jeugd denkt te beginnen, een joviale wijsgeer-huisschilder en als klap op de vuurpijl een door houthakken in Canada wat maf geraakte compag non in moordzaken. Speciaal die laatste rol bracht weer onvermoede trekken in het blijspeltalent van Steenbergen naar buiten. Voor My ra Ward hetzelfde, al lagen haar ty pes iets dichter bij el kar: een ex- vrouw die langzaam ontdooide, een zeer by de tijd gebleven jeugdige moeder, een vrouwtje dat lijdt on der haar rijkdom en een zakendiva, die recht op haar doel afgaat. R. Ruivenkamp. weging" de „wyze mannen" byzon- der kwalyk neemt dat zy byvoor- beeld nu al bepaalde elementen uit het 14ehalfjaarlijkse rapport van de Sociaal Economische Raad in hun overwegingen betrekken om de mi nister van Sociale Zaken te advise ren niet zo maar tot goedkeuring over te gaan. Zij vindt het al te dol dat er adviezen aan de minister worden uitgebracht, die inhaken op onderdelen van het SER-advies dat alleen zyn waarde behoudt indien de regering handelt overeenkomstig een in datzelfde advies wenseiyk ge noemd beleid. De heer De Boon weet nog niets van de plannen van dit kabinet. Misschien wil het kabinet bepaalde zaken toch doorzetten. Het hele pakket van maatregelen voor een evenwichtiger ontwikkeling van de nationale economie in 1970, waarover in de SER overeenstemming werd be reikt, komt dan volgens de heer De Boon weer op losse schroeven te staan. De ballonwedstryd die in juni van dit jaar im Nieuwkoop werd ge houden is gewonnen door de kinde ren Brouwer uit de Beatrixlaan 13. Tweede werd Bartje Kwakkenbos en derde Willy Verhagen MOSKOU, BEIROET (AP, Reu ter) In een officiële verklaring is hedenavond te Moskou gezegd dat men Israël verantwoordelijk houdt voor de brand van verleden week in de Al Aksa Moskee, maar tevens riep het Kremlin de landen van het Midden-Oosten op de problemen in plaats van op militair, op politiek ge bied te trachten op te lossen. Sterke eenheden Libanese troepen hebben gisteren het Palestynse vluchtelingenkamp Nahr Al-Bared by Tripolis omsingeld, nadat bij gevechten een Libanese soldaat was gedood en vier militairen en vier Pa- liestynen waren gewond. Het gevecht brak uiit toen de po- De Franse zangeres Frida Boccara, met Lenny Kuhr dit jaar songfestivalwinnares, i« op het ogenblik in ons land voor het maken van een aantal radiopro» gramma's en was gisteravond i« zien in het televisieprogramma ,jZo maar een zomeravond". Op de foto Lenny Kuhr (l.) en Frida Boccara als toeristenin Am sterdam. litie een aantal mannen arresteer de die in stryd met de bepalingen een kantoor wilden bouwen voor een Palestynse bevrydingsorgani- satie. Na de eerste schermutseling in het kamp, waar 20.000 Palestynen leven, sloten de vluchtelingen de weg naar Syrië af, bezetten de politiepost waar zy wapens meenamen, en staken twee politieauto's in brand. 23 mohammedaanse landen-leden van de VN hebben gisteren om een spoedby eenkomst van de Veilig heidsraad verzocht in verband mek de brand in de Al-Aksa-moskee in Jeruzalem. Men verwacht dat de raad woensdag by een zal komen. ADVERTENTIE DEN HAAG/LEIDEN De Duitse ambassadeur in ons land, dr. Hans Arnold, heeft gisteren aan prof. dr. C. Soeteman, hoogleraar in de Duit se taal en middeleeuwse litteratuur aan de Leidse universiteit, de gouden Goethe-medaille uitgereikt, die hem door het Goethe-instituut te Mün- chen is toegekend voor zyn buitenge wone verdiensten op het gebied van het onderzoek naar