orum over der pel jeugdwerk: vergissingen De Vroede veertig jaar bij Oosthoek Rapenburg gaat maandag open Voorhout wil niet samen met Leiden Raad Zoeterwoude maar uur bijeen IN JEUGDSOCJëTEIT EEYTHON Burgemeester laat duiven los bij de opening Leidato Duitse jongeman verveelde zich... Velen gaven gevel een corsage Predikant, pater en voetbalshirts STANG VAN TRECHTER TREFT CHAU FFEER Ook Zweedse radio boycot atletiek in Griekenland Late scharrelaar bleek inbreker Opel gestolen Marokkaan beroofd door Leids trio Eerstejaars lustten geen margarine Nieuwe cursussen bij Ars I oor Haagse Politierechter Medische diensten RIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA EIDEN Ongeveer zeventig personen zijn er gisteravond 1 iiige van geweest hoe een forum over open jeugdwerk resul- ■de in een soort tragikomedie, die de titel „Spel der vergis- ;en" niet misstaan zou hebben. De verzekering van voor- er ds. C. H. Bijl aan het slot van de avond, dat het toch nog zaam was geweest, moet dan waarschijnlijk ook meer ien worden als een beleefdheidsfrase dan een reële consta- ng- inderdagavond half negen. In 'rote zaal van de jeugdsociëteit bon zitten merendeels volwasse- in kleine rotanstoeltjes aan la- derkante tafeltjes. In de hoek de zaal staat een grote tafel rachter zes forumleden. Voor- r Bijl, sinds twee maanden her- id jeugdpredikant in Leiden, de forumleden voor en vraagt aal discussiepunten naar voren rengen. Jan Boer van Leefbaar en: „Hier wordt over jeugd ge- leen. Waarom zitten er dan geen iige personen achter de ta- De zaal waardeert deze spits- ligheid met een applaus en Jan •wordt toegevoegd forumlid. P. Riemens houdt een plei- voor experimenten in het jeugd- |k. Het huidige jeugdwerk noemt ,uit den boze". Hij ziet het meer commercieel opgezette trefcen- voor de jeugd. Voor de jeugd den de zestien jaar zouden club- en kunnen bestaan maar voor «deren is er genoeg te beleven, lieer Riemens, die een café-hou- uit Amsterdam, blijkt te zijn het geld, dat aan de inrichtini „ludieke huizen als Paradiso", te duur. tienduizenden guldens wordt verbouwd en als je erin wil je nog eens zeven-vijftig be- i. De mensen uit de betere stan- kunnen dat niet, die hebben niet >1 geld op zak. In Leiden niets vraagt zich af: ,.Is er dan in in niets?". Jan Boer: „De com- :iële sector is in Leiden in ge- gebleven op het gebied van de :1e voorzieningen voor de bevol- Het komt hier voor, dat lang- gen aan hun haren uit een gesleept worden". Uit de zaal: is zeer ongenuanceerd". Boer: ir het gebeurt toch wel eens", „^lelfde: „Maar dat is dan om een sre reden", voorzitter besluit om over te tot de behandeling van de vra- die op de uitnodiging staan aan- ven. Eerste vraag handelt over consumptiementaliteit van de leren. „Wat is dat", willen de be ers van de forumleden weten. De zitter nodigt het forum uit hier in te gaan, maar niemand voelt r enige behoefte kennelijk. Ge- Uiteindelijk is het Riemens. die er maar op waagt. Die mentali- komt niet uit de jeugd voort, hij, maar uit de maatschap die wil dat de jongeren consu lt* machina". Hij bepleit een democra tischer opzet van het jeugdwerk. „Als wij aan jeugdwerk fik heb een hekel aan dat woord; doen, dan moe ten we eerst doen aan marktonder zoek in de wereld van de jongeren. Dan zullen er meer behoeften blij ken te bestaan dan die van de pas sieve consument. Het is zaak een zo gevarieerd mogelijk aanbod te heb ben. Ze kunnen er dan zelf vrijwil lig uit kiezen". Na dit optreden valt de predikant in zwijgen terug. De forumleden (behalve de heer Riemens) tonen weinig animo. De meeste sprekers uit de zaal blijven veel te lang aan het woord en herhalen