„Zaalvoetbal gaat rote vlucht nemen" Tennis kan zich nu goed ontwikkelen Injectie voor veldhandbal Aantal (sport)huurders is boven verwachting T\ MR. J. J. DE JONGE VOORZITTER AFDELING LEIDEN EN LANDELIJKE ZA AL IVETBALCOMMISSIE VOORZITTER HVL: ÜTO-BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Jtm Vele clubbestuurders staan wellicht nog tegenover de invoering van zaalvoetbal, het nieuwe, rat zwak op de beentjes staande zoontje van de KNVB, voor mr. J. J. de Jongh, eerste man van de Afdeling Lei- (i tevens voorzitter van de landelijke zaalvoetbalcómmis- de sterke groei van het knaapje al vast. „Zaalvoetbal," ij zonder de voor een jurist gebruikelijke slag om de arm „zal een grote vlucht nemen. Want, om maar eens e noemen, wat zou een voetballer straks in de winter den liever doen: trainen in guur weer op een half verhard of een partijtje voetbal in de zaal?" als zaalvoetbal staat of de accommodatie die er in is. Zonder Groenoord- het beslist aan Leiden voor gegaan, maar nu is er wat reft een weelde aan mogelijk- oktober begint in de Groen- de zaalvoetbalcompetitie. spelen daar 12 en 7 juniorenteams op viei hun wedstrijden. De hal is zo groot dat op die avond nog braak blijven liggen. Er us zonder problemen uitge- rorden. Dat is in het op alle door ruimtegebrek gepynig- lerland een unieke situatie, die half oktober de spits zijn: UVS, Roodenburg, ASC, Haz. Boys, i Sleutels. SVOW met twee VN A en ZLC. De competi- rdt half april beëindigd. Al zal men trouwens met het itbal kunnen kennismaken. In fier van de openingsfestivitei- de Groenoordhal zullen ruim steams vier dagen lang slag leveren. Bezorgd le maanden geleden uitte mr. [gh via deze kolommen zijn [heid over de geringe animo t zaalvoetbal bij de Leidse (Men was niet enthousiast en over de extra kosten die er- kmoeid waren. Mr. De Jongh prde de vrees dat de vereni- in Leiden en omgeving „de buden missen". De duisternis pn is intussen opgetrokken en stdrift toegenomen. Een spe- [telregel van de KNVB lijkt de verenigingen een stevige |de rug te hebben gegeven en een speler, wiens club laólvoetbal speelt, mag zonder |m iets in de weg kan worden in déze tak van de voetbal- Ivoor een andere vereniging en. De clubs hadden niet veel Idig om in die bepaling een ld angeltje te ontdekken. Een immers die voor zaalvoetbal eigen vereniging niet terecht het in een willekeurig zaal- jteam naar zyn zin heeft, kan vlug toe komen ook voor het ^tbal naar die club overschrij- vragen. Op die manier zou- ilentvolle spelers voor niet tballende ploegen heel vlot n kunnen gaan. De „handel," er na elk seizoen toch al veel ten de ronde doen. zou er nog oor vergemakkelijkt worden. B eventuele uittocht van spe- gen te gaan, was men min of vel gedwongen by het zaal van de partij te zijn. maken, wy vonden dat de KNVB ook dat zaalvoetbal onder zun hoe- j de moest nemen, al was het alleen maar om eenheid door te voeren in I de spelregels. Want in Den Helder speelde men het spel anders dan in byv. Hel- mond. Maar het was duidelijk dat je die aparte, helemaal op zaalvoetbal ingestelde clubs niet zo maar aan de kant kon schuiven. Dan zou er van het zaalvoetbal niets zyn overgeble ven. Daarom werd die bepaling toe gevoegd dat spelers van niet-zaal- voetbalspelende teams voor andere mogen uitkomen, die dat wel doen. Overigens heb ik wel staan kij ken van de situatie rond Den Helder. Zaalvoetbal is er heel populair. Ik zette daar op een vergadering uit een dat het noodzakeiyk was dat al die ploegen in KNVB-verband opgin gen. dat zy rechtspersoonlykheid moesten hebben enz. Stappen er op zeker moment een paar mannen naar voren, van wie er een zegt: meneer, waar praat u over. weet u wel wie wy zyn? Ik zei dat ik dat niet wist, waarop een van die man nen vertelde: we zyn een club van negen leden, wat moeten we dan elgeniyk met rechtspersoonlykheid I en zo? Dat soort dingen maak je daar mee. Daarom hebben we nu ook bepaald dat een zaalvoetbalver eniging in elk geval 18 leden dient te bezitten." LEIDEN Nog voor de Groenoordhal zyn poorten heeft geopend, is er by de Leidse Sportstichting al een bevredi gend aantal «sportieve) huur ders komen opdraven. „Boven verwachting zelfs." vertelde JBportstichting-directeur G. J. Philipsen, die overigens nog wel een „paar uurtjes heeft openstaan." Top-huurders zyn de Leidse tennisverenigingen, die van 15 oktober tot 1 april in de Groen oordhal het racket hanteren op maandag <16.00-18.00 uur op twee en van 19.00 tot 23.00 uur op 9 velden), dinsdag <10.00- 12.00 uur op 9 velden) en woens dag <10.00-12.00 uur op 9. 