DE RIJNSTREEK GOED GEBIED iS— notities »nd en de Leidse arkthal Schapen en blaarkoppen typeren voedingsgebied Leidse veemarkt (DOOR WESTERSE BRIL GEZIEN) O-BTJLAOE LEÏDSCH DAGBLAD AUGUSTUS 1969 de foto's: 'oto's geven beelden van roene, landelijke buffer- )kt die de Rijnstreek in landstad Holland is. )eien grazen er. veel rkoppen, die het gebied ren, evenals de schapen. Foto's Leidsch Dagblad) Bakermat Hoe komt in dit rundveegebied do schapenteelt tot zo'n grote bloei, da» de Leidse veemarkt de grootste scha- penmarkt van West-Europa is ge worden? De heer Roeper weet, dat do Rijnstreek vanouds een bakermat van schapen is. Er is niet zo'n groto rundveedichtheid, waardoor er ruim te voor de witte wollen beesten ls en de grondsoort is bijzonder geschikt voor schapenteelt: de landerijen lig gen hoger uit de sloten dan elders ln de provincie en schapen staan graag droog. De vee-voorlichtingsdeskundigen zien de Leidse markt niet als een be langrijke voor rundvee en varkens, -naar wel als een bij uitstek geschik te schapenmarkt. In Leiden ligt het contact tussen schapenhouder en do wereld, die schapenvlees afneemt. Die „wereld" bestaat uit exporteurs, dl© voornamelijk aan Frankrijk leveren. Met alle zaken rondom die schapen- marks-van-importantie liggen naar hun mening voldoende redenen voor een verdere bloei van de Leidse vee markt, van oktober af riant onder dak. V De Groenoordhal is wat bereikbaarheid betreft goed d, ook gezien in het licht van de toekomstige verbindingen voorbereidend werk was de bouw van een brug over de Willem de Zwijgerbrugdie zich nu met versiering een vaste plaats heeft verworven in het rkeerspatroon (foto links onder). om precies te zijn op het bijna tien hectare grote ter- om de hal, is ook het nodige werk verzet. Daarvan geven de foto's een beeld. Tussen de 1500 en 1800 auto's kunnen geparkeerd en daarvoor werden gebruikt: m3 zand, nhalf miljoen klinkers en 2.200 meter aan opsluitbanden een 70.700 m2 grote bestrating olken voor de afvoer van regenwater netwerk van rioleringen rond het complex zijn de afvoer de hal aangesloten. De totale lengte van het vuil- en is 1.210 meter. een kilometer lang is ook de verwarmingsinstallatie met i j '.de stralingspanelen, waarvan de helft is bevestigd aan de j 1 t van de dakspanten. Met stoom van de stedelijke licht- ivordt heet water voor de warmtevoorziening gemaakt. lichting bestaat uit 96 bakken tegen het dak, elk met 14 en 12 persgaslampen. er heeft een 3 cm dikke laag gietasfalt van een speciale ling als slijtlaag op het beton. De vloer moet stroef genoeg het vee en niet te stroef voor de sport. In hal en bijgebou- 9.200 m2 aangelegd. al grote getallen. Ook voor de Groenoordhal gezien als In de hal kunnen worden uitgezet Iden voor zaalvoetbal, zaa.lhockey en micro-korfbal, lleybalvelden, sketbalvelden. standaard voorraad van 8 verplaatsbare tribunes, die elk aan ongeveer 70 toeschouwers. bedrijfsresultaten zijn gunstig in het algemeen. Uitspraken, die worden on derschreven door het deze zomer ver schenen rapport over de agrarische structuur van de Rijnstreek. Op één vijfde deel van de bedrijven wordt nog boerenkaas gemaakt. De Rijnstreek ls wel een gebied met problemen, die deels uit het ver leden stammen en deels uit de toe komst zullen voortvloeien. Wat de be bouwing betreft is vroeger veel lint bebouwing toegepast, wat langgerekte en dus oneconomisch te bewerken kavels grasland geeft. De boerderijen en bedrijfsgebouwen zijn in het alge meen oud. De Rijnstreek-agrariërs