zichzelf veel vuldig. Iemand trekt de stoute schoe nen aan: „Voorzitter, er zijn nog meer mensen dan de heer De Vries" De Vries krijgt onder applaus een spreekverbod en de behandeling van de vragen op het programma wordt voortgezet. Het is alweer Riemens die de knup pel in het hoenderhok gooit. Hij zet zich af tegen de „koppelverkoop" van de jeugdhuizen. De mensen met een pilsje naar een bar lokken en dan in een kamer ernaast proberen te drijven om hen te „vormen", lijkt hem niet de geschikste methode. Boer is het daar mee eens en stelt een jeugdcentrum zonder leiding voor. „Alleen wat mensen, die orde op za ken stellen". Zaal: „Politie-agen- ten". Na het beklag van een middelbare scholier over het geringe succes, dat hij op school heeft by het organise ren van buitenschoolse activiteiten verzucht Jan Boer: „In deze maat schappij mag niets. Je mag alleen maar werken en werken. Waarvoor weet je ook niet". LEIDEN Bij de opening van de Groenoordhal zal burgemeester G. C. van der Willigen morgenoch tend een groot aantal duiven lossen. De Leidsche Concours Commis sie vraagt de leden in het belang van de duivensport, zoveel mogelijk duiven voor deze lossing ter beschik king te stellen. Desgewenst kunnen de duiven, na een telefonisch ver zoekje aan de heer De Graaf, tel. I 21698, thuis worden afgehaald. Men I kan de duiven ook in manden naar de verenigingslokalen brengen en dat nogmaals aan de raad had'gememo- Ondanks advies burgemeester G. A. Stolwijk VOORHOUT De voltallige raad van Voorhout heeft zich gisteravond uitgesproken tegen aansluiting bi-' het gewest Leiden, voor de tijd van vijf jaren. Voorstemmers waren al leen wethouder A. W. de Groot en N. H van Schooten (PPR) en G. v. d. Tang Gzn. (Prot.Chr.). Nadat burgemeester G. A. Stol wijk het pre-advies van zijn college mering van een brand aan de Oude Herenweg, verklaarde de voorzitter dat er besprekingen gaande zijn van commandanten van brandweerkorp sen om hier zo spoedig mogelijk ver betering in te brengen. Vastgesteld werd dat het hier alleen gaat om een tekortkoming in het alarmsysteem. moet tussen acht uur en half tien morgenochtend gebeuren. De Leida to stelt prijzen ter beschikking voor duivenhouders die aan de demon stratie hebben meegedaan. Opge merkt wordt nog, dat ook niet-leden van de LCC aan dit evenement deel kunnen nemen. tl: „Daarmee geeft U blijk van eigen onmacht. Je kunt de jeugd keiijker veranderen dan de tschappij". De algemene conclu- dat de vraagstelling tenden- is. Jan Boer doet er nog een ipje bovenop. „Middels manipu- i-technieken worden er behoeften gekweekt. De mens heeft nauwe- nog vrijheid". Daarom wil hij eve en creatieve mensen, die een looi willen voeren voor „vrijheid democratie". Deze laatste woor- uit de mond van Boer schijnen leiding te zijn van grote hilari- Marktonderzoek de zaak lijkt te verzanden dt forumlid ds. A. Broek na een van zwijgen op als „deus-ex- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN anca Hubertina Gezina, d. v. J O. "an Velden en J. H. H. Geerts, Ca- ie Rosalinde, d. v. R. Bleijenberg Kerkhof, Clazina Helena, d. v. J. en M. M. van Kampen, Alexan- Johannes, z. v. A. J. van der Heij- en A. Siera. Elisabeth Maris, d. v. J. van der Geest en S. C. Schuur, irtje, d. v, M. W. H. M. Peeters en V C. M. Versteegen, Rudolf Her- i, z. v. H. van Dam en P. G. Cig- René, z. v. H. Binnendijk en M. egelaar. GETROUWD P. Janssen en C. van der Boon, de Jager en M. M. J. Veen, J. Fakkel en A. C. Siera, E. A. V. ker en J. Piket, G. C. Beij en A, meulen, N. W. van Gelder en A. de ie, H. W. van Gennip en G. T. Rijn, R. Honsbeek en C. J. Chou- A. Moelnaar en C. J. M. van der luw