16.00- 18.30 uur op 2 en van 19.00-23.00 uur op 9 velden Het Nederlands Handbal Ver bond heeft de zondagen 16 en 30 november. 14 en 28 decem ber. 11 januari, 8 en 22 februari „geclaimd." Op die dagen wordt van 9.00 tot 17.00 uur op vier velden het spectaculaire zaalhandbal gespeeld. De zaalvoetbalcompetitie van de Afdeling Leiden van de KNVB start op 1 oktober. Tot 1 april wordt elke dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur deze enerverende sport, die vooral in de kop van Noord-Holland furo re heeft gemaakt, op vier vel den gespeeld. De microkorfballers hebben beslag gelegd op de zaterdagen van 13 december tot en met 1 maart, 's Middags spelen zy van 14.00 tot 18.30 uur op zes en van 18.30 tot 21.00 uur op vier korfbalvelden. Met de ingebruikneming van de Groenoordhal komt in onze stand ook het zaalhockey van de grond. De Leidse hockeyver- aaigingen spelen van 1 novem ber tot en met 9 april elke don derdagavond van 20.00 tot 22 00 uur op drie velden. En tenslotte: basketbal. Voor deze tak van sport, die sinds de „opmars" van Bona Stars naar de eredivisie steeds meer be oefenaren gaat trekken, worden op de vrydagavonden van 10 oktober t/m 20 maart drie vel den „uitgelegd." (Foto Leidsch Dagblad) LEIDEN „De belangstelling van de Leidse tennisgemeenschap voor de Groenoordhal overtreft onze verwachtingen," aldus de voorzitter van het district Leiden van de KNLTB en secretaris van de Leiten- sa (Leidse Tennis Samenwerking), de heer H. Mulder. „En," zo vult de heer A. van Aelst, vice-voorzitter van het district Leiden en voorzitter van de Leitensa aan: „die verwach tingen waren al hoog gespannen." Blessures Stok? die maatregel ook echt be- stok achter de deur om de dwingen aandacht aan het (etbal te besteden? De Jongh produceert by die een van oor tot oor reikende jch. Dan zegt hy, de ernst in Instellend: „Nee. dat is geen (die even vlug in Leiden is ge- Het is een bepaling die al werd ontworpen, als gevolg fen bepaalde toestand die in de fan Noord-Holland was ont- Daar bloeit, zoals men weet, fialvoetbal al geruime tyd. De clubs bemoeiden zich daar Imet zaalvoetbal, daar waren pparte verenigingen voor ont- en daar was ook een aparte fcatie voor het zaalvoetbal. van gewone KNVB-clubs zaalvoetbal by andere ver wen. Veld- en zaalvoetbal had- Jenvoudig niets met elkaar te Verenigingen kunnen, in ver band met mogeiyke blessures, hun eerste-elftalspelers verbieden aan zaalvoetbal mee te doen. Als het zaalvoetbal echt volwassen wil wor den zal men met die regel op den duur toch ook moeten breken. Mr. De Jongh is het daarmee eens. „We zyn nog maar in het be ginstadium. Men moet niet alles te- I gelyk willen. Dan maak je de vereni gingen kopschuw. Men is. zo kryg ik de indruk, toch al wat bevreesd dat het zaalvoetbal averechts zal wer ken, m.a.w. dat spelers in de winter periode liever een avondje gaan zaalvoetballen dan trainen in de kou Die bepaling over de eerste-elftal- J spelers is een soort geruststelling van de clubleiding. Of het wat zai uithalen is nog maar de vraag. Een speler van een eerste team die niet i mag zaalvoetballen en het wek wil doen, zou wel eens overschryving kunnen vragen naar een vereniging die hem dat wel toestaat. Laat ik overigens vooropstellen dat ik niet graag zou zien dat zaal voetbal in de toekomst een concur rent van veldvoetbal zou worden of dat het elkaar in de wielen zou ry- den. Het moeten volkomen geschei den takken zyn. Men zou zonder j moeilykheden zowel aan het een als aan het ander moeten kunnen mee doen. Wie