bezitten volgens ir. Vos voldoende nuchterheid om begrip te hebben voor noodzakelijke ruilverkaveling, die reeds in uitvoering is in Zwam- merdam. Nieuwbouw geeft hier in 't westen evenwel extra moeilijkheden door de schoonheidsvoorschriften, die veelal stringenter worden gehanteerd dar.' elders in het land. Daardoor wordt nieuwbouw duur en kan de boer er minder snel toe overgaan. Bereikbaarheid Door de bebouwing in het verleden zijn toestanden ontstaan, waarbij de bereikbaarheid van de bedrijven slecht is. In het Rietveld in Hazers- woude zijn verscheidene boerderijen alleen over water bereikbaar. De aan leg van een wegennet is dus noodza. kelijk, maar moet passen In de plan nen voor wegenaanleg in de Rand stad, waarbij twee belangrijke ver keersaders het Rünstreekgebied gaan doorkruisen. Het is een opgave, zo zegt ir. Vos, om een gebied als dit. dat planologen zien als een blijvende groene strook, voor de boer aantrekkelijk en ren dabel te houden met alle nieuwe voorzieningen, die buiten de land bouw om noodzakelijk zijn. Het zal noodzakelijk zijn de bedrijven r.og groter te maken dan ze nu al zijn. De Rijnstreek heeft flinke bedrijven, maar een verdere intensivering is noodzakelijk om ln de veeteelt een behoorlijk stuk brood te blijven ver dienen. En alweer: De Rijnstrekers hebben de nuchterheid om dit in te zien. LEIDEN/GOUDA Leiden met zijn wekelijkse veemarkt, zijn najaars-VEBO en zijn paasveetentoonstelling vervult een agrarische centrumfunctie, hoewel het niet in het hart van een veeteeltgebied ligt. Natuurlijk, er grazen ook koeien in het bollen- en kustgebied, maar hun aantal is onbelangrijk. De Haarlemmermeer is een typisch landbouwgebied en zo blijft als voedingsader voor de Leidse markt en tentoonstellingen de Rijnstreek over. Hoe ziet men veeteelt-technisch heden en toe komst van dit agrarische gebied? Hoe komt het er wat de pro- duktie betreft af? Goede kern Wat vindt ir. Vos van de Rijnstreek als rundveegebied? Door de westerse bril bezien en dat moeten we toch in de Randstad is het een goed gebied, waar liefhebberij bestaat voor de fokkerij en een sterke kern van fokkers is, die ondanks het kleine percentage, dat de blaarkoppen uit maken. de nodige bloedspreiding heeft weten te verkrijgen. Ir Vos zegt het voorzichtig: De melkproduktie blijft wat achter zit dat in de blaarkoppen? maar de We wilden deze en andere vragen j stellen aan de rijksveeteeltconsu'.ent voor Zuid-Holland, maar deze voor- lichtingsfunctionaris bestaat r.iet meer. Er is nu een rijkslandbouwcon-1 sulent, die zijn bureau heeft in Gou da, waar veeteeltdeskundigen het werk doen van de vroegere veeteelt- consulent. Voor het rundvee is dè man de uit Brabant afkomstige ir. P. W. G. M. Vos uit Waddinxveen, die met zuide lijke gemoedelijkheid vertelt te heb ben moeten wennen aan de mentali teit van de Rijnstreekboeren. „Ze denken lang over een zaak na. maar zeggen ze dar. „ja", dan blijft het „ja". In mijn geboortestreek ligt het anders". Van de schapenfokkerij weet de heer W. Roeper uit Stolwijk alles. Als zoon van een Texelse schapenfok ker is hij in deze vorm van fokkerij bijzonder geïnteresseerd. Daarmee is meteen verteld welke veesoorten de Rijnstreek kenmerken: rundvee en schapen. En wat het rundvee betreft, haal je de Rijnstreek er meteen uit. Met Groningen mee is dit het enige gebied, waar blaarkop pen worden gehouden en gefokt, een soort, die maar 2 pet van de Neder landse rundveestapel uitmaakt.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 39