F. van Tongeren en C. M. ch. OVERLEDEN P. de Graaf 66 jr. man, H. Boon man, G. Zonneveld 73 jr. man. j. Brand 2 jr. dochter, N. van ten 86 jr. wed. van G. Reyngoud, 'lug 71 Jr. man. ONDERTROUWD J J. van der Weiden en W. A. M. idvliet, A. A. J. Filippo en P. J. Vlnkesteyn, J. B. Zandbergen en H. Stikkelorum, D. J. J. van den en C. Bleiji, P. Kramp en M. fensteijn, A. T. M. van der Holst A, W. Barends, A. A. van der Kamp R. Rooseboom, H. van Kasterop en 'an der Leek, M. P. van Soelen en van de Weerd, E. W. Sijthof en van Beelen, H. A. Blok en C. W. fan der Meij, J. H. van der Geer P. J. M. Westgeest, H. J. Vledder A. Bosselaar, E. J. Riedstra en D. ken, J. Broersma en C. M. E. Kui- A. W. Berkhof en V. de Lange, A. Bruijn en C. C. van Andel, C. J. R man en C. M. Dirkse. H van Breu- 'n en Y. W D V. Perquin, J. G der Meij en E. H. Sanders. NOORDWIJK Dagenlang regen en wind stellen gasten en gastheren wel eens voor vreemde problemen, Dat ondervonden dezer dagen de bezoekers van hotel „Dijk en Burg' tussen Noordwijk en Noordwljker- hout. Toen zij namelijk 's avonds aan tafel wilden gaan, zagen zy tot hun grote verbazing, dat op de voor veertig personen gedekte dis, het anders zo keurig geschikte bestek finaal dubbel gebogen was. Het was een allerdwaast gezicht, al dit „op gevouwen" eetgerei, maar het spreekt vanzelf, dat de directie een dergelijk vandalisme in de eetzaal minder waardeerde. Zij riep de hulp van de rijkspolitiemannen in om uit te zoeken wie deze prestatie had ge leverd en al gauw had men een Duitse knaap op de korrel, die met een reisgezelschap in het hotel ver blijf hield. Bij zijn verhoor viel de 16-jarige knaap al spoedig door de mand, als verontschuldiging aanvoerend„Ich langweilte mich so." (Ik verveelde me zo.) Blijkbaar was hij op zee, strand en duinen al lang uitgeke ken. De schade aan het eetgerei zal door de reisvereniging worden ver goed. LEIDEN De bloembakkenwed- strijd, die de Leidse Bloemist- patroonsvereniging en ae Leidse af deling van de Koii. Ned. Maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde on der het motto: „Geef Uw gevel een corsage" organiseerden, is een succes geworden. Er waren ruim 100 deelnemers meer dan vorig jaar, hetgeen een zeer verheugend feit kan worden genoemd. In de afge lopen week heeft een jury de laat ste keuring van ruim 450 bloembak ken verricht. In november a.s. zal tijdens een speciaal daartoe beleg de bijeenkomst van de deelnemers, de uitslag bekend worden gemaakt. LEIDEN Onder voorbehoud van de weersomstandigheden zullen a.s. zaterdag in de marktstand van ds. Schoonheim en pater Matthee vóór Hooglandse Kerkgracht 44 o.a. voetbalshirts zijn te zien. Deze uit stelling houdt verband met het kleu- ren-nummer van het blad „De Open Deur". De gehele inhoud is afge stemd op „samenspel" in menselij ke verhoudingen. ZOETERWOUDE Zouterwoude- naar C. de Vroede heeft gistermid dag uit handen van burgemeester J, A. Detmers de zilveren medaille ont vangen verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij heeft dit te dan ken aan het feit dat hij veertig jaar in dienst is bij Oosthoek. Oosthoek-directeur ir. P. Kolk voegde daar een bronzen gedenkpen ning der vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland compleet met lauwerkans, aan toe. Mevrouw de Vroede overhandigde hij 'n bloemstukje. De heer T. Zand bergen bood namens het personeel felicitaties aan. Hij bood een bedrag onder couvert aan. Als algemeen bedrijfsleider voerde tenslotte de heer C. A. Hofland nog het woord. Foto LD/Holvast reerd, kreeg webhouder J. Huigsloot gelegenheid zijn minderheidsstand punt te verdedigen. „Als wij Voor hout bezien