geschorst wordt by zaal voetbal kan rustig voor het buiten- voetbal in het veld komen en an dersom. tenzy de man in kwestie iets buitenissigs heeft gedaan, zoals het in elkaar slaan van de scheidsrech ter, dan natuurlyk niet." Is die angst voor blessures van spelers nu reëel? Mr. De Jongh: „We hebben on langs een byeenkomst gehad en daar hebben Plet Kraak en Piet Kantebeen bepaalde bezwaren kun nen toelichten. Ze vreesden dat de enkels van de spelers te lyden zou den hebben, maar ze waren bepaald niet tegen het zaalvoetbal. Wat die blessures betreft zal het wel mee vallen. Slidings zyn by zaalvoetbal verboden, van lyfeiyk contact kan ook nauwelyks sprake zyn. Zaal voetbal berust op snelheid, conditie er. vooral techniek. Daarom zeg ik ook altyd: wie geen goede techniek heeft, kan dat op het veld nog wel eens compenseren, maar een goede zaalvoetballer wordt het nooit." LEIDEN „Ik verwacht er veel van." Dat zegt Wim Kagie (vele jaren aanvoerder van het eerste team van HVL, jaren lang voorzitter en sinds kort opnieuw de man aan het roer van het roodwitte scheepje) op de vraag welke betekenis hij hecht aan de Groenoordhal voor de ontwikkeling van de handbal sport. Via zaalhandbal, denkt de HVL-voorzitter, zal Leiden enthousiast kunnen worden voor handbal in het algemeen. ving en voor eigen publiek zaalhand bal te spelen. Daar hebben de clubs dan ook een eigen, vast publiek ge kregen Dat hadden de verenigingen in Leiden nooit, want we konden hier immers niet terecht. Nu gaat dat veranderen. Wat een dergelyke stimulans voor een sport betekent, dat hoef ik niet te zeggen." Zaalhandbal trekt veel belang stelling, bezit veldhandbal nu nog wel levensvatbaarheid? Niloc in actie tegen het Joe goslavische team Zagreb tijdens een internationaal zaalhandbal- toernooi in de oude RAI. Door de grote mogelijkheden hebben de Amsterdammers nu nog een gro te voorsprong op de Leidse ploe gen. Maar hoe lang zal dat nog I duren? „In de competitie van vorig sei zoen is er. op bescheiden schaal nog. gehandbaldin de Vijf Meihal Daar is al propagandistische invloed van uit gegaan Of we alleen daaraan te danken hebben dat we straks in de competitie met drie herenteams, misschien twee damesteams en ver der jongens- en meisjesaspiramten kunnen uitkomen, is wel niet pre cies vast te stellen, maar voor my is het duidelyk dat de bouw van de Vyf-Meihal een grote stap vooruit is geweest voor het zaalhandbal hier. En nu Is er dan de Groenoordhal. die met zes velden de gelegenheid biedt voor het afwerken van een ste vig wedstnjdprogramma. Ais dót de belangstelling voor handbal in Lei den niet echt wakker maakt, weet ik het niet meer. Ik ben daar overigens niet bang voor." Kijkspel Achterstand „We hebben in Leiden wat zaal handbal betreft altyd een geweldige achterstand gehad op andere plaat sen, zoals Den Haag. Amsterdam, Utrecht. Rotterdam. Daar waren de mogeiykheden om in eigen oxnge- „Kyk," zegt Wim Kagie, „als ik zeg dat het publiek de voorkeur geeft aan zaalliandbal dan bedoel ik daarmee niet dat veldhandbal ais kykspel heeft afgedaan. Ook veld handbal kan boeiend zyn, maar dan moet het perfect worden gespeeld. By zaalhandbal neemt de sensatie, de spanning al veel weg van het ge mis aan technische bekwaamheid. Zelfs in de laagste klassen kan het publiek nog plezier beleven an een zaalhandbalwedstryd. Er zyn altyd wel enkele jongens die hard kunnen lopen en schieten, al zyn ze tech nisch niet veel waard. Dat betekent j dat er, hoe matig er ook wordt ge- zaalhandbald, in elke wedstryd wel spannende situaties zyn by de doel- cirkel. Daar kan het publiek dan al tyd wel zyn hart aan ophalen. Maar 1 om de levensvatbaarheid van veld- handbal louter en alleen ai te meten j aan de publieke belangstelling dat lijkt me niet juist. Veldhandbal is niet van de kaart, zolang de hand- I bailers en handbalsters nog in zo'n I groten getale Ja" zeggen tegen de oorspronkelyke vorm van onze sport. Nogmaals ook veldhandbal kan boeiend zyn." Niettegenstaande zyn positieve houding ten opzichte van veldhand bal moet Wim