en het onderricht in de Duitse taal. rU d) tECHT (GPD) Het imité dat dinsdagavond echt tijdens een verga- van verontruste lera- irertegenwoordigers van )len) is gekozen, heeft in ief aan minister Veringa rwijs en Wetenschap- geprotesteerd tegen het vijsbeleid van de rege- ij eisen medebeslissings- i inzake inrichting van het vijs en alles wat daar- j imenhangt. gavond kwam het actieco- Utrecht byeen om de brief op te stellen, waarvan de punten al in de vergadering van dinsdag al aan de orde waren gekomen. In de brief worden acht grieven ge noemd, waarin de ongerustheid van leraren over de uitvoering van de Mammoetwet haar grond vindt. Dat zyn onder andere de onvol doende voorbereiding van de wet. het te geringe aantal leraarlessen en taakuren, onvoldoende hulpmid delen en het slecht functionerende overleg tussen overheid en leraren. Ook wordt de minister medege deeld dat tenminste op 36 scholen, ter demonstratie van de ernst van de ongerustheid, een actie ontketend zal worden. Deze zal tengevolge heb ben dat de normale schoolactiviteit onderbroken zal worden. By het actiecomité zyn intussen nog geen verdere aanmeldingen van scholen gekomen die vrijdag 12 sep tember ook actie gaan voeren. De tyd voor een beslissing, sinds dins dag, wordt nog tekort geacht. Op de byeenkomst gisteren is ook besloten een brief naar alle scho len te sturen met een verslag van de vergadering van dinsdag. Voorts zal aan een jurist opdracht worden ge geven om een concept te maken voor een overlegorgaan tussen departe ment en leraren, waarin deze laat- sten medebeslissingsrecht zullen hebben. „Dat zal wel op een wetswyziging moeten uitdraaien", aldus de woord voerder van het actiecomité, de heer A. M. J. Gordijn uit Enschede. „Maar het lijkt ons een te verwezen- lyken zaak. Je moet het probleem fundamenteel aanpakken en niet steeds incidentele acties gaan voe ren voor incidentele grieven". Moeilijker De groep verontruste leraren is zelf tot actie overgegaan, omdat zy vinden dat hun officiële vertegen woordiging, de Raad van Leraren, geen onderhandelingspositie heeftin het bestaande overleg. „De raad is wel actiever geworden, maar dat kom doordat zy nogal geschrokken zyn vain ons. In juli nog heeft een ver tegenwoordiger van deze raad gezegd dat er, wat acties betreft, reden was om pas op de plaats te maken". De devaluatie van de Franse Franc heeft het Renault mogelijk gemaakt de prijzen van een aantal modellen te herzien. Niet gewijzigd zijn de prijzen van de basismodellen Renault 4, Renault 16 en Renault 16 TS. Zonder devaluatie zou het noodzakelijk zijn geweest voor deze typen een prijsverhoging door te berekenen. Voor de Nederlandse konsument betekent de devaluatie dus, dat bij Renault de meer luxueuze typen goedkoper zijn geworden. Als gevolg van de prijsgarantie, welke Renault Nederland direkt na de aankondiging van de devaluatie heeft gegeven, gelden deze nieuwe prijzen met terugwerkende kracht vanaf 11 augustus. Het prijsverschil wordt aan de kopers, die na deze datum bestelden, gerestitueerd. De nieuwe Renault prijzen: Renault 4 L 4.603,- Renault 4 Export 4.995,- Renault 6 L 5.800,- Renault 6 TL 5.920,- Renault 8 5.555,- Renault 8S 6.275,- Renault 10 5.995,- Renault 16 GL 8.702,- Renault 16 GLS 8.995,- Renault 16 TS 10.002,- De bovenvermelde prijzen zijn alle inclusief B.T.W. en af importeur. Renault Nederland N.V., Wibautstraat 224, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13