moet ik vaststellen dat samenwerking wel nodig en belang rijk is. maar onze gemeentelijke sa menwerking zal meer liggen in het agrarische vlak en dus niet met het stadsgewest Leiden". De raad zag wel in dat samenwer king van gemeenten zeer goed was en niet mag worden versmaad. Zij konden zich niet verenigen met het stadsgewest Leiden. De KVP gaf het college in overweging het initiatief te nemen tot nauwe samenwerking met de bollengemeenten en te bezien welke gemeenten hier nog meer bij betrokken kunnen worden. Na een korte koffiepauze, waarin de raadsleden nog onderling over legden, merkte de voorzitter op tot zijn spijt weinig positiefs in de be schouwingen van de sprekers te heb ben kunnen ontdekken. Hij meent, dat de eenheid in de bollenstreek nooit een eenheid is geweest. „Het gaat ook niet om de stad Leiden al leen, maar ook de gemeenten welke zich reeds bij dat gewest hebben aangesloten". Ook wethouder A. W. de Groo+ voerde hierna nog een pleidooi voor het aannemen van het voorstel van I B. en W. De heer A. v. d. Lans (PPR» bleek uit zijn bewoordingen het niet eens te zijn met zijn fraktiegenoten en wilde zich ook niet aansluiten bij het gewest Leiden. Op een schriftelijk ingediende vraag van gemeentebelangen over verkeerde communicatie bij de alar- LEIDERDORP Tijdens het met zand laden van een vrachtauto aan de ZIjldijk in Leiderdorp sloeg de stang, waarmee de trechter wordt geopend, terug en raakte de chauf feur aan het hoofd. Hij liep hierbij een zware hersen schudding en enkele kneuzingen in het gezicht op. Zeven pakjes als buit van „kraak" automaat ZOETERWOUDE Aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is gisteren weer eens een sigaretten-automaat „gekraakt". De buit bedroeg slechts zeven pakjes. Omwonenden, die op het lawaai afkwamen, noteerden het nummer van' de auto, waarmee de daders konden ontsnappen. De auto bleek echter te zijn ontvreemd. Installatie van pastoor Wentholt in Wassenaar WASSENAAR Pastoor A. A. M. Wentholt uit Rotterdam, die tot pas toor van de St. Willibrordparochie is benoemd als opvolger van de zeer- eerwaarde heer H. A. A. Rouw. zal op 30 augustus door deken dr. L. van Noort worden geïnstalleerd tij dens een Eucharistieviering in de parochiekerk om 7 uur 's avonds. STOCKHOLM (Reuter) In na volging van de Noorse en Deense omroep heeft thans ook de Zweed se radio en televisie besloten geen verslaggevers naar de Europe se athletiekkampioenschappen te zenden die volgende maand in Athene worden gehouden. Denemarken zal Eurovisie-uit- dingen over de kampioenschappen overnemen, Noorwegen niet. Zwe den heeft ten aanzien van de over neming van Eurovisieuitzendin gen nog geen beslissing genomen. De Deense omroep heeft ter moti vering van het besluit aangevoerd dat het militaire bewind in Athene de spelen voor propaganda ge bruikt. In Oslo is herinnerd aan de klacht die de Scandinavische landen bij de raad van Europa hebben ingediend over schending van de rechten van de mens in Griekenland. Het gi-ootste Zweedse avondblad „Ex pressen", heeft laten weten dat het geen berichten over de kam pioenschappen zal publiceren. En kele andere bladen hebben aan gekondigd geen sportverslagegvers maar politieke journalisten naar Athene te zullen zenden. Volgende week woensdag wordt in de bejaardensoos in Warmond voor de leden een bijeenkomst ge houden. Op deze middag, die om kwart voor twee begint, zullen lief hebbers van boeken deze via een rijdende bibliotheek kunnen kiezen. De repetities van de zangclub wor den nog enkele weken opgeschort. LEIDEN Surveillerende Leidse politie heeft in de nacht van woens dag op donderdag een man aange houden, die zich