Kagie toch erkennen, dat ook bij HVL het accent op zaal- j handbal zal worden gelegd „Wat je persoonlyk oordeel ook is. je moet met de tyd meegaan." vindt hy. „We zullen hard werken om onze prestaties te verbeteren. Dat is no dig willen we publiek achter ons krygen. Dat is dan het steentje dat wy kunnen bydragen aan de ontwik keling van de handbalsport in Lei- den. We willen meer doen. We zyn 1 bezig voorbereidingen te treffen voor een sterk bezet kersttoernooi in de Groenoordhal. Daarby beseffen we heus wel dat we van bestaande, gerenommeerde toernooien als dat van die Afd. Utrecht en dat van NILOC-Amster- dam grote concurrentie zullen on dervinden, maar we wagen het er op. Wy handballers hebben al veel te lang op onze kans moeten wachten. De Groenoordhal biedt nu de moge- lykheden. We zuilen alles op alles zetten om die te benutten." Uit het bovenstaande biykt al dul- jdeiyk welke positie de heren Mulder 'en Van Aelst Innemen in het Leidse j tennlsleven. Behalve in het district 'en in de stichting Leitensa zwaaien zy in hun verenigingen, resp. „De Leidsche Hout" en „Roomburg" al geruime tyd de voorzittershamer. Naast de vele zaken, die hun aan dacht vragen (waarby niet uit het oog mag worden verloren dat zy beiden een zeer drukke werkkring hebben) komt nu ook de bespeling van de negen tennisbanen, die in de Groenoordhal worden uitgelegd, voor hun rekening. Directeur Mede voor hun rekening, want hun groot enthousiasme ten spyt, kunnen zy het vele werk niet af zon der hun medebestuursleden van de Leitensa, de heren J. Noordman sr. en K. Kranenburg. Ook geen figuren j die met hun tyd geen raad weten. I Integendeel. „We zullen moeten over- j gaan tot het aanstellen van een di- recteur-sportif, in navolging van da door de KNLTB getrokken iyn op nationaal niveau." Zo luidt de con clusie van Leidens toonaangevende duo op tennis-organisatorisch ge bied. De sportbeoefening in het al gemeen in Leiden en omstreken zal door de mogeiykheden van de I Groenoordhal een injectie krygen van niet te onderschatten betekenis. De tennissport zal daarby zeker niet achterblyven. Er zyn bepaalde spor ten die aan de winter of de zomer zyn gebonden. Tennis daarentegen wordt nu dankzy de Groenoordhal. ook in Leiden en omstreken <„De hal ligt zo prachtig centraal." aldus de heer Mulder) een sport die men het gehele Jaar door kan beoefenen. Wintercompetitie Het ligt in de bedoeling om een wintercompetitie voor de Leidse ver enigingen te organiseren. „Nog niet dit Jaar" merkt de heer Van Aelst op naar aanleiding van een desbe treffende vraag, „want daarvoor was de voorbereidingstyd tekort." De Stichting Leitensa heeft de j Groenoordhal voor tennis gehuurd op maandag- en woensdagavond en j op dinsdag- en woensdagochtend. Voorlopig zullen de competitieteamg van de Leidse verenigingen zich in de Groenoordhal kunnen prepareren op de zomer) frennis-competitle en verder zal de Groenoordhal het to neel zyn van de geselecteerde jeugd- I training (t/m 17 jaar) van het dis trict. Dat is echter nog maar een begin. De heren Mulder en Van Aelst denken ook over de mogeiyk- heid om de Leidse schoolgaande jeugd vertrouwd te maken met de tennissport door hen op bepaalde middagen de gelegenheid te bieden het racket te hanteren onder des kundige leiding. „We hebben vol doende ideeén" zegt de heer Van Aelst. „maar de uitwerking daarvan vraagt zo langzaam aan echt teveel tyd." Dagtaak Een directeur-sportif zal bepaald meer dan een dagtaak hebben aan het organiseren van de tenniszaken in Leiden. Dat heeft zo'n functiona ris al voor wat de zorg voor de Jeugd aangaat. De Groenoordhal moet in de gedachte-iyn van de heren Mul der en Van Aelst een tennis-centrura worden voor Leiden waaruit wel licht met succes een sprong zou kun nen worden gedaan naar de (thans zeker niet onbereikbare) nationa le top. Zy zeggen dat laatste welis waar niet met zoveel woorden, maar het duo Mulder-Van Aelst mikt er wel op In die opzet speelt de Groan- oordhal een zeer belangryke rol.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 41