op verdachte wijze in de omgeving van de Leidse Hout ophield. Hij bleek in het bezit te zijn j van inbrekerswerktuig. De man werd gezocht voor diefstal in Gouda eer- der deze week, en is daarom overge leverd aan de Goudse politie. De aangehoudene staat als inwoner van Groningen geregistreerd, maar zwerft al geruime tijd door het land rond. LEIDEN Van het Vijf Meiplein 1 werd gisteravond gemeld, dat een witte Opel Admiraal daar twintig liter benzine had getankt, en ver- volgens zonder te betalen was weg gereden. Even later deed een Sas- senheimer aangifte van diefstal van zijn Opel Admiraal, kenteken GR 3713, die werd ontvreemd uit de Lieven de Keijstraat. De wagen is nog niet terecht. LEIDEN Drie Leidenaars zijn vanmiddag voor de officier van jus titie geleid, op beschuldiging van een overval met geweldpleging op een gastarbeider. Zij worden ervan ver dacht op zondagavond 17 augustus een Marokkaan vanaf een café te hebben gevolgd en hem in de Fok- kestraat gewelddadig van 800 gulden te hebben beroofd. Tegen het trio, een 22-jarige losarbeider, een 30-ja- rige sloper en een 21-jarige fabrieks arbeider, is proces-verbaal opge maakt. ENSCHEDE (GPD> De I ruim 400 eerstejaars studenten die zich maandag op de Tech- I nische Hogeschool Twente heb- II ben laten inschrijven en die j daar in het kader van de intro- ductie tot vandaag in tenten j| moesten overnachten, hebben bezwaar gemaakt tegen de ma- nier waarop zij in de mensa de I tot dusverre zes broodmaaltij- den (inclusief koffie en melk) voorgezet kregen, waarvoor zij ji tien gulden hadden betaald. De nieuwelingen lieten de in- troductiecommissie weten het als een ernstige tekortkoming I i te beschouwen dat zij bij het ontbijt en het avondmaal mar- garine op het brood kregen. Campusdecaan prof. dr. J. h Schuijer moest eraan te pas ko- j men. Het gevolg was dat er gis- teren tientallen kilo's roombo- ter werden nabesteld, waarna de eerstejaars een goed be smeerde boterham konden nut tigen. Als een soort verzoening voor het twee dagen brood met mar garine eten kregen de studenten gisteravond twee kroketten ex tra. Het personeel van de men sa vond tot zijn verontwaardi ging na afloop van de maaltijd klonters roomboter op de vloer van de mensa terug. LEIDEN De Leidse schilder- en tekenacademie Ars Aemula Natudae start 1 september ajs. met haar cur sussen. Naast de reeds bestaande komen er twee nieuwe bij. De eerste nieuwe cursus om va* alle specialiteiten, zoals tekenen, schilderen, boetseren, grafische tech nieken enz. Het ligt in de bedoeling dat de cursisten steeds voor een periode van ongeveer vier weken één' van deze vakken volgen. De tweede is een experimentele cursus, onder leiding van Willem BreddeLs. Deze cursus wordt een ge zamenlijk zoeken van cursisten en docent naar beeldende/schilderkun stige mogelijkheden in verschillends technieken. Algemene informaties bij secreta ris G. v. d. Post, Tulpenstraat 12. Informaties over de experimentele cursus worden verstrekt door de do cent op 8, 9, 17 en 18 september van 8 tot 9 uur 's avonds aan de acade mie, Pieterskerkgra cht 9. DEN HAAG/LEIDEN De offi cier van justitie bij de Haagse poli tierechter zat met het lastige geval om te bewijzen, dat een 21-jarige autobestuurder uit Leiden onder in vloed van da-ank verkeerde, t»oen hy een auto bestuurde. Het bewijs dat verdachte onder invloed van drank verkeerde, was op zichzelf niet moei lijk, want dat had de politie royaal kunnen vaststellen bij een bezoek aan de woning van de man. Doch de verklaring van verdachte was, dat hij, toen hij eenmaal thuis was gekomen in zo"n snelheid zovead biertjes had gedronken, dat hij dron ken werd. Verdachte had met zijn auto op de Kerkpleinbrug een auto die uit de tegenovergestelde richting naderde, aangereden. „Ik werd verblind", zo gaf verdachte daarvoor als verkla ring. Hij had voor f300 schade aan gericht en van betalen van di« schade was niets terecht gekomen. De eis luidde f75 boete voor de aanrijding, benevens f 100 boete en voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs gedurende zes maanden met j een proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde dienover eenkomstig. Vergadering Warmtinda WARMOND De algemene le denvergadering van de voetbalvereni ging Warmunda wordt vrijdag 29 au gustus in het clubhuis op „Het Over- bos" gehouden. De aanvang Is om half negen. Warmunda 1 uit Warmond speelt zondag tegen Bodegraven, Warmun da 2 tegen een U VS-comb, en het derde team tegen UDO. Aanvang respectievelijk half drie en beide laatste wedstrijden om twaalf uur. Leiderdorp: dokter r. d. Bergs Busken Huetstraat 22. Hazerswoude, j tel. 01714-2344, Z1". Prins, Kom van j Aai weg 7, tel. 24909. Oegstgeest: dokter Van Walcheren, Oranjelaan 29, tel 52130. j Voorschoten: dokter Abarbanel, I Chopinlaan 32, tel. 3875. Voorscho- tense Apotheek, Leidseweg 66. tel, 2525. Wijkverpl. Gezondheidscen trum, Wijngaardenlaan 2, tel. 217T* Warmond: dokter Walenkamp, tel. 2220 zr. Mulhaus, Dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel. 02532-8122. Zoeterwoude: alleen bij onge vallen bellen Rijndijk (1714-2278. Wijkverpl. zr. Prins. Kom van Aai- weg 7, Leiderdorp, tel. 01710-24909. ZOETERWOUDE Burgemees ter J. A. Detmers gelooft, dat de ge meente niet bevoegd is verordenin gen in het leven te roepen tegen de zogenaamde zwanenplaag. Hij acht te het wel mogelijk een civiele proce dure aan te spannen. Het is moeilijk vast te stellen wie de eigenaar van de zwanen is. Als deze bekend is kan men een aanklacht bij hem indienen wegens overlast. Dit vertelde hij gis teravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Zoeterwoude. Het zag er aanvankelijk naar uit. dat de vergadering lang zou duren, toen de heer J. van Vliet (H.H.) ver klaarde, dat hij een verhoging tot tweevijftig per inwoner voor de Ge meenschappelijke regeling brandbe- 1 zoek zal worden voldaan. strijding wel wat aan de hoge kant vond. De burgemeester, die hierover gesproken heeft met het Leidse col lege. gelooft niet dat Zoeterwoude het vel over de oren gehaald wordt. Ook wethouder H. Sies, meende dat de prijs billijk was. De heer T. A. Pley (Vrije Lijst) brak een lans voor de oprichting van een streekmuziekschool. Hij stelde voor. dat Zoeterwoude dan ook mee zou doen. Alleen C. Straver (Vrije Lijst) ondersteunde zijn voorstel. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. van Diemen (Vrije Lijst) voor om op de nieuwe weg witte strepen te trekken, 's Avonds is deze weg erg gevaarlijk, stelde hij. Aan dit ver- LEIDEN Het verkeer in de Leidse binnenstad kan maan dagavond weer gebruik maken van het Rapenburg, over de volle lengte van deze gracht. De werk zaamheden aan het stuk Rapen burg ter hoogte van de universi teitsbibliotheek zijn vanmiddag beëindigd. Ruim een jaar heeft het werk op de twee walkanten geduurd. De kademuren zijn nu vernieuwd en er is een twee meter diep lig gend riool aangebracht, waar alle in aanmerking komende wonin gen op zijn aangesloten. Met de bestrating van de even zijde van het Rapenburg is men vanmiddag klaar gekomen. In verband met gaten in het wegdek verderop, vond Gemeentewerken het logischer om die maar met een te dichten, zodat de stads weggebruikers tot maandagavond nog even geduld